OMGEVING MIETVEREEKIGBAAR DE LAATSTE LES VAN LANGELOT VRIJDAG 15 APRIL 1938 OE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 GEMEENTERAAD VAN ZOETERMEER R.-K. SCHOENMAKERS-PATROONS EN SCHOENWINKELIERS-VEREENIGING. Deze vereeniging hield haar jaarverga dering in het „Bruine Paard" te Sassen- heim. De voorzitter opende met gebed en heette allen hartelijk welkom, hij betreur de het dat er zoo weinig leden zijn opge komen. Spr. wees vervolgens op de vaktentoon stelling, we^e dit jaar, gelijk met de Bondsvergadering, in Amsterdam zal ge houden worden; hü hoopte, dat zoo moge lijk allen daar eens een kijkje zullen gaan nemen, maar ook, dat er vanuit het ge west aan de tentoonstelling zal worden deelgenomen. Er zijn in ons gewest zeker krachten genoeg, die daaraan kunnen deel nemen, en, er vast «geen slecht figuur zul len slaan. Verder gaf hij een resumé over het afgeloopen jaar daarbij vooral wij zend op het behaalde succes van de Lan delijke Bonden, door het verkrijgen van den spertijd, met als gevolg de wet op de ves- tigingseischen. De .collega's, welke tot nu toe buiten de organisatie hebben gestaan, kunnen nu toch zeker niet meer zeggen: wij bereiken toch niets. Hij hoopte dan ook, dat ook zij nu wel zouden inzien, dat zij in de organisatie thuis hoorde. Uit het jaarverslag van den secretaris noteeren wij, dat er gehouden zijn 7 be stuursvergaderingen, bijna allen voltallig bezet, en 7 ledenvergaderingen, waarvan het gemiddeld bezoek is geweest 35 pet. Twee vergaderingen zijn gehouden uitslui tend voor schoenwinkeliers en twee waar op lezingen werden gehouden. Tevens werd gehouden een leerzame ex cursie naar de leerlooierij van de firma Roes te Delft, terwijl de actie door de afd. ingezet inzake de inkoop-combonatie de G. I. S. dit jaar een bevredigend beslag kreeg. Met den wensch: „Moge God geven door de voorspraak v. jnzen patrooon-heilige St. Chrispijn een goede gezondheid voor ons en onze gezinnen, en dat dit jaar meer licht en levensvreugde mag brengen in het voor velen onzer zoo moeilijk bestaan", ein digde de secr. zijn mooi overzichtelijk jaar verslag. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de inkomsten waren geweest 273.63 en de uitgaven 280,77, zoodat er een kassaldo was van 12.86, terwijl nog aan contributie moest geind worden 37.20. Aangespoord werd om die achterstand zoo spoedig mogelijk in te halen, opdat de penningmeester aan zijn verplichtingen te genover den bond op tijd kan voldoen. Uit het verslag van den depothouder bleek er een omzet te zijn geweest van 1343; wanneer de leden meer gebruik ma ken van ons depot kan dit bedrag nog aan merkelijk worden opgevoerd. Bij de verkiezing van twee bestuursle den wegens periodiek aftreden van den voorzitter en den 2den secretaris werden beiden herkozen. Schoenzakken, waarvan een monster ter vergadering aanwezig was, werden door verschillende leden besteld. Bij de bespreking excursie of uitgaans dag werd in beginsel besloten dezen zomer een middag uit te gaan in de richting Hoek van Holland. Op de volgende vergade ring zal een definitief besluit worden ge nomen. Hierna sluiting. HILLEGOM Opgedragen. Aan den aannemer E. Schuit alhier is opgedragen het bouwen van een groote Bloembollenloods te Lisse, voor rekening der N.V. Handelsraad aldaar. LEIDSCHEN DAM Hinderwet. B. en W. van Leidschen- dam brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-secretarie ter Inzage ligt een verzoek van G. J. in 't Veen, alhier om vergunning ingevolge de hinderwet tot het oprichten van een ondergrondsche bewaarplaats van ruwe olie op het per ceel Leidschkade 13. Donderdag 28 April a.s. te 10 uur v.m. zal in het raadhuis te Leidschendam gelegenheid bestaan om ten overstaan van het Gemeentebestuur of één of meer zijner leden bezwaren te gen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekers, als zy, die bezwaren inbrengen, kunnen ge durende 3 dagen vóór bovengenoemd tijd stip ter secretarie der Gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen schrift uren. