STADS NIEUWS AGENDA DONDERDAG 21 APRIL 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. I Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5J per kwartaal. Bij onze agenten ^0 cent per week; f 2.00 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad I 0.50 per kwartaal Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag HOE WORDT HET WEER? WEINIG VERANDERING. De Bilt seint: Verwachting: Meest zwakke wind in het Noorden uit Noordelijke tot Westelijke richtingen, in het Zuiden uit Noordelijke tot Oostelijke richtingen, vrij heldere nacht met lichte nachtvorst, overdag ge deeltelijk bewolkt met weinig verandering in temperatuur, droog weer. Hoogste barometerst.: 775.3 te Valentia. Laagste barometerst.: 753.6 te Ingö. Het hoogedrukgebied over de Britsche Eilanden hield nog steeds stand. Een rug van hooge drukking strekt zich Oost-Noord- Oostwaarts tot Noord-Oostwaarts uit tot Finland. De depressie in de Poolzee vulde op en trok verder Noord-Oostwaarts af. Een vlakke storing bevindt zich boven Polen en de Randstaten. Behoudens een vrij krach- tigen wind langs de Noorsche kust, is het weer in het geheele waarnemingsgebied rustig. De heldere nacht bracht op tal van plaatsen nachtvorst. Plaatselijke buitjes ko men vooral nog in Duitschland en Polen voor. Overigens valt alleen regen van be- teekenis langs de Noorsche kust. De tem peratuur is over IJsland, Scandinavië en gedeelte ijk over de Britsche Eilanden wat gestegen. Over Frankrijk werd het iets kouder. Het weertype ten onzen verandert nog niet. LUCHTTEMPERATUUR. 6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Donderdagnamiddag 7.37 uur tot Vrijdagmorgen 4.20 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 22 April voorm. 7.10 en nam. 7.35 uur. Maan op 1.13 uur Vrijdagnacht. Maan onder 10.23 uur Vrijdagochtend, (22 April laatste kwartier). PRINS LUDWIG FERDINAND VAN PRUISEN OP HUIZE DOORN. Met den D-trein uit Berlijn is vanmorgen om 8.25 uur te Amersfoort aangekomen prins Ludwig Ferdinand van Pruisen, die, naar bekend, 5 Mei a.s. met prinses Kira van Rusland in het huwelijk zal treden. Per auto begaf prins Ludwig zich naar zijn grootvader op huize Doorn. Het ligt in zijn voornemen morgen naar Duitschland terug te keeren. KONINKLIJK BEZOEK AAN DE NEDERLANDSCHE INZENDING OP DE GENTSCF FLORALIëN. Uit Gent wordt gemeld: Gisterochtend heeft Koningin Elisabeth, de moeder van Koning Leopold III, een bezoek gebracht aan de internationale bloemententoonstel ling te Gent. De hooge bezoekster werd rondgeleid door den algemeen secretaris der tentoon stelling, den heer De Kok, en begaf zich naar de stand van den Nederlandschen Bond van Bloemenveilingen, waar zij ge- ruimen tijd vertoefde. Op wensch van Hare Majesteit stelde de heer De Kok de aanwezige bestuursleden van den bond van bloemenveilingen aan Haar voor. De Koningin complimenteerde den heer H. Koers, secretaris van den bond, met de prachtige geëxposeerde bloemen, tevens uitte zij tegenover den heer Zeilmaker haar groote waardeering voor het keurig verzorgde arangement. Oüicieëlc Crisispublicaties AANVRAGEN OM EXTRA KALVEREN- SCHETSEN IN VERBAND MET GELEDEN VERLIEZEN DOOR HET MOND- EN KLAUWZEER. De Landbouw-Crisis-Organisaties voor Noord-Holland en voor Zuid-Holland ves tigen de aandacht van de bij haar georga niseerde veehouders op het persbericht, waarin wordt medegedeeld, dat door den Minister van Economische Zaken een be perkt aantal kalveren werd beschikbaar gesteld voor na 1 Augustus 1937 tengevolge van het mond- en klauwzeer gestorven of in nood geslachte runderen ouder dan 1 jaar. Ook voor tengevolge van het