De Katholieken en Oranje DINSDAG 26 APRIL 1938 29ste Jaargang No. 9015 S)e £clcbch^Sou^cmt rz:z:";rlDAGBLAD voor leiden en omstreken Te Delft wordt dezer dagen een herden kingsavond voor prins Willem van Oranje gehouden en ook in eenige andere plaat sen maakt men zich op, de nagedachtenis van den prins, wiens geboortedag in de maand April viel, te eeren. Verschillende geschriften zagen trouwens in den laatsten tijd, nu de viering van het regeerings jubileum onzer Koningin zoo dicht naderbij komt, weer het licht over de groote figuur in onze vaderlandsche ge schiedenis. En dat ook de belangstelling der katholieken naar die figuur uitgaat, behoeft nauwelijks gezegd. In nationaal gevoel wenschen wij b« geen andere Nederlanders achter te staan, en in Prins Willem willen ook wij den grondlegger onzer onafhankelijkheid eeren. Het misverstand, dat bij sommigen onzer langer of korter tijd het oordeel over den Prins overschaduwde, moet voor eens en voor goed worden opgeruimd. Dat er op enkele handelingen van Zijne Hoogheid critiek kan worden geoefend, wie zal het ontkennen? Dit geldt trouwens voor nagenoeg iederen staatsman. Zeer te betreuren blijft altijd zijn heengaan uit de Moederkerk. En het is wel onnoodig te zeggen, dat aan de langjarige worsteling voor onze bevrijding uit de Spaansche over- heersching voor de katholieken smartelij ke herinneringen zijn verbonden. Maar het is niet Willem van Oranje, dien men verantwoordelijk kan stellen vo*ör de gruwelen, waarvan menige plaats in ons land getuige was. Die gruwelen waren het schandelijk be drijf van Lumey en consorten, bandieten, die hun wreede instincten bot vierden, en zich zélfs niet ontzagen een eerwaardigen grijsaard als Musius, een vriend van den Prins, meedoogenloos te vermoorden. Deze en andere schanddaden en de on derdrukking, die er op volgde, veroordee- len wij met de uiterste verontwaardiging; maar wij doen dit en wij kunnen dit doen zonder onze waardeering en erkentelijk heid te onthouden aan het grootsche feit, cat in een langen en bangen strijd onze zelfstandigheid als natie werd veroverd. Over den tachtig jarigen oorlog is het laatste woord nog niet geschreven. In ve ler geest, ook bij ons, werkt nog te zeer de stemming na en het vooroordeel door lang verouderde schoolboekjes gewekt. Door al te sterk gekleurde brillen zijn figuren als Philips en Oranje bezien, en als gevolg daarvan ook de groote gebeurtenissen van dien tijd. Bezinning is noodig, bezinning en herzie ning van te lang gekoesterde meeningen. Bij anderen vooral, maar ook bij ons. Schaepman heeft ook hierin, als in zoo veel, reeds meer dan vijftig jaren geleden het goede geluid laten hooren. De inlei ding tot zijn Proeve van een Program be gint met de bespreking van een herstem ming voor de Tweede Kamer te Delft, waarbij een keuze moest worden gedaan tusschen een liberalen en een katholieken candidaat. De liberale partij ging zich in den ver kiezingsstrijd te buiten niet voor de eerste en ook niet voor de laatste maal aan anti-papistische agitatie, en dit deed den doctor schrijven: „Zij (de liberale party) heeft niet ge aarzeld, terwille van éene stem meer bij hare meerderheid, den felsten geloofshaat aan te hitsen. Zij heeft alle oude vooroor- deelen wakker geschud, alle lasteringen herhaald. In het bloedigst tijdvak onzer historie heeft zij, oude wonden heropenend, rondgewroet, om herinneringen op te ha len tegen ons, zonder te bedenken, dat de glorieuse uitkomst ons aller hart verheugt en verheft. Zij heeft dat gedaan tegen be ter weten in, wel wetende, dat de moord op den Prins van Oranje in de eerste plaats zaak is van staatsrecht en zede, niet van kerkgeloof; zich welbewust, dat de Katho lieken in Nederland zeer zeker evenzeer gruwen van de misdaden door Balthasar Gerards en Jan Jaureguy gepleegd, als de leden der hierbedoelde staatspartij van de schanddaden door Lumey en Sonoy te Gor- kum en elders verricht. Zij heeft het worde herhaald dat gedaan tegen beter weten in, wel zich bewust, dat de libera