Italiaansch- Fransche onder handelingen Hevige aardbeving in Anatolië WOENSDAG 20 APRIL 1938 29ste Jaargang No. 9010 3)e Ccid^ch^Soii^cmt Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit drie bladen. V De S.D.A.P. propagandiste voor de N.S.B. Schrijvend over het Paaschcongres der S.D.A.P. merkt de „Tijd'' o.m. op: Wanneer deze teekenen niet bedrie gen, loopt het getij weer terug en gaat de Nederlandsche sociaal-demo cratie weer een tijdperk van een nieu we revolutionnaire mythologie tege moet, van een nieuw spelen met het vuur van den opstand. Ondanks de laatste waarschuwing van Schaper: „Als dit zoo doorgaat, bereidt men den weg voor het fascisme!" Wij citeeren deze woorden van Schaper zoo gaarne, omdat ze volkomen overeen stemmen met wat wij gisteren schreven over de S.D.A.P. als propagandiste voor de N. S. B! Wij willen voor de waarschuwing, die Schaper heeft gegeven, op deze plaats nogmaals de meest ernstige aandacht vra gen. Niet, omdat wij hoop hebben, de op standige S.D.A.P.'ers er mee van hun ver derfelijke oppositie-liefde terug te trek ken. Helaas hebben wij die hoop niet. Maar zélf moeten wij er van overtuigd zijn, dat de strijd om het behoud en voor de saneering, de gezond-making van de parlementaire democratie zeer bemoeilijkt wordt door den geest, die op dat Paasch congres levendig tot uiting kwam een geest van afscheiding van andere deelen van het Nederlandsche volk, een geest van oppositie willen voeren, een geest van drang naar, liefde voor.oppositie. Mogen de leiders in de S.D.A.P. dien geest nog weten te bezweren! Mogen zij hun partijgenooten weten te doordringen van het besef, dat deze tijd vooral eischt een streven naar volks-eenheid boven alle redelijke partij-verdeeldheid; dat deze tijd vooral eischt een zin voor positie ven opbouw bij alle partijen (of zij al dan niet vertegenwoordigd zijn in een minis terie!). Er staan hier zéér groote belan gen op het spel. DE WERELD IN VOGELVLUCHT ROME: Op het voorbeeld van Engeland heeft thans ook Frankrijk de onderhande lingen met Italië geopend. Graaf Ciano, de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, heeft zich tegenover den Franschen zaakgelastigde Blondel bereid verklaard in onderhandeling te treden. Problemen in den eigenlijken zin des woords bestaan er tusschen de beide landen niet. aldus meende Ciano, doch het voornaamste pro bleem is de psychologische tegenstelling tusschen de opvattingen. Hier wordt waarschijnlijk het eerst gedacht aan de ideologische tegenstelling, welke tot uiting is gekomen in het Spaansche conflict, waar bij Frankrijk van alle West-Europeesche mogendheden het meest gesympathiseerd heeft met de lipksche regeering. Maar er is in ieder geval een poging te wagen, om tot een betere verstandhouding te komen; en een gunstig resultaat is zeer goed mo gelijk, daar de nieuwe Fransche regeering waarschijnlijk zeer goed inziet, dat het nu geen raison meer heeft om zich terwille van een verloren zaak (die der Spaansche regeering) in moeilijkheden te blijven ste ken. PRAAG: Op het voorbeeld van Enge land en Frankrijk, is thans ook Tsjecho- Slowakije er toe overgegaan om de ver overing van Abessinië te erkennen. De ge zant van Tsjecho-Slowakije heeft n.l. me degedeeld, dat zijn regeering hem voortaan beschouwd als te zijn geaccrediteerd bij den koning van Italië en keizer van Abes sinië. BURGOS: In Catalonië gaat de opmarsch van Franco langzaam maar gestadig voort. Tortosa schijnt nog niet gevallen te zijn, maar de strook langs de Middellandsche Zee, welke in de macht van Franco is, wordt voortdurend grooter. KARDINAAL FAULHABER BIJ Z. H. DEN PAUS. De Heilige Vader heeft heden den aarts bisschop van München, kardinaal Faulha- ber, in audiëntie ontvangen. Vervolgens heeft Z. H. de Paus den mi nister van binnenlandsche zaken van Let land, Gulbis, ontvangen. ITALIë VERKLAART