De volksstemming in Duitschland en Oostenrijk Oostenrijk zei voor 99.75 „ja" De tegenslag der Japanneezen De laatste weerstand BUITENLAND Daladier vormt nieuwe regeering Wilt U iets weien? LUCHTVAART MAANDAG 11 APRIL 1938 OE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 GEESTDRIFT, FAKKELOPTOCHT EN VLAGGEN Om middernacht werd te Berlijn de volgende uitslag bekend gemaakt van de volksstemming in Duitschland. Totaal aantal uitgebrachte stemmen 43.906.000. Ja-stemmen 43.453.000. Neen-stemmen 426.000. i Percentage ja-stemmen 99.03. De gevolmachtigde van den fuehrer In Oostenrijk, gouwleider Buerckel, heeft medegedeeld, dat de uitslag van de volksstemming in Oostenrijk als volgt is Uitgebrachte stemmen 4.284.795, hier van stemden 4.273.884 om 99.75 pCt. met „ja". Nadat gouwleider Buerckel te Ween ar. ihet resultaat van de volksstemming in Oostenrijk had medegedeeld, heeft de Fuehrer een korte radiorede gehouden, waarin hij zeide een groote hoop te hebben gesteld op zijn vaderland, doch het resul taat van de volksstemming overtrof nog verwachtingen Adolf Hitler is zeer geluk kig over het vertrouwen dat de Duitsch- Oostenrijkers in hem hebben gesteld, en hij dankte de Oostenrijkers voor dit resultait. Fakkeloptocht in Ween en. Na het bekend worden van het resultant van de verkiezingen, kende de vreugde in Weenen geen grenzen meer. Een afdeeling politie trok met brandende fakkels naar ihet Konzerthaus, waar zij met de duizen den, die zich achter de afdeeling hadden aangesloten, /oorbij generaal Daluege en gouwleider Buerckel defileerden. Steeds opnieuw klonk de kreet „één volk, één rijk, één Fuehrer." In Duitschland wordt drie dagen ge vlagd. Naar aanleiding van den uitslag van de volksstemming is bepaald, dat in het Groot- Duitsche rijk van Maandag tot Woensdag algemeen zal worden gevlagd. Wat dit laatste betreft, zeide Hitier: „Ik sta hier, wijl ik mij inbeeld, meer te kunnen dan de heer Schuschnigg" (dava- rende toejuichingen). „Ik heb dooi mijn leven bewezen, dat ik meer kan dan de dwergen, die hier een land naar den afgrond regeerden. Of over 100. jaar nog iemand zich de namen van mijn voorgangers hier zal herinneren, weet ii niet, maar mijn naam zal blijven be staan als die van den grooten zoon van dit land. Ik geloof, dat het ook Gods wil geweest is, uit dit land een knaap naar het rijk te zenden, hem groot te laten worden en tot leider der natie te verheffen, om het hem mogelijk te maken, zijn vaderland aan het rijk toe te voegen. Toen op 9 Maart Schuschnigg zijn over eenkomst schond, voelde ik, dat de roep der Voorzienigheid tot mij was gekomen. En wat zich toen afspeelde in drie dagen, was ook slechts denkbaar als voltrekking van den wil dezer Voorzienigheid. In drie dagen heeft de Heer hen geslagen en ik verwierf de genade, op den dag van het verraad mijn vaderland bij het rijk te kunnen inlijven. Zoo worden de droom en het verlangen van vele geslachten vervuld. Duitsch volk, verheft u thans, onderschrijft mijn woor den en houdt uw lot in uw handen. Ik wil Hem danken, Die mij in mijn va derland liet terugkeeren, opdat ik dat va derland tot mijn Duitsche rijk zou doen terugkeeren Moge op den dag van morgen iedere Duit sch er zich in deemoed buigen voor den wil van den Almachtige, Die in enkele weken een wonder aan ons gewrocht heeft." CHINEEZEN HEROVEREN TSINANFOE. De Chineesche troepen hebben de om muurde stad Tsinanfoe, hoofdplaats van de provincie Sjangtoeng, welke gedurende drie maanden in Japansche handen is ge weest, heroverd. Na de poorten bestormd te hebben, zijn zij de stad binnengetrokken. In de straten wordt hevig gestreden. Deze Chineesche troepen vormen een deel van de legermacht, welke veertien da gen geleden het Groote Kanaal is overge stoken, terwijl een ander deel naar het Zui den is getrokken en de achterhoede der Ja pansche troepen heeft bestookt. Vermoedelijk 150 dooden te