Dc „Blauwe Zand"-affaire voor het Gerechtshof Wilt U iets weten? /f -A DONDERDAG 14 APRIL 1938 OE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 Europeesche stof voor Amerikaansche films FRANSCHE. HONGAARSCHE WEENSCHE STUKKEN IN HOLLYWOOD VERFILMD. Van verschillende zijden is reeds de aan dacht gevestigd op de legioenen buiten- landsche tooneel- en filmsterren, die in den loop van het vorige jaar naar Holly wood vertrokken zijn om er in Ameri kaansche films op te treden. Minder in het oog springend, doch niet minder intensief is de wijze waarop door de agenten der Amerikaansche filmmaatschappijen Euro peesche tooneelwerken voor verfilming worden aangekocht. Stukken uit Rusland, Frankrijk, Hongarije en Duitschland wor den momenteel in Californië tot draaiboe ken verwerkt. Nog onlangs heeft Paramount veel suc ces gehad met de verfilming van „Angel", oorspronkelijk een tooneelstuk van den Hongaar Melchior Lengyel, en door Lu- bitsch wereldkundig gemaakt. Dezelfde regisseur werkt momenteel aan de film versie van een ander Europeesch stuk, „Blauwbaards Achtste Vrouw" van den Franschman Alfred Savoir, waarin Gary Cooper en Claudette Colbert de hoofdrol len vervullen. Gladys Swarthout en John Boles treden bij Paramount op in „De Gele Nachtegaal", naar een tooneelwerk van den Weenschen auteur Hermann Bahr. Mitchell Leisen zal de regie voeren over de filmbewerking van een Engelsch stuk, „French Without Tears", dat momenteel met veel succes in Londen en New York loopt, en geschreven door Terrence Rat- tigan. „In 't Witte Paard", de bekende succes-operette van Hans Muller en Ralph Benatzky, wordt door Warner Bros ver filmd, evenals het Fransche stuk „Tova- ritch" van Jaques Deval. Aan het draaiboek voor het Hongaarsche stuk „Jean", dat op het oogenblik ook in Nederland met goed succes wordt opge voerd, en een geesteskind is van Ladislaus Bus Fekete, wordt bij 20th Century Fox gewerkt. „True Confession", de nieuwste comedie van Carole Lombard en Fred MacMauray, is eveneens een Europeesche import. De film werd gedraaid naar een stuk van Louis Verneuil en Georges Berr, „Mon Crime". Zelfs Finland zal binnenkort een van zijn auteurs als geestelijke vader van een Paramountfilm zien. Wij doelen op het stuk „Hulda, Daughter of Parliament", dat door Hella Wuolijkoi geschreven werd. werd, SANDRA STORME, een der hoofd rolvertolksters uit de film „Artisten en modellen". THIN ICE JOE BROWN Joe E. Brown werd geboren in Ohio. Op zijn negende jaar werd hij het jongste lid van de Five Marvellous Ashtons, bekende circus-acrobaten. Hij reisde gedurende vijf jaar door Amerika m*t het beroemde cir cus van Ringling Brothers. Op 13 April 1906 leed de troep zware schade door de verschrikkelijke aardbeving van San Fran cisco, met het gevolg, dat zij ontbonden werd. Twee jaar verliepen en Joe E. Brown kwam terug als beroeps baseball speler, in welke hóedanigheid hij nu weer optreedt in de film „3 tegen 0". Hij was lid van de beroemde St Paul Club, de Boston Red Sox, terwijl hij voor cv New York Yankees naderhand fungeer de als leider van de supporterstribune. Hierna trad hij gedurende vier jaar op in variétés en revues. Zijn filmdebuut maakte Joe E. Brown in „Crooks can't win". Hij is Hollywood's grootste sportliefhebber. Hij geniet een zeer groote populariteit in de V.S. en wordt vaker dan andere filmster ren uitgenoodigd om zijn filmpremières persoonlijk bij te wonen. Brown prefereert geen heilige en moet toch de kost verdie nen. Met het tooneel is geen bedrog mo gelijk. Een slecht stuk gaat er niet in. Maar een slechte film kan, dank zij een handige reclame, best slagen. En u weet, ik ben op gevoed voor het tooneel en daar gaat mijn hart naar uit. Zoo maak ik elk jaar een tournee naar het buitenland. „Wat zijn uw toekomstplannen?" „Over twee weken, moet ik in Venetië zijn voor opnamen van mjjn nieuwe film „Walpole". Gisteren speelde ik in Antwerpen in „Het proces van Oscar Wilde" en morgenavond Drie episoden die de productie van Joe E. Brown's beroemde filmkreet weergeven. In de groote plaatsen hier