"De Liturgie der Kerk [J KERKNIEUWS DE LAATSTE LES VAN LANGELOT ZATERDAG 23 APRIL 1938 ut LFJDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 R.K. DIOC. VROUWENBOND AFDEELING LESDEN OFFICIËLE MEDEDEELINGEN. Sluitingsavond. In herinnering wordt gebracht, dat de sluitingsavond zal plaats hebben op Donderdag 28 April 1938, des avonds te 8 uur, in den foyer van „Den Burcht". Te voren wordt een korte leden vergadering gehouden met installatie van den geestelijk adviseur, den weleerw. heer F. Bernefeld, kapelaan te Oegstgeest. Daar na houdt de heer Peter van Rooijen uit Rhoon een lezing: „Een dag Indië". ProcessienaarSchiedam. Maan dag 25 April a.s. vertrekt des morgens te half negen de processie naar de H. Lidui- na van Schiedam per autobussen vanaf het kerkplein op de Kamerlingh Onneslaan. Het bestuur hoopt, dat zeer vele leden van den Vrouwenbond zich bij deze processie zullen aansluiten om onze eigen Nederland- sche Heilige Liduina te vereeren. Deelnemerskaarten 1.50. Lunchkaart 0.60. De demonstratie op 12 Mei te geven door Boekelo's zout en Zwaardema kers jam is verplaatst naar 10 Mei. De le den ontvangen nog. een convocatie. „WACHTUUR BIJ HET H. SACRAMENT" Deze vereeniging moest eigenlijk in de grootste belangstelling staan van alle leden van den R.-K. Vrouwenbond en ook van niet-leden van den Bond, om het verheven doel, dat zij beoogt. Toen genoemde ver eeniging tot stand kwam, was er groot enthousiasme onder de leden van den R.-K. Vrouwenbond en ook bij degenen, die dien avond de vergadering van den Bond bij woonden, doch zooals gewoonlijk trad nu vurige geestdrift verdoving in. Reorganisa tie was noodig, het vuurtje moest opnieuw ontstoken worden. Doch na alle gedane po gingen rolt deze vereeniging niet naar wensch. Niets zou heerlijker zijn, dan op de eerste Vrijdagen der maand en op de aanbiddingsdagen te zien, dat de leden van den R.-K. Vrouwenbond hunne biduren trouw vervulden, om zooals de oorspron kelijke opzet was op die wijze een geregelde eerewacht bij het H. Sacrament te vormen; dit is niet het geval. Weliswaar valt het niet gemakkelijk om op de eerste Vrijdagen 's morgens vóór 12 uur zijn huishouden uit te gaan, of op andere aanbiddingsdagen een gezellige familiekring te verlaten door mor sige, koude straten op te gaan, om met volle aandacht 1/2 uur in de kerk te bidden; echter valt met een beetje goeden wil veel te bereiken. Voor deelname aan vermaak worden de werkzaamheden dikwijls verzet, waarom dan niet voor Hem, die met een uitgeput lichaam den Calvariënberg besteeg Speelt gemakzucht niet een groote rol, Wanneer het geldt ter kerke te gaan. De Vasten zoo pas voor-bij heeft allen geleerd, wat de Zaligmaker op den bloedigen kruis weg ondervond. Zouden wij en degenen, die wegens ziek te of andere redenen geen huisarrest heb ben, moeilijk begaanbare wegen niet trot- seeren om van de 1440 minuten, die 1 et maal telt, 30 minuten te vertoeven bij Hem, die ons zoo lief heeft? Op dan, gij le den van het Wachtuur en van den R.-K. Vrouwenbond, beantwoordt door uw voor beeld aan het voorgenomen ideaal uerw vereeniging, navolging ondervindt g?. Geeft gehoor aan de uitnoodigingen om de H. Mis voor de vereeniging „Het Wachtuur" en daarbij de alg. H. Communie bij te wo nen. De band der leden onderling wordt dan nauwer omsloten. Binnenkort bestaat de vereeniging 15 jaar, zij verheugt zich niet in groote bloei, moge het over 5 jaar anders zijn. Luidt het nieuwe tijdperk in, door op 16 Juni 's mor gens om 9 uur in de kapel van 't St. Elis.