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de be staande jurisprudentie niet tot beroep ge rechtigd zijn, zij, die niet overeenkomstig het bepaalde in art. 7 der hinderwet voor het Gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons: Katholiek en socialist is onver- eenigbaar. Religieus-socialisme, christelijk-socialisme, zijn uitdruk kingen die een tegenspraak in sluiten het is onmogelijk degelijk Katholiek te zijn en tegelijk socia list in den waren zin van het ^woorcL Plus XI.j Afsluiting Waterleiding. Aan de waterverbruikers, aangesloten by de Voorburgsche Waterleiding Maatschappij, zij medegedeeld, dat de waterleiding voor het gedeelte Broekweg, Tedingerstraat, Delftschekade, Leidschekade, Veenestraat enz. (oud Leidschendam) zal afgesloten zijn op Dinsdag 19 April a.s., des voormid dags van 912 uur. Rijwiel-diefstal. Bij de politie al hier werd aangifte gedaan door Mej. v. d. P. van diefstal van een damesrijwiel, hetwelk ontvreemd was bij haar woning aan den Meer en Geerweg, alhier. Verkooping. Ten overstaan van No taris W. A. Caron te Voorschoten had gis teren in hotel „De Zwaan" te Leidschen dam de verkooping plaats van de bouw manswoning aan de Oostvlietweg 45, al hier. Het geheel werd geveild in 4 per- ceelen, als volgt: Perceal I, de woning met daarachter gelegen land, groot 6 H.A. werd ingezet op 10.400.— door J. Koot uit Overschie; perceel II, ongeveer 4 H.A. land aan den Middenweg op 7.600. door J. Koot; perceel III, ongeveer 2 H.A. bouwland op 3.300.door J. P. van Santen te Noordwijk en perceel IIII, on geveer 4 H.A. bouwland op 6.100 door J. de Vried uit Den Haag. Nieuwe halte. Ten behoeve van de bewoners van Pr. Hendriklaan, Smidslaan Pr. Julianaweg, enz. is door de Directie der N.Z.H.T.M. (Blauwe Tram) een halte ingevoegd aan het Pr. Julianaplein, wat ten zeerste wordt gewaardeerd. LISSE Geboren: Gerardus Johannes Maria, z. van P. G. M. Beelen en J. P. van Leeu wen Dirk, z. van J. Vreeken en W. J. de Koning Maria Helena, d. van P. Korsuize en E. Halfschepel Anthonius Johannes, z. van H. Boon en Th. J. Mesman Cor nelia, d. van L. de Vreede en B. van Za- linge Theodorus Cornelis, z. van H. A Simons en M. H. van Kempen Wilhel- mina, d. van A. Haasnoot en A. van der Voort. Ondertrouwd: G. J. Elfering 28 j. en J. J. Faas 26 j., te Lisse. Getrouwd: J. Gardenier te Lisse en B. F. Kostka te 's-Gravenhage. Overleden: Catharina Jacoba Vree burg 79 j., echtg. van J. de Vlieger He lena Catharina Slootweg 2 dagen. Gevestigd: J. Engel uit 's-Gravenha ge A. Verdoorn uit 's-Gravenhage C. E. Faas uit Amsterdam P. Th. Seijsener uit Alphen aan den Rijn J. P. M. van Kolk uit Haarlem E. M. C. Verheul uit Haarlem. Vertrokken: J. Lascaris naar Haar lem J. A. P. Hulsbos naar Sassenheim J. Rijsbergen naar Oegstgeest J. P. Ha- geman naar Wassenaar. NOORDWIJK Geboren: Gertrude Arendje Huber- tine, dr. van G. J. van Dam en W. L. Lek ker. Christiaan Willem Frederikus, z. van Th. J. Homan en P Prins. Ondertrouwd: H. Vink en C. M. Vink. F. L. Versantvoort en W. M. West geest. P. J. Markus en G. Lindhout. Overleden: Anna Janson, 72 jaar, wed. van Jac. Berkhout. Geertruida de Mooij, 32 jaar, geh. met C. v. Beelen. Adriana v. Rooijen, 