STADS NIEUWS C.F.MEERPOEL5 ZATERDAG 16 APRIL 1938 DE LEFDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5J per kwartaal Bij onze agenten t0 cent per week; 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. -J UOE WORDT HET WEER? GUUR De Bill seint i Verwachting: Zwakke tot matige Noord- Oostelijke tot Noord-Westelijke wind, meest zwaar bewolkt met tijdelijke opkla- rmgen, eenige kans op regenbuien, iets kouder overdag. Hoogste barometerst.: 771.6 te Blacksod. Laagste barometerst.: 754.6 te Sodankyla in Lapland Het gebied van hoogen luchtdruk breidde zich weer over onze omgeving en Zuid- Duitschland uit. De kern ligt nog ten Noord Westen van Ierland. In het Noord-Oosten van het waarnemingsgebied bleef de lucht druk laag, ook in het Zuid-Westen ligt een depressie. De berichten van IJsland en Noord-West-Ierland ontbreken heden morgen, zoodat de luchtdrukverdeeling in het Noord-Westelijk deel van het waarne mingsgebied niet bekend is. In Frankrijk waaien zwakke Noord-Oostelijke winden, de lucht is er meest onbewolkt. Ook op de Britsche Eilanden is de wind meest zwak doch uit Noord-Westelijke richting, de lucht is er gedeeltelijk bewolkt, met plaat selijk nevel. In onze omgeving, Dutisch- land, Midden- en Oost-Êuropa en Dene marken, is de lucht betrokken, met hier en daar motregen. Ook hier is de wind over het algemeen zwak. De weervooruitzichten voor eer sten Paaschdag zijn niet gunstig. Verwacht wordt, dat de Noordelij ke wind aan zal houden, terwijl de tempera'uur vermoedelijk iets zal dalen. De lucht zal zwaar bewolkt zijn, met tijdelijke opklaringen, terwijl er eenige kans is op regen buien. In verband met de vele ont brekende berichten kan omtrent het weer op tweeden Paaschdag nog niets gezegd worden. LUCHTTEMPERATUUR. 8 gr. C. LICHT OP VOOR METSERS e.a. Van Zaterdagnamiddag 7.28 tot Zondag morgen 4.31 uur; van Zondagnamiddag 7 30 uur tot Maandagmorgen 4.29 uur; van Maandagnamiddag 7.32 tot Dinsdagmor gen 4.26 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 17 April voorm. 4.05 en nam. 4.30 uur; op Maandag 18 April voorm. 4.35 en nam. 5 uur; op Dinsdag 19 April voorm. 5.10 en nam. 5.35 Uur. Maan op 21.19 uur Zaterdagavond. Maan onder 6.02 uur Zondagochtend. Maan op 22 20 Zondagavond. Maan onder 6.42 uur Maandagmorgen. Maan op 23.14 uur Maandagavond. Maan onder 7.29 uur Dinsdagmorgen. STERKE MAGNETISCHE STORING. Het Kon. Ned. Met. Inst, in De Bilt deelt mede: Hedenmorgen omstreeks zes uur (tijd van Greenwich) werd aan het meteorolo gisch Instituut te de Bilt een buitengewoon sterke magnetische storing opgeteekend, die vermoedelijk nog geruimen tijd zal voort duren. RECHTZAKEN DE SCHULDBRIEVEN VAN H.A.C.O. De Haagsche kantonrechter mr. dr. Fontein heeft heden L. B., directeur-der N.V. Handels-, Assurantie- en Crediet- Onderneming (H.A.C.O.), wegens over treding van de loterijwet, verojrdeeld tot een geldboete van 3000,subsidlar drie maanden hechtenis. De ambtenaar van het Openbaar Minis terie, mr. F. Hollander, had een boete van 1000,subsidiair één maand hechtenis geëischt. BINNENLAND DE DOOPPLECHTIGHEID VAN PRINSES BEATRIX Zanghulde van bijna 10.000 kinderen. Het Haagsche Comité voor Volksfees ten zal Donderdag 12 Mei, den dag waarop H K. H. Prinses Beatrix zal worden ge doopt, voor het paleis Noordeinde een zang- hulde doen brengen door plm. 