mond en klauwzeer wrak geworden dieren ouder dan 1 jaar, die zijn of binnenkort moeten worden opgeruimd zijn een beperkt aantal schetsen beschikbaar gesteld. Veehouders, die meenen voor een extra toewijzing als hiervooren bedoeld in aan merking te kernen, dienen zich vóór 1 Mei as. tot den secretaris van het district of den kantoorhoude. te wenden, teneinde op een door dezen te verstrekken formulier opgave te doen van bedoelde geleden ver liezen. Opgaven na 1 Mei verstrekt, zullen in het algemeen niet meer voor behandeling in aanmerking komen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat het aantal beschikbaar gestelde schetsen beperkt is. 2794 VERVANGING VAN DEN STEMPELPLICHT. De Bredasche proefneming niets nieuws? In de „Nieuwe Hott. Crt." van Zater dagavond schrijft „men" uit Twente, dat de pogingen welke thans te Breda worden ondernomen om een einde te maken aan het stempelen der werkloozen, in de pers wel op tamelijk opvallende wijze als iets nieuws voor Nederland zijn aangekondigd, doch dat maatregelen van denzeifden aard reeds jaren geleden in Twente genomen werden; daar zijn reeds sinds 1932, onder leiding van een te Enschede opgerichte en zetelende centrale commissie, groepen werkloozen gevormd, welke werkzaam zijn in volkstuintjes. Er zijn vakcursussen ge vormd, er zijn voetbalwedstrijden georga niseerd, men heeft er zich toegelegd op zwemsport en athletiek, er zijn excursies gehouden, men vormde er tooneelgroepen, een zangkoor, een orkest, enz. Zij, die deel uitmaakten van deze groepen, behoefden niet te stempelen. Inderdaad vertoont het hier opgesomde een zekere overeenkomst met wat te Bre da ondernomen wordt, maar niettemin zijn de beide gevallen geheel verschillend en wél in uitgangspunt en doelstelling, als ook in hoe grootheid van den opzet. In Twente is men er van uitgegaan, dat het nuttig is, stukjes cultureel werk te doen verrichten (vakcursussen zijr overi gens vrij algemeen) en met het oog op het cultureele streven kon men dan ook profiteer en van eenigen steun uit 's Rijks kas; als bijkomstige omstandigheid gold, dat de deelnemers niet behoefden te ko men stempelen. Te Breda stelt men echter voorop, dat er een einde moet komen aan het stempe len en dat alle bruikbare methoden tot dit doel moeten worden aangewend. In het Bredaasche systeem zal men dus een veel grootere vrijheid genieten en veel méér kunnen aanpakken. Hier zal aan leiders 20 pet. boven hun steunbedrag iets heel nieuws worden toegekend. Hier neemt het Rijk de kosten voor benoodigd ar beidsmateriaal op zich. Van het Departement van Sociale Zaken uit wordt thans op groote schaal de op heffing, althans de vervanging van den stempelplicht ter hand genomen. Op groote schaal; wat er in Twente (waarvoor natuurlijk niets dan lof!) ge schiedde, was slechts in zeer beperkten kring bekend. Het is voor de eerste maal, dat op deze wijze gestracht wordt, den stempelplicht te doen verdwijnen voor een zoo groot mo gelijk aantal werkloozen, en daarin is het nieuwe van minister Romme's initiatief gelegen. »,Tijd". R. w SIGARENMAKERS. Patoonsvoorstellen aanvaard. De R. K. Tabaksbewerkersbond heeft te Nijmegen onder leiding van den heer Jac. Gemen een buitengewone algemeene ver gadering gehouden, ten einde een stand punt te bepalen ten opzichte van de Vrij dag 8 April door de werkgevers gedane uiteindelijke voorstellen. Deze bondsver gadering werd vanwege het R. K. Werk liedenverbond bijgewoond door Jos. Veld man en namen den Belgischen Christelij- ken Tabaksbewerkersbond door Louis Schrijvers. Ook pastoor Van Dijk, die als bondsadviseur met onverflauwde