31 jaar, geh. met L. F. W. van Urk. Ingekomen: M. R. Zwetsloot van Alkemade, thans Limburg Stirumstraat 12. Wed. N. Metman-Veldhuis van Boskoop, thans Q. van Uffordstraat 14. E. Vonk van Delft, thans Zwarteweg 20. Ph. Har- tenberg van Delft, than.; Zwarteweg 20. Vertrok)-en: Fam wed. H. Valent- goed, Joh. v. Oldenbarneveldstraat 9, Lei den. SASSENHEIM Emmabloem-collecte. De gisteren ge houden collecte van Emmabloemen, ten bate voor de tugerculose-bestrijding, heeft opgebracht bruto f135. Na aftrek van de gemaakte onkosten, zal ongeveer f 100 aan genoemde instelling worden overgedragen. Naar Alkmaar. De jaarlijksche stille omgang naar Alkmaar, zal plaats hebben jp Zondag 1 Mei. Zooals vorige jaren, gaan ook bedevaartgangers van hier per auto bus naar Alkmaar. Voor eventueele deel name wende men zich tot commissie van voorbereiding, bestaande uit de heeren J. Lagerberg, C. v. Velzen, W. J. Rozema en J. Verkley. E. H. B. O. Gedurende de Paaschdagen zullen leden van de E. H. B. O. patrouille loopen. De route loopt van derde Poellaan tot aan Postbrug. VOORHOUT Geboren: Laurens Joseph, z. van P. Th. Zwetsloot en G. J. M. Homan. Gehuwd: L. Hoekstra 29 j. te Sassen heim en J. G. J. van den Berghe, 22 j. VOORSCHOTEN Geboren: Petrus Adrianus Cornelia z. van C. J. van Veen en J. A. M. Verbij. Pietje d. van C. W. Snippe en D. Gulde- mond. Neeltje Johanna d. van P. C. Reij- neveld en N. v. Ommeren. Gehuwd: D. J. Gussekloo, 26 j en J. Nagtegaal 25 j. Ingekomen: Mej. J. S. Valentijn, van Voltallig kwam de Raad onzer gemeente op Woensdagavond ten Raadhuize onder voorzitterschap van Burgemeester L. R. Middelberg, bijeen. Secretaris de heer C. P. Blaauwhof. Na de gebruikelijke opening door den voorzitter, werden de notulen der vergade ring van 2 Februari 1.1. door den secretaris gelezen en onveranderd vastgesteld. Naar aanleiding der gelezen notulen deelde de voorzitter mede, dat aan het ver zoek van een der leden, om de plaatselijke doktoren te raadplegen over de aanschrij ving betreffende nazorg van krankzinnigen, was voldaan, en door de geneesheeren hier mede werd ingestemd. Intusschen was het raadsbesluit ter goedkeuring Ged. Staten toegezonden. Hierna werd de agenda aan de orde ge steld. De voorzitter deelde mede, dat als gevolg van het besluit der vergadering van 2 Fe bruari 1.1. ter gelegenheid van de geboor te van prinses Beatrix, namens de gemeen te een telegram van gèlukwensch was ge zonden aan het Prinselijk Paar. Aan den inhoud werd den Raad mededeeling gedaan van de naar aanleiding hierover ontvangen dankbetuiging deed de voorzitter mededee ling. Voor kennisgeving werden aangeno men de jaarlijksche balansen van de wo ningbouwvereniging „De Goede Woning" en „Beter Wonen", onder mededeeling, dat deze waren nagezien door de commissie van toezicht en andere instanties, en van die zijde geen bemerkingen waren gemaakt; medegedeeld werden goedkeuringen door Ged. Staten over diverse verordeningen, als heffing straatbelasting, heffing schoolgeld, opcenten personeele belasting, begrotings wijzigingen, goedkeuring rekeningen over het dienstjaar 1935 van de voormalige ge meenten Zoetermeer en Zegwaart; schrij ven van het centraal bureau van verifica tie voor gemeente finantiën betreffenden kasopname bij den gemeente-ontvanger op 20 Februari 1.1.; verzoek om een subsidie van 100 aan het fanfarekorps „Kunst en Vriendschap" alhier. De voorzitter lichtte toe, dat bij de behandeling van de begroo ting van 1938. deze post was geschrapt en zoo geen der leden hierover het woord ver langde, werd het schrijven voor kennisge ving aangenomen; verzoek van den heer