9500 leer lingen van de hoogste klassen van open bare en bijzondere scholen in de residentie. Onder leiding van den heer J. D. van Ramshoret zullen de volgende liederen wor den gezongen „Wilhelmus" (tweede cou plet), „Hulde aan het koningskind", (woor den van mej D. van Calsteren, muziek van P Kunst Sr.), „Komt nu met zang" en „Gelukkig vaderland", beide uit. Valerius' Gedenkklanok. Voor de regeling van deze zanghulde, heeft zich onder leiding van drs. D. G. G. van Ringelestein, inspecteur gemeentelijk onderwjjsj een commissie gevormd, waarin zitting hebben verschillende leden van het rijks- en gemeentelijk schooltoezicht en hoofden en onderwijzers van openbare en bijzondere scholen. OPENING VAN DE NIEUWE KRO-STUDIO Het staat thans vast, dat de nieuwe KR O-studie te Hilversum op Dinsdag 10 Mei a.s. officieel in gebruik zal worden geno men. Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. de Jong, de aartsbisschop van Utrecht, zal 's ochtends om tien uur het nieuwe gebouw inwijden. Gelegenheid tot gelukwenschen is er dien dag van half twee tot half drie in de ont vangzaal van het nieuwe geoouw, waar het bestuur van den KRO recipieert. Om drie uur precies zal de voorzitter pastoor L. H. Perquin, met een korte rede, in tegen woordigheid van autoriteiten en genoodig- den, de studio officieel in gebruik nemen. DE ZOÜTVOORZIENING VAN NEDERLAND Door de Leidsche Zoutkeet wordt ons medegedeeld, dat het bericht in ons num mer van gisteren (p. 2) betreffende de zoutvoorziening in Nederland van alle grond is ontbloot. (In dit bericht werd o. m. gemeld, dat de grondstoffen voor de zieders voortaan niet meer uit Duitsch- land zouden worden betrokken, maar door Boekelo zouden worden geleverd). INVOER VAN NED. GROENTEN IN BELGIë Bezwaren van Belgische handelaars De Belgische nationale federatie van be roepsvel enigngen van Belgische hande laars in fruit, groenten, aardappelen en vroege groenten heeft aan den minister president en aan de ministers van buiten- landsche zagen, van arbeid, van economi sche zaken en van landbouw een request gezonden, waarin wordt aangedrongen op onmiddellijke opzegging van de Belgisch nederlandsche overeenkomst op landbouw gebied en meer speciaal op het afschaffen van: 1 de vaste contingenten, 2. het van Nederlandsche zijde beheeren der contin genten, 3. de beschikking der maandelijk- sche quota, 4. het vervroegde gebruik der contingenten. De federatie in kwestie, die plu-minus 1800 leden telt, zegt, dat zoo spoedig mo gelijk ?Ln einde moet gemaakt worden aan e^n voor de Belgische vruchten- en groen- tenhandelaars onhoudbaren toestand. NEDERLANDSCHE SUCCESSEN OP DE GENTSCHE FLORALIëN Op de internationale bloemtentoonstel- ling te Gent hebben de Nederlandsche bloemenkweekers belangrijke resultaten bereikt. De inzendingen der Nederlanders besloegen een groot gedeelte van het ex positieterrein en trokken algemeene aan dacht. De bond van bloemenveilingen legde be slag op de gouden medaille en de Coup de Banque Belgique Generale. Het bestuur van den bond werd aan den koning voorgestedl. De geheele Neder landsche inzending is bekroond met een bijzonderen prijs, den grooten beker van Gent. VOOR DE OUDERS DER A S. RECRUTEN! Mochten alle ouders goed weten, welk een zegen een dienstplichtigen-retraite is voor hun jongens. Bijna 20 jaren hebt gij