RIJNSTREEK DE BLOEMENTAPIJTEN IN NOORDWIJK Men zou er over de bloemen kunnen wandelen! RECHTZAKEN DONDERDAG 21 APRIL 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG 10 EEN GEURENDE MEETKUNDELES kan men in deze dagen gratis krijgen op het Lindenplein te Noordwijk, dat geheel bestrooid is met meetkunstige bloemen-figu- ren. De bezoekers kunnen hier langs meetkundigen weg berekenen, hoeveel bloe- ïr.enblaadjes elk kleurig vak bevat. Andere jaren verdween de Noordwijk- sche bloemenpracht naar de mesthoop en vormde daar kleurige bergen van rood en blauw en pimpelpaars. Slechts een enkele kunstenaar zag de schoonheid van zulk een bloem en-kerkhof en schilderde het in felle tinten. Tot men in Noordwijk een lumineus idee kreeg en zooals alle lumineuse ideeën, is het, wanneer men het eenmaal weet, een vrij simpel idee om de my riaden van gesneuvelde bloemkelkjes, die anders een triest einde vonden op de vuil nis-hoop, te gebruiken voor straatversie ring. De bloemen zijn te geef en liggen voor het oprapen waarom deze bloemen niet nog enkele glorieuse dagen gegund en tegelijkertijd aan Noordwijk een prach tige atractie bezorgd? Dit heldere idee kwam verleden jaar voor het eerst tot rijping. Het was een suchtere poging, die algemeene instemming vond, zoodat dit jaar de deelname veel groo ter en de animo om ware kunstwerkjes met bloemen te wrochten veel levendiger is geworden. Met name de Voorstraat in Noord wij k- Binnen en enkele aangrenzende wegen en de Hoofdstraat in Noordwijk-Zee zien er buitengewoon aardig en fleurig uit. Het lijkt wel, of alle huisvrouwen in den schoonmaaktijd hun tapijten op de trot toirs en-in den tuin hebben neergelegd wonderlijke, geurende tapijten in pas tel-kleuren, waarin men weg zou zakken tot aan de enkels. De Noordwijkers hebben de blommetjes buiten gelegd en van deze eenige gelegen heid gebruik gemaakt, om alles wat zij te zeggen hadden, met bloemen te zeggen. Verscheidene malen wordt den bezoekers het „Welkom" toegeroepen, en herinnert aan het koopen bij den middenstand, doch er zijn ook snuggere zakenlui, die dit bloemenfestijn hebben gebezigd voor een even mooie als goedkoope reclame. Men meene echter niet, dat alleen or ganisaties en zakenlui deze legkaarten van bloemen hebben vervaardigd. Een groot deel der burgerij heeft eveneens haar EEN BALCQN VAN TULPEN die als uit oen hemel komen neergedaald en toch stevig genoeg on. er te staan en de bloe- inenschoonheid in Noordwijk's straten te bewonderen. uiterste best gedaan door de tuintjes te bedelven onder bloemen, of als er geen tuintjes waren, de trottoirs, en als er geen trottoirs waren de gevels. Bijzonder geslaagde gevelversieringen zijn er o.a. in de Voorstraat. Er is een bal- con, dat geheel schuil gaat onder een sier lijke draperie van gele en roode tulpen; een bordes, dat omhangen is met een dik ke rood bloem en tapijt, waarin een gele „tulpen-tulp" is geborduurd; een water val van veelkleurige bloemen, waarboven het silhouet van Noordwijk en zoo vele andere. Aardig bedacht is een van de zij straten een vaderlandsche driekleur van hyacinthen-nageltjes, die door het raam is uitgestoken. De versiering op het Lindenplein het middelpunt van Binnen is gehouden in meetkunstige figuren. Het bloementapijt is hier bovendien nog georneerd met bloeiende pruime-bloesems en rhododen drons. Vooral boven op de pomp staande heeft men althans volgens onzen foto graaf een prachtig overzicht. Het Raadhuis is smaakrijk versierd met gele narcissen en paarse hyacinthen. Ook het plein voor de school aan de Wilhelminastraat is een bezoek waard; daar slingeren zich de guirlandes als slan gen rond de boomen. Behalve geometrische figuren heeft men ook vele emblemen en teekeningen in bloemen uitgebeeld. Er liggen vele Noord- wijksche leeuwen (het gemeentewapen) plat op den grond te krabbelen. Ook vele tulpen zijn er: sommige in een uiterst zorgvuldige