IZZ-. ZtrJl 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZTltLZi? De aardbeving in Anatolië BINNENLAND DONDERDAG 21 APRIL 1938 29ste Jaargang No. 9011 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Wat niet en wat wel anti-papisme is De „Telegraaf" gaat nog maar door over de zaak-Oss te schrijven. Nu verklaart zy, dat haar geschrijf over „de twee geestelijke heeren" (twee pastoors te Oss, die zich zouden hebben misdragen volgens het blad) met anti-papisme niets te maken heeft: „Met anti-papisme heeft dat niets te maken. Wij kunnen met den besten wil van de wereld niet inzien, dat ook. al zou men vaststellen, dat bepaalde ambtsdragers van de Katholieke Kerk iets hebben misdaan, men daardoor de kerk in een kwaad daglicht stelt. Ons lijkt zij daarboven verre verhe ven". Neen, het vaststellen door daartoe b e- voegde en geroepen instanties van door katholieke priesters bedreven misda den plaatst niet de Kerk „in een kwaad daglicht". Dat is géén anti-papisme! Vol strekt niet! Maar wél is het anti-papisme, als men geniet zij 't dan ook met strak-geplooid gezicht van het feit, dat een Katholiek priester een misdaad begaat, waardoor hij in aanraking komt met den strafrechter! Maar wél is het anti-papisme, als men al geniet in de waarschijnlijkheid, in de mogelijkheid zelfs, dat zoo iets gebeurd-is! Maar wèl is het anti-papisme, als men insinueert, dat een Katholiek minister te gen de marechaussée te Oss is opgetreden, omdat deze bezig was misdaden van Katho lieke priesters in het daglicht te stellen en bij den strafrechter te brengen, waarop dan een veroordeelend vonnis zou zijn gevolgd! Ziet, Telegraaf, dat is anti-papisme! En dat anti-papisme verbergt gij niet door te verklaren, met een braaf gezicht, dat gij daardoor niet de Kerk in een kwaad dag licht stelt. Iedereen moet kunnen begrij pen, dat die insinuatie valsch is. Als een minister zoo iets dergelijks zou willen doen, dan zou hij het nog niet kunnen doen! In Nederland is een pers-vrijheid. In Neder land is een minister van Justitie geen dic tator en wordt hij ook niet door een dicta toriale macht beschermd! Daarom getuigt zulk een insinueeren van anti-papisme van het anti-papisme van de „Telegraaf", ondanks het brave gezicht van het blad. TWEE VROUWEN AANGEREDEN te ALPHEN AAN DEN RIJN Een van haar gedood Op den nieuwen Rijksweg onder Alphen nabij Zwammerdam heeft gisteravond omstreeks zeven uur een aanrijding plaats gehad, die aan de 76- jarige mej. A. Blom, wonende in de Vinkebuurt het leven kostte. Omstreeks dit uur bevonden zich op dezen weg een tweetal vrouwen, namelijk mej. A. Blyom en mej. Hoogendoorn uit Zwammerdam. Vermoedelijk zijn "beide vrouwen den weg overgeloopen om een landweg in te slaan naar hun woning. Tegelijkertijd naderde uit de richting Utrecht een luxe auto, met gevolg dat de vrouwen waarschijnlijk door het linker spatbord der auto zijn geraakt, en over- den grond gesmakt werden. Mej. H. bleef ongedeerd: de andere kreeg evenwel een bloedende hoofdwonde en liep inwendige kneuzingen op. Zij is reeds kort daarna aan de gevolgen over leden. Mej. H. blijkt eveneens aan een groot gevaar te zijn ontkomen. Toen name lijk beide vrouwen op den grond lagen, naderde uit de richting Alphen een truc met oplegger. De bestuurder bemerkte de beide op den grond liggende vrouwen en wist door snel naar rechts uit te wijken erger te voorkomen. Zijn wagen kwam echter in de wegberm naast het rijwielpad terecht en bleef in den grond steken. Omtrent de schuldvraag stelt de politie een onderzoek in. De