te lande en vooral in Amsterdam hebben de fiets- jongens zich reeds deze „yell" als hun lijfroep eigen gemaakt. De roep houdt het midden tusschen het geloei van een sirene en het gehuil van een hond. Joe E. Brown speelt de hoofdrol in de RKO Radio film „De Vlie gende Zot", en „3 tegen o". de film boven het tooneel, omdat zij hem meer tijd geeft voor zijn gezin, dat bestaat uit mevrouw Brown, twee zoontjes en twee dochtertjes. Zijn nieuwste film, „Riding on Air", is ontleend aan ee" van de beroemde Elmer verhalen uit de Saturday Evening Fost van den schrijver Richard Macaulay. De schrijver zelf verleende zijn medewer king aan het scenario. Macaulay beweerde bij het zien van „Riding on Air", dat Joe E Brown de Elmer is, dien hij zich altijd :r zijn verhalen voorgesteld heeft. Harry Baur over de film De gelegenheid van Harry Bauris optre den in Den Haag, waar hij speelde in „Het proces van Oscar Wilde" hebben eenige journalisten benut voor een interview. Dinsdag om half zes reed Harry Baur voor zijn hotel in een groote geel-zwarte Hispano, vergezeld van mevrouw Baur en twee druk keffende hondjes. Een half uur later klopte een journalist op de deur van de salon, waar de groote karakterspeler zich in een diepe fauteuil geinstalleerd had. „Wees niet bang vor mijn hondjes, ze doen geen kwaad", zoo begroette Harry Baur den interviewer en hij legde uit, dat hij niets wist van een gesprek met journa listen en dat het hem erg speet, dat deze afspraak buiten heip om was gemaakt. En dan begint hij druk te praten over „Het proces van Oscar Wilde", het stuk van Maurice Rostand, waarin Baur in het ge bouw van K. en W. zal optreden. Dan komt Baur te spreken over het too neel en de film. „Tooneel speel ik voor mijn pleizier. De film is winstgevender. Ach ziet u, ik ben GEORGE MURPHY, de jazzband-leader uit de film „Top of the Town". zal ik in Brussel speeln. Vod mijn vertrek naar Italië, hoop ik nog enkele dagen in Amsterdam door te brengen, alleen voor mijn genoegen. Intusschen hebben de fotografen hun werk gedaan en Baur lijkt wat vermoeid, hoewel hij het volgens zijn zeggen, niet is. Zwaar en wat melancholiek ziet hij te praten, met een enkel sober gebaar zijn woorden verduidelijkend. Als de interviewer afscheid neemt staat hij wat moeizaam op en besluit met en kele hoffelijke woorden over ons land en zijn bewoners. Na „One in a million" wordt de wereld beroemde schaatsenrijdster Sonja Heni uit Noorwegen ons thans gepresenteerd in „Thin Ice" ofwel „Op glad ijs", een titel, die al direct doet vermoeden, dat het ge heel een luchtig cachet draagt. Dit is ook zoo, „Thin Ice" is een soort klucht, die verschillende andere ingre diënten van de amusementsfilm bevat en beurtelings revue-scènes opdient, om die dat weer af te wisselen met wat parodie of sentimenteel liefdesspel maar dan krijgt de nonsens weer de over hand en beseft men, dat de heele film slechts dient als vehikel voor Sonja Henie, de koningin op de ijzers, die niet spelen kan, die een pittig, maar overigens onbe duidend gezichtje heeft, maar toch is aan gediend als een ster van het witte doek. Ondertusschen heeft men al meermalen van Sonja Henie's formidabele rijkunst kunnen genieten. Vooral het dansen van den Strauszwals is een uitstekend moment in de film, waarin iets van de elegance van het schoonrijden voor het oog wordt vastgelegd, alhoewel men Sonja Henie al te veel dwong, het publiek te verbazen met een schaatsacrobatiek. De opzet is intusschen lang niet onver makelijk en zou een beter resultaat heb ben gehad, indien de verschillende ele menten er van wat nadrukkelijker en scherper waren uitgewerkt. Soms lijkt het even, of de klucht een satyre zal worden, TOEN SONJA HENY (RECHTS) HAAR INTERNATIONALE TRIOMFEN VIERDE DEZELFDE EISCHEN IN DE DRIE ZAKEN. Toen gisteren na de pauze bij de Blauwe Zand-affaire het uitvoerige verhoor ten einde was, hield de procureur-generaal, mr. ör. D. Reillingh, zijn requisitoir in beide z« ken. Spr. wees er op, dat in beide gevallen vaststaat, dat er geslagen is, een vrijspraak kan dus nooit