Dertig millioen voor werkverruiming. BINNENLAND MAANDAG 11 APRIL 1938 29ste Jaargang No. 9003 Telefoon: Redactie 15. Adv. en Abonn.-tarieven lie pag. Telefoon: Administratie 93Ü. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaal uit vier bladen. BERLIJN: Zooals niet anders verwacht werd, heeft de volksstemming in Duitsch- land en Oostenrijk een meerderheid opge leverd, welke in democratische landen, waar volledige vrijheid bestaat voor het uiten van afwijkende meeningen, welhaast een onmogelijkheid genoemd kan wodden. Een percentage van 99 pet., ja zelfs van 99 3/4 pet in Oostenrijk, is fantastisch en zelfs niet eens overtuigend meer. Hier geldt* de waarheid van het spreekwoord „Wie te veel bewijst, bewijst niets". Het is eenvou dig onmogelijk om aan te nemen, dat al die millioenen, die nu vóór de aansluiting hebbèn gestemd, in hun hart overtuigd zijn geweest, daar het toch vast staat, dat er onder hen zeer velen zijn, die vóór en kele weken nog overtuigd waren van de noodzakelijkheid om de onafhankelijkheid van Oostenrijk te bewaren. En zouden zij allemaal nu opeens zijn omgeslagen? Ze ker, velen zullen meegesleurd zijn door de massa-psychose, waarvan de propaganda van het Derde Rijk zoo handig gebruik weet te maken; maar dat al die vóór-stem mers zich werkelijk met innerlijke over tuiging hebben uitgesproken, is een onmogelijkheid. Maar, hoe dit ook zij, deze uitslag is in ieder geval een succes en een bekrachti ging van den Anschluss, waaraan niet te tornen valt. Wachten wij thans af welke consequen ties de nieuwe machthebbers in Oostenrijk daaruit zullen trekken. PARIJS: Daladier is erin geslaagd, een nieuwe Fransche regeering samen te stel len, en het voornaamste daarvan is, dat er geen socialisten zitting in hebben. In Ame rika is het nieuwe kabinet gunstig ontvan gen. Zoo vergelijkt de „Herald Tribune" de politieke wijziging, die in Frankrijk heeft plaats gevonden, met die welke zich onlangs in Engeland heeft voorgedaan. De toekomst verheldert zich, aldus het blad. De tijd schijnt gekomen voor een nieuwe aanwending der oude krachten van de de mocratische wereld. Het schijnt, dat Frankrijk de verschrikkelijkste phase van zijn crisis te boven is gekomen, en dat een ware nationale eenheid van zijn volk voor het oplossen van de problemen waarvoor het zich gesteld ziet, thans mogelijk is. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN A. B. K. schrijft in het Volk: „Je zit voor een krant. Je leest, half in gedachten. En ineens moet je hartelijk lachen. Dit is tegenwoordig geen geringe gebeur tenis. Zóó vermakelijk z ij n de berichten vandaag niet, ovenmin de binnenlandsche als die over de grens. Wat er dan aan de hand was? Ziehier: De claque te Wecnen in discrediet. De directie der Weensche staatsopera heeft allen solisten medegedeeld, dat het voortaan verboden is, leden van de claque te betalen. Applaus op be stelling, aldus zegt men, is in strijd met de nationaal-socialistische cultuur opvattingen en beteekent een aan randing van de grondslagen der volks gemeenschap. Is-ie goed of niet? Maar als u klaar bent met lachen, dan is het oogenblik daar om deze zaak diep zinnig te bekijken. Want ook w jj mogen aan „cultuur-opvattingen" niets te kort komen. De claque, de betaalde toejuiching, is een rare instelling, omdat er in de gansche zaal geen man of vrouw zit, die niet heel goed weet, hoe dat applaus in elkaar zit en hoe het wordt gekocht. Maar wie daaruit afleidt, dat het dus weggesmeten geld is, die is een slecht ken ner van de menigte. Als het zoo was, dan zouden de artisten daar hun loon niet aan verdoen. Die zijn kinderlijk, maar daar om nog geen kinderen. Neen, ze weten het wel: als er eenmaal met