De nieuwe inruil-campayne H De jaarlijksche bloemenparade te Boskoop AGENDA van Philips, Erres, Lorenz, Waldorp enz. DONDERDAG 14 APRIL 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5 J per kwartaal. Bij onze agenten i0 cent per week; f 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? IETS ZACHTER. De BUI seint i Verwachting: Matige tot zwakke meest Noordelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, iets kouder des nachts, overdag iets zachter. Hoogste barometerst.: 773.1 te Blacksod. Laagste barometerst741.3 te Vardö. Het gebied van hooge luchtdruk nam verder in beteekenis af, de kern ligt nog benoordwesten Ierland op den Oceaan. De depressie in het Oosten trok Zuid-Oost- waarts af, over Noord-Scandinavië ligt een nieuwe depressie. Op de Britsche Eilanden en in Frankrijk bleef de wind vrij zwak met meest licht bewolkten lucht doch plaat selijk ochtendmist. Alleen in he'. Rhonedal waait een krachtige mistraal. In Noord- Scandinavië staat weer een krachtige tot stormachtige Westelijke wind met zware bewolking en regen onder invloed van de depressie in het Noord-Westen. Overigens is in het geheele waarnemingsgebied de be wolking nog vry zwaar met een matigen Noord-Westelijken wind. Vestmanoer op IJsland meldde 8 en Weenen 10 m.m. regen over den afgeioopen nacht, overigens werd alleen lichte neerslag gemeld. De vorst is thans uit het geheele waarnemingsgebied verdwenen, de temperatuur is plaatselijk in Engeland en Ierland, overigens in Frank rijk en Oost-Europa, onder normaal. In het overige deel \an het waarnemingsgebied is zij meest boven normaal. Voor onze omgeving wordt nog Noordelijke wind verwacht doch af nemend in sterkte, de bewolking zal vermoedelijk minder zwaar zijn de nacht zal iets kouder zijn ter wijl overdag iets zachter weer verwacht wordt. Regen is niet waarschijnlijk. LUCHTTEMPERATUUR. 7.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Donderdagnamiddag 7.25 uur tot Vrijdagmorgen 4.35 uur. nOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 15 April voorm. 2.55 en nam. 3.20 uur. Maan op 19 02 uur Donderdagavond. Maan onder 5.02 uur Vrijdagochtend. VACANTIEREGELING WINKEL PERSONEEL. De Minister van Sociale Zaken heeft krachtens het Werktijdenbesluit voor win kels 1932 de districtshoofden der Arbeids inspectie gemachtigd om gedurende het jaar 1938 aan hoofden of bestuurders van binnen hun ressort gelegen winkels, die het daarin werkzame personeel een vacan- tie van een week of langer achtereen met behoud van loon geven, gedurende ten hoogste 14 weken te vergunnen, dat in die winkels arbeiders van 16 jaren of ouder arbeid verrichten, in afwijking van het be paalde bij de artikelen 3, eerste lid, en 5 van het Werktijdenbesluit voor winkels 1932, met dien verstande, dat behoudens in de gevallen, waarin krachtens dit werk tijdenbesluit een langere arbeidsduur is toegestaan, niet langer arbeid mag ver richt worden dan: a. door mannen en vrouwen gedurende ten hoogste 9 uur per dag en 58 1/2 uur per week; b. door jeugdige personen van 16 jaar of ouder gedurende ten hoogste 9J4 uur per dag en 55 uur per week; Een en ander met inachtneming van on derstaand schema: Personeel 6 werkd. 9 werd. 12 werkd. bezetting vacantie vacantie vacantie In houden van den halven vrijen dag per achterblij vende winkelbedtende gedu rende ten hoogste: 2 personen 1 week 2 weken 2 weken 3 personen 2 weken 3 weken 4 weken 4 personen 3 weken 4 weken 6 weken 5 pers. of meer 4 weken 6 weken 8 weken R.