Accoord tusschen Londen en Rome STADSNIEUWS De inhoud der overeenkomst DOUWE EGBERTS BUITENLAND DINSDAG 19 APRIL 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Nieuwe preekstoel In de kerk van O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph Sinds eenige dagen hangt achter in de kerk aan den Heerensingel een schets van den nieuwen preekstoel, die bij gelegenheid van het 12%-jarig bestaan dier kerk zal worden opgericht. Al jaren spaarden de beide Congregaties der Aartsbroederschap van de H. Familie voor dit doel en al meni ge collecteschaal is daarvoor den mannen- en vrouwen-leden gepasseerd. Nu echter het kerkelijk jubilé gevierd zal gaan wor den, is er een comité opgericht, om gelden bijeen te brengen, ten einde het schoone doel definitief te bereiken. En dit is be reikt dank zij den milden gaven der pa rochianen, door een dertigtal ijverige zela- tricen opgehaald. Verlof is verkregen" van Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem en goedkeuring van de Liturgische Commis sie. De preekstoel is ontworpen door ir. J. A. van der Laan, den bouwheer der kerk, en de uitvoering is vpgedragen aan de Firma Gebr. van Remmen te 's Gravenhage. Rus tend op vier zuilen van natuursteen, komt in brons de eigenlijke preekstoel. In het rond bevinden zich twee bronzen platen met bijbelsche tafereelen en twee met bij- beho or enden tekst. De tafereelen stellen voor: het eerste de roeping van den Pro feet Isaias (Is VI 6 en 7): een der Serafij nen raakt met een steen, dien hij met een tang van het hemelsch altaar heeft geno men, Isaias' lippen aan en draagt den Pro feet, die met uitgestrekte armen voor hem staat, op, Gods wil te verkondigen. Het tweede tafereel geeft uitbeelding van den hofbeambte van koningin Candace (Act. Ap. Vin35): De Ethiopiër is gezeten op zijn wagen, terwijl de Diaken Philippus hem onderricht aangaande de plaats van Isaias, die hij las: „Als een lam is Hij ter slachtbank gevoerd", enz. De preekstoel zal een weinig meer naar de Communiebank worden geplaatst, zoo dat er tusschen den preekstoel en de muur ruimte komt voor een natuursteenen trap met bronzen leuning, in een bocht naar bo ven voerend. De tegenwoordige opening achter den preekstoel zal worden dichtge maakt (waardoor de acoustiek nog beter zal worden) met mahoniehouten betimme ring, terwijl natuurlijk ook.het klankbord zal worden vergroot. Aldus is de opzet, die mogelijk in kleinere details nog kan wor den gewijzigd, als misschien een of andere kleine verandering noodig of nuttig of praktisch mocht blijken. Het plan is, dat het geheel klaar is, wan neer de kerkelijke (om den zwaren tijd: eenvoudige) viering zal plaats hebben; dit is einde Mek Deken A. HOMULLE. JUBILEUM F. J. HOLLEBEEK. Fransch-Italiaansche besprekingen zullen weldra volgen OVEREENKOMST VAN GOEDE NA BUURSCHAP. Zaterdagavond half zeven is in het Pa lazzo Chigi de overeenkomst tusschen Italië en Groot-Brittannië onderteekend door graaf Ciano, den Italiaanschen minis ter van buitenlandsche zaken en lord Perth den Britschen ambassadeur te Rome. De Engelsch-Italiaansche overeenkomst bestaat uit: lo. een protocol met daaraan gehechte documenten; 2o. een wisseling van brieven; 3o. een overeenkomst van goede nabuur schap. Het protocol legt vast dat de beide re geeringen, wenschen de Engelsch-Itali aansche betrekkingen op een hechten en duurzamen grondslag te vestigen. Het protocol verklaart verder dat zoo dra de documenten van kracht worden, onderhandelingen zullen worden geopend (waaraan de Egyptische ""regeering zal wor den uitgenoodigd deel te nemen voorzoo- ver