5PORT 6PEL Uit het Katholieke Kamp. De wereldkampioenschappen 1938. R.K. Noord—R.K. Zuid te Loosduinen. MAANDAG 11 APRIL 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 BiA/OR33EL De strijd der kampioenen brengt overwinningen voor HBC en Brabantia V O S T A geen kampioen De kampioenscompetitie van den L V. C. B. is gisteren ingezet met overwinnin gen van de ontvangende ciubs. H. B. C. begon met een 63 overwin ning op de Zuidelijke kampioen V. V. H. aoch de kampioen van Zuid II, Brabantia, versloeg Volendam met 40. De stand begint dus aldus: gesp. gew. gel. verl. v.—t. pnt: Brabantia 1 1 40 2 H. B. G. 1 1 6—3 2 V. V. H. 1 1 3—6 0 Volendapi 1 1 04 0 Oost. kamp. 0—0 0 Voor de competitie werd in de eerste klasse van West II door S. J. C. de laatste wedstrijd gespeeld tegen Excelsior. De Noordwijkers verloren met 61. Er blijft nu alleen nog de wedstrijd tusschen Graaf Willem en Onze Gezellen, welke tevens beslist voor de laatste plaats. gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt H. B. C. 18 13 3 2 62—33 29 Santpoort 18 11 2 5 4234 24 S. J. C. 18 8 5 5 52—44 21 Spartaan 18 8 4 6 40—29 20 Excelsior 18 9 2 7 5343 20 D. H. L. 18 8 2 8 47—39 18 Leonidas 17 6 3 8 40—50 15 T. Y. B. B. 18 5 1 9 37—62 14 Gr. Willem 17 2 4 ll 32—62 8 Onze Gez. 16 2 3 11 29—49 7 In de 2de klasse B heeft Wilhelmus de competitie met een 1—0 overwinning op Oliveo besloten. Daardoor eindigen Oliveo en Aeolus opderaan met een gelijk aantal punten. Aangezien Celer in den loop van het seizoen is uitgevallen, zal die onder ste plaats voor de betrokken clubs wel geen verdere gevolgen hebben. V. V. P. 16 13 2 1 68—31 28 BI. Zwart 16 12 1 3 52—24 25 G. D. A. 15 10 2 3 51—29 22 B. O. N. K. 15 6 1 8 40—43 13 V. E. P. 16 5 3 8 43—54 13 V. V. L. 16 5 3 9 33—47 13 Wilhelmus 16 4 4 8 29—39 12 Aeolus 16 3 3 10 2429 9 Cliveo 16 4 1 11 37—48 9 De overige afdeelingen. Nog werd geen beslissing verkregen in zake het kampioenschap in het Oosten. V. O. S. T. A. kon het tegen S. D. O. U. C. niet verder brengen dan een gelijk spel en kon dus de kampioensvlag nog niet hij- schen. De laatste wedstrijd zal daarvoor de beslissing moeten brengen. De stand aan dep kop is n.l.: V. O. S. T. A. 21 13 6 2 58—29 32 S. D. O. U. C. 22 14 4 4 58—28 32 Voor de laatste plaatsen in Afd. I en II van het Zuiden nog geen beslissingen. De promotiedegradatiewedstrijd in West I tusschen V. V. Y. en Fortitudo eindigde in een mooie 41 zege der eerste klassers. Dat ziet er dus niet slecht uit voor de club in IJsselstein. De uitslagen. Loosduinen: NoordZuid 52. Om het kampioenschap: Brabantia—Vo lendam 4—0; HBC—WH 6—3. Z u id I 1 e k 1.: RKVVL—Kimbria 1—0; RKONSRKNAC 1—0; Laura—Chèvre- mont 43. Zuid II le kl.: Venlosche BoysDon gen 32; WilhelminaBest Vooruit 32. Oost le kl.: VOSTA—SDOUC 1—1; AchillesHuihuizen 51; Lobitsche Boys EMOS 1—0. West I 1 e k 1.: GVO—Wilskracht 2—1. West II 1 e k 1.: ExcelsiorSJC 61. 2e kl. B.: OliveoWilhelmus 01. H. B. C.—V. V. H. 6—3. In een doelpüntenrijken wedstrijd heb ben de kampioenen van West II een fraaie zege. behaald op de Limburgsche kampioe nen. 't Was jammer, dat V.V.H. een inval ler telde voor haar spil Vaessen. Daardoor was de ruggegraat uit het elftal weggeno men. H. B. C. startte onmiddellijk fel en zette ei a.les op om dezen eersten wedstrijd te winnen. Van der Linden en Van Bakel ga ven H. B. C. binnen enkele minuten een 20 voorsprong, doch V. V. H. zette de tanden op elkaar en het was Smeets, die den achterstand op fraaie wijze wist te verkleinen (21). Dezelfde H. B. C.'ers als hierboven genoemd zorgden voor een 41 voorsprong en toen keeper Kokkel- korn bij een feilen H. B. C.