Nederland op de werel Jtentoonstelling in New-York Bloedig familie drama fe Nieuweai- hagen. ONTZETTEND FAMILIEDRAMA TE LOCHEM WOENSDAG 13 APRIL 1938 29ste Jaargang No. 9005 Ste £eid&eli40ou/fc<Mtt Telefoon: Redactie 15. Adr. en Aboon.-tarieven zie par. 2. Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 1L Ons land moet of goed of in het geheel niet voor den dag komen Twee en zestig landen en de Volken bond doen mede aan de wereldtentoon stelling te New-York, de vijfde wereld tentoonstelling, die in de Vereenigde Staten wordt gehouden: Philadelphia in 1876, Chicago in 1893, St. Louis in 190-1, Chicago in 1933, New-York in 1939. Chicago's wereldtentoonstelling kostte 30 millioen dollar, die te New-York zal 150 millioen dollar kosten. Chicago zag terug op „een eeuw van vooruitgang", New-York ziet in de toekomst: „building thfe world of to-morrow". In 1939 zullen, volgens den heer Grover Whalen, presi dent van de Fair, 50 millioen menschen de tentoonstelling bezoeken en er 1 mil liard dollar voor uitgeven. Den tentoonstelling komt op het terrein van de aschvaalt der New-Yorksche voor steden, die „Flushing Neadow" heet, gele gen op den Noordelijken oever van Long Island. De terreinen zijn 9 mijl verwijderd van Times Square en 12 mijl van Wall- street. In Juni 1936 begon men met het afgra ven en ophoogen van het terrein en het leggen van rioleeringen en waterleidingen. Wanneer de tentoonstelling vooroij is, zal 1200 acres land gewonnen zijn, waarop een groot stadspark zal verrijzen. Vijftien maanden voor de opening der tentoonstelling kwamen reeds elf fair-ge- bouwen tot stand, terwijl 98 pet. is ver huurd van de totale, voor eigen gebouwen van particuliere inzenders beschikbare op pervlakte. Het eerste gebouw, dat gereed kwam, was het administratiegebouw. De hoofd-avenue, ter lengte van een mijl, loopt van het New-York City Building, rondom het Theme centre tusschen de medicine en public health- en consumers-gebouwen, rondom het meer en verder tusschen de ge bouwen der buitenlandsche officieele in zendingen naar het gebouw van de Ver eenigde Staten, dat Federal Governement Building heet. Men weet, dat Nederland en Neder - landsch-Indië op deze tentoonstelling, waaraan de geheele wereld (op China en Spanje na) deelneemt, eveneens aanwezig zullen zijn. De commissaris-generaal voor Gisteravond omstreeks half twaalf werd brand ontdekt in de boerderij van de fami lie Greutink, gelegen aan den Zutphen- schenweg onder de gemeente Lochem. De boerderij brandde geheel af. Het vreemde was, dat, toen de politie en de brandweer bij de boerderij verschenen, zich niemand van de bewoners van het huis liet zien. Onder leiding van den burgemeester van Lochem, den heer R. van Luttervelt, werd, toen het vuur gebluscht was, een onderzoek in het afgebrande perceel in gesteld. Men kwam hierbij tot een vree- selijke ontdekking. In de ruïne van de boerderij vond men vijf verkoolde lij ken, terwijl bij den hooiberg naast de boerderij het stoffelijk overschot van een zesden persoon werd ontdekt. Onmidellijk werd het parket te Zutphen gewaarschuwd. Nog in den nacht werd een uitgebreid onderzoek ingesteld. Dit onder zoek heeft het volgende uitgewezen. Zeer waarschijnlijk heeft de 33-jari- gen zoon G. H. Greutink, wiens lijk bui ten de boerderij werd gevonden, in den nacht van Maandag op Dinsdag zijn va der en moeder, den 65-jarigen G. H. Greutink en de 67-jarige Z. G. Greutink- Pasman, vermoord. Ook het 11-jarig jon getje Keihout, een zoontje van een te Lochem wonende weduwe, dat bij de fa milie Greutink was uitbesteed, is toen zeer waarschijnlijk het slachtoffer van den moordenaar geworden. deze officieele participatie, jlir. mr. A. C. de Graeff, is van meening, dat bij deze de monstratie het rijk of goed of in het ge heel niet voor den dag moet komen, een opvatting welke de regeering ten volle deelt blijkens het besluit, aan de Staten- Generaal te zullen voorstellen het subsidie van het rijk van 750.000 te verhoogen tot 1.490.000, Nederland heeft dan ook alle