behendigheid een toejuching wordt in elkaar gezet, dan zijn wij, menschen in de zaal, tegen de uitwerking niet bestand, en we gaan méé doen, ook al zijn we zoo wei nig onder den indruk van het vertoonde, dat wij uit onszelf aan geen demonstratie van instemming zouden zijn begonnen. Niets laat zich gemakkelijker meesleepen dan een menigte. Zij is vatbaarder voor het geen één enkele doet, die in haar midden zit, dan één van ed'lieden, die haar samen stellen, zijn zou, als hij op zijn eentje reageeren moest. Op die ervaring berust de claque. Dat zy in het nieuwe Weenen niet ge duld wordt, omdat gejuich op bestelling in MEER CREDIET VOOR HÉT WERKFONDS Bij de Tweede Kamer is een suppletoire begrooting voor 10,38 ingediend, waarbij, met het oog op de werkverruiming, voor kosten van openbare rijkswerken en voor schotten of bijdragen in de kosten van werken, welke door anderen worden uitge voerd, een nieuw crediet wordt aange vraagd ten beloope van J 30 millioen. In de memorie van toelichting wordt er aan herinnerd, dat in den loop van 1934 voor werkverruiming een crediet is toege staan van 66.300.000, welk bedrag in 1937 verhoogd is tot 100 millioen Di+ bedrag is op het oogenblik practisch ten volle ge blokkeerd en hieronder is ook begrepen een bedrag van 2 millioen. dat in het dienstjaar 1938 aan de gemeente Amster dam moet worden uitgekeerd in verband met den bouw van een nieuw raadhuis. Van het geblokkeerde geld was op 1 Fe bruari 1938 aan de desbetreffende instan ties uitbetaald een bedrag van rond 40 millioen, waarbij kan worden opgemerkt, dat een aanmerkelijk hooger bedrag is ver werkt, aangezien van de werken, welke voor de eerste maal zijn opgeleverd, de on- derhoudstermijnen zijn ingehouden, terwijl bovendien de kosten van administratie e.d. van dengene, die hulp van het Werkfonds ontvangt, eerst na beëindiging van het werk worden uitbetaald. De werken in uit voering zijn reeds verder gevorderd, dan de betalingen zouden doen vermoeden. Dit houdt verband met de termijnen van be taling, welke door de desbetreffende instan ties soms geruimen tijd na den verstreken ULTIMATUM OPGESCHORT IN DE SIGARENINDUSTRIE. WERKNEMERS GAAN HEDEN AAN HET WERK. In afwachting van het resultaat der on derhandelingen tusschen partijen in de sigarenindustrie, is het ultimatum, dat Za terdag afliep, veertien dagen opgeschort. Heden is dus op geen enkele fabriek ge staakt. HERHALINGSOEFENINGEN. DATUM VAN OPKOMST VERSCHOVEN. Bij beschikking van den minister van Defensie is ten aanzien van de a.s. her halingsoefeningen wijziging gebracht in de opkomst van de dienstplichtigen van dc lichtingen 1927 en 1928 van de regimenten grenadiers en jagers, en van de regimen ten infanterie. Voor deze dienstplichtigen was de datum van opkomst aanvankelijk bepaald op 5 September. Thans is bepaald, dat zij voor de her halingsoefeningen op 10 October onder de wapenen zullen moeten komen. DE PRINSES PRESIDEERDE HET ROODE KRUIS. Naar de „Tel." verneemt, heeft H. K. H. Prinses Juliana voor het eerst sedert elf maanden weer een vergadering van het 1 oofdibestuur van het Roode Kruis in het gebouw aan de Prinsessegracht gepresi deerd. De Prinses werd ontvangen door den ondervoorzitter, baron Van Lynden. Op de bestuurstafel prijkten bloemen. Het Poolsohe Roode Kruis heeft aa i H. K. H. een pop in Poolsche nationale kleederdracht geschonken voor Prinses Beatrix. WIT-GELE KRUIS JUBILEERT. In Juli van dit jaar zal de nationale federatie haar derde lustrum vieren. Ten aanzien van de eigenlijke viering van het vijftienjarig bestaan kan worden me degedeeld, dat op 13 Juli een nationaal con gres zal worden gehouden te Utrecht, waarin een drietal onderwerpen aan de or de gesteld zal