Laatste berichten TELEGRAMMEN Burgerlijke Stand Academïenieuws MARKTBERICHTEN MAANDAG 11 APRIL 1938 DE LHDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG ECHTELIJK DRAMA TE ROOSENDAAL Man berooft eerst zijn vrouw van het leven en pleegt daarna zelfmoord. Te Roosendaal heeft vanmorgen een droevig familiedrama plaats gehad. Vermoedelijk heeft de 53-jarige P. Sebregts zijn vrouw door wurging van het leven beroofd, waarna hij zelf door verdrinking een einde aan zijn leven heeft gemaakt In den loop van den ochtend vond men langs de haven te Roosendaal even voor bij de coöperatieve suikerfabriek een on beheerd rijwiel, waarbij ook een pet van een man werd aangetroffen. Daar men vreesde, dat hier een ongeluk was ge beurd, is men gaan dreggen, waarbij na eenigen tijd het lijk van een onbekenden man van ongeveer vijftigjarigen leeftijd werd opgehaald. Eerst enkele uren later werd het dra ma opgehelderd. Toen even na twaalf uur de kinderen van het gezin P. Sebregts aan den Gastel- schenweg onder de gemeente Roosendaal van hun werk thuis kwamen, vonden zy hun moeder dood in de huiskamer liggen, met een riem om den hals. Men heeft, na dat aangifte was gedaan, al spoedig dit drama kunnen reconstrueeren. In het gezin vonden den laatsten tijd voortdurend huiselijke twisten plaats, waarbij ook herhaaldelijk de hulp der po litie moest worden ingeroepen. Vermoed wordt, dat bij een dezer twis ten vanochtend Sebregts zijn vrouw, zoo als reeds gemeld, door wurging van het le ven heeft beroofd, waarna hij zelfmoord pleegde. De man was sinds eenigen tijd werkloos, terwijl het gezin zeer ernstig door ziekte werd getroffen. Twee kinderen zijn aan t. b. c. overleden, terwijl de oudste van de overige vijf kinderen met een ernstige ziek te in het ziekenhuis is opgenomen De lijken van den man en de vrouw zyn in beslag genomen, in afwachting van het onderzoek van een politie-deskundige uit Breda. ENGELAND WENDT ZICH TOT DEN VOLKENBOND. Ter regeling van de Abessijnsche kwestie. GENEVE, 11 April. (A.N.P.) De Brit- sche regeer ing heeft den Volkenbond e°n nota gezonden, waarin zij verzoekt, in ie eerstvolgende zitting van den Volken- bondsraad, die op 1 Mei zal worden ge opend, de Abessijnsche kwestie te regelen. DR. ENDER GEARRESTEERD. LONDEN, 11 April. (A.N.P.) Een speciale correspondent van de „Daily Te legraph and Morningpost" meldt uit Wee- nen, dai dr. Ender, de vroegere Oosten- rij ksche bondskanselier, lid van de chr.s- telyk sociale partij, gearresteerd is in Vorarliberg. MORGEN ANTWOORD OP BRITSCHE NOTA. MEXICO, 11 Aprü. (A.N.P.) Het ant woord van president Cardenas op de Brit- sche nota, waarin teruggave van de bezit tingen der petroleummaatschappijen wordt geëischt, zal waarschijnlijk morgen over handigd worden. Het zal tegelijkertijd *'s Londen en Mexico gepubliceerd worden. DE AMER1KAANSCHE JODEN EN HEI PLAN TOT KOLONISATIE OP MADAGASCAR. NEW-YORK, 11 Aprü. (A.N.P.) In Joodsche Amerikaansche kringen worji krachtige tegenstand geboden aan het voorstel een commissie naar Madagascar te zenden, teneinde de moge'ijkheid te bestu- deeren daar een Joodsche kolonie te ves tigen. De plannen voor dit onderzoek zijn nog slechts in een beginstadium. De com missie zou volgens deze plannen uitgezon den worden onder auspiciën van de Ameri kaansch-Joodsche Landbouwstichting m Sow jet-Rusland en onder leiding staan van dr. Joseph Rosen, den directeur dier sticn- ting, die veel