De SDAP propagandiste voor de NSB DINSDAG 26 APRIL 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 DE SPAANSCHE BURGEROORLOG DE RECHTSCHE OPMARSCH. De rechtschen, die uit Aliaga, ten Noord oosten van Teruel, oprukken, hebben Agui- lar bereikt. Dit ligt 10 mijl verder op den weg naar het Zuidwesten. De rechtschen hebben derhalve sedert Zaterdag ongeveer 20 mijl terrein gewonnen. Geruchten over een rechts complot in Katalonië. De „Intransigeant" publiceert een bericht van zijn correspondent te Perpignan, waar in deze melding maakt van geruchten over een rechtsch complot in Katalonië. Te Fi- geuras zouden verscheidene hooge ambte naren zijn gearresteerd. De militaire gou verneur van Gerona is van zijn post ont heven, naar Barcelona gevoerd en in de gevangenis opgesloten. Valencia gebombardeerd. Gisterochtend is Valencia door rechtsche vliegtuigen gebombardeerd. Dertig perso nen werden gedood, wraronder een matroos van een Britsch schip. DE SUBCOMMISSIE VOOR NIET-INMENGING BIJEEN. In de vergadering van de subcommissie voor de niet-inmenging heeft de secretaris, Hemming zijn waarschuwing herhaald be treffende beëindiging van het waarnemings systeem, wanneer niet de belangrijke ach terstanden in de betalingen tot een totaal van minstens 80.000 pond sterling voor het einde van April zijn aangevuld. De verte genwoordigers van Duitschland, Italië en Engeland hebben er in toegestemd, him bij dragen tot en met 8 December te betalen. Naar verluidt zullen zij hun regeeringen aanbevelen, de betalingen voort te zetten. Bijgevolg deelde Hemming mede, dat hij de waarneming gaande zou kunnen houden, zelfs zonder de Russische bijdragen. Frankrijk, Polen en Littauen hebben hun bijdragen tot 8 December reeds gestort. België, TsjechoSlowakije, Denemarken, Est land, Finland, Letland, Nederland, en Roemenië hebben niet alleen hun bijdragen tot 8 December reeds gestort, maar ook die voor de volgende maanden. De Russische gedelegeerde Maisky heeft medegedeeld, dat Rusland weigert zijn bij dragen te betalen, maar dat het alsnog be reid is het overeengekomen gedeelte te storten, wanneer de terugtrekking der bui- tenlandsdhe strijders uit Spanje werkelijk heid wordt. leden der aristocratie, priesters, socialisti sche leiders of Joden. De correspondent voegt hier aan toe, dat te Weenen terreur heerscht, het geringste woord van twijfel of de minste critiek is voldoende dengene, die .zich in dien zin uit liet, in de gevangenis te brengen. Het offensief tegen de Joden. De „Daily Telegraph" meldt uit Weenen, dat het nationaal-socialistische regiem voor groote moeilijkheden staat bij zijn streven de Joden uit Weenen te verdrijven. Er zijn bijna evenveel joden te Weenen als in de rest van Duitschland, indien men reke ning houdt met de 50.000 personen, die in de laatste vier jaren uit Duitschland zijn vertrokken. Intusschen worden krach tige maatregelen tegen de Joden getroffen. Verscheidene groote café's waren Zondag leeg, hoewel het er anders meestal zeer druk is, omdat van de eigenaars of pach ters was gezegd, dat het Joden waren. De café's werden gepost door Bruinhemden, die niet-Joden de waarschuwing gaven niet binnen te gaan. Voor een zeer bekend café bij de Opera stond overal het woord „Jude" geschilderd. Geen plaats in dit café werd bezet. De grootste zaak in fijne vleeschwaren te Weenen, die anders op Zaterdag tot acht uur stampvol is, was dezen keer al om vijf uur gesloten. De klanten waren gevlucht, nadat zich voor het huis posters hadden opgesteld. Tientallen Joden probeeren dagelijks de grens