DONDERDAG 14 APRIL 1938 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De ontwikkeling der gebeurtenissen rond Oostenrijk 29ste Jaargang No. 9006 S)e £eidóoh£0ou/ta/nt lelefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Adr. en Abonn.-tarieven zie pag. 2. Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat uil vier bladen. MGR. ORSENIGO BIJ VON RIBBENTROP. Onderhoud, dat ongeveer een unr duurde. Naar United Press meldt, heeft de pau selijke nuntius te Berlijn, mgr. Orsenigo, gistermorgen een bezoek gebracht aan den minister van buitenlandsche zaken en met dezen een onderhoud gehad, dat ongeveer een uur duurde. In zekere Berlijnsche kringen loopen in dit verband geruchten, welke echter nog niet van officieele zijde bevestigd werden, dat mgr. Orsenigo tij-lens dit onderhoud een uitnoodiging van Z. H. den Paus aan Hitier zou hebben overgebracht, om Zijne Heiligheid tijdens het verblijf van den „Fuehrer" in Rome een bezoek te brengen. Behalve over Hitler's bezoek zou ook nog over eenige andere kwesties gesproken zijn, welke nog tusschen het Vaticaan en Duitschland hangende zijn, o.a. over de verklaring van Z. H. Em. kardinaal Innitzer en de gevolgen daarvan. Von Ribbentrop van zijn kant schijnt ge wezen te hebben op het verschil in houding van het Duitsche en het Oostenrijksche epis copaat. Een zinspeling van den Paus. In een toespraak tot een menigte ge- loovigen, onder wie leerlingen van een seminarie te Innsbrück, heeft de H. Va der voor het eerst gezinspeeld op de gebeur tenissen in Oostenrijk. Tot deze leerlingen zeide Zijne Heilig heid, verheugd te zijn hen te zien, ook al was ditmaal zijn vreugde gemengd met smart, „want, aldus zeide de H. Vader, ieder weet, dat van dient kant van de Al pen niet alleen lentezuchten, maar ook smartelijke stormvlagen komen". Een bisschop, die niet stemde. De N. S. Kurier meldt uit Stuttgart, dat de bisschop van Rothenburg in Oberfran- ken, Sproll, de eenige in die plaats is, die niet gestemd heeft. Deze mededeeling werd tijdens een groote betooging, waarop het resultaat van de stemming gevierd werd, gedaan door den burgemeester en lokte, aldus het blad, kreten van verantwaardiging uit. Von Fritsch gerehabiliteerd. Generaal von Fritsch werd bij zijn aftre den in Februari jongstleden, naar thans vernomen wordt, beschuldigd van vergrij pen tegen de zeden. Hij heeft toen een be roep gedaan op een eereraad, die hem vol komen heeft gerehabiliteerd. In gewoonlijk goed ingelichte kringen wordt verklaard, dat deze eereraad heeft bestaan uit Goering en de generaals Brau- chitsch en Keitel. Men verwacht, dat Hit- Ier binnenkort von Fritsch op een of andere wijze een blijk van zijn hoogachting zal geven. WAAR IS SCHUSCHNIGG? Gaat hij naar een Duitsche stad? Oud-bondskanselier Schuschnigg is gis teren vertrokken uit de villa, die hy in de wijk Belvedère bewoonde. Van gezaghebbende zijde wordt ver klaard, dat de gewezen bondskanselier niet in de gevangenis is opgesloten, doch het parket heeft geen enkele mededeeling ge daan over Schuschnigg's nieuwe verblijf plaats. Daar onlangs een hooggeplaatste persoon lijkheid naar het concentratiekamp Dachau is gebracht, vroeg men zich af, of Schusch nigg naar Duitschland was gevoerd bij wij- 2e van beschermende hechtenis. De opvatting, dat een proces tegen den vroegeren bondskanselier wordt voorbe reid, vindt steeds minder geloof. Naar gisteravond werd vernomen, be vindt Schuschnigg zich nog te Weenen, hoe wel hij zijn villa heeft verlaten. Het