len van 1883 niet de beginselen tot zege praal willen brengen, die Willem van Oranje in 1584 beleed, evenmin als de ka tholieken van Nederland zoo zij 't ooit wilden nu willen, wat Philips van WILLEM DE ZWIJGER. Spanje in die dagen met Nederland heeft gewild." „Zoo zij 't ooit wilden," inderdaad! Het grootste deel van ons volk was nog katholiek, toen de strijd tegen Spanje be gon; en het verzet van Oranje tegen de aantasting van 's lands privilegiën door Philips had ongetwijfeld ook hun instem ming. Vielen trouwens niet voorbeeldige katholieken als Egmond onder het zwaard van Alva's hardvochtig regime? En zou het niet van alle gezond verstand en allen historischen zin ontbloot zijn, de figuur van Prins Willem, die zijn leven gaf in den strijd voor onze onafhankelijkheid, te laten monopoliseeren door de partij van domi nee Kersten en anderen? Bij de Vondel-herdenking van dit jaar is er terecht en met nadruk aan herinnerd, hoe groot de vereering was, welke 's lands grootste en oudste poeët de Oranje's toe droeg. Vooral prof. Molkenboer, Vondelkenner bij uitnemendheid, legde hierop den klem toon. En te Rome, waarheen hij voor eeni ge spreekbeurten genoodigd was, wijdde hij een zijner redevoeringen speciaal aan Vondel en Oranje. Willem de Zwijger zeide de geest driftige en wetenschappelijke redenaar heeft Vondel altijd geëerd als den held en bevryder van ons volk, een voorvechter voor de vrijheden, die hij, Vondel, zoo lief had. En in deze visie op den Prins is bij Vondel nooit eenige wijziging gekomen, ook niet, toen hij later katholiek werd. Het was deze vrijheidsliefde, zeide prof. Molkenboer, die oorzaak was, dat Vondel voor Prins Maurits niet dezelfde liefde koesterde als voor diens vader, maar groot was zijn bewondering en vereering voor Prins Frederik Hendrik, den bevrijder en stedendwinger, wiens overwinningen Von del in tal van verzen heeft bezongen en wiens verdraagzaamheid na de periode van onderlinge twisten tijdens het Twaalfjarig Bestand hem daardoor te meer opviel. Tot zoover de Nijmeegsche hoogleeraar. Er kan inderdaad geen enkele reden be staan voor de katholieken van dézen tijd, om een andere visie te hebben en het beter te willen weten, dan Vondel in den zijnen. P. S. ACTIE VOOR GOD HEDENAVOND HET GROOTE TOONEELSPEL VAN PATER HENDRICHS. „DIE ALTIJD BLIJFT." Deze première voor Leiden zal een groot succes worden. Reeds zijn een achthonderdtal entree bewijzen verkocht. Maar de groote Stadsgehoorzaal met z'n twaalf honderd plaatsen moet uitverkocht zijn voor deze gebeurtenis. Dit eischt de piëteitsgedachte aan den overleden auteur-apologeet! Dit eischt de Actie voor God, die werk zaam moet zijn op elk terrein! Dit mag gevraagd worden door een speelgezelsohap als dat van Pierre Balle- dux! Dit mag gevraagd worden door de me dewerkende St. Odoknapen! Dit vraagt ook de Katholieke Jeugdbe weging, welke deze opvoering mogelijk maakt. Aan de Stadsgehoorzaal zulle'n van avond nog plaatsen verkrijgbaar zijn van 0.75, 1.00, 1.25 en 1.50. Aanvang 8 uur. Opening van de zaal 7.30. Wij meenden alsnog aller aandacht hier op te mogen vestigen. Rector L. BEUNE. Kapelaan E. PAAP. V Eerbied voor elkanders overtuiging Volk van Nederland. Kunt gij deze dictatuur der Staatspartij, deze onderdrukking van volksgenooten, voor wier overtuiging toch een ieder eerbied moet hebben, met uw geweten verantwoorden? Aldus durft het „Nationaal Dagblad" schrijven, gisteravond. Een brutaal mensch heeft de halve wereld. Maar Nederland behoort dan tot die andere halve wereld, die zich niet door brutaliteit laat inpal men of overbluffen! Dat hopen we en dat verwachten we! Aldus durft het „Nationaal Dagblad" schrijven, omdat de bevolking van Oss zijn colporteurs onvriendelijk heeft bejegend na al de smadelijke insinuaties door het blad geworpen op die bevolking, op de leiders van die bevolking, in wie ook zij zelf werd getroffen, pijnlijk gegriefd. Eerbied voor elkanders eerlijke overtui ging. Ja, dat is een kostbaar goed in onze samenleving. Daar wordt tegen