STADS NIEUWS AGENDA EERSTE TREKKING DINSDAG 26 APRIL 1938 DE LEJDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. ROE WORDT HET WEER? IETS WARMER. De BUI seint t De verwachting: Zwakke tot matige Noord-Oostelijke tot Oostelijke wind, hel dere nacht, overdag gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, kans op nacht vorst, iets warmer overdag. Hoogste barometerst.: 769.7 te Blacksod. Laagste barometerst.: 749.7 te Janmayen. Het gebied van hoogeluchtdruk breidde zich naar het Noord-Oosten en Oosten uit. Over Zuid-Scandinavië vormt zich een nieuw maximum, dat het geheele Oostzee gebied zal gaan bedekken. De depressie in het Oosten is bijna verdwenen, het ge bied van lage luchtdruk in het Noorden vormde en secundaire op den Oceaan op omstreeks 25 graden Westerlengte en 53 graden Noorderbreedte. In het Zuiden blijft de luchtdruk laag in Oost- en Zuid-Duitsch land en in Zwitserland houdt de koude aan. Het gebied van koude breidde zich naar het Westen over Zuid-Frankrijk uit. In Weenen sneeuwde het in den nacht en ochtend, in München viel gisteren overdag 10 m.m. neerslag. Op de Alpenstations draaide de wind naar. Noord tot Oost en is de temperatuur nog even laag als gisteren, op de Saentis zelfs nog twee graden la ger. (minus 11 graden C.). In 'het gebied van koude zijn de ochtendtemperaturen 6 tot 8 graden onder normaal, te München, Weenen en Lyon resp. 8.3, 7.8 en 7.2. In het Zuidelijke deel van Scandinavië en in het Oostzeegebied werd het warmer. Op IJsland echter weer iets kouder. Behalve in het koudegebied in Zuid-Duitschland en in het Noorden van IJsland viel nergens neerslag van beteekenis. Het weer begint een neiging tot grooterë standvastigheid te ver- toonen met droge Oostelijke win den en overdag iets hoogere ma xima der temperatuur, doch in den nacht leans op lichte nachtvorst. L CHTTEMPER ATTJUR. .12 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Dinsdagnamiddag 7.45 uur tot Woensdagmorgen 4.09 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 27 April nam. 12.20 uur. Maan op 3.08 uur Woensdagnacht. Maan onder 16.11 uur Woensdagmiddag. FINANCIËN EN ECONOMIE. N.V. LEVENSVERZEKERING MAATSCHAPPIJ „UTRECHT" Dividend 12.6 pet. Heden is in de algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Levensver zekering Maatschappij „Utrecht" door de Directie verslag uitgebracht over het boekjaar 1937. Aan het algemeen over zicht wordt het volgende ontleend: Met voldoening wordt vastgesteld, dat de financieele uitkomsten van het boek jaar 'zoowel als de toestand waarin de maatschappij verkeert redenen geven tot groote tevredenheid. In 1937 werden afgesloten: overeenkom sten van levensverzekering 32.213.179. rente-contracten gekapitaliseerd met 10 8.323.710.—, totaal 40.536.889.— ter wijl vervielen aan levensverzekering-con tracten door overlijden, beëindiging, af koop, wanbetaling, wijziging en andere oorzaken 20.348.549.en aan rente-con tracten gekapitaliseerd met 10 ƒ3.881.210. Door valutawijziging verminderde het ver zekerd bedrag bovendien met 24.855.084. Het totaal verzekerd bedrag op ultimo December 1937 bedroeg derhalve inclusief herverzekering 428.335.017. De wiskundige reserve met inbegrip van herverzekering steeg van 125.071.820. tot 128.359.038.deze reserve werd ex tra versterkt met f 149.042.o.m. ten ge- ST. LEDUINA-PROCESSIE NAAR SCHIEDAM. De St. Liduina-processie naar Schiedam heeft, zooals wij gisteren reeds mededeel den, heel wat meer bedevaartgangers ge had dan vorig jaar. Meer dan 180 pelgrims, w.o. een veertiental geestelijken, vertrok