reden op deze tentoonstelling zoo voortref felijk mogelijk voor het forum van de beide Amerika's te treden. Het is nog lang niet tot iedereen doorgedrongen, dat het rijk, volgens de Amerikaansche statistiek, op de vierde plaats staat in de rij der met de Vereenigde Staten handeldrijvende naties. Het bereikte deze positie in 1936 en be vestigde haar in 1937. Dit beteekent, dat de in- en uitvoerhandel van de Vereenigde Staten met het rijk ongeveer half zoo groot was als de geheele handel der Vereenig de Staten met het Zuid-Amerikaansche continent, grooter dan de handel der Ver. Staten met Duitschland en Italië tezamen en 173 millioen dollar meer dan de han del der Ver. Staten met de vier Scandina vische landen. Aan de totstandkoming der inzendingen van Nederland en de Nederlandsche over- zeesche gewesten wordt door het werkco mité onder leiding van jhr. De Graeff en met medewerking van vele personen en in stanties op het oogenblik had gewerkt. Het project voor den bouw van een paviljoen van den architect prof. dr. ir. Slothouwer, waarvan de kosten in een redelijke verhou ding tot de op dit oogenblik te verwachten beschikbare fondsen staan, is thans vrijwel gereed. Einde dezer maand vertrekt de ad- viseerend ingenieur van het werkcomité ir. J. W. Th. van Erp naar New-York, ter wijl, naar verwacht wordt, de aanbesteding in de tweede helft van Juli zal kunnen plaats vinden. Niet alleen zal echter het gebouw een waardig product van Nederlandsche archi tectuur, dat inslaat bij de Amerikaansche menigte, dienen te zijn, niet minder zal de inhoud van het paviljoen in rijke schakee ring en pakkende voorstelling behooren weer te geven wat Nederland en zijn over- zeesche gebiedsdeelen op cultureel en eco nomisch terrein in de wereld beteekenen. Dit is een probleem van den eersten rang. Niet alleen moet geïnventariseerd worden, wat Nederland heeft te laten zien. ook moet nagegaan worden wat de Amerikanen het gros der bezoekers zal interessee ren, wat economisch voor Nederland van belang kan worden geacht, en hoe het moet getoond worden. De 33-jarige G. H. G. is Dinsdagmiddag in Lochem gezien. Men acht het waarschijn lijk, dat hij zich toen heeft begeven naar zijn getrouwde zuster, de 27-jarige B. J. Kuypers-Greutink en haar heeft overge haald naar den boerderij van haar ouders te komen. Toen de vrouw daar aankwam, is zij door haar broer vermoord. Haar stof felijk overschot werd in de boerderij vlak bij de voordeur gevonden. Omstreeks half zes heeft haar man, de 25-jarige J. J. Kuypers, zich eveneens naar de boerderij begeven, waarschijnlijk om daar zijn vrouw, die niet thuiskwam, te ha len. Ook hij is het slachtoffer geworden van den moordenaar. Het is niet bekend, wat deze laatste daar na heeft gedaan. Eerst doordat de brand werd ontdekt, kwam men ook op het spoor van het misdrijf. De dader heeft zich zelf, nadat hij het huis in brand had gestoken, door ophanging aan den hooiberg buiten de boerderij, van het leven beroofd. De motieven van den dader zijn niet bekend. Wel weet men, dat hij sinds lang met zijn vader in minder goede verstand houding leefde. Ook acht men verstands verbijstering niet uitgesloten. De boerderij wordt door de politie be waakt en niemand mag zich voorloopig op het terrein begeven. Nader wordt gemeld: De boerderij is geheel uitgebrand. Slechts de muren en de schoorsteen steken boven de troosteloos rookende resten uit. Iemand uit Enschede, die tegen twaalf uur hedennacht per auto den Zutphenschen weg passeerde, heeft den brand ontdekt en zich onmiddellijk naar de boerderij bege ven. Hij trof daar niemand aan. Dadelijk heeft hij getracht het vee te redden. Het gelukte hem vijf pinken uit den stal te ha len. Vijf koeien en een paard zijn evenwel in de vlammen omgekomen. De man ging vervolgens naar buren, die de Lochemsche brandweer waarschuwden, waarna ook te gen één uur de burgemeester van Lochem, de heer R. van Luttervelt, op de hoogte werd gebracht. De Enschedeër was inmiddels doorgere den en had nog den rijksveldwachter