BINNENLAND ZONDAGSBLAD VRIJDAG 15 APRIL 1938 29ste Jaargang No. 9007 S)e Ccid^clieSoii^cmt Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uil vier bladen. V Het antl-papisme Daar is in de actie, die de N. S. B. ont wikkelt rondom Oss, een kwaad, waaruit iets goeds geboren kan worden. Het kwaad is het duidelijk naar voren springende anti-papisme. Dat is wel niet de eerste keer, dat in de N. S. B. een anti katholieke strooming en strekking kan worden opgemerkt! Maai niet dikwijls is het zóó duidelijk als nu: men moet den Katholieken minister Goseling treffen; men moet enkele Katholieke priesters in Oss verdacht maken! 't Moet erkend al maakt 't de schuld van de N. S. B. niet minder dat ten deze de N. S. B. heelemaal niet alleen staat. Een blad als de „Telegraaf' b.v. toont hier eenzelfde mentaliteit. Er leeft in ons land een antipapisti sche geest. Maar nog nooit vóór vandaag heeft men zich verzet tegen het feit, dat een ka tholiek Minister van Justitie is. Men heeft de Katholieken willen weren uit alle in vloedrijke functies, maar hen niet speciaal ongeschikt verklaard voor het beheeren van de portefeuille van Justitie. De portefeuille van Justitie werd be heerd: in het ministerie Van Hall (1860'61) door mr. J. A. Mutsaers; in het ministerie Van Zuylen (1866 '68) door mr. E. J. Borret; in het ministerie Mackay (188'91) door mr. G. Ruys de Beerenbrouck; in het ministerie Kuyper (1901'05) door mr. J. A. Loeff; in het ministerie Th. Heemskerk (1908 '13) eerst door mr. A. P. C. Nelissen, la ter door mr. Rob. Regout; in het tweede ministerie Colijn (1933 '35) door mr. J. R. H. van Schaik; in het derde ministerie Colijn (1935 '37) door denzelfde. Nooit heeft men gezegd, een Katholiek kan niet Minister van Justitie zijn. Dit is voorbehouden voor de actie tegen de Katholieken in onze dagen! Het goed, dat uit het kwaad van dit brute anti-papisme geboren kan worden is, dat nu letterlijk allen Katholieken de oogen open gaan voor de groote gevaren voor hun rechtmatige vrijheid, die hen bedreigen! Het geschenk der Limburgsche luistervin ken voor de nieuwe K. R. O.-studio. Een door Ch. Vos vervaardigd bronzen beeld van Maria Koningin, hetwelk een hoogte van 1.50 meter heeft. Vervanging van het stempelen. Te Breda is gisteren een bespreking gehouden in een commissie, waarin, behalve burgemeester Van Slobbe, zit ting hebben de leiders van sportorgani saties en cultureele vereenigingen. De bespreking werd bijgewoond door den minister van Sociale Zaken. Het ligt rul. in de bedoeling, te Breda een proef te nemen, op verlangen van genoem den minister, met het verschaffen van bezigheid aan de werkloozen. De mi nister is n.l. van plan het stempelen der werkloozen af te schaffen en zoo mogelijk een eind te maken aan het nietsdoen dezer menschen. Hij* wil dit laatste trachten te bereiken door groepen te vormen uit werkloozen, die in volkstuintjes hun bezigheid zullen vin den, die op voetbalvelden voetbal en an dere sporten beoefenen in competitiever band, waarvoor de medewerking der be trokken sportorganisaties zal worden ge vraagd; cursussen zullen voorts worden in gesteld en werkplaatsen tot stand gebracht in een groot leegstaand gebouw, dat daar toe zal worden gehuurd. Excursies zullen worden gehouden en zangkoren en tooneel- groepen worden gevormd. In het nieuw aan te leggen park aan dein Wilhelminasingel te Breda zal onder leiding van den directeur der Beplantingen een openlucht-theater worden aangelegd, waar nu en dan open- luchtvoorstellingen zullen worden gege ven. Alle kosten worden door het Rijk ge dragen, materialen