-K, MIDDENSTANDSBOND IN HET BISDOM HAARLEM. Op Woensdag 18 Mei a.s. belegt boven genoemde diocesane bond haar voorjaars centrale-raadsvergadering in de tuinzaal van den Dierentuin te Den Haag. De bijeenkomst, voorafgegaan door een H. Mis in de kerk van de H.H. Antonius en Lodewijk, (Boschkant) vangt aan om 10 uur. De agende bevat mededeelingen en voor stellen van het hoofdbestuur en van de afdeelingen. In de middagvergade ring zal mr. dr. T. J. Verschuur, oud minister van economische zaken en voor zitter van de R.-K. Staatspartij de aanwe zigen toespreken. TOELATING VAN OOSTENRIJKERS IN NEDERLAND. Geen asylvraagstuk in den eigenlijken zin. Op de vragen van het Tweede Kamer lid Aibarda in verband met de voorwaar den voor de toeiatmg van zg, oud-Oosten rijkers in Nederland heeft minister Colijn het volgende geantwoord. De regeering heeft zich, nadat ons land gedurenae de laatste jaren groote bezwa ren ondervonden heeft van de toestroo- ming van uitgeweken onderdanen van een aangrenzenden staat, in het landsoelang genoodzaakt gezien scherper maatregelen te treffen tegen binnenkomst van een nieuwe cacegone vluchtelingen, afkomstig uit een niet aangrenzend land en als re gel rechtstreeks naar een ander land dan het onze uitgeweken. Uit deze verklaring van motief en doel der maatregelen blijkt, dat het asylvraagstuk in den eigenlijken zin zich in dezen slechts zelden zal kun nen voordoen. De ervaring bij de toepas sing leert, dat de maatregelen eenerzijds de beoogde preventieve werking hebben en dat anderzijds beleidvolle hanteering, mede op grond van de in de regeling ver vatte uitzonderingsbevoegdheid, passende ruimte laat. De reegering is zich bewust, dat aan de eischen, welke zij voor binnenkomst in ons land gesteld heeft, niet gemakkelijk kan worden voldaan. Strenge voorwaar den waren in dit opzicht onvermijdelijk, zeker om te voorkomen, dat de gevolgen van een plotseling geschapen nieuwe situ atie ons land in grootere moeilijkheden zouden brengen. De practijk heeft uitgewezen, dat de be trokken vluchtelingen, ofschoon zij afkom stig zijn uit een niet aangrenzend gebied, toch in niet onbelangrijk aantal naar ons land trachten te komen.'Het feit, dat zulks niet voor de hand ligt, vormt een argu ment voor het gestelde, dat in casu ten opzichte van ons land het asylvraagstuk zich in dezen niet voordoet. LUCHTVAARTTENTOONSTELLING SOESTERDAL. Onder groote belangstelling is heden morgen te Soesceroerg de nieuwe perma nente Luchtvaartten toonstelling boester- dai geopend, die, als opvolging van de vroegere particuliere tentoonstelling, die hier oestond, onder auspiciën van de Ko ninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart, is tot stand gekomen. De burgemeester van Soest, Mr. W. A. J. Visser, die was uitgenoodigd de openingsplechtigheid te verrichten, her innerde er aan, dat men hier op historisch terrein was, waar het de geschiedenis der Luchtvaart betreft. Hier werden in 1909, op initiatief van Henri Wijnmalen, de eerste vliegoefeningen gehouden, waar voor duizenden belangstellenden uit het geheele land naar hier stroomden. Deze belangstelling heeft zich verdiept tot een warm medeleven met alles wat op de luchtvaart betrekking heeft en speciaal met de mannen, die voor de luchtvaart baanbrekend werk hebben verricht. In dezen tijd van zwaren druk kan een tentoonstelling als deze ons den weg wij zen en ons toonen, wat door initiatief, on dernemingsgeest en doortastenheid is te bereiken. Speciaal voor de jeugd is zij een opwekking om door den ongunst der tij den niet bij