belang stelling de actie heeft gevolgd, was aan wezig. De vergadering hechtte, naar de Volks krant meedeelt, zonder hoofdelijke stem ming haar goedkeuring aan de patroons- voorstellen, het hoofdbestuur opdragend, te trachten te verkrijgen wat nog moge lijk is. Wie z'n omzet wil vermeeren, moet adverteerenl DE S. D. A. P. PROPAGANDISTE VOOR DE N. S. B.? Naar aanleiding van uw beschouwing over het Paasch-congres der S. D. A. P. met bovengenoemd sensationeel opschrift wilt u mij zeker wel toestaan, slechts enkele onjuistheden, die mij persoonlijk raken, te rectificeeren. In uw artikel doelt u o.a. op een gewilde oppositie van de S. D. A. P. in de landspo- litiek, die op het Paaschcongres tot uiting kwam en waarbij de afdeeling Leiden de leiding zou hebben genomen, omdat een onzer afgevaardigden de eerste was, die het woord verkreeg over het bestuursbeleid. Dat onze afdeeling de eerste was, die aan het word kwam, is zuiver toeval en heeft niets te maken met de door u be doelde „oppositie" in de landspolitiek. waarover ik geen stom woord gezegd heb. Dat wij daarin derhalve de leiding zou den hebben genomen, is dus onmogelijk. Onze critiek gold o.a. het aannemen van ridderorden door soc.-democraten en een door de meerderheid van het congres af gekeurde radioreden door een der P. B.-le- den. Indien de door ons geuit woorden met een juiste weergave van de meening onzer leden zouden zijn, dan ware de oppositie niet te overzien! Dat mij het verband nie( duidelijk is tus- schen de wethouders-zetels der S. D. A. P. en het voorgaande, wilt u zeker wel ver ontschuldigen. Van mijn aanteekeningen, bevattende de door mij gesproken worden op het con gres, kunt u desgewenscht inzage krijgen. Met beleefde dank voor de plaatsing, Hoogachtend, H. VAN WOUDENBERG. 't Spijt ons, dat de geachte inzender niet ingaat op de eigenlijke strekking van een tweetal artikeltjes door ons geschreven, on der bovenstaanden titel. 't Is onze diepe overtuiging, dat de S. D. A. P. propagandiste is voor de N. S. B.. als zij opgaat weg, die velen op het Paaschcongres wilden begaan zien, den weg van oppositie-voeren, z o o a 1 s dat voor heen geschiedde; een standpunt, dat wij zoo gaarne door alle ernstige politieke par tijen zouden willen zien beschouwde als verouderd. VEREENIGING R. K. GEMEENTERAADSLEDEN. Gisteravond kwam de Vereeniging van R. K. Gemeenteraadsleden in den Staten- kieskring Leiden in algemeene vergade ring bijeen in de Jacobazaal van den Burcht onder voorloopig voorzitterschap van den heer H. Lombert. De vergadering was slecht bezocht. Na een kort openingswoord wordt di rect de voorzitterskeuze aan de orde ge steld. Door het bestuur was mr. A. J. M. v. Moorsel uit Wassenaar candidaat ge steld en bij de stemming bleek, dat de vergadering het daarmede eens was. Mr. v. Moorsel werd n.l. met op 1 na alge meene stemmen als zoodanig gekozen. De nieuwe voorzitter dankt de aanwe zigen voor het vertrouwen, dat zij in hem blijken te stellen. Hij doet een beroep op de leden tot medewerking om de vereeni ging tot grooter activiteit te brengen. Spr. brengt dank aan den heer Lombert, die tot nu de functies van voorzitter, secreta ris en penningmeester heeft vervuld en in die functie-cumulatie veel werk heeft moeten verrichten, welk dankwoord door de vergadering met applaus werd onder streept. Na afhandeling van het huishoudelijk gedeelte zooals notulen en mededeelingen is het woord aan den heer F. L. D. Nivard. lid der Eerste Kamer der Staten-Generaal en oud-wethouder der gemeente Rotter dam, die het onderwerp in zou leiden „De gemeenteelijke autonomie'', een vraagstuk, dat