uw zorgen besteed aan het geestelijk en lichame'ijk heil van uw zoon. En al is de diensttijd niet meer zoo gevaarlijk als vroeger, toch kan hij nog veal vernielen van het godsdienstig leven, waarin gij uw kind hebt opgevoed. Over eenige maanden gaat htf naar de kazerne. Nu kan een retraite hem helpen en voorbereiden, beter dan gij zelf. Zulk een dienstplichtigen-retraite zal ge houden werden van 2124 Mei te Noord- wijkerhout. Men gelieve zich daarvoor op te geven bij Aalmoezenier J. J. Brouwer, Huijgens- stra.t 6, te 's Gravenhage; Tel. 116534; gi ro 92320 of bij de Directie van het Retrai te, nis. De kosten bedragen f 6.50 en kun nen tijdens de retraite worden voldaan of vóór de retraite worden toegezonden aan den Aalmoeznier. Na aanmelding ontvangt men een toegangskaaft mét verdere in lichtingen. Politiek op de Leidsche Universiteit Waarschuwing van den Recior-magnisicus Een zeer ernstige waarschuwing heeft de rector magnificus der Leidsche Universiteit, prof. dr. J. A. J. Barge, gepubliceerd in het heden verschenen „Leidsch Universiteits blad". In het zoo juist verschenen Leidsche universiteneitsblad richt de rector-magnl- ficus prof. dr. J. A. J. Barge zich met de volgende mededeeling tot a'le Leidsche studenten, luidende als volgt: In de afgeloopen week hebben zich verschijnselen voorgedaan waaruit blijkt, dat sommige studenten zich niet ontzien binnen de gebouwen der universiteit po litieke propaganda te maken. Zoo heeft b.v. op een der banken in het Klein- Auditorium een formeele uitnoodiging gestaan zich aan te sluiten bij een be paalde politieke partij, met opgave van het adres, waar men zich heeft te mel den en bovendien vergezeld van voor een deel onzer bevolking hoogst grievende en beleedigende qualificaties, die zonder twijfel vallen onder de huidige Neder landsche strafwet. Krachtens art. 116 van de wet op het Hooger Onderwijs belast met het hand haven van de tucht onder de studenten, zie ik mij genoodzaakt er op te wijzen, dat dergelijke uitingen de sfeer onzer Academie vergiftigen en volkomen ontoe laatbaar zijn. Ik waarschuw daarom alle studenten, dat ik in geval van herhaling van deze politieke propaganda binnen de universiteit, ten believe van welke partij ook, zal gebruik maken van alle tucht middelen die mij ten dienste staan en dal ik beleedigingen aan hét adres van eenige groep onzer bevolking'onverbiddelijk zal brengen voor den strafrechter. De Rector Magnificus, Leiden, 25 Maart BARGE. „DIE ALTIJD BLIJFT". Reeds eenige malen hebt u door middel van dit blad een en ander kunnen verne men over bovengenoemd tooneelspel, dat door pater F Hendrichs werd geschreven. Het was een van zijn laatste groote wer ken en in het bijzonder een werk voor de Katholieke Actie „Voot God". Weet u reeds, dat waar dit tooneelwerk werd opgevoerd, de zalen uitverkocht wa ren? In Rotterdam, Hengelo en Sneek zelfs twee avonden achtereen en nog moesten daar honderden worden teleurgesteld. Weet U dat dit stuk overal met enthou siasme werd ontvangen en alom zeer werd gewaardeerd. Weet u dat Dinsdag 26 April a.s. de Ver- eenigde Haagsche Spelers dit tooneelspel van de Katholieke Actie „Voor God" te Lei den m de Groote Stadszaal zullen opvoe ren? Weet U dat het gesproken woord in alle hoeken der zaal goed verstaanbaar zal zijn, dank zij een uitstekende geluidsver- sterking? Weet