Oplossing Lente-prijsvraag KERKNIEUWS ZONDAGSBLAD STADS AGENDA NIEUWS MAANDAG 11 APRIL 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 1 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5J per kwartaal. Bij onze agenten /O cent per week; f 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelmgen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. Wilt ge iets koopen en weet niet waar, T7Tr zie de advertenties in de Leidsche Courant maar. Dit is de slagzin, welke wij op het oog hadden. Abusievelijk is het woordje „niet" verzuimd aan te geven. Vele oplossers hebben dit begrepen en het woordje „niet" bij gevoegd. Anderen, meenenden dat dit gewenscht werd, hebben het weggelaten. Daarom hebben wij beide oplossingen dus die met en zonder het woordje niet, goedgekeurd. Na loting zijn de prijzen aan de volgende goede oplossers (ters) toegekend: le prijs Fototoestel: Mej. J. C. van Rijn, Dorpsstraat a.d. Lee, B 316a, Warmond. 6 Heerenarmbandhorloges: T. Raaphorst, Oost-Havenstraat 2, Leiden. A. C. van Zwieten, A 214, Langeraar; Jacques van Noort, Morschweg 55 D, Leiden. J. Winkel, Steekterweg 112, Alphen aan den Rijn. J. Verhoog, Bankastraat 2, Leiden. H. v. d. Meer, Veenderpolder, B 392, Gem. Woubrugge. 6 Damesarmbandhorloges: Mej. M. v. d. Klauw, Hoogmade. Mej. C. van Smoorenburg, Jaagpad C 61, Ter Aar. Th. G. Breuring Sr., Maredijk 86, Leiden. F. Salman, Kerkstraat 61, Noordwijkerhout. Mej. G. Schrijvers, Oud, Ade E 17. T. Ouwerkerk, Bloemistenlaan 29, Leiden. 6 Vulpenhouders: Annie Verhaar, Langeweg B 497, Roelofarendsveen. Mej. A. van den Berg, Duinzichtstraat 33, Oegstgeest. A. Leune, Janvossensteeg 67, Leiden. Peter Groenewegen, Utrechtsche Veer 6, Leiden. Mej. Marie v. d. Vlugt, Stationsweg C 151, Ter Aar. G. de Graaf, Os- en Paardelaan 43, Leiden. ROE WOHDT HET WEEK? WEINIG VERANDERING, De Bilt seint i Verwachting: Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen, gedeeltelijk be wolkt, waarschijnlijk droog weer, iets zach ter des nachts, overdag zelfde temperatuur. Hoogste barometerst.: 782.7 te Croydon. Laagste barometerst.: 757.0 te Isafjord. Het gebied van hooge luchtdruk over de Britsche Eilanden nam nog aanzienlijk in beteekenis toe. De kern lag hedenmorgen over Zuid-Oost-Engeland. Het breidde zich voorts aanzienlijk naar het Oosten uit. In het Noord-Westen van het waarnemings gebied bleef de luchtdruk laag. Op de Britsche Eilanden waaien zwakke winden uit uiteenloopende richtingen met licht be wolkte lucht. In Scandinavië is de wind krachtig uit het Westen met meest zware bewolking en sneeuw in het Noorden. In Duitschland en onze omgeving overheer- schen matige Noord-Westelijke winden met zware bewolking doch geen neerslag van beteekenis. In Frankrijk is de,wind meest Noord-Oost en de bewolking licht. Op IJs land is de temperatuur aanzienlijk boven normaal, plaatselijk ruim 12 graden. Ook in West-Schotland en in vrijwel geheel Scandinavië is de temperatuur boven nor maal, overigens op de Britsche Eilanden en op vrijwel het geheel e vasteland van West-Europa is zij .vrij belangrijk onder normaal. In Noord-Scandinavië, Midden- Engeland en Midden-Europa was de tem peratuur hedenmorgen onder het vries punt. Voor onze omgeving wordt voor- loopig nog weinig verandering in de weersgesteldheid verwacht, de nacht zal vermoedelijk iets zachter zijn. LUCHTTEMPERATUUR. 8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Maandagnamiddag 7.20 uur tot Dinsdagmorgen 4.41 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 12 April voorm. 