ZICH BEREID. Psychologische tegenstellingen. Graaf Ciano heeft gisterochtend den zaakgelastigde van Frankrijk te Rome, Blondel ontvangen. Dit onderhoud hield verband met het initiatief van de Fransche regeering, dat beoogt onderhandelingen aan te vangen over de benoeming van een ambassadeur te Rome. Havas verneemt, dat de fascistische regeering de Fransche voorstellen gunstig heeft opgevat en dat deze nu bij de Fransch-Italiaansche bespre kingen aan de orde zullen komen. Bevestigd wordt, dat Italië de voor stellen van Frankrijk tot het aanknoo- pen van besprekingen, teneinde de be staande misverstanden uit den weg te ruimen, heeft aanvaard. Blondel heeft Zaterdag de opvattingen van de Fransche regeering aan graaf Ciano uiteengezet. In het bijzonder heeft hij ge wezen op het verlangen van de Fransche regeering zich te Genève te kunnen ver eenigen met de Britsche stappen. Na de zaak met Mussolini te hebben besproken, heeft graaf Ciano den Franschen zaakge lastigde medegedeeld, dat Italië bereid is op deze voorstellen in te gaan. Thans zal het contact tusschen beide regeeringen worden voortgezet. Er bestaan geen problemen in den eigen lijken zin des woords tusschen beide lan den. Alle politieke vraagstukken werden geregeld bij de overeenkomsten van Janua ri 1935. Wel bestaat een psychologisch pro bleem, dat niet bestond tusschen Italië en Engeland. Vermoedelijk zullen de besprekingen tusschen Ciano en Blondel het geheel der betrekkingen tusschen beide landen om vatten en van Fransche zijde zal men waarschijnlijk trachten een geschreven overeenkomst tot stand te brengen, welke een soort bevestiging zal zijn van Britsch- Italiaansche overeenkomsten, op die pun ten, welke in het bijzonder Frankrijk ra ken, zooals de verbindingswegen over de Middellandsche Zee, de Spaansche kwestie en Syrië. Men wil pogen gelijke garanties te ver krijgen als Engeland. Frankrijk zal dan het Italiaansche keizerrijk erkennen onder ge lijke voorwaarden als Engeland. DE VERJAARDAG VAN DEN FUEHRER. BERLIJN, 20 April. (A. N. P. De Duit- sche ochtendbladen staan volkomen in het teeken van den verjaardag van Hitler, die vandaag 49 jaar is geworden. BERLIJN, 20 April. (D. N. B.). Ter ge legenheid van den verjaardag van den Fuehrer is heden in de „Unter den Linden" een groote parade van het leger gehouden, welke dóór Adolf Hitler, omringd ooor de verschillende opperbevelhebbers van de onderdeelen, werd gadegeslagen. Aan het hoofd van de parade marcheerden Oos- tenrijksche afdeelingen. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN HET CONGRES DER S.D.A.P. De bladen, die gisteren eenige indruk ken hebben gegeven over het Paaschcon gres der S.D.A.P., zijn eenstemmig in hun oordeel, dat het een teleurstelling is ge weest. De Volkskrant schrijft o.m.: „Het congres der S.D.A.P. kan moeilijk als een succes worden beschouwd. Een der redenen daarvan lijkt ons dat de tegenwoordige voorzitter te weinig ge zag bezit om zelf in wezenlijken zin de lei ding te voeren en zich herhaaldelijk door meer vaardige geestverwanten moet la ten assisteeren. De eigenlijke leider is dan ook minder de heer Vorrink dan de heer Albarda, die tegenover het congres maar lid van het partijbestuur, niet eens lid van het dage lijks bestuur en in ieder geval geen partij voorzitter is. Vorige partijvoorzitters waren mans ge noeg zelf aan gerezen moeilijkheden het hoofd te bieden en een echec te voorko- Een echec lijkt ons de bij schriftelijke stemming met meerderheid van stemmen aangenomen motie, waarin het congres als zijn oordeel uitsprak, „dat de wijze waarop sommige vooraanstaande partijge nooten hun persoonlijk inzicht ten opzich te van de huidige staatsvorm openbaar meenen te moeten maken, verwarring sticht onder de leden en afbreuk doet aan de werfkracht der partij". Deze motie betreft het nationale vraag stuk, de