ken gistermorgen in vijf groote VIOS-wa- gens naar het genadeoord van de H. Li- duina. Gedurende de reis werden verschil lende gebeden gedaan en na aankomst werd te 10 uur in de St. Liduinakerk door den zeereerw. heer J. Looijaard, pastoor te Oegstgeest, een plechtige Hoogmis opge dragen tot intentie van de pelgrims. De zeereerw. heer P. Juffermans, leeraar aan het Klem-Seminarie Hageveld, hield de feestpredikatie naar aanleiding van Joann. XII 24: Als de graankorrel niet in de aar de valt en sterft, blijft ze alleen; maar als ze sterft brengt zij vele vruchten voort. De eerw. redenaar paste in treffende woorden dezen tekst toe op den dood van Christus en St. Liduina. De meisjes van de Maria Congregatie der St. Petrusparochie, onder leiding van den heer Rijnbeek, voerden op voortreffelijke wijze de liturgische gezangen van de H. Mis uit. In het „Corner House" vereenigden allen zich te 12 uur aan een gemeenschap- pelijken koffietafel. Te 2 uur had de plechtige oefening van den H. Kruisweg plaats in de St. Liduina kerk. De Kruisweg werd gedaan door den zeereerw. heer Th. M. Kwakman, pastoor te Rijpwetering, terwijl de zeereerw. heer pastoor Th. M. Beukers de kruiswegge beden bad welke hiervoor door pastoor Kwakman zijn samengesteld. In deze kruiswegoefening wordt het lijden van St. Liduina in overeenstemming gebracht met het lijden van den Goddelijken .Zaligmaker Onder het lof, door pastoor Kwakman opgedragen, werd de processie met de re lieken gehouden. Een Te Deum en de zegen met het Allerheiligste besloten de plechtig heid. Daarna werd de terugreis naar Leiden aanvaard. VEREENIGING „KONINGINNEDAG". Feestelijke jaarvergadering. In den foyer van „Den Burcht" hield de vereeniging „Koninginnedag" gisterenavond haar jaarvergadering, welke een feeste lijk karakter droeg en zich in een drukke opkomst mocht verheugen. Na een kort openings- en welkomst woord door den voorzitter, den heer P. C. Lindenbergh, gesproken, werden de notu len gelezen en onveranderd goedgekeurd. De vervolgens voorgelezen jaarverslagen volge van wijziging in de methoden en grondslagen voor de berekening. Aan verzekerden met recht op aandeel in de winst kon wederom een bedrag van f 736.075.ten goede komen, zoodat in het laatste 13-jarig tijdvak, 19251937 een totaal bedrag van ruim acht en een kwart mililoen gulden aan deze verzekerden ten goede kwam, waardoor jaarlijks het ver zekerd bedrag met 1 pet. kon worden ver hoogd. Nadat van de extra-reserve de over schrijving voor extra toevoeging aan de wiskundige reserve heeft plaats gehad en de verliezen op beleggingen zijn afgeschre ven, bedraagt deze na de toevoeging uit de winst over het afgeloopen boekjaar in clusief de waarborgreserve 7.570.307.86^. Over het volgestorte kapitaal van 1.800.000.wordt een dividend gedecla reerd van 12.6 pet. van secretaris en penningmeester waren op timistisch gestemd en met reden, want het gaat de vereeniging „Koninginnedag" goed. Het ledental is in korten tijd met ruim 200 toegenomen. Alleen dit jaar traden reeds ruim 100 nieuwe leden tot de vereeniging toe, hetgeen een succes genoemd mag wor den. Ook de financiën geven reden tot te vredenheid, gezien het batig saldo, dat er dit jaar is. Nadat de kascomipissie verteld had, dat alles keurig in orde bevonden was. bracht het volgende punt de bestuursver kiezing. Periodiek aftredend waren de hee- ren L. Questroo, C. H. de Bruyn en Joh. Geytenbeek, die met algemeene stemmen herkozen werden. In de vacature, ontstaan wegens bedan ken van den heer F. J. M. Schneiders werd