bestuurder van de auto, die de aan rijding veroorzaakte, zekere J. H., is wo nende te Dordrecht. ER ZOUDEN DUIZEND DOODEN ZIJN? Een speciale verslaggever van het dagblad „Tan", die een bezoek brengt aan het district Kircheir meldt, dat bij de aardbeving in Midden-Anatolië veel meer slacht offers te betreuren zijn dan eerst werd vermoed. Het totaal aantal slachtoffers zou meer dan duizend bedragen, ter wijl gisteren melding werd ge maakt van slechts tweehonderd. Vijf en twintig dorpen werden geheel verwoest, o. m. Turkalpinar, waar alle huizen werden weggevaagd. In die plaats zijn duizend personen dakloos geraakt. Er zijn speciale maatregelen genomen voor de dakloozen. De hulpactie wordt voort gezet. Daarentegen wordt uit Ankara gemeld, dat in de dorpen, waar de aardschokken het hevigst waren, 244 personen om het leven zijn gekomen en 18 ernstig gewond. 756 huizen werden geheel vernield. Het aantal dooden zou aanzienlijk lager zijn geweest, indien zich tijdens de aard beving niet zooveel menschen in hun wo ningen zouden hebben bevonden. De mees te slachtoffers zijn, zooals wij reeds meld den, vrouwen en kinderen. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN EéN GROOT MARTELVELD. Wij ontleenen aan een beschouwing in de Maasbode: „Op het Paaschcongres der S. D. A. P. sprak de heer Vorrink over de barbaarsch- heden van het Spaansche fascisme. Wat aan die zijde aan onrecht is bedreven, keuren ook wij onvoorwaardelijk af, maar toch moet het ons van het hart, dat het ons een onbegrijpelijke volksmisleiding toeschijnt, als men over de barbaarschheden van wat men dan de Spaansche democratie belieft te noemen, absoluut zwijgt. Want zelfs als men alles wat aan Franco toegedicht wordt, voor volkomen waar zou aannemen, zelfs dan is het nog onloochenbaar, dat de gru welen van het „regeeringsgetrouwe" Span je die der nationalisten duizendvoudig over treffen. Wij hebben deze dagen een statistiek ge geven van „de moorden op geestelijken in rood Spanje". Daarin werd gemeld, dat of ficieel is komen vast te staan, dat sinds het uitbreken van den burgeroorlog in Spanje 1379 priesters en religieusen, behoorende tot 27 qrden en congregaties, door de marxissten zijn vermoord. Wij voegden er aan toe: „in deze cijfers zijn niet begrepen de honderden seculiere priesters, van wie men met reden mag aannemen, dat zij ter dood zijn gebyacht." Nu wij het oorspro ,kelijke document, waaraan het boven vermelde cijfers ont leend werd, in handen hebben, meenen wij goed te doen, eenige nadere toelichtingen te geven, welke een ontstellend licht op den haat, welke „de regeering" jegens allen, die het geestelijk kleed droegen, koesterde, werpen. Het stuk is gepubliceerd in de zuiver documentaire „Lettres de Rome sur l'athéisme moderne", brieven uit Rome over het moderne heidendom, welke onder leiding staan van Pater Ledit S.J. Het document, als artikel gepubliceerd, draagt tot titel „proeve van een martyro logium". Dit woord bedoelt niet op de eenig bevoegde uitspraak der Kerk over het mar telaarschap der betreffende personen voor uit te loopen, maar geeft alleen aan, dat volgens de diepe, op de feiten gegronde overtuiging van de samenstellers der sta tistieken tallooze priester, kloosterlingen en leeken, die als slachtoffers van anarchisti sche, communistische en andere godsdienst- hatende elenv nten gevallen zijn, bovenal, in vele gevallen zelfs alleen en uitslui tend uit haat jegens het geloof vermoord werden. Het vermelde cijfer van 1379 werd dan verkregen uit de informaties, welke 27 or den