ge waarschuwd. Toen de burgemeester ter plaatse was gearriveerd, liet hij, nadat de gruwelijke ontdekking was gedaan, het par ket te Zutphen waarschuwen en een poli tiedeskundige te Arnhem. Het onderzoek onder leiding van den offi cier van justitie te Zutphen, mr. Stam, en den burgemeester van Lochem, heeft tot acht uur hedenochtend geduurd. De sectie op de lijken, welke voorloopig zijn ondergebracht in een schuur bij de afgebrande boerderij, zal moeten uitwij zen of het drama zich inderdaad heeft af gespeeld, zooals boven gemeld. Een buurvrouw is gisteren nog bij de boerderij geweest, waar de zoon haar bij de deur heeft te woord gestaan. Hij heeft verder nog de school gewaarschuwd, dat het jongetje niet kon komen. Van buren vernamen wij nog, dat de zoon in onmin met zijn vader leefde, terwijl men hem al gemeen als niet-normaal beschouwde. Zooals te begrijpen valt is de opschud ding, welke het drama te Lochem en wijde omgeving heeft verwekt, buitengewoon groot. Den geheelen morgen groepten om wonenden en andere belangstellenden samen voor de ruïnes van de verwoeste boerderij. Een groote politiemacht is op de been om de nieuwsgierigen op een af stand te houden. Man schiet zijn vrouw dood, verwondt kind en slaat de hand aan zichzelf Hedenmorgen is dé Limburgsche ge meente Nieuwenhagen opgeschrikt door een bloedig familiedrama, waar bij twee personen om het leven zijn gekomen, terwijl een negenjarige knaap ernstig gewond werd. Een zekere Janssen, die reeds vijf jaar gescheiden van zijn gezin leefde, heeft zich vanmorgen vroeg naar de woning van zijn vrouw begeven en heeft met een revolver zijn vrouw* neergeschoten. Nadat hij ook op de twee thuis zijnde kinderen had gescho ten, van wie hij slechts een raakte, nam hij de vlucht, doch richtte later, even buiten het gebied der gemeente Nieu wenhagen, het wapen tegen zichzelf: Janssen stond in het geheele grensgebied rondom Schaesberg bekend als een smok kelaar, die herhaaldelijk met politie, ma rechaussee en andere grensbeambten in aanraking kwam en tal van veroordee lingen wegens smokkelarij achter den rug had. Nauwelijks had hij een straf uitgeze ten, of hij hield zich opnieuw met den smokkelhandel bezig en meestal duurde het niet lang, of hij werd opnieuw gepakt. Vijf jaar geleden verliet hij zijn vrouw en kinderen, met wie hij in onmin leefde. Telkens keerde hij echter bij zijn vrouw terug en bij verschillende gelegenheden had hij bedreigingen tegen haar en tegen de kinderen geuit, drie knapen, waarvan de oudste nauwelijks den leeftijd der lage re school was ontgroeid. Vandaag heeft de man aan zijn noodlot tig voornemen uitvoering gegeven. De oud ste knaap had de woning reeds verlaten, toen zijn vader vanmorgen het huis bin nendrong en een doodelijk schot op de vrouw loste. Een schot op het jóngste' kind, een jongetje van ruim vijf jaar, miste, doch een schot op het tweede kind, een negen jarigen knaap, trof den jongen in het bo venlichaam. De man vluchtte weg en schoot zichzelf later neer aan den kant van den weg, die leidt van Nieuwenhagen naar de gemeente Ubach over Worms. Toen het lijk van den man gevonden werd en de vreeselijke ontdekking in de woning van de vrouw werd gedaan, zorgde men in de eerste plaats voor het levensge vaarlijk gewonde kind. Het knaapje is naar het hospitaal te Heer len overgebracht, waar operatief moest worden ingegrepen. Marechaussee en politie was spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen, ter wijl later in den ochtend ook ambtenaren van het parket te Nieuwenhagen aankwa men. De twaalf jarige jongen niet ernstig gewond. Nader vernemen wij, dat de toestand van den twaalfjarigen jongen te Nieuwenhagen, op wien de vader het schot loste, niet zoo ernstig is als aanvankelijk werd gemeld. De jongen kreeg een schampschot en is daarna in gezelschap van zijn jongere broertje nog naar zijn grootvader van moe ders zijde, zekeren R. Schaesberg, gegaan om hem van de verschrikkelijke gebeurte nis in kennis te stellen. Nadat dokter Schneiders den jongen had