uitvoering. En niet te verge ten de tallooze kronkelende visschen, met of zonder bloemen tusschen hun kieuwen! De entrée van de badplaats wordt ge vormd door een schip van gele tulpen, voortstevenend met een rood-gebloemd zeil over een blauwe hyacinthen-zee. En zoo zijn er vele werkstukken, waarin zich vernuft en kunstzin der Noordwijkers hebben geuit. Het is werkelijk de moeite waard om in deze dagen een bezoek aan Noordwijk te brengen. Het is werkelijk iets bizonders en iets moois. HAAGSCHE RECHTBANK. Zedendelict. De Haagsche rechtbank veroordeelde hedenmorgen N. B. uit L e i d e n, gedeti neerd, wegens een zedendelict tot een ge vangenisstraf voor den tijd van zes maan den. Het ging niet door. J. W. van T., veehouder te Woubrug- ge was door den A phenschen Kantonrech ter veroordeeld tot een groote geldboete wegens overtreding van de landbouwcri- siswet. Verdachte was met dit vonnis in het ge heel niet tevreden geweest en was naar de griffie te Alphen getogen om hooger be roep aan te teekenen. Hoewel de griffier hem gezegd had, dat hooger beroep alleen mogelijk was als hij cassatie aanteekende, had verd. dit niet gedaan. En natuurlijk eischte de Officier niet ontvankelijk ver klaring. De veehouder uit Woubrugge kon het niet volgen en vroeg of er niets aan te doen was. ,.Er is nog één kans voor U om van de boete af te komen" vertelde de president aan den verdachte, „en dat is om een gra tieverzoek te richten tot H. M. de Koningin. En dat zal verdachte doen, zooals aan alles te merken was. Het kon zoo hard niet J. den D., uit Den Haag, had met een zwaar beladen vrachtauto gereden te Veur en toen door dit harde rijden een aanrijding veroorzaakt. Verdachte beweer de, dat hij nooit zoo hard gereden kon heb ben, omdat zijn auto is afgesteld op 45 km., „Ook nog snel genoeg", vond de pre sident. De Haagsche Kantonrechter had dat ook gedacht en verdachte veroordeeld tot een geldboete van 15.subs. 10 dagen. Ook de Officier achtte, in hooger be roep, verdachte schuldig en vroeg bevesti ging van het vonnis. De uitspraak werd bepaald op 14 dagen. Overtreding landboawcrisiswet. G. P. B., slager te Leiden was door den Leidschen kantonrechter veroordeeld tot een hooge geldboete wegens overtre ding van een der vele crisiswetten. Verdachte zou verkeerde dingen gedaan hebben met gesmolten vet waarbij bekers en banderolles een grooten rol speelden. De gemachtigde van verdachte, de heer J. G. van Eeden, voorzitter van den Sla gershond, te Noordwijk, zeide dat zijn lastgever de feiten volmondig erkende. Alleen de boete was veel te hoog gevon den en dit vond zijn oorzaak, aldus spr., in het feit, dat in het proces-verbaal, en ook tijdens de zitting van het Kantongerecht te Leiden is beweerd, dat verdachte een goede bekende is op dit gebied van knoeie rijen en dat moeten zoowel verdachte als zijn gemachtigde ten sterkste tegenspreken. De Officier van Justitie vond het von nis van den Leidschen kantonrechter juist gewezen en vroeg bevestiging. De uitspraak werd bepaald op over 14 dagen. Dronken wielrijder. K. W., geboren te Leipzig, laatst wonen de te Wassenaar, thans in hechtenis zittend te den Haag,, op last van de vreem delingenpolitie, had 's nachts dronken op een fiets rond gepeddeld. Er was wel geen verkeer, waar verdachte zijn caprio len uithaalde, maar een politieagent had het toch noodig geoordeeld om hem naar zijn naam te vragen en deze te boekstaven in het boek der boeken eens politie-agent, n.i. het bonnen boekje. In gebroken Hollandsch gaf de verdachte zijn meening over het geval ten beste wat hier neerkwam, dat de politieagent stond te jokken. De kantonrechter had echter den agent geloofd en verdachte veroordeeld tot een boete van 10 subs. 4 dagen. De verdachte Duitscher had dit niet ge nomen en kwam verhaal zoeken bij de Haagsche rechtbank. Ook nu vertelde hij dat de agent stond te fantaseeren, maar zooals toen de kantonrechter geloofde