vraag van de monarchale of re- publikeinsche regeeringsvorm. Naar onze reeds eerder geuite meening had de leider der partij de behandeling van deze kwestie dienen te voorkomen door te wijzen op de zuiver theoretische, wil men academische kant van het vraag stuk, op het gemis van elke waarborg dat de republikeinsche regeeringsvorm de op komst van het fascisme uitsluit of tegen houdt, op het feit dat in de Scandinavi sche landen, Engeland en België de mo narchale regeeringsvorm onder de sociaal democraten nooit onderwerp van discus sie uitmaakt. Nu dit werd nagelaten en de heer Boek man het pleit voor de monarchie opnam, viel feitelijk een uitspraak ten gunste van de republikeinsche staatsvorm." Aan een artikel in de Gelderlan der ontleenen we: „Sedert een paar jaren scheen het, dat de S.D.A.P. zich meer rekenschap gaf van de nuchtere werkelijkheid, ook ten op zichte van de nationale saamhoorigheid. Hadden niet vooraanstaande sociaal-demo craten, zooals een Ankersmit en de Am- sterdamsche wethouder Boekman, voor monarchie en koningshuis hun groote waardeering te kennen gegeven? Maar een groot deel der partij heeft de gezonde evolutie van haar kopstukken nog niet kunnen meemaken. Is het niet teekenend, dat een ironisch „Oranje Boven" uit de zaal klonk, toen de heer Boekman het podium betrad? En nog niet ongelijk meer veelzeggend, dat met ruim 1000 van de rond 1900 stemmen een motie werd aangenomen, waarin wordt gezegd, dat de houding van som mige vooraanstaande partijgenooten ten opzichte van den huidigen staatsvorm ver warring sticht onder de leden en afbreuk doet aan de werfkracht der partij? Dat is kenschetsend voor het verschil in' inzicht ten opzichte der nationale oriën teering tusschen de meening der partijlei ding en die van het grootste deel harer aanhangers. Maar is dat te verwonderen, in een partij, wier volgelingen tientallen jaren lang is voorgehouden, dat de klassenstrijd vóór alles gaat, dat de monarchie een on houdbare staatsvorm is en het koning schap een instelling, die moet worden op geruimd?" DUYS OVER COLIJN. De Avondpost schrijft: „De heer mr. Jan Duys welbekend is bezig, samen met ds. van Duyl en ir. Dyt, een nieuwe partij op te richten. Het wordt niet anders dan een ver- momd-fascistische groep natuurlijk. Nu heeft de heer Duys de vorige week op een vergadering uitgeroepen dat, als die nieuwe partij ooit de macht in handen mocht krijgen zij het onmogelijk zal maken dat menschen als Colijn aan het roer kunnen komen. Prachtig! Maar aardig is, dat de socialistische pers nu herinnert aan wat mr. Duys op 12 No vember 1936 in de Tweede Kamer over Colijn zei. Dit: „Ik zeg, gelukkig prijs ik het land, dat in tijden als deze zulk een kapitein op de commandobrug bezit. En wanneer die man tevens begenadigd is met de ongeëven aarde talenten en bekwaamheid als die, welke de huidige ambtsdrager bezit, dan is dit een dubbele reden tot verheugenis". En nu, nog geen anderhalf jaar later, wil de heer Duys wetten, die het optreden van een man als Colijn onmogelijk zul len maken. Liefde is niet altijd eeuwig-durend, dit weten we. Maar zóó gauw....!" DE CONCLUSIE VAN MR. WENDELAAR. In een artikel in het Liberale W eekblad over de interpellatie-Drop in de Tweede Kamer en de houding van minister Gosel'ing komt mr. Wendelaar tot de volgende conclusie. „Wat een grooten indruk maakte, was dat de Minister elk woord dat hij sprak waar wist te maken met aanhalingen uit ambtelijke rapporten, bijna zonder uitzon- marechaussee zelve. Het was inderdaad dering opgemaakt door de aangevallen alles zóó klemmend, dat er geen speld tus schen te krijgen was. De eenige vragen waarover verschil van meening mogelijk blijft, zijn deze, of de Minister de marechaussee te Oss niet on- noodig hard heeft aangepakt, en waarom er zulk een haast noodig was, maar uit de door den minister opgesomde