schijnt, dat Schuschnigg verzocht zal wor den in een Duitsche stad te gaan wonen, waar hij een betrekkelijke vrijheid zal ge nieten, op voorwaarde dat hij zijn eere woord zal geven een bepaald gebied niet te verlaten. Men verwacht te Weenen, dat eenzelfde systeem zal worden toegepast op de meeste vooraanstaande Oostenrijkers, die gearres teerd zijn. De geruchten, dat Schuschnigg in het hu welijk zou zijn getreden met gravin Fug- ger, zijn blijkbaar voorbarig geweest. Het is evenwel niet onmogelijk, dat het huwe lijk vóór het vertrek naar Duitschland zal worden voltrokken. DE PAASCHEI-ACTIE VAN HET NED. R. K. HUISVESTINGSCOMITÉ Radio-uitzendingen. Op den eersten Paaschdag zal tijdens het avondprogramma van den K. R. O. de wel eerw. heer H. de Greeve een toespraak houden tot de luisteraars ter aanmoediging van de Paaschei-actie, die jaarlijks door het Ned. R. K. Huisvestings Comité in sa menwerking met de bij de stichting aan gesloten landelijke organisaties wordt ge organiseerd. Paasch-Zaterdag in den namiddag van 16.50 tot 17.00 uur zal de heer B. J. J. M. Dekker, bestuurslid der afd. Tilburg van het Ned. R. K. Huisvestingscomité een kor te utieenzetting over de Paaschei-actie ge ven. Dienzeifden middag zal Mevr. Schelf houty. d. Meulen in haar radio-halfuur tje (van 14.tot 14.30) de rijpere jeugd tot medewerking opwekken, terwijl mevrouw Nieuwenhuis-c. d. Rijst evenals het vorig jaar in het kinderuurtje iets over de Paaschei-actie aan de kleineren zal vertel len. Dit om de oorspronkelijke opzet zoo veel mogelijk te bewaren: de gezonde jeugd een offertje te leeren brnegen voor het zwakke kind, dat door zijn zwakte en lusteloosheid een zoo gering deel kan ne men in de blijheid en opgewektheid, die de jeugd a's haar bijzonder voorrecht be schouwt! DE INKOMENS EN VERMOGENS IN NEDERLAND. Waar ze het hoogst en waar het laagst zijn. De bij sommige statistieken reeds eer der gebruikte indeeling van ons land naar 42 economisch-geograiiische gebieden is wederom toegepast voor enkele belasting gegevens betreffende de inkomens en ver mogens. Deze gegevens hebben een plaats gevonden in de zoo juist verschenen 3de aflevering van het maandschrift van het Centraal bureau voor de statistiek. Het gemiddelde bedrag der belaste in komens per inwoner is voor alle groepen over 1936/1937 lager dan over 1932/1933, terwijl het gemiddelde bedrag der belas te vermogens per inwoner over 1936/1937 slechts voor 3 groepen hooger is dan over 1932/1933. De hoogste gemiddelde bedragen der be laste inkomens per inwoner worden over 1936/1937 aangetroffen in de groepen 's-Gravenhage en omstreken 565, en Het Gooi en Oostelijk Utrecht f 501. In 4 groe pen ligt dit gemiddeld bedrag tusschen 400 en 500, in 3 groepen tusschen 300 en 400, in 22 groepen tusschen f 200 en 300 en in 11 groepen tusschen 100 en 200. Het laagste bedrag komt in de groep der Drentsche Veenstreken voor 114). De hoogste gemiddelde bedragen der be laste vermogens worden over 1936/1937 aangetroffen in de groepen Het Gooi en Oostelijk Utrecht f 3.129, 's-Gravenhage en omstreken 2.863 en de duinstreken in midden- en zuidelijk Noord-Holland en in Zuid-Hojland 2.397. In 4 groepen ligt dit gemiddelde bedrag tusschen 1.500 en 2.000. In 12 groepen tusschen 1000 en 1.5000. In 22 groepen tusschen 500 en 1000, terwijl alleen voor de groep mijn streek in Limburg een nog lager gemid delde gevonden wordt 345). TEGEN VERHOOGING VAN OMZETBELASTING. Adres K. v. K. voor 's-Gravenhage aan minister. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor 's-Gravenhage heeft een adres gezonden aan den minister van Financiën met betrekking tot de herziening van de Omzetbelastingwet 19^3. In dit adres wordt door de Kamer opge merkt dat de Omzetbelastingwet voor het bedrijfsleven van zoo groot belang is en haar invloed in alle geledingen van het zakenleven in die mate doet gelden, dat een streven, om de omzetbelasting te doen drukken op een wijze, welke de concur rentieverhoudingen het minst verstoort en geen onevenredig zware administratieve lasten op het bedrijfsleven legt, moet wor den toegejuicht. Een verhooging van het percentage zal beteekenen een verhooging van de lasten op het bedrijfsleven, dat allerminst in staat is nog zwaardere lasten op te bren gen. De Kamer verzoekt derhalve den mi nister met aandrang dit voornemen ten aanzien van de omzetbelasting niet ten uitvoer te brengen. WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING. Studiereis van ir. Hacke en den heer Vogel naar Zweden. Naar ons ter oore komt, zullen de vol gende week Dinsdag de directeur-generaal van den arbeid, dr. ir. A H. W. Hacke en de administrateur van Financiën, A. Vogel, naar Zweden vertrekken, teneinde daar ge durende ongeveer veertien dagen de wijze van bestrijding van de werkeloosheid te bestudeeren. EXTRA KALVERTOEWIJZING IN VERBAND MET MOND- EN KLAUWZEER. Naar wij vernemen heeft de minister van Economische Zaken besloten, dat, met het oog op de bij de laatste mond en klauwzeer-epidemie geleden verliezen de aan de onderscheidene gewesten voor 1938 verleende kalvertoewijzingen alsnog een verhooging zullen ondergaan. Bij de bepaling van de uit dien hoofde aan de gewesten toe te kennen extra toe wijzing, is uitgegaan van een uitgebreid en nauwkeurig door den centralen crisis-controledienst ingesteld onderzoek, alsmede van de cijfers», welke dienaan gaande door den veeartsenijkundigen dienst zijn gepubliceerd. Op dien grondslag is het aantal extra schetsen voor geheel Nederland op 28506 vastgesteld. Ten aanzien van de toewijzingen binnen de gewesten, de toewijzingen dus aan de verschillende daarvoor in aanmerking ko mende veehouders, is bepaald, dat alleen zij, op wier bedrijf volgens officieele ver klaringen na 1 Augustus 1937 mond- en klauwzeer heeft geheerscht, voor deze toe wijzing in aanmerking kunnen komen. Voorts zal bij de vaststelling van de toe wijzing rekening worden gehouden met: le. Het aantal aan mond- en klauwzeer gestorven dieren boven 1 jaar tijdens de periode, gedurende welke het bedrijf door den veeartsenijkundigen dienst besmet is verklaard. 2e. Het aantal na de vorenbedoelde peri ode aan mond- en klauwzeer gestorven dieren boven 1 jaar en de tijdens en na die periode tengevolge van genoemde ziekte plaats gehad hebbende noódslachtingen van dieren boven 1 jaar. 3. Het aantal stuks vee boven 1 jaar, het welk door het mond- en klauwzeer wrak is geworden en dientengevolge spoedig zal moeten worden opgeruimd. Door de gewestelijke landbouw-crisis- organisaties zal zoo spoedig mogelijk be kend worden gemaakt, waar en op welke wijze aanvragen voor deze bijzondere toewijzing dienen te worden ingediend. NEDERLANDSCHE EN DEENSCHE BOTER. Belangrijke wijzigingen op de Londensche zuivelmarkt „Vooruit" meldt: Vandaag zal vermoedelijk een be langrijke datum in de Nederlaridsche botergeschiedenis worden. Men ver wacht namelijk dat voor het eerst op de Londensche markt de prijs der Ne- derlandsche boter gelijk zal