Worden er teveel bloemen-tentoon- stellingen gehouden? RADIO-PROGRAMMA'S DE LAATSTE LES VAN LANGELOT MAANDAG 11 APRIL 1938 JE LEIDSCHE COURaNT VIERDE BLAD - PAG. 14 KIND VERDRONKEN. Vanmiddag is het ltf jarig zoontje van de familie Sterker te Den Hulst in een on bewaakt oogenblik in een tobbe met wa ter gevallen en verdronken. LIJK GEVONDEN. Zondagmorgen is door de politie te Vlaardingen in de Nieuwe Maas het lijk drijvende gevonden van den 46-jarigen gehuwden D. Bouwman, in leven stoker aan boord van de sleepboot IJsselmonde van L. Smit en Cos internationale sleep dienst, die op 15 Maart j.l. overboord was geslagen en verdronken. MOORDAANSLAG OP EEN MEISJE. Zaterdagmorgen is te Maarssen een moordaanslag gepleegd op de 20-jarige dochter van den heer W. v. Klarenbeek aan den Binnenweg aldaar. De dader, een zekere J. uit Breda, was (het vorige jaar, toen hij te Maarssen werk te, bij de ouders van het meisje in den kost geweest. Geruimen tijd heeft hij met baar verkeering gehad, maar later had het meisje, tegen den zin van J. in, de ver loving verbroken. Na dien tijd heeft hij het meisje eenige malen bedreigd. Zaterdagochtend beide hij aan de woning aan. Toen het meisje open deed, loste hy plotseling twee schoten op haar. Een van ueze schoten trof haar in de hartstreek,*het andere schot raakte haar in een van de handen. De dader loste nog een derde schot op eenige voorbijgangers, ter wijl hij vluchtte in de richting van Tien- hoven. De toestand van het meisje is van dien aard, dat zij thuis kan worden verpleegd. De dader gearresteerd. De dader van den aanslag is Zaterdag avond door de politie in zijn woonplaats te Teteringen gearresteerd. Het is zekere J. uit Breda. Hij is door de politie overge bracht naar Breda en gistermorgen op transport gesteld naar Maarssen. Tegenover den burgemeester van Maars sen heeft hij een volledige bekentenis af gelegd. Heden zal hij ter beschikking worden gesteld van den Officier van Justitie te Utrecht. MOEILIJKE REIS VAN NEDERLANDSCH MOTORSCHIP. Zaterdagavond is te Oostmahorn aange komen het Nederlandsch motorschip „An- niet" uit Zuidbroek, dat Donderdag op weg van Hamburg naar Workum op de Noord zee een defect aan den motor had gekre gen en sedert dien stuurloos ronddreef. Het schip is gedurende de laatste dagen enkele malen op een zandbank geloopen, het laatste op het Friesche Wad. Zaterdag morgen bemerkte de kustwachter van Schiermonnikoog het schip, waarop de motorreddingboot „Insulinde" van Oostma horn uitvoer om het vaartuig vlot te trek ken. Dit gelukte spoedig, waarna een mo- torkotter het schip naar Oostmahorn heeft gesleept. INVAL IN EEN N.S.B.-KRINGHUIS. Uitstalling beleedigend voor het openbaar gezag Onder leiding van den commissaris, den •heer C. M. van Veen, heeft de politie te Hengelo een inval in het N.S.B -kringhuis aan de Enschedeschestraai gedaan. In de etalage van dit pand een vroegere win kelzaak was een tweetal wasfiguren ge plaatst een N.S.B.-er in uniform en een marechaussee. Het eerste vermelde als bij schrift „Ik ben staatsgevaarlijk" en onder het andere stond „ik ook". Het was duide lijk, dat hier op bepaalde recente gebeur tenissen werd gedoeld. De politie zag hierin een beleediging van het openbaar gezag en heeft de wasfiguren in beslag genomen. DE WEGVERZAKKING TE LANDSMEER. Het opgespoten zanddepot is loodrecht in dan lossen veenbodem gezakt. Omtrent de wegzakking nabij de buurt schap Het Schouw onder de gemeente Landsmeer vernemen wij .nog, dat de bo ringen, die Zaterdagmiddag vanwege den Provincialen Waterstaat ter plaatse zijn verricht, heboen aangetoond, dat het op gespoten zanddepot loodrecht in den lossen veenbodem is gezakt. Maandag worden de boringen voortgezet en zal worden nagegaan of nieuw op te spuiten zand op het oude, weggezakte zand zal rusten of dat zich tusischen beide zand lagen nog