AAN ONZE ABONNE'S BINNENLAND Het heilig verbond van het Huwelijk SDAG 1RDAG VROOM DREËSNAM KERKNIEUWS DINSDAG 26 APRIL 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 COLPORTAGEVERBOD TE OSS. DOOR DEN RAAD MET ALGEMEENE STEMMEN AANGENOMEN. De burgemeester over het optreden der N. S. B. In de raadsvergadering van Oss werd gisteravond een voorstel aange nomen van B. en W. om een colporta- geverbod af te kondigen. Voorgesteld was te verbieden het te koop aanbieden en zichtbaar dragen van gedrukte stukken en bladen in een groot aantal straten binnen de kom der gemeen te na 4 uur 's middags, terwij] het Zater dags en Zondags geheel verboden zal zijn. De verordening zal onmiddellijk van kracht worden. De voorzitter drong er op aan dit ver bod aan te nemen, dar hij er anders niet voor kan instaan, dat ongelukken zullen uitblijven. Hij heeft vernomen dat de N. S. B. Zaterdag a.s. met 200 man wil terug komen. Dit moet worden voorkomen. Het raadslid Th. Hoeks (S.D.A.P.) is het geheel met dit voorstel eens. Hij had echter liever gezien, dat de bevolking haar kalmte had bewaard en de colporteurs volkomen had genegeerd. De voorzitter noemde dit een kwestie van temperament. Men moet niet verge ten, dat de N.S B. niet alleen de brutali teit heeft gehad over burgerlijke en gees telijke autoriteiten laster en verdachtma king uit te storten, maar ook den treurigen moed had, dit aan de belasterden te koop aan te bieden. Hij kan zich de veront waardiging der bevolking indenken en zeide dat Oss, zich Zaterdag j.l. niet van de slechtste zijde heeft laten kennen. (Ap plaus op de publieke tribune). Hadden de colporteurs zich onder zijn hoede blijven stellen en zich niet ver spreid, dan was er niets geschied. Hij was niet in staat allen 38 colporteurs een po- litie-agent tot bescherming mee te geven. Het aannemen der verordening is nood zakelijk om hem de bevoegdheid te geven de openbare orde te kunnen handhaven. De raad nam met algemeene stemmen het colportageverbod aan. „Maasbode". "f STEUN AAN DE DRIJFWANT- VISSCHERIJ. Bepaald op 85 per schuit. De minister van Economische Zaken heeft besloten, met ingang van 26 dezer wederom steun te verleenen aan de drijf- want-visscherij. De steun zal bedragen 85 per schuit en wordt uitgekeerd in twee halfjaarlijksche termijnen. Teneinde voor steun in aanmerking te komen, moet zijn voldaan aan bepaalde voorwaarden, o.a. deze, dat de aanvrager per halfjaar ten minste 10 weken de drijfwant-vissche- rij uitoefent. Bovendien zal voor de zalm, welke door visschers en door z.g. steek- en weervis- schers over dén afslag te Gorinchem, Wou- drichem, Hardinxveld en Kralingscheveer wordt verkocht, onder bepaalde voorwaar den een toeslag van f 0.20 per pond wor den uitgekeerd. Met de uitvoering dezer regeling is be last de Nederlandsche Visscherijcentrale te 's-Gravenhage, waar ook nadere inlich tingen zijn te verkrijgen. DE LUCHTBESCHERMINGS- OEFENINGEN IN DE PROVINCIE UTRECHT EN GELDERLAND. In de gistermiddag gehouden persconfe rentie naar aanleiding van de aanstaande luchtbeschermingsoefeningen in de provin cies Utrecht en Gelderland, werd medege deeld. dat vanwege het departement van om het geheele scheepvaartverkeer op de groote rivieren, kanalen, enz. gedurende de oefeningen op Donderdag 28 April a.s. van 21.30 tot 23 uur, stop te zetten. De bruggen en sluizen zullen niet worden