L. Lingbeek alhier om een uitkeering van 125 voor het langer gebruik van de nood brug zou overeengekomen, deelde de voor zitter mede, dat adressant, op grond van de aannemingsvoorwaarden hierop geen recht had, weshalve hij voorstelde, het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heeren Duinisveld en Scheer vroegen over dit punt nadere inlichtingen, waarop de voorzitter antwoordde, dat adressant deze kwestie met den aannemer van de Dorpsbrug behoorde te regelen. Op een reclame hondenbelasting werd besloten adressant gedeeltelijke ontheffing te verleenen. Een tweetal reclames school geld werden, na toelichting van den voor zitter, voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens bracht de voorzitter naar vo ren een mondeling verzoek van de Midden- stands vereeniging „Aller Belang" alhier, om beschikbaarstelling van eenige lokalen der openbare school voor het geven van een cursus, noodzakelijk geworden in verband met de Vestigingswet kleinbedrijf. Hierte gen rezen geen bezwaren, en dienaangaan de zal overleg worden gepleegd met het betrokken hoofd der school. Opnieuw werd vastgesteld de rooilyn kruispunt Stationsstraatverbindingsweg Rokkeveenscheweg. Bij de vaststelling in de vorige vergadering, was verzuimd het plan 4 weken ter visie te leggen, aan welk voorschrift intusschen thans was voldaan. Bij de behandeling van punt 3 der agen- dat zette de voorzitter uiteen, dat de be langen der gemeente geschaad werden, zoo Leiden. W. Kraak, van Oegstgeest. H. J. W. de Zoete en gez., van Den Haag. C. L. Harsveld, van Den Haag. Mej. S. Freijburg, van Leiden. H. van de Vlek- kert en gez. van Wassenaar. LM. van StormBaumgarten, van Ned. Indië. Vertrokken: J. Bloemhof en gez. n. Winschoten. G. van Ipenburg, naar Lei den. Mej. H. Solleveld, naar Wassenaar. J. van der Blom en gez. naar Leiden. F. Ie Mair en gez., naar Leiden, G. Reh- mus naar Finland. Mej. A. Wester naar Den Haag. Mej. A. M. H. Geelen naar Maasbree. J. P. van der Ploeg naar Nieuwkoop. E. Seijmour naar Den Haag. Mej. H. M. Buts naar Wassenaar. het stemlokaal voor stemdistrict I In het Raadhuis bleef gevestigd en lichtte dit met eenige voorbeelden toe. Burgemeester en Wethouders stelden daarna vóór en ander lokaal aan te wijzen en had men keuze uit een tweetal gebouwen: de R.K. Bewaar school of een lokaal van de openbare school. Van het bestuur der bewaarschool was be reids toestemming verleend. B. en W. acht ten eergenoemd gebouw de aangewezen plaats. Hiertoe werd zonder op- of aanmer kingen besloten. Tot verhuur van grond aan de Molen straat werd besloten. De opbrengst hiervan bedraagt ƒ110.60. Het vierde lid. Thans werd aan de orde gesteld, benoe ming van een 4e lid voor het bestuur van de drinkwaterleiding „De Tien Gemeen ten". Naar aanleiding hiervan merkte de voor zitter op, dat krachtens de besluiten de ge meente recht had op een 4e zetel in het bestuur, zoodra de gemeente een zielen aantal had boven 5250. Het aantal inwoners bedroeg op 1 Januari van dit jaar 5254. Door Burg. en Weth. werd voor dezen ze tel aanbevolen den heer A. J. M. van Wel!. De heer Scheer wenschte op te merken, dat hij het niet juist vond, dat maar één persoon werd aanbevolen. Spr. wenschte, dat in den vervolge een dubbeltal werd ge steld. De voorzitter zegde toe, dat met deze opmerking in het vervolg rekening zou wor den gehouden. De heer Scheer stelde daar op den heer J. Lamens candidaat, welke candidatuur door den heer J. M. van der Tas werd ondersteund. Bij de gehouden stemming werden op den heer van Well 6 stemmen en op den heer Lamens 5 stem men uitgebracht. (Een zuivere partijstem