zijn aan of wellicht overschrijden zal, de Deen- sche noteering. Tot nu toe was er steeds een vrij belangrijke marge tusschen de Deensche boter en die uit de Engel- sche Dominions en de Nederlandsche boter. Reeds vorige week begonnen de boter- prijzen te Londen vrij snel te stijgen. Toen had de Deensche boter nog een voorsprong van 6 shillings per cwt. In den loop van de week zijn echter de Australische en Neder landsche boterprijzen blijven stijgen, ter wijl de Deensche nagenoeg gelijk bleef. Op het oogenblik noteert de Deensche bo ter 123 shilling per cwt., de Nederlandsche zal ongeveer op denzelfden prijs komen of er nog iets boven uit stijgen, terwijl de Australische boter reeds 125 shilling doet. De oorzaak hiervan is vermoedelijk ge deeltelijk de droogte in Australië en Nieuw Zeeland, waardoor een geringe aanvoer te wachten is. Ook de Nederlandsche bo ter komt in geringer hoeveelheid aan de markt, waarschijnlijk doordat eerst nu de rundveeteeltbeperking begint door te wer ken. Dit is een vrij onaangenaam verschijn sel, omdat juist nu de botermarkt vrij wat aanvoer zou kunnen hebben. De teeltrege ling heeft dus eerst uitwerking op het oogenblik waarop een toeneming der pro ductie niet gewenscht zou zijn. De reden, waarom de Deensche boter zoo weinig stijgt, is niet duidelijk. Het is ech ter wel waarschijnlijk, dat de Denen hun gewone verdedigingsmiddel: het opslaan van voorraden in koelhuizen toepassen. Anderzijds moet ook in aanmerking wor den genomen, dat de waardeering voor de Nederlandsche boter in Engeland den laat- sten tijd belangrijk is verbeterd. De beper king van de aanvoer staat hiermede zonder twijfel in verband. Onder de gegeven omstandigheden zien de Nederlandsche exporteurs de ontwikke ling der boterprijzen met vertrouwen te gemoet en er heerscht levendige belang stelling voor de commissienoteering welke hedenmiddag door de betrokken autoritei ten zal worden vastgesteld. MELKBOER GEVERBALISEERD. Hij was niet aangesloten bij organisatie. Gisteren hebben controleurs van den Centralen Crisis Controledienst, in samen werking met de Koninklijke Marechaus see, op den Haarlemmerweg een melkboer geverbaliseerd, omdat hij niet was aange sloten bij den minister van Economische Zaken aangewezen organisaties, welke thans de sedert 3 April j.l. geldende con- sumptiemelk-regeling uitvoeren. De consumptiemelk, welke hij vervoer de, is ter plaatse in beslag genomen. NIEUWE DEVOTIE IN BISDOM DEN BOSCH. Twee minuten stilte op den middag van Goeden Vrijdag. In navolging van de in België met zoo veel succes gevoerde actie, heeft de katho lieke organisatie van arbeidende meisjes in het Bisdom Den Bosch het initiatief ge nomen tot uitvoering van een nieuwe de votie. Men wil op Goeden Vrijdag des namid- uags om 3 uur, door' enikele- minuten van stilte en gebed, op zeer bijzondere en pieuze wijze den dood van den Heiland gedenken. In samenwerking met andere organisa ties heeft men zich in verschillende plaat sen tot fabriek-directies gewend met het verzoek om zoo mogelijk het bedrijf op ge noemden dag en uur eenige minuten stil Blijkens gedane mededeelingen is men ;an werkgeverszijde op zeer spontane wijze tegemoet gekomen. Ook van niet-katho- lieke zijde werd medewerking verleend aan deze christelijke actie. Zoo zullen b.v. in geheel Waalwijk op Goeden Vrijdag alle fabrieken van 1 mi nuut vóór drie tot 1 minuut na drie het werk stop zetten om gelegenheid te geven tot overpeinzing en gebed. UITVOERING VAN OPENBARE