ervaring heeft van koloni- satieproblemen in Rusland en die kortge leden uit dat land is teruggekeerd. Het voorstel wordt niet alleen bestreden door de Zionisten, maar ook door de niet Zionisten. De eersten zijn uiteraard tegen stander van lederen stap, die de vestiging der Joden in Palestina zou kunnen vertra gen, terwijl de laatsten zich altijd hebben hebben verzet tegen ieder plan, dat ge paard zou gaan met gedwongen emigratip van Joden. Ongeveer een jaar geleden is een com missie van onderzoek onder leiding van majoor Lepecki, een Poolsch regeerings- ambtenaar, uit Polen naar Madagascar ge zonden. Teruggekeerd bracht zij een rap port uit aan de Poolsche regeering, dat naar men meent gunstig is voor de vestiging van een Joodsche kolonie op Madagascar. Het rapport is echter nooit gepubliceerd. LEIDEN. Geboren: Jansje, d. van J. A. Visser èn J. Hannaart. Ondertrouwd: N. Wassenaar jm. en J. S. Vylbrief wede. J. H. Pardon jm. 29 j. en E. P. Robbers jd. 36 j. J. Schol- ting jm. 28 j. en A. S. Veen jd. 28 j. C. Vijlbrief jm. 23 j. en H. M. J. Teleng jd. 19 j. H. Brandt wed. 30 j. en J. v. Tongeren gesch. 22 j. H. Taffijn jm. 25 j. en M. H. v. Nierop jd. 24 j. J. Landes- bergen jm. 22 j. en M. C. Bleiji jd. 20 j. J. L. van Rooij jm. 27 j, en M. de Vrind jd. 25 j. A. Lopez Cardozo jm. 28 j. en M. T. Neuteboom jd. 28 j. Overleden: H. Stü m. 64 j. J. Ver meulen wedn. 82 j. LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Semitische letteren de heer B. de Vries, Tel Aviv Palestina. AMSTERDAM, 11 April. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 377 vette koeien, waarvan de prijzen waren: 7480, 6672 en 5064 cent per kg. slachtgewicht 87 melk- en kalf koeien 180240 per >tuk, 88 vette kalveren: 2e kwal. 5868 3e kwal. 5056 cent per kg. levend ge wicht; 203 nuchtere kalveren 59, .117 schapen 1933 perf stuk, 509 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 kg. 6566 cent, zware 6364 cent, vette var kens 6263 cent per kg. slachtgewicht; Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: slachtrunde- ren matige aanvoer, handel stug, vaste prij zen. melkkoeien gewone aanvoer, handel kalm, vette kalveren aanvoer ruim, han del vlug, prijzen constant. Nuchtere kalve ren, aanvoer matig, handel vlug, vaste prij zen. Varkens aanvoer ruim, handel matig, prijzen van vette varkens lager. Schapen aanvoer ruim, handel zeer stug, prijzen constant. BOSKOOP, 11 April. Bloemenveiling. Rozen per bos van 20 stuks: Pechtold 65 94 cent, Hadley 5091 cent, Briarclif 30 52 cent, Butterfly 4066 cent, Wilh. Kor- des 45 cent, Rosalandia 3055 cent, Florex 4096 cent, Aug. Nock 3055 cent; Else Poulsen 1523 cent, Rosa Mundi 60123 cent. Queen Mary 2544 cent per bos van 10 stuks, Lathyrus 1215 cent, A-paragus 20 cent, Cerasus Hisakura 1.402.240, Lavioniana 1.Clematis Prins Hendrik 1.20—1.80, Rod. Pink Pearl 40—80 cent, idem in soorten 3045 cent, Azalea 80140 cent, Seringen 4061 cent, Clematis per stuk 3045 cent. Rodod. per stuk 2236 cent, Anemonen 8 cent, Tulpen 924 cent, Malus 2030 cent, Miss Beekman 2037 cent, Clematis de Coultre f 1.201.70, Cineraria per stuk 15 cent, Hortenria per stuk 3045 cent, Asparagus per stuk 16 cent, Gouden regen per stuk 61 cent. LEIDSCHENDAM, 8' April. Groen'en- vei'ing. Gele komkommers le soort 22 25. 2e soort f 1417 krooria le soort f 2 50- 4 90. 2e soort 1.502.40, stoofsla 47 cent, bloemkool le soort f 1216. 