worden, t.w. de ordening van de gezondheidszorg, de zorg voor moeder en kind en de plaats van de wijkverpleegster in het kruiswerk. Aan dit congres zal een feestelijke bijeenkomst van bestuursleden en wijkverpleegsters van de afdeelingen uit het geheele land worden verbonden. strijd is met „de nationaal-socialistische cultuur-opvattingen", moet men op prijs stellen. Loof altijd het echter, waar gij het ook aantreft. Mogen alle ©pera's in het Derde Rijk dit schoone voorbeeld volgen. Behalve de K r o 11-0 p e r a, natuurlijk! (In de Kroll-Opera te Berlijn, „verga dert" zooals men weet de Duitsche Rijks dag). termijn aan het Werkfonds in rekening worden gebracht. Op grond van een en ander kan het voor het voor het Werkfonds verwerkte bedrag op rond 50 millioen worden gesteld. Nog een belangrijk aanbal plannen is in onderzoek, waarvan in ieder geval een groot deel voor financiering ten laste van het Werkfonds in aanmerking komt. En daarom is de regeering te rade geworden, een nieuw crediet van 30 millioen aan te vragen. Welke plannen uit het nieuwe crediet zul len worden gefinancierd en voor hoe lan gen tijd dat nieuwe crediet zal kunnen strekken, kan worden opgemerkt, dat het in hoofdzaak zal worden bestemd ter be strijding van kosten van rijkswerken en werken van andere publiekrechtelijke licha men. Ook in de toekomst zal slechts bij uit zondering door het Verkeersfonds een be roep op het Werkfonds worden gedaan. Ten behoeve van de bestrijding van de jeugdwerkloosheid is eveneens een beroep op dit fonds gedaan. Al stuit bij de voorbereiding van de wer ken het Werkfonds telkens op zeer groote moeilijkheden, van financieelen en van technisch en aard, toch blijft de regeering er naar streven de werkzaamheid van het Werkfonds met grooter kracht voort te zet ten, opdat de nog steeds heerschende groo te werkloosheid, mede door opvoering van het aantal arbeiders werkzaam bij Werk- fondswerken, binnen het raam der finan- oieele mogelijkheden zooveel mogelijk wordt bestreden. Het thans aangevraagde crediet acht de regeering noodzakelijk voor de versnelde uitvoering. Indien mocht blijken, dat het onvoldoende is voor de financiering van economisch verantwoorde plannen, zal de regeering een nieuw crediet aanvragen. KONINKLIJK BEZOEK AAN RUITERFEEST. Het ruiterfeest in de groote zaal van Houtrust in Den Haag is Zaterdagmiddag vereerd door het bezoek van de Koningin en Prinses Juliana. Kwart over drie kwa men de hooge gasten in het gebouw aan, waar zij werden begroet en ontvangen door de leden van het uitvoerend comité, de hee- ren van Alphen, van Hoboken, kapitein Breunese en ir. Gerhardt. Bij het binnenkomen van de Koningin en de Prinses speelde de muziek het Wil helmus. De Koningin was gekleed in een grijzen bontmantel en de Prinses in lichtblauwen mantel met bont. De Koninklijke bezoeksters waren ver gezeld van mevrouw C. E. de Brauw, dame du palais, jkvr. J. H. baronesse Schimmel- penninck, hofdame van H. M., en jkvr. A. M. de Brauw, hofdame van H. K. H., en van de heeren R. A. baron van Harden- broek van Hardenbroek, grootofficier, E. H. Juckema van Burmania baron Rengers van Warmenhuizen, dienstdoend groot meester van H. K. H., jhr. E. J. van Holthe, adjudant van H. M. en jhr. D. J. A. A. van Dawick van Pabst, ordonnans-officier. Men ziet verder de rubriek Sport in dit nummer. PROF. MOLKENBOER IN ITALIë. Voordracht over „Vondel en Oranje" voor het Hoilandsch priestercollege. Van de aanwezigheid van prof. Molken- boer te Rome, die met groot succes in hst Sciarra Wurts een voordracht heeft gehou den over Vondel voor het Instituut voor Germaansche studie, heeft de directeur van het Hollandsche Priestercollege te Rome, mgr. Eras, gebruik gemaakt, den Vondel kenner te verzoeken, voor dit college een voordracht te willen houden over het on derwerp „Vondel en Oranje". Er bestond voor deze voordracht groote belangstelling van de zijde van de Neder- landsche kolonie, en tot de aanwezigen be hoorden o.a. de Nederlandsche gezant en mevr. Hubrechts. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De uitsüag van de volksstemming in Duitschland en Oostenrijk. (2de blad). Daladier vormt een nieuwe regeering zonder socialisten. (2de blad). De tegenslag der Japanneezen in China. (2de blad). Binnenland De regeering vraagt aan de Staten-Gene- raal een nieuw crediet van 30 millioen voor werkverruiming. (1ste blad). Vergadering Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur. (1ste blad). Oude zwerver bij Alkmaar op onbe- waakten overweg aangereden en gedood. (4de blad). Moordaanslag op een meisje te Maars- sen; de dader gearresteerd. (4de blad). Tal van branden op Zaterdag en Zondag; droogte en wind waren er zeer bevorder lijk voor. (4de blad). Sport en Wedstrijden VOETBAL: Voor het kampioenschap van den I.V.C.B. wonnen HBC en Brabantia; het Noordelijk Federatie-elftal wint te Loos duinen van het Zuiden met 52. ODI te Leimuiden afdeelingskampioen van den D.H.V.B. Voor den K.N.V.B. won Hera cles met 2—1 van PSV, DWS en Be Quick speelden gelijk voor de kampioenscompeti tie. De regeling der wereldkampioen schappen: Suriname neemt niet deel. (3de blad). MOTORSPORT: Geslaagde wedstrijden op Duynrell. (3de blad). PAARDENSPORT: Het Concours Hip- pique op Hobtrust (3de blad). DAMMEN: Keiler wederom kampioen (3de blad). In zijn voordracht gaf prof. Molkenboer een overzicht van de groote Oranjeliefde, die uit Vondels werk spreekt, zelfs in pe rioden, waarin hij, als gevolg van zijn poli tieke opvattingen en de houding, die som mige oranjevorsten in bepaalde kwesties innamen, niet als vurig prinsgezind be schouwd kon worden. Het Oranjehuis bleef voor hem altijd een groot goed, en nergens wordt de oranjeliefde, zooals die in ons Ne derlandsche volk leeft en in de afgeloopen periode, zooals pas nog weer bij de geboor te van Prinses Beatrix, tot uiting is geko men, zoo prachtig en vreugdevol bezongen als in Vondel's „Oranje-Meiliedt", bij de blijde incomste van Frederik Hendrik. Willem van Oranje, den Zwijger, heeft Vondel altijd geëerd als de held en bevrij der van ons volk, een voorvechter voor de vrijheden, die Vondel zoo liefhad. In deze visie op den Zwijger is bij Vondel nooit eenige wijziging gekomen, ook niet toen hij later Katholiek werd. Het was deze vrijheidsliefde, die oor zaak was, dat Vondel voor Prins Maurits niet dezelfde liefde koesterde als voor diens vader, maar groot was zijn bewondering en vereering voor prins Frederik Hendrik, den bevrijder en stedendwinger, wiens overwin ningen Vondel in tal van verzen heeft be zongen en wiens verdraagzaamheid na de periode van onderlinge twisten tijdens het twaalfjarig bestand hem daardoor te meer opviel. Groote vereering had Vondel ook voor Johan Maurits, den „Braziliaan". In het algemeen was hij diep doordron gen van de groote beteekenis van het Oranjehuis voor de vrijmaking en de een heid van ons volk. Vandaag gaan de bruidsdagen in van het echtpaar Th. Joh. Belt en mej. Wilh. Witsenburg, Juliana- straat 49, die op 25 April hun gouden huwelijksfeest hopen te herdenken. Vanwege de Goede Week is de feestvie ring uitgesteld 'tot 21 April a.s. Antl-semitlsme In het laatst-verschenen nummer van het „Nationale Dagblad" wordt een beschou wing gewijd aan het anti-semitisme. En in dit artikel wordt herinnerd aan wat Mussert daarover zegt. Mussert waar schuwt, dat de Nederlandsche sectie van het internationale Jodendom reeds