slappe veengrond zal bevinden. In het laatste geval dienen maatregelen te worden genomen om te voorkomen, dat de grond onder den bestaanden weg opnieuw zal gaan werken, met alle gevolgen, welke daaraan zijn verbonden. Met man en macht zijn Zaterdag de her stellingswerkzaamheden op het vernielde weggedeelte ter hand genomen. Het lag in de bedoeling de stremming van het verkeer over de Oostelijke helft van het wegge deelte in den loop van den nacht van Zater dag op Zondag op te heffen, waardoor de verbinding tusschen Amsterdam en Pur- merend langs den kortsten weg zou zijn hersteld. Vanweg de N.Z.H.T.M. is men eveneens druk bezig geweest met herstellingswerk zaamheden aan de vernielde trambaan. Maandag zal met een dubbele ploeg worden gewerkt. Men hoopt dien avond gereed te komen. De herstellingswerkzaamheden aan het in den nacht van Vrijdag op Zaterdag Voorzitter van „bloembollencultuur" waarschuwt tegen overdaad Hedenmiddag werd in het Krelagehuis te Haarlem de 186e vergadering gehouden van de Alg. Vereen, v. Bloembollencul tuur. De voorzitter, dr. A. J. Verhage, her dacht het overleden eerelid, dr. H. J. Lo- vink, en de overleden leden A. Koster te Beverwijk, J. Braam te Heemstede, J. J. Bouman te Haarlem, P. de Jong uit het Westland en, C. Kroon te Baarn en den Franschen journalist Louis Sauvage. De beschrijvingsbrief voor deze alge- meene vergadering is ongewoon sober. In de laatste jaren zijn zeer belangrijke vraagstukken op onze algemeene verga deringen behandeld, die echter op deze vergadering geen behandeling behoefden. In onze laatste vergadering is uitvoerig gediscussieerd over de voorstellen der af- deeling BennebroekVogelenzang tot re organisatie der vereeniging. Sindsdien zijn, naar aanleiding van deze discussies, besprekingen over deze voorstellen ge voerd, die echter nog niet tot zoodanige resultaten hebben geleid, dat de voorstel len der afd. BennebroekVogelenzang op deze vergadering opnieuw behandeld kunnen worden. Het hoofdbestuur ver trouwt dat ook bij meeningsverschillen over de reeds aanhangige voorstellen, men weggezakte en weggeschoven gedeelte van den verkeersweg AmsterdamPurmerend, in de buurtschap Schouw, zijn hedenoch tend vroeg met man en macht hervat. Lag het Zaterdag nog in de bedoeling om, althans de Oostelijke helft van het ver nieuwde weggedeelte Zondagochtend bij het aanbreken van den dag voor het ver keer open te stellen, gisterochtend moest worden vastgesteld, dat van een -opheffing der stremming voorloopig geen sprake kon zijn. Het kostte moeite, om de circa twee meter diepe sleuven met zand goed dicht te stoppen en ook het zand, dat in de groo- tere gaten werd gestopt, kan het gewicht van de voertuigen, welke bij wijze van proef er over reden, aanvankelijk niet dra gen. Om alle risico te vermijden, bleef de weg Zondag voor het rijverkeer gesloten. Eerst Zondagavond ongeveer half tien heeft men het aangedurfd, de stremming op te heffen. Daarmede was dus de kortste verbinding tusschen Amsterdam en Pur merend hersteld. De herstellingswerkzaamheden aan de vernielde trambaar leverden veel grootere moeilijkheden op. Op veel plaatsen zweef den de rails boven het Noordhollandsch kanaal, terwijl de bovenleiding volkomen was vernield. Met dubbele ploegen is men hedenochtend begonnen om de trambaan weer op vaste pooten te brengen. Daarvoor moet men haar ongeveer drie meter naar het Oosten verleggen. Dat deze werkzaam heden, welke zich uitstrekken over een lengte van pl.m. honderdvijftig meter, veel tijd vorderen, spreekt wel van zelf. Men hoopt morgenavond gereed te komen. Ten behoeve van de trambaan is men er heden toe overgegaan, om den bocht in den herstelden weg iets flauwer te maken. INBRAAK TE ASSEN. Zondagmorgen omstreeks negen uur ont dekte een der omwonenden van het per ceel aan de Markt te Assen, waarin geves tigd is het filiaal