be diend en niet worden verlicht. De vaar tuigen en woonschepen moeten voor den aanvang der oefeningen worden gemeerd of voor anker gelegd. Men mag deze niet laten drijven. Een en ander geldt, wat overigens van zelf spreekt, alleen voor het gebied der oefeningen. DE KAMPEERKAARTEN-EISCH. De meeste kampeergemeenten eischen kaarten. Hoewel het weer den laatsten tijd geens zins aanlokelijk genoemd kan worden, heeft het er honderden kampeerders niet van weerhouden met Paschen het kampeersei- zoen te openen. Met het oog hierop wordt er nogmaals op gewezen, dat de meeste belangrijke kam peergemeenten thans een kampeerkaart eischen. Reeds moesten in verschillenre gemeenten velen worden geweigerd, die een dergelijke kaart niet bezaten en bleef en hun niets over dan weer naar huis terug te keeren. Volgens een schatting, gebaseerd op offi- cieele gegevens, zijn er momenteel min stens 120.000 kampeerders in ons land. Het kon niet uitblijven, dat bij een der- gelijken groei ook het aantal misstanden grooter werd, vooral omdat een regelende en adviseerende instantie op dit gebied ontbrak. De Nederlandsche Kampeerkaarten Cen trale (N. K. C.) tracht nu in nauwe samen werking met zeer vele gemeentebesturen eenige orde te scheppen in den chaos. Zij geeft daartoe na ingewonnen in formaties aan hen, die willen gaan kam peeren, kampeerkaarten uit. Deze kaarten zijn op de wijze van een paspoort ingericht. De gemeentelijke vergunningen kunnen daardoor in de kaart worden gesteld, maar bovendien en dat is het belangrijkste er is ruimte opengelaten voor opmerkin gen omtrent het gedrag van den kaarthou der. Als een kampeerder zich misdraagt, wordt daarvan aanteekening gemaakt in zijn kaart door of namens den burgemees ter van de gemeente waar hij kampeert. Het spreekt vanzelf, dat het kampeeren met een kaart, waarin een slechte aanteekening voorkomt, moeilijkheden met zich mee brengt en er mag dan ook verwacht wor den, dat de kampeerders er voor zullen waken, dat dergelijke aanteekeningen zeld zaam blijven, waardoor het kampeeren in Nederland zeker aan papulariteit zal win nen. In de gemeenten, welke reeds verleden jaar de kaarten verplicht stelden, blijkt het systeem in de practijk zeer goed te vol doen. Een gevolg hiervan is, dat steeds meer gemeenten er toe over gaan de kaar ten te eischen van hen, die wenschen te gaan kampeèren. Aanvraagformulieren voor kampeerkaar ten zijn verkrijgbaar bij alle informatiebu- reaux der V.V.V., bij de bureaux der A. N. W. B. en bij de voornaamste zaken in kam- peerartikelen. Telefonisch of schriftelijk kunnen ze worden aangevraagd aan het secretariaat der N. K. C., Leidschegracht 44, Amster dam C., tel. 35751. VEREENIGING VAN NEDERLANDSCHE TANDARTSEN. Zaterdag en Zondag j.l. hield bovenge noemde vereeniging haar jaarvergadering te Utrecht, onder leiding van den heer Ch. F. L. Nord, tandarts te den Haag. De vergadering ving aan met demonstra ties. De heer K. Groustra, tandarts te Haar lem toonde een verlichte loupe, de heer H. van Hartingsvelt, tandarts te Bussum, de monstreerde de stomatophot, dr. G. Y. Hil- 1 "brand, docent aan het tandheelkundig in- Oflicieële Crisispubilcaties INLEVERING SPEK TE IJMUIDEN. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat met ingang van Maan dag 25 April tot nadere aankondiging te IJmuiden versch spek voor haar rekening zal worden ingenomen bij de N.V. Ijsfa briek en Koelhuis IJsvries. De inlevering zal kunnen gescheiden op Dinsdag en Donderdag van iedere week des morgens van 9 tot 's middags 12 uur ei. des namiddags van 2 tot 5 uur. 's-Gravenhage, 25 April 1938. stituut te Stockholm, behandelde technical details in vital abutments, de heer G. F. M. Schutte, tandarts te Bloeemndaal, gaf een uiteenzetting van de Burton X-Ray projector; dr. Alfred Steiger, tandarts te Zuerich, toonde modellen in verband met zijn later te houden voordracht, en ten slotte demonstreerde de heer L. M. Willem- se, tandarts te Apeldoorn, de inslijpmelhode volgens Hight. In verband met het doodelijk ongeval, dat prof. George Villain, van het tandheel kundig instituut te Parijs, een der sprekers op deze vergadering, was overkomen, werd de vergadering ten teeken van rouw ge schorst en eerst des avonds hervat. Jaar verslagen var. secretaris en penningmees ter werden uitgebracht en goedgekeurd, de overige huishoudelijke zaken werden afge daan, en een aantal nieuwe leden geïnstal leerd. Daarop volgden voordrachten. Dr. G. Y. Hildebrand -(Stockholm) besprak „a short survey of the law on public dental care in Sweden" en de heer J. A. C. Duyzings, tandarts te Utrecht, had tot onderwrep ge kozen „de invloed van vitaminen, hormo nen en groeiphasen in de orthodontie". Op Zondagmorgen werden de voordrach ten in het tandheelkundig instituut der rijksuniversiteit te Utrecht voortgezet, Dr. G. Y. Hildebrand behandelde „the ortho paedic action of .the dental prosthesis and its significance for the prosthetic prognose", in verband met welk onderwerp dr. Alfred Steiger, tandarts te Zuerich, zeer belang wekkende beschouwingen hield over „die biostatische prothesentherapie des restge- bisses". De heer Ph. A. A. Regensburg, tandarts te den Haag, demonstreerde een pa tién i met gehemeltespleet. De voordrachten gaven aanleiding tot uitvoerige discussies, waarna de vergade ring werd gesloten. NATIONALE PAASCHLOTERIJ. Naar wij vernemen zal de eerste der drie trekkingen der Nationale Paaschlo- terij ten bate van de Actie „Voor God", Vrijdag 29 April a.s. te Heemstede plaats hebben. Zooals reeds eerder werd gemeld, was het wegens de groote deelname nood zakelijk, drie series prijzen uit te loven, zoodat drie trekkingen zullen worden ge houden. Dezelfde lotkaartgn, welke op 27 Maart j.l. aan de R. K. kerken zijn uitgedeeld of later zijn aangevraagd, blijven geldig en kunnen dus nog worden ingezonden. Ook zijn aan het adres Postbus 2 te Heemstede nog kaarten te bekomen. Voor bijzonder heden zie men de advertentie in dit blad. RUSLAND BESTELT WEER EEN ZEEBAGGERMOLEN. Tiende dergelijke bestelling sedert October 1937. De Sovjet-Unie heeft bij de Scheepsbouw maatschappij N.V. Conrad te Haarlem een groote zeebaggermolen besteld met een capaciteit van 250500 kubieke meter per uur. Dit is de tiende baggermolen, welke sinds October 1937 door Sovjet-Rusland in Nederland werd besteld. „Tel." Vlugger met „Mijnhardtjes" Ja dit is zeker, dat zij kou, griep en pijnen niet alleen vlugger, maar ook veel grondiger en meer blijvend verdrijven.Mijnhardtjes zijn hart vormige cachets die zeer gemakkelijk innemen en verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Koker 12 st. 50 ct. Proefverpakking 2 st. 10 ct. 2924 NIEUWE KLOKKEN VOOR DE KATHEDRAAL TE HAARLEM. Tot nog toe had de Kathedrale Kerk St. Bavo