U dat de ODO-koorknapen dien zelfden avond voor het eerst in hun nieu we pakjes zullen optreden? Zoudt U dan deze navond willen missen? Voor kaartenverkoop zie de raambiljet ten op verschillende plaatsen in de stad en omgeving en zie hiervoor de advertentie op Woensdag a.s. in dit blad. OPEN BRIEF AAN DE VERDEDIGERS VAN DEN MIDDENSTAND IN DEN LEIDSCHEN RAAD Wethouder van Stralen en de groenten- distributie Met groote verwondering hebben de on derstaande organisaties kennis genomen van het terzake van de gemeentelijke dis tributie' van versche groenten gesprokene door den edelachtbaren heer van Stralen, wethouder der gemeente Leiden, in de Raadsvergadering van 17 Februari j.l., al waar deze blijkens het juist gepubliceerde officeele verslag het volgende heeft ge zegd: „Alleen is er bij een deel van den Raad „eenig bezwaar, eenige aarzeling en mis schien ook wel tegenwerking geweest ten „aanzien van die zaken, waarbij vermeen- „de middenstandsbelangen in het spel wa- „ren, en naar men meende in het gedrang „zouden komen. Dit was o.a. het geval ten „aanzien van de verstrekking van versche „groenten; aan het einde van de zeer war- „me discussie over het daarop betrekking „hebbend vcorstel is ingetrokken een voor- Stel van enkele raadsleden, strekkende om ,de groentenhandelaren in te schakelen. „Het College had dus vrijheid om dien „maatregel uit te voeren; alleen is door „het College toegezegd, dat het nog zou „nagaan, in overleg mét verschillende in stanties, in hoever inschakeling van den „middenstand mogelijk, zou zijn. Bij de „besprekingen over deze zaak heeft de „middenstand zoo star vastgehouden aan „den eisch van directe inschakeling, dat „spreker, en waarschijnlijk het geheele Col- „lege, vreesde, dat wanneer desondanks „deze maatregel zou zijn doorgezet, op- .nieuw moeilijkheden, ook in den Raad, „zouden zijn ontstaan. Spreker geeft niet „graag en niet spoedig iets op; wanneer „door hem eenmaal voorstellen gedaan „zijn, dan houdt hij in den regel daaraan „vast, maar spreker was tenslotte deze „zaak min of meer beu. Wegens het Sterke „en halsstarrige verzet van den midden- „stand, die bleef eischen wat in geen an- „dere plaats verlangd werd, heeft spreker „genoeg gekregen van deze zaak en het .College geadviseerd voorloopig de invoe ging van die groentendistributie achter- „wege te laten". De onderstaande organisaties meenen, nu de wethouder verslag doet van de be sprekingen dcor het College van B. en W., met drie der onderstaande organisaties ge voerd, gerechtigd te zijn ten deze het volgende op te merken: lo. In deze conferentie met het College van B. en W. is door de organisaties aan getoond, o.a. aan de hand van de rekening van de gemeentelijke groentendistributie te Dordrecht, dat de cijfers door den wet houder aan den Raad overgelegd ten aan zien van de kosten dier distributie, ten eenenmale onjuist en veel te laag waren. Dit trof het College temeer, omdat de wethouder moest toegeven, dat deze cij fers uit Dordrecht hem bekend waren. 2o. Aangetoond werd, dat, als er in Ne derland voldoende groenten doordraaide om deze in gemeentelijke distributie te brengen, de prijzen in de volkswinkels en wagens te Leiden in dien tijd voor deze soorten groenten slechts weinig hooger, soms zelfs nog lager, waren dan bij de prijzen der distributie. Hiertegen heeft de Wethouder practisch niets kunnen aanvoeren. 