Jhr. mr. D. J. de Geer over den politieken toestand NU OP STAP BUITENLAND Herman Trossèl De opmarsch van Franco China's verzet VERFWAREN Matten DONDERDAG 21 APRIL 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. fi VAN HET VAT1CAAN BELANGRIJKE AUDIëNTIES. om van de natuur te genieten, Maar dan met een HOED op van Herman Trossè; 't Zijn zulke leuke modellen en de vorm blijft zoo goed Prijzen 1.95 tot 11.50 w.o. G B Borsalino tu lazzaro - Wilson - Robert Taylor. SPORTCOSTUUMS - GABARDINE en TWEEDJASSEN in prijzen van 16.50,1975,21.50,26.75 HoogEwoerd 1Q9 Tel. 1302 - Korevaarstr. 5 VAL D'ARAN BEZET. Verzet der linkschen bij Tortosa. Volgens een bericht van Havas van de Fransche grens, bevindt het Val d'Aran zich thans geheel in handen van de recht- schen. Reeds gisternacht had een rechtsche verkennings-patrouille den Portillon-pas bezet. Omstreeks tien uur gisterochtend tra den de rechtsche troepen in contact met de Fransche grenswacht. Om 1 uur gistermiddag verscheen een auto met de Spaansche nationalistische vlag op de Pont du Roi (de Koningsbrug) en bleef middenin staan. Vijftien soldaten stapten uit en begaven zich onder leiding van een jongen luitenant naar den Fran- schen grenspost. „In naam der regeering-Franco nemen wij bezit van den Spaanschen grenspost van Val d'Aran. Onze leider heeft drie bataljons van totaal duizend man gezon den om Val d'Aran te veroveren. Wij heb ben geen verzet ontmoet nadat wij den Col de la Bonaigue hadden bezet, maar met onze wapens hadden wij eiken verde diger kunnen terugdrijven". Nadat de luitenant deze woorden had uitgesproken, had hij een kort onderhoud met de Fran sche autoriteiten en werd de nationalisti sche vlag aan de grens geheschen. Uit Barcelona meldt Havas, dat de re publikeinen thans meer verzet bieden bij Tortosa, ten Zuiden van Ebro, ten Noor den van Lerida bij Balaguer en in het Noorden bij de Pyreneeën. In den sector van Sort, waar de nationa listen langs den rechteroever van de Pal- laresa waren opgerukt, waren zij tot vlak bij Andorra gekomen, doch door tegen aanvallen kon het onlangs verloren terrein weer veroverd worden. Van Sec de Urgel zijn troepen naar het gebergte ten Noorden daarvan gezonden en daardoor kon voor komen worden, dat de nationalisten ook daar de grens bereikten. De linkervleugel van het leger van Aranda, die gisterochtend van Santa Mag- dalena vertrokken was in Zuidelijke rich ting, is gistermiddag op vier kilometer van A'cale de Chivert aangekomen. De recht sche troepen hebben thans langs de kust een strook van meer dan 70 kilometer en een derde deel van de provincie Castellon in hun bezit. DE STRIJD IN ZUID SJANTOENG. Volgens te Hankau binnengekomen Chi- neesche frontberichten zijn de Japanneezen er in den loop van verbitterde gevechten in Zuid-Sjantoeng in geslaagd het Noor delijk deel van de stad Lili binnen te dringen. De Chineezen verklaren dit hierdoor, dat in dezen sector belangrijke Japansche versterkingen uit Tsjingtao in het veld ge bracht zijn. Ook in den sector van Tslning wordt ver woed gevochten. Aan het front van Yih- sien is de toestand nog ongewijzigd. China vormt nieuwe troepen. China is bezig met het opleiden van dui zenden nieuwe soldaten. Een buitenlandsch waarnemer verklaart, dat de geheele man nelijke bevolking van de provincies Hoe- nan, Kwangsi en Kweitsjau een militaire opleiding schijnt te krijgen. Er schijnt een overvloed van munitie te zijn. Duizenden kisten geweren en andere wapens worden vervoerd naar afgelegen opslagplaatsen, die in de heuvelen verborgen liggen. Over al wijzen teekenen op weloverwogen acti viteit, vliegvelden worden aangelegd, we gen gebaand, stalen bruggen gebouwd, spoorwegen uitgebreid. Russische troepen in Chineesch Turkestan? Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat de Mohammedanen, die in verzet zijn gekomen tegen den Sovjet-Russischen in vloed in Chineesch Turkestan, de stad Aksoe in het Westen van dat gebied na hevige gevechten hebben genomen. De Russisc^ autoriteiten, die, aldus wordt gemeld, blijkbaar vreezen, dat de laatste verbindingsweg tusschen Rusland en China door Turkestan afgesneden zal worden, wachten op de gelegenheid om Aksoe te heroveren. In het Noorden van Chineesch Turkestan bevinden zich vol gens deze berichten 7000 man Russische gemechaniseerde troepen, 20.000 Sovjet- gezinde inboorlingen en de resten van de troepen van Tsjangsjan. 's Pausen energie blijft ongebroken. Men seint uit Rome aan de „Msb.": Z. H. de Paus heeft (gelijk reeds ge meld) Z. H. Èm. kardinaal von Faulhaber gisteren in particuliere audiëntie ontvan gen. Over het verloop der audiëntie is niets anders bekend geworden, dan dat het on derhoud zeer langdurig was. Nog andere belangrijke audiënties heeft de H. Vader gisteren verleend. Zoo werd de minister van buitenlandsche zaken van Letland, Gulbis, in gehoor ontvangen en vervolgens ontving Zijne Heiligheid in de Zaal der Zegeningen zeshonderd jongge huwde paren, vijfhonderd Fransche stu denten en dertienhonderd Poolsche pel grims met hun bisschoppen. Poolsche universiteits-studenten over handigden den Paus een copie van het genadebeeld der Madonna van Czensto- chowa. De H. Vader hield bij de ontvangst van eiken groep een korte toespraak. DU1TSCHLAND „DE BOHEEMSCHE LEEUW BRULT NIET MEER". Het „Schwarze Korps" over Tsjecho-Slowakije. Het orgaan van de S.S., het „Schwarze Korps", publiceert een kaart van Duitsch- land, waarbij Tjsecho-Slowakije is getee- kend als de kop van een leeuw, waarvan de hals geklemd ligt tusschen Oostenrijk en Silezië. Hieronder staat het volgende opschrift: „De Boheemsche Leeuw misschien heeft hij keelpijn, want sedert 10 April brult hij niet meer zoo kwaadaardig' „WEE DEN OVERWONNENEN". Het blad publiceert verder de foto's van een aantal gearresteerde Oostenrijkers, le den van het Vaderlandsche Front. Zij zijn in gevangeniskleedij met een baard van enkele dagen. Het zijn Ludwig, de chef van den regeeringspersdienst, Traeger, chef van de staatspolitie te Graz, Franz Mayer, uitgever van de Wiener Stadt- stimmen, Eckert, secretaris van het Va derlandsche Front, Alexander, comman dant van de stormtroepen van het Vader landsche Front en Stepan, de eerste secre taris van het Vaderlandsche Front. Het blad ontkent, dat zij gedood zouden zijn. Het „Schwarze Korps" werpt hun ver schillende beleedigingen naar het hoofd. Alexander o.a. wordt een gangster eerste klas genoemd „Al Capone waardig". Aanval op „neen"-stemmers. Het orgaan toont zich verder zeer onte vreden over groothertogin Feodora van Saxen Weimar, die geweigerd zou hebben 25.000 Mark beschikbaar te stellen voor de verkiezingspropaganda. Verder verwijt het blad 358 priesters te Rome, dat zij aan boord van het Duitsche schip Gaete tegen den Fuhrer zouden heb ben gestemd. Het blad noemt het Duit- schers naar den vorm, doch het beschouwt hen niet meer als zoodanig. Het vierjarenplan in Oostenrijk. In het nieuwe nummer van het „Vier jarenplan" heeft Goering een uiteenzet ting gegeven van de grondslagen van het voor Oostenrijk ontworpen economische werk. Hij verklaart, dat naar de mate van het mogelijke de Oostenrijkers zelf de economische reorganisatie van hun land ter hand moeten nemen. „Wij willen geen centralisatie. Wij hebben niet het voorne men, al het werk te doen in plaats van de Oostenrijkers". In een ander artikel in hetzelfde orgaan verklaart Schacht, dat dezelfde beginselen, die de laatste vijf jaar gegolden hebben bij de financiering van den grooten economischen vlucht in