over te komen naar Hongarije of Tsjecho-Slowakije. Een Weensch juwelier werd aan de grens gearresteerd, toen hij op weg was naar Bratislava (Presburg) de hoofdstad van Slowakije, op 48 km. van Weenen gelegen. Hij reed op een gewone fiets. Op het Duitsch-Oostenrijksche douanekantoor was hij goed bekend, omdat hij ter plaatse vaak in zijn auto passeerde. Hij klaagde bij de beambten over zijn armoede en niets werd op hem bevonden. Vervolgens werd zijn fiets nauwkeurig onderzocht. Onder het zadel werden diamanten gevon den ter waarde van 40.000 tot 50.000 gul den. De man werd gevankelijk naar Wee nen teruggebracht. Een Hongaarsche chauffeur is gearres teerd, omdat hij langs een ongebruikelij- ken weg 's nachts de grens passeerde. In de auto zaten ongeveer twintig joden, die hem elk een belangrijk bedrag hadden be taald, om over de grens te komen. FRANKRIJK DALADIER OVER FRANKRIJKS TOEKOMST. Arbeiden ofeen totalitair regiem. In den kabinetsraad heeft minister-pre sident Daladier gisteren zeer nadrukke lijk gewezen op de absolute noodzakelijk heid, waarin Frankrijk zich bevindt, om zijn productie op te voeren. „Indien ons land weigert te arbeiden", aldus Daladier, „dan rest ons tenslotte geen andere toekomst dan een totalitair regime". Na afloop van de ministerieele bespre kingen heeft Daladier tegenover de pers nogmaals uiteen gezet dat de centrale ge dachte, welke het plan tot economisch her stel beheerscht de toeneming is der Fran- sche productie, die feitelijk op ieder gebied merkbaar lager is dan bij de meeste Eu- ropeesche mogendheden. Het noodzakelijk evenwicht op de betalingsbalans en de begrooting kan slechts door arbeid worden verkregen. Het plan moet dus alles, wat deze onver mijdelijke toeneming der productie in den weg zou kunnen staan, terzijde stellen. Anders is er geen heil van te verwachten. De volgende maatregelen moeten derhal ve verwezenlijkt worden: Financieele gezondmaking; herstel van het evenwicht op de begrooting door fis cale bemoeiingen, die de productie niet nadeelig bein vloed en; vernieuwing van de technische installatie; arbeidsregeling .bin nen het kader der wet met het oog op een beter rendement; hulp aan de handwerks lieden; een arbeidsplan beoogend de oprui ming van krotwoningen; ontwikkeling van het crediet voor industrie en handel; verbe tering van de voorwaarden voor de beta ling op de openbare markt; ontginning der koloniale rijkdommen; faciliteiten voor het toerisme als nationale industrie. Dit plan, waarover de regeering het in haar geheel eens is zal worden ten uit voer gelegd door een aantal wetsdecreten, die in overeenstemming met vroegere be sluiten, binnenkort zullen worden uitge vaardigd. De eerste decreten zullen op 3 Mei in het Staatsblad worden gepubliceerd. ENGELAND ACCOORD LONDEN—DUBLIN GETEEKEND. Volledige financieele en economische regeling. Gistermiddag te 15.23 uur is de overeen komst tusschen Groot-Brittannië en Ierland geteekend. Met het BritschIersche accoord is een volledige financieele en economische rege ling tusschen de beide landen tot stand ge komen. Bepaald wordt, dat Eire (de Iersche vrijstaat) 10 millioen pond zal betalen vóór 30 November a.s. als definitieve ver effening van alle financieele eischen van weerskanten. Eire zal jaarlijks een kwart millioen pond blijven betalen voor vergoeding var schade aan eigendommen volgens de over eenkomst van December 1925. Alle door Engeland als strafmaatregel tegen Eire geheven rechten en de overeen komstige repressaillerechten tegen Enge land worden afgeschaft. Voorts worden