-aanval den bal tegen v. d. Linden sloeg was de stand 51. Weer was het v. d. Linden, die het halve dozijn volmaakte (61) en het bad er veel van weg, dat het een débacle voor de Limburgers zou worden. Zij spanden zich nog eens extra in en nog voor de rust was de stand 6—2. Na de hervatting was de opste'ling van V. V. H. eenigszins gewijzigd, hetgeen een goede verbetering bleek. H. B. C. kreeg nu geen gelegenheid meer tot doelpun ten, terwijl V. V. H. het derde tegenpunt maakte (63). BRABANTIA—VOLENDAM 4—0. In een van beide zijden technisch goed gespeelden wedstrijd heeft Brabantia dank zij meerdere doortastendheid een mooie 4—0 zege op de kampioenen van West I behaald. Tot aan de rust waren partijen geheel aan elkaar gewaagd en geen enkele maal lieten de doel verdedigers zich passeeren. En het had er veel van of de tweede helft ook 'n dergelijk verloop zop hebben. Doch na eeh kwartier heeft de thuisclub succes met een schot van Hessels na een scher mutseling uit een corner. Dan voelt Bra bantia zich zeker van haar kunnen en tel kens nieuwe aanvallen worden opgezet. Hessels, die een uitstekende partij speelde, ondernam dan plotseling vanaf het midden veld een ren, laat de geheele verdediging zijn hielen zien en hij vergroot den voor sprong (20). Dat was nog niet genoeg, want als het spel een half uur oud is ver richt Hessels den hattrick door opnieuw na een soloren te scoren. Op eenigszins gelukkige en onverwachte wijze slaagde de zelfde speler er ten slotte kort voor tijd in ook het vierde doelpunt te maken, waar mee Brabantia wel iets meer kreeg dan haar toekwam. EXCELSIOR—S.J.C. 6—1. De goqd verloopen competitie, waarbij SJC de derde plaats wist te bezetten, is gisteren in den laatsten wedstrijd als een nachtkaars uitgegaan. In een futloos, maar gemoedelijk partijtje liet SJC zich in Schie dam met 61 kloppen, een resultaat, dat met een iets meer energiek optreden niet noodig was geweest. De overwinning kwam echter den Schiedammers nu ten volle toe, hoewel de uitslag sterk geflatteerd is. Met een geheel verjongd elftal kwam SJC in het veld en wist in het eerste kwartier goed stand te houden, doch als er 17 minuten zijn gespeeld, weet Prein met een goed schot zijn club de leiding te geven. De meeste aanvallen blijven komen van de thuisclub en ondanks het harde werken der SJC-achterhoede weet Nieberg door te bre ken en 20 te deponeer en; voor rust maakt Dries uit een corner nog 30, met welken stand rust in gaat. Na de thee dachten wij wel een andere verhouding in het veld te vinden, doch onze verwachting werd direct teleurge steld, want reeds in de eerste minuut na rust scoort Hendrikx o.i. in buitenspel-po sitie (40). Toch gaven de SJC'ers zich nog lang niet gewonnen en meerdere felle aanvallen volgen, doch deels door goed verdedigen en deels door onfortuin gaan de goede SJC-kansen verloren, waartegen over als Excelsior vlug doorbreekt Nie berg 50 weet in te zetten. Het volhouden van SJC wordt tenslotte toch nog beloond en met een onhoudbaar schot weet G. v. Dam de eer te redden (15). Nadat A. Dries nogmaals voor de thuisclub weet te scoren wordt deze matige wedstrijd be ëindigd. Suriname neemt niet deel. Het organisatiecomité der wereldkam pioenschappen voetbal is Zaterdagavond te Parijs