Duitschland, toegepast zullen worden in het nieuwe „Groot-Duitschland". Tenslot te schrijft de rijksstadhouder, Seyss In- quart, dat hij Goering de energieke mede werking belooft van de Oostenrijkers voor de opheffing van den Ostmark. TSJECHO SLOWAKIJE BURGERS MOETEN GASMASKERS KOOPEN. In den loop van deze week zal den koop van gasmaskers in Tsjecho-Slowakije verplicht gesteld worden. De belasting plichtigen in de steden van meer dan 10.000 inwoners zullen binnen twee maan den gasmaskers voor hun gezinnen moe ten aanschaffen. Het ligt in de bedoeling, dat de geheele bevolking van maskers voorzien zal worden. ROEMENIË DE POLITIEKE TOESTAND. De Roemeensche ministerraad heeft zich gisteravond bezig gehouden met de resul taten van het optreden der politie tegen de leiders der IJzeren Garde. Besloten werd, dat het dagblad „Ordinea" voor dertig dagen en de „Romania Nova" voor goed verboden zal worden. Verder zijn vijf provinciale dagbladen geschorst. Codreanu heeft men na zijn veroordee ling tot zes maanden gevangenisstraf niet, Gister is in Krasnapolsky de Christelyk- Historische Unie in algemeene vergadering bijeengekomen. De voorzitter, Jhr. Mr. D. J. de Geer, opende de vergadering met een uitvoerige rede. Het is goed, aldus spr., dat het buiten land weet, dat hier te lande van een bur geroorlog en dus ook van hulpvaardige „voorkoming" daarvan nooit sprake kan zijn, omdat hier te lande slechts invloed uitgeoefend wordt door partijen, die hun geschillen parlementair uitvechten, niet door partijen die uit de school komen van het geweld. De Regeering beijvert zich, de werkge legenheid te verruimen maar het valt haar blijkbaar moeilyk, na wat gedurende de laatste 20 jaar in ons land aan uitvoering van openbare werken reeds is verricht in voldoende mate nieuwe objecten te vin den, waaraan een redelijke productiviteit kan worden toegekend. Wij moeten dit wel aannemen, daar moeilijkheden van cre- diet-opneming bij den huidigen toestand op de geldmarkt wel geen rol zullen spe len. Het liefst zou de regeering tot verbete ring komen langs den normalen weg van verhooging der afzetmogelijkheden. Met gebruikmaking van de haar verleende buitengewone bevoegdheden op handels politiek terrein, doet zij al het mogelijke cm langs dien weg een natuurlijke en dus duurzame werkverruiming te verkrijgen. Het resultaat blijft echter pover. Wij mogen hopen, dat de regeering zich van den bitteren ernst van het steeds nij pender wordende vraagstuk bewust is en dat zij in den strijd tegen dezen geesel van. ons volk geen oogenblik versaagt. De nieuwe defensie-uitgaven. Aangaande de nieuwe defensie-uitgaven wees spr. op het verschil met 1914. Ook zooals aanvankelijk scheen, op vrije voe ten gelaten, doch hij is naar een gevange nis overgebracht. Hij zou niet in hooger beroep gaan. Daarentegen heeft Codreanu wel een aanklacht ingediend tegen pro fessor Jorga, daar deze in een brief aan de rechtbank beweerd heeft, dat bij Codreanu een brief gevonden is, waaruit blijkt dat hij schuldig is aan hoogverraad. ENGELAND TOENEMENDE SPIONNAGE. De „Star" meent te weten, dat de aan zienlijke toeneming van het aantal spion nen, dat naar Engeland gekomen is sedert het bewapeningsprogramma wordt uitge voerd, levendige ongerustheid wekt bij het ministerie van oorlog. Te Aldershot, aldus het blad, wordt als huisbedienden in de officierswoningen een zeer groot aan tal vreemdelingen gebruikt. Bijgevolg zou men aan gehuwde officieren instruc ties hebben gegeven, thuis zich te onthou den van bespreking van kwesties van mi litairen aard. Gelijke stappen zouden zijn gedaan bij de functionnarissen van de ad miraliteit en het ministerie van lucht vaart. Het blad vogt hieraan toe. dat in Whitehall, het centrum der ministeries, de hotels, restaurants