de pakken te gaan neerzitten, maar met kracht mede te werken om ons rijk te handhaven op de plaats, waar op wij recht hebben en waarop wij trotsch zijn. In het nieuwe tentoonstellingsgebouw, dat op de plaats van het oude staat, heb ben de Nederlandsche fabrieken, die vlieg tuigen bouwen, de K.L.M., de buitenland- sche luchtvaartmaatschappijen, Deutsche Lufthansa en Air France, het departement van defensie, het luchtvaartbedrijf Soes- terberg, de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart, het Konink lijk Nederlandsch Meteorologisch Insti tuut te de Bilt, de Nederlandsche Seintoe- stellen fabriek en tal van andere instel lingen, ondernemingen en bedrijven die voor luchtvaart werken, belangwekkende stands. Buiten staan, behalve het oude mo del van de eenig gebouwde Fokker F. 14, verschillende nieuwe vliegtuigmodellen in natuurlijke grootte, terwijl als bijzondere nieuwigheid in den tuin een volledig in gerichte, aan alle eischen voldoende gas- kelder, is gegraven. Een sprookjes-tuin van verkwistende pracht HEDEN HAD DE OPENING PLAATS Wij kunnen Adam en Eva nu wel be nijden, omdat zij, luchtig gekleed, vrijelijk door den tuin van Eden mochten wandelen, doch als onze stamouders voorzien hadden, wat er in de Paaschweken te Boskoop wordt tentoongesteld, zouden zij, op hun beurt, óns benijd hebben. Want het aardsch paradijs kan, althans wat bloemenpracht en bloemenkleur .be treft, niet schooner geweest zijn dan de Flora, die van 14 tot en met 30 April wordt gehouden. Onder de beschutting der enorme glazen overkapping is een tuin aangelegd van zoo overdadige weelderigheid, dat, daarbij vergeleken, de tropische plantengroei weg- schrompelt tot een armtierige vegetatie. De wereldnaam, welke Boskoop heeft als kweekcentrum van sierheesters; wordt dezen keer opnieuw bevestigd en bezegeld, en wij hopen, dat zéér velen uit Leiden en omgeving deze tentoonstelling, welke in haar soort é,énig is op deze aarde, zullen gaan bezoeken. Wij hebben gisteren tijdens het persbe zoek geruimen tijd in het Flora-gebouw doorgebracht, kijkend, genietend, met volle teugen inademend de zalvende geuren, die als zoete wierook uit deze heuvelen en dalen van bloemen opstijgen. Men komt niet spoedig uitgekeken op die duizenden zwijgende bloemen, die ons toch ieder iets te vertellen hebben, die daar staan te prijken als afschaduwingen eener Schoonheid, welke niet van deze wereld is. Bij het bezoek aan de Boskoopsche ten toonstelling vergeten wij even, dat de we reld een „tranendal" is, wij vergeten zelfs maar dat is niet geheel naar den zin van de Boskoopsche kweekers! dat deze bloemenschat koopwaar is, om ons onbe vangen en onbezorgd te verlustigen en te vermeien in de gracieuse kringeling van oranje roosjes, in de geruischlooze water val van blauwe glycines en gouden regen, cm te kijken in het diepe avondrood van forsche Rhododendrons en amoureuse Ca melia's en het oog rust te geven op de meer fletse, maar toch zoo prachtige tin ten van Azalea en Clematis. Wordt het niet wat afgezaagd om iederen keer die bloemententoonstellingen af te loopen? werd ons gevraagd. Neen! dat is iederen keer opnieuw een vreugde, evenals iedere lente ons telken male opnieuw in verrukking brengt. Men raakt immers nooit uitgekeken op een zoo rijk gesorteerde tentoonstelling als de Flo ra; het langste bezoek is altijd nog te kort. Als men zich vergast heeft in het bonte samenspel van kleuren, dat, hoe de tinten ook contrasteeren, toch altijd harmonieert, gaat men zich verdiepen in de details