2e soort f 79. uitschot 47, andiivie oer kg. 8 11 cent. spinazie oer 4 kg. 1218 cent, pos telein 19.5020 90, raaDstelen f 1.10 1 50, rabarber per 100 bos f 47. Brusselsch Lof f 4 60;7.t radijs 2.502 80, prei 2.50—4.80, selderie 1.00—1 20. 9 Aoril. Groen#enve?I-'ng. Kroosla le soort f 2 104.10. 2e soort f 1.402 40, stoofsla f 3.506 80. bloemkool le soort f 712, 2e soort 38, sninarie ner 4 kg. 1425 ce^t. postelein f 1719 60, rabar ber per 100 bos d 006 50. radijs f 2 00 3 5C, prei 2.50—5 50, se'derie f 0.40—1.10. ROELOFARENDSVEEN. 11 Aoril. Groen tenveiling. Aardbeien 3350 cent en kleine 1015 cent per doosie, sla f 2.602 90 per 100 krop, andijvie 7 cent, soinazie 56 cent en rabarber 6 cent per kg. ROTTERDAM, 11 April. Vee. Aanvoer: 1901 totaal, 699 vette runderen, 300 vette kalveren, 20 nuchterekelveren, 376 scha pen en lammeren, 505 varkens, bokken of geiten 1. Prijzen per kg.: vette koeien 76, 68 en 5054 cent, vette ossen 70, 66 en 5056 cent, vette kalveren 115, 100 en 65 —75 cent, varkens ('evend gewicht) 55, 54 en 53 cent, schapen 50, 45 en 40 cent, schapen f 282420, zuiglammeren 16 1410. Overzicht: vette koeien en os^en /aanvoer ruimre, handel matig, prijzen le kwal. koeien iets lager, overigens als vo rige week Dinsdag, pr. koe 80 cent en pri ma os 74 cent, vette kalveren aanvoer groot handel kalm, prijzen prijshoudend prima 1.25, schapen en lammeren aanvoer als vorige week, handel redelijk, prijzen ruim prijshoudend; varkens aanvoer iets ruimer, handel matig, prijzen iets lager; zuiglam- meren aanvoer ruimer, handel stroef, prij zen prijshoudend. Er werden weinig scha pen voor export gekocht. WliSLLNOTEEKlNGEN (AMSTERDAM)1 Gemeenteraad De Leidsche Raad kwam hedenmiddag te 2 uur bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester mr. A. A. v. d. Sande Bak- huyzen. Na behandeling van de Ingek. Stukken komt de agenda aan de orde. 1. Benoeming van een lid van de Com missie van. Fabricage (wegens ontslagaan- viage van den heer D. van der Kwaak). Benoemd wordt de heer Wilbrink. 2. Benoeming van een lid van de Com missie voor den Markt- en Havendienst (wegens ontslagaanvrage van den heer J. A. van der Reijden). Benoemd wordt de heer Wilbrink. 3. Benoeming van een lid van de Com missie voor de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit (wegens ontslagaan vrage van den heer M. H. de Reede). (In bovenstaande vacature zal de heer Wil brink weer de plaats innemen, die hij had verlaten om tijdelijk het wethouderschap waar te nemen). Benoemd wordt de heer Wilbrink. 4. Benoeming van een voorzitter en vier leden van de Commissie van Toezicht op de Arbeidsbeurs. De heer SNEL (S. D. A. P.) spreekt zijn teleurstelling er over uit, dat er nu pas een voorstel tot instelling van deze commissie op de agenda staat. B. en W. geven de schuld van de vertraging aan de organisa ties. Z.i. rust de schuld op de samenstel ling van de verordening, waardoor er geen overeenstemming tusschen de organisaties kon worden verkregen. Was de verorde ning zóó gemaakt als de wet het toelaat, dan hadden de vertegenwoordigers der drie groote vakcentrales voorgedragen kun nen worden en was er geen reden van ver traging geweest. Wethouder v. STRALEN (S. D. A. P.) zegt, dat de verordening nu eenmaal be staat en dat er rekening mee moet worden gehouden. Spr. kan z-ich indenken, dat de organisaties liever elk een vertegenwoor diger hadden aangewezen, maar in dat ge val zou de commissie veel te uitgebreid ge worden zijn, temeer daar ook nog vertegen woordigers van de buitengemeenten moes ten worden benoemd. De commissie kan la ter zelf nog beoordeelen of zij meent, dat uitbreiding gewenscht is. Tot voorz. wordt gekozen wethouder v. Stralen en tot leden-werkgevers de heeren J. Heringa en B. J. Huurman en tot leden; werknemers de heeren J. Poelijoe en H. v. Cittert. 