0.45 en nam. 1.00 uur. Maan op 16.36 uur Dinsdagmiddag. Maan onder 4.16 uur Woensdagmorgen. DE PRIMAVERA TE ROTTERDAM. Druk bezoek. Hoe de Primavera „pakt" en hoe de gang er in zit, is reeds in den vroegen ochtend te zien gedurende de speciale uren (tot 10 uur toe), welke voor de leerlingen van alle scholen zijn vastgesteld. lederen dag bren gen zij in groote groepen met duizenden een bezoek aan de tot schoonheids-paleis omgetooverde Nenijto-hal, en hoe paeda- gogisch, hoe veredelend de bloemenpracht op de jeugd werkt, blijkt wel hieruit, dat, terwijl op tentoonstellingen van ander ka rakter nog wel eens wordt geklaagd over beschadiging door kinderen, hier op de Primavera geen halmpje, geen spiertje, geen bloemblad door de jeugd wordt aangeraakt. Van tal van scholen waren de leerlin gen voorzien -'an bloc-notes tot het maken van notities ten behoeve van opstellen. Als 10 uur het „groote" publiek binnen treedt, dan kan men bij het binnenkomen der hal overal opgetogen uitlatingen op vangen en men erkent het ten volle: de 7e Primavera „Mooier dan ooit"! Niet alleen de „stad", maar ook de „pro vincie" komt in groote getale van de schit terende tentoonstelling genieten, getuige de dialecten, de kleederdrachten en de pro- vincieletters op de parkeerende auto's en bussen. Eiy van buitenlandsche zijde en ook van de zijde van de buitenlandsche jury-leden, werd opgemerkt, dat een dergelijke ten toonstelling als de Primavera buiten Ne derland zijn weerga niet vindt. De bezoekers die des avonds komen, ge- i raken onder de bekoring van de prachtige verlichting (100.000 kaarsen) welke een heerlijk zacht, feeëriek licht over de bloe- menschat doet neerdalen, waardoor de enorme hal tot een feeërie wordt. Tot de voorname bezoekers, welke de bloemententoonsteling „Primavera" Zater dagmiddag bezochten, behoorde ook de En- gelsche gezant, Sir Hubert Hontgamery. De gezant was buitengewoon enthou siast over de Primavera. DE „NEDERLANDSCHE VOLKSPARTIJ" IN WORDING. Van DuylDuysDijt. Aan een bericht in het „Volk" ontleen en wij: In alle stilte wordt de oprichting voorbe reid van een nieuwe fascistische partij, die den naam zal dragen van Nederlandsche Volkspartij. Het initiatief tot de oprichting is genomen door uitgetreden leden van de N.S.B., onder leiding van ds. Van Duyl, die ook een belangrijke rol zal spelen ir de leiding van ue nieuwe rartij. De oprichting zal na Paschen geschieden. De N.V.P. zal bestuurd worden door een driemanschap, waarvan de sameiistelling nog niet bekend is. Het schijnt in de be doeling te liggen het systeem van drie manschappen als basis voor de geheele or ganisatie te nemen en op deze wijze ook de afdeelingen te doen besturen. Vrijdagavond is in een der zalen van den Dierentuin te 's-Gravenhage een besloten vergadering gehouden voor genoodigden. Aan den oproep hadden 125 personen ge hoor gegeven. De vergadering werd gepre sideerd door ds. Van Duyl, die deze bijeen komst een historische gebeurte^'s noemde. Na hem voerden het woord ir. Dijt en mr. J E. W. Duys, die een lar.ge rede hield, waarin hij o.a. rnet geestdrift gewaagde van een reis naar Duitschland, die hij zeer on langs heeft gemaakt. Medegedeeld werd, dat binnenkort ver gaderingen te Amsterdam en Den Haag zul len worden gehouden. STATISTIEKEN OVER DE ORDE DER PTERS JEZUÏETEN. De Sooiëteit van Jezus telt tegenwoordig in 42 Provincies en 4 Vice-Provincies 25.460 leden, n.l.: 11.365 priesters, 8.796 stu denten en 5.299 leekenbroeders. Sinds het laatste Generaal-Kapittel van de Orde in Rome in het jaar 1923, is het aantal leden in bijna alle landen gestegen. Zelfs in Mexico is het aantal Jezuieten in deze periode gestegen van 325 op 456 (211 priesters, 153 studenten en 91 leekenbroe ders). Bibliothecaris van het Bisschoppelijk Museum te 's-Bosch. Z. H. Exc. de Bisschop van 's-Hertogen- bosch heeft benoemd tot Lid van het be stuur en tevens tot Conservator en Biblio thecaris van het Bisschoppelijk Museum te 's-Hertogenbosch: den weleerw. zeergel. pater drs. Bonfilius Knipping O.F.M. te Nij megen. FINANCIËN