RIJNSTREEK Het uitbreidingsplan der gemeente Alphen aan den Rijn 58' MAANDAG 11 APRIL 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 Een nieuwe provinciale weg buiten de kom Ontworpen Rijnbruggen in Gouwsluis en Oudshoorn Aan de toelichting op het uitbreidings plan der gemeente Alphen aan den Rijn is het volgende ontleend: Wat de behoefte aan woongelegen heid betreft, mag verwacht worden, dat deze zich voornamelijk zal beperken tot het gedeelte der gemeente, dat aan de Hooge Zijde is gelegen tusschen de Jan Nieuwenhuyzenstraat en de Gouwe en aan de Lage Zijde tusschen de Nieuwe Sloot en de Jongkindt Coninckstraat. Buiten dit ge bied zullen in de toekomst wel woningen worden gebouwd, doch in vergelijking met het totaal aantal zal dit gering zijn. De terreinen, welke bij uitstek geschikt zijn voor de vestiging van industrie, liggen aan het grootscheepvaartwater (Gouwe, Rijn, Aarkanaal en Heimanswe tering). Overleg met de Provinciale Commissie van Advies inzake uitbreidingsplannen heeft er toe geleid, dat deze terreinen niet in het plan zijn opgenomen. Wel is dit het geval ten aanzien van en kele terreinstrooken ten Noord-oosten van de spoorlijn LeidenWoerden. Als kern van het plan is te beschouwen de bestaande bebouwing langs den Rijn tusschen de hiervoor genoemde punten. In zuidelijke richting vormt de spoorlijn Lei denWoerden een afsluiting, die bijna „na tuurlijk" kan worden genoemd en daar aangewezen is als grens van het plan. De westelijke grens is bepaald op ongeveer 500 meter ten Westen van den Rijn. Daarop zijn de eischen der bewoning van overwegen den invloed. Het boschpark en de sport terreinen vormen over een lengte van on geveer 700 meter den overgang van het woongebied naar het polderlandschap. De oostelijke begrenzing van het plan wordt nagenoeg geheel gevormd door den ont worpen verkeersweg GouwesluisHeeren- weg. Slechts onmiddellijk ten zuiden van de Aar is aan het plan eenige uitbreiding gegeven in oostelijke richting, omdat de strook grond daar ter plaatse voor bewo ning zeer geschikt moet worden geacht en de regeling der bebouwing het best kan plaats hebben door het uitbreidingsplan. Binnen de hiervoor genoemde grenzen is de bestemming van het plan in onder deden bepaald. De aard der bestaande bebouwing, de uitbreiding op verschillen de punten, alsmede de uitvoering van be langrijke werken van openbaar nut (ver keerswegen, park, sportterreinen, riolee- ring), maken het gewenscht, dat een dui delijk beeld wordt gevormd van de wijze, waarop in de naaste toekojnst de bebouw de kom zich zal ontwikkelen. Hiermede kan echter niet worden vol staan.. De ontworpen hoofdverkeerswegen dienen met de bestaande in verband te worden gebracht. Daarom moet het uitbrei dingsplan een oplossing geven voor de ver binding der beide Rijnoevers. Dit heeft ge leid tot een plan voor verbreeding van de Bruggestraat en aansluitende stra ten (Schoolstraat en gedeelte Van Boetzelaerstraat). Een nieuwe haven. Verbetering en uitbreiding der gelegen heid om te lossen en te laden is voorzien door het projecteeren van een nieuwe ha ven, groot 1,9 H.A., welke vanuit de Gouwe gemakkelijk bereikbaar is. Een nieuwe groenteveiling en markt! Ook is te rekenen op de stichting van een nieuwe groenteveiling, waaraan in de toekomst behoefte zal bestaan, terwijl, on danks de minder gunstige ervaringen wel ke zijn opgedaan, de mogelijkheid van markten aanwezig blijft. Het ligt voor de hand, dat daarvoor een geschikt terrein be schikbaar moet zijn; het Sint Jorisplein kan daarvoor eventueel dienen. Omtrent de wegen wordt het volgende medegedeeld: Bekend is, dat de rijksstraatweg, zooals deze thans door de kom der gemeente loopt, een hoofd verkeersweg zal blijven. Onder zoekingen naar een nieuw tracé, volgens hetwelk de groote bocht van den Hoorn zou worden afgesneden, hebben tot resul taat gehad, dat wegens de hooge kosten, een dergelijke afsnijding niet in het we genplan is opgenomen. Vast staat dus, dat langs de „Hooge Zijde" in verre toekomst een belangrijk verkeer zal plaats hebben. Waar groote bedragen aan verbreeding en omlegging van den straatweg zijn ten koste gelegd, dient er op gerekend te wor den, dat het verkeer in de richtingen Utrecht en Leiden zich in hoofdzaak zal blijven afwikkelen als thans. Dit wil zeg gen, dat door de kom der gemeente, voor