gezondigd. Ook in onzen tijd. Ook in een samenle ving, die democratisch wil zijn, die demo cratisch is. Maar... is de N. S. B. de geroepene, cm dien eerbied voor elkanders eerlijke overtuiging 'te prediken?! V Een vreemde advertentie In „Graficus", weekblad voor de Grafi sche Vakken in Nederland, trof ons een ad vertentie van een drukkerij te Hilversum, waarin wordt gevraagd een prima drukker. Niets bijzonders. Maar wel is iets bijzon ders, dat er bij staat: „Zij, die zonder werk zyn, behoeven in dit geval niet te solliciteereru" Nu kan de steller van deze advertentie misschien wel tien redenen aanvoeren, waarmede hij deze bijvoeging rechtvaar digt en billijkt. Maar welke redenen dat ook mogen zijn, vast blijft voor ons staan, dat een dergelijke annonce blijk geeft, niet te kennen den geestelijken toestand van den werklooze, al thans diens leed, diens geneigdheid, om in te zinken in een toestand van depressie, van neerslachtigheid, van moedeloosheid niet mee te voelen. Zulke advertenties moesten geweigerd kunnen worden! DE WERELD IN VOGELVLUCHT WEENEN: Naar in sommige Engelsche bladen verluidt, zou er in Ween en een v/are terreur heerschen. De Oostenrijkers, niet gewend aan het Duitsche systeem van unondje dicht", zouden thans in grooten getale kennis maken met hun nieuwe hee- ren, die van critiek op hun beleid niet wil len hooren. En vooral de Joden, die in Ween en een groot percentage der bevol king uitmaken, moeten het hard te verdu ren hebben, ook al zeggen en doen ze nets. Of het allemaal voor 100 waar is, weten we niet; zelfs in de Engelsche pers circuleeren wel eens overdreven en on juiste berichten. Maar dat de Weeners hun aangeboren spotzucht zullen moeten lee- ren intoomen en daarvoor leergeld zullen moeten betalen in den vorm van gevange nis en concentratiekamp, staat wel vast. PARIJS: De nieuwe Fransche premier Daladier heeft een waar woord gesproken, toen hij gisteren den Franschen deze hoogst ernstige waarschuwing voorhield: Tenzij de Franschen weer gaan arbeiden en hun productie gaan opvoeren, rest er r.iets anders dan een totalitair regiem. Wij hebben reeds meermalen geschreven, c'at het Fransche volk, als het zóó door gaat, schreeuwt om een dictatuur. Deze regeering schijnt het gevaar eindelijk in te zien en het is te hopen, dat het Fransche volk luisteren zal naar haar ernstige waar schuwing. PRAAG: De eischen van Henlein, waar van wij gisteren schreven, dat zij zeer ver gingen, hebben te Praag ontstemming ver wekt, zooais begrijpelijk is. Men acht in williging daarvan onmogelijk, omdat ze een eerste stap beteekenen naar een alge- beele afscheiding van het gegermaniseerde gebied. DE ROUTE VAN DEN KONINKLIJKEN STOET BIJ DE DOOPPLECHTIGHEID VAN PRINSES BEATRIX. Naar wij vernemen zal, behoudens mogelijke wijziging, de koninklijke stoet op 12 Mei a.s. zich langs den vol genden weg naar de groote kerk bege ven: van het paleis Noordeinde, de Pa leisstraat, de Oranjestraat, de Park straat naar den Kneuterdijk en van daar over Buitenhof, Gravescraat, Groenmarkt, Riviervischmarkt naar de kerk. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN LANDVERRAAD? Herinnerend aan de vergadering der Nat.- Soc. Arbs.-Partij, waarop van hare zucht bleek naar inlijving van ons land bij het Groot-Duitsche Rijk, schrijft het Han delsblad: „Ons Wetboek van Strafrecht spreekt on der het hoofdstuk van „misdrijven tegen de veiligheid van den Staat" in art. 93 van de strafbaarheid (met levenslange gevangenis straf of tijdelijke van ten hoogste twintig jaren) van „de aanslag, ondernomen met het oogmerk om het Rijk geheel of gedeel telijk onder vreemde heerschappij te bren gen". Voor zulk een „aanslag" moet „het voornemen der daders" zich door een begin van uitvoering hebben geopenbaard (art. 79). Artikel 97a houdt zich bezig met perso nen die met een buitenlandsche mogend heid (personen of lichamen) in verstand houding treden om steun te krijgen voor het voorbereiden, bevorderen of teweeg brengen van 'n omwenteling of het voor nemen daartoe