5PORT 5PEL De Missiewedstrijd te Blerick Uit het Katholieke Kamp» DINSDAG 19 APRIL 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 De missiewedstrijd te Blerick door de Limburgers gewonnen - De kampioenen spelen gelijk - VOST A oostelijk kam pioen - Fraaie zege van DOSopVVP- Graaf Willem moet degradatiewed strijden spelen. De Missiewedstrijd te Blerick werd door de Limburgers met 32 gewonnen. Het verslag vindt men elders. De kampioenscompetitie. De kampioensclubs, welke gisteren den strijd tegen elkaar aanbonden, speelden ge lijk. Brabantia deed heel. goed werk door bij WH een punt weg te halen, doch van HBC mogen we zeker hetzelfde zeggen, want de Volendammers vallen op eigen terrein niet mee. De bezoekende clubs van gisteren, die vorige week wonnen, staan nu dus beide boven aan. De stand is: gesp.gew.geLverl.v.t.pnt. 2 1 1 6—2 2 2 1 1 9—6 3 2—11 5—8 1 2—11 3—7 1 Brabantia H. B. C. V. V. H. Volendam VOSTA Promotie-degradatie. Voor de promotie-degradatie in West II zette DOS de wedstrijdenreeks zeer verdienstelijk in door een fraaie 41 zege op het Haagsche V.V.P. Indachtig het spreekwoord van: de eerste klap.... heeft de Veensche club door deze over winning een krachtige kans op promo tie. Daar komt immers nog bij, dat de degra- datiecandidaat der eerste klasse Graaf Wil lem geworden is, ook een Haagsche club, zoodat deze en WP elkaar wel danig in de haren zullen zitten. We beginnen deze kleine doch belangrij ke competitie dus met den volgenden stand: D O. S. 1 4—1 1 1—4 V V. P. Gr. Willem In West II heeft Fortitudó van de 41 ne derlaag tegen WY zich keurig hersteld door een 5—0 zege op het Amsterdamsche DOSS. De stand: V. V. Y. Fortitudo D. O. S. S. 1 l 4—12 11—1 6—4 2 1 1 0—5 0 In de Zuid. Ie klasse won Chevremont met 41 van Valkenburg, terwijl R.-K. N. A. C. en de Sitt. Boys de punten deelden. V. V. H. 18 11 4 3 50—34 26 Kerkrade 15 8 2 5 3126 18 R. K. O. N. S. 16 7 3 6 27—21 17' Laura 15 7 2 6 44—42 16 Sitt. Boys 17 7' 2 8 33^2 16 Valkenburg 15 7 1 7 3542 15 R. K. V. V. L. 16 6 3 7 33—29 15 Chevremont 17 6 2 9 3842 14 R. K. N. A. C. 14 5 1 8 20^38 11 Kimbria 15 4 2 9 3439 1CT In het Oosten viel thans dé beslissing in zake het kampioenschap. VOSTA boekte weer een gelijk spel, thans tegen NEO, zoo dat het kampioenschap met 1 punt meer derheid op SDOUC is behaald. De stand: VOSTA 22 13 7 2 59—30 33 SDOUC 22 14 4 4 58—28 32 Lob. Boy^ 22 10 5 7 51—45 25 VOGIDO 20 10 2 8 50—46 22 V. D. Z. 20 9 3 8 51—47 21 Achilles 22 10 1 11 46—55 21 Quick 22 9 2 11 47—52 20 Huihuizen 22 8 3 11 47—64 19 Altior 21 7 4 10 41—40 18 NEO 21 6 6 9 40—43 18 EMOS 21 7 3 11 32—40 17 V. V. G. 21 3 4 14 34—67 8 In West II viel de beslissing inzake de laatste plaats. Onze Gezellen haalden bjj Graaf Willem een gelijk spel weg, stelden zich daarmee veilig, doch lieten de Hage^ naars tevens op de laatste plaats. H. B. C. 18 13 3 2 62—32 29 Santpoort 18 1 2 5 6234 24 Spartaan 18 8 4 6 40—29 20 Excelsior 18 9 2 7 55—42 20 S. J. C. 18 8 5 5 52—47 19 D. H. L. 18 8 2 8 47—49 18 Leonidas 18 6 3 9 41—55 15 T. Y. B. B. 18 5 4 9 37—62 14 Onze Gez. 18 3 4 1 1 36—51 10 Gr. Willem 18 2 5 11 33—63 9 De uitslagen: Missiewedstrijd Blerick: Limburg—Breda 8—2. Kampioenschap: WHBrabantia 22. VolendamHBC 33. Promotie-degradatie: West I: Fortitudo- DOSS 