ook thans de officier van Justitie niet den ver dachte maar wel den agent en vroeg dan ook bevestiging van het vonnis, zijnde f 10 subs. 4 dagen. Uitspraak over 14 dagen. Roomboter naast margarine. M. K. handelaar in zuivelproducten te Alphen a. d. Rijn was door den Al- phenschen kantonrechter wegens overtre ding der boterwet veroordeeld tot een geldboete van 75.subs. 40 dagen. In hooger beroep had de Officier van Justitie bij de Haagsche rechtbank beves tiging" van dit vonnis geëischt. De rechtbank hedenmorgen uitspraak doende veroordeelde verdachte tot een geldboete van 37.50 subs. 10 dagen. De man die het niet geweest was. J. J. van T. te Leiden had per motor rijwiel gereden in de Groenesteeg te Lei den. Op bevel van een veldwachter was hij niet gestopt, maar integendeel hard doorgereden. De veldwachter had hem echter pertinent herkend en omdat hij geen rijbewijs had én nooit heeft gehad, was hij door den Leidschen kantonrechter veroordeeld tot een boete van 10.subs. 4 dagen. Voor de Haagsche rechtbank, alwaar de zaak in hooger beroep had gediend, had verdachte verklaard, dat hij het niet ge weest kon zijn, omdat hij dien dag niet in Leiden was geweest. Niettemin had de Officier bevestiging van het vonnis van den kantonrechter ge vraagd. De rechtbank uitspraak doende verdub belde de boete door den kantonrechter op gelegd zoodat deze werd f 20.subs. 8 dagen. Aanrijding te Noordwijkerhout, M. de V., los arbeider te K a t w jj k was door den Leidschen kantonrechter vrij gesproken van een aanrijding, die hij ge maakt zou hebben te Noordwijkerhout nabij den afrit van het Mariagesticht. In hooger beroep (de ambtenaar bij het O. M. te Leiden was in appèl gegaan) had de Officier na getuigenverhoor een geld boete geëischt van 15.subs. 10 dagen met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter. De uitspraak werd heden morgen vrijspraak. Nog een aanrijding in hooger beroep. Ook H. van R. chauffeur te Noord wijk was door den Leidschen kantonrech ter vrijgesproken van een aanrijding, die verdachte veroorzaakt zou hebben te Noordwijk. Ook hier had de Officier na getuigenver hoor verdachte schuldig geacht, en de ambtenaar van het O. M. te Leiden ge volgd in diens requisitoir en een boete ge- eischt van 50.subs. 50 dagen. De rechtbank heden vonnis wijzend sprak dezen verdachte eveneens vrij. Water bij de melk gedaan. T. G. R. winkelier te Boskoop was in verzet gekomen van een vonnis van den ALPHEN AAN DEN RIJN Derde lustrum Werkmeestersbond. De Kring Alphen aan den Rijn van den R.K. Werkmeestersbond „Sint Joannes de Dooper" herdacht Dinsdagavond zijn vijf tienjarig bestaan in een feestvergadering ir de St. Josephzaal, waarby o.m. mede tegenwoordig was de Hoogeerw. Deken. Zooals een R.K. vereeniging past. werd dit feit allereerst kerkelijk gevierd en wel op tweeden Paaschdag met een algemeene H Communie der leden. Na het gebruikelijk welkom van den voorzitter, de heer J. M. v. d. Valk, felici teerde de geestelijk adviseur, Kapelaan CM. Klaver den Kring met het vijftien- jcrig bestaan en memoreerde de bereikte resultaten. Spr. zette in het kort uiteen, hoe de kring als ledemaat beschouwd moet worden "an het groote lichaam, hst Nederlandsch R.K Werkliedenverbond, en roemde het lidmaatschap een kostbaar bezit. Na een aansporing om den kring en daardoor het geheele lichaam zooveel mo gelijk te blijven steunen wees spr. ook nog op het navolgenswaardig voorbeeld van den patroon-heilige „Sint Joannes de Dooper." Hierna sprak namens het hoofdbestuur d' heer Terhorst uit Utrecht eenige toe passelijke woorden, waarin deze het zich een aangename taak rekende bij het vijf tien jarig bestaan van den kring tegen woordig te mogen zijn, temeei was het hem aangenaam, daar hij, zooals spr. zeide, ook mede tegenwoordig is geweest bij de oprichting van dezen kring. He* verheug- d< spr. tevens te kunnen constateeren, dat twee der veteranen