zij er bij betrokken is) met het oog op een definitieve regeling van de grenzen tusschen Soedan, Ken ja, Britsch Somali- land en Italiaansch- Oost-Afrika en verder nopens zekere andere aangelegenheden, zooals de handel, welke de betrekkingen tusschen deze gebieden betreffen. Er zijn acht documenten aan het proto col gehecht: In de tevens bij de overeenkomst opge nomen briefwisseling verklaart de Itali- aansche regeering, dat zij bevel heeft ge geven tot vermindering van de Italiaan- sche troepenmacht in Libye; de terugtrek king van troepen is reeds begonnen met een afdeeling van 1000 man, waarmeede voortgegaan zal worden tot de sterkte voor vredestijd is bereikt. Dit zal een vermin dering vormen met niet minder dan de helft van de troepenmacht, die zich in Libye bevond, toen de onderhandelingen werden geopend. Spanje. De Italiaansche regeering bevestigt tevens de Britsche formule te aanvaar den betreffende de evenredige terug trekking dei* buitenlandsche vrijwil ligers uit Spanje en neemt op zich deze terugtrekking toe te passen op het oogenblik en op de voorwaarden, die vastgesteld zullen worden door de niet-inmengings-commissie op den grondslag dier formule. Wanneer echter deze terugtrekking niet voltooid is bij de beëindiging van den burgeroorlog, zullen alle overblijvende Italiaansche vrijwilligers terstond het Spaansche grondgebied verlaten en zal het Ita liaansche oorlogsmateriaal tegelijker tijd worden teruggetrokken. De Italiaansche regeering verklaart, dat Italië geen territoriale of politieke doeleinden heeft geen bevoorrechte eco nomische positie nastreeft in of ten op zichte van Spanje, de Balearen, de Spaansche overzeesche bezittingen of Spaansch Marokko en niet voornemens is gewapende troepen in die gebieden te onderhouden. Nota nemende van deze verzekeringen betreffende de Italiaansche politiek ten op zichte van Spanje, maakt de Britsche re geering gebruik van de gelegenheid om te herhalen, dat zij een regeling der Spaan- .sche kwestie beschouwt als voorafgaand vereischte voor het van kracht worden van de Britsch-Italiaansche overeenkomst. Abessinië. Wat Abessinië betreft, is de Britsche re geering voornemens om, wenschend de hin derpalen uit den weg te ruimen, die de sta ten-leden van den Volkenbond kunnen belemmere in him vrijheid ten opzichte van de erkenning der Italiaansche souve- reiniteit over Abessiniëe stappen te doen op de a.s. bijeenkomst van den Volken bondsraad klaarheid te brengen ten aanzien van de positie der staten-leden in dit op zicht. Het accoord betreffende de goede nabuur schap, waarbij Egypte deelgenoot is ten aanzien van den Soedan, geldt voor de pe riode tusschen den datum van de onder- teekening der hoofdovereenkomst en de voltooiing van de onderhandelingen betref fende specifieke Oost-Afrikaansche aange legenheden, in het protocol genoemd. Dit accoord zal derhalve voorzien in sa menwerking met het oog op een voorko ming van ontduiking der wetten tegen de slavernij in de respectieve gebieden of in dienstneming van onderdanen der eene par tij in militaire formaties van inboorlingen der andere partij. De Egyptische regeering is deelgenoot van deze verklaring. Den 21sten April is het 25 jaar geleden, dat de heer F. J. Hollebeek als leerling monteur bij het telefoonbedrijf in dienst trad. Na op de telefooncentrales te Leiden, Leeuwarden en Zwolle zijn opleiding te hebben genoten en het rijksmonteurs-exa men te hebben afgelegd voerde hjj vervol- igens geruimen tijd het beheer over de monteurdienstkring W assenaar, waar voor het hoofdbestuur der P. T. T. hem schriftelijk