te verstreken. Zoo is er nog meer. Juristen mogen uitmaken, of in het ge val van dr. Van Rappard's „Groot-Duitsche beweging" over welker afmetingen men overigens niet ongerust behoeft te zijn! deze of andere bepalingen van toepassing zijn". DE OUDE ADAM. De Avondpost schrijft: „De jongste relletjes in Oss bewijzen overtuigend, dat het de N. S. B. te doen is om politiek en om niets anders. Men zal veel ophef maken van den na- tionaal-socialist, die bij de vechtpartijen vrij ernstig werd gewond, maar men heeft het zélf uitgelokt. Natuurlijk keuren we dergelijke ge welddadigheden niet goed, maar wat had den de fascistische colporteurs in Oss te maken? Dit was loutere provocatie, anders niets. Na de verkiezingen van het vorig jaar is 't langen tijd in de N. S. B. nogal kalm geweest, ook wat haar actie betreft. Nu wordt het weer anders. Ook de „schanda len" beginnen te herleven. Men gaat het weer probeeren met het scheppen van een troebele sfeer. Er werd b.v. onlangs een verhaal over zoo iets als een zedenschan- daal aan een groote Leidsche fabriek ge publiceerd, dat tegen een onderzoek naar de waarheid niet bestand is gebleken en dat men heeft moeten terug nemen, zij het dan ook dat dit op slinksche wijze ge schiedde. De oude Adam in de N. S. B. is weer ontwaakt men zal goed doen er op te letten". De Baby-motorspuit der Leidsche poli- tie-brandweer is sinds eenige maanden ge- stationneerd op het tramemplacement op den Rijnsburgerweg. Deze baby-spuit is afneembaar geplaatst op een door perso neel der politie-brandweer vervaardigden wagen. (Alleen het chasis natuurlijk niet). Deze babyspuit zal dienst doen, wanneer bij Dll nummer bestaal uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De gelijkschakeling wordt in Oostenrijk doorgezet. Men spreekt van een terreur te Weenen. (2e blad). De plannen van den Franschen premier Daladier. (2e blad). Accoord tusschen Engeland en Ierland. (2e blad). Praag ontstemd over de eischen van Heplein. (2e blad). Ernstige ongeregeldheden in Br. Indië. (2e blad). Binnenland De route van den Koninklijken stoet bij de doopplechtigheid van prinses Beatrix. (lste blad). Overleden is het lid van Ged. Staten mr. J. D. Verbroek, (lste blad). JAPANSCHE OFFICIEREN VAN HUN POST ONTHEVEN. SJANGHAI, 26 April. (A. N. P.). Offi cieel word bevestigd, dat vice-admiraal Hasegawa, de commandant van de Japan- sche vloot in de Chineesche wateren, van zijn post is ontheven en ter beschikking gesteld is. Tegelijkertijd werden de marine-attaché vice-admiraal Honda, de commandant van de landingstroepen der marine, vice-admi raal Ohkochi en de chef van den staf van de Japansche vloot in de Chineesche wa teren, vice-admiraal Soegijama, van hun post ontheven. HET HUWELIJK VAN KONING ZOG. TIRANA, 26 April. (A. N. P.). Ter gele genheid van het huwelijk van koning Zog van Albanië met de Hongaarsche gravin Aponnyi, dat Woensdagochtend half elf zal worden voltrokken, is een millioen Alba- neezen naar Tirana gekomen. De vroolijk versierde straten zijn overvuld met een zingende en dansende menigte. Aan de toegangswegen tot de stad zijn eerepoor ten gebouwd. In ieder van de tien prefecturen van het land zullen tien arme bruidsparen op kos ten van de plaatselijke autoriteiten in den echt worden verbonden. Het koninklijk bruidspaar zal de witte broodsweken verblijven in een paleis op den top van een heuvel aan de Adriatische Zee. VIER SMOKKELAARS VERDRONKEN. BELGRADO, 26 April. (A. N. P.). In de nabijheid van de Italiaansche bezitting Zara aan de Adriatische Zee is een zeil scheepje in een storm geraakt en omgesla gen. De vier inzittenden, die suiker naar Zuid-Slavië wilden smokkelen, zijn ver dronken. een brand in de wijk achter het station de motorspuit voor den spoorwegovergang zal moeten wachten. Het personeel zal dan via de luchtbrug verder gaan en met bo- venafgebeelden wagen naar den brand kunnen rijden. Alleen de chauffeur blijft op de motorspuit om later weer verder te gaan.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1