n.l. de heer J. M. v. d. Valk en de heer G. Bruires ook thans nog ir. het bestuur zitting hebben De leiding heeft trots inzinking weten vol te houden. Ei is veel strijd gevoerd om erkenning en e zal nog veel gedaan worden. Het valt, aldus spr., nié altijd mee. De werkmees ters zijn geplaatst tusschen werkgever en werknemer, waardoor vanzelfsprekend of aan de eene zijde of aan de andere zijde critiek niet kon uitblijven. Niettemin hoopte spr., dat de kring zal blijven vol harden en blijft mede werken boven alles deng oeden Katholieken geest uit te dra gen. Nadat ook de voorzitter van den Volks bond de heer A. F. Ruijssenaars den Kring met dit herdenken had gefeliciteerd en vooral had aangedrongen op krachtige samenwerking tot blcei en groei van de Stands- en Vakorganisatie's werden en kele films vertoond. Het muzikale gedeelte van den avond werd verzorgd door het Duo De Mild. Inkoopvereeniging Overheidspersoneel. Op de bovenzaal van Hotel „De Vergulde Wagen" werd gisteravond door de Inkoop vereeniging van het Overheidspersoneel op feestelijke wijze het 12 -jarig bestaan der vereeniging herdacht. De avond werd ge opend door den heer Boon, als voorziter der feestcommissie, met een openingsrede. Het feestelijk deel bij deze gelegenheid werd verzorgd door de Haagsche tooneel- en muziekvereeniging D.T.S. onder regie van den heer J. Vaandeldrager, terwijl als conferencier optrad Joop Donker. Een bij zonder gevarieerd cabaret-programma, dat door dit gezelschap ten tooneele werd ge bracht, hield de talrijke aanwezigen in de meest gezellige stemming bijeen, zoodat de feestcommissie met voldoening op haar werk kan terugzien. HAZERSWOUDE EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Zondag 24 April a.s. zal de weleerw. Pater Engelbertus Lourier van de Orde der Assumptionisten zijn eerste Plechtige H. Mis in onze parochiekerk opgedragen. Zaterdagnamiddag zal de eerw. neomist aan den Voorweg worden afgehaald door een groote stoet ruiters en jongelieden per rijwiel, terwijl in de nabijheid der kerk een groot aantal bruidjes zullen zijn opge steld om den nieuw ge wij den priester een waardige ontvangst in zijn parochiekerk te bereiden. Zondagmorgen te tien uur zal de eerste plechtige H. Mis worden opgedragen, waaronder de gezangen zullen worden uit gevoerd in „volkszang", die steeds in onze parochie zoo schoon beoefend wordt. Te 1 uur zei er receptie zijn ine pastorie, waarna te half drie Lof en vervolgens kinderhulde in de R. K. School. kantonrechter te Alphen, die hem wegens het toevoegen van 13 procent water bij de melk veroordeeld had tot een hechtenis- straf voor den tijd van drie weken. De Officier had in hooger beroep bevestiging van dit vonnis geëischt. De uitspraak werd hedenmorgen een geldboete van f 50. subs. 20 dagen. De jeugdige veroordeelde in hooger beroep. Een dertienjarige scholier te A1 p h e n was in hooger beroep gekomen bij de Haagsche rechtbank van een vonnis van den Alphenschen kantonrechter. De Off. v. Jus. had niet ontvankelijk verklaring ge- eischt, omdat de veroordeelde onder de jaren is. De vraag was nu of jeugdige ver oordeelden onder de 16 jaar wel in hoo ger beroep kunnen komen van een vonnis. De rechtbank was het met het O. M. eens en achtte den jeugdigen appèlllant niet ontvankelijk. LEIMUïDEN Kerkelijke plechtigheden. Zondag 24 April zullen ruim 20 kleintjes hun eerst© H. Communie doen onder de vroegmis t© 7.30 uur in de parochiekerk van Jóes de Dooper, terwijl binnen korten tijd Z. D. H. Exc. monseigneur Huibers het H. Vormsel zal komen toedienen. NIEUWKOOP DE WERKVERSCHAFFING. Verlaging der looncn met 2 ets. per uur. Naar wij vernemen heeft de Minis ter van Sociale Zaken den loonnorm bij de werkverschaffing voor de gemeen ten Nieuwkoop, Ter Aar, Leimuiden, Rijrsaterwoude en Zevenhoven op een gelijk bedrag vastgesteld en wel op 26 ets. per uur met een vergoeding voor regenverlet van 21 cent. De