- ziekenhuis present te zijn voot het bijwo nen der H. Mis en deelname aan de Algem. H. Communie. Vergeet bij dit alles ook onze busjes niet, getiteld „Wachtuur bij het H. Sacrament", bestemd voor bloemen bij het H. Sacrament en verder voor H.H. Missen van Eerherstel. Geeft u op aan de dames, die de convo- catiekaarten zenden en gaarne een groote ledenlijst voor haar zien. Als dit vervuld wordt, dan zal de Gever van alle goed u hier loonen, om eenmaal zelf uw eeuwig loon te zijn. De e.v. rubriek verschijnt 7 Mei, copie hiervoor wordt ingewacht tot Woensdag 4 Mei 's middags 12 uur. brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. imttKsasarijB* INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREENIGING TE LEIDEN VERLOOFDEN-BIJEENKOMST. Zondagmiddag te 4 uur wordt de vierde bijeenkomst voor verloofden gehouden in het Gezellenhuis te I<eiden. Kap. Paap houd de inleiding; het muziekgezelschap der afd. Leiden zal eenige nummers ten gehoore brengen. KERN-FORMATIE. In eenigszins ander verband wordt Maandagavond een kern-bijeenkomst ge houden. Commissarissen, paladijnen en Kolpings- lijfwachters zijn hiervan reeds in kennis gesteld, zij worden te half negen verwacht. Ook andere gezellen, die niet tot een van deze groepeeringen behooren, zijn van harte welkom. Wij kunnen ons indenken, dat er oudere of jongere Gezellen zijn, die wel tot deze kernformatie willen behoo ren en toch niet het plan hebben toe te trdn tot Paladijnen en Kolpingslijfwacht. Dit is voortaan moglijk. Vanzelf sprekend is het, dat de drie hierboven genoemde groepen tot de kern van onze beweging moeten behooren; voor hen zijn dus de bij eenkomsten verplichtend. Tot de kern kunnen vrijwillig toetreden alle Gezellen, wij denken hier aan die Gezellen, die een testuursfunctie uitoefenen in een of an dere onderafdeeling van onze Gezellenver- eeniging, maar nogmaals iedere gezel is in deze nieuwe groepeering van harte wel kom. Het ligt in onze bedoeling betrekke lijk kleine groepen te vormen van 1015 personen; dat is van groot belang voor het kagen van onze bijeenkomsten en langza merhand te komen tot meerdere van deze kerngroepen. Het program kan niet dan inslaan, maar daar over Maandagavond. Een goed Gezel kent in deze zijn taak. 1- MEI-VIERING. Mag ik even verwijzen naar het artikel tje in deze rubriek „Dag van den Arbeid". Misschien zijt gij reeds op de hoogte, want in de Leidsche Courant heeft er al meer overgestaan. Op initiatief van de R.K. Volksbond wordt in samenwerking met onze Gezellen vereeniging een dag van den arbeid georganiseerd op 1 Mei. Houdt dus den middag van 1 Mei vrij. Gij krijgt nog nader bericht, hoe laat wij U verwachten in de kerk van O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Jozef, om daar een bijeondere plechtigheid mede te ma ken en Gods zegen af te smeeken over den arbeid door het zegenen van de werk tuigen. Gehuwde en ongehuwde Gezellen Zondagmiddag 1 Mei wordt er op U gere kend. „DIE ALTIJD BLIJFT." Gaarne wekken wij onze leden op om Dinsdagavond naar de gehoorzaal te gaan. Daar wordt een uitvoering gegeven door de bekende Ver. Haagsche Spelers (leider Pierre Balledux) van Pater Hendrich's tooneelspel „Die altijd blijft". Het is voor de Katholieke actie geschreven; ieder Ka tholiek zal er van leeren, dat aller actie noodig is voor Hem, die altijd blijft! DAG VAN DEN ARBEID. De arbeid is een zegen Voor ons en 't vaderland. Deze woorden uit onzer Gezellenliede- ren typeeren