OMGEVING RIJNSTREEK DINSDAG 26 APRIL 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 HAARLEMMERMEER Geboren: Coenraad Gijsbert, z. van C. G. Noorloos en C. van Vuuren Johannes eHndricus, z. van T. W. Baars en T. C. van der Peet Wilhelmus, z. van H. Harding en A. B. van Es Wilhelmina Ida Geer- truida, d. van L. Tameris en M. Visser Theophiel Franciscus, z. van P. F. Leen- knegt en R. Verstreten Adriaan, z. van J A. Thijs en W. Vis Arie, z. van A. Kamp en W. Flipse Cornelis Martinus, z. van M. van Mierlo en E. H. Peetoom Adriaan Christiaan, z. van C. van Splinter en Coumou. Ondertrouwd: Jan W. Wielsma 33 j. en J. P. de Hoog 33 j. J. den. Ouden 23 j. en K. Vogel 2o j. P. Floor 24 j. en W. M. Veenboer 23 j. C. Brussel 29 j. en J. C. van Vugt 20 j. J. C. Boogert 24 j. sn S. J. Kuperus 23 j. H. S. Lommerse 30 j. en C. J. Graneman 27 j. A. G. Stammes 27 j. en A. G. Oskam 22 j. D. Kamstra 20 j. en J. van der Steen 18 j. Gehuwd: C. den Dekker 28 j. en W. J. Eickhoff 23 j. L. Braakman 43 j. en J. Lustig 30 j. H. Siegers 29 j. en G. Ver hoog 30 j. L. Bouthoorn 32 j. en J. Knoop 26 j. Overleden: Hendrika van Ommeren 62 j. geh. met G. J. van Dam Adriana van Embden 10 mnd., d. van W. A. van üra- den en G. v. d. Stelt Joost, 13 mnd., z. van C. Hoekman en M. K. de Koning Maartje Boon, 74 j., geh. met Jb. Weoer Jacobus Franciscus, 8 mnd., z. van H. L. Tebbens en P. A. M. Bisschop Barend Pieter Gevers, 23 j., ongeh. zoon van J. F. R. Gevers en J. C. Thomassen. Gevestigd: Wed. Dirk Bakker, Slo- terweg 84 Bernard K. Buurman, Molen weg 1 Geertje Kloek, Sioterweg 347 Jacob IJ. de Jong, Sioterweg 662 Jose ph us A. P. van Vloodorp, Burg. Amers- foordtlaan 62 Johannes van de Graaf, Dennenlaan 91 Adriaan van Asselt, Hoofdweg 1788 Theodorus F. van den Bosch, Leimuiderdijk 278 Jan Bosman, Nieuwemeerdijk 17 Adriana Braat, Sio terweg 1537 Adrianus A. Disco, Sohiphol- weg 97 Gerard A. van Ham, Venneper- weg 1143 Anna E. Weij, Spoorstraat 4 Cornelis Koster, IJ weg 62 Wilhelmus-P. Rijnders, Nieuwemeerdijk 399 Willemma Kluijt, Vijfhuizerweg 510 Jillissina van Arendonk, Aalsmeerderweg 135 Johan nes C. Stok, Plesmanlaan 7 Tijmon Ka ter, Adelaarstr. 14 Elisabeth Rooker, Kruisweg 650 Janna van der Voet, Hoofdweg 1784 Cornelia L. Bruijnzeel, Hillegommerdijk 154 Arthur de Koning, Sioterweg 1657. Vertrokken: Johannis van Prooijen naar Voorhout, Loosterweg 15 Nicolaas van der Horst, Amsterdam, van Spilbergen- straat 58 3 hg. Willem H. Vogelaar, Batt- Hamm, Arminesstraat 4 Jacoba Haags- ma, Amsterdam, Jb. van Lennepstr. 37, 2 hg. Jan Knibbe, Amsterdam, Jh. van Lennepstraat 37 2 hg. Wed. D. de Graaf, Epe, Schietbaan 219 8 3 hg. Franciscus B. de Jong, Ilpendam, Zuiddijk B. 2. KATWIJK AAN DEN RIJN Looncontract Van hier zoowel als van de omliggende plaatsen Rijnsburg, Valkenburg en Katwijk aan Zee waren gisterenavond de tuinders opgeroepen ter bijeenkomst in „Concordia" ter bespreking van een eventueel vast te leggen looncon tract in de tuinbouwbedrijven. De leiding der vergadering was bij Hoofdbestuurders van de Christ. Arbeidersbond en de R.K. Arbeidersbond. De voorzitter dan sprak er ibij de opening der vergadering zijn teleur stelling over uit, dat de opkomst geheel onvoldoende was. Niettemin kon een be spreking over genoemd onderwerp wel plaats hebben. Bij de daarna gehouden be spreking kwam algemeen naar -voren het ikezwaar dat men tegen de genoemde looncijfers had. De bedrijven laten in geen geval dergelijke uitgaven toe. Onvermij delijk zouden meerdere