te Haarlem slechts een kleine luid- kmk en een Angel usklok in een zij torentje van het machtige bouwwerk. Ter gelegen heid van het veertig jarig bestaan van de kathedraal zijp twee klokken geschonken, een in de Noordertoren en geschonken door de parochianen, en de andere in de Zuidertoren (gewoonlijk mannentoren ge naamd) en geschonken door de priesters van het bisdom. De klok der parochianen weegt 1250 K.G. en eronder komt een to renuurwerk. De andere klok heeft een ge wicht van 850 K.G. Beide zijn vervaardigd in de klokkengieterij van de N.V. Petit en Fritse te Aarle-Rixtel en onder deskundi geleiding van kapelaan Dr. Kadt gekeurd. Zij worden op Zondag 1 Mei door den Bisschop van Haarlem, Z. H. Exc. Mgr. J. P Huibers gewijd. GOEDKOOPE TREINEN. Naar wij vernemen, zullen de N. S. dezen zomer weder een honderdtal goed- koope treinen laten loopen, behalve de z.g. lange-afstandtreinen van het N., O. en Z. des lands, die den geheelen winter bleven loopen en ook gedurende den zo mer, met enkele wijzigingen op het pro gramma blijven. Bovendien zijn hieron der niet begrepen de goedkoope treinen, die ditmaal op Prinsjesdag afzonderlijk zullen worden ingelegd. Zooals gewoonlijk spannen Arnhem en Nijmegen weder de kroon, ditmaal met 42 goedkoope treinen, daarna volgen den Haag en Rotterdam met 25 stuks en vervolgens Amsterdam met een 20-tal. Van Leiden loopt dezen zomer een goedkoope trein naar Zeeland (Vlissingen, Goes, Middelburg) op de Donderdagen van 28 Juli tot en met 8 Sept. a.s.; naar Arnhem en Nijmegen op Zondag 10 Juli, 24 Juli, 7 en 21 Aug. en 4 Sept. en op alle Woensdagen van 20 Juli tot en met 7 Sept. Naar Groningen (Hoogeveen en Assen) op 31 Juli, 23 en 28 Aug. Naar den Bosch en Maastricht (Valken burg, enz.) op 26 Juli en 7 Aug. Naar Enschede (Almelo, Hengelo) op 9 Aug. en 14 Aug. Naar Alkmaar, Bergen, Schoorl, Helder op 31 Juli, 7, 14, 21 en 28 Aug. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons Het is de plicht van een Christen het huwelijk in te zien als een heilig vei bond, als een belangrijke, moeilijke le vensroeping, als een waardigheid, die men volkomen vrijwillig, maar toch met rijp overleg, dus ook met gepaste voorbe reiding, voor God en de wereld op zich neemt. Adolt Kolping De speelgoed-afdeeling heeft vandaag weer twee extra reclame-aanbiedingen LEGFUZZLE van stevig carton/ leuke gekleurde voorstel- 1A ling, groote afmetingen lu KRALEN-MOZAÏEK, diverse soor ten kralen in allerlei kleu- ren, in doos verpakt Z5 LEIDEN Buitenlandsclie Berichten AARDSCHOK IN NICARAGUA. Het geheele kustgebied van Nicaragua aan den Stillen Oceaan is gisteren opge schrikt door een krachtigen aardschok, welke echter, volgens de voorloopige be richten, geen persoonlijke ongelukken of materieele schade heeft veroorzaakt. AARDBEVING BIJ ANKARA. Gisterochtend werden hevige aardschok ken gevoeld te Kircheir in het district An kara. Belangrijke schade werd aangericht; men weet nog niet, of slachtoffers te be treuren zijn. LUCHTVAART NOODLANDING OP ZEE. Uit Kingston (Jamaica) wordt gemeld: Een passagiersvliegtuig der Pan-American Airways heeft gisteren tusschen Santiago de Cuba en Kingstond ter hoogte van Bow- den een noodlanding op zee moeten ver richten. Alle passagiers en de bemanning werden door het s.s. „Cavina" veilig aan boord genomen en te Bowden aan land gebracht. Het vliegtuig verdween