in het accoord bepalingen aangetroffen aangaande overdracht van kustverdedigingsstations aan Eire. Deze stations worden door Engeland onvoor waardelijk ontruimd. De handelsovereenkomst bepaalt, dat Iersche goederen vrij van douanerechten in Engeland mogen worden ingevoerd, met dien verstande, dat de fiscale rechten be taald moeten worden voor de quantitatieve regeling van den invoer van Iersche land bouwproducten. Een aanzienlijk aantal Britsche goederen om. steenkool, zullen het recht blijven behouden van vrijen invoer in Eire Eire neemt voorts op zich 'n invoerrecht te heffen van buitenlandsche steenkool. Te vens zal Eire onmiddellijk de beschermen de rechten op 25 producten van het Veree- nigd Koninkrijk verminderen. De bescher mende rechten, gericht tegen goederen van het Vereenigd Koninkrijk, zullen over het algemeen herzien en verlaagd worden, met dien verstande, dat zij toch nog een passende bescherming zullen blijven vor men voor de Iersche industrieën. De be staande marges van preferentie voor goe deren uit het Vereenigd Koninkrijk wor den gehandhaafd. Het handelsverdrag zal drie jaar loop tijd hebben. Daarna kan het met een ter mijn van zes maanden door beide partijen opgezegd worden. Het verdrag moet door de parlementen in beide landen bevestigd worden. TSJECHO SLOWAKIJE HENLEINS DEMAGOGIE PRAAG OVER HEM ONTSTEMD. Zijn eischen onredelijk en onaanvaardbaar. In Tsjechische politieke kringen wordt «r ten aanzien van de rede van Henlein od gewezen, dat de onrust na de verkiezingen in Duitschland nog niet is gekalmeerd. Men ziet in de acht punten van Henlein een ze kere demagogie; men acht ze niet redelijk en onaanvaardbaar; de punten zijn in strijd met de grondwet. Er wordt op gewezen, dat Henlein ver scheidene malen heeft verklaard niets te maken te hebben met het nationaal-socia- lisme; thans heeft hij plotseling keert ge maakt. Ook heeft- hij het nationaliteiten statuut, dat Hodza heeft aangekondigd, ver worpen, zonder den inhoud te kennen. Tenslotte stelt men zich de vraag, of de eischen van Henlein gesteund worden door Duitschland, zooals Henlein en de Voelki- sche Beobachter doen veronderstellen. De eischen van Henlein vormen een punt, dat tusschen Tsjecho-Slowakije en Duitschland moet worden opgehelderd, aangezien hier door een nieuwe toestand wordt geschapen tusschen beide landen. De pers afwijzend. De Praagsche „Narodni Noviny" heeft ten aanzien van de eischen van Henlein geschreven, dat inwilligen hiervan een ge- heele wijziging van de grondwet noodig zou maken. Zij zijn een eerste stap naar ge- heele afscheiding van het gegermaniseer de gebied. Het blad acht de eischen onaan vaardbaar, evenals het uiterst rechtsche blad „Pondelni List", de „AZet" en de so cialistische „Pondelni Niviny". Ook de in Duitsche taal verschijnende „Prager Montag", „Prager Montagsblatt" en de „Prager Mittag" oordeelen niet gun stig over de eischen. Volgens de „Manchester Guardian" houdt de rede van Henlein op geen enkele wijze rekening met de reeds door de regeering van Praag gedane concessies. In antwoord daarop vraagt Henlein nog meer. Zijn „mi nim umeischen" zou geen enkele Tsjechische regeering kunnen inwilligen. „Indien deze houding werkelijk de ge voelens der Sudeten-Duitschers weergeeft en de goedkeuring van Berlijn ontvangt, is de toekomst zeer zeker somber. Voor de openbare meening der wereld zal Duitsch land geen enkele verontschuldiging hebben in te grijpen, indien, hetgeen waarschijn lijk lijkt, de regeering van Praag deze eischen van de hand wijst". POLEN SPOORWEG