haar tevredenheid betuigde. Na gedetacheerd te zijn bij de afdeeling ka bels en versterkers, bij de kabellegging AmersfoortMeppel, keerde hij weer naar Leiden terug, om speciaal te worden be last met de automatische telefonie, en an dere moderne apparatuur o.a. de telexma chines, zooals op ons bureau een dezer in bedrijf is. Binnenkort verlaat de heer Hol lebeek de sleutelstad voor bevordering naar Delft, ter assistentie van den opzich ter aldaar. COMMENTAAR OP DE OVEREENKOMST Het Duitsche oordeel. De „Voelkischer Beobachter" schrijft over de Britsch-Italiaansche overeenkomst o.m.: Wij Duitschers begroeten de Britsch- Italiaansche overeenstemming met onge deelde vreugde, want zij beteekent evenals de in de as Berlijn-Rome be lichaamde Duitsch-Italiaansche vriendschap een mijlpaal voor den Europeeschen vrede. Daarbij verhullen wij ook niet onze voldoening over het feit, dat het nieuwe werk des vredes bereikt is met behulp van dezelfde methode, waarmede de nationaal- socialistische politiek haar groote bijdra gen heeft geleverd voor de pacificatie van ons werelddeel: de methode der directe tweezijdige onderhandeling. Slechts langs dezen weg zou thans de strijd aan de Mid- dellandsche Zee tot een vreedzame oplos sing worden gebracht. Een Spaansch protest. De linksche Spaansche minister van bui tenlandsche zaken Del Vayo, heeft in een verklaring aan de pers geprotesteerd tegen de gevolgen, die de Britsch-Italiaansche overeenkomst voor Spanje heeft. Hij her innerde er aan, dat de regeering meermalen melding heeft gemaakt van de Duitsche en Italiaansche inmenging, die „tot een waar militair bondgenootschap met de opstande lingen is geworden". In de door Perth en Ciano gewisselde brieven wordt gezegd, al dus Del Vayo, dat de Italiaansche strijd krachten, die onder den naam van vrijwil ligers in Spanje strijden, vóór of n a het einde van den oorlog zullen worden terug getrokken. De handhaving der nietinmen- gingspolitiek kan alleen nog zóó verklaard worden, dat men door verstikking een volk wil dooden, dat strijdt voor zijn onafhan kelijkheid, voor den vrede en voor de toe komst van een vrij en democratisch Europa, een volk overigens, dat niet zal sterven, doch tot de overwinning zal blijven vech ten. Geen terugkeer tot Stresa. Het Italiaansche blad „Piccolo" is Zater dagmiddag in beslag genomen, aangezien het den volgenden zin heeft fagedrukt: „Men komt ongemerkt terug tot de Musso- liniaansche gedachte van Stresa, die het heil van ons vasteland vormt". De „Stampa" daarentegen schrijft, dat er geen sprake kan zijn van een terugkeer tot Stresa, aangezien het onmogelijk is terug te keeren tot politieke combinaties, die geen enkele waarde meer hebben. NU IS DE BEURT AAN FRANKRIJK. Waarover gepraat zal moeten worden. Thans is het de beurt van Frankrijk om met Italië te praten over het her stel der vriendschappelijke betrekkingen. Nu de weg door Engeland geëffend is, zal het voor Frankrijk niet bijzonder lastig zijn op zijn beurt een overeenkomst met Italië te bereiken. De eerste stappen, die leiden zullen tot een Fransch-Italiaansche ontspanning zijn zelfs al gezet, en zeer spoedig zullen be sprekingen een aanvang nemen, die de overeenkomst moeten opbouwen. Bij deze op handen zijnde Fransch-Ita liaansche besprekingen zullen de volgen de kwesties ter sprake worden gebrcaht: 1. Tanger: de nieuwe bevestiging van het recht van Italië op gelijkheid met Frankrijk en Groot-Brittannië in de inter nationale zone. 2. Tunis: De bevestiging der overeen komst van 1896, waarbij den Italiaanschen burgers bescherming wordt verleend. 