ver gevorderd is „op den weg van het in sla vernij brengen van het Nederlandsche volk"! „De wetgevende en regeeringsma- chine hebben zij reeds grootendeels tot hun beschikking, hun machtspositie in het be drijfsleven is groot, zij oefenen een ontoe laatbare en verderfelijke invloed uit in ons hooger- en middelbaar onderwijs, zij beheerschen pers en bioscoop, voor een groot deel het geestelijk leven". Wat 'n dolle overdrijving van de feite lijkheid, om zóó het barbaarsche anti semitisme op te stoken! Volgens de laatste volkstelling (en na dien is er niet zoo héél veel veranderd) waren er in ons land 111.917 Joden. Op een (toenmalig) totaal van 7.935.565 inwo ners waren er dus niet meer dan 111.917 Joden in ons land (namelijk 53.685 man nen en 58.232 vrouwen) of, verhoudings gewijs uitgedrukt, 1.4 pet. Van de in ons land wonende Joden woon den er 58.5 pet. in Amsterdam, du$ verre weg meer dan helft. De „Avondpost" van Zondagmorgen, die bovenstaande cijfers geeft, voegt hieraan toe: j „Men ziet uit de cijfers, hoe totaal-ver keerd zij handelen, die in Nederland een Joden-kwestie willen forceeren. Zeker, dit is al verwerpelijk en afschuwelijk uit ideëel en humanitair oogpunt en met het oog op onze eeuwenoude nationale zeden en tradities. Maar ook numeriek is er in ons land geen enkele reden voor. Slechts 1/71 deel van ons volk is Israëli tisch", Het anti-semitisme is afschuwelijk. DE WERELD IN VOGELVLUCHT RECHTUIT MINDERWAARDIG. Uit een artikel in de Nederlander (Chr. H.): „Rechtuit minderwaardig is het soort van grap, dat „Het Nationale Dagblad", het blad der N.S.B., zich veroorlooft in het ru briekje „Van onder de luifel". Daar worden in den vorm van een leeslesje voor de schoolgaande kinderen allerlei insinuaties tot minister Goseling gericht in verband met de zaak van Oss. Het geheel moet den indruk maken buitengewoon geestig te zijn, maar deze humor is even ver van den echter verwijderd als de poging van het N. S.B.-blad om beschaafd te lijken van waar achtige beschaving verwijderd is. De ver- hutseling van het woord „Organon", de naam van de bekende fabriek der Zwanen bergen, tot Orgie-non is niet geestig meer. Zij is rechtuit: gemeen en zij is dit te meer, waar zij een aaneenkoppeling geeft van een nog altijd in onderzoek zijnd zedenmisdrijf met den algemeen gebruikten naam voor r.k. religieusen, die toch, naar ieder weet, met deze vermoedelijk inderdaad onwel riekende zaak niets hebben uit te staan. Journalistiek, die tot dergelijke strijd wijzen haar toevlucht neemt, kan men geen journalistiek meer noemen. Het lijkt ons goed, er weer eens op te wijzen, hoe prachtig de opvoedingsmethode van de heeren Mussert c.s. bij voortduring is". HET PARLEMENT IN DEN HAAG. De Nieuwe Leidsche Courant constateert, „dat het parlement in Den Haag een goed nummer heeft gemaakt bij de behandeling der geruchten rondom Oss. In welk anti democratisch land zou zulk een openharti ge behandeling mogelijk zijn geweest? De pers had geen zin mogen schrijven zonder toestemming. Elk woord van critiek zou onmogelijk zijn geweest. De slachtoffers van een misgreep van lagere of hoogere justitioneele of politioneele autoriteiten zouden nooit met respect en vertrouwen kunnen opzien naar de hoogere regionen omdat het niet zeker is, dat ook daar het spreekwoord geldt „er zijn nog rechters in de hoofdstad des lands". En niettemin ver langen zij, die thans het meest ach en wee roepen over het optreden van het Departe ment van Justitie naar zulke dictatoriale toestanden. Dat is de groote inconsequen tie, welke helaas velen, die zeggen de vrijheid aan te hangen, nog niet voldoende inzien". DE UITZONDERING.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1