KAUNAS—WILNA VERNIELD. Naar de Poolsche bladen melden, is de zoo juist gereed gekomen spoorbaan Kau nasWilna op het traject tusschen het Li- tausche station Jewje en de Poolsche grens Tot mijn genoegen heeft u het abuis in uw beschouwing over het Paaschcongres hersteld, waarvoor ik zeer erkentelijk ben. Nu uit uw onderschrift blijkt, dat u gaarne had gezien, dat ik op de eigenlijke strekking van uw artikel was ingegaan, wil ik daaraan graag gevolg geven. Op onze congressen wordt in ruime ma te gelegenheid gegeven tot bespreking van het bestuursbeleid. Indien van de 800 afdeelingen dan een 30-tal afgevaardigden op rustige en kameraadschappelijke wijze van hun democratische rechten gebruik maakt, om bepaalde verlangens of critiek te uiten, is dit toch niet iets buitenge woons? Dat velen, waarbij ook schrijver dezes, ook hulde brachten aan de leiding in be paalde opzichten, hebben sommigen blijk baar over 't hoofd gezien. Doch indien men aan de discussie een overdreven beteekenis hecht, hoe zwaar moet ook u zich dan niet de critiek aan trekken op de R. K. Staatspartij! In geen geval is 't juist, dat het congres de voorkeur gaf aan een onvruchtbare op positie-politiek. Niets liever zou het ons zijn, om in 't belang der vele duizenden werkloozen een constructieve welvaartspolitiek te kun nen voeren. Vandaar de teleurstelling in onze krin gen over de houding van uw partij, die met haar Plan van Opbouw verwachtingen had gewekt. Van onze zijde is duidelijk te kennen gegeven, o.a. voor de verwezenlijking van een groot-werken-plan de regeerings-ver- antwoordelijkheid te willen aanvaarden. Zelfs de voornaamste „oppositie"-woord- voerder, de heer van der Kieft, deed uit komen, dat de omstandigheden ons nood zaken, z.g. oppositiepartij te blijven, doch bereid, mede te regeeren. Waar uw partij er aan heeft medege werkt, dat wij (en zelfs menschen als Mr. Oud!) daarvan zijn buitengesloten en ele menten als Baron van Wijnbergen voor een belangrijk deel de marsch-route bepa len in uw partij, is het onbillijk, ons ver wijten te maken, terwijl anderen die te genstelling hebben geschapen. Ons bovendien op één lijn te stellen met Kardinaal Innitzer en ons propagandisten voor het nationaal-socialisme te noemen, dat „nemen" wij niet. Het voorbeeld, dat u aanhaalde van onze twee wethouders, is 't beste bewijs van de onjuistheid uwer conclusie. Ook plaatselijk willen wij liever positief dan negatief werk leveren. Ten slotte kan ik u verzekeren, dat de opvattingen der Leidsche congres-afvaar diging volkomen overeenstemmen met, wat u noemde, de overheerschende mee ning in onze afdeeling. Voor de verleende plaatsruimte betuig ik u gaarne mijn oprechten dank. H. v. WOUDENBERG. 't Is misschien niet overbodig, er aan te herinneren, dat wij in een beschouwing over het Paaschcongres der S.D.A.P. onze teleurstelling hebben uitgesproken over de daar op het bestuursbeleid uitgeoefen de critiek, terloops opmerkende, dat de afdeeling Leiden bij die critiek de lei ding had. Dit laatste heeft toen de afgev. van Lei den, de heer van Woudenberg, ontkend; hij schreef dat dit onzerzijds een abuis was. Wij hebben deze ontkenning willen aanvaarden; zij raakte ook niet de eigen lijke strekking van onze beschouwing. Op die eigenlijke strekking wil de heer v. Woudenberg nu terugkomen. In feite maakt hij echter eerst enkele opmer kingen die langs ons betoog heengaan. Wij hebben er geen oogenblik over ge dacht, om het feit zelf, dat op een verga dering der S.D.A.P. critiek op de leiding vernield. Over een afstand van meer dan