5—0. West II: DOS—WP 4—1. Zuid I 1ste klasse: RKNAC—Sittardsche Bouys 22; ChevremontValkenburg 41 Oost 1ste klasse: VogidoHuihuizen 30; NEO-Vosta 1—1. West II 1ste klasse: Graaf WillemOn ze Gezellen 11. WH—BRABANTIA 2—2 Brabantia, dat Volendam vorige week met 40 versloeg, moest zich thans met een gelijk spel in Heerlen tevreden stellen. Het feit, dat WH met verschillende inval lers moest spelen, wijst erop, dat Braban tia geboft heeft. Dadelijk na den aftrap ontwikkelt zich een levendig spel met de Brabanders iets gevaarlijker in den aanval. Keeper Kuckel- korn kreeg dan ook druk werk, maar hij wist keurig stand te houden. En het suc ces komt juist aan den anderen kant. Uit de enkele maar felle aanvallen van WH heeft De Bock bij een scrimmage de bal hoog in te schieten (10). Brabantia liet zich niet ontmoedigen en bleef de meer dere in den aanval, zoodat tenslotte Blat ter enkele minuten voor de rust de stand op 11 bracht. Na de hervatting liep WH het hardst van stapel, maar door het korte spel der gastheeren wist Brabantia tijdig in te grij pen. Feyerabend was Louwers echter te snel af en wist na een voortreffelijken aan val de thuisclub voor de tweede maal de leiding te geven 21. Dan nemen de Eind- hovenaren het spel weer in handen; na vele vergeefsche pogingen van Blatter en De Vaan slaagt Trienus er eindelijk in om de gelijkmaker te scoren (22). VOLENDAM—HBC 3—3 In een zeer spannenden wedstrijd heb ben Volendam en HBC de punten gedeeld. Wel waren de wijdbroeken iets beter en zou een kleine overwinning de verhouding beter hebben weergegeven, doch vele kan sen werden niet benut. Koning, die bij be tere bewaking wel eens meer presteert, was niet zoo productief als anders. Het for midabele schot van deze voetballers van internationale allures bleef dezen middag weg en dezen keer werden de doelpunten dan ook door anderen gemaakt en zelfs kregen de wijdbroeken er een cadeau van de gasten. Jn. Sier was wel de beste van het veld bij de gastheeren en van hem za gen we goede spelverdeeling en keeper Neve had veel moeite met zijn schoten. De halflinie met Rundekamp aan het hoofd le verde prima werk, evenals de backs. Men heeft heeft ons verteld, dat HBC niet op volle kracht speelde, 't Was in ieder geval niet het elftal van vorige ja ren. Martin was de beste voorhoede-spe ler. In de halflinie viel Kortekaas op, door forsch werk. In de achterhoede trad van der Horst op den voorgrond. Door de nog al eens voorkomende fout van te ver uit- loopen, bezorgde Neve aan Volendam een tegenpunt. Volendam is dan eenigen tijd in de mearderheid, maar weet de kansel niet te benutten. Van den anderen kant is Mar tin gelukkiger, want bij een goed opgezette aanval is het Martin die de stand op 01 brengt. Deze voorsprong duurt echter niet lang. Koning doet een goede voorzet en Sier Jr. benut de kans en de stand is ge lijk (1—1). Niet lang daarna krijgt deze speler op nieuw de kans als Pooyer hard inschiet en de midvoor een zacht schot behoeft ie geven om zijn club de leiding te geven (2 1). Hiermee gaat de rust in. Na de thee is het Koning die een goede kans krijgt, doch hoog over schiet. Echter krijgt Volendam een doelpunt als Neve te ver is uitgeloopen kopt Bierman een bal voor het doel, welke de verkeerde kant uitrolt en de stand is 31. Martin verkleint de achterstand (3—2). Na eenig over en weer getrap is het Gier ke die de gelijkmaker scoort 33. (Mnd.mrg.) D.O.S.