EN ECONOMIE. DE TWENTSCHE BANK. Aan het verslag over 1937 van de Twentsche Bank N.V. te Amsterdam ont- leenen wij het volgende. De gunstige beloften voor de toekomst welke het ecomomische wereldbeeld bij het scheiden van het jaar 1936 inhield, zijn in het verslagjaar niet ten volle in vervulling gegaan. Het conjunctuurver loop in ons land in 1937 maakte hierop geen uitzondering. De resultaten onzer instelling mogen zeer bevredigend worden genoemd, zij het dan, dat de win sten meer dan normaal zijn georienteerd op het effectenbedrijf. De buitengewone bedrijfsdrukte ge durende een groot deel van het verslag jaar maakte personeeluitbreiding nood zakelijk. Onze onkosten stegen met ca. 150.000.de post salarissen en tantie mes is in vergelijking met 1936 ruim 300.000.hooger als gevolg van hooge- ro bestuurders- en personeel-tantiémes. Ook over 1937 was afschrijving van eenige debiteurenver liezen noodzakelijk, daarnevens leek ons versterking der re serve tegen posten met verhoogd risico gewenscht. In overleg met den raad van commissarissen onzer vennootschap be stemden wij voor een en ander een bedrag van 1450.000. De onder crediteuren opgenomen bij zondere reserve, waaraan wij in het voor afgaande jaar zonder bepaald omschreven bestemming ƒ1.000.000 toevoegden, do teerden wij thans in overleg met den raad van commissarissen met een bedrag van 500.000. De winst- en verliesrekening wijst, na dat een bedrag van 500.000 is toege voegd aan de bijzondere reesrve en een gelijk bedrag extra op gebouwen is afge schreven, een saldo winst aan van ƒ3.339.597.17. Voorgesteld wordt ƒ331.428.57 extra aan het statutaire reservefonds toe te voegen en 216.445.45 op nieuwe rekening over te brengen. Na reserveering van een bedrag van de te betalen dividend- en tantièmebelasting, komt bij verdeeling volgens de bepalingen der statuten ter dispositie van aandeelhou ders 2.200.000, waaruit een dividend kan worden uitgekeerd van 5 1/2 pet.; en aan het statutaire reservefonds een bedrag van 168.571.43. Het reservefonds zal dan in totaal be dragen 10.000.000. Weekabonné's, die geabonneerd zijn op bet Zondagsblad, worden er aan herinnerd, dat dit vanaf beden ad 50 cent betaald moet worden. R. K. Ver. v. Kraamverzcrging voor alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau Ie Binnenvestgracht 30, voorbeen Boerhaavestr. verleen» hulp dooi gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 2—4 UUR tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribucerende leden 'en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 3420 Aanvragen (schriftelijk) adres 1ste Bin nenvestgracht 30. STICHTING RIJNLANDSCH BORGSTELLINGSFONDS. HET FONDS VOORZIET IN EEN GROOTE BEHOEFTE. Hulp moet economisch verantwoord zijn. Dezer dagen is, onder voorzitterschap van den heer D. ten Cate Brouwer, met ver tegenwoordigers van de gemeentebesturen die bij het fonds zijn aangesloten, de jaar vergadering gehouden van de Stichting Rijnlandsch Borgstellingsfonds. Na voorlezing van de notulen door den secretaris, den heer J. B. V. M. J. v. d. Mortel, burgemeester van Noordwijk, was het woord aan den distr.commissaris, den heer P. A. van Aggelen, voor het uitbren gen van het jaarverslag. Aan dit verslag is het volgende ontleend: In het jaar 1937 heeft de Stichting Rijn landsch Borgstellingsfonds in toenemende mate getoond in een behoefte te voorzien. Dit nieuwe middel tot hulpverleening aan den industrieelen en handeldrijvenden mid denstand binnen het ambtsgebied van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, is vele middenstanders tot steun en hulp geweest. Het tweede werkjaar geeft evenals het eerste gunstige resultaten te zien. Niet alleen zijn een aantal borgstellingen verstrekt, maar is ook in vele gevallen be middeling en voorlichting