ming). Nadat de voorzitter had uiteengezet, dat door goedkeuring der gemeenterekeningen over 1935 der voormalige gemeenten Zoe ter meer en Zegwaart, de toenmalige ont vangers konden worden gedéchargeerd, werd dienovereenkomstig besloten. Politieverordening. Verschillende artikelen van de Algemee- ne Politie-Verordening werden aangevuld. De voornaamste bepalingen waren, dat het verboden zal zyn op gronden, erven of ter reinen, welke vanaf den openbaren weg of van een voor het publiek toegankelijke plaats zichtbaar zijn, te hebben, te bergen of geborgen te houden: oud ijzer, glas, af braak, alsmede onbruikbare of aan hun be stemming onttrokken auto's, motorwagens of andere rij- of voertuigen of onderdeelen daarvan (Autokerkhoven). Van deze ver bodsbepaling kan door Burg. en Weth. ont heffing worden verleend. Eenige bezwaren, door leden geopperd, werden door den voorzitter ontzenuwd, en het artikel als voorgesteld aangenomen. Verder zal het verboden zyn, automaten of toestellen, bestemd voor spel, ook andere dan hazardspel, aanwezig te hebben, in ca- fé's, aanhoorigheden daarvan, in winkels en op alle voor het publiek toegankelijke plaatsen. Een en ander niet van toepassing ten aanzien van biljarts, terwijl de z.g. fruitautomaten in geen geval worden toe gelaten. De Burgemeester kan ontheffing verleenen. De heer van der Tas betuigde zijn erkentelijkheid aan den Burgemeester voor zijn initiatief in deze zaak. Verder wenschte de heer van der T**s een verbods bepaling aan het bijvullen der automaat op Zondag van een alhier gevestigde in richting. Besloten werd tot aanschaffing van 24 schoolboeken voor de Ouenbare Lagere school. De heer Scheer had bezwaren te gen deze uitgaaf, omdat men niet met ze kerheid kan zeggen, hoe de toestand het volgend jaar was op de school. Verder vroeg spr. of hiervoor advies was gevraagd aan den Inspecteur van het Lager Onderwijs. Deze vraag werd ontkennend beantwoord en zal alsnog advies worden ingewonnen. De heer Glas deed het voorstel in deze ge meente de banken te doen uitvoeren, het welk naar zijn meening gerus* kon geschie den. Hiermede zal rekening worden gehou den als de uitgaven niet te hoog worden. Spr. meende, dat dit niet het geval zal zijn. Geldleeningen* Bij het agendapunt conversie-geldleening 27.300.tegen een 3 pet. annuïteitslee- ning, zette de voorzitter uiteen, dat Ged. Staten bezwaar hadden gemaakt tegen de leening ad 4 pet. bij de Spaar- en Voor schotbank alhier, dit in verband met de stand der "geldmarkt. Na overleg met het bestuur der bank, was dit niet genegen, tot renteverlaging over te gaan, weshalve dit nieuwe voorstel werd ingediend. Overeen komstig het voorstel van Burg. en Weth. werd besloten. Door het aangaan dezer leening, aldus de voorzitter, bereikt men, dat de annuï teiten van de woningbouwvereniging „Be ter Wonen" verlaagd werden, waardoor uit eindelijk verlaging van den huurprijs in uitzicht kan worden gesteld. De heer Groenewegen brak een lans voor de woningbouwvereniging „De Goede Wo ning", welke gebonden was aan een rente van 4 Yi pet. Spr. zette uiteen, dat „De Goe de Woning" tegenover de andere bouwver- eeniging in een ongunstig parket kwam, terwijl zij beide hetzelfde doel beoogden. De gemeenschap moest in dat geval het goede voorbeeld volgen en de rente verla gen. Spr. gaf zijn voorstel Burg. en Weth. in overweging en verbond daar tevens aan een principieele uitspraak in den Raad. De voorzitter antwoordde hierop, dat de consequenties hiervan nader moesten wor den bezien, aangezien de gelden aan de be trokken vereeniging waren verstrekt door verkoop van inschrijvingen