norm was voor deze gemeente 28 ets. en wordt dus met 2 ets. verlaagd. Deze nieuwe toestand treedt in wer king de tweede werkweek na deze. TER AAR Kind onder melkauto. Te Pijnakker is gistermorgen een zesja rig dochtertje van de familie H., dat plot seling den rijweg overstak, aangereden door een melkauto bestuurd door den chauffeur B. uit Ter Aar. Het meisje werd zeer ernstig verwond; het had verschillen de kwetsuren en een hersenschudding op- geloopen. Naar het onderzoek heeft uit gewezen treft den chauffeur geen schuld. Wie advies noodig heeft. Aanvangen de den tweeden Mei a.s. zal de Rijkstuin- bouwconsulent, ir. v. d. Helm, iedere eerste en derde Maandag van de maand spreek- trale veiling, en wel van elf tot twaalf uur. uur houden in de koffiekamer van de Cen- Eenieder kan dan gratis adviezen krijgen over tuinbouwaangelegenheden. ZOETERWOUDE Bijzondere Ncoden. Woensdagavond vergaderde de commissie van samenwer king voor Bijzondere Nooden onder voor zitterschap van den heer de Graaf, die me dedeelde, dat hij deze vergadering zou pre sideer en, omdat oud-burgemeester Wap ontslag genomen heeft als voorzitter. Hier na werden door den secretaris, den heer Smeets, de notulen gelezen, die onveran derd werden vastgesteld. Vervolgens werd besloten aan oud-burgemeester Wap een dankschrijven te richten voor hetgeen hij als voorzitter voor de commissie heeft ge daan. Als nieuwe voorzitter werd met al gemeene stemmen gekozen de heer Smeets, die zich bereid verklaarde dat voorzitter schap te aanvaarden en ontslag nam als secretaris. In diens plaats werd met alge meene stemmen benoemd tot secretaris de heer H. A. Friebel, eerste ambt. ter secreta rie, die deze benoeming aannam en ter stond als zoodanig door den voorzitter werd geïnstalleerd. Hierna werd mededeeling ge daan van de behandelde gevallen, waar voor een totaal bedrag van 635.werd betaald, terwijl tevens werd verkregen, dat vermindering van hypotheekrente en ge deeltelijke kwijtschelding van schuld werd toegepast. Verschillende aanvragen werden vervolgens behandeld, waarvan er slechts een voor verdere behandeling in aanmer king kon komen, terwijl een 6-tal direct werd afgewezen. De commissie heeft voorts bemiddeling verleend voor het verstrekken van mest aan behoeftige tuinders. Aan 2 aanvragen kon worden voldaan. Besloten werd mede te werken aan behandeling van aanvragen bij het Prinses Beatrix Fonds. Tenslotte werd besloten twee filmvoorstel lingen te doen geven op 26 April a.s. aan den Hooge Rijndijk en op 27 April as. op het Dorp. Vertoond zullen worden een Oranjefilm, benevens de film van de in stallatie van den nieuwen burgemeester en een komische film. Van de netto opbrengst ontvangt het comité de helft, zoodat allen worden aangespoord die filmvoorstellingen bij te wonen. Eramabloempje. Aanstaanden Zondag zal in deze gemeente de jaarlijksche Em- mabloemcollecte worden gehouden, waar van de netto opbrengst bestemd is voor de plaatselijke t.b.c.-bestrijding van het Wit- Gele Kruis alhier. Waarschuwing. Naar we vernemen hebben Burg. en Weth. een onderhoud ge had met den adjunct-inspecteur der werk verschaffing, waarbij er op gewezen is, dat het college moet overgaan tot steunverla ging in die gevallen, dat naar het oordeel van het college niet voldoende door den steuntrekker naar werk wordt gezocht. ZEVENHOVEN Wegverbetering. Het bestuur van pol der Nieuwkoop heeft den Burgemeester toe gezegd, behoudens goedkeuring door Inge landen, de Limeerweg vanaf Nieuwveen tot aan het Noordeinde, te voorzien van een teèrdek. Dit was nog het eenige stukje slechte weg van hier in de richting Amster dam. Het geeft in het Noordeind aanslui ting op dat gedeelte weg, waarvoor dezer dagen door het gemeentebestuur een rooi- lijnbesluit voor den Raad is ontworpen; in de toekomst kan hier dus een betere en breedere weg worden verkregen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10