zeer duidelijk de waarde van den arb.eid. De arbeid is een zegen, omdat God den arbeid heeft gewild en Christus hem heeft geheiligd. De arbeid is een zegen, omdat het niet slechts boetemiddel is na Adam's val, maar ook deugdvorming is wijl het ons weer houdt van de lediggang, die vaak een on dergang wordt. Voor ons is de arbeid een zegen, omdat het mede een stuk opvoeding en levens vorming in zich draagt. Maar het is ook een zegen .voor het va derland. Want wat moet er "terecht komen van een arbeidslooze massa? Daar groeit verzet, opstand, revolutie. Daar groeit een pauperisme, in hetwelk geloof nihil is, ver trouwen tot weifeling wordt, liefde door haat wordt verdrongen. Daarom reeds is onze. „dag van den ar beid" zoo belangrijk. Het wordt een in 't licht stellen van de kaholieke arbeids-op- vatting. Anderen zullen op 1 Mei den arbeid zien om loon alleen. Maar wij zien den arbeid als een roeping. Anderen zullen op 1 Mei htm vuisten ballen. Maar wij vouwen de handen tot een gebed om meer arbeid en meer sociale liefde. Anderen zullen op 1 Mei zingen van wereldvrede en klassestrijd. Maar wij zin gen van den Zoon Gods, Die den arbeid aan ons heeft geleerd. 1 Mei, onze dag van den arbeid! Met Christus naar den nieuwen tijd. Zondagavond rozenkrans bidden in de zaal voor mej. Boogers. Gezellen zijn dus present en zeker degenen van de oudere, die haar in onze vereeniging hebben ge kend. Koopt bi| hen, die In Uw Dagblaü ad ver leeren BISSCHOPSWIJDING VAN Mgr. J. REESINCK. Vastgesteld op 1 Mei te Mill-Hill. De pas benoemde apostolische vicaris van Oeganda Mgr.J. Reesinck van de St. Jnseph-Missie-congregatie van Mill-Hill zal Zondag 1 Mei irrde kapel van het Moe- oerhuis dezer Congregatie te Mill-Hill tot bisschop worden gewijd. Consecrator zal zijn Z.Em kardinaal Hinsley, aartsbisschop van Westminster, oud-apostolisch delegaat .der Oeganda-mis- sie. EUCHARISTISCH CONGRES TE BUDAPEST. Bepalingen van Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers. In St. Bavo heeft Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers enkele bepalingen bekend ge maakt, opdat alle geestelijken en geloovi- gen van het diocees Haarlem zich in den geest kunnen aansluiten bij hen, die het Eucharistisch Congres, te Budapest zullen bijwonen le. In alle H.H. Missen zal van 2229 Mei als Oratio imperata gebeden worden de oratie van het AUerh Sacrament (pro re gravi, etiam in dupl. 1 cl.). 2e. Aan de kloosters wordt voor de com muniteit en de inwonenden verlof gege ven in een der nachten tusschen 2229 Mei een aanbidding te houden voor het H. Sacrament, uitgesteld in den Monstrans. 3e. In alle kerken en kapellen, waarin bet H. Sacrament bewaard wordt, mag op Donderdag 26 Mei en op Zondag 29 Mei in den namiddag of in de avonduren een aan bidding worden gehouden van het H. Sa crament, uitgesteld in Monstrans, gedu rende een tijd, door de plaatselijke geeste lijke overheid te bepalen. Deze aanbidding zal telkens gesloten worden door een plechtig Lof, waaronder de acte van eer herstel aan het H. Hart gebeden wordt (Allerzoetste Jezus, Uw onmetelijke lief de.Gebed op 't feest van het H. Hart). 4e De geloovigen worden dringend uit- genoodigd om in de dagen van 2629 Mei zooveel mogelijk het H. Misoffer bij te wonen en tot de H. Tafel te naderen. 