bijeengekomen, op welke verga dering de situatie, zooals die ontstaan was door het niet deelnemen van Argentinië en het uitvallen van Oostenrijk, nader werd bekeken. In de eerste plaats werd besloten, de lo ting, die eenigen tijd geleden heeft plaats gehad, te handhaven, ondanks het veran derde aspect. Door dit besluit kwam» Zwe den, welk land tegen Oostenrijk in de achtste finale zou spelen, direct in den kwarteindstrijd. De winnaar van de Cen- traal-Amerikaansche groep zal, nu Ar gentinië verstek laat gaan, direct onder de laatste zestien worden geplaatst. Roe menië zal hier de tegenstander zijn. Zwitserland—Portugal, een voorwed strijd, wordt op 1 Mei a.s. te Milaan ge speeld. Verscheidene wijzigingen werden aange bracht inzake de verdeeling der wedstrij den over de Fransche steden. Het nieuwe programma ziet er als volgt uit: 4 Juni: Parijs Pare des Princes Duitsch- landZwitserland of Portugal (a). 5 Juni: Zweden Walk over (b). 5 Juni: Reims HongarijeVereenigde Staten of Nederland-Indië (c). 5. juni: Parijs FrankrijkBelgië (d). 5 Juni Lyon winnaar centraal Amerika Roemenië (e). 5 Juni Le Havre Tsjecho-Slowakije of BulgarijeNederland (f). 5 Juni Straatsburg BraziliëPolen (g). 5 Juni Marseille ItaliëNoorwegen (h). Kwarteindstrijden 12 Juni: Antibes winnaar Ewinnaar B (1). Ryssel winnaar Awinnaar C (2). Parijs winnaar Hwinnaar D (3). Bordeaux winnaar Gwinnaar F (4). Halve eindstrijden 16 Juni. Marseille winnaar 4winnaar 3 (a). Parijs winnaar 1—winnaar 2 (b). 18 Juni om de derde plaats verliezer a verliezer b. 19 Juni Parijs winnaar awinnaar b eindstrijd. De wedstrijden, welke op een werkdag worden gespeeld, vangen des avonds om 18 uur aan. Indien een wedstrijd op een een zeer hoogstaanden en in snei tempo gespeel den wedstrijd wint Noord geflatteerd met 5—2. Ruim 4000 bezoekers omzoomden het keurige GDA-terrein te Loosduinen, waar onder prachtige weersomstandigheden dit jaar de traditioneele krachtmeeting tus schen de RKF-ploegen van Noord en Zuid plaats vond. In zekeren zin is het jammer te noemen, dat een dergelijke wedstrijd nooit een heel zuiver beeld geeft van de juiste krachts verhoudingen van Noord en Zuid, daar de wedstrijden om het landskampioenschap van den I.V.C.B. de technische Commissie steeds voor het probleem stelt, dat geen spelers uit elftallen der afdeelingskam- pioenen beschikbaar zijn. Desniettegenstaande hebben de bezoekers te Loosduinen te genieten gekregen van een pracht-wedstrijd, die vooral voor de rust op zeer hoog peil stond en die in een zeer snel tempo gespeeld werd. De ploeg der Noorderlingen was com pleet alleen in de tweede helft werd de Excelsior-man van Lingen vervangen door Pik van VDZ. Het Zuidelijk elftal telde invallers voor Beerenschot, die om studieredenen verhin derd was, terwijl de beide WH-spelers Schreurs en Hueber in de competitie om het landskampioenschap hun clubkleuren moesten verdedigen en derhalve niet van de partij waren. Ook de Kolping-man van Bree was dit maal niet beschikbaar. Laten we er onmid dellijk aan toevoegen, dat hun plaatsver vangers zeer goed hebben voldaan, al mis ten we in de voorhoede der Zuiderlingen een schutter van de klasse als Beerenschot. Na een aantrekkelijke voorwedstrijd tus schen 'n Westlandsch en een Haagsch D.H. V.B.