Kanton. Gisterochtend hebben Japansche vlieg tuigen de stad Kanton gebombardeerd. Men vreest, dat hierbij 150 personen om het le- veen zijn gekomen en 120 gewond. Een bom is op een confectiefabriek gevallen en doodde vijftig of zestig meisjes, die daar werkten. Zes andere huizen werden ver nield. EEN STERKERE JAPANSCHE REGEERING? Domei meldt, dat de Japansche minister van binnenlandsche zaken en de minister van justitie, den minister-president een wij ziging van hol kabinet hebben voorgesteld om den moeilijken toestand, in verband met den oorlog in China, meester te kun nen blijven. In politieke kringen verklaart men, dat op binnenlandsch en buitenlandsch poli tiek gebied moeilijke» beslissingen geno men moeten worden, die een sterke een drachtige regeering noodig maken. Buiten gewoon dringend zijn de kwesties van bui- tenlandsch-politieken en militairen aafd, die, om een spoedige oplossing vragen in verband met den uitdagenden en openlij ken Russischen steun aan Chdna. Domei meldt voorts, dat de opperbevel hebber van het Sovjetleger in het Ver Oosten, generaal Bluecher, in een in het Kremlin gehouden krijgsraad gepleit heeft voor onmiddellijken oorlog tegen Japan. De vertegenwoordigers van het volkscom missariaat van oorlog zouden nog geen be sluit genomen hebben, daar generaal Wo- roshilof op het oogenblik in de Krim met vacantie is. Ol D ln Amsterdam woont of in Gro ningen, over heei Nederland ln 31 eigen Kreymborg-zakenl vindt U de soo aparte Waarborg-Kleedlng. öl/eén bij J KREYMBORG Een Argentijnsche demonstratie. De Argentijnsche studenten hebben te Buenos Aires een betooging gehouden om te protesteeren tegen de volksstemming in Oostenrijk en Duitschland. Ernstige a- geregeldheden deden zich voor en een aan tal hakenkruisvlaggen werden verbrand. De politie verspreidde de demonstranten en verrichtte talrijke arrestaties. Amnestie verwacht De Oostenrijkers rekenen/er op, dat Hit ler na de volksstemming een amnestie ztu uitvaardigen, welke zich zal uitstrekken tot een groot aantal personen, die hét natio naal-socialistisch bewind vijandig gezind zijn. Hoe er gestemd werd. Uit alle deelen des rijks zijn berichten binnen gekomen over de groc-te belang- ling, welke allerwegen bestond voor de gisteren gehouden volksstemming en ver kiezing voor den nieuwen Rijksdag. Reeds vroeg in den ochtend werd overal druk gestemd In vele plaatsen trokken de stemgerechtigden in gesloten kolonn'-s achter muziekcorpsen naar hun stembu reau, waar hun een insigne als herinnering aan den door hen vervulden stemplicht werd uitgereikt In het buitenland wonende Duitschers hebben zich met extra-treinen naar de grens begeven om er hun stem uit te bren gen of begaven zich aan boord van in buitenlandsche havens liggende schepen, welke opstoomden tot buiten de territori ale zones, waar dan gestemd kon worden. In vele steden hadden reeds om elf uur gisterochtend de helft der kiezers hun stem uitgebracht. Uit Innsbruck wordt gemeld, dat daar, ondanks den hevigen sneeuwval, druk g> stemd is. Ook in de Beiersche Alpen was het tame lijk koud. Leden der na'tionaal-socialistische orga nisaties deden later in den ochtend en m den namiddag hun laatste beroep op het stemgerechtigde deel der bevolking, om, voor zoover het dat nog niet gedaan had, alsnog zijn stem uit te brengen. ZELFBEWIEROOKING. Hitiers rede te Weenen. Zaterdag heeft Hitier nog een kort be zoek aan Weenen gebracht, waar hij zijn laatste propaganda-rede hield voor de volksstemming. Zijn rede was een opsomming van d»* prestaties van het nazi-regiem en bevatte vijf redenen, waarmee hij de annexatie van Oostenrijk motiveerde. Zij komen hierop r.