worden door de com missie verstrekt. Werkloozen, die aan deze dingen zullen deelnemen, worden van stempelen vrijgesteld. De groepsleiders ont vangen bovendien 20 pet. van hun steun bedrag extra. De leiding bij die alles zal in handen zijn bij leiders te kiezen uit de werkloozen zelf. Mocht de proef van den minister te Breda slagen, dan zullen ge noemde maatregelen over het geheele land worden uitgebreid. Duiker bij bergingswerk in Westerschelde omgekomen. Lijnen en Iuchtslang onklaar geraakt. Op de Westerschelde onder de gemeente Hontenisse is gisteren een ernstig onge luk gebeurd, waardoor een lid van de be kende duikersfamilie Sperling, de 32-jarige duiker C. Sperling uit Maassluis, tijdens bergingswerk in de Westerschelde om het leven is gekomen. Sperling was in dienst van Tak's ber gingsbedrijf te Rotterdam, welke firma be last was met de opruiming van het in den nacht van 28 op 29 December 1937 op de Westerschelde vergane Joego-Slavische stoomschip „Srdj". Van het werkschip der bergingsonderne ming is Sperling gistermiddag omstreeks drie uur afgedaald om zijn werk te verrich ten aan het ruim elf meter onder het wa teroppervlak liggende wrak. Korten tijd la ter gaf hij nog seinen, totdat op een ge geven oogenblik de opvarenden van het werkschip tot hun grooten schrik bemerk ten, dat de lijn, waarmede de duiker met hel werkschip verbonden was en waarmee hij kon worden opgehaald en met behulp waarvan signalen worden gegeven, ergens onder.water vastzat, evenals de Iuchtslang, waarmee van het werkschip af lucht in de duikerkap wordt gepompt. Aangezien het afdalen in het water van de Westerschelde slechts mogelijk is als er door het keerende getijd stil water is, en er op het moment, toen men tot de noodlottige ontdekking kwam reeds weer een sterke stroom stond, was het onmogelijk een anderen duiker te doen afdalen om Sperling te helpen. Pas gisteravond tegen half tien, toen het tij dit weer toeliet, kon een andere duiker naar beneden gaan. Het bleek, dat lijn en Iuchtslang onklaar waren geraakt, doordat zij aan het wrak van het Joego- Slavische schip waren blijven vastzitten. Sterling had blijkbaar onder water ge merkt, dat de Iuchtslang ergens vastzat en heeft waarschijnlijk in de veronderstel ling verkeerd, dat dit met de lyn niet het geval was. Hij heeft althans om zich te bevrijden, de Iuchtslang met het mes, dat elke duiker bij de hand heeft, doorge sneden, vermoedelijk in de hoop, dat men hem dan snel naar boven kon trekken. Hij heeft echter niet geweten, dat ook de lijn vastzat, zoodat zijn signalen boven niet gemerkt werden en men daar on wetend was van het drama, dat zich elf meter onder den waterspiegel afspeelde. Door den doorgesneden Iuchtslang is het water in den duikerkap van Sterling ge drongen en deze is in zyn uuikercostuum verdronken. Toen tegen half tien het lyk aan boord Pensionneering van spoorweg-ambtenaren Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de pensi oenwet voor de spoorwegambtenaren 1925 (staatsblad no. 294). In de memorie van toelichting wordt de omstandigheid, dat met ingang van 1 Jan. 1938 de exploitatie van de Nederlandsche Spoorwegen, van de Maatschappij tot ex ploitatie van Staatsspoorwegen en de Hol- landsch IJzeren Spoorweg-Maatschappij naar de N.V. Nederlandsche Spoorwegen is overgegaan als motief voor deze wijzi ging naar voren gebracht. De inkrimping in de laatste jaren van het bedrijf der Nederlandsche Spoor wegen heeft geleid tot versterkte afvloei ing van personeel, zoodat de geldende be palingen omtrent toekenning van pensioen of