-elftal waarin de Hagenaars met 32 domineerden, floot scheidsrechter de Rooy uit Amsterdam die zeer goed heeft voldaan, de volgende elftallen binnen de lynen. Noord: W. Alsem geest (D.H.L.) A. Noom A. Gigengack (G.V.O.) (D.H.L.) L. v. d. Linden R. v. Lingen A. Kehnen CZwal. Vooruit) (H.M.S.) (Spartaan) Wijbenga Hettinga Mol Alsem geest Peeters (WZ) (HMSMRKAV) (DHL) (GDA) Seykens Schings (KolDing) (Kerkrade) M. Bremen van Heel W. Vondenhof (Kerkrade) (Steyl) (Kerkrade) Martens H. de Leeuw M. Coolen (R.A C.) <Cosama) (R.K.T.V.V.) Oelers Brouns (R.I.O.S.) (Wilhelmina) J. Voeten (Roosendaal) Zuid: Gigengack .wint den toss en kiest de felle zon in den rug. Er staat een straffe wind dwars over het veld, hetgeen echter aan de kwaliteit van het spel weinig afbreuk heeft gedaan. Onmiddellijk nadat van Heel voor Zuid heeft afgetrapt ontwikkelt zich een buiten gewoon mooi open spel. Met enthousiasme hebben de Zuiderlingen, die op papier niet zoo sterk waren, zich in den strijd gewor pen en Wim Alsemgeest werd reeds dade lijk aan den tand gevoeld, maar de Delfte naar is op zijn post. Zijn opstellen, positie- kiezen en ijzingwekkende kalmte dwingen telkens weer opnieuw de bewondering af der duizenden toeschouwers. Aan de andere zijde wordt ook Voeten zwaar op de proef gesteld, doch ook de Zui delijke doelman weet voorloopig van geen wijken en keert op prachtige wijze een kei hard, effectvol schot van Wybenga. Bij een nieuwe aanval der Noorderlin gen schiet Jaap Mol hoog over. Telkens keeren de groen-witten terug en het Zui delijk doel beleeft hachelijke momenten, doch voorloopig blijft succes nog uit, dank zij het verdienstelijke optreden van doel man Voeten, die kanonskogels van Mol en Peeters onschadelijk weet te maken, waar voor de Roosendaaler herhaaldelijk een dankbaar applaus krijgt in te oogsten. Het Zuidelijk elftal laat zich geenszins overrompelen. Herhaaldelijk zet de mid denlinie, waarin de Leeuw en Martens een sublieme partij speelden, de voorhoede aan het werk. We noteeren prachtig-opzette aanvallen, keurig combinatie-spel in de voorhoede, die jammer genoeg voor doel te veel treuzelden en te weinig schotvaardig heid bezat, zoodat succes uitbleef. Wanneer er 17 minuten is gespeeld, krygt Hettinga den bal goed aangegeven, hij rent naar voren, geeft een afgemeten pass aan Wybenga, deze zet door en geeft over naar Tok Alsemgeest, die van zeer dichtbij het leer over den vallenden Voeten heen in het net deponeert (10). Twee minuten later maakt van Lingen hands in het beruchte gebied. De midvoor van Heel plaats zich achter den bal en voltrekt het vonnis onberispelijk (11). Aan beide zijden worden enkele corners geforceerd, die echter tengevolge van het resoluut ingrijpen der respectievelijke ach terspelers, geen resultaat opleveren. In deze periode domineeren de Zuiderlin gen, die bij het publiek favoriet waren, zeer sterk, doch de schoten van Schings en de Leeuw-knallen tegen de paal of sche ren de lat. Na 36 minuten weten de Noorderlingen opnieuw de leiding te nemen, wanneer Tok Alsemgeest snel is doorgebroken en den bal van dichtby in de touwen knalt. Slechts enkele iftinuen later heeft Jaap Mol succes, wanneer hij met een keihard schot Voeten het nakijken geeft. De Zuiderlingen zijn hierdoor geenszins ontmoedigd en even voor de rust weet Vondenhof mét een schitterend schot het prachtigste doelpunt van den geheelen wedstrijd te scoren (32). Wanneer weer is afgetrapt geeft de scheidsrechter het signaal om te rusten. De tweede helft. Wanneer het spel in de tweede helft vier minuten oud is weet Jaap Mol de voor sprong der Noorderlingen te vergrooten (4—2). Fanatiek vallen