gekozen mr. H. F. A. Donders. Regeeringsjubileum H. M. de Koningin. Daarna deed de voorzitter mededeeling van de komende feestelijkheden in verband met het 40-jarig jubileum van H. M. de Koningin. In grove trekken, waarin na tuurlijk nog verandering of verbetering komen kan, komen deze vierdaagsche fees telijkheden ongeveer hierop neer. De feestelijkheden zullen aanvangen op 31 Augustus en eindigen op 3 September. Tot dat doel is er een commisie gevormd, waarin alle organisaties zitting hebben. Medewerking is gezocht en gevonden bij de Vebo en de „Meer Werk Actie". Op het Schuttersveld zullen verschillen de tentoonstellingen gehouden worden o.a. een veetentoonstelling en een fruit- en landbouwtentoonstelling. Verder een groot concours hippique, gesplitst in twee gedeel ten, waarvan één bestemd voor- landelijke ruiterfeesten. Dan een openlucht-spel, kin derspelen en een gondelvaart. Drie Sep tember, de laatste feestdag, la tevens het hoogtepunt vormen. Naast diverse feeste lijkheden zal er een groote reclame-op- optocht gehouden worden, terwijl het ge heel zal worden besloten met een luister rijk vuurwerk. Als deze plannen, die in een vergevor derd stadium van uitvoering verkeeren, ge heel uitgewerkt zijn en de toestemming van de bevoegde instanties zal zijn verkregen, komen wij er nader op terug. Vast staat échter nu reeds, dat het werkelijk feestelij ke dagen zullen worden. Na deze mededeelingen werd even ge pauzeerd, waarna het woord was aan dr. W. G. N. v. d. Sleen, die zeker vier-vijfde van de wereld bezocht heeft en dezen avond een lezing hield over Java, opgeluisterd door een serie projectie-plaatjes en eenige korte films. Op pakkende en aanschouwe lijke wijze werden de aanwezigen bijkans twee uren lang bezig gehouden met deze „wandeling" over Java. Typisch is het toch eigenlijk, dat men als Nederlander toch zoo weinig weet van de koloniën, een bezit.dat door velen benijd wordt. Wat weten wij b.v. over thee-, koffie- kina- en suikerplan tages om van rubber en cocosnoten maar niet eens te spreken. En als men dan zulk een lezing bijwoont, gaan de oogen open en krijgt men pas een indruk van wat Java nu eigenlijk is met zijn meren, kraters en prachtig natuur schoon. Het was gisteren werkelijk een schoone en leerzame causerier waarmede het bestuur een goede beurt gemaakt heeft. Na afloop werden er hartelijke dank woorden gesproken tot dr. v. d. Sleen on derstreept met een krachtig applaus van de vele aandachtige toehoorders. En voldaan keerden allen huiswaarts met het voornemen om, zooals de voorzitter het in den aanvang van deze vergadering ge vraagd had, allen een nieuw lid voor de vereeniging „Koninginnedag" te werven. 1 MEI, DAG VAN DEN ARBEID. Zoo zal dan op Zondag 1 Mei a.s. des n.m. te vier uur in de dekenale kerk aan den Heerensingel de plechtige zegening van de werktuigen plaats hebben. Wij noodigen alle leden van sociale organisaties uit, deze plechtigheid bij te wonen, waar wij dan in massaal gebed aan God willen afsmeeken den bij zonderen zegen over onze gereed schappen en uitkomst voor zoo velen die snakken naar arbeid en veelal de deur van de werkplaatsen geeloten vinden. De plechtigheid is georganiseerd in sa menwerking van Hanze, R.K. Volksbond en St. Josephsgezellen en zal in de komen de dagen in het teeken der belangstelling staan. Wij doen een beroep op de besturen van alle sociale organisaties hun leden aan te sporen bij de plechtigheid aanwezig te zijn, de leden van de Hanze en St. Josephsgezel len krijgen de speciale uitnoodigingen via hun