in de golven. NAAR DE MISSIE. Zaterdag gingen scheep te Boulogne s/Mer naar de Missie van Brazilië de Zeer- eerw. Paters: P. Angelinus Steverink O.F. M. uit Megen, oud-kapelaan van Wychen en assistent te Woerden; P. Trophimus v. Kesteren O.F.M., ui Sassenheim; P. Clementianus Liefrink O.F.M. uit Arnhem, en P. Rodericus. Verkoyen, O.F.M. uit 's-Gravenhage, Bepalingen der Gratis-Ongevallenverzekering voor de abonné's van „De Leidsche Courant". Elke aoónné van „De Leidsche Courant", die zijn abonnementsgeld tijdig heeft vol daan is verzekerd voor een bedrag van 300 tegen een hem (haar) overkomend ongeval, dat de eenige en rechtstrceksche oorzaak is van den dood van de(n) abonné, hetzij onmiddellijk of binnen 14 dagen na den datum van het ongeval. Dit bedrag zal ten spoedigste aan zijn of haar nage laten betrekkingen worden uitgekeerd. Onder nagelaten betrekkingen worden verstaan en zullen achtereenvolgens tot het ontvangen der uitkeering gerechtigd zyn: le. de echtgenoot(e); 2e. kinderen; 3e. de ouders; 4e. de stiefouders of (zoo deze ontbreken)) de grootouders, of (zoo ook deze ontbreken) de schoonouders, wier Kostwinner de overledene was; 5e. de broe ders en zusters wier kostwinner de over ledene was. Onder kostwinner wordt verstaan hij of zij, die tenminste een derde van zijn of haar verdiensten geregeld uitkeert aan de(n) persoon of personen, die hij of zij bij het levensonderhoud te hulp komt. Onder verzekerde abonné wordt ver staan zoodanige persoon, welke niet jon ger is dan zeventien (17) jaar en niet ouder dan vijf en zestig (65) jaar. Er bestaat geen recht op uitkeering: a. Wanneer de verzekerde abonné tijdens het plaatsvinden van het ongeval verkeer de in staat van krankzinnigheid of ver standsverbijstering, onder den invloed was van overprikkeling of van bedwelmende dranken; of den krijgsdienst te water of te land uitoefende in tijd van oorlog, burger lijke twisten of oproer, of wel zich buiten Europa bevond, of wanneer de verzekerde abonné tijdens het ongeval op een vis schers-, Marine- of ander vaartuig varen de was buitengaats, op de Zeeuwsche of Zuid-Hollandsche stroomen, of op de Zui derzee; of wanneer de verzekerde abonné zich tijdens het ongeval bezig hield met de bereiding, verwerking of vervoer van buskruit, schietkatoen, naphta, dynamiet of andere licht ontvlam- of ontplofbare stoffen of daarbij desbewust tegenwoordig was. b. Voor personen, bezigheden verrich tende, waaraan bijzonder gevaar verbon den is, zooals: luchtreizigers, acrobaten, circusrijders en dergelijke waagstukken uitvoerende personen, indien het ongeval ontstaat tijdens de uitoefening van hun be roep of de daarmede gepaard gaande bezig heden; of voor krankzinnige, lamme, hard- hoorige, sterk bijziende, aan duizeling, hartgebrek of vallende ziekte lijdende per sonen of voor hen, die een beroerte gehad hebben. c. Indien het ongeval het gevolg is: van het gebruikmaken van voertuigen met mechanische kracht van het deelnemen aan wedstrijden of weddenschappen van welken aard ook; van een lichaamsgebrek; van een ziekte of kwaal; van zelfvermin king, zelfmoord of poging daartoe; van tweegevecht of vechtpartij, waarbij de ver zekerde betrokken was; van handelingen in strijd met wetten, verordeningen, Konink lijke besluiten of voorschriften van Spoor weg- tram-, boot- en dergelijke onderne mingen voor personenvervoer, van