de Zuiderlingen telkens opnieuw weer aan, doch de schoten van Vondenhof en Syekens knallen tegen de lat. De druk die de Zuiderlingen thans uit oefenen is geweldig sterk maar tot doel punten komt het niet. De achterhoede met Gigengack en Noom weet van geen wijken en in laatste instantie is het Wim AÉlsem- geest, die de gevaarlijke schoten uit zijn doel weet te rammelen. Wanneer er 18 min. van de tweede helft verstreken zijn krijgt Peeters van GDA een pracht kans, die hij niet onbenut laat en met een geweldige ko gel geeft hij de Noorderlingen een 52 voorsprong. Luide aangemoedigd door het publiek vallen de Zuiderlingen opnieuw'aan en we denken dat zij den achterstand nog zullen inhalen, doch vrouwe Fortuna heeft hun blijkbaar in den steek gelaten. Zoo ver strijkt langzaam de tijd zonder dat er nog bijzondere feiten te vermelden vallen en met Zuid in den aanval komt het einde van dezen vlug gespeelden en technisch hoog staanden wedstrijd. Van spel en spelers. Bij de Noorderlingen was het spel van Wim Alsemgeest bewonderenswaardig. Aan hem is het zeker te danken, dat de Zui derlingen geen kans kregen om de score hooger op te voeren. Ook Gigengack en Noom hebben zeer goed voldaan. In de mid denlinie was v. d. Linden weer de onver moeibare zwoeger, terwijl ook Kehnen zeer verdienstelijk partij gaf. In de voorhoede is Jaap de Mol de kunst nog niet verleerd, ter wijl Alsemgeest, Wybenga en Peeters op een zeer goed gespeelden wedstrijd kun nen terugzien. In het Zuidelijk elftal was het combinee ren van Schings, Vondenhof en Bremen schitterend. Ofschoon Seykens zeer goed voldeed hebben we de Kolpingman toch wel eens betere wedstrijden zien spelen. In de middenlinie waren de Leeuw en Mar tens de uitblinkers. In de achterhoede vlot te het niet al te best: de spelers waren nog te onwennig aan elkaar. Alles bijeengenomen een aardige wed strijd, die aan de duizenden bezoekers ze ker voldoening heeft geschonken. Zondag is vastgesteld begint het spel om 17 uur. Suriname neemt niet deel. In de bestuursvergadering van de F.I.- F.A. werden bovenvermelde besluiten Zondagmorgen goedgekeurd. Wij hadden na afloop van de F.I.F.A. bijeenkomst nog een gesprek met den heer K. J. J. Lotsy, die begon met ons mede te deelen, dat Suriname niet aan de voor wedstrijden deelneemt. Waarom niet? Dat weet ik niet, dat weet ook in de F.I.F.A. niemand, aldus de heer Lotsy. De consul van de F.I.F.A. voor centraal Amerika, de heer Campbell heeft een rap port ingezonden, waarin medegedeeld wordt, dat slechts vier landen aan de voorwedstrijden in de groep van Centraal Amerika deelnemen. Daar is Suriname niet bij. Wat er gebeurd is, ben ik niet te weten gekomen. Campbell heeft het er niet bij geschreven, de F.I.F.A.-secretaris Schricker wist het ook niet, zoodat Suri name definitief moest worden afgeschre ven. Het schijnt in de bedoeling te liggen, dat men in twee groepen van twee speelt, waarbij drie wedstrijden in iedere groep de beslissing moeten brengen. De win naars spelen nog eens drie wedstrijden tegen elkaar. Het is een fantastisch plan en vóór 1 Mei a.s., den uitersten termijn, welke de F.I.F.A. gesteld heeft, zal de winnaar van Centraal Amerika wel niet bekend zijn. Maar in ieder geval, Roemenië heeft op het oogenblik nog geenszins een walk over. Tenslotte kon de heer Lotsy ons nog mededeelen, dat alle regelingen over de komst van Nederlandsch-Indië thans ge troffen zijn. De ploeg vertrekt 27 April a.s. met