en tearooms dagelijks vol spionnen zitten, amateurs zoowel als beroepsspionnen, die hopen inlichtingen te vernemen, die een indiscreet ambtenaar zich zou kunnen laten ontsnappen. PALESTINA GEVECHT TUSSCHEN POLITIE EN ARABISCHE VRIJSCHAREN. Arabische vrijscharen hebben gisteren de politiepost te Beisan aangevallen. Lan gen tijd werd over en weer gevuurd, waarbij een politie-agent werd gedood. In de nabijheid van Beisan kwam het tot een ernstige botsing tusschen politie, Britsche militairen en Arabische vrijscharen. De strijd duurde tot in de avonduren. Bij het gevecht zouden vyf Arabieren gedood zijn. In den afgeloopen nacht zijn verscheidene Joodsche kolonies in het dal van den Jor- daan beschoten. AMERIKA DE AANKOOP VAN MILITAIRE VLIEGTUIGEN DOOR ENGELAND. Naar verluidt zal de Amerikaansche re geering geen hinderpalen in den weg leg gen aan de Britsche aankoopen van zoo veel beschikbaar luchtvaartmateriaal als Groot-Brittannië wenscht. De Amerikaan sche regeering is sterk genoeg om de pro testen af te wijzen, die ongetwijfeld zul len komen van den kant van militante groepen in het Congres. De verkoop van een groot aantal militaire vliegtuigen aan Engeland zou zeker door de isolationisten aangegrepen worden als voortreffelijk ma teriaal voor hun campagne. Het isolationis tische blok is nog machtig, vooral in den Senaat. Op 28 Mei wordt in Washington een nationaal anti-oorlogscongres ge opend. Vele sprekers zullen hier de op vatting tot uitdrukking brengen, dat de Amerikaansche neutraliteit reeds onder mijnd wordt door buitenlandsche propa ganda en door de pogingen van de Euro- peesche democratische landen zich te ver zekeren van Amerikaansche hulp in geval van een oorlog tegen het fascisme. toen werden zware eischen aan de schat kist gesteld. Maar jaren van groote wel vaart waren daaraan voorafgegaan. In het volle harnas kon de strijd met de ongunst van den tijd worden aangebonden. Thans hebben wij zeven jaren achter den rug, waarin de belastingen reeds voortdurend verhoogd en de uitgaven reeds voortdurend besnoeid zijn, terwijl er nog geen sluitend budget is. Bovendien is door boeking van gewone uitgaven op den kapitaald'ienst leeninggeld op genomen tot dekking van iederen-dagsbe- ■hoeften. Ten slotte zijn zelfs rekeningen onbetaald gebleven. O.a. een rekening van dertig millioen 'sjaars, die wij hebben bij de sociale verzekeringsfondsen. In deze zwakke situatie overvallen ons nu de nieu we groote defensie-uitgaven. Zij zijn even onvermijdelijk als die van 1914. Maar grootere zorg barend aan de verantw or delijke regeering. De overweldiging van Oostenrijk. Wie van de defensie-versterking spreekt, denkt ook aan den internationalen toe stand, waarin zij haar grond vindt. De hier dreigende gevaren zijn in het afge loopen jaar voortdurend nader gekomen. Het jongste feit, dat het wantrouwen deed groeien, is de overweldiging van Oostenrijk. Het noodlottige hiervan ligt niet in de aansluiting op zichzelf. Het noodlottige van het nu gebeurde zit i® de wijze waarop de aansluiting tot stand kwam, tegen de wettige overheid is n.ét het mes op 'de keel, onder dekking van een legermacht, als een bron van on rust voor de heele wereld, die zich de vraag stelt, waar de volgende geweldple ging zal plaats hebben. Dit is de hoofdzaak. Daar komt dan bij, c*at wij pijnlijk getroffen zyn door de ge volgen, die het gebeurde voor een deel van de Oostenrijksche bevolking mee brengt. Nieuwe scharen onschuldigen zien wij het slachtoffer worden van het onbe schaafde en menschonteerende antisemitis me. Opnieuw worden menschen, naar Gods beeld geschapen, op geen anderen grond dan omdat zij de kinderen zijn van hun ouders, aan ellende en armoede prijsgege ven. 