5. Benoeming van drie leden van de Commissie van Toezicht op de Bewaar scholen. Benoemd worden de heeren A. Bernard, H. Kuipers en dr. S. A. Nieuwzwaag. 6. Benoeming van een onderwijzeres in de lichamelijke oefening by het openbaar lager onderwijs De heer Groeneveld (S.D.A.P.) zegt, dat de raad voor een voldongen feit wordt geplaatst. De voorgedragen e is er nu een maal en heeft dus een zeker recht gekre gen. Maar overigens meent hij, dat e- in Leiden ook geschikte krachten genoeg zijn. De voorgedragene is nl. een Rotterdam sche. Daarna wordt mej. N. H. Male be noemd. 7. Benoeming van vier schoolartsen Herbenoemd worden mej. dr. C. Hovens Gréve er de heeren W. J. E. M. Simons, A. J. B. Poortman en H. P. Veldhuijzen. 8. Benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand, bestemd om den ambtenaar, bei ast met alle aan den amb tenaar van den Burgerlijken Stand opge dragen werkzaamheden, te vervanger. Benoemd wordt de heer J. Wolters met 21 stemmen (12 stemmen waren in blanco uitgebracht) 9. Praeadvies op het verzoek van J. M. Bakker om ontslag als onderwijzer aan de Jongensschool voor u. 1. o. Goedgekeurd. 10. Praeadv;es op het verzoek van me juffrouw A. E. Driesens om ontslag als onderwijzeres by het openbaar vervolg onderwijs voor meisjes. Goedgekeurd. 11. Voorstel inzake het verhuren van het pakhuis aan de Burgsteeg No. 6 aan H. J. W. Peeiers en H. Stol te Leiden. Goedgekeurd. 12 Voorstel inzake het verhuren van het winkelhuis Nieuwe Rijn No. 21 aan N van Loef, te Leiden Goedgekeurd 13. Voorstel tot het wijzigen van het raadsbesluit van 10 Februari 1936, inzake het verhuren van het perceel Haarlem merstraat No. 165a aan W. F. Kanbier, te Leiden. De heer G o s 1 i n g a A.R.) vindt de huur van f 200 per jaar te laag. Feitelijk i> het geen pakhuis, maar een winkelhuis, en dat nog wei aan een voorname winkel straat. De heer C os te r (R.K.) ontkent, dat het perceel een winkel is. Het is een pakhuis, al wordt het voor verkooplokaal gebruikt. De heer Wilbrink (C.H.) herinnert eraan, dat de perceelen bij den heer Kan bier in huur, grootendeels eigendom zijn van de Herv. Diaconie. Verhuren wij dit perceel niet voor dien prijs, dan komt de gemeente op grootere kosten. Wethouder Splinter (C.H.) bevestigt dit. Er is trouwens over de geheele linie een huurverlaging ingetreden en het is beter deze huur te krijgen dan dat het pand leeg komt. Daarna goedgekeurd. 14. Voorstel inzake het overnemen in eigendom bij de gemeente van verschil lende voor straat bestemde strooken grond. Goedgekeurd. 15. Voorstel tot he't verkoopen van eeni- ge perceelen bouwterrein aan de Hout laan, kadastraal bekend, gemeente Leiden, Sectie P Nis 1040 (ged.). 1041 (ged.) en 2229 (ged.) aun Gebr. F. J. A. en C. G. van Beukering te Leiden. Goedgekeurd. 