vertegenwoordigers, terwijl wij op de besturen van de vakafdeelingen al of niet aangesloten bij den R.K. Volksbond een beroep doen hun leden de uitnoodigingen te doen toekomen. Dinsdag- en Woensdagavond kan men daartoe op het kantoor van den R.K. Volks bond, Steenschuur 15 des avonds van acht tot tien uur de benoodigde uitnoodigingen bekomen. Het spreekt natuurlijk van zelf, dat alle organisaties welke tegenwoordig zullen zijn bij de zegening ook hun vaandels medebren gen. U zult onwillekeurig daartegen bezwaren opperen, doch deze heeft onze Commissie bij voorbaat al overwonnen, daar Zater dagmiddag alle vaandels reeds in den Kruis vaart-Burcht kunnen worden geborgen, om Zondag in de kerk geplaatst te worden, waarna ze Maandagmorgen weer worden terugbezorgd. De besturen, welke op deze manier hun vaandel zonder de minste moeite dus in de kerk geplaatst willen hebben, deponeeren voor Zaterdag 12 uur v.m. even een briefje in de brievenbus van het Bondsgebouw, Steenschuur 15; de verdere loop der zaken volgt dan vanzelf. Wij zullen het ten zeerste op prijs stellen als Politie-, Post-, Spoor- en Tramperso neel in uniform in de kerk zullen verschij nen. Hoofd- en handarbeiders werkt allen zon der uitzondering mede, dat dit grootsch opgezette plan een machtige en devote uiting worde van onze Katholieke overtui ging, welke wij allen, vooral in deze voor velen zoo bittere tijden, voor alles moeten beleven en uitvoeren, maar ook trachten te behouden. Werkt allen mede en weest allen propa gandist voor dezen dag, temeer daar het ge heel samenvalt met het begin van de maand, welke gewijd is aan onze machtige voorspreekster, onze H. Moeder Maria. De Commissie. PROF. DR. C. C. BERG TIJDELIJK NAAR BATAVIA. Prof. dr. G. W. J. Drewes in dien tijd hoogleeraar te Leiden. Eenigen tijd geleden werd reeds in de pers gemeld, dat prof. dr. C. C. Berg, hoog leeraar in de Javaansche taal en letter kunde aan de Universiteit te Leiden, voor eenigen tijd naar Indië zou vertrekken, als tijdelijk vervanger van prof. dr. G. W. J. Drewes, hoogleeraar in de instellingen van de Islam en de Indonesische talen aan de Rechtshoogeschool te Batavia, terwijl laatstgenoemde hoogleeraar in dien tijd de hoogleeraarsfunctie van prof. Berg te Leiden zou waarnemen. Naar wij vernemen is het bovenstaande nu definitief beslist. Prof. Berg vertrekt, met zijn gezin', eind Juni naar Batavia en zal op Java verblij ven tot ongeveer September 1940. Prof. Drewes, die naar Leiden komt, is geboren te Amsterdam in 1899 en heeft gestudeerd aan de Universiteit te Leiden. Na zijn promotie in 1925 is hij naar In dië vertrokken als ambtenaar aan het Bu reau voor Inlandsche Zaken. Hij heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt als orga nisator en chef van het Bureau voor de Volkslectuur. In 1935 is hij benoemd tot hpogleeraar aan de Universiteit te Ba tavia. R.K. BOND VAN HANDELS- KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN In verband met de te houden Voorjaars examens van de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden-vereenigingen in Nederland vestigen wij nogmaals de aan dacht op de voordeelen, welke de leden van den bond bij deelname genieten. Wij noemen: lo. de examengelden voor hen, die op den sluiitngsdag der inschrijving (1 Juni 1938) minstens één jaar lid zijn van onzen bond, bedragen 4.terwijl het eventu- eele diploma hun gratis wordt verstrekt. Voor hendie geen of nóg geen jaar lid zijn, bedragen de kosten van inschrijfgeld (waarbij begrepen eventueel diploma) 12.50. 