'Zelfs het christelijk doopsel beveiligt hen niet tegen dezen boozen rassenhaat. Als Da Costa in Oostenrijk was geboren en in dezen tijd had geleefd, zou hij nu een uitgeworpene zijn: eigenlijk plaatst deze rasvervolging ons voor nog grooter mysterie van mensohelijke wreedheid dan de geloofsvervolging, waarvan wij althans de drijfveeren gemakkelijker kunnen ont leden. De sluipmoord verheerlijkt. Een ander begeleidend verschijnsel, waartegen ons hart in opstand komt, is het „eerherstel" voor de moordenaars van Dollfuss. Het is een vreeselijk ding voor een volk, indien zijn overheid sluipmoord verheerlijkt. Als gif moet dit werken in de zielen van millioenen, onderdanen. Een levensbeschouwing, die tot zóó iets af schuwelijks voert, lig+ voor het .christelijk geweten geoordeeld. Waarom onze regeering het leger heeft versterkt. Voor onze regeering is de gebeurtenis in Oostenrijk aanleiding geweest tot een ver vroegde invoering van den 11-maandschen oefeningstijd. Het motief is hierbij natuur lijk niet geweest de vrees voor een da ca- pi tegenover ons land van hetgeen in Oostenrijk geschied is. Zoo iets ligt op dit oogenblik buiten de realiteit en ook buiten de lijn van de Duitsche politiek Het mo tief is geweest het weder toegenomen ge vaar van een nieuwen wereldoorlog. Wan neer na Oostenrijk ook andere Oost-Euro- peesche staten aan de beurt mochten ko men; zyn de gevolgen niet te overzien en kan dus een toestand intreden, waarin een strategische bezetting van ons land aan een vreemde mogendheid voordeelen biedt. Uit dat oogpunt is de maatregel van onze regeering te bezien. De juistheid hiervan kan niet worden betwist. Al het mogelijke dient gedaan om, als de hel mocht losbreken, de gren zen van ons land te doen eerbiedigen. De „humane" oorlog. In een wezenlijken oorlog, als het gaat om „er op of er onder", om „overheer- sching of slavernij" van heele volken, zal, om den vijand murw te slaan, niets moe ten ontzien worden. Dit is zelfs de hu maanste manier, omdat dan de oorlog het vlugst uit zal zijn, zooals in een Italiaansch staatsstuk werd betoogd. Nu realiseere men zich goed, dat deze eisch van „humaniteit" aan beide zijden zal gelden. Het zijn immers alleen be schaafde staten, die den oorlog zullen voeren. Geen der belligerenten zelfs Rusland niet zal zoo inhumaan willen zijn om vrouwen en kinderen te sparen en daardoor den oorlog te rekken. Boven dien zal wie achterblijft in dezen lugube- ren wedloop, het eerst murw zyn en dus straks „slaafs'" worden in plaats van „overheerscher." Derhalve moer het volle opgestapelde „defensieve" tuighuis in den kortst moge- lyken tijd over den vyand worden uitge stort en inmiddels door nieuwe productie in koortsachtige haast aangevuld worden, opdat de uitrusting kan doorgaan. Zóó eischt het de humaniteit. Spr. vraagt: is het te verantwoorden, de ze furiën los te laten in naam van de vre- desgedachte? Als van ouds tovert F. tr. DORP HAARLEMMERSTRAAT 5 uit de beste grondstoffen bereid, welke op den duur blijken het G0E0K00PST te zijn Geen andere conclusie is mogelijk, dan dat het thans de roeping is van alle staats lieden ook en vooral van die uit de vrede lievende landen, om de handen ineen te slaan, eikaars bedoelinugen te verstaan, eikaars hebbelijkheden te ontzien, eikaars gedachten peilen en gemeenschappelijk te werken aan oplossingen, waarbij tenslotte allen zich kunnen neerleggen. Een klein land als het onze kan ten de zen uiteraard slechts een bescheiden in vloed oefenen. Maar wij mogen hopen, dat onze regeering zal doen wat haar plicht is. Binnenlandsche politiek. Overgaande tot de binnenlandsche po litiek herinnerde spr. er aan, dat het mor gen vijftig jaar geleden is, datop 21 April 1888 het kabinet-Mackay optrad, waarmee een nieuwe aera in onze politiek werd geopend. In de