Grootboek. De heer Groenewegen zette hierover zijn mee ning uiteen. De heer Duinisveld maakte de opmerking, dat hij altijd gefulmineerd had tegen geldleeningen door verkoop inschrij vingen Grootboek, hetwelk altijd geld aan de gemeente heeft gekost. De vorige spr. kaatste terug, zoo er iemand was, die nim mer fouten had gemaakt, deze zijn vinger maar moest opsteken. Na eenige besprekingen, waarin de on billijkheden, door den heer Groenewegen belicht, werden onderschreven, zegde de voorzitter toe, deze aangelegenheid in het college van Burg. en Weth. te zullen onder zoeken en in een volgende vergadering met een voorstel te zullen komen. Een tweetal wijzigingen der begrootingen 1937 en 1938 werden vastgesteld, nadat de secretaris de noodige inlichtingen had ver strekt. De nieuwe begraafplaats. Alvorens de rondvraag een aanvang nam, deed de voorzitter aan den Raad een nota uitreiken van Burg. en Weth. betreffende de aanleg van een nieuwe begraafplaats. De voorzitter merkte op, dat over dit onder werp al eerder was gesproken. Hij beval de bestudeering van de nota den Raadsleden aan en verzocht tevens op Zaterdag 23 April a.s., des middags 4 uur, gezamenlijk een kijkje te nemen op de nieuwe begraafplaats te Hazerswoude. De heer Scheer, het woord verkrijgend, vroeg of er geen werkobjecten te vinden waren voor arbeid aan werkloozen. Zoo als de toestand thans is, achtte spr. het on houdbaar. Spr. vroeg of den aanleg der be graafplaats in werkverschaffing kan wor den uitgevoerd. De voorzitter antwóordde uitvoerig, dat een en ander niet zoo gemakkelijk was. De gemeente verkeert nog in de betrekkelijk gunstige omstandigheid, dat er niet veel werkloozen zijn, in vergelijking met an dere plaatsen. Voor een uitkeering uit het werkloozen-subsidiefonds komt onze ge meente niet in aanmerking. Pogingen en besprekingen tot werkverruiming zijn her haaldelijk beproefd en gevoerd, doch zon der resultaat. Al het mogelijke zal worden gedaan. Een vergelijking met de gemeente Hazerswoude gaat niet op. De heer Groenewegen verzocht inlichtin gen over exploitatie van de radio-centrale en deeld mede, dat aan den exploitant was geweigerd aansluitingen tot stand te bren gen. Spr. verzoekt Burg. en Weth. deze zaak te onderzoeken en maatregelen te nemen. De heer Glas was van meening, dat deze kwestie bij P.T.T. thuis hoorde. De heer Smits had eenige bemerkingen op het onderhoud van de straten. Hieraan zal worden tegemoet gekomen. De heer Duinisveld verzocht en onder zoek naar de mogelijkheid van centrale verwarming in het Raadhuis, dit in ver band met den toestand van het archief. De voorzitter antwoordde, dat aanleg daarvan groote kosten met zich bracht, doch maatregelen waren getroffen ter ver zekering van den goeden staat van het archief. De heer van der Tas gaf ir overweging het verlengde van den Broekweg met we gen teer te bedekken. De heer van Duyvenbode stelde voor om naar aanleiding van een verzoek om grond aankoop, in comité-generaal te gaan. Hier toe werd besloten en de openbare vergade ring geschorst. Na beëindiging der gehei me vergadering is niets meer aan de orde. 11. Maar nu was hij nog verder van huis! Want nu be- 12. Duimelot kon haar oogen niet gelooven. Ze had ter- gonnen de twee stukken ieder op zichzelf te leven en 1 stond begrepen, dat haar broertje Langelot een groote dom- water aan te sjouwen. In minder dan geen tijd stond niet I heid had begaan. Ze rende achter de twee bezems aan ora alleen de heele stal onder water, maar stond ook het heele j deze tot stilstand te brengen, huis blank.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9