227. Onze Jubileumviering werpt, niet z'n schaduwen maar wel z'n lichtkegels voor uit! De studenten zijn op vacantie gezonden met het consigne om wat jubileum-loten aan den man te brengen. In principe zijn we er niet voor om onze studenten den boer op te sturen voor Mis- sie-propaganda. We zien ze liever de drem pel van kapel en studiezaal plat loopen; wetenschap en boterhammen naar binnen spelen, desnoods nog een „keiharde" door de ruiten van de speelplaats jagen. Voor finantieele zorg zijn ze nog jong genoeg. Daarvan kunnen ze later als missionaris nog genoeg wil hebben. Maar toch, deze gelegenheid maakte een uitzondering. Ze hebben dan ook met opgewektheid hun loten-boekjes meege nomen, en de binnenkomende briefjes om meer loten, toont dat ze succes hebben. Nu, wie wil er nu eens niet aangeklampt worden om met een kwartje een groot en goed werk te steunen en daarbij nog de kans te loopen een prachtige radio of een andere fijne prijs in huis,te krijgen. Het doel van deze winstmakerij (want we moeten er natuurlijk een sla-tje uit slaan!) staat op de loten te lezen: ten ba te van het studiefonds voor toekomstige Priester-Missionarissen. Wat een prachtig, verstrekkend werk is dat: priesters helpen vormen, de waarde van eigen ziel, eeuwig geluk vermenigvul digen! Hoeveel zielen kan een priester redden. Hoeveel geluk kan hij brengen voor tijd en eeuwigheid. Hoeveel priesters kunnen er niet uittrekken, de een na den ander, omdat een apostel-ziel eens, heel lang ge leden reeds, een studie-beurs heeft ge sticht, waardoor hun studies mogelijk werden. Wij hebben nog maar enkele studie beurzen in ons Missiehuis. Zulke buiten kansen komen niet iedere veertien dagen voor! Maar toch weet ik dat er nog wel edelmoedige zielen zijn, die er over nage dacht hebben, die wel een voornemen heb ben. Misschien is ons koper jubileum een gelegenheid om dat edel voornemen ten uitvoer te brengen. We komen er gaarne over praten! Father G. v. LEEUWEN, St. Bonifacius-Misiehuis. Directeur. Hoorn, giro 120937. ST. LIDUINA VAN SCHIEDAM. N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria, geen Credo. Prefatie van Paschen (invullen: vooral in dezen tijd). Wanneer het feest geen eigen misformu lier heeft voor den Paaschtijd, dan wordt achter de Introïtus tweemaal Alleluja, ach ter het Offetorium en de Communio" één maal Alleluja gezegd. In plaats van het Graduale met Alleluja-vers worden gedu rende den Paaschtijd twee Alleluja-verzen gezegd. ZONDAG 24 April. Beloken Paschen. Mis: Quasi modo. 2e gebed v. d. H. Fidelis van Sigmaringen, Martelar, Credo. Kleur: Wit. Deze Zondag draagt in de kerkelijke taal den naam: „Dominica in albis", d.w.z. de Zondag van de afgelegde witte keeren. De op PaaschijZaterdag gedoopten droe^ gen vroeger geheel het Paaschoctaaf onder het bijwonen van de H. Mis witte klee- ren, als symbool van de onschuld en de genade in het heilig Doopsel ontvangen. Op dezen Zondag waren zij voor het eerst weer in gewone kleeren bij het heilig Mis offer aanwezig. In dit licht moeten ook de misgebeden van dezen dag worden ver staan. De nieuw-gedoopten moeten als pas geboren kindertjes een oprechte begeerte hebben naar de onvervalschte melk van de Christelijke leer (Introitus). Hun ge loof moet sterker worden. Als uit God ge boren zullen zij door de genade van het geloof aan de Godheid van Jezus, aan Va der, Zoon en H. Geest, die Drie, Eén zijn, de wereld, ketterij en ongeloof overwinnen. (Epistel). Wanneer hun door gewilde rein heid des harten besmeurd mocht zijn door eenige zonde, kan zij weder teruggewon nen worden, dank zij Gods goedheid, door het heilig Sacrament van de Biecht, inge steld op den dag van de Verrijzenis, bij de verschijning