WERKEN. Overeenstemming in het Werkfonds. In de z.g. looncommissie van het Werk fonds is, naar „Het Volk" meldt, over een aantal belangrijke werken overeenstem ming bereikt met de werknemersorganisa ties. De voorbereidingen voor de uitvoe ring kunnen dus nu met spoed genomen worden. Het zijn de volgende werken het maken van een verbinding tusschen het Waterlooplein en de Prins Hendrikkade te Amsterdam. Ramingkosten f 1.150.000; profiel wijziging van de Prinsegracht te Den Haag. Raming f 165 000; het maken van een centraal gebouw voor Volksgezondheid te Rotterdam. Raming f 640.000; vernieuwing van de Rosebrug te Rotter dam. Raming f 24.000; verbetering van het Hofplein te Rotter dam. Raming f 563.000; bestratings- en beschoeiingswerken te Weesp. Raming f 26.000.. betonnen brug te Tienhoven. Raming f 15.000; raadhuis te Susteren. Raming f 30.000; doortrekking Kerkstraat en overbrug ging van de Dommel te Boxtel. Raming f 43.500; verbetering van straten "te Losser. Ra ming f 55.000; rioleering te Blokzyl. Raming f 20.500; wegen in het waterschap „Het Witveen". Raming f 97.400; bouw nieuw gynasium te Alkmaar. Ra ming f 263.000; verkeersverbetering Verspronckweg Kenaupark te Haarlem. Raming f 147.500; verkeersverbetering binnen Gouda. Ra ming f 752.731; rioleering en zuiveringsinstallatie te Be- erwijk. Raming f 590.500. COLLECTIEVE ARBEIDS OVEREENKOMSTEN. Bedrijfsraad voor bouwbedrijf verzoekt verbindendverklaring. De minister van Sociale Zaken maakt Dekend, dat door den bedrijfsraad voor het bouwbedrijf zjjn ingediend verzoeken tot verbindendverklaring van de bepalingen van de landelijke collectieve arbeidsover eenkomsten voor de bouwbedrijven (bur gerlijke en utiliteitsbouw; en water-, spoor- en wegenbouw); dat bezwarer tegen inwilliging van be doeld verzoek schriftelijk kunnen worden ingebracht bij den minister vóór of op 3 Mei; dat het verzoek en de betreffende collec tieve arbeidsovereenkomst tot en met Mei voor belanghebbenden ter inzage lig gen op de bureelen van de districtshoofden der Arbeidsinspectie te Amsterdam, Haar lem, 's-Gravenhage, Rotterdam, Utrecht, Breda, Maastricht, Arnhem, Deventer en Groningen. DE INTERNATIONALE OVEREEN KOMST IN DE CEMENTINDUSTRIE. Voor Nederland geen wijziging in de cementprijzen. De tusschen de Nederlandsche, Belgische, Duitsche, Engelsche en Fransche cement- industrie tot stand, gekomen overeenkomst, zal, naar wij vernemen, voor Nederland geen verandering in de cementprijzen ten gevolge hebben, terwijl ten aanzien van de quota der contractanten, de be staande toestand nagenoeg ongewijzigd zal blijven. UTRECHT VOOR EEN TEKORT VAN TWEE TON, B. en W. van Utrecht hebben den raad gisteren medegedeeld, dat de financieele positie der gemeente voorzoover deze in de begrooting voor 1938 tot uitdrukking VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De Pauselijke nuntius, mgr. Orsenigo, had een onderhoud met minister von Rib bentrop. (2de blad). Onzekerheid omtrent de verblijfplaats van Schuschnigg. (2de blad). De Chineezen trekken de Gele Rivier over. (2de blad). Groote meerderheid voor Daladier in den Senaat. (2de blad). DE WERELD IN VOGELVLUCHT WEENEN: Ofschoon de gebeurtenissen rondom Oostenrijk hun sensationeel karak ter hebben verloren, heeft het buitenland toch nog een levendige belangstelling voor hetgeen de nieuwe regeerders in Oosten rijk doen. Zoo blijft het lot van den voor- maiigen bondskanselier dr. Schuschnigg velen interesseeren. Hij schijnt de villa, waar hij tot