werknemers er de dupe van worden. De Hoofdbestuurders weerlegden de bezwaren doch de vergade ring bleef eenparig bij het oordeel dat van verdere besprekingen niets zou kunnen ko- n en. De hoofdbestuurders achtten een be spreking niettemin ten zeerste noodig en nuttig. Ten slotte toen de vergadering dreigde te verloopen werd besloten een commissie te benoemen waar de ongeor ganiseerden zich mee in verbinding zouden kunnen stellen. Tot deze commissie wer den benoemd de heeren K. Guyt J. te Kat wijk aan Zee, G. Zandbergen te Valken burg en T. Kralt te Rijnsburg. Het bestuur van de R.K. Land- en Tuin- bouwbond afd. Katwijk zal de aangelegen heid in ledenvergadering ter sprake bren gen, evenans de afd. Katwijk van de N.T. Bond. Daarna zal nogmaals een bespreking gehouden worden. LEIDSCHEN DAM K. J. M. V. Onder voorzitterschap van den heer Wim Bleijs kwam de K.J.M.V. „St. Albertus Magnus" in het R. K. Ver- eenigingsgebouw in jaarvergadering bij een. Een keurig jaarverslag van den secre taris, den heer C. v. d. Velde, waarin een tevreden toon kon beluisterd worden, werd met applaus goedgekeurd. Uit het keurige en door den penning meester, den heer Jan van Wijk duidelijk toegelichte finantieel verslag blijkt, dat er een batig saldo is van 39.92, terwijl de totale bezitting per 15 Maart 1938 bedroeg 137.77 Yhet verslag wordt met alge- meene stemmen goedgekeurd. De begrooting voor het nieuwe vereeni- gingsjaar 19381939 tot een bedrag in ontvangsten en uitgaven van 597.— en een post van onvoorzien 'van f 11.50 wordt eveneens met algemeene stemmen aange nomen. Tot leden van de kascommissie worden benoemd de heeren A. Bontje en M. v. d. Togt. Volgen verslagen van diverse onderaf- deelingen, welke onder dank en applaus worden goedgekeurd. Bijzonderen dank wordt hierbij gebracht aan de heeren van Vliet en Kortekaas, die als bestuursleden zijn afgetreden, voor alles, wat zij voor de Jonge L. T. hebben gedaan. Bij de bestuursverkiezing werden als bestuursleden herbenoemd de heeren C. v. d. Velde, Jan van Wijk en W. Bontje. Na rondvraag sluiting. NOORDWIJKERHOUT Pastoor Westerwoudt. In den loop van de volgende week, waarschijnlijk Dinsdag, zal de hoog- eerw. heer Pastoor Westerwoudt het ziekenhuis hersteld verlaten en weder om naar zijn parochie terugkeeren. NOOTDORP STEMMING R. K. STAATSPARTIJ. Gisterenavond werd de uitslag bekend gemaakt van de Zondag gehouden stem ming, tot bepaling van de volgorde der candidaten, die voor den gemeenteraad door de R. K. Staatspartij zijn gesteld. De uitslag was a's volgt: 1. L. de Vreede 156. 2. A. C. van der Helm 156 (na loting aldus vastgesteld). 3. Th. Lindeman 135. 4. N. W. Mooijman 128. 5. C. L. van Leeuwen 126. 6. A. P. van der Sande 108. 7. C. G. van Dorp 92. 8. J. Klooswijk 70. 9. G. J. Sweere 67. 10. A. Lakens 39. NOORDWIJK Emmabloempje. De gehouden speld jesverkoop bij gelegenheid van dè gehou den Bloemenfeesten alhier, ten bate van het Wit Gele Kruis en het Groene Kruis ter plaatse, heeft opgebracht 223.02. OEGSTGEEST Jongeren-afdeeling R.