16. Voorstel a. tot onderhandsche op dracht van het leveren, maken, werkvaar- cig opstellen en in bedrijf opleveren van een centrale verwarmingsinstaliatie van een ventüatie-inrichting c.a. in het in aan bouw zijnde Stadhuis aan de firmaW. Slot boom en Zn te 's-Gravenhage; b. tot het vaststellen van de begrootings- staten in verband met de sub a. bedoelde en eenige daarmede samenhangende wer ken. De heer Schuller (S.D.A.P.) vraagt, toe groot de z.g. „vaste personeelskern" is van de firma Slotboom, welke uit niet- Leidenaars mag bestaan. De heer G o s 1 i n g a (A.R.) vraagt, waarom de radiatoren van buitenlandsch fabrikaat moeten zijn. In Nederland zijn ook goede te krijgen. Ook vraagt spr. na dere inlichtingen naar de post van f 24.800, v/elke voor bijkomstige werken noodig zijn. Wethouder Splinter (C.H.) zegt, dat d. „personeelskern" zal bestaan uit de voren te bepalen, Maar B. en W. zullen er op letter., dat het aantal niet hooger dan roodzakelijk zal zijn. Aangaande buitenlandsche radiatoren zegt spr., dat dit verband houdt met de leeds te voren aangebrachte uitsparingen m den betonbouw. Wij krijgen thans de beste radiatoien, welke er bestaan, terwijl het bedrag van f 8000 in het niet zinkt bij het totaal bedrag van de installatie. De bijkomende kosten van f 24.800 zijn volkomen verantwoord. De heer Goslinga kan zich daarvan uit de stukken over tuigen. Breekwerk zit daar niet onder. De heer Schuller (S.D.A.P.) consta teert, dat er ius hoogstens 5 man Haagsch personeel zal worden aangesteld. Wethouder Splinter (C.H.) Neen, u wüt mij aan een touwtje leggen. Ik kan geen bepaald getal noemen, maar ben be reid overleg te plegen om zooveel mogelyk Leidsche arbeiders te werk te doen stellen. De voorzitter verzekert den raad, dat de wethouder er steeds op bedacht is, om zooveel mogelijk Leidsche krachten te werk te doen stellen. Maar het werk moet ir. ieder geval deugdelijk uitgevoerd wor den. De heer Groeneveld (S.D.A.P.) merkt op, dat de wethouder wel praten kan, maar niet dwingend kan optreden tegenover een onwilligen aannemer. Wethouder Splinter (C.H.) Derge lijke zaken moeten in onderling overleg geregeld worden. De heer Grslinga (A.R.) vestigt er de aandacht op, dat overal in openbare ge bouwen Nederiandsch fabrikaat gebruikt wordt. Waarom kan dat hier niet Er is zelfs niet eens prijs gevraagd. Spr. kan het beleid van het college niet waardeeren. De voorz rter herinnert er nog eens aan, dat bij den geheelen bouw rekening is gehouden met gietijzerer radiatoren, welke uit ervaring, duurzamer zijn gebleken. De heer MANDERS (R.-K.) ontkent dit laatste. Men had indertijd nog niet een langdurige ervaring in de Comm. v. Fabri cage om plaatijzeren radiatoren te durven te adviseeren. Zóó is de zaak. Z.i. zijn de uitgespaarde openingen geen beletsel om alsnog V. H. radiatoren aan te brengen. Spr. zal er echter niet tegen stemmen. Het voorstel wordt ten slotte aangenomen met 30 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren Goslinga, Tobé, Lom- bert en Wilmer. (Wordt vervolgd). „DIE ALTIJD BLIJFT". God wordt niet door den tijd geme ten.... Hij bestaat zonder beweging, zon der overgang, zonder verleden, zonder toe komst, alles in eens tezamen, onverdeelbaar en onbecijferbaar.in een eeuwig nu-zijn! Gelukkig ligt het vastgeankerd in de aangeboren rechtschapenheid van eiken mensch en er. moeten dmgen bestaan, hoo ger dan stof en vergankelijkheid, dingen, die niet weggeredeneerd, weggedacht kun nen worden, dingen, die onaangeroerd moe ten blijven, nu en altijd; dingen, die we noemen: beginselen van recht, van eer lijkheid, van waarheid, waarvan iedereen voelt, dat men daar niet straffeloos aan roe ren mag, dat ze het fundament