-V.V.P. 4-1 Succesvol begin der Veenders in de promotie-competitie Een schotvaardige Dos-voor- hoede Gure Noordenwind en felle zon maakten op 2den Paaschdag het verblijf op het sportveld geenszins aangenaam. Deson danks waren honderden toeschouwers rond de lijnen bijeen, waaronder ook vele Ha genaars, die hun overwinningsploeg ver gezelden. Vóór den wedstrijd had op het middenveld een wederzijdsche begroeting plaats, waarbij de voorzitter van D. O. S., de heer Böckers, hartelijke welkomstwoor den sprak tot de gasten en kampioenen. Spr. hoopte dat van den wedstrijd een goede propaganda mocht uitgaan voor de R. K. Sport. Na overreiking van bloemen aan V. V. P., dankte een bestuurslid voor de attentie, daarbij ook wenschend, dat deze eerste ontmoeting een faire en spor tieve kamp te zien mocht geven. D. O. S. wint dan den toss; om even half drie stellen de ploegen zich aldus op: D O. SDoel: de Koning; Achter: P. de Koning en L. Hoogenboom; midden: J. Rietbroek, J. Turk en H. Turk; Voor: Akerboom, v. Es, v. Hameren, v. Velzen en Rode wijk. V. V. P.: Doel: Nieuwenburg; Achter: Verseput en Bruggemans; Midden: v. d. Ende, Frijters, Henneke; voor: Rozenburg, Brugman, Essers, Vreedevoort en Kooien. D. O. S. heeft de wind, die iets Noord- Westelijk is, in het nadeel gekozen met inachtneming van de zon. Dan geeft scheidsrechter Hendriks het aanvangsig- naal en brengt Essers den bal aan het rol len. Reeds in de eerste minuten wordt voor spanning gezorgd. Na een vergeefsche te genaanval van D. O. S., starten de Hage naars zeer goed, en de verdediging der Veenders moet alle moeite geven om het hoofd te kunnen bieden aan de zeer snelle V. V. P. linker-vleugel. De zenuwen spe len de jongens danig parten, maar dan is v. Es met den bal weg, en D. O. S. neemt de eerste corner op het V. V. P.-doel. Nog steeds in het eerste kwartier brengen een drietal corners wederom een zware druk op het doel van D. O. S., het rammelt daar nog steeds. Uit één van de elf hoekschop pen uit de eerste 15 min. schiet J. v. Ha meren keihard tegen de paal, waarna de bal in 't veld terugspringt. Ffijters geeft den bal zuiver voor de voeten van Brugman, die direct schiet; maar de D. O. S.-keeper heeft klem vast gegrepen. Van nu af is het spel zeer afwisselend, er is meer rust geko- Limburg klopt Breda met 3 2 In een matig gespeelden wedstrijd, met afwisselend zeer goede momenten, heeft Breda onfortuinlijk verloren.Het eerste doel punt van de Limburgers werd in duidelijke buitenspelpositie gescoord, terwijl de laat ste goal van Limburg, waarmee het lot van den wedstrijd beslist was, door Theunissen na een zuivere hands in doel werd ge werkt. Zoodoende heeft het Bredasche elf tal, dat in het veld voor de Limburgers zeker niet onder behoefde te doen, op zeer onfortuinlijke wijze verloren. De wedstrijd zelf stond niet op zeer hoog peil en bleef zeker een klasse lager dan het spel, dat in Loosduinen tusschen R.K.F. Noord en Zuid vertoond werd. Het Limburgsche' elftal was ten zeerste gehandicapt doordat Vondenhof na een botsing met een der Bredasche achterspe lers zoo ongelukkig kwam te vallen, dat de Kerkrademan zijn linkerpols