bijzonder de belangstelling heeft van gemeenteraadsleden, vooral in dezen tijd nu er aan alle kanten geklaagd wordt, dat er geknabbeld wordt aan deze autonomie. De gemeentelijke autonomie past geheel bij den aard van onze bevolking en steunt op oude verkregen rechten. Reeds in de Grondwet van 1815 is zij vastgelegd, hoe wel zij in de practijk nog moest groeien. In 1848 is er volledige uitvoering aan ge geven, Spr. leest de op het Grondwetsar tikel berustende bepalingen voor van de Gemeentewet, waaruit hij op de eerste plaats concludeert, dat het de raad is, wel ke aan het hoofd der gemeente staat en niet het college van B. en W. of de bur gemeester, een waarheid, waartegen voor al in de buitengemeenten wel eens gezon digd wordt. In dit opzicht behoeven de gemeenteraadsleden niet te schroomvallig te zijn wat betreft het opkomen voor de rechten van den raad en spr. wijst in dit verband op het bestaan van het Advies bureau in den Haag. De bevoegdheid van den raad inzake wetgeving op eigen ter rein is niet onbeperkt; raadsbesluiten kun nen geschorst of vernietigd worden door de Kroon voorzoover zij strijden met de wet of het algemeen belang. Bovendien wordt aan gemeentelijke regeling onttrok ken wat door de hoogere organen ter re geling aan zich getrokken wordt. De ver anderde economische verhoudingen heb ben vele onderwerpen gebracht binnen de bemoeiingssfeer van den algemeenen wet gever. Dat wij hebben geschreven, dat de afd. Leiden de leiding zou hebben gehad bij die strooming op het Congres, welke van oor deel was, dat de leiders der partij niet ge noeg oppositioneel zijn, is een bijkomstig heid in onze beschouwingen. Als wij ons daarbij hebben vergist, is het ons aangenaam, die vergising te herstel len. De geachte inzender zal het echter met ons eens moeten zijn, dat hij het beleid van het Partijbestuur op belangrijke punten heeft becritiseerd en daardoor den indruk heeft gewekt, dat ook hij van meening is, dat de Partij weer dan ouden weg van oppositie-voeren moet bewandelen. In d i t verband hebben wij gewezen op de Leid- sche wethouders-zetels der S. D. A. P., wel ke daartegenover èn theoretisch èn prac- tische het bewijs leveren, dat men de oude oppositie-tactiek niet wil blijven volgen. Mag ik voor het onderstaande eenige plaatsruimte in uw blad verzoeken, bij voorbaat mijn dank. Ik lees in de „Maasbode" van gister avond „Beschermt Amsterdams stads- schoon", is dat ook niet voor Leiden, onze goede oude Sleutelstad, een dringende eisch? Het stadsschoon wordt hier ook door verschillende ontsierende objecten ten zeer ste geschonden. Begrijpt u o.a., Mijnheer de Redacteur, dat indertijd vergunning is verleend voor een ligplaats van een bark in de Aalmarkt welke gebruikt wordt als kantoor, pakhuis voor schippers, boden enz., enz.? Dit onaanzienlijke object is voor vreemdelingen die de stad en ook de mooie Waag komen bewonderen, éh ook voor de bewoners van Hoogstraat, Stille Rijn en ge deelte Donkersteeg en Aalmarkt een groo te ergernis. De autoriteiten hebben het zoo druk over ontsiering der stad, door reclameborden aan huizen der winkeliers enz., enz. en voor het behoud van het stadsschoon; is er ech ter geen reden te over om zoo niet direct dan toch binnen afzienbaren tijd maatre gelen te nemen dit ergerniswekkende, sme rige onding zoo spoedig mogelijk op te doen ruimen of te doen verplaatsen liefst naar het eind van de Zijl. Er zijn in de omgeving van de Aalmarkt pakhuizen voor dat schippersbedrijf genoeg te huur of te koop. Hoogachtend, Een der bewoners in de omgeving van die bark. Vroeger dacht men b.v. niet aan een Amb