-K. Staatspartij. Woensdag a.s. des avonds half negen wordt er in „St. Wilibrord" een praatavond voor onze afdeeling belegd. De voorzitter, de heer J. Rübenkamp zal op deze bijeenkomst dc inleiding houden, betreffende het onder werp: Ordening. Pastoor Looyaard deed de toezegging, ter kennismaking met onze afdeeling eveneens 'n woordje te spreken. Wij rekenen op groo- te opkomst. Het Bestuur. Ruitersport-school. De serie sport-ge- legenheden aan den Abtspoelweg is thans uitgebreid met een prachtige inrichting om zoowel out- als indoors de ruitersport te beoefenen. Op de plaats, waar eens het tuiten verblijf stond van de Abten van Eg- mond (waaraan de buurtschap zijn naam ontleent) is een moderne en geriefelijk ingerichte manege gebouwd, terwijl op twee groote buitenbanen ook in de open lucht gereden kan worden. Ter gelegenheid van de generale repe titie voor een ruiterfeest, dat op 27 en 29 April in deze manege wordt georganiseerd, waren wy in staat deze inrichting te bekij ken. Zoowel de rijzaal, als de stallen voldoen ran de hoogste eischen. Er zijn in de stal len niet minder dan 23 paarden van pri ma kwaliteit gehuisvest, die voor den ken ner een lust zijn om te aanschouwen en te berijden. Vakkundige instructeurs, onder leiding van den directeur, den heer H. C. Broek man, staan de beoefenaars van deze sport ten dienste. Van het goede onderwijs, dat hier, ook aan jeugdige ruiters, wordt gegeven, heb ben wij gisteravond op de generale repe titie het bewijs gezien. Er werd zoowel door de dames er heeren, als door jeugdi ge ruitertjes keurig en goed gereden. Het programma voor de uitvoering op 2.9 April, waarop wij echter niet vooruit willen loopen, is vol afwisseling. Een be zoek aan deze rulteravonden kunnen wy de liefhebbers van deze sport ten zeerste aanbevelen. VOORSCHOTEN St. Josephsgezellcnver. Zondag 24 April p.l. werd door de leden der St, Jo- sephgezellenvereeniging het patroonsfeest gevierd. Des morgens naderden de leden deze vereeniging ter H. Tafel onder de Mis van half negen uur, waarna men zich ver- eenigde aan ee ngemeenschappelijk ont bijt in het R.-K. Vereenigingsgbouw. Des avonds na het Lof kwamen de gezellen, vele ouders der gezellen en genoodigden in het R.-K. Vereenigingsgebouw bijeen in een feestvergadering met medewerking van den heer Spijkerman (humorist) en het muziek gezelschap „The Noisy Fellows". Kapelaan Perquin opende dezen feestavond met een woord van welkom, .waarna een zestal nieu we leden werden geïnstalleerd, Na deze in stallatie trad de humorist Spijkerman op, die de aanwezigen door zijne luimige voor drachten en toeren zeer amuseerde. De pau zen werden aangevuld met muziek door het gezelschap „The Noisy Fellows". GEMEENTERAAD VAN LEIDSCHENDAM Gisterenavond kwam de Raad der ge meente Leidschendam onder voorzitter schap van burgemeester W. Keijzer in openbare vergadering bijeen. Afwezig zijn wegens ziekte wethouder Van Wijk en de heer Willemse. Diverse ingekomen stukken, o.m. het jaarverslag der commissie tot wering van schoolverzuim; goedkeuring van Ged: Sta ten o.m. tot overname en aankoop van grond en van het besluit regeling gemeen schappelijke exploitatie drinkwaterleiding, worden voor kennisgeving aangenomen. Het voorstel tot wijziging van het be sluit van den raad der voormalige ge meente Veur inzake aankoop van grond bij de tramhalte „Rozenrust" wordt na een vraag van den heer Vink en na toe lichting door den voorzitter en wethouder v. d. Bosch z. h. s. aangenomen. Bij het voorstel tot het aangaan van een kasgeldleening merkt de heer Vink op. dat B. en W. in hun voorstel zeggen, dat de schuld in rekening-courant zoo hoog is opgeloopen, omdat de woningbouwver- eenigingen niet tijdig de annuiteit hebben voldaan. Z.i. moet op tijd betaald wojden en het lijkt hem wonderlijk, dat een der gelijke vereeniging een schuld heeft. In andere gemeenten is het de gewoonte, dat de gelden gestort worden in de kas van den gemeente-ontvanger en