verre gaande roekeloosheid of het zich moedwil lig of onnoodig blootstellen aan eenig ge vaar door de(n) verzekerde(n) abonné. d. Ongevallen door of bij baden, zwem men, benevens watertochten, zonder bege leiding van een ervaren bootsman zijn al leen dan onder de verzekering begrepen als het bewijs wordt geleverl, dat de dood rechtstreeks is veroorzaakt door een plot selinge geweldadige inwerking van uit wendig geweld op het lichaam van de(n) verzekerde (niet b.v. door beroerte, kram pen, enz.) Daarenboven geeft verdrinken in binnenwateren, rivieren of meeren al leen dan recht op uitkeering, wanneer on der meer bewezen wordt op welke wijze de verzekerde is te water geraakt. Het vinden van een persoon (lichaam) in het water zonder meer wordt niet als een bewijs van een ongeval aangemerkt. Het recht op uitkeering blijft bestaan wanneer de dood een gevolg is van recht matige verdediging van eigen of eens an ders lijf of poging tot redding van personen Is een verzekerde een ongeval overko men, dan is degene, die op uitkeering rech ten wil doen gelden, verplicht zoo spoedig mogelijk uiterlijk binnen driemaal 24 uren na den dood (Zondagen en Katholieke Feestdagen die als Zondagen gevierd wor den niet medegerekend), hiervan mede- deeling te doen met opgave van getuigen, die bij het ongeval tegenwoordig waren, dus eventueel binnen 17 dagen na het ongeval, aan de Directie van „De Leidsche Courant". Is een verzekerde een ongeval overko men, dan moet zoo spoedig mogelijk ge nees- of heelkundige hulp worden inge roepen, om naar gelang van zaken den dood of deszelfs oorzaak te constateeren of wel om de(n) getroffene te behandelen, in het laatste geval zal de gewonde verplicht zijn zich geheel naar de voorschriften van den geneesheer te gedragen en zich, indien dit noodig geoordeeld wordt, in een zieken huis te begeven, zullende geene uitkeering verschuldigd zijn indien door het niet tijdig inroepen van genees- of heelkundige hulp of het niet opvolgen van voorschriften van den geneesheer nadeelige gevolgen voor de(n) patiën ontstaan. Zij die eenig recht op schadevergoeding willen doen gelden, zijn op straffe van het te niet gaan hunner rechten verplicht den daartoe door de Directie van „De Leidsche Courant" aan gewezen geneesheer in staat te stellen en zoo noodig de daartoe benoodigde stappen b]j de bevoegde autoriteiten te doen om de oorzaak var den dood te constateeren. Bij niet voldoening aan de verplichting tot kennisgeving binnen den gestelden ter mijn is „De Leidsche Courant" tot geen uitkeering verplicht, tenzij bewezen wordt dat degene(n) die aangifte had (den) be- hooren te doen, daartoe niet in de moge lijkheid was (waren) en hij (zij) evenmin in staat was (waren) die aangifte door een ander te doen geschieden. In zulke gevallen begint de bovenge noemde termijn van drie dagen, zoodra de bedoelde onmogelijkheid opgehouden heeft te bestaan. Onbekendheid met de verzekering of hare voorwaarden gelden niet als onmo gelijkheid van tijdige aangifte. De uitkeeringen geschieden door de Di rectie der „Leidsche Courant" binnen veer tien dagen, nadat het recht op uitkeering bewezen is aan de(n) rechthebbende(n). „De Leidsche Courant" is niet verplicht uitbetalingen te doen, wanneer haar niet wordt verstrekt een extract uit het regis- I ter van overlijden.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6