brak. De in valler Jansen van Nivea, die zijn plaats innam, bleek een jammerlijke mislukking. Onder een flinke hagelbui verrichtte mgr. Buckx, Apostolisch Administrator van Finland den aftrap, ten aanschouwe van nog geen 2500 toeschouwers. Later klaarde het weer wel eenigszins op, doch de straffe wind, die van doel tot doel stond, bleef toch een behoorlijke balcontrole vrijwel onmo gelijk maken. Scheidsrechter van Beers uit Eindhoven, die geen gelukkigen dag had we noteer den driemaal achtereen, dat hij een zuiver buitenspelgeval over het hoofd zag floot om kwart voor drie de volgende elftallen binnen de lijnen. Limburg: Poell (Wilhelmma) Brouns Oelers (Wilhelmina) (Rios) v. Haastert Jurgetis Jansen (RKWL) (Laura) (Venl. Bols) Vondenhof v. Heel Bremen (Kerkrade) (Steyl) (Kerkrade) Schings Theunissen (Kerkrade) (Venlosche Boys) v. Gils P. Oomens (DNL) (Dongen) Sprangers Berenschot Heezemans (Groenwit) (DNL) (RAC) Martens de Leeuw Oomens (RAC) (Cosama) (RAC) Broos v. Steen (Roosendaal) (RAC) Voeten (Roosendaal) Onder de aanwezige autoriteiten merkten we o.m. op mgr. J. Oppen Deken van Ven- lo, de voorzitter van de R.K.F. ir. Hopster, het Bondsbestuur van den RK. Limbuxg- schen Voetbalbond, het Bredasche Bonds bestuur met haar Bonds-Adviseur kapelaan Koopmans, de Technische Commissie van de R.K.F. en tal van Eerwaarde heeren Geestelijken uit het Limburgsche en Breda sche Diocees. Over de wedstrijd zelf kunnen we kort zijn. Beide elftallen verschenen met drie invallers. Bij Breda waren de beide Don- gen-spelers Jos van Dongen wegens bles sure niet van de partij, terwijl Simons van DNL niet kon mee spelen, daar hij nog steeds met zijn knie sukkelt. Limburg miste de beide WH-spelers, ter wijl Metz van Kimbria zijn clubkleuren in Antwerpen moest verdedigen. Het begin is voor Limburg, doch Breda weet zich spoedig te herstellen. Als het spel 16 minuten oud is neemt Limburg de lei ding door Bremen, ofschoon de Kerkrade man stukken off side stond, toen hij den bal gespeeld kreeg. Na 36 minuten weet Breda de gelijkmaker te scoren, toen Sprangers met een fraaien kopbal uit een voorzet van v. Gils het leer in het Limburgsche doel deed belangen. (11). In de tweede helft neemt Breda de lei ding na 11 minuten, toen Berenschot een voorzet van den RAC-man Oomens in doel kopte. Ongeveer 5 minuten voor het einde scoort Limburg de winnende goal (32); daarna speelde Breda een verloren partij. Van spel en spelers. Het Bredasche elftal, dat enkele har er beste krachten moest missen, heeft er van gemaakt wat er van te maken was. Voeten in het doel weerde zich kranig, al deed hij zoo nu en dan ook even gevaar lijk. Daartegenover staat dat hij schoten heeft gestopt, die we reeds voor een doel punt telden. De beide achterspelers Broos en v. Steen verdedigden stug; vooral de laatste paste zich heel aardig aan. Aanvoer der de Lepuw was technisch de beste spe ler van het veld. Het aangeven was zeer goed en elke bal kwam steeds op de juiste plaats terecht. Met linkshalf Martens kon hij het zeer goed vinden. Deze RAC-man speelde zijn rustige spel en was dan ook zeer voldoende. De andere kanthalf Oomens was in de eerste helft absoluut niet op dreef. Na de rust bereikte hij ook slechts het middelmatige peil. Van de voorhoede der Bredanaars is Be