verleend, schuld regelingen gemaakt en middenstandsbedrij- ven gesaneerd. Bij al het werk, dat het fonds heeft ver richt, was het doel het bevorderen van het financieel evenwicht in de kapitaals- en exploitatie-rekening. De richtlijnen volgens welke het fonds werkt gaan uit van de ge dachte, dat bij elke hulpverleening het con structief element voorop moet staan en dat de hulp economisch verantwoord moet zijn. De hulpverleening in den vorm van sa neering, bemiddeling en voorlichting is wel de belangrijkste. Zij gaat veelal aan het verleenen van een borgstelling vooraf; in meerdere gevallen kon zelfs met dezen vorm van hulpverleening worden volstaan en behoefde geen crediet te worden ver leend. Behandeld werden 171 schriftelijke aan vragen voor een borgstelling. De aanvra gen waren verdeeld over 82 soorten van beroepen of bedrijven. 44 pet. van deze aanvragen moesten om eeniverlei reden worden afgewezen. Er werden 59 credieten (borgstellingen) verstrekt voor een totaal bedrag van ƒ11.715. Het aantal aflossingen bedroeg 1948; het gemiddeld bedrag per aflossing 5.27. Het gemiddeld bedrag per verleende borgstel ling 200.van de op het eind van het verslag jaar uitstaande borgstellingen 121.De verliezen bedroegen voor 1936 ong. 4 pet., terwijl voor 1937 nog geen af schrijving behoefde plaats te hebben. In 25 gevallen werd uitsluitend bemidde ling, schuldregeling of saneering verleend. In totaal werd voor een bedrag van 17.861.95 gesaneerd met een afkoopsom van 10.509.92. Met diverse crediteuren werd voor een bedrag van 18.977.72 aan schuldrègelingen getroffen. Er werd voor een bedrag van 15.519.51 geblokkeerd, ter wijl verlaging van. hypotheekrente en rente van geleende gelden werd verkregen voor een bedrag van 39.700. Een zeer veel administratie vereischend werk is het maken van een schuldregeling met kleine te innen wekelijksche aflossin gen. Het totaal bedrag dat op deze wijze aan schuldregelingen loopt bedraagt 18.488.51. In 482 posten is ontvangen ƒ5460.38. Het is het bestuur bij zijn werk gebleken, dat vele middenstandsbedrijven een zeer moeilijken tijd doormaken. Het is daarom zeer verheugend, dat het fonds aan vele nijvere middenstanders de helpende hand heeft kunnen bieden en daarmede voor on dergang heeft kunnen behoeden. Het verslag van den penningmeester, den heer G. R. D. Crommelin, geeft in ontvan- sten en uitgaven een cijfer van ƒ2141.44, terwijl de kapitaalrekening in ontvangsten en uitgaven een bedrag van 46.889.20 aan geeft. De aftredende bestuursleden, de heeren mr. J. J. R. Schmal, mr. W. J. Woldringh v. d. Hoop, K. Brug en A. J. L. Ketelaar, werd hartelijk dank gebracht voor hun werk ten bate van het fonds. Voornoemde leden waren niet herbenoembaar. In hun plaats werden tot bestuursleden benoemd de heeren J. A. Bakhuizen, J. B. V. M. J. v d. Mortel, A. A. G. M. van Iersel, resp. burgemeester van de gemeente Nieuw- veen, Noordwijk en Noordwijkerhout. In de plaats van mr. J. J. R. Schmal, die in verband met zijn benoeming tot lid van Ged. Staten van Zuid-Holland als lid be dankte, werd door den Minister van Econ. Zaken tot best.lid benoemd de heer J. E. Foekens te 's Gravenhage. LEIDEN. Woensdag. Bridge-avond in Restaurant „Zarse" o. ausp. N. Reisver. v. Katholieken. Voor iedereen toe gankelijk. 