hoe gaat dat hier. De voorzitter antwoordt, dat alles onder de controle staat van de Vereeniging van Ned. Gemeenten en dat het geld op de Boerenleenbank staat. De achterstand is ontstaan door uitbreiding en nieuwbouw bij een der vereenigingen. Het voorstel wordt dan z. h. s. aangenomen. Het voorstel tot wijziging der raadsbe sluiten van de voormalige gemeente Veur inzake grondoverdracht aan den Prinses Julianaweg, alsmede het voorstel tot ver laging rente hypothecair voorschot M. J. Vrolijk worden z. h. s. goedgekeurd. Het verzoek van de R. K. Harmonie „St Cecilia" om gebruik leegstaand lokaal voormalige O. L. School te Leidschendam vraagt nog al eenige bespreking. De heer Vink zegt, dat het voorstel van B. en W. een zonderlingen indruk maakt, daar het lokaal pas is verhuurd aan het Roode Kruis en thans aan deze vereeniging ver huur geweigerd wordt; z.i. is het brand gevaar, waarover B. en W. spreken niet grooter bij gebruik van het lokaal door de Harmonie dan door andere vereen'gingen. Er loopen hieromtrent geruchten, doch hij weet hiervan niet de juiste strekking Spreker houdt zich aan het voorstel van B. en W., doch naar zijn meening is niet voldoende verklaard, waarom niet eerder verhuur geweigerd is. Er aan de haren bijgesleept! De voorzitter zet het standpunt van B. en W. duidelijk uiteen, doch hiermede is de heer Vink niet geheel bevredigd. Hij citeert een bericht uit een der couranten, waarin de kwestie van de Harmonie wordt besproken en van het royement door de geestelijkheid in verband met de K.D.P.- leden; hij vertrouwt echter, dat op grond van deze kwestie dit voorstel niet is ge daan. De heer de Langen merkt op, dat niet de geestelijkheid, doch de R. K. Volks bond die leden heeft geroyeerd. De voorzitter zegt, dat aan deze kwestie niet gedacht is en dat B. en W. hier ver boven staan. Het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken, wordt hierna z. h. s. aangenomen. In behandeling komen enkele vragen, welke indertijd door den heer Vink zijn gesteld. De heer Vink brengt B. en W. dank voor de breedvoerige beantwoording. Hij is met het antwoord op de diverse vragen zeer tevreden en ook met de activi teit, waarmede B. en W. de zaken hebben aangepakt. Wat zijn vraag inzake de loo- nen in werkverschaffing betreft, spijt het hem, dat de Minister in deze nog geen be slissing heeft genomen. Hij vindt het on billijk, dat het loon op f 0.32 is vastge steld en vraagt B. en W. om door te zet ten met deze dingen en er op aan te drin gen de loonen te zetten op 0.34, want met 0.32 kan geen genoegen genomen worden. In verband met een bericht over een verkeersongeval, waarover door hem eveneens een vraag is gesteld, vraagt hij B. en W., of het niet mogelijk zou zijn ge bruik te maken van de ziekenauto uit Voorburg, daar het gebruik van de zie kenauto van de firma uit Scheveningen, hoewel de bediening dezer firma correct is, in verband met den afstand wel be zwaren medebrengt. De voorzitter antwoordt o.m., dat B. en W. alles doen en nog zullen doen de loo nen in de werkverschaffing op f 0.34 te zetten. Aan de orde komen nog enkele voor stellen, o.m. tot een minnelijke schikking inzake een uitkeering aan den heer Zuijd- wijk in verband met een ongeval en tot machtiging aan B. en W. voor een grond aankoop; worden z. h. s. aangenomen. Mededeeling geschiedt, dat het contract betreffende de vuilnisbelt met 1 Mei a.s. afloopt. De eigenaar, de heer v. d. Akker is bereid het terrein voor onbepaalden tijd alsnog te verhuren