zoover deze ligt aan de west- en zuidzijde van den Rijn, een druk verkeer zal gaan. Het is duidelijk, dat van noemens waardige verbreeding van den rij weg tusschen het postkantoor en de Oranjestraat niets kan komen om financieele redenen. Het uitbreidingsplan zal dus zoodanig inge richt zijn, dat een deel van het doorgaand verkeer kan worden opgenomen door an dere wegen, welke aan redelijke eischen moeten voldoen. In verband hiermede is een weg ont worpen, welke loopt van den rijks straatweg (Hoorn) en wel van een punt, gelegen bij de pannenfabriek van de N.V. Oosthoek en Zoon, naar het sta tion. Van dezen weg vormt de Dr. Lo- vinklaan een gedeelte. Bij het station sluit hij aan op de Conradstraat, die zoo noodig verbreed kan worden. Vanaf de Visserstraat is de ontworpen nieuwe weg voortgezet tot het punt van aan sluiting op den bestaanden rijksstraat weg (Gouwsluissche weg) bij het Riet- veldsche pad. Erkend moet worden, dat in de omgeving vau het station een bocht aanwezig is, welke den toestand daar uit verkeersoogpunt niet ideaal doet zijn. Door versmalling van het plantsoen is een belangrijke verbetering gemakkelijk tot stand te brengen, ter wijl door verbreeding van de Conrad straat afdoende verbetering mogelijk is. (Weg I). Een nieuwe Rijnbrug in Gouwsluis. Aan de oostzijde van den Rijn ontwik kelt zich een toenemend verkeer langs Heerenweg, Oudshoornscheweg, Hooft- straat, Van Mandersloostraat en Raadhuis straat. Het doorgaand- zcowel als het plaatselijk verkeer zal steeds belangrijker worden. Genoemde straten zullen in de toekomst niet in staat zijn het doorgaand verkeer op te nemen. De plaatsing van een nieuwen weg GouwsluisHeerenweg op het provin ciaal wegenplan zal, na uitvoering, een zeer belangrijke verbetering beteeke- nen. Het verkeer tusschen de Haarlem mermeer eenerzijds en de richtingen Gouda en Woerden anderzijds, zal bui ten de kom der gemeente geleid wor den. De bruggen over het Aarkanaal en den Rijn bij Gouwsluit vodmen in deze verbinding onmisbare schakels. De weg is in het uitbreidingsplan der gemeente opgenomen, nadat 't tracé en dwarspro fiel in overleg met den dienst van den provincialen waterstaat zijn bepaald. Deze weg is aangeduid door het cijfer n. Hij vormt voor een belangrijk deel de oos telijke begrenzing van het uitbreidings plan. De westelijke strcok van dezen weg is, voor zoover zij in het uitbreidingsplan is opgenomen, bestemd voor plaatselijk verkeer. Een nieuwe Rijnburg in Oudshoorn. In het plan is de mogelijkheid geschapen om een verbinding tot stand te brengen tusschen den Heerenweg en weg I, waar voor dan over den Rijn een brug zal moe ten worden gebouwd ten westen van de Ned. Herv. Kerk Oudshoorn. Op de wegen kaart is deze weg aangeduid door het cij fer III. Deze weg vormt een directe verbin ding tusschen den rijksweg LeidenWoer den en den Heerenweg. De genoemde verkeerswegen zijn min of meer te beschouwen als parallelwegen van de bestaande ter weerszijden van den Rijn. Van niet minder beteekenis is een goede verbinding der beide Rijnoevers in de be bouwde kom. Het is ten zeerste te betreu ren, dat de provincie geen toestemming kan verleenen voor het maken van een tweede brug over den Rijn op niet te grooten af stand van de bestaande. Het Bruggestraat-probleem. De ontworpen bruggen ten oosten van Gouwesluis en ten westen van de Ned. Herv. Kerk Oudshoorn zijn voor het plaat selijk verkeer van zeer geringe beteekenis. De eenig mogelijke verbetering in het cen trum der gemeente is óf verbreeding der Bruggestraat en vernieuwing van de Al- phensohe brug óf vervanging van den be staanden Rijnovergang in het centrum door een nieuwen op een andere plaats. Tegen deze laatste oplossing bestaan zoo groote bezwaren, dat zij niet voor uitvoering in aanmerking komt. De voornaamste Rijnovergang en Oost- West verbinding zal in de toekomst in het centrum zijn, ter plaatse, waar hij nu reeds in onvolkomen vorm aanwezig is, n.l. in de lijn: Van BoetzelaerstraatBruggestraat Schoolstraat langs de begraafplaats (een gedeelte van de Molenvliet dient te worden gedempt) naar de dr. Lovinklaan. De inderdaad kostbare verbreeding der Bruggestraat kan niet uitblijven, m de eer ste plaats in verbard met de toenemende bebouwing in het centrum ter weerszijden van den Rijn, welke een behoorlijke ver binding der beide