de „Baloèran" en arriveert op 18 Mei te Marseille. Daar zal de heer A. J. Coucke, de consul van den K.N.V.B. in Frankrijk, de ploeg afhalen. Men reist per trein naar Amsterdam, waar de In dische voetballers met hun leiders op Za terdag 21 Mei den wedstrijd Nederland: Schotland hópen bij te wonen. En dan volgt op Hemelsvaartsdag te Rottedam de ontmoeting tegen de Vereenigde Staten. Wat na dezen laatsten wedstrijd zal ge beuren wordt eerst tezijnertijd beslist. LIS SE I—ONZE GEZ. I 3—3 Het is het bestuur van Lisse gelukt voor deze nederlaagwedstrijden de toezegging te inrijgen van ongeveer 12 elflallen uit de le en 2e klas IVCB. Het gaat nu niet eens om kransen, bekers of medailles, neen, de prijs is nu eens iets bijzonders, nJ. een ;cieele voetbaluitrusting voor 11 spelers, waarde hiervan is ruim 90. Dus wel iets om te probeeren Lisse de grootst moge lijke nedrlaag toe te brengen. Doch de elftallen dienen er rekening mede te hou den, dat ook Lisse zelf de prijs graag wil winnen en dit heeft Onze Gezellen, dat de wedstrijden opende aan den lijve onder vonden, want OG kon het niet verder bren gen dan een gelijk spel en mogelijk zullen er ook wel andeie vereenigngen zijn,, wel ke zuller struikelen, wat echter niet weg neemt, dat den supporters nog menige spannende wedstrijd te wachten staat. Hoe de elftallen in volgorde in 't veld zullen komen is nog niet bekend, doch alles wordt vroeg genoeg bekend gemaakt. Over den wedstrijd het volgende. Als is afgetraj>t door O'j. neemt Lisse de aanval over, doch de backs zenden het leder retour. Hot be gin is dan ook al heel sensationeel. Als een der OG backs hands maakt, wijst de scheidsre< hter naar de witte stip en Lisse heeft de leiding (10). OG beantwoordt dit doelpunt met eenige gevaarlijke aan vallen, doch zij vinden den keeper van Lisse op zijn post Snel golft het spel heen en weer met OG meer in den aanval en voor het doel gevaarlijker dan Lisse. Het resultaat is een tweetal corners, welke worden weggewerkt. Dan volgt weer een snelle aanval van OG en deze krijgen ook een penalty toegewezen en de stand is ge lijk (1--1) Nu begint de surijd om de le;- ding pas recht, wat tot gevolg heeft, dat het publiek een pittigen wedstrijd te aan schouwen krijgt. Dan dringen de OG-bacss op tot de helft van het terrein, dan weer zijn het de 1. backs, welke op het midden terrein staan te schutteren. Zoo golft het spel heer» en weer, terwijl OG de beste pa pieren heeft, wat hun dan ook een doel punt oplevert. De rechtsbinnen was hier de maktr van. Met een mooi schot gaf bij zyn club de leiding (12). Lisse spee t niet ontmoedigd verder, neen, deze ach terstand is voor hen een prikkel om er een schepje op te gooien, wat een corner tot gevolg beeft. Deze wordt door den liuks- Luilen goed genomen, zelfs zoo, dat hy bij den vrij staanden rechtsbuiten komt, die onhoudbaar inkogelt (22). Na de hervat ting wi1 OG Lisse overrompelen, wat hun dan ook prachtig gelukt. Als de linkstin nen van dichtbij inschiet, heeft OG met 2 3 de leiding. Lisse zet er nu alles op om den achterhoede in te halen. De voorhoede krijgt verschillende kansen, doch deze wor den niet benut of door treuzelen verknoeid. Het spelbeeld is als voor de rust, snel golft het spel van deel tot doel. Toch duurt het nog wel een half uur, eer de rechtsbin nen van Lisse door goed doorzetten van dichtbij de partijen op gelijken voet bracht (3-3).

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9