3o. Aangetoond werd dat indien deze distributie opgang zou maken (wat toch het doel was) en een dure gemeentedienst zou zijn geschapen alsdan door dezen ge meentedienst het werk zou wórden gedaan, dat thans door noeste werkers tot aller te vredenheid wordt verricht, daar ook thans nog verschillende groentewinkels en ven tere een zeer groot gedeelte van hun klan ten onder de werkloozen tellen. Dikwerf zou derhalve juist dat gedeelte van den om zet aan die winkeliers en venters ontno men zi#i, dat hun hun onafhankelijk be staan mogelijk maakte. Daardoor zou weer een aantal thans onafhankelijke handels lieden gedwongen worden naar Maatschap pelijk Hulpbetoon te gaan. De Wethouder kon tegen dit betoog, dat de voorgestelde groentendistributie hoogst onsociaal en ontwrichtend voor de maat schappelijke verhouding was, niets anders opmerken dan dat het z.i. zoo erg niet zou zijn. 4o. Door deze betoogen werd de Wet houder zoozeer in het nauw gedreven, dat hij het inderdaad „beu" werd en de stuk ken op de tafel smeet onder den uitroep: „dan trek ik liever het geheele voorstel in", iets wat hij dan ook klaarblijkelijk gedaan heeft. 5o. Volmaakt onjuist is ook de voorstel ling van zaken alsof de groentenhandel ir Leiden door directe inschakeling te vragen iets meer vroeg dan in tal van andere plaatsen was gevraagd en ook verkregen. De middenstand vroeg trouwens niet meer dan door den Minister redelijk werd ge acht. Niet de halsstarrighe'd maar de waak zaamheid van den Middenstand heeft Lei den voor dezen zoo onsocialen maatregel der distributie van versche groenten be waard zulks ondanks dat het besluit om er toe over te gaan door den Raad reeds was genomen en reeds eenige lokaliteiten waren gehuurd. De onderstaande organisaties meenden goed te doen-u langs dezen weg op de hoog te te stellen van de onjuiste voorstelling van zaken ten deze door den Wethouder gegeven. Leiden 16 April 1938. Leidsche Vereeniging van Handela ren in Aardappelen, Groenten en Fruit: (Afd. Nederl. Bond) Jac. Laman voorzitter; W. F. v. d. Berg, secretaris. Vereeniging van Groente- en Fruit handelaren „De Eendracht": T. Vos, voorz; H. v. d. Mey, secr. R.K. Ver. v. Aardappelen, Groente en Fruithandel. Afd. Leiden en Omstreken: A. J. Dofferhof, voor zitter; G. C. Mank, secretaris. Chr. Bond v. Kleinhandelaren in Aardappelen, Groenten en Fruit: M. Heemskerk, voorzitter; W. W. Paats, wnd. secretaris. Handelsregister K. v. K. W z i g i n g. 6838. „De Nationale Pers", Leiden, Kaiserstraat 9, uitgeverij. Uittr Proc. (Met tit. van dir.): E. J. Roskam. N. Wnd. Dir.: P. A. Geertsema, Den Haag. 489. Naamlooze Vennootschap Boekdruk kerij voorheen L. van Nifterik H.zn., Lei den, Kaiserstraat 9. Uittr. Dir.: E. J. Ros kam. N. wnd. Dir.: P. A. Geertsema, Den Haag. Prof. mr. B. M. Telders, hoogleeraar aan de Universiteit alhier, is benoemd In de commissie van hoogleeraren ter beoordee ling van bekwaamheid en geschiktheid van opleiders voor het notarieel en aanver wante examens. Gemeentel. Aankondigingen OPHALEN VUILNIS. In verband met de Paaschdagen zal het ophalen van huisvuil uit die perceelen, wel ke gewoonlijk op Maandag worden be diend, nu plaats hebben op Woensdag d.a.v. Bewoners van die perceelen wordt der halve verzocht Dinsdag geen emmers aan