van Christus aan Zijn Apos telen. Deze verschijning, alsmede die van acht dagen later, waarbij de ongeloovige Thomas overtuigd werd, verhaalt ons de heilige Joannis in het Evangelie. Door deze passages uit het Evangelie te laten lezen maakt de H. Kerk de bedoeling van de Evangelist tot de hare: „opdat de gedoop ten mogen gelooven, dat Jezus Christus is de Zoon van God en geloovende het (eeuwig) leven mogen hebben in Zijn Naam". Alleluja-vers en Offertorium spre- kens ons van de Verrijzenis van Christus. De Communio is naar aanleiding van het ongeloof van de heilige Thomas een laat ste opwekking tot geloof. Dit alles moet ons herinneren aan ons eigen heilig Doopsel en ons opwekken de reinheid des harten te bewaren. (Paascbbiecht en Paaschcommu- nie), als wij eens met Christus willen ver rijzen tot het eeuwig leven. MAANDAG 25 April. Feestdag v. d. H. Marcus, Evangelst. Mis: ProtexistL 2e ge bed (waar geen processie gehouden wordt) uit de Mis Exaudivit. (Zie in het Misboek achter de 5e Zondag na Paschen). Credo. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Rood. Vóór de H. Mis behoort de processie ge houden te worden, waaronder de Litanie van alle Heiligen wordt gezongen met her haling van ieder aanroeping en bede. Deze gewoonte dagteekent uit de 4e eeuw en is een verchristelijking van een heidensche processie, welke op den 25sten April door de velden trok ter eere van de bescherm- wordt nu de processie gehouden om de on- god tegen brand in het koren. Vandaar misbare zegen van God af te smeeken over de vruchten van de aarde. In de kerken, waar prociessie gehouden wordt en meerdere H.H. Missen worden opgedragen volgt achter de processie de Mis: Exauvidit. (Zie in het Misboek achter den vijfden Zondag na Paschen). Geen Glo ria. 2e gebed voor Kerk of Paus. Geen Cre do. Prefatie van Paschen. Kleur: Paars... In de kerken, waar processie gehouden wordt en slechts één H. Mis wordt opge dragen volgt eveneens de Mis: Exauvidit, als boven, maar het 2e gebed is van de H. Marcus. In de kerken, waar geen processie gehou den wordt, wordt de H. Mis v. d. H. Mar cus, als boven gelezen of gezongen. DINSDAG 26 April. Feestdag v. d. H. Liduina van Schiedam, Maagd. Mis: Mihi autem. (Zie ip het feesteigen v. h. Bis dom op 14 April. (2e gebed v. d. H. H. Cle- tus en Marcellinus, Pausen en Martelaren. Kleur: Wit. De heilige Liduina is ons vaderlandsch toonbeeld van wonderbaar geduld en over geving aan den H. Wil van God voor hen, die een langdurig en smartelijk ziekbed hebben. Tengevolge van een val op het ijs brak zij als meisje van 15 jaren een ribbe. Sindsdien heeft zij een allersmartelijkst ziekbed gehad tot haar drie-en-vijf tig jari gen leeftijd. WOENSDAG 27 April. Mis v. d. H. Pe trus, Belijder en Kerkleeraar In medio. (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom). Credo. Kleur: Wit. Den 8sten Mei 1521 werd te Nijmegen ge boren de heilige Petrus Kanis (later Cani- sius), die van zijn ouders Petrus en Aegi- dïa van Henegouwen innige liefde voor het geloof en oprechte trouw aan de ééne, ware Kerk van Christus erfde. Hij studeerde te Keulen, waar de Hol- landsche priester Nicolaas Esch, één der leiders van het stüdentenconvict, waar Pe trus, niet vrij van een zekere trots en zelf overschatting, verbleef, hem wist te ma ken tot een nederige dienaar Gods. Op 19-jarigen leeftijd promoveerde tot „meester in de vrije kunsten". Hij ging te rug naar Nijmegen, waar zijn vader hem wilde uithuwelijken aan een schatrijk