verbonden, is hij naar het ziekenhuis te Heerlen overge bracht. De dader J., die zooals gemeld, zelfmoord heeft gepleegd, was pas enkele dagen uit de gevangenis ontslagen en heeft zich nau welijks den tijd gegund om zijn meermalen geuite bedreiging te volvoeren. Nadat zijn oudste zoon, een I7-jarige jon gen, vanmorgen vroeg de woning te Nieu wenhagen had verlaten, om op den kolen berg van de mijn Laura te Eygelshoven ko len te gaan zoeken, is hij tusschen vijf en zes uur het huis binnengedrongen, waarna hij zijn vrouw in bed met een revolver schot in de hals gedood heeft. Op het geluid van de schoten kwam het twaalfjarige zoontje met zijn elfjarigen broer toege sneld. Zooals gemeld werd toen de twaalf jarige jongen in de hals gewond, terwijl de andere schoten hun doel misten. Hierna heeft J. op de fiets de vlucht genomen en zich op 600 M. afstand van zijn huis van het leven beroofd. Het gebeurde heeft in de mijnstreek groote consternatie teweeg gebracht. OU nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Groote meerderheid voor Daladier in de Fransche Kamer. (2e blad). Het z.g. geheime dossier van Schnsch- nigg (2e blad). Binnenland Te Lochem heeft een jongeman zijn fa milie van vijf personen doodgeschoten, het huis in brand gestoken en daarna de hand aan zichzelf geslagen. (1ste blad). Bekend smokkelaar te Nieuwenhagen schiet zijn vrouw dood, verwondt een zoon tje en pleegt zelfmoord. (1ste blad). DE WERELD IN VOGELVLUCHT PARIJS: De door de nieuwe Fransche regeering gevraagde finantieele volmach ten zijn door de Fransche Kamer met een overweldigende meerderheid toegestaan en ongetwijfeld is dit een gunstig symptoom. De kans is groot, dat het kabinet Dala dier geruimen tijd met rust zal worden gelaten. De volmachten gelden tot uiter lijk 31 Juli en rekening houdende met het op reces gaan van de Fransche Kamer, is het niet uitgesloten, dat de nieuwe Fran sche bewindhebbers voldoenden tijd zul len hebben om hun financieele program ma tot uitvoering te brengen. De nieuwe minister van financiën, Marchandeau, krygt geen gemakkelijke taak. Zooals be kend, heeft de schatkist zich bij de Bank van Frankrijk een nieuw blanco crediet weten te scheppen, en ongetwijfeld draagt deze maatregel een inflationistisch karak ter. De schatkist raakte echter vrijwel uitgeput, zoodat aanvulling van de noodi- ge middelen dringend noodzakelijk was. Het hangt er nu maar van af, of de mi nister van financiën er inderdaad in zal slagen, voldoende bronnen aan te boren waarmede het uitzicht op een evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten in de toe komst wordt geopend. Men kan zich vanzelfsprekend geen il lusies vormen over krachttoeren, waarme de onmiddellijk een sluitend budget zou worden verkregen. Indien echter de re geering erin slaagt, het vertrouwen van het Fransche volk in het financieele weer standsvermogen van het land te doen te- rugkeeren, dan heeft niet alleen een lee ning ter bestrijding van de onmiddellijke defensieuitgaven een goede kans van sla gen, doch zou bovendien de weg gebaand, waarlangs de uit Frankrijk gevluchte ka pitalen zouden terugkeeren. Ook dienaangaande kan men zich on mogelijk op het oogenblik overdreven voorstellingen vormen, doch in ieder ge val laten de vooruitzichten voor de finan cieele situatie in Frankrijk zich hoopvol ler beoordeelen, dan tijdens het kabinet- Blum het geval is geweest. De vrees voor ontwrichting van de wisselmarkt door een mogelijke debacle van den Franschen franc is daardoor verdwenen, hetgeen ten opzichte van de internationale monetaire situatie gunstig kan worden geïnterpre teerd. DE ST. ODO-KOORKNAPEN TE LEI DEN. Kapelaan Paap heeft zijn Odo-knapen in een nieuw kleed gestoken. In hun roomkleurige toga's met steenroode sjerp en baret zullen zij voor de eerste maal optreden bij de opvoering van „Die altijd blijft" op 26 April aa. EEN JONGEMAN VERMOORDT VIJF PERSONEN EN PLEEGT ZELFMOORD NA HET HUIS IN BRAND GE STOKEN TE HEBBEN

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1