vormen voor een geordend leven van enkeling en maatschappijdaar hebben we een klein sprankje van de onbewogenheid, die God isElsa, de dochter van den industrieel WUlems, studeert in de rechten. Van huis uit heeft ze niet veel godsdienst meegekre gen. Haar nuchter verstand doet haar ech ter tot de overtuiging komen, dat het fat soenlijk geweten God tot grondslag en uit gangspunt noodig heeft of.... het hangt in de lucht. Menschelijk recht, menschelijke plicht, schriftelijke contracten, maatschap pelijke orde en gezag zijn nul komma nul, wanneer je met de Communist of Socialist God wegredeneert. Neem je God weg, dan wiebelt alles in de lucht en stoort zich niemand ergens meer aanop z'n hoogst kan een onmensehelijk schrikbeeld van dwangarbeid, gevangenis of concentratie kamp nog iets uithalen om het „prestige" van een „dierentemmer" „hoog" te houden! Het Apologetisch stuk van den kortgele den gestorven Pater Hendrichs grijpt den grondfout van onze hedendaagsche wereld met al z'n funeste gevolgen onverschrokken aan en dwingt ieder weldenkend mensch tot de Godsgedachte, tot de erkenning van den Eenigen Grondslag van alle mensche lijk Recht: GodDie altijd blijft! K.J.M.V. „ST. PETER KANIS". Passie-herdenking. Ook de Leidsche K.J.M.V. „St. Peter Ka nis", heeft de Passie herdacht en wel op een waarlijk schoone wijze, met een „Pas sie-stijl programma", verzorgd door de Zang- en Declamatiegroep. De voorzitter, de heer J. Janssen, sprak in zijn openingswoord een bijzonder woord van welkom aan den bondsmoderator, rec tor L. Beune, den oud-moderator, kapelaan Verhoofstad, en aan enkele Rotterdamsche K.J.M.V.-vrienden, die deze Passie-avond wilden bijwonen. Moderator Paap, las het Lijdensverhaal voor, telkens afgewisseld met zang en de clamatie, door de Z- en D-groep, die met dit optreden een uitstekende beurt heeft gemaakt, immers de zang viel te loven, ter wijl vrywel alle declamaties op zeer ver dienstelijke wijze voor het voetlicht wer den gebracht. Nadat de voorzitter een woord van dank had gesproken tot allen, die hadden mee gewerkt om deze passie-herdenking te doen slagen, sloot de moderator op de gebruike lijke wyze met gebed en de groet der Ka tholieke Jongeren. 1 MEI, DAG VAN DEN ARBEID. Ook in het Katholieke kamp. Naar wij vernemen, heeft de afd. Leiden van den Ned. R.K. Volksbond het initatief genomen, om op Zondag 1 Mei a.s. een dag van den arbeid te organiseeren. Deze viering zal plaats hebben in samen werking met de St. .Josephsgezellenver. De plechtigheid zal hoogstwaarschijnlijk worden gehouden in de dekenale kerk aan den Heerensingel. Het ligt in de bedoeling, deze plechtig heid op te luisteren met liturgischen volks zang. Er wordt op een massale opkomst gere kend. De aandacht wordt nu reeds gevraagd van de diverse vakafdeelingen, om deel te nemen aan dezen dag van den arbeid en een parool uit te vaardigen voor de leden, om in een zoo groot mogelijk aantal hieraan deel te nemen, terwijl ook tevens iedere vakafdeeling verzocht wordt, maatregelen te treffen, dat het vaandel aanwezig is. Een Commissie onder leiding van den weleerw. heer kap. F. Bernefeld, Geeste lijk Adviseur van den R.K. Volksbond, is druk bezig om de plannen uit te werken, opdat het geheel een grootsche manifesta tie zal worden voor onze Katholieke vak beweging. Nadere bijzonderheden zullen spoedig worden bekend gemaakt. R.K. TABAKBEWERKERS. De afd. Leiden der R.K. Tabaksbewer kers