tenarenreglement; thans legt de Ambte narenwet de gemeenteraden de plicht op een dergelijk in groote lijnen vastgesteld reglement op te stellen. Dito is het met de winkelsluitingsverordeningen, waarvan de bevoegdheid kwam te vervallen, toen de Winkelsluitingswet tot stand kwam. Zoo verandert de gemeentelijke bemoeiings sfeer voortdurend bij het wijzigen der verhoudingen. Door verschillende wetten wordt de gemeentelijke autonomie be perkt en niemand denkt er aan, zich daar tegen te verzetten. De gemeenten hebben ook vaak om be moeiing van het rijk gevraagd, bijv. in zake de werkloozensteun. Werkloozenzorg werd trouwfens niet beschouwd als ge meentelijke zorg en het rijk heeft dat er kend door de stichting van het Rijks- werkloosheids subsidiefonds. Wanneer de wet de gemeentelijke auto nomie beperkt, wordt dat niet zoo als een bezwaar gevoeld. Er zijn andere bezwa ren, welke sterker gevoeld worden. Er zijn n.l. nog drie andere factoren, wier werking afhangt van een klein college of van het inzicht van één enkel persoon. Vooreerst het toetsingsrecht van de rech telijke macht, dat niet als een bezwaar be schouwd mag worden. Vervolgens het ver nietigingsrecht van de Kroon, en dan spe ciaal bij strijdigheid met het algemeen be lang, van welke bevoegdheid den laatsten tijd een vrij royaal gebruik is gemaakt. Wanneer van die bevoegdheid een al te ruim gebruik gemaakt wordt, leidt dat licht tot wrevel en wekt den indruk van willekeur. De financieele moeilijkheden hebben in vele gevallen geleid tot rijks bemoeiing, omdat de gemeente zich om hulp wendden tot het rijk. Maar dan is het ook redelijk, dat het rijk zich eenig toezicht en controle verzekert op het fi nancieele beleid van de gesteunde ge meente. Men moet aan den anderen kant niet vergeten, dat de maatregelen van het rijk zelf dikwijls de oorzaak zijn geweest van de financieele moeilijkheden van tal van gemeenten en deze zeker niet altijd te wijten zijn aan slecht financieel beheer. Tenslotte is er het toezicht van Ged. Staten op de begrooting der gemeenten. Ged. Staten hebben in dit opzicht een ver gaande bevoegdheid en hun beslissingen zijn niet altijd even aangenaam voor de gemeenten. Spr. erkent echter, dat de z.g. bemoeizucht van de hoogere organen voor een zeer groot deel zijn oorzaak vindt in de abnormale financieele omstandigheden. Mogen de normale omstandigheden weer spoedig terugkeeren. opdat ook het insti tuut der gemeentelijke autonomie weer in zijn vollen omvang hersteld kan worden. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door verscheidene aanwezi gen gebruik gemaakt. Inzake de deelname aan het Lustrum Congres van de Federatie op 28 en 29 Mei te Breda werd besloten, dat eventueele deelnemers zich vóór 27 April a.s. bij den secretaris, den heer Lombert, kunnen op geven. LEIDEN. Donderdag. Operette-avond onder leiding van mej. Kortmann. Het Antonius- clubhuis, Mare, 8.15 uur. Donderdag. Bridgeavond in restaurant Zarse, vanwege de Ned. Reisver. v. Kath. Voor iedereen toegankelijk. 8.15 uur. Donderdag. R.K. Reclasseeringsvereeniging afd. Leiden. Zitting gebouw St. Vine. Ver. Hoogl. Kerkgr. 