en congregaties, onder welke slechts twee congregaties van bij het onderwijs werkzame leekenbroeders, inzonden. Er zijn veel en veel meer kloostergemeen schappen van priesters en broeders en zeer vele van zusters in Spanje werkzaam. Doch alleen de reeds in cns blad gespecificeer de kloostergemeenschappen van priesters en broeders konden hun gegevens tijdig verzamelen en controleeren. Bovendien was Pater Ledit niet in de gelegenheid een on derzoek onder de wereldgeestelijkheid in te stellen; zijn onderzoek richtte zich nog niet tot de Zusters. Zoodat met absgolute zekerheid vaststaat, dat het toch reeds ont stellende en zoo veel zeggende cijfers van 1379 slechts een klein deel is van het wer kelijke getal van hen, die om wille van het DE BELEEDIGINGEN IN DE ZAAK-OSS. DE JUSTITIE GRIJPT IN. Ter zake van de beleedingingen langs verschillenden weg aan den persoon van den Minister van Justitie aange daan, heeft de Officier van Justitie te 's-Gravenhage het noodig geoordeeld in te grijpen en zijn door hem opspo ring en verhoor ter strafrechterlijke vervolging gelast van de verantwoor delijke personen. Op last van den Officier van Justitie stelt de Leidsche politie een onderzoek in naar de herkomst van het artikel betreffende de gebeurtenissen in Oss, voorkomende in het „Nationale Dagblad" van Woensdag 13 April j.l. Dit artikel behelsde de beschuldigingen aan het adres van een tweetal geestelijken in Oss, die in heftige bewoordingen door het „Nationale Dagblad" zoo ongeveer aan de publieke verachting werden prijsgege ven met allerlei vage beschuldigingen be treffende zeden schandalen. Gelukkig schijnen de door het zich natio naal noemende dagblad belasterden een aanklacht hiertegen wegens laster te heb ben ingediend. De politie heeft nu de zaak in onderzoek en gaat na, wie de schrijver is van dezen laster. Het is van harte te wenschen, dat een lasterlijke agitatie als den laasten tijd door dit blad verwekt in een parlementair geregeerd land de kop kan v orden ingedruk. KATHOLIEKE ECONOMISCHE HOOGESCHOOL TE TILBURG. Mr. dr. A. L. de Block, griffier der Eerste Kamer, benoemd tot buitengewoon hoogleeraar. Het curatorium der Katholieke economi sche hoogeschool te Tilburg heeft benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in het staats- en administratief recht mr. dr. A. L. de Block, griffier der Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal. Professor de Block is 19 Juni 1901 te Amersfoort geboren, deed in 1923 te Lei den zijn doctoraal examen in de rechten en promoveerde in 1927 op een proefschrift over: „Scandinavische samenwerking in zake wetgeving". Ter voorbereiding van dit proefschrift was hij een semester aan de universiteit te Oslo. Intusschen was hij ook eenigen tijd secretaris geweest van de Ne- derlandsche Kamer van Koophandel te Keu len, in October 1935 werd hij benoemd tot griffier der Eerste Kamer, na sinds 1927 commies-griffier te zijn geweest. In de laat ste jaren publiceerde hij verschillende arti kelen op het gebied van het staatsrecht in „Rechtsgeleerd Magazijn" en elders. Verder benoemde het curatorium tot lec tor in arbeidsrecht dr. Frans van der Ven te Tilburg. Dr. van der Ven werd te Tilburg geboren op 2 September 1907, studeerde aan de Ne- derlandsche Handelshoogeschool te Rotter dam en promoveerde cum laude op 15 No vember 1934 op een proefschrift, getiteld ..Over het idee der gemeentelijke zelfstan digheid". Hij is sinds 1931 werkzaam aan de ge meente-secretarie te Tilburg. R. K. ONDERWIJZERSORGANISATIE IN HET AARTSBISDOM. Woensdag