de straat te doen plaatsen. De Directeur Gem. Reiniging. Het spreekuur van den Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Ge zondheidsdienst voor de verstrekking van versterkende middelen enz., zal, in plaats van Maandag 18 April a.s., worden gehou den op Dinsdag 19 April d.a.v. des namid dags van 23 y, uur. AGENDA LEIDEN. Maandag. Pulchri Studio. Operette „Nelly". Stadsgehoorzaal 8 uur. Vrijdag, „St. Christoffel", ledenvergadering in „De Harmonie", 8.30 uur. De Zondagdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Jarperse, Meijboom, Nieuwzwaag en Stof fers. Maandag 18 April (2den Paaschdag) ne men waar de dokters: v. Leeuwen, v. d. Meer, Teeuwen, Verbrugge en Winkler. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen: Zondag, le Paaschdag, door Varekamp, Tel. 1916. Maandag, 2de Paaschdag, door Hugen- holtz, Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 16 tot en met Zondag 17 April (le Paasch dag) waargenomen door de apotheken: D. J. van Driesum, Mare 110, tel. 406, E. B. de Metz, Kamerl. Onneslaan 28, telef. 3553. Maandag 18 April (2de Paaschdag) tot en met-V rydag 22 April a.s. neemt waar apotheek: C. B. Duyster, N. Rijn 18, tel. 523; Voor Oegstgeest: Mej. J. Doedens, Wilhelminapark 8, tel. 274. Ja hoor Annie, ik ben uitstekend ge staagd voor een naai machine bij MEERP0EL! Je staat versteld over de euorme sorteering die je er vindt! DAAR kan je verschillende merken vergelijken. Jjj zult er ook best kunnen s agenNu dag hoor! KWALITEITS Naaimachinehandel Levering uit voorraad: ADLER - LADA - PFAFF Dürkopp - Husqvarna Allééns Breestr. 171, Tel.2657 KON. NED. GROFSMEDERIJ. De balans per 31 Dec. 1937 van de Ko ninklijke Nederlandsche Grofsmederij te Leiden geeft de volgende posten aan: Actief: onuitgegeven aandeelen 490,000, gebouwen 437,981, werktuigen 214,015 ketels en stoomwerktuigen 2755, vaar tuigen 487, gereedschappen 18,140, mo dellen 1717, terreinen 37,540, effecten res. fonds 248,774, effectenrekening 32,188, assurantiën 562, dubieuse debi teuren 5691, res. fonds Risicobank en Coöp. ver. Centr. Beh. f 16,878, invalidi teitsverzekering 270, omzetbelasting 1229, bank 8368, post-, chèque- en gi rodienst 9014, kassa 12,372, inventaris en werken onderhanden f 455,553, diverse debiteuren 302,025. Passief: kapitaal 1,000,000, leening 300 mille 90,000, leening 500 mille 400,000, reservefonds 287,382, verschenen coupons 196, uitgelote obligaties f 1000, onver deeld en onafgehaald dividend 182, re serve belangen personeel 8210, intresre- kening 5900, reserve dub. debiteuren 5691, ongevallenverzekering f 2907, Ne derlandsche Bank 70.928, diverse credi teuren 414,083, netto winst 9084. De verlies- en winstrekening per 31 De cember geeft de volgende cijfers: Debet: intrestrekening 26,339, afschrij vingen 78,886, verzekeringen 19,337, netto winst 9084. Credit: fabricagerekening bruto winst 132,959, afschr. dub. deb. voor te veel gereserveerd 117, ongevallenverz. voor te veel gereserveerd f 571, totaal f 133,648. Gistermiddag is door den 35-jarigen J. v. I. uit het wat°r van de Oude Vest gered de 7-jarige le M„ die bij het spelen te water was geraakt. Verdacht van diefstal van een doublé re montoir horloge ten nadeele van H. J. C. B. door de politie aangehouden de.... 10- jarige P. K.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2