voor 6.per week en B. en W.. stellen voor, zoolang geen ander terrein is gevonden, dit aanbod te accepteeren, welk voorstel z. h. s. wordt goedgekeurd. HOOGMADE Ziekenhuisverpleging „Onderlinge Hu.'p". Maandagavond vond in de zaal van den heer Witteman de jaarvergadering plaais van bovengenoemde vereeniging, welke zich, zooals gewoonlijk en zeer jammer, slechts in zeer matige belangstelling mocht verheugen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental door geboorte en vestiging e.d. is vermeerderd met 42 en door stex-fgeval en vertrek met 20 is ver minderd, zoodat het ledental per saldo met 22 is vermeerderd en op 31 Maart 1938 709 bedroeg. Er werden vijf bestuurs- en een ledenvergadering gehouden, waarbij moet worden opgemerkt, dat de opkomst der leden in vergelijking met het. bestuur werkelijk beneden peil was. Gedurende het afgeloopen boekjaar moest 13 maal opname in een ziekenhuis plaats vinden met een ge middelde ligduur van 25 dagen, hetwelk in vergelijking met de gemiddelde ligduur der patiënten genomen over de Federatie (17.62 dagen) tamelijk aan den hoogcn kant is. Van de geïnde contributiën werd 74 pet. besteed voor het betalen der ligda gen. Hieruit blijkt dus, dat er in het afge loopen jaar veel is gedaan in het belang der leden, en de secretaris sprak dan ook de wensch uit, dat het nieuwe jaar voor de vereeniging door een goede gezondheid der leden een voorspoedig jaar moge zijn. Voor dit jaarverslag had de secr. van den voorz., den heer Meyer, namens alle aan- SASSENHEIM Aanrijding. Het was gisteren voor de automobilisten gevaarlijk weer. Te elf uur kwam uit de richting Leiden een groote treiler, welke gang moest minderen voor een bakfiets. Hierdoor slipte deze op de rails, schoot over den weg heen het trot toir op en bleef voor den winkel van v. G. staan. Een tegenligger had daarin geen erg, en schoof op de trei'er. Het bleef bij materieele schade. Op het trottoir liep op dat moment niemand, zoodat het ongeval zonder persoonlijke ongelukken afliep. WASSENAAR Eier-struif. De heer d. T. uit Den Haag, die als bestuurder van «een auto, op den hoek ZijdewegClingelaan een aan rijding wilde voo~komen met een auto van den heer Th. uit Den Haag, reed daarbij tegen een bakfiets op, bestuurd door den 29-jarigen P. uit Voorschoten. Deze be kwam eenige schaafwonden, die in het po litieposthuis aan den Schouwvveg zijn ver tonden. Door de aanrijding ging boven dien een partij van ongeveer 4 50 eieren verloren. De auto van d. T. en de bakfiets werden licht beschadigd. wezigen een hartelyk dankwoord in ont vangst te nemen. Hierna volgde het jaarverslag van den penningm., waaruit bleek, dat de ontvang sten aan contributiën en bijdragen in totaal 116.48 waren, terwijl de uitgaven aan zie ken vervoer, ziekenverpleging en diversen andere onkosten als bodeloon e.d. in totaal 1013.23 waren, zoodat de vereeniging toch nog een batig saldo heeft van f 103.25, een in deze tijdsomstandigheden toch zeer ver heugend verschijnsel. Ook den penningm. werd dank gebracht voor zijn beheer der financiën, en de controlecommissie voor haar toezicht hierop. Als punt 6 stond nu op het programma: verslag der Federatievergadering, hetwelk door den afgevaardigde, den heer P. v. d. Eng, werd voorgelezen, waaruit het 'groote belang (dat nog steeds grooter wordt) van de Federatie duidelijk naar voren kwam. Bij de hierna volgende vaststelling con tributie werd het voorstel van het bestuur, om deze te laten zooals zij is, door de ver gadering