3. Betrekkingen van goede nabuurschap tusschen Libye en Tunis. 4. Regeling der grens tusschen Franseh Somali-land en Abessinië. 5. Herziening der overeenkomst vna 1936 waarbij Itlaië 2500 aandeelen van de 34.000 verkreeg in de spoorlijn van Djibou ti naar Addis Abeba. 6. Samenwerking in het achterland van Libye. 7. De positie der Italiaansche emigran ten in Frankrijk. 8. Het anti-fascistische optreden en de propaganda der Italiaansche politieke uit gewekenen in Frankrijk. 9. Uitwisseling van militaire inlichtingen betreffende de versterkingen der beide lan den aan de Middellandsche Zee. 10. De ontwikkeling der handelsbetrek kingen tusschen de continentale en de ko loniale gebieden in Afrika. 11. De kwestie der vlootsterkte. Benoeming van een Fransch ambassadeur bij het Quirinaal. In gezaghebbende kringen wordt beves tigd, dat Blondel, de Fransche zaakgelastig de te Rome, Zaterdag j.l. bij Ciano, den Italiaanschén minister van buitenlandsche zaken, stappen ondernomen heeft, welke hem waren voorgeschreven door de Fran sche regeering, teneinde onderhandelingen te openen om in den loop van de maand Mei een ambassadeur van Frankrijk bij het Italiaansche hof te benoemen. Het ant woord der Italiaansche regeering wordt weldra verwacht. ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAl OUD-HOLLANDSCHE PIJPTABAK DU1TSCHLAND ARRESTATIE VAN TWEE PREDIKAN TEN TE SAARBRUCKEN. Een hunner had geweigerd bij nationaal- socialistische begrafenissen op te treden. Uit Saarbrücken wordt gemeld, dat daar de predikant Reichert is gearresteerd, om dat hij aan de leden zijner gemeente had uiteengezet, dat hij weigerde den dienst te leiden bij begrafenissen volgens den nationaal-socialistischen ritus met het ha kenkruis, hetgeen volgens hem een politie ke manifestatie vormde. Eveneens is ge arresteerd de predikant Weiser, die op den kansel tegen de arrestatie van zijn ambtgenoot had geprotesteerd. WAAR BLIJFT HET GELD? Geheimhouding wreekt zich. Verschillende Duitsche organen hebben onlangs publicaties geëischt der begroo ting van nationaal-socialistische organisa ties. Dr. Goebbels heeft zich daarop ge haast de Rijkscultuurkamer te reorganisee- ren, welke 250.000 personen omvat, die werkzaam zijn op het gebied van letter kunde, film en theater. De loonaftrek werd verminderd. De partij organisaties heffen op de sala rissen en traktementen een zekeren aftrek welke met de belastingen ongeveer een vierde van het bruto-inkomen uitmaakt. Er zijn voorts strenge consignes gegeven, dat voortaan de abonnementsprijs op pu blicaties der partij niet meer van de sa larissen zal worden afgehouden. Dit is evenwel niet voldoende. Men wenscht nog meer vrijstelling. De kwestie der openbaarmaking van de begrootingen, behalve de staatsbegrooting schijnt na den Paaschvrede aanleiding te zullen geven tot strubbelingen. Volgens Havas schijnt de financieele kwestie aanleiding te zijn tot een gehei men strijd tusschen verschillende groepen om de leiding der openbare aangelegen heden. LINZ DE HOOFDSTAD VAN OOSTENRIJK? Men overweegt het overbrengen van het bestuurscentrum van Oostenrijk van Wee- nen naar Linz. Ween en zou in naam de hoofdstad blijven van den Zuid-Oostmark en het provinciale bestuur over het land Oostenrijk zou worden verplaatst naar Linz. Men doet opmerken, dat Hitier, te Linz den Anschluss heeft afgekondigd en dat alle belangrijke decreten over de aaneen sluiting van Oostenrijk en Duitschland uit Linz gedateerd zijn. Linz ligt aan de Donau, op een belangrijk kruispunt, waar de spoorlijnen Salzburg— Weenen en PraagGrazTriest elkander