en in de nieuwigheden en op deze tentoon- ste'ling zijn wederom zeer vele nouveau- té's geëxposeerd o. a. de elegante baby- roosjes, die het middenperk hebben inge palmd en even stormenderhand het pu bliek zullen veroveren, als de koene zwemsters, naar welke zij zijn vernoemd. En dan zijn er voor heele en halve leeken op tuinbouwgebied telkens weer nieuwig heden te ontdekken, die in het geheel geen nieuwigheden zijn! Zoo treffen wij in een bescheiden hoek groepjes winterharde or chideeën aan, de Cyprepedium Japonicum en de Blethia hyacinthiana, en welke bloe menliefhebber zal het niet op prijs stellen orchideeën in zijn tuin te hebben? Zoo ver baasden wij ons weer over het kleuren gamma, dat kweekkunst heeft weten te ont lokken aan de gele brem, welke hier te vin den is in purpere en paarse tinten. Men kan het in de hoogte, en in de laag te zoeken: bewondering koesteren voor de azalea's en rhodo's op stam, voor de Vi burnums, de rose pruimen- en witte appel bloesems, of zich bukken over de dwerg- vormen van dezelfde heesters, in welk ge zelschap het Peon-roosje als Klein-Duimp- je optreedt. Voor wie de Boskoopsche tentoonstellin gen kent is het bijna beleedigend te zeg gen, dat de irzendingen goed verzorgd zijn. Daarin-is reeds sinds jaar en dag de vol maaktheid bereikt; dankbaar wordt daar bij gebruik gemaakt van coniferen met somber en van acers met vroolijk, licht groen blad. Een bijzonderheid van deze tentoonstel ling zijn de nagebootste stadstuintjes; eigenlijk kan men van na-bootsing niet spreken, want dan zouden zij heel wat minder fleurig er uit zien! Het zijn ideaal- tuintjes handig aangelegd en gesierd met een kostelijke bloem en-vracht. Er zijn verschillenden van deza proef-tuinen, wel ke architectonisch zóó oordeelkundig zijn ingeschoven tusschen de reeksen inzendin gen, dat zij daarin geen onderbreking vor men. Hoe vindt u onze show? interviewden wij een Engelsch lid van de internationale jury. De statige Engelschman liet zijn ken nersblik goedkeurend dwalen over de kleu- ren-deining en smakte tevreden met de lippen. Zonder een woord te verspillen had hij niet beter de algemeene opinie over deze tentoonstelling kunnen vertolken! DE OPENING. De opening heeft hedenmorgen plaats ge had voor een uitgelezen gezelschap. Daar waren de Minister van Buitenlandsche Zaken, mr. Patijn, de commissaris der Ko ningin, Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, de deken van het corps Diplomatique en gezant van Zwitserland A. de Pury, de gezant van Duitschland, Jhr. Zech von Burckersroda. de gezant van Zweden E. A. M. Sjöbery, de gezantschapsraad van België, Baron Ruzette, dr. Th. Rhijn, secre taris-generaal van het departement van Econ. Zaken, de burgemeesters van Bos koop, Gouda, Waddinxveen, Reeuwijk en Zwammerdam, de gemeente-secretaris van Hazerwoude, de heer van Braver, de ge meentesecretaris van Alphen aan den Rijn, mr. Helmstrijd en wethouder Sprey, de voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel te Gouda, de heeren Sc'nreu- der en Hogendoorn, de voorzitter van de A.N.W.B., de heer Edo Bergsma en vele andere autoriteiten. Verwelkoming door den tentoön- stellingsvoorzitter. Zij allen werden door den voorzitter van de Tentoonstellingsvereeniging, den heer P. J. C. Oosthoek, hartelijk verwelkomd. Over de tentoonstelling zelf wilde spr. niet uitweiden, die spreekt weldra voor zichzelf. Maar een enkel woord wilde-hij zeggen over de plaats waar deze gehouden wordt. Boskoop is slechts een dorp met 8000 in woners, maar