éerOostenrijk is Duitsch; het kan zon der het Reich niét leven; het wilde dit ook niet; „het is mijn (Hitiers) geboorteland"; „ik kan meer dan Schuschnigg". MEDEDEELINGEN VAN HET FRONT. Het groote hoofdkwartier van Franco heeft medegedeeld, dat het legercorps uit Galicië belangrijke stellingen in de ber gen van Vallibona heeft bezet. Zaterdag hebben de troepen uit Navarra zes dorpen bezet en de lijn bereikt, welke wordt ge vormd door de Pic San Corneli, de dorpen Bastus en San Salvador de Tole en de Sier ra del Cuca. De troepen'uit Aragon heb ben een bruggehoofd bij Balaguer bezet en in Estramadura is een nieuw succes be haald bij de Col Arrebatacapa. Het linksche ministerie van landsverde diging heeft in een communiqué medege deeld, dat het Oostelijk leger den vijand heeft tegengehouden bij La Repita, het bruggehoofd bij Balaguer. Ook op den weg van Gandesa naar Tortosa wordt de vijand tegengehouden. In den sector Vallibona, bij Los Laques en de Pic Espadilla is de vijand onder groo te verliezen er in geslaagd in de stellin gen van de regeeringstroepen door te drin gen. De vluchtelingen te Luchon. Gisteren zijn tweeduizend vluchtelingen uit Arragon en Lerida van Valaran naar Frankrijk uitweken. Zij werden door de grenswacht bij de Pont au Roi ontvangen. Onder sterk escorte werd een aantal voor aanstaande anarchisten, o.a. Manzanares en Fernandez, die bij het begin van den bur geroorlog almachtig waren in het gebied van Tremp, over de grens naar Barcelona teruggeleid. Men verwacht, dat binnenkort de stroom van vluchtelingen nog grooter zal worden, want de troepen van Franco staan op het punt de Col Bonaigue over te trekken, wel ke de Val Aran beheerscht. Oproep tot het leger. De linksche ministerpresident heeft een oproep gericht tot het leger, waarin hij de soldaten er aan herinnert, dat de wet on verbiddelijk zal zijn voor hen, die hun post verlaten, maar zij die zich waardig gedra gen beloond zullen worden. „Ik ben er van overtuigd, dat wij zullen winnen. Daar voor geldt slechts één consigne: weerstand bieden. Door dit te doen, beantwoordt men niet aan de stem van een persoon, maar aan dien van het vaderland". FRANKRIJK Zonder deelneming der socialisten Zooals wel te verwachten was heeft de Fransche socialistische par tij deelneming aan de nieuwe re- geering-Daiadier geweigerd. Daarna heeft Daladier een re geering gevormd zonder deelne ming van socialisten; in dit kabi net zijn bijna uitsluitend radicaal socialisten opgenomen en voorts eenige figuren uit het centrum. Sedert de vorming van het „volksfront" is dit het eerste Fran sche kabinet dat niet op het volks front steunt. De regeering van Daladier is als volgt samengesteld: Eerste minister en minister van lands verdediging: Daladier. Vice-voorzitter van den ministerraad en minister voor coördinatie van den diensten van den minister-president: Chautemps. Minister van nationale oeconomie: Ray mond Patenotre. Minister van Justitie: Paul Reynaud. Minister van binnenlandsche zaken: Al- bert Sarraut. Minister van buitenlandsche zaken: George Bonnet. Minister van financiën: Marchandeau. Minister van openbare werken: Fros- sard. Minister van arbeid: Ramadier. Minister van luchtvaart: Guy la Chambre Minister van oorlogsmarine: Campinchi. Minister van koloniën: Georges Mandel. Minister van nationale opvoeding: Jean Zay. Minister van oud-strijders en pensioe nen: Champetier de Ribes. Minister van landbouw: Queuille. Minister van handel: Gentin. Minister van P. T. T.: Jules Julien. Minister van koopvaardij: Chappedelaine Minister van volksgezondheid: Mare Rucart. Bij deze lijst kan worden opgemerkt, dat Reynaud, Mandel en Champetier de Ribes bekende figuren uit de centrumpar tijen zijn. Vrijwel alle overige ministers behooren tot de radicaal-socialistische partij. Daladier zal eveneens volmachten vragen. Daladier zal eerst vandaag bepalen wan neer de nieuwe regeering in de Kamer zal verschijnen, vermoedelijk zal dit Donder dag geschieden. Daladier is voornemens aan het parle ment financieele volmachten te vragen. Betooging ten gunste van Spanje. Gisteren hebben organisaties van het Volksfront te Parijs