gevallen bleek stellig heel duidelijk, dat de.brigade Oss der marechaussee, in strijd met de 'be langen van het volk meermalen buiten hare bevoegdeheid was gegaan en onnoo- dig hard was opgetreden. Dat de Minister daaraan een einde heeft willen maken was niet alleen zijn goed recht, het was zijn plicht." VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Italië verklaart zich bereid om met Frankrijk te onderhandelen. (1ste blad). Franco's opmarsch in Catalonië. (2de blad). De strijd In China. (2de blad). Kardinaal Faulhaber te Rome. (2de blad). Tsjecho-Slowakije erkent Abessinië. (2de blad). Aardbeving in Anatolië (1ste blad) en in Turkije. (3de blad). Binnenland De stand van de Rijksmiddelen over Maart. (2de blad). Streven om de Westlandsche dorpen tot één gemeente te maken. (2de blad). Huldiging van den heer Loerakker als hoofdbestuurslid van den Landarbeiders- bond „St. Deus Dedit". (2de blad). TEGEN DE VERBREIDING VAN DE DUITSCHE WERELDBESCHOUWING IN ITALIË. Een protest van de „Osservatore Romano". In de „Osservatore Romano" protesteert de directeur Comte dalla Torre tegen de verspreiding in Italië van de Duitsche ras opvattingen in het algemeen, en in het bij zonder tegen een artikel van een groot dagblad uit Rome, dat onder het opschrift „Hitier" de lof bezong van het rassen-idee. „Wij vragen ons af", zoo zegt hij, „of de ze propaganda deel uitmaakt van het mo derne vriendschapssysteem en van de po litieke alliantie, gebaseerd op wederzijd- sche cultureele samenwerking." Na het te hebben betreurd, dat deze ar tikelen circuleeren, besluit het orgaan van de Vaticaansche stad: „Wij houden ons niet bezig met de poli tieke toestand, dat is onze zaak niet; maar, zelfs al zou dat alles ons geen zorgen van geestelijken aard baren, zooals aan alle Ka tholieken en aan alle geloovigen, die zich rekenschap geven van het groote gevaar van de verspreiding van deze sociale en volks-fanatismen voor het christelijk leven van individuen en volkeren, toch blijkt dui delijk dat door op deze wijze voort te gaan de uitwerking van iedere -vriend schap gevaar loopt; de beste waarborg voor goede betrekkingen blijft voor alles bestaan in de trouw aan eigen beginselen, aan eigen karakter en eigen persoonlijkheid, die men niet alleen bewaart door hen tegen anderen te verdedigen, maar ook door niet neer te knielen voor die beginselen, die daar het minste op lijken". TWEEHONDERD DOODEN. In het villajet Kirchier heeft zich een hevige aardbeving voorgedaan, waarbij tien dorpen werden vernield en twee honderd personen om het le ven zijn gekomen. Bovendien is een groot aantal plaat sen in Centraal Anatolië, in het bijzon der Ankara, Tsjankiri, Tosia, Cesaree, Konian en Tsjoroem geteisterd. Tal van gebouwen en huizen zijn bescha digd. Aangezien de ramp verscheide pro vincies heeft getroffen, hebben de autoriteiten met spoed de noodige hulpmaatregelen genomen. ISTANBOUL, 20 April. (A N. P.). Naar to* nu toe vernomen werd zijn bij de aard beving in Anatolië 250 personen om het leven gekomen. M n vreest evenwel, dat het aantal dooden nog grooter is, aange zien .nen nog niet over 'volledige inlichtin gen be-chikt. OUD-MINISTER H. P. MARCHANT- In particuliere audiëntie bij Z. H. den Paus. Men seint ons uit Rome, dat mr. H. P. Marchant, door Z. H. den Paus in een lang durige particuliere audiëntie is ontvangen. BLOEMENHULDE UIT NOORDWIJK De Noordwylcsche kinderen, die verleden jaar op het Koningin Emma Duin te Noordwrjk bloembollen plantten, hebben gisteren de vruchten van hun arbeid geplukt, in den vorm van tulpen en narcissen. Zij hebben deze bloemen verzameld in twee prachtige bloemenmanden en deze resp. aangeboden aan H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juniana. De kinde ren by het Paleis aan het Noordeinde te Den Haag.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1