volgen. Wel is een ontslag van rechtsvervolging mogelijk daar beide verdachten zoowel ir. Mussert als Mel- chers zich beroepen op noodweer. Ont slag van rechtsvervolging van beide ver dachten is uitgesloten. Na de korte juridische inleiding besprak mr. Reillingh uitvoerig de zaak-Mussert. Toen ir. Mussert de woning van Zoutberg verliet, trad Melchers uit den kring men- schen naar voren. De twee groepen getui gen staan min of meer tegenover elkaar. De eene groep zegt, dat het geweld is uit gegaan van Melchers. Een veel groötere groep is van meening, dat ir. Mussert den strijd daadwerkelijk is begonnen. De vraag is nu, aan welke groep we geloof moeten slaan. De getuigen, die zeggen, dat Mel chers begonnen is, spreken elkaar op en kele ondergeschikte punten tegen. Daaruit blijkt hun voorzichtigheid, zij zeggen geen vooraf geleerd lesje op en verklaren niet meer dan zij kunnen. Bij de groote groep, die verklaart, dat ir. Mussert eerst heeft geslagen, heerscht groote eenstemmigheid. Een enkele gaat zelfs verder dan Melchers in zijn verklaringen. Dan schilderde spr. de algemeene situatie op het Blauwe Zand. De gemoederen waren zeer bewogen en Melchers liep rechtstreeks op ir. Mussert aan. Spr. kan niet aannemen, dat Melchers de bedoeling had om de joe lende en vijandige menigte te kalmeeren Uit de getuigenverklaring staat wei vast, cat Melchers ir. Mussert heeft aan gesproken. Melchers ontkent dit echter met klem, blijkbaar met de bedoeling om te verzwijgen, wat hij gezegd heeft. Zeer vreemd is het ook, dat Melchers, die dan zoo verontwaardigd zou zijn geweest, niet (ürect aangifte bij de politie deed, doch daarmede tot den volgenden dag wachtte. Spr. was van meening, dat ir. Mussert zich terecht op noodweer beroept, een noodweer, die reeds aanwezig was voor er geslagen was. Een onmiddellijke krenking dreigde toen reeds. Betreffende de vraag of het hanteeren van' de zweep evenredig is met den aanval, merkte spr. op, dat z.i. daardoor de grenzen van de noodzakelijke zelfverdediging niet zijn overschreden. De mogelijkheid moet ir. Mussert voor oogen hebben gestaan, dat hij moeilijk heden zou ondervinden bij zijn bezoek aan het Blauwe Zand vandaar ook dat hij voorzorgen heeft genomen. „Heeft ir. Mussert een tartende houding aangenomen vraagt spr. zich vervolgens af. En heeft hij dit conflict uitgelokt Spr. is van meening, dat ir. Mussert niet noode- iOos provoceerend is opgetreden. De eïsch. Spr. kwam tenslotte tot de conclusie, dax ir. Mussert terecht door de rechtbank op grond van noodweer van rechtsvervolging is ontslagen, zoodat hij bevestiging van be" vonnis requireert. Mr. van Vessem zag van pleidooi af, doch hij maakte van de gelegenheid gebruik om een aanval op den minister van Justitie te doen, waartegen zoowel de president als d° procureur-generaal protesteerden. Vervolgens requireerde de procureur- generaal in de zaak-Melchers eveneens be vestiging van het vonnis veroordeeling tot een geldboete van f 15 wegens mishande ling. De verdediger, mr. F. Heemskerk, hield een zeer uitvoerig pleidooi, waarm hij o.m. aanvoerde, dat hij het zeer merkwaardig vindt, dat twee van de vier begeleiders van ir. Mussert niet met stelligheid kunnen ver klaren, dat Melchers den eersten slag he^ft gegeven. Daarnaast staan de verklaringen van vele Blauwe Zand-bewoners, die zeg gen, dat Melchers eerst werd geslagen. Pleiter zou niet willen zeggen, dat de eenc of de andere groep niet betrouwbaar is. Liever zou hij opmerken, dat verschillende punten niet duidelijk zijn geworden De voorgeschiedenis van hét Blauwe Zand-incident besprekende, merkte pi. op, dat de N.S.B. indertijd zeer on-Nederla^d- sche methoden heeft gevolgd door het in stellen en optreden van de z.g. Weerafdee- lingen, die vooral op het Blauwe Zand de gemoederen zeer in beweging hebber, ge bracht. Bij het bezoek heeft ir. Mussert zelfs een fotograaf meegenomen, wat natuurlijk zeer prikkelend werkte. De geheele houding van verd. Mussert was naar het oordeel van pl. een uitdaging. Als Melchers inderdaad Mussert een klap had willen geven, zou