het neemt toch een heel bij zondere plaats in, in de rij van de Neder landsche gemeenten; het oog van heel de beschaafde wereld is er op gevestigd. Althans lang voor de autarchie in de mode kwam hebben de regeeringen van alle Europeesche en Amerikaansche lan den het reeds noodig geoordeeld hun eigen boomkweekerfj-bedrijven te beschermen te gen de meerdere bekwaamheid in het vak, de grootere ondernemingsgeest van die 8000 Boskoopers. Dit deden ze door tarieven te heffen die neerkomen op 50 tot 250 pet. van de waar de of door algeheele uitsluiting. De Boskoopsche export is door die maat regelen zeer zwaar getroffen maar de ener gie van de bevolking is daardoor niet ver kleind, het tegendeel is eer waar. Onafgebroken blijft Boskoop vechten voor zijn voortbestaan en deze tentoonstel ling is niet een zoo maar opgekomen idee maar is een der middelen door Boskoop aangewend om overeind te blijven. Onze Nederlandsche regeering weet dat, ook in allerhoogste kring is dit bekend en wij vertrouwen dit jaar wederom een be wijs van belangstelling in den strijd om het bestaan, welken Boskoop te voeren heeft, te mogen ontvangen. Een ieder, die deze tentoonstelling be zoekt, moge dan ook met de indruk naar huis gaan, dat een bedrijf dat zich zoo dapper weert en zulk een schoonheid weet te scheppen niet mag ondergaan. Ik dank u, omdat u even naar mij hebt willen luisteren en ik verzoek thans uwe aandacht voor Zijne Excellentie, den heer Minister van Staat jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek. Openingsrede Z.Exc. van Karnebeek. Hierna kreeg jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek het woord: Gaarne zal ik, zeide spr., aan de uit- noodiging om deze tentoonstelling te ope nen gehoor geven. Verleden jaar zou ik ook gaarne deze tentoonstelling hebben ge opend, ware het met dat ik toen in het buitenland vertoefde. Het is spr. een genoegen geweest te ver nemen dat de resultaten van de tentoon stelling verleden jaar gunstig zijn geweest. Wat de thans georganiseerde tentoon stelling betreft, is het verheugend dat de Maandag. Pulchri Studio. Operette „Nelly". Stadsgehoorzaal 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 9 tot en met Vrijdag 15 April a.s. waarge nomen door de apotheken: J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85, A. J. Donk, Doeza- straat 31, tel. 1313 en J. Doedens, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, tel. 274. f 15.tot f 163,— voor een oud toestel. Komt U de lijsteens raadplegen. Een jaar lang gratis onderhoud- Wie zijn geld met zorg besteedt doet het bij palla~l....«. 1701 leiden. breestraat 109 reitenourg van i/VJ alphen, bruggestraat7 opening zich kan voltrekken in een .althans voor Boskoop, verbeterde conjunctuur. Dit bevestigt hetgeen steeds geleefd heeft in 't diepste der harten van den menschen, die de Boskoopsche bedrijven schragen. Dezen immers zijn nooit ontmoedigd geweest. Hier in Boskoop werkt niet alleen de werk zaamheid van het levende geslacht, maar ervaring van eeuwen. Daarom kan er hier, ondanks de onzekerheid van het heden, geloof bestaan in de toekomst van Bos koop. Deze tentoonstelling en dit gebouw zijn een symbool van Boskoop en omgeving, een manifestatie van de plaatselijke taak. Spr. gaf uiting aan de hoop, dat deze tentoonstelling een schrede zal zijn op den weg van den vooruitgang van Boskoop. Aan het einde van zijn rede verklaarde de commmissaris der koningin de tentoon stelling geopend. De aanwezigen zongen hieraan staande het Wilhelmus. Na deze officleele