renschot ontegenzeggelijk de ziel, kansen kreeg hij niet veel, doch zijn plaatsen naar de vleugels was af en het doelpunt dat hij maakte was een juweeltje. Met schieten had hij dezen middag geen geluk. Invaller Sprangers mag direct na Berenschot ge noemd worden. Als verbindingsspeler ver vulde hij zijn taak heel goed, terwijl hij steeds voor doel present was, als zulks noo- dig was, hetgeen bleek uit de zeer goede kopbal waarmee hij voor de rust den stand gelijk maakte. De rest van de Bredasche voorhoede viel danig tegen. Oomens als rechtsbuiten kon er absoluut niet inkomen, terwijl uit het spel van Heezemans blijkt, dat hij geen binnenspeler is. Van Gils was beter als in Roosendaal, doch bracht het niet verder als een middelmatige speler. Vooral voor doel treuzelde hij te lang en zoodoen de bracht hij verschillende kansen om hals. Wat het Limburgsche elftal betreft heeft Poell in het doel niet zooveel werk gehad en zeker niet zulk moeilijk werk als zijn overbuur. Niettemin behandelde hij het leer zeer goed, al hielpen paal en lat hem verschillende keeren. Oelers stak zoowel letterlijk als figuurlijk boven zijn partner Brouns uit. De lange Rios-man heeft di verse gevaarlijke moménten voor het Lim burgsche doel bezworen en bewaakte Be renschot als een Cerberus. De kleine Laura- man deed als spil zeer verdienstelijk werk, doch raakte in de tweede helft vrijwel uit gespeeld. Van de beide kanthalfs was v. Haastert beter dan Jansen. In de voorhoe de combineerde het binnentrio zeer goed en v. Heel schoot er geducht op los. Jam mer was het zeker dat Vondehof moest uitvallen wegens het reeds boven vermelde ongeval. Schings speelde vandaag niet zoo goed als in Loosduinen, hetgeen wellicht zijn oorzaak vond in het feit, dat hij door Martens onafgebroken bewaakt werd. De linksbuiten Theunissen kon ons niet beko ren. Zijn rennen werden niet besloten door een goed schot of een zuivere voorzet. Alles bijeen genomen een middelmatige wedstrijd, die aan de bezoekers, die het slechte weer getrotseerd hadden, zeker niet die voldoening schonk, die men er van mocht verwachten. men en van eenzijdigheid is geen sprake meer. In snelle combinaties flitsen de Ha genaars naar voren; him aanvallen echter worden zelden door goede schoten op doel afgewerkt en moeten telkens weer stran den. Twee prachtschoten, één door v. Ha meren, de andere door v. Es afgevuurd, brengen beroering onder de toeschouwers: beide keeren redt de doelverdediger op schitterende wijze. Maar weer dreigt er gevaar, als een .vergissing van J. Rietbroek aan de snelle Kooien gelegenheid geeft voor een keurig schot van de vleugel af, dat Esser evenwel naast kopt. Dan krijgt v. Velzen plotseling een goede schietkans: over de uitgeloopen keeper juist over de lat heen. Aan den anderen kant is keeper de Koning reeds gepasseerd, maar op het laatste moment duikt P. de Koning in den doelmond op en voorkomt een zeker schij nend doelpunt. De Veenders worden nu geestdriftig aan gevuurd. J. Turk probeert met z'n energie en vurigheid de anderen naar voren te stu wen, terwijl Rietbroek veel moeite heeft met de bewegelijke linkervleugel van V. V. P. Na 44 minuten 'n schitterend doel punt! H. Turk heeft doorgegeven naar Akerboom, die goed gericht aan den vrijstaanden v. Es geeft. Met