vijftig jaren, die sindsdien verloo- pen zyn, is veel veranderd. Maar voor ons volk is het beste behouden. Onze grenzen in Europa en elders zijn ongeschonden: Ons geliefd Vorstenhuis bleef ons gespaard en zag zich nog onlangs een nieuwe toe komst geopend. De liefde tot de vrijheid, het erfdeel der vaderen, bloeit in ons midden als ooit te voren. Spr. besloot zyn rede met het uitspre ken van de hoop dat het Evangelie van Jezus Christus een gezegend licht over ons land zal blyven verspreiden. In de middagvergadering der C. H. Unie, welke ook werd bijgewoond door minister Slotemaker de Bruine, werd medegedeeld, dat in de morgenvergadering (waarin ook andere agendapunten waren afgehandeld) tot leden van het hoofdbestuur zijn herko zen prof. dr. Th. L. Haitjema en mr. dr. /a. A. van Rhyn. Gekozen werd tot hoofd bestuurslid ds. H. Bogers, te Achlum. Het lid der Tweede Kamer, de heer Bak ker uit Menaldum, wees er op, dat de toe stand der 'kleine boeren thans nog diep treurig is. Met de tot dusver gevolgde steunmaatregelen komen zij er z.i. niet. Naast het defensievraagstuk is de zaak der kleine boeren en die der werkloozen in het algemeen wel het meest urgent te achten. Het is, zeide spreker, noodig de werkloos heids- en steunaan gelegenheden 'ten spoe digste opnieuw te bestudeeren. De vergadering deelde ten slotte het standpunt van het hoofdbestuur, thans geen uitspraak over den crisissteun en al les wat er mede samenhangt te doen. Ge tracht zal worden op de a.s. zomerconfe- rentie te Lunteren tot vaststelling van richtlijnen te komen, gaande in de rich ting der zoo hoog noodig geoordeelde ver beteringen. Op voorstel van Hoog-Soeren sprak de vergadering voorts de wenschelijkheid uit, steunregeling gebracht zal worden in de steunregeling, in dien zin, dat de bepalin gen in zake een maximum bezit van geld, verband houdende met het in aanmerking komen voor steun, worden veranderd. Al gemeen was de vergadering van oordeel, dat de spaarzin der arbeidende bevolking niét verder belemmerd mag worden. De vergadering besloot vervolgens een aantal voorstellen van kiesvereenigingen onder de aandacht der beide Kamerfracties te brengen. Zoo zal den fracties op ver zoek van Lemmer c.a. worden verzocht te bevorderen, dat handelslieden, wier in komen gedurende de laatste drie belas tingjaren beneden 2000 per jaar bleef, in het Handelsregister zullen worden door gehaald, mede zal ook gevraagd worden te trachten alles te doen, om de regeering er toe te brengen, dat nog dit jaar een voorstel tot uitbreiding der ouderdoms- verzekering bij het parlement aanhangig gemaakt zal worden. Een voorstel ten slotte van Loosduinen, cm de leeftijdsgrens voor de leden in bei de Kamers (met uitzondering van de fra- tieleiders) en voor de leden van het hoofd bestuur der Unie (met uitzondering van den voorzitter) te stellen op 65 jaren, werd verworpen. Vrij algemeen was de vergadering van oordeel, dat voor het Ka merlidmaatschap veel meer op persoon lijkheid, dan op leeftijd gelet dient te wor den. Ossche affaire. Bij de rondvraag verzocht de afgevaar digde van de Kiesvereeniging te Sassen- heim, de heer G. Dannijs, de meening van de C. H. Tweede-Kamerfractie te mogen vernemen over het door minister Goseling in de affaire te Oss ingenomen standpunt. De voorzitter, jhr. De Geer, antwoord de den afgevaardigde, dat hij het overbo dig achtte, deze vraag aan de aanwezige leden der fractie over te brengen, omdat de meen in g der fractie tot uiting is ge komen in de Tweede Kamer bij de behan- delihg der interpellatie-Drop. De voorzit ter verwees 'ten slotte den afgevaardigde naar de Handelingen der Staten-Generaal. Profiteer van de nog oude prijzen DE 3 EENEN TEL. 3867

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6