plechtigheid volgde een rondgang over de tentoonstelling. De zwemsters en de babyroosjes. Om twaalf uur had in tegenwoordigheid van enkele prominente Nederlandsche zwemsters en wel de dames van Wuyck- huyse, Nida Senff, Rie van Veen en Corry Vink de bloemendoop plaats van een zes tal nieuwe babyrozen, een aanwinst van de N.V. Boomkweekerij Kersbergen. Behalve de namen van de drie laatstgenoemde da mes werden nog de namen gegeven van de dames Rie Mastenbroek, Iet van Feggelen en Jopie Waalberg, die niet aanwezig kon den zijn. Met vriendelijke woorden van den heer Van Kersbergen werden den dames bloe men aangeboden. Aan de lunch, welke om 12 uur plaats vond in het gebouw „Flora" en waaraan tal van genoodigden aanzaten, hield de Burgemeester, mr. E. P. Verkerk, de vol gende toespraak: De Burgemeester spreekt. Excellentie, dames en heeren, Ik heb reeds mijn verwelkoming uitge sproken in de taal onzer vrienden, mag ik thans u namens het gemeentebestuur van Boskoop welkom heeten aan de lunch en u danken voor uw bereidwilligheid met ons te willen aanzitten. Ik weet niet of noch ook wat de ons toegewijde pers vandaag schrijven zal. Mag ik haar dit zeggen, dat zy een eereplaats inneemt in ons hart en dat er ontzettend veel zou moeten geschieden om haar bij ons uit die eereplaats te verjagen. Ik zou u thans willen verzoeken om uw lunch te beginnen, doch niet, nadat wij hulde gebracht hebben aan Haar, die Bos koop zoo vaak omstraalde met haar Ko ninklijke belangstelling, die in haar per soon symboliseert de eenheid in ons va derland en den vrede met het buitenland, Hare Majesteit Koningin Wilhelmina. DE BEKRONINGEN. Door de internationale jury der Bloemen tentoonstelling werden de volgende bekro ningen toegekend: Groote gouden medailles. M. Koster Zn., Gebr. Goudkade, Felix Dijkhuis, Adr. van Nes, L. J. Endtz Co. Gouden medailles: D. Veerman Jr., K. Houdijk Zn., N.V. Kersberger's Bloe menhandel. Anth. Kluis (22 B), K. Ros bergen Zn. Verguld zilveren medailles: Firma Jan Soek (6 B), Hugo T. Hooftman, Ant. Kluis (22 A), Fa. D. A. Koster, N.V. Fa. G. v. d. Stam Azn., W. C. Hage Co., Fa. Jan van Gelderen, C. Beekenkamp T.zn., Gebr. Kromhout, Wm. Hardijzer Co. Zilveren medailles: N. V. Frets Zn., P. Hooftman Jzn., G. Koster, Fa. Gebr. Ellerbroek, Jac. Booy Mzn., Ant. Kluis (22 C.), Felix Dijkhu's, Rien Grootendorst, W. Keessen Jr. Zn. „Terra Nova" Aalsmeer, P. Ravensberg, Ballego Zn. Leiden. Eer e-p r ij z n: De medaille van H. K. H. Prinses Juliana werd toegekend aan: N.V. Handelskweekerij v h. M. Koster Zn.; Gemeente Boskoop Gebr. Goudkade; Bond van Plantenhandelaren: Felix Dijk huis; P. H. Bicker: Fa. Jan van Gslderen: Handelsbl. v. d. Tuinb. (Fa Enschede): L. J. Endtz Co.; The American Express Comp.: D. Veerman Jr.; Vereen, v. Vaste- plantenkweekers: K. Houdijk Zn.; Mevr. E. Schorer-Stael v. Holstein v. Vloten: N.V. Kersbergen's Bloemenhandel; Gemeente Alphen a. d. Rijn: Ant. Kluis; Gemeente Reeuwijk, K. Rosbergen Zn.; Gemeente Zwammerdam: Fa. Jan Spek; Kamer v. Koophandel Fabr. v. Gouda en Omstr. Hugo T. Hooftman; Algem. Ned. Ver. v. Vreemdel. Verkeer Den Haag: Anth. Kluis; H. Th. 's Jacob, Sta verden: Fa. D. A. Kos ter; Kamer v. Kooph. en Febr. te Leiden: N.V. Ft. G. van der Stam Azn.; Onderl. Ver. Land- en Tuinb. Belang: W. C. Hage Co.; en van Burgemeester P. A. Troost te Waddinxveen aan Adr. van Nes. De Burgemeester Verkerk wisselbeker werd toegekend aan de N.V. Handelskwee- v.h. M. Koster 7"

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2