kruisen. Te Linz is in 1882 het z.g. pro gram van Linz, een proclamatie der na tionalistische groot-Duitschers afgekon digd. Schuschnigg. Omtrent het lot van Schuschnigg worden te Berlijn geen mededeelingen gedaan. Men weet slechts, dat een proces tegen hem aanhangig zal worden gemaakt, dat ten doel heeft alle daden van de vroegere Oostenrijksche regeering nietig te verkla ren, o.m. de teruggave aan de Habsburgers van de vroegere kroonbezittingen. Men ontkent te Berlijn het bestaan van een Schuschnigg-dossier en vooral van de brieven van Hitier, waarover berichten in bet buitenland zijn gepubliceerd. DENEMARKEN DE AANSLAG IN DEN RIJKSDAG. Een onderzoek naar de activiteit der nationaal-socialisten. Zooals men zich zal herinneren heeft op 13 April de nationaal-socialist Westergaard uit Deensch Sleeswijk twee losse patronen afgeschoten in de richting van minister Steincke, terwijl ter zelfder tijd een regen van nationaal-socialistische pamfletten van de tribune neerdaalde. De „Social Demokraten" heeft bericht, dat Westergaard bij zijn arrestatie heeft gezegd, dat het de volgende keer ernst zou zijn. Uit het onderzoek is gebleken, dat hier sprake is van een complot tegen de veiligheid van den staat, dat vertakkin gen heeft in Denemarken en Sleeswijk. Vier personen zijn gearresteerd, o.a. Peter Petersen, een ingenieur uit Deensch Slees wijk, die in den oorlog aan Duitsche zijde heeft gestreden, Back Petersen en de se cretaris van de nationaal-socialistische partij in Denemarken, Ffitz Clausen. Deze laatste zeide in een langdurig verhoor, dat hem van de zaak niets bekend was; de huiszoeking in zijn woning leverde niets op. Andere nationaal-socialisten, o.a. Graaf Knuth, zullen worden vervolgd wegens bedvreiging tegen de regeering. ROEMENIE ARRESTATIES ONDER DE „IJZEREN GARDE" TWEEHONDERD GARDE-LEDEN GEVANGEN GEZET. Onder wie kapitein Codreanu. De Roemeensche politie heeft kapitein Codreanu en 200 leiders van de „IJzeren Garde" gearresteerd. Allerlei inlichtingen, afkomstig uit alle provincies, heeft de Roemeensche autoriteiten doen besluiten, opnieuw tegen de beweging der voormali ge „IJzeren Garde" op te treden. De aan kondiging van de ontbinding der partij, door den leider, kapitein Codreanu, was niet meer dan een manoeuvre, zooals de politie spoedig zou vernemen uit een brief van Codreanu aan zijn luitenants, waarin hij uiteenzette, dat de ontbinding "zijner partij slechts fictief was, en dat de activi- tei van het „legioen" werd voortgezet. De politie vernam bovendien dat de partij een marsch naar Boekares voorbereidde. Bij talrijke huiszoekingen, die verricht zijn, werden wapens, munitie en strooibiljetten ontdekt. Tot dusver wordt de grootste ge heimhouding betracht omtrent de maatre gelen die genomen zijn. Men weet even wel, dat het „Groene Huis" in een voor stad van Boekarest door de politie bezet is, evenals verscheidene vergaderlokalen der gardisten. De Curentul, het uiterst rechtsche orgaan dat nauwe betrekkingen met' de „IJzeren Garde" onderhield, is verboden. Het schijnt, dat het aantal arrestaties de 200 niet te boven gaat. Er is geen enkel de- finiief besluit genomen over wat verder met de gevangenen zal worden gedaan. De regeering wil de Liga dwingen te liquidee ren. De Zaterdag en Zondag ten uitvoer ge legde operaties schijnen te zijn ten uitvoer gelegd om achter de werkelijke sterkte der organisatie te komen. De uitvoerende macht was er verwon derd over tot nu toe geen enkelen tegen stand te hebben ontmoet. Nadere mededeeelingen worden ver wacht.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5