tien meter zijn de rails en dawrsliggers losgerukt, terwijl de telefoon- en telegraaf- leidingen doorgesneden zijn. BRITSCH-INDIË ERNSTIGE ONGEREGELD HEDEN IN BR. INDIË 32 DOODEN EN 48 ERNSTIG GEWONDEN. De politie heeft geschoten op een menigte van 10.000 personen, die een congres bijeenkomst in het dorp Vidurawatara (district Kolar) bijwoonden. Er werden, naar gemeld wordt, 32 personen gedood en 48 ernstig gewond. De menigte verklaarde te zijn samenge komen om het verbod van de autoriteiten van den staat Mysore, de congres-vlag te hijschen, te trotseeren. Zij weigerde uiteen te gaan. RADJA IN OPSTAND. Volgens bericht uit Indië is de radja van Sikar in opstand gekomen tegen den maha- radja van Jaipoer, en heeft hij zich met zijn volgelingen verschanst in de vesting Silbar, waar zij op het oogenblik door drie honderd politie-beambten belegerd worden. De Britsche inspecteur-generaal te Jaipoer heeft zich naar Sikar begeven, om de ope raties tegen den radja te leiden. wordt uitgebracht, af te keuren, of aan te wijzen, als een, op zich beschouwd, voor genoemde partij ongunstig verschijnsel. Natuurlijk niet. Wij wenschen voor de R. K. Staatspartij geenszins de eenstem migheid, die er op een begraafplaats heerscht; en wij gunnen ook onzen poli- tieken tegenstander niet het kwaad van zulk een rust. Wij hebben afgekeurd de reden waarom die critiek werd uitgeoefend. En, ge zien de reden, de bedoeling van die cri tiek, hebben wij in die critiek geconsta teerd: propaganda voor de N. S. B.! De reden van die critiek op de leiding in de S.D.A.P. was n.l. gelegen in de over weging, dat die leiding niet in voldoende mate voert een oppositie-politiek en blyk geeft van monarchale gezindheid. 't Zijn de uitwassen van de partijen-po litiek, van de parlementaire democratie, waarin een propaganda ligt voor de N. S. B. Dat zullen we allen met elkaar eens zijn. En, naar onze besliste overtuiging, is één van die uitwassen gelegen in de oppositie-politiek. Onder oppositie-politiek verstaan we de politiek van een partij (en), die in oppositie is (zijn), omdat zij niet in regeering of bestuur of niet in een be paald deel van regeering of bestuur ver tegenwoordigd is (zijn). Die oppositie-poli tiek staat afwijzend of onwelwillend tegen over voorstellen, die ze zou hebben geac cepteerd, indien ze van geestverwante zijde waren gekomen; stelt aan regeer ders of bestuurders eischen, die zij niet zou hebben gesteld onder dezelfde om standigheden aan dezelfde functionarissen, indien dezen van de eigen partij waren geweest! Wij regeeren niet mede, aldus ongeveer de inzender, dus zijn wij in oppositie. Als de inzender zou hebben gezegd: dus is er meer kans, dat wij tot onzen s p ij t tegen bepaalde voorste 1- 1 e n van de regeering oppositie moeten voeren, dan wanneer wij zelf in de regee ring zouden vertegenwoordigd zijn dan zouden wij zijn redeneering, natuurlijk, als logisch hebben aanvaard. Maar nu is ze een uiting van die oude opvatting van oppositie-politiék, welke wij zoo gaarne als verouderd zouden wil len beschouwd zien! Over de kwestie, waarom de S.D.A.P. niet in de regeering is opgenomen, behoe ven wy hier in het kader van dit betoog niet uit te weiden. Wij herhalen en met volle overtui ging dat de S.D.A.P., als zij wil vast houden aan die oude opvatting van oppo sitie-politiek, een propagandiste is voor de N. S. B.! Aan een vereenzelving van de S.D.A.P. met Kardinaal Innitzer, onder welk opzicht dan ook, denken wij natuurlijk niet! 't Ware te hopen, dat de S.D.A.P. zoo dui delijk, zoo onomwonden zich zou uitspre ken vóór de handhaving van de rechten der Kerk, als Kardinaal Innitzer dat heeft gedaan in zijn tegenover het Nationaal- Socialisme afgelegde verklaring na zijn bezoek aan Rome. Dan konden wij de S.D.A.P. tenminste onder één opzicht op één lijn stellen met Kardinaal Innitzer!.. Wat de S.D.A.P. op de tweede plaats maakt tot een propagandiste voor de N. S. B., als de bedoelde strooming in haar midden niet zou worden onderdrukt, maar zou overheerschen, is het republikeinsch, het anti-monarchaal streven, dat op het jongste Paaschcongres tot uiting kwam. Door dat streven plaatst zij zich princi pieel en practisch naast het overige deel van het Nederlandsche volk; en i n die tweespalt kan de nationaal-socialisti sche beweging groeien! En wat is 't mogen we 't zoo zeggen? dom, om nu te vechten tegen een staatsvorm, den mo narchalen, waaronder de democratie veilig is, terwijl van een anderen kant doods vijanden van de democratie op den loer liggen. We merkten 't reeds dezer dagen op: de socialisten in Engeland b.v. denken er niet over, aldus hun tijd, hun kracht te verspillen en in gevaar te brengen de na tionale eenheid. Wij hebben eenigszins uitvoerig inzen der beantwoord. 't Is onze overtuiging, dat van de marsch-route, die de S.D.A.P. nu zal volgen, héél veel afhangt! AMERIKA EEN JOODSCHE UITGEVER MISHANDELD. Omdat hij geweigerd had, een hakenkruis te kussen. De „Daily Telegraph" meldt uit New York, dat een troep nationaal-socialisten te New York een aanval heeft gedaan op den heer Charles Weiss, een Joodschen uitge ver van een anti-nationaal-socialistisch tijd schrift. Deze aangelegenheid trekt in de Vereenigde Staten thans sterk de aandacht. De heer Weis,, die kreupel is, was niet in staat, zich te verdedigen. Hij werd bewus teloos geslagen, toen hij weigerde een ha kenkruis te kussen, dat vier aanvallers hem voorhielden. Hy werd bewusteloos op den grond van zyn kantoor gevonden met een schedel breuk, op zijn armen waren met een scherp mes nationaal-socialistische emblemen in- gekerfd. Bestuursleden van den anti-nationaal- socialistischen bond hebben verklaard, dat indien de regeering niet optreedt tegen de z.g. „Amerikaansche nationaal-socialisti sche sterke-arm-benden", zij vergunning zullen vragen tot het dragen van revolvers, om zich zoo noodig zelf te verdedigen. BUITENLAND VAN HET VATICAAN 'S PAUSEN A.S. VERTREK NAAR CASTEL GANDOLFO. Bevestigd wordt, dat de H. Vader naar Zijn zomerresidentie Castel Gandolfo zal vertrekken op 30 April a.s. in den namid dag. Verleden jaar is de Paus, gelijk men weet, op 1 Mei vertrokken en keerde Hij op 30 October ten Vaticane terug, zoodat Hij zes maanden buiten Vaticaanstad ver bleef. DUITSCHLAND DE GELIJKSCHAKELING PREDIKANTEN MOETEN EED OP HITLER AFLEGGEN. De predikanten en functionarissen van de oud-Pruisische Evangelische Unie zul len voortaan de eed van trouw aan Hitier moeten afleggen. In geval van weigering zullen zy wor den afgezet. TERREUR TE WEENEN. Er zouden 12.000 personen in de gevan genissen zijn. Een speciale correspondent van de „News Chronicle" meldt aan dit blad, dat te Wee nen 12.000 personen in de gevangenissen zijn ingesloten. In verschillende andere centra van Oostenrijk zijn nog 40.000 per sonen gedetineerd. Het zijn diplomaten, U heelt zich zeker al wel eens afge vraagd, wat voor model en kleur ge voor Uw nieuw costuum zult kiezen? Dat kunt U eigenlijk pas goed be slissen, als U bij Kreymborg de Waa»- borg-Costuums hebt gezien. oUéen bij KREYMBORG

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5