Rijnoevers vereischt, doch ook niet wegens het doorgaande ver keer, dat niet uitsluitend kan worden aan gewezen op den toekomstigen overgang bij Gouwesluis en een overgang in het noorden van de bebouwde kom. Evenwijdig aan de Van Boetzelaerstraat is, onmiddellijk ten zuiden daarvan, een straat geprojecteerd, waardoor éénrichting- verkeer mogelijk wordt en de Van Boetse- laerstraat, die thans reeds te smal is, haar functie als verkeersstraat op de juiste wij ze zal kunnen vervullen. EEN GROEP DEELNEMERS AAN DE INTERNATIONALE BLOEMBOLLENMAR SCH, WELKE ZONDAG VAN HAARLEM OVER HILLEGOM NAAR LISSE WERD GEHOUDEN, ONDERWEG. De breedte der verkeerswegen. De belangrijkste verkeerswegen zullen op den duur een rijwegbreedte moeien kunnen verkrijgen van drie z.g. verkeers- banen (8 Meter), opdat een sneller ver voermiddel een langzamer of stilstaand kan achterop rijden en passeeren, zonder ge vaar te loopen aangereden te worden door een voertuig uit tegengestelde richting. Voor voetgangers en wielrijders zullen af zonderlijke banen aanwezig moeten zijn, zoo mogelijk afgescheiden van den rijweg. Bij minder belangrijke hoofdverkeerswegen en bij secundaire wegen kan met een rij wegbreedte van twee verkeersbanen wor den volstaan, evenals bij de belangrijkste, die slechts irf één richting worden bereden. De hoofdverkeerswegen zijn geprojec teerd op een breedte van 1518 Meter, ter wijl de rooilijnen van 2530 Meter uit el kaar liggen. Voor weg IV is de toestand in verband met de bebouwing in het cen trum der gemeente eenigszins anders. Parken en plantsoenen. Oeverbeplanting en gazonaanleg langs open wateren zullen hier en daar worden aange legd. Parkaanleg op bescheiden schaal, ter op pervlakte van ongeveer 4.70 H.A., is gepro jecteerd in de voormalige gemeente Ouds hoorn, terwijl ook uitbreiding van het boschpark aan de westzijde der bebouwde kom in noordelijke richting is voorzien, ter oppervlakte vanongeveer 4 H.A. Verder is er een aantal kleinere en groo- tere plantsoenen ontworpen. In de buurten waar veel arbeiderswoningen worden ge bouwd is de behoefte er aan niet minder groot dan in de wijken der beter-gesitueer- den. Deze woningen worden n.l. veelal aan- eengebouwd, de welstand der huizen is ge ringer, de straten zijn nauwer, zoodat boom beplanting op beperkter schaal dan elders slechts mogelijk is. Juist hier is dus de be hoefte aan plantsoenen groot. Sportterreinen, Aan de westzijde van hét plan Is een complex sportterreinen ontworpen, ter op pervlakte van ongeveer 12.4 H.A.; voor een gedeelte is dit uitgevoerd door den aan leg der voetbalvelden van de voetbalver- eeniging „Alphen". Speelterreinen. Behalve in de onmiddellijke nabijheid der scholen ten behoeve der leerlingen, zul len ook elders eenige speelterreinen aange legd moeten worden, waarvan de omvang verschillend kan zijn in verband met de eischen en den beschikbaren grond. Deze speelplaatsen zullen min of meer systema tisch verdeeld moeten worden. Het terrein „Bloemhof" zal voorloopig voor de omgeving voldoende zijn; wanneer het plan uitgevoerd is, zullen er nog drie bjj zijn gekomen. ZOETERWOUDE KIND VERDRONKEN Gistermorgen Is het 4-jarig jongetje van den landbouwer A. K. in de Wei poort bij het stappen om een landhek in het water gevallen en verdronken. Een 6-jarig broertje zag het ongeluk gebeuren, maar wachtte, zooals hij la ter vertelde, of broertje zou gaan zwem men. Tenslotte toen het kind gezonken was, ging hij hulp roepen. De E.H.B.O.-er van Es paste na de redding kunstmatige ademhaling toe, welke door dr. Webe Kortmann werd voortgezet. Het mocht helaas niet meer baten. Ben beeldige pyamo van prima Charmcuse tricot, in wit en gefleurd 'V Ij met moesjes bedrukt. Ruim model. Wij ontvingen wederom een grote rending van onre bekende Charmeuse tricot ONDERJURKEN met satin garnering, in model geknipt. g V ■wit. zwart, zalm en alle modekleuren, diverse maten...JL* Bijpassend Hemd1.65 Bijpassmde Pantalon, Frans ot directoire- model1.45 Tricotage HEMDEN OF PANTALONS met tricot boord of korte pijpen. Fraai rijden fantasie-weefsel HEMDEN OF PANTALONS wvc met tricot boord ot korte pijpen. lacqtiard weefsel in zeer fraaie uitvoeringm HEMDEN OF PANTALONS Jacquard geweven dessin, elastisch weef- seü, in zeer fraaie uit voering.- J

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8