hebben de katholieke onder wijzers in het Aartsbisdom op feestelijke wijze het 40-jarig bestaan van hun organi satie, de St. Lebuinus-vereeniging, gevierd. In de stad Utrecht, waar daags te voren de werkvergadering was gehouden, waren met de leden vele eminente gasten te zamen gekomen, om in dankbaarheid en vreugde het jubileum te herdenken. Om half tien droeg de moderator, mgr. J. G. van Schalk in de St. Martinuskerk een plechtige H. Mis van dankbaarheid op met assistentie van Pastoor Oostveen en Rector de Jong, waarna om 11 uur in Hotel Noord- Brabant de feestvergadering geopend werd. De heer Willem Wiltschut, voorzitter, richtte zich allereerst tot de leden, zijn waardeering uisprekend voor den moed, die in sommige tijden noodig is geweest, om R. K. georganiseerd te zijn. We gaan een interessante toekomst tege moet, waarbij we fier en onvervaard zul len blijven. Vandaag op onzen feestdag beloven we te zullen blijven streven voor werkverrui- geloof, vaak op de gruwelijkste wijze om het leven werden gebracht. In dit cijfers zijn ook niet inbegrepen de tien vermoorde Spaansche Bisschoppen, van wie de Bisschoppen van Lerida en Barbastro op beestachtige wijze gemarteld zijn." ming, wat moed zal geven aan de jongeren. Vervolgens verwelkomde spr. eenige hooge gasten. Allereerst Z. H. Exc. den Aartsbisschop, mgr. dr. J. de Jong en den Minister van Onderwijs, Z. Exc. prof. dr. Slotemaker de Bruine, die plaats hadden genomen aan de bestuurstafel, waarvoor eenige schitteren de bloemstukken prijkten. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De opmarsch van Franco. (2de blad). Het Chineesche verzet tegen de Japan- sche invasie. (2de blad). Toespraak van mgr. dr. J. de Jong. Mgr. was op de eerste plaats gaarne hier om in het openbaar dank te brengen voor wat de St. Lebuinus-vereeniging in het verleden tot stand heeft gebracht en op de tweede plaats om gaarne Zijn zegen voor de toekomst te geven. In de afgeloopen 40 jaar is de St. Lebuinus-vereeniging getuige geweest van een groote uitbreiding van het katholieke onderwijs. Niet alleen als toe schouwster, maar zij heeft daaraan ook meegewerkt. Zij heeft den katholieken geest op de scholen helpen bevorderen en dat is van groote beteekenis. Vooral in deze tijden, nu de Kerk van alle kanten wordt aangevallen, waarbij men het op de eerste plaats op de school gemunt heeft. Daarom mijn dank, aldus mgr., aan alle katholieke onderwijzers. Gij hebt zegen voor de toekomst noodig. Over die toekomst behoeven wij ons geen illusies te maken. Wij leven in een periode, dat meer dan ooit de vijanden Gods Kerk belagen, maar wij weten, dat Christus tot aan het einde der tijden met Zijn Kerk zal zijn en niets haar zal overweldigen. Mgr. vertrouwt er op, dat de katholieke onderwijzers pal zullen blijven staan en het erfdeel onzer vaderen handhaven. Nadat de voorzitter mrg. de Jong voor zijn rede had dank gezegd, was het woord aan den minister van Onderwijs. De gelukwenschen van den minister. Z. Exc. wilde hier gaarne zijn gelukwen schen uitspreken, omdat in het organisee- ren op confession eelen grondslag een groot stuk volkskracht is gelegen. Spr. zei het heel niet buiten de orde ge vonden te hebben, dat de voorzitter zoo even een bepaald punt (werkverruiming) speciaal besprak, omdat de minister aan wezig was. Het is van veel belang, dat openhartig tot de overheid gesproken kan worden. Verder getuigt spr. hier aanwezig te zijn om opnieuw te bewijzen, hoe hoog hij een persoonlijk contact met de onderwijzers al tijd aanslaat. Een luid