van de banketfabriek „Gruno" te Groningen, dat in dit perceel was ingebroken, door het indrukken van een ruit in een gang naast het perceel. Hij waarschuwde de filiaalhoudster, die bóven de _^ak woont en bij onderzoek bleek dat de inbreker zioh toegang had ver schaft tot den winkel en daar de kassa had weten te openen. Een bedrag van ruim 160 dat zich daarin had bevonden, bleek te zijn verdwenen. De gemeentepolitie heeft den geheelen Zondag naar den dader gespeurd waarbij mewerking werd verleend door den rijks politiehond-geleider van den Berg uit Uf- felte. GEHEIMZINNIGE VONDST. Gistermiddag heeft een tweetal leidsters van een welpengroep op de heide te Laren, nabij de witte bergen een stalen geld kistje gevonden. Het kistje bleek gefor ceerd te zijn en nog f 95 aan bankpapier te bevatten, terwijl voorts enkele brieven in het kistje werden gevonden. Deze bleken te behooren aan een inwoner van Bussum, die nooit evenwel aangifte heeft gedaan van een inbraak. De politie stelt een onder zoek in. GEHEIME ZENDERS WEDEROM IN ACTIE. Uit Woerden wordt gemeld Ook gisteren hebben geheime zenders zich weer doen hooren. Op een golflengte van 199 meter werd omstreeks 11 uur gra mofoonmuziek uitgezonden, doch er trad een ernstige stoornis op. De omroeper deelde mede, dat het een proefuitzending betrof, als vervolg op de uitzendingen van den in beslag genomen zender „de nachte gaal". Ook deelde hij mede, dat de zender zich in een auto bevond, de uitzending duurde tot twaalf uur. Een tweede geheime zender werkte op een golflengte van 40'J meter. allerwege zal inzien dat maatregelen om de positie onzer organisatie op een juiste re basis te stellen noodig zijn en dat daar door bereikt zal worden, dat in de toe komst onze vereeniging nog meer de plaats zal innemen, die naar toekomt. Ik leg den nadruk op het „nog meer". Want ai zyn er voorsteilen om onze ver eeniging te versterken en ook intern meer aan de behoeften van dezen moeilij ken tijd te doen aanpassen, men vergeie toch niet dat zij niet alleen de ouaste, maar ook veireweg de grootste en meest veelzijdige bloemboilenorganisatie is. Men legge deze voorstellen tot interne reorga nisatie allerminst zóó. uit, dat wat in onze organisatie leeft en noodig geoordeeld wordt niet zéér belangrijk is en niet de meening van het vak weergeeft. Integen deel: onze vereeniging is in de eerste plaats de het bioembollenvak vertegen woordigende organisatie, en men zal er mede te rekenen hebben, dat men haar in het bloembollenvak de positie zal moeten geven, die haar krachtens de bij haar ge organiseerde oppervlakte en haar werk ten bate van het vak toekomt. Dit blijkt ook uit 't feit, dat het onze vereeniging bevredigend gaat. Het ledental is het laatste jaar aanzien lijk gestegen; dezer dagen is het 4000ste lid ingeschreven. Voor het werk der ver eeniging op allerlei gebied blijkt groote belangstelling te bestaan. Spr. wees op de internationale spanningen, doch waar schuwde voor te pessimistische beschou wingen. Niemand weet of en eventueel wanneer de politieke spanningen tot voor ons schadelijke conflicten zullen leiden en daarom kan ieder vakenoot niet beter doen dan rustig voortgaan met de uitoefe ning van zijn bedrijf. De groote waarde van organi saties in een rumoerigen tijd. Ik wil er slechts den nadruk op leggen, dat blind optimisme in deze omstandighe den evenzeer uit den booze is. Men bezie den wereldtoestand, die voor ons vak van zóó groote beteekenis is, met een koel haofd, en bedenke daarbij, dat in de laat ste decennia het organisatieleven sterk gegroeid is waardoor het bij eventueele schokken waarvan wij allen hopen, dat zij zullen uitblijven, maar waarmede bij te sterke spanningen toch rekening dient te worden gehouden eerder mogelijk is geworden, om deze op te vangen. Ook dit is een belangrijke reden om de vakgenoo- ten op te