alleen den keeper voor zich is diens schot on bereikbaar voor den keeper. (10). De Hagenaars werken dan hard om nog in de laatste oogenblikken vóór half-time gelijk te maken. De zooveelste corner wordt door hen genomen, goed ook: het schot van Frijters knalt tegen de lat, een scrimmage volgt, waaruit V. V. P. weder om een corner bewerkt. Als dan de bal in de lucht zweeft, zijn de eerste 45 minuten verstreken, die in het begin zoo angstig waren voor D. O. S. en waarbij in de laat ste minuut V. V. P. nog zoo'n schitterende gelegenheid kreeg om gelijk te maken. De tweede helft. De tweede helft, die in zoo menige com petitie-wedstrijd de rollen deed omkeeren in het voordeel der Residentie-club, werd daarom met goeden moed begonnen.. Het begin is: enkele corners voor D. O. S., waar bij B. Akerboom eenmaal een uitstekende kopbal inzendt. KooienVreedevoort zijn bij de Ha genaars verrassend doorgebroken. Er ontstaat een misverstand als J. de Koning z'n doel verlaat, een doelwor- steling volgt, waarbij de bal uiteinde lijk langzaam over de lijn in het doel verdwijnt (11). Weer komen de gasten na den aftrap met groot enthousiasme terug, waarbij de D. O. S.-keeper tweemaal handelend moet optreden. Zal dan de illusie der Residen tie-bewoners wederom in vervulling gaan? 't Gaat die kant weer op! "i Maar dan na enkele oogenblikken, in de 56ste minuut, komt het zege- doelpunt voor D. O. S. Uit 'n vleugel bal van rechts schiet v. Es hard in, de keeper beoordeelt den bal verkeerd, zoodat de D. O. S.-middenvoor v. Ha meren daarvan gebruik kan maken. Een doffe knal brengt de duizendkop pige menigte in uitbundige stemming (2—1). Een keerpunt is hier in den strijd geko men. Nog geeft V. V. P. den strijd niet. op: langzaam wordt hun spel weer open, ze werken ijverig en snel en weten telkens weer moeilijke situaties te scheppen voor het D. O. S.-doel, maar hun combinaties hoe mooi ook moeten steeds weer bre ken op den muur P. de KoningHoogen boom. Dan is de D. O. S.-midvoor weder om op de rand van het strafschopgebied gekomen door een snelle run: van alle kan ten belaagd biedt zich voor hem geen schietkans. Na een kort oponthoud, waarbij Vreede voort door Koningsbrugge vervangen moet worden gevolg van een kopduel tus schen hem en den D.O.S.-spil J. Turk vliegt een schot van v. Hameren net over de lat. 31 voor D. O. S-! De heele voor hoede is er bijna aan te pas gekomen, v. Es, v. Velzen, H. Turk; Akerboom doet tenslotte met een zeer hard schot den bal onhoudbaar voor den keeper in het net belanden, Het tegenoffensief levert V. V. P. slechts corners op, die weliswaar goed voor doel komen en daar nog gevaarlijke situaties veroorzaken. Weer ligt het aanvalsbinnen- trio voor het stafschopgebied van de Ha genaars; de schoten vliegen naast en over, maar ze zijn actief en schieten tenminste den bal in die richting, waar hij toch naar toe behoort te gaan. Dramatisch was het verloop ongeveer 10 min. voor het einde: de V. V. P.-keeper aan den grond gena geld van schrik en E. Dodewijk op twee meter van hem verwijderd. Te mooi ech ter om waar te zijn; hoog wordt de bal over het doel geschept. In de laatste mi- 1 nuten neemt D. O. S. dan het spel geheel in handen, forceert enkele corners,

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13