applaus steeg op, dat lang aan hield, toen de minister mededeelde, dat het H. M. de Koningin behaafd heeft den heer Willem Wiltschut te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Spontaan zong de vergadering daarop het Wilhelmus. De minister vervolgde zijn rede, met de onbekendheid der toekomst onder de oogen te brengen, waarvan evenwel vast staat, dat het jonge geslacht met veel moeilijkhe den op geestelijk gebied te worstelen krijgt. Naarmate het onderwijs beter gefundeerd is, zal de strijd gemakkelijker zijn. Naast vorming van het verstand is bij het kind ook noodig het aankweeken van een goed hart. Met den wensch, dat God het werk der onderwijzers zal zegenen besloot de Minis ter zijn met zooveel aandacht gevolgde rede. Vele gelukwenschen. Woorden van geluk wensch werden hier na gesproken door den wethouder van On derwijs te Utrecht, mr. B. Wasland er. Namens den R. K. Schoolraad sprak de Binnenland De Justitie grijpt in inzake de beleedi- gingen geuit rondom de zaak-Oss. (1ste blad). Benoeming van mr. dr. A. L. de Block tot hoogleeraar te Tilburg. (1ste blad). Jubileum R, K. Onderwijzersorganisatie in het Aartsbisdom. (1ste blad). Omgeving Doodelijk ongeluk te Alphen Rijn. (1ste blad). Bloemenfeest te Noordwijk. (3de blad). Sport en Wedstrijden De match AljechinCapablanca gaat niet door. (1ste blad). Z. Eerw. heer Rector W. R. de Jong, na mens de St. Augustinus-vereeniging, zus terorganisatie in het bisdom Haarlem, de heer H. G. de Boer. Nog werden felicitaties uitgesproken door de heeren Van Delft, voorzitter van den Bosschen bond; Piasmans, voorzitter van den Bredaschen bond; Blokker, namens den Roermondschen bond; Derksen uit Am sterdam, bestuurslid van het Katholiek On derwijzers Verbond; Smits, vertegenwoor diger van de Katholieke Onderwijzersor ganisatie in Nederlandsch Oost-Indië; den heer Swüste, bestuurslid van de R.K. Mulo- vereeniging; den heer Kortooms, voorzitter van de Vereeniging van Hoofden van R.K. Scholen „St. Gregorius" en door den heer Wegman uit Soesterberg namens alle leden en als voorzitter van Amersfoort, een der oudste afdeelingen. De laatste spreker was de vice-voorzitter, de heer Flapper, die namens de overige hoofdbestuursleden den voorzitter het hem toekomende eeremetaal aanbood. Aan een feestmaaltijd, die volgde, werd speciaal hulde gebracht aan den heer Van Lent, uit Beverwijk, een der grondleggers van de St. Lebuinus-vereeniging. Velen kwamen vervolgens complimentee ren op de receptie. Om vier uur werd de feestvergadering geopend om aan den secretaris, den heer E. J. Luyf, gelegenheid te geven tot het houden van een herdenkingsrede, die een overzicht gaf van de historie der vereeni ging. Na deze rede bracht de voorzitter hulde aan mgr. J. G. van Schaik voor het ver vullen van zijn functie als moderator gedu rende 26 jaren. De heer Van Lent, oud-voorzitter, die dezen dag zoo vaak reeds met eere was ge noemd, sprak dan de vergadering toe. Tenslotte hield de moderator, mgr. J. G. van Schaik, een feestrede. Nadat de voorzitter een slotwoord ge sproken had, waarbij nog medegedeeld werd, dat van alle religieuze congregaties, die zich met het onderwijs bezig houden, een telegram was ontvangen, behoorde de goedgeslaagde herdenking van het 40-jarig jubileum der St. Lebuinus-vereeniging tot het verleden. Minister mr. C M. J. F. Go se i mg bracht Woensdag een bezoek aan het Sint Vmcentiusgestrcht te Harreveld. - De minister begeeft zich door een haag van jongens naar het gebouw

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1