2o. Voor degenen, die reeds een jaar lid zijn en meenen hiervoor in aanmerking te kunnen komen bestaat gelegenheid tot gratis-deelname. Dezulken moeten dit vóór 21 Mei a.s. aan het bondsbureau Jan Luy- kenstraat 12, Amsterdam Z. laten weten. Nader gewenschte inlichtingen verstrekt het afdeelings-secretariaat Buys Ballot straat 23, waar voor leden ook prospectus der examens verkrijgbaar is. LEIDEN. Dinsdag, Uitvoering tooneelspel „Die altijd Blijft" door de Ver. Haagsche Spelers, medewerking van de St. Odo-koorknapen, Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. Woensdag, De Hanze. Ledenvergadering „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. Woensdag, Opvoering van „Boefje" door het R'damsch Hofstadtooneel, Schouwburg, 8.15 uur. Woensdag. Filmvoorstelling Reisbureau Lin deman, Stadsgehoorzaal 8.30 uur. Woensdag. 8.15 uur. Restaurant „Zarze", Bridgeavond Ned. Reisver. voor Katholieken. Donderdag. R.K. Vrouwenbond. Sluitings avond Den Burcht, foyer, 8 uur. Donderdag. Chineesche Avond, Stadsge hoorzaal 8.15 uur. Vrijdag. R.K. Staatspartij. Ledenvergade ring Den Burcht Foyer 8.15 uur. Vrijdag, Uitvoering „Litteris Sacrum". „Het geheimzinnige Pension", Schouw burg, 8.15 uur. Zaterdag. Herhaling uitvoering „Litteris Sacrum". „Het geheimzinnige Pen sion", Schouwburg, 8 uur. De avond-, nacht-, en Zondagdienst der apotheken wordt van Z a t er d a g 23 tot en met Vrijdag 29 April a.s. waarge nomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807 en Mej. J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, Tel. 274. NED. R.K. BOND VAN P.T.T.- PERSONEEL. De afd. Leiden en Omstreken van bo- v en-genoemden bond hield Zondag haar jaarvergadering. Na opening door den voorzitter, volgde voorlezing van de notu len der vorige vergadering, welke werden goedgekeurd. Bij de behandeling van een groot aantal ingekomen stukken, werd het oordeel der vergadering gevraagd. Uit het jaarverslag van de secretaresse bleek, dat de afdeeling vooruit gaat. Het ledental is sinds 1 Maart 1937 met 8 gestegen. Vele kwesties, de belangen der leden betreffen de, werden tot hun groote tevredenheid op gelost. Het jaarverslag van den penningmees ter was minder hoog gestemd. Het batig saldo vertoonde een achteruitgang, wel niet schrikbarend, maar toch zal er ijverig getracht moeten worden, deze achteruit gang in een vooruitgang te doen verande ren Verslag kasnazienrs kon niet worden uitgebracht, wegens te late binnenkomst der contributiegelden. Naar aanleiding van punt 6 der agenda: verkiezing bestuurslid; wijdde de voorzit ter eenige dankbare woorden aan de na gedachtenis van het overleden bestuurs lid den heer Driessen. Hij was een man met groote werkkracht, als ambtenaar ijverig en arbeidzaam; daarbij een opge wekt mensch. Zijn vrouw en kinderen mis sen in hem een goed echtgenoot en een voorbeeldig vader. Moge O. L. Heer hem voor zijn goeden levenswandel betloond hebben. Hij ruste in vrede. Bij de verkiezing werd de bestuurscan- didaat met algemeene stemmen gekozen. Er waren door de leden geen candidaten gesteld. Het nieuw gekozen bestuurslid, de heer Th. Döfferhoff, werd door den voorzitter hartelijk welkom geheeten en dankte op zijn beur't voor het in hem ge stelde vertrouwen. Hij beloofde zijn beste krachten in het 'belang der vereeniging te zullen geven. Hierna had de installatie van 8 nieuwe leden plaats. Er werd besloten geen zo mervergadering te houden. Het ligt in de bedoeling naar aanleiding van het a.s. 20- jarig bestaan op een Zondag in een der -zomermaanden een H. Mis te doen opdra gen, waarna algemeen