wachtgeld, welke hierop niet waren be rekend, bij die afvloeiing minder ge- wenschte verschillen bleken op te leve ren. Om hierin verbetering te brengen, heeft de directie na overleg met den personeel- raad en met de commissie van bijstand van het Spoorwegpensioenfonds, voorge steld de in aanmerking komende artikelen te wijzigen, waarbij van de volgende be ginselen is uitgegaan: a. De directie verkrijgt de bevoegdheid, ieder van het personeel op 60-jarigen leef tijd ontslag te verleenen met dadelijk in gaand pensioen. b. Aan wachtgelders van 60 jaar of ouder zal op den datum van inwerking treding der gewijzigde pensinenw-ït dade- iijK ingaand pensioen worde verleend. c. Personeel van 55 jaar of ouder kan op e'gen verzoek door de di.ectie gepension- neerd worden. d. Aan wachtgelders van 55 tot 60 jaar zal, indien zij binnen zes maanden na in werkingtreding der gewijzigde pensioen wet daartoe aan de directie het verzoek richten, dadelijk ingaand pensioen worden verleend. e. Artikel 24, eerste lid, letter b, der pensioenwet vervalt. De onderling af wijkende voorschriften ten aanzien van het tijdstip, waarop de verschillende groe pen van personeel voor toekenning van pensioen in aanmerking komen, zullen zoodoende worden vervangen door voor het geheele personeel gelijkelijk gelden de bepalingen. Op grond daarvan zal de directi voortaan bevoegd zijn, ieder van het personeel bij het bereiken van den 60-jarigen leeftijd ontslag met dadelijk ingaand pensioen te verleenen. Overeen komstige bevoegdheid verlangt zij ten aanzien van hen, die den leeftijd van 55 jaar hebben bereikt, mits de belangheb bende een daartoe strekkend verzoek tot de directie richten. Opmerking verdient, dat in beide gevallen toekenning van pen sioen afhankelijk is van medewerking der directie, welke medewerking zij slechts verleent, indien wegens overtolligheid het bedrijfsbelang pensionneering vordert. Zelfstandig recht op pensioen zullen de spoorwegambtenaren eik voortaan eerst bij het bereiken van den 65-jarigen leef tijd hebben. Dezelfde beginselen zullen toegepast worden ten aanzien van hen, die bij het in werking treden van de wijzigingswet reeds op wachtgeld waren gesteld, met dien verstande, dat wachtgelders, jonger dan 60 jaar, gedurende zes maanden na den datum van invoering een aanvraag om toekenning van pensioen tot de directie kunnen richten. Om te gemoet te komen aan de hoogere pensioenlasten, welke hieruit voor het fonds voortvloeien, bepaalt artikel 5 van het ontwerp dat de vennootschap aan het fonds de pensioenen zal vergoeden, welke worden uitgekeerd aan hen, die den leef tijd van 60 jaar nog niet hebben bereikt. TSJANG KAI SJEK TOCH GEWOND? TOKIO, 15 ApriL (A. N. P.). De woord voerder van het Japansche departement van buitenlandsche zaken verklaart, dat naar de pers uit „betrekkelijk betrouwba re" bron vernomen heeft, Tsjang Kai Sjek tijdens het bombardement van Tsjangsja op 10 April jl. door Japansche marinevlieg tuigen, aan beide beenen gewond is geraakt De zwager van den opperbevelhebber, de minister van financiën, Soeng, zou ver wondingen hebben bekomen in den maag streek en aan den rechterarm. van het werkschip was gebracht, heeft dit koers gezet naaf Hansweert, vanwaar het heden naar Rotterdam is overgebracht en ter beschikking van de familie is ge steld. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. MASSALE HULDIGING VAN H. M. DE KONINGIN. Grootsche plnanen van „Het Mobilisatiekruis". Een dezer dagen is te 's-Gravenhage, on der voorziterschap van den luit.-generaal b.d. H. A. Cramer, oud-legercommandant iri Nederl.