het heel wat harde.. zijn aangekomen, dar. nu is gebeurd, wa.it Melchers is een stevige, forsche kerel en ir. Mussert is klein van postuur. PL is er van overtuigd, dat Melchers niet het eerst geslagen heeft Zijn optre den was misschien onverstandig, maai zeker niet strafbaar. De derde zaak. Ten slotte behandelde het Hof nog de strafzaak tegen H. J. Bunning, die, wegens openlijke geweldpleging met veneenigde krachten, tot drie maanden en drie weken gevangenisstraf met aftrek van voorarrest was veroordeeld, omdat hij met anderen een steen naar den auto van ir. Mussert had gegooid en daarmede zich had schuldig gemaakt aan openlijke geweldpleging De steen had den auto getroffen vlak ter hoogte van het hoofd van ir. Mussert, Ie ruiten waren echter versterkt, zoodat geen ongelukken gebeurd zijn. Slechts de auto liep schade op. Verd. geeft toe, den steen gegooid tc hebben, maar niet toen ook andere steenen door de lucht vlogen. Als getuigen hoorde het Hof o.a. ir. Mus sert en den chauffeur van diens auto, die .iet „bombardement", zooals hij het noemt, u'tvoerig beschrijft. Hij vertelt ook, dat hij een schot loste. Procureur-generaalU was niet in het bezit van" een vergunning voor het dragen van een vuurwapen. Getuige Neen Proc.-gen.Bent u daarvoor nog ver- olgd GetuigeNeen, nog niet. Een juffrouw, die het relletje had bijge woond, wist te vertellen, dat ir. Mussert had gezegd, dat hij het Blauwe Zand in I rand zou steken, als hij de macht in han den zou krijgen. Verschillende getuigen ontkennen met nadruk, dat er op dat punt van 't Blauwe Zand een soort „bombardement" was uit gevoerd. Zij hadden gezien, dat er met één steen werd gegooid. De procureur-generaal, mr. dr. D. Rei- lingh, vorderde ook in dit geval bevestiging van het vonnis drie maanden en drie we ken gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorarrest doorgebracht. De verdediger, mr. A. Rodrigues de Mi randa, pleitte vrijspraak, waarbij hij eenige juridische argumenten te berde bracht. Het Amsterdamsche Hof zal in de drie Zaken arrest wijzen op 27 April a.s. V r ,a a g G. C. M. 'te L. inzake het steunbedrag, wanneer een gesteunde, wiens vrouw is overleden, gaat inwonen bij zijn moeder. Antwoord: Het steunbedrag hangt van zooveel verschillende factoren af, dat hierop geen antwoord is te geven. Wend Ij tot het bestuur van uw organisatie. Vraag: 1. Hoeveel personen tel't de Raad van State 2. Hoeveel personen telt ce Algemeene Rekenkamer 3. Hoe is het adres van de Chef-Veld wachter van Ha- zerswoude Antwoord: 1. De Raad van State be staat uit de drie leden van het Koninklijk Huis H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard, voorts uit een vice-president en 10 leden. 2. De Algemeene Rekenkamer bestaat uit een voorzitter, twee leden en twee plaatsvervangende leden. Voorts zijn er een secretaris en administratief personeel. 3. In Hazerswoude is geen chef-veld wachter; U zoudt zich kunnen wenden tot veldwachter Vet, Hooge Rijndijk A 254. Vreemde toestanden. In begin Februari bedankte de heer L. de Vreede als raadslid der gemeente Nootdorp. Bedoelde heer had daar zitting als gekozen op een dissidente lijst. Zijn eenige opvolger op deze lijst nam de be noeming niet aan, zoodat gekozen ver klaard werd de heer Castelein, van de Vrijzinnigen lijst. Tot hiertoe was alles in orde. Maar nu komt het vreemde. Op Woensdag 6 April vergaderde de Raad der gemeente Nootdorp. Onmiddel lijk na het voorlezen der notulen besloot de Raad tot toelating van den heer M. C. Castelein als Raadslid, waarna men over ging tot stemmen over het voorstel Swee- re en hierbij stemde mede de heer L. de Vreede, die reeds pl.m. twee maanden had bedankt terwijl het nieuw benoemde Raadslid van stemming werd onthouden. Dat vind ik, en velen met mij, een vreem de toestand. Daar schuilt iets achterMaar wat? C. A. G. JANSSEN. Naschrift: Er schuilt niets achter! Het bedankte raadslid blijft raadslid tot dat de termijn van beroep is verstreken, na de toelating van het nieuwe raadslid.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 12