z. h. st. aangenomen, waarna kon worden overgegaan tot bespreking van de agenda der Federatie-jaarvergadering, wel ke lijvige agenda, behoudens het punt over verzekering tegen fraude, waarover nog heftig gediscusseerd werd, zonder meer werd goedgekeurd. Als punt 9 was nu de bestuursverkiezing aan de orde. Aftredend waren de heeren P. v. d. Eng en W. v. d. Laan, die bij ac clamatie werden herkozen.Vervolgens werd overgegaan tot verkiezing lid controle commissie, waarvan het aftredend lid, de heer G. Baak, zich niet herkiesbaar had gesteld. Na de gehouden stemming bleek, dat de heer C. P. Borst met 13 van de 23 uit gebrachte stemmmen tot nieuw lid was ge kozen. Hierna volgde verkiezing afgev. en plaats- verv. afgev. voor de Federatie-jaarvergade- ring. Uit de vergadering gaan stemmen op om de afgevaardigde en plaatsverv. afgev. van het vorige jaar te handhaven, waar mede deze op de desbetreffende vraag ac- coord gaan. Bij de hierop volgende bespreking van de belangen der vereeniging, werd de vraag gesteld of het vervoer naar het ziekenhuis niet goedkooper kon. Heirop werd door het bestuur geantwoord, dat het vervoer, zooals het nu is, geheel aan de eischen voldeed en, dit in aanmerking nemende, zoo goedkoop mogelijk is, terwijl men toch in dergelijke gevallen niet op een gulden moet zien, wanneer het misschien het leven en welzijn der zieken leden betreft. Na rondvraag sluiting, K. J. C. Zondagavond werd door de K.J.C. een feestuitvoering gegeven voor de ouders, donateurs en andere belangstellen den, als sluiting van het winter-seizoen. Om ongeveer acht uur opende de zeereerw. heer Directeur dezen avond met een har telijk woord van welkom tot de in zoo VERKOOPDAG RUNDVEEFOK- VEREENIGINGEN. De Bond van Rundveefokvereenigingen In de Rijnstreek organiseert op Vrydag 29 April a.s. tegelijk met de Centrale Stie renkeuring te Leiden een verkoopdag van geregistreerde pinkstieren en stierkalve ren. Voor dezen verkoopdag zijn 40 die ren opgegeven, waarvan pl.m. 30 tot het Groninger Zwartblaar vee en 10 tot het zwartbonte vee behooren. Nog veel te veel veehouders, koopen een stier, zonder dat zy iets weten van de af stamming van den stier of van de pro ductie van de moeder van den stier, wat voor de fokkerij toch van zeer groot be lang is. Deze dag biedt hun een mooie gelegen heid een geregistreerd dier aan te koopen. (Zie advertentie in dit nummer). groote getale opgekomen belangstellenden en een hartelijk woord van dank tot allen, die op de een of andere wijze hadden mee geholpen om dezen avond te organiseeren en te doen slagen. Hierna riep spr. de me dewerking van de aanwezigen in om de nog eenigszins met plankenkoorts o^-hepte nieu we krachten zooveel mogelijk op hun ge mak te brengen, waardoor deze avond ze ker zou slagen. Het eerste nummer bestond uit rythmi- sche gymnastiek door de Johannes-Berg- man-ban, welke oefeningen, de korte oefen tijd in aanmerking nemende, zeer ver dienstelijk werden uitgevoerd. De stemming kwam er echter pas in door de opvoering van het blijspel „De twee kwasten", waar in bovenbedoelde twee kwasten de aanwe zigen lieten genieten van hun dwaasheden. Uit het hartelijk applaus bleek dan ook duidelijk, dat dit door allen werd gewaar deerd. Tijdens de hierna Volgende pauze wer den loten verkocht van eenige door de K.J.C.