een betooging gehou den met het doel „sancties te vragen te genover de opstandelingen", „te protes teeren tegen de saboteurs van de produc tie", „te strijdpn voor de verdediging van den vrede" en „steun te vragen voor het reoublikeinsche Spanje". Er werd door de betoogers een optocht gehouden, welke van het plein van de Ba- stille trok naar het Plein der Natie. Bij aankomst op het Plein der Natie riepen de betoogers „Thorez aan het bewind", „ont binding", „opent de grenzen", „kanonnen voor Spanje". Om vijf uur gingen de betoogers rustig uiteen. ENGELAND HET BRITSCH-ITALIAANSCH ACCOORD. De laatste besprekingen. De „Times" meldt over de BritschIta- iiaansche besprekingen, dat Lord Perth en Graaf Ciano gisteren hun laatste onder houd hebben gehad. Vandaag zal de redac tiecommissie aan het werk gaan en indien alles goed gaat, kunnen de documenten einde dezer week gereed zijn, om onder teekend te worden. De documenten bestaan uit een protocol, dat de betrekkingen tus- schen de beide landen in groote lijnen vast legt, en een serie aanhangsels, die de bij zonderheden betreffen. Bovendien zullen de beide regeeringen brieven uitwisselen, waarin zij zich wederkeerig verplichten tot erkenning van het Italiaansche keizer rijk en tot terugtrekking der Italiaansche troepen uit Spanje. PALESTINA DE ONRUST IN HET LAND. Britsch vliegofficier door Arabier gedood. Op het Paiestijnsche vliegveld Ramler is Zaterdagochtend een Britsche officier- vlieger door een Arabier doodgeschoten. Duitsche vluchtelingen. Volgens mededeeling van het Bureau voor Statistiek hebben sinds 1933 meer dan 38.000 Israëlieten die Duitschland moesten verlaten, zich gevestigd in Palestina. Dat is ongeveer 22 procent van al de immigran ten die in de laatste vijf jaar in het H. Land een toevluchtsoord vonden. Buitenlandsche Berichten 82 MErtSCHEN BIJ NOODWEER OMGEKOMEN. Koude en hoog water in de Vereenigde Staten. In de westelijke en zuidelijke gebieden van de Vereenigde Staten heeft de laatste week hevig noodweer geheerscht. Volgens niededeelingen van het Roode Kruis zijn daarbij 82 personen om het le ven gekomen. Het aantal gewonden be draagt 612. Het ijskoude weer heeft den nood aan de duizenden vluchtelingen voor het hooge wateren Georgia, Alabama en Missipi nog verergerd. De regenval heeft het peil der toch reeds zoo gezwollen rivieren tot re cordhoogte doen stijgen. DERTIG KINDEREN GEDOOD. ONTZETTENDE GEVOLGEN VAN PANIEK IN BIOSCOOP. Uit Sao Paulo wordt gemeld, dat tijdens een paniek in een bioscoop omstreeks der tig kinderen gedood en honderd gewond zijn. De paniek ontstond, doordat een der be zoekers zonder reden „brand" riep. VRACHTTREIN VERONGELUKT. Uit Phillipsburg wordt gemeld: Zater dag is nabij Marble Hill, ongeveer ander halve kilometer ten Noorden der stad een vrachttrein gebotst tegen een rotsmassa, die was komen neervallen. De locomotief en negen wa«?ons stortten van een ruim 10 M. hooge helling langs de Delaware rivier naar beneden. Vraag inzake een niet betaalde stoe- lenreparatie. Antwoord: De reparateur is niet ge rechtigd om de stoelen te verkoopen. Vraag inzake het Bureau van Consul tatie voor kostelooze Rechtshulp. Antwoord: Het Bureau v. Consulta tie is thans gevestigd in het gebouw van het KantongiV echt, Prinseri rricht 45 te Den Haag, en heef zitting op Maandag- en Woensdagmiddag. Vraag inzake vereischte diploma's krachtens de Vestigingswet voor het sla- gersbedrijf. Antwoord: U hebt een diploma voor EEN GOEDE DAG VOOR DE ZWEEFVLIEGERIJ JAN HOEKSTRA PER ZWEEFVLIEGTUIG VAN TEUGE NAAR WELSCHAP. Honderd K.M. in anderhalf uur. Zondagmiddag is de bekende zweefvlie ger Jan Hoekstra, instructeur van het Ne- derlandsche Instituut voor Zweefvliegen, er in geslaagd met zijn zweefvliegtuig de P.H. 63 een oefenvlucht te volbrengen, waarvan tevoren het doel het vliegveld Welschap reeds was vastgesteld. Om twaalf uur 50 was Hoekstra te Teuge