houdt hedenavond te 8.30 uur een spoedvergadering in het gebouw van den R.K. Volksbond ter bespreking wif/igmg collectief arbeidscontract. MILITARIA. Herhalingsoefeningen in 1938. De data van opkomst voor herhalings oefeningen zijn thans ais volgt bepaald: 1927 en 1928 Infanterie: Veriofsofficieren en onderofficieren troependienst van 3 t/m 19 Oct. (4 R.l. 4 t/m 19 Octo.; Verlofsoff- cieern en onderofficieren administratie van 6 t/m 22 Oct.; korporaals en soldaten van 10 t/m 19 Oct.; müitaire werklieden van 17 t/m 26 Oct. 1932 en 1934 Infanterie: Verlofsofficieren en onderofficieren troependienst van 8 Sept. t/m. 1 Oct.; Verlofsofficieren en on derofficieren administratie van 12 Sept. t/m 5 Oct.; korporaals en soldaten van 15 Sept. t/m 1 Oct.; müitaire werklieden van 22 Sept. t/m 8 Oct. Bsrperking verlof en bewegingsvrijheid. De Minister van Defensie heeft bepaald, dat tot nadere order het verleenen van ver lof en beweginsvrijheid bij het Lager moet worden beperkt, in dier voege, dat steeds de helft van het aantal aanwezige officie ren, onderofficieren en minderen voor diensten beschikbaar moet zijn. Deze rege ling geldt ook gedurende de Paasch- en Pinksterdagen. Paaschverlof wordt ver leend van 15 t/m 19 Aprü eerste reisgele genheid, Pinksterverlof van 3 t/m 7 Juni eerste reisgelegenheid. De sergeant-kok J. J. Reijnart van het Regiment Genietr. is met ingang van 14 Aprü a.s. overgeplaatst bij het II Bat. 4 R. I. te Weert. De sergeant-capitulant J. J. de Bruijn van het 4e Regiment Infanterie is overgeplaatst by de School voor reserve-officieren te Kampen, terwijl de sergeant-capt. H. A. Gieske van 4e R. I. is overgeplaatst bij het Kader bataljon te Laren. VER. VAN MATHESIANEN. De Burgerluchtvaart. Zaterdag werd voor een 300-tal leden der Vereeniging van Mathesianen in de Colle gezaal van het Kamerlingh Onneslaborato- rium een filmavond over „Burgerlucht vaart" georganiseerd door de K.L.M. Na een inleidend woord van den heer A. v. Ginkel werden achtereenvolgens de 3 nieuwste technische films der K.L.M. ver toond; alle geluidsfilms of muzikaal geïl lustreerd. De Waalhavenfüm gaf in hoofdzaak het leven van dit meest modern geoutilleerde vliegveld weer. „Nederlandsche Luchtvaart" toonde een beeld van de groote verkeerslijnen met Europa, Azië en Ned.-Indië, alsmede de groote voordeelen hierdoor voor het eco nomisch leven. Het meest interessant was de opleidings film tot verkeersvlieger, waarin de geheele levensloop werd weergegeven van püoot en marconist. De jeugd, druk in de weer met eigengemaakte kleine modellen, daar na als zweefvlieger, de Luchtvaartschool, Soesterberg, de eerste aanstelling bij de K.L.M. en eindelijk gezagvoerder op de Holland-Indië lijn. Onder hartelijk applaus dankte de voor zitter, de heer J. S. Göbel, voor dezen leer- zamen avond. Hedenmorgen zijn op den Hooge Rijn dijk vier schapen onbeheerd aangetroffen. AUTOBUS DOOR TREIN VERPLETTERD. Zeven dooden. BOEKAREST, 11 April. (A. N. P.)-. Tusschen Galatz en Detate Alba is een auto bus op een overweg door een trein gegre pen en volkomen vernield. Zeven perso nen werden gedood en 21 gewond, waar van verscheidene ernstig. Het ongeluk is te wijten aan de schuld van den overweg- wachter. Londen 8.!)fil/4 Berlijn 72 471/2 Parijs 5 fit Brussel 30 39 Zwitserland 41 41 Kopenhagen 40 Stockholm 46 20 Os'o 4 f.05 New York 1.80~/18 Praag 6.30

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3