-leden zelf vervaardigde werkstuk ken, welke evenals de niet voor verloting in aanmerking komende voorwerpen een goed beeld gaven van het nuttige tijdbeste- den op de verschillende banuren. Na de pauze werd het publiek vergast op een allerkostelijkst blijspel: „Eigenwaan gestraft", waarom hartelijk is gelachen, doch waaruit door allen nog wel iets te leeren viel. Natuurlijk ontbrak het ook bij dit spel verschillenden spelers nog aan de noodzakelijke routine, doch alles bij elkaar genomen kunnen zy over het spel tevre den zijn. Als tegenwicht voor al dit vroolijke sprak de zeereerw. heer Pastoor nog een ernstig woordje tot allen, waarbq hij allen nog weer eens wees op het groote belang der vorming van de schoolvrije jeugd in de tegenwoordige gevaarlijke wereld. De jeugd moet, volgens spr., gewapend zijn tegen de geweldige stormloopen van het communis me en de andere anti-Katholieke stroomin gen, die alles willen overdonderen met groot lawaai en groote monden, doch die het af moeten leggen tegen een goed onder legden Katholiek. Want deze laat zich niet zoo meteen „nemen", maar verzet zich, wetende dat zijn Geloof alleen het goed is. Hoe dikwijls komt het niet voor, dat het mis gaat met een jongen omdat zijn ken nis van het geloof slechts beperkt is tot het allervoornaamste en die zich dan van de sokken laat praten door een of andere on- ruststokenden en verderfzaaienden volks menner. De kennis om zich in dergelijke geval len te kunnen verdedigen wordt den jongens bijgebracht op de banuren tegelijk met de zoo dikwijls ter sprake gebrachte sociale en economische toestanden van vroeger en nu. Zijneerw. gaf hierna een duidelijk beeld van het werk en het onderricht gedurende een banuur, ook van het spel, dat blijkens de onderlinge competitiestanden in aller belangstelling staat. Spreker hoopte, dat de ouders en ook de andere aanwezigen nu doordrongen waren van het groote belang der jeugdvorming en dus steeds hun mo- reele en financieele steun zouden blijven geven in het belang van hun jongens en dus ook van zichzelf. Na het bekend maken der promoties en het afscheid van eenige jongens wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leef tijd rustte op de Eerw. Directeur nog een droeve taak, n.l. dat nu, evenals reeds eeni- gen voor hem, en tegelijk met den zoo ver dienstelijk gewerkt hebbenden en accuraten secr.-penningm., den heer P. Boerman, die zich in het huwelijksbootje gaat wagen, ook de heraut van den Eng, in verband met zijn zeer drukke werkzaamheden ontslag heeft gevraagd, dat hem, al is het dan ook noode, eervol wordt verleend. Spr. dankte den scheidenden heraut hartelijk voor de aangename wijze waarop hij zijn niet altijd even gemakkelijke taak in het belang der jeugd heeft volbracht en hij hoopt dat, zoo- dra zijn werkzaamheden het weer toelaten, hy zijn taak weer zal willen opnemen. Hier na overhandigde spr. namens de jongens van de Godfried- en Tarcisiusban als blijk van dankbaarheid voor het vele voor hen gedaan een vulpenhouder in étui, de hoop uitsprekende, dat hijhiervan nog lang plezier van mocht hebben en tevens nog eens aan zijn jongens zou denken. Geroerd door al dit onverwachte sprak de scheidende heraut een kort dankwoord tot zijn zeereerw. Directeur en tot de jon gens, waarmede hij zoo lang had samen gewerkt en hoopte, dat deze laatsten het kleine beetje wat hij hen had bijgebracht, zouden onthouden en ernaar zouden leven. Nadat hierna de gelukkige winnaars der tentoongestelde prijzen waren bekend ge maakt, was deze prachtig verloopen feest avond weer ten einde en keerden allen uiterst voldaan over het genotene huis waarts.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9