-Indië, een hoofdbestuursverga dering van den nationalen-bond „Het Mo bilisatiekruis" gehouden. In deze vergadering is uitvoerig van ge dachten gewisseld over de vraag, op welke wijze de oud-gemobiliseerden zullen deel nemen aan de viering van het 40-jarig jubi leum van H. M. de Koningin, in September. Generaal Cramer droeg het bestuur van de afdeeling Amsterdam op nadere plannen dienaangaande uit te werken. Het ligt in de bedoeling alle oud-gemobi liseerden, ook de niet-leden van den bond, uit te noodigen naar Amsterdam te komen, om te defileeren voor H. M. de Koningin. Er zijn onderhandelingen met de Neder landsche Spoorwegen geopend om dien dag voor de deelnemers vervoer tegen sterk ge- reduceerden prijs te krijgen en eveneens om een aantal nachttreinen te laten loopen. Verder zal getracht worden het open ter rein bij het Frederiksplein te verkrijgen, om aldaar een aantal keukenwagens van het Nederlandsche leger te stationneeren, alsook om enkele leegstaande winkels in de daarbij gelegen galerij in bruikleen te krij gen, teneinde er tegen lage prijzen lunch pakketten, consumpties e.d. verkrijgbaar te stellen. Tenslotte kan nog gemeld worden, dat op den dag van het défilé waarschijnlijk ook de algemeene vergadering van den bond gehouden zal worden. TWEEDE KAMERVERGADERING. De Tweede Kamer is bijeengeroepen te gen Dinsdag 26 April a.s. des namiddags te kwart voor twee. BRUILOFT OP HUIZE DOORN. Het huwelijk van Prins Louis Ferdinand met grootvorstin Kyra. De kerkelijke inzegening van het huwe lijk van prins Louis Ferdinand van Ho- henzollern met grootvorstin Kyra zal op 4 Mei door den hofprediker Doehring in Doorn geschieden. Het burgerlijk huwelijk zal op 2 Mei te Postdam worden voltrokke, daarna zal in Cecilienhof door hofprediker Doe hring een godsdienstoefening worden ge houden, waarbij een geestelijke der Grieksch Orthodxe kerk, waartoe groot vorstin Kyra behoort, het jonge paar den zegen van hun kerk zulen geven. DE VREES VOOR ONGEWENSCHTE IMMIGRATIE. Op de vragen van het Eerste Kamerlid Van Vessem betreffende het onverwijld nemen van doeltreffende maatregelen ter voorkoming van ongewenschte immigratie, heeft minister Patijn, mede namens de ministers Goseling en Romme, als volgt geantwoord De berichten omtrent zulke maatregelen bedoeld, zijn de regeering uiteraard niet ontgaan. Mede uit hoofde van de door den heer Van Vessem aangeduide motieven, is de rt geering er bij voortduring op bedacht toestrooming van vreemdelingen te beper ken. Maatregelen, welke onder de huidige cmstandigheden ter bescherming van de Nederlandsche belangen passend en nood zakelijk voorkomen, zijn onverwijld voor bereid en voor zooveel doenlijk reeds ge nomen. DE HOLLANDSCHE BOTERNOTEERING TE LONDEN. Noteeringsbond te Leeuwarden vlagt. In verband met de hoogere noteering van Hollandsche boter boven die der Deensche, prijkte hedenmorgen de rood-wit-blauwe vlag aan het notee- ringsbord der commissie-noteering in het beursgebouw te Leeuwarden. TELEFOONTARIEF MET BELGIë VERLAAGD. Een gesprek van 3 minuten voor f 1.05. In het telefoonverkeer tusschen Neder land en België wordt op 1 Mei a.s. een ver laging der tarieven ingevoerd. Voor een gesprek van 3 minuten, dat volgens het oude tarief tusschen 8 en 19 uur f 1.25 en tusschen 19 en 8 uur (nachttarief) f 0.75 kostte, is thans f 1.05 resp f 0.65 ver schuldigd. De prijs van gesprekken van 3 minuten in de tweede zone van het grensverkeer 2040 K.M.) is teruggebracht van f 0.40 en f 0.25 (nachttarief) tot f 0.30 en f 0.20. in het tarief voor het grensverkeer der eerste zone (020 K.M.) is geen wijziging aangebracht, zoodat de prijs van f0.20 en f 0.15 (nachttarief) voor een gesprek van 3 minuten gehandhaafd blijft. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Het Britsch-Italiaansch accoord. (2de blad). Roosevelt vraagt een crediet van 11/2 milliard voor den strijd tegen de malaise. (2de blad). Goede Vrijdag in Jerusalem. (2de blad). Franco's troepen snijden de verbinding BarcelonaValencia af. (2de blad). Binnenland Wijziging pensionneering voor spoorweg ambtenaren. (1ste blad). Proef met een afschaffing van het stem pelen. (1ste blad). DE WERELD IN VOGELVLUCHT ROME: Morgen zal te Rome de Britsch- Italiaansche overeenkomst worden onder teekend. Het blijkt, dat in dit pact de vol gende kwesties worden behandeld: die van Middellandsche Zee, het Naburige Oosten, Oost-Afrika en Spanje. In Romeinsche kringen, -waar men de sluiting der overeenkomst toejuicht, er kent men algemeen, dat deze in de eerste plaats psychologisch van belang is. Haar waarde zal, aldus zegt men, vooral afhan gen van den geest, waarin zij zal worden toegepast. Niettemin vormt zij een belangrijke etap pe op den weg naar toenadering tusschen de beide landen en baant zij den weg tot verbetering der betrekkingen tusschen Ro me en Parijs. De Fransche bladen zien reeds het front van Stresa herleven, dat gevormd werd door Engeland, Frankrijk en Italië en ge richt was tegen Duitschland. Zoover is het nog wel niet. De „Messagero" heeft er reeds dadelijk op gewezen, dat de as Rome- Berlijn intact blijft. Wij zullen zien, in hoe ver deze befaamde as intact zal blijven. De oplossing, welke nu gevonden is, kan moeilijk heelemaal bevredigen, daar de erkenning van Abessinië ten slotte toch een prijsgeven is van het eens door vrijwel ge heel Europa ingenomen standpunt n.l.: de verovering van Abessinië is 'n onrecht en nooit zullen wjj deze verovering erkennen. Maar aan den anderen kant is die verove ring nu eenmaal een feit en zij kan de be trekkingen tusschen de Europeesche sta ten niet blijven benadeelen. WASHINGTON: President Roosevelt heeft een speciale boodschap tot het Con gres gericht, waarin hij aanbeveelt, een crediet van anderhalf milliard dollar ter beschikking te stellen voor de verschillen de steunbureaux, ten einde het hoofd te bieden aan den huidigen terugslag. Een en een kwart milliard van dit bedrag zal be steed moeten worden voor een werkver- schaffingsprogramma in de komende zeven maanden van het financieele jaar, de rest voor steun aan den landbouw en de na tionale jeugdadministraties, alsmede voor het z.g. Civilian Conservation Corps. Een grootsch program, zooals Amerika er al meer gehad heeft. BOTERHEFFING. Het bedrag van de hefing en de steun- uitkeering op boter is, behoudens tusschen- tijdsche wijziging, voor de week van 14 tot 21 April vastgesteld op 50 cent per K.g. De commissienoteering voor Nederland sche boter is vastgesteld op 86 cent per kg. ROOKEN DOOR KINDEREN. De minister van binnenlandsche zaken heeft, teneinde aan zijn ambtgenoot van ju stitie gegevens te kunnen verstrekken om de wenschelijkheid te kunnen-beoordeelen van het bevorderen der totstandkoming van wettelijke bepalingen in zake het rooken door kinderen, aan Ged. Staten der verschil lende provincies inlichtingen gevraagd be treffende het bestaan van gemeentelijke verbodsbepalingen op dit gebied en de handhaving daarvan in de praktijk. Weekabonné's, die geabonneerd zijn op het Zondagsblad, worden er aan herinnerd, dat dit vanaf heden ad 50 cent betaald moet worden.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1