meis je. Petrus begreep nu, dat hij kiezen moest en koos het beste deel. Petrus deed vrij en blij de gelofte van zuiverheid, ging weer naar Keulen terug om zijn geestelijken leidsman te raadplegen en als 22-jarige ver bond hij zich aan de Sociëteit van Jezus. In 1547, een jaar na zijn priesterwijding, legde hij de plechtige gelofte af, waardoor hij voorgoed werd ingelijfd bij de Socië teit. Als priester en zoon van St. Ignatius heeft Petrus vijftig 'jaar lang en juist in die jaren, waarin de ketterij met onstuimi ge kracht alles scheen te verpletteren, ge streden met vastberadenheid, met kracht en doorzicht, met voorzichtigheid en be scheidenheid en gematigdheid en zachtmoe digheid. En in dien strijd tegen de „nieu we leer" heeft hij de leiding gehad. Pe trus stierf den 21sten December 1597. Paus Pius IX, z.g. heeft hem zalig, die nu regee- rende Paus Pius IX, heeft hem heilig ver klaard en om zijn buitengewone verdien sten voor de Kerk verheven tot Kerklee raar. DONDERDAG 28 April. Mis v. d. H. Pau- lus van het Kruis, Belijder: Christo. 2e ge bed v. d. H. Vitalis, Martelaar. Kleur: Wit De heilige Paulus was een groot vereer der van het heilig Lijden des Heeren, ter vereering waarvan hij stichtte de Orde der Passionisten. (Passio lijden). In het begin van de 3e eeuw werd de heilige Petrus geboren uit niet-Katholieke ouders. De leermeester, aan wie zijn va der hem om zijn wetenschappelijke vor ming toevertrouwde, was een ijverig Ka tholiek. Aan hem dankt de heilige zijn ge loof. Op 15-jarigen leeftijd ontving de hei lige uit de handen van de H. Dominicus zelf het Orde-Jcleed van de Dominicanen. Priester geworden, trad hij met buitenge wone ijver op tegen de dwaling. Zeer veel dwaalleeraars wist hij weer te brengen op den goeden weg. De hardnekkigen waren na tuurlijk zijn grootste vijanden. Zij bedreig den zijn leven en op weg van Como naar Milaan werd hij door een paar gehuurde moordenaars overvallen en wreed ver moord. Eerst brachten zij hem een paar houwen toe aan het hoofd en toen de hei lige zich oprichtte en de geloofsbelijdenis had, staken zij een dolk in zijn zijde. Aldus stierf de heilige Petrus van Verona een roemvollen marteldood voor het geloof. ZATERDAG 30 April. Mis v. d. H. Ca- tharina van Siëna, Maagd: Dilexisti. 2e gebed voor den Paus. Kleur: Wit Als Dominicanes leidde de heilige Ca- tharina een wonderbaar leven van verstor venheid. Zij is één van de weinig met de wonde teekenen bevoorrechten. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN. Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: DINSDAG. Mis v. d. H.H. Cletus en Mar cellinus, Martelaren: Sancti tui. 2e gebed ter eere van Maria; 3e voor Kerk of Paus. Kleur: Rood. DONDERDAG. Mis v. d. Z. Luchesius, Be lijder: Justus. 2e gebed v. d. H. Paulus v. h. Kruis. ZATERDAG. Mis v. d. Z. Joseph Bene- dictus Cottolengo, Belijder: Os Justi. 2e ge bed v. d. H. Catharina van Siëna; 3e voor den Paus. ALB. M. KOK, Amsterdam. Pr. 23. De koffiepot liep nu vol met water. Hij wilde zijn tuit losmaken, rhaar dat ging niet meer. Het water bleef natuurlijk maar stroomen en de koffiepot werd vanzelf hoe langer Roë: dikker, net als een luchtballon. 24. Langelot holde naar binnen. In de kast van groot moeder had hij een dolkmes zien liggen. Hij ging dat nu halen. En toen hij weer buiten kwam. prikte hij met een mes een heele hoop gaatjes in den koffiepot. Van alle kan ten spoten de straaltjes er nu uit.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 11