32, 89 uur. Vrijdag, „St. Christoffel", ledenvergadering in „De Harmonie", 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 18 April (2de Paaschdag) tot en met Vrijdag 22 April a.s. neemt waar apotheek: C. B. Duyster, N. Rijn 18, tel. 523; Voor Oegstgeest: Mej. J. Doedens, Wilhelminapark 8, tel. 274. NAAR ST. LIDUINA. Dinsdag a.s. trekt weer de jaarlijksche processie naar Schiedam St. Liduina ter eere. De reis wordt nu geheel gemaakt in comfortabele autobussen, die om 8.30 uur vertrekken .van de St. Petruskerk en stop pen Korevaarstraat en Noordeindsplein. Het bestuur der Processie mag vertrou wen op een groote deelname van vereer ders en vereersters van de groote heilige van Schiedam. Kosten kunnen voor slechts weinigen een bezwaar zijn. Deelnemers kaart kost 1.50 (alles inbegrepen, behal ve de lunch, waaraan men, desverlangd, kan deelnemen voor 0.60.). Wij verwijzen verder naar een adver tentie in dit nummer. JUBILEUM AAN HET R.K. ARM BESTUUR EN WEESHUIS De heer Jac. Noordman is a.s. Zaterdag 23 April 25 jaar lid van het R.K. Paro chiaal Armbestuur en regent van het R.K. Parochiaal Wees- en Oudeliedenhuis, en sedert 23 April 1923 voorzitter van Arm bestuur en van College van Regenten (als opvolger van dr. Taverne z.g.). Deze jubileumdag zal alleen in intie- men kring, op bescheiden wijze, worden gevierd. Onopgemerkt mag het jubileum niet voorbij gaan daarvoor zijn tè groot de verdiensten van den jubilaris, die, met groote toewijding zich voor zijn taak ge vend, aan een vasthouden aan eerbied waardige traditie een gezonde vooruitstre vendheid weet te paren en zóó op voor treffelijke wijze de belangen, aan zijn zor gen toevertrouwd, heeft gediend. DE KAPPERSVAKSCHOOL TE LEIDEN. Eindexamen en sluitingsavond. In de zaal van „De Graanbeurs" werd gisteravond de sluitingsavond gehouden van de derde halfjaarlijksche cursus van de vakschool der afd. Leiden van den Ned. Kappersbond. Aan een lange tafel zaten de modellen en daarachter stonden de leerlingen klaar om op de tonen van de band van „Bemel- mans and his boys" een proefstuk te le veren. Aanwezig waren de heer L. v. d. Vlist, voorzitter van het bestuur der vakschool, de bondssecr. J. Cornax, de techn. leider H. Botze en de leeraar de heer A. van Belle. Voorts werden demonstraties gegeven door de firma C. F. van Dijl en Zoon, Gal lia Paris en door het Instituut voor hygië nische huidverzorging Cor van Leeuwen, allen uit Den Haag. Vooraf sprak de voorziter, de heer v. d. Vlist een woord van welkom, waarna de leerlingen hun werk aanvingen. Voor tot de uitreiking der diploma's werd overgegaan hield de heer van der Vlist een toespraak, waarin hij de betee- kenis aangaf van het vakschooldiploma, dat vereischt werd in verband met de ves tigingswet. De groei van de school blijkt uit het toenemend aantal leerlingen, dat deze cursus 89 bedroeg. De verstandhou ding tusschen het bestuur, leeraren en leer lingen was zeer goed. Spr. bracht een woord van dank aan den directeur, den heer H. Botze, tevens belast met de opleiding voor het dameskappen en aan den heer van Belle, leider der heerenafdeeling. Beider werk, aldus spr., behoort tot het beste, dat gegeven kan worden op kappersvakgebied. Hierna sprak de heer Botze de leerlin gen toe en wees op het nut van het on derwijs in het kappersvak, dat behalve technische bekwaamheid ook gevoel voor lijn en harmonie vereischt. Dit kunstge voel is onmisbaar en wordt op de school voor zoover mogelijk ontwikkeld. Ook de heer van Belle sprak nog enkele woorden, waarna de heer Cornax de Leid- sche school gelukwenschte met haar voor treffelijke technische leiding. Hierna reikten de heeren Cornax en van Belle de diploma's uit. Voor de damescursus aan: mej. L. van Loef, Leiden, J. L. v. Rhoon, Roelofarends- veen, J. Vogel, Nieuwe Pekela, J. Snel, Al phen aan den Rijn en mej. J. J. M. v. Rijn, Roelofarendsveen. Voor de heerencursus aan. de heeren Joh. v Stijn, Warmond, A. C. Tibboel, Leiden, C. Bedeker, Katwijk aan Zee, J. W. Stolk, Gouda, H. B. Pijpers, Leiden en v. Schaik, Katwijk aan Zee.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2