gisteren verblijf hield, verla ten te hebben en men vraagt zich nu af: waar hij heen gebracht is. Sommigen zeg gen: naar het concentratiekamp; anderen beweren, dat hem een verblijfplaats zal worden aangewezen in een Duitsch stadje, dat hij niet zal mogen verlaten, maar waar hij overigens bewegingsvrijheid zou genie ten. Voorts verluidt, dat de waarschijnlijk heid hoe langer hoe grooter wordt, dat er geen proces tegen hem gevoerd zal wor den. Wanneer de nieuwe regeerders zich clement betoonen tegenover hun overwon nen tegenstanders, kan hun dat niet an ders dan ten goede komen. BERLIJN: De Pauselijke nuntius te Ber lijn mgr. Orsenigo heeft een bezoek ge bracht bij minister von Ribbentrop, met wien hy verschillende kwesties heeft be sproken, welke acuut zijn geworden na de inlijving van Oostenrijk Een brandende vraag, welke zeer zeker onder de oogen zal zijn gezien, is o.a. of het concordaat, dat de H. Stoel indertijd met Oostenrijk heeft afgesloten, zal blijven bestaan. PARIJS: Het nieuwe kabinet-Daladier heeft ook in den Senaat een overweldigen de meerderheid behaald voor de financieele volmachten, welke het gevraagd had. Voor- loopig kan Daladier dus zijn gang gaan en is met één slag een regeering gevormd, welke blijkens de stemmingen een zeer groot deel van de bevolking achter zich heeft. komt aanmerkelijk ongunstiger is dan bij het vaststellen van die begrooting werd aangenomen. De tekorten zullen te zamen ongeveer twee honderd duizend gulden bedragen. Het is niet mogelijk dit tekort te dek ken zonder belastingverhooging. Er zijn nog twee belasting-bronnen, welke nog sterker zouden kunnen worden aange boord n.L de opcenten op de gemeente fonds-belasting, welke thans tot 65 wor den geheven en tot 75 als maximum kun nen worden verhoogd op de opcenten op de personeele belasting (thans 175, max. 200). B. en W. deelen verder mede, dat het putten van een hooger bedrag uit belas tingen alleen zou kunnen geschieden door verhooging van de opcenten op de ge meente-fondsbelasting. Een verhooging van het aantal opcenten van 65 tot 75 zal voor 1938 ten hoogste een bedrag van on geveer 100.000 gulden opleveren. In vertjand hiermede geven B. en W. tenslotte den raad in overweging voor het belastingjaar 19381939 op de hoofdsom van alle aanslagen der gemeentefondsbe lasting 75 opcenten te heffen. RATIONALISATIE BIJ DE SPOORWEGEN. Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling van de directie der N. S., ingaande 1 September a.s., de tractiegroepen Amers foort en Groningen te vereenigen tot één tractiegroep en deze te vestigen te Zwolle. Het gevolg van dezen maatregel zal zijn, dat de tractie-hureaux te Amersfoort en Groningen zullen verdwijnen en dat het aantal tractie-groepen, dat thans vijf be draagt, zal worden teruggebracht tot vier. GEEN VACATURES BIJ DEFENSIE. Vermits nog steeds aan het departement van Defensie tal van verzoeken worden in gediend om plaatsing, hetzij bij het depar tement zelf, hetzij bij de verschillende on- cerdeelen van het leger, een en ander in verband met de uitbreiding van de weer macht en de oprichting van nieuwe garni zoenen, wordt nogmaals ter algemeene kennis gebracht, dat voor zoover nog be hoefte aan personeel bestaat, daarin wordt voorzien door plaatsing van capitulanten, wachtgelders, e.d., zoodat het indienen van sollicitaties volkomen overbodig is. Alle verzoekschriften als bovenbedoeld, zullen dan ook onbeantwoord worden ge laten.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1