door het motorvliegtuig tot een hoogte van 400 meter opgesleept, op welke hoogte hij de verbinding met het motorvliegtuig ver brak. Rustig steeg het Bussard-zweefvlieg- tuig, profiteerende van de thermiet, die onder de bolle witte wolken, welke langs den blauwen hemel schoven, ruimschoots aanwezig was, tot aanzienlijk groote hoogte. De bedoeling van den heer Hoekstra was naar Eindhoven te vliegen. Spoedig richtte hij den steven naar het Zuiden. Op wisselende hoogten nu en dan op 1800 M., steeds de gunstigste luchtstroo mineen onder de wolken opzoekende, gleed de P.H. 63, voortgestuwd door den Noord oostenwind, in de richting van Brabant en later duidelijk in de richting van Eindho ven, waar de bezoekers van het vliegveld Welschap om ongeveer kwart over twee tot hun groote verbazing een vreemd zweefvliegtuig in de lucht ontwaarden. Om tien minuten voor half drie pre cies anderhalf uur na het vertrek van Teu ge daalde de P.H. 63 vlak voor de hangar. Hoekstra werd door de zweefvliegers met gejuich begroet. Verkleumd van koude boven vroor het vijf graden vertelde Hoekstra van zijn tocht aan zijn Eindhovensche sportvrien den, die enthousiast waren over de presta tie van den instructeur. Zij waren danig verrast en begroetten den heer Hoekstra als eersten zweefvlieger, die op deze wijze Welschap bereikte. De Eindhovensche Aeroclub zal zich bin nenkort een motorvliegtuig aanschaffen, welke het mogelijk zal maken, dat voortaan zweefvliegtuigen tot grooter hoogten zul len kunnen worden opgesleept, hetgeen de prestaties ten goede zal komen. OOK EEN ZWEEFVLIEGTUIG VAN YPENBURG NAAR VLISSINGEN. Mooie prestatie van den heer H. van Zanten. De weersomstandigheden waren giste ren gunstig voor de zweefvlieesport. Niet alleen de zeer bekende zweefvlieger Hoek stra, doch ook de heer H. van Zanten, heeft een fraai resultaat weten te behalen. Te half twaalf werd hij in een Baby Grunau van het vliegveld Ypenburg opge sleept tot 600 meter. Het was zijn bedoe ling naar het vliegveld Woensdrecht te vliegen, doch de wind was zoo gunstig, dat hij langs de kust is doorgevlogen naar Vlis- singen, een afstand van 85 K.M. Om 13.40 uur daalde hij op het vliegveld. Deze vlucht is van te meer beteekenis, omdat nog nim mer boven de Zeeuwsche eilanden een lange afstandsvlucht is gemaakt. vakbekwaamheid noodig en een diploma voor handelskennis. U kunt informeeren by de Kamer v. Koophandel. Vraag: Welke is de kotste en mooiste weg per fiets van Noordwijk naar Hilver sum? Antwoord: Noordwijk Sassenheim, Leeghwater, Kudelstart, Uithoorn, Loener- sloot, Hilversum. Vraag: 1. Mag men in den Vastentijd een verjaardag vieren? 2. Als je in de Vasten 21 jaar wordt, moet men dan dit laatste gedeelte nog vas ten of niet? Antwoord: 1. Dit is natuurlijk geoor loofd, waarbij men echter de Vasten- en onthoudingswet dient in acht te nemen. 2. Ja. Vraag: Hoe ds het adres van het secre tariaat der Haagsche voetbalvereeniging A. D. O.? Antwoord: Secretaris is de heer J. v. d Valk, Jonckbloedtplein 82, Den Haag. Vraag: Wie zijn de patroonsheiligen der R.-K&. kerken te Herveld, Eist en Oudewa ter? Antwoord: Te Herveld: H. Willibror- dus; te Eist: -H. Werenfridus; te Oudewa ter: H. Franciscus van Assisië. Vraag: Welke is de mooiste weg per fiets van Warmond naar Schiphol? Hoe veel K.M.? Van welken tijd af kan men Schiphol bezoeken? Welke kosten zijn daaraan verbonden? Antwoord: Warmond, de Leeghwa ter, Nieuw-Vennep, Hoofddorp, Schiphol. Afstand pl.m. 28 K.M. Schiphol is te bezichtingen dagelijks van 1018 uur. Toegangsprijs tot Schip hol 15 ct. per persoon. Voor bezichting loodsen en rondleiding 30 ct. Voor gezel schappen van 625 personen 35 extra. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Abcoude naar Oegstgeest? Hoe veel K.M.? A n t w o oird Abcoudq, Uithoorn, Kudelstaart, Warmond. Afstand pl.m 27 K.M.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6