wekken hun organisatie te ver sterken en mee te werken aan een gezond organisatieleven. Terugval. Iedere bedrijfstak heeft dit !n de tegen woordige verhoudingen noodig. De econo mische toestanden eischen een georgani seerd optreden, wil men zich zooveel mo gelijk tegen de schommelingen der con junctuur vrijwaren. En dat deze onver wacht kunnen zijn blijkt nu weer. Want na een jaar van sterke verbetering der conjunctuur, welke ook voor ons vak van beteekenis was en die o.m. tot uiting komt in de uitbreiding der met narcissen te be planten oppervlakte, moet weer een te rugval in den algemeenen economischen toestand geconstateerd worden. Een terug val, die weliswaar niet alleen aan econo mische oorzaken is te wijten en die in ons land betrekkelijk kort na den opgaanden tijd verwacht moest worden omdat de verbetering in ons land laat is begonnen, maar die toch nog spoediger kwam dan algemeen verwacht werd. Voordat het be drijfsleven zich van de nadeelen der eco nomisch inzinking na 1929 heeft kunnen herstellen komen nieuwe moeilijkheden, die des te grooter voor een bedrijfstak zijn, als hierin niet in een goed organisa torisch verband wordt samengewerkt. Goede organisatie is trouwens ook noo dig om het gewone werk ten algemeenen nutte voortgang te doen hebben. Ik wil hier niet ingaan op het nut van onper soonlijke reclame en wetenschappelijk on derzoek, maar spr. wilde wel wijzen op enkele zeer geslaagde inzendingen en ten toonstellingen, waardoor ons product op nieuw onder de aandacht van het publiek is gebracht. DINSDAG 12 APRIL. HILVERSUM I, 1875 M. en 515.5 M. Al gemeen Programma, verzogd door den K. R. O. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmu- ziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten, solist en gramofoonmuziek. 3.00 Gramofoon- muziek. 3.15 KRO-orkest. 4.00 Gra mofoonmuziek. 4.15 KRO.Kamerorkest 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 KRO-or kest. 6.05 Bioscooporgelconcert en Gra mofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.35 Pianovoordracht 8.00 Beriichten ANP. 8.15 Lijdensme ditatie. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Stedelijk Orkest van Maastricht en solist. 10.05 Gramofoonmuziek. 10.15 Am- sterdamsch A-Cappella-koor „Bei-Canto". (10.30—10.40 E richten ANP.). 10.55— 12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. AVRO-uitzen- ding. 6.307.00 RVU. 8.00 Gramofoon muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Jetty Cantor's en semgle. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Vervolg concert. 12.30 Gramo foonmuziek. 1.00 Omroeporkest. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Omroeporkest en soliste. 2.45 Kniples. 3.45 Zang met pianobegeleiding. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Gramofoonmu ziek. 5.45 De Twilight Serenaders. 6 30 Causerie „Zuid-Afrika en de Zuid- Afrikanen: I. Het Land". 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Me- dedeelingen. Gramofoonmuziek. 8.30 De Bonte Dinsdagavondtrein. 9.30 Zang. 10.00 Vervolg Dinsdagavondtrein. 10.45 Actualiteitsfiitsen. 9.30 Zang. 10 00 Vervolg Bonte Dinsdagavondtrein. 10.45 Actualiteitsfiitsen. 11.00 Berichten ANP, hierna: Het AVRO-Dansorkest. 11.40 12.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 10.20 Orgelspel 11.05 De Karl Caylus Players. 11.35 Radiotooneei. 12.05 De Wessex Players. 12.35 Gramofoonmuziek. 1.20 Het As ton Hippodrome-orkest. 2.20 Het Carl ton Hotel-Orkest. 2.50 Het Pirani-Trio en soliste. 3.50 Gramofoonmuziek. 4.20 Vioolvoordracht. 4.50 Uit Warschau Omroepsalonorkest en solisten. 5.20 Be richten. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.05 Causerie. 6.20 BBC-Revue-koor, ver sterkt BBC-Variëté-orkest en solisten. 7.20 BBC-orkest en solist. 8.20 Berichten 8.40 Causerie „The position of the ne gro". 9.00 BBC—VariëtélOrkest en solis ten. 9.