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der spotheken wordt van Zaterdag 9 tot en met Vrijdag 15 April as. waarge nomen door de apotheken: J. E. M. ten Dijk, Haven 18," tel. 85, A. J. Donk, Doeza- straat 31, tel. 1313 en J. Doedens, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, tel. 274. Het Dag. bestuur is als volgt samenge steld: D. ten Cate Brouwer, voorzitter, J. B. V. M. J. v. d. Mortel, burgemeester van Noordwijk, secretaris; P. A. van Aggelen, distr. commissaris; G. R. D. Crommelin, penningmeester; P. A. Colijn, burgemeester van Alphen a. d. Rijn, 2e voorzitter; W. Schrandt, 2e penningmeester en P. A. de Gooijer, alg. adjunct. Handeldrijvened en industrieele midden standers, wonende in de gemeenten: Ter Aar, Alphen a. d. Rijn, Hazerswoude, Kat wijk, Koudekerk, Leiden, Leiderdorp, Lei- muiden, Nieuwkoop, Nieuwveen, Noord- dijk, Noordwijkerhout, Oegstgeest, Rijns- burg, Rijnzaterwoude, Sassenheim, Voor hout, Voorschoten, »Warmond, Woubrugge en Zoeterwoude, die hulp in eenigerlei vorm van het fonds wenschen te ontvangen, kunnen zich schriftelijk wenden tot den dist. commissaris, Nieuwsteeg 4 te Leiden. Zij kunnen er van verzekerd zijn, dat hun aanvragen vertrouwelijk zullen worden behandeld, zoodat zij zich zonder sououm tot het fonds kunnen wenden. ALS DE SIRENE LOEIT. Niet de sirene van de brandweer, maar die, welke op het Stadhuis is geplaatst I Morgen dus, tusschen 10 en 11 uur, voor de luchtbeschermingsoefening, herinneren we onze lezers aan het verzoek van den Commissaris van Politie tot het indienen van rapporten. VER. VAN TAXI- EN LUXE AUTOMOBIELVERHUURINRICHTINGEN VOOR RIJNLAND. Ten antwoord op een in November j.I. door het bestuur van bovengenoemde ver- eeniging bij het College van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente ingediend verzoek, is bij den secretaris-adviseur der vereeniging, den heer Th. J. v. d. Heijden, bericht ingekomen, dat dit College in het algemeen wel bereid is bij de goedkeuring der tarieven voor personenvervoer per taxi's en huurauto's naar andere gemeen ten met de door de vereeniging ontworpen minima rekening te houden. In verband met de verschillende factoren, welke op het bepalen van de tarieven van invloed kunnen zijn, zal echter elk geval op zich zelf worden beoordeeld. In verband met het te verwachten Wegenverkeersreglement achten B. en W. geen termen aanwezig om t.a. v. keuring van chauffeurs nadere rege len te stellen, terwijl het doen verrichten van de keuring door den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst bij dit College be zwaar ontmoet. B. en W. zullen de controle bij de af- sluitboomen van de binnenstad op 3 Octo ber, overeenkomstig het verzoek der ver eeniging, zooveel mogelijk verscherpen. PRINS BERNHARD BESCHERMEER VAN PRO PATRIA. Z. K. H. Prins Bernhard heeft het be schermheerschap van de Leidsche studen ten vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel „Pro Patria" aanvaard. Handelsregister K. v. K. Wijziging. 2154. J. van Beek, Koude kerk, wijk Al 14, schilder en behanger. Uittr. E.J. van Beek, Koudekerk, dd. 21 Febr. 1938. Dezer dagen is door de besturen de"" Muziekvereeniging „P. C. en L., Volkstuin- vereeniging „P. C. en L.", Voetbalvereen l- ging „P. C. en L." en Schaak vereen igir.g „Leithen", vereenigingen van personeel der N.V. Sa j elf abrieken P. Clos en Leemb-ug- gen, N.V. Sajetfabriek en Breierij J. Par- mentier en Zn. en N.V. Nettenfabriek 'h. Jaeger en Co., een contact-commissie be noemd, bestaande uit de heeren H. S. v d. Zeeuw, afd. Muziek; J. Koelewijn, vj.r- zitter afd. Volkstuin; K. de Munnik. afd. Volkstuin; A. F Moseman, afd. VoetbaUen; J. Galjaard, afd. Schaken. De Commissaris van Politie te Lelden brengt in herinnering de verordening, re gelende het toezicht op in Leiden vertoe vende vreemdelingen, waarhij is bepaald, dat eenieder, die een vreemdel.ng in zijn inrichting, huis of woning opneemt, bin nen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commissaris van Po litie (bureau Vreemdelingendienst Zonne veldstraat alhier, geopend van 9—12 uur, van 24 uur. en van 7—9 uur). Door aangifte aan het bureau van de Bevolking en den Rmd van Arbeid ver valt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's enz.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2