ontbijt en verga ring. Ingelascht werd een agendapunt: ver kiezing afgevaardigden naar de a.s. bonds vergadering. Gekozen werden de voorzit ter en de heer Huigsloot. Voor de rond vraag,bestond geen animo. Alvorens te sluiten sprak de voorzitter eenige woorden van gelukwensch aan het adres van den heer Harmsen, die met 1 Mei tot kantoorhouder te Sas van Gent benoemd is en feliciteerde hem met deze promotie. De schaduwzijde is, dat de af deeling een trouw en toegewijd lid ver liest. Dat het den heer Harmsen op zijn nieuwe standplaats moge welgaan. Hierna volgde sluiting met Chr. groet. HET 1 MEI-FEEST DER S. D. A. P. Omtrent de 1 Mei-feestviering van de S.D.A.P., welke ditmaal op Zondag valt vernemen wij, dat door den burgemeester toestemming is verleend tot het houden van een optocht na des avonds 8 uur. Voor dat tijdstip zullen dus geen optochten mo gen worden gehouden. Toch zijn door de S.D.A.P. tegen Zondag een tweetal an dere optochten aangekondigd, n.l. een fietstocht door de stad en tweemaal een optocht van kinderen van het Volksge bouw aan de Heerengracht naar de Stads gehoorzaal. Hiervoor is geen toestemming verleend, maar het is de vraag of zij noo- dig is. Het schijnt dat de fietstocht op zoo danige wijze zal worden gehouden, n.l. zonder muziek, vlaggen, banieren of leu zen, dat daartegen geen wettelijke bezwa ren te maken zijn. Hetzelfde geldt van de kinderoptochten. De kinderen zullen even eens zonder muziek of vlaggen van het Volksgebouw naar de Stadsgehoorzaal worden gebracht en het is nog dubieus of men op deze wijze in strijd met de wet zal komen. Het schijnt in de bedoeling te liggen daarover door middel van ëen pro ces-verbaal een uitspraak uit te lokken. Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten ZO cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per- kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad f 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïU. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. ten bate van de actie „Voor God" Goedgekeurd bij Ministrieel Besluit van 5 Februari 1938 No. 1179, 4 April '38 No. 1147 en II April '38 No. 1143. omvattend de lotnummers ingezonden vóór of op 1 April, VRIJDAG 29 APRIL a.s., in het R.K. Vereenigingsgebouw, Heerenweg 105 te Heemstede, ten over staan van Notaris G. F. M. ROOZEN te Haarlem. Aanvang 8.30 uur v.m. De winnende nummers der 15 HOOFDPRIJZEN zullen na elke trekking in de dagbladen worden gepubliceerd. Zooals reeds eerder werd vermeld zullen de tweede en derde trekking plaats bebben op: 17 M ei '38, trekking van lot-nummers, ingezonden vóór of op II APRIL 20 Juni '38, trekking van lot-nummers, ingezonden nè II APRIL, Elke trekking betreft een nieuwe serie GEHEEL DEZELFDE PRIJZEN als op de lotkaarten staat vermeld. Trekkingslijsten verkrijgbaar bij Postbus 2 te Heemstede, tegen 10 ets. postzegels Zij die vóór 12 April een trekkingslijst aanvroegen, ontvangen deze omstreeks 25 Mei, bevattende de eerste en tweede trekking. Zij die na 12 April om een trekkingslijst verzochten, ontvangen deze omstreeks 1 Juli, bevattende de tweede en derde trekking. Er zij uitdrukkelijk aan herinnerd, dat alle lotkaarten, uitgegeven sedert 27 Maart, ge.ldig blijven, en men deze nog tot 10 Juni '38 kan inzenden. Op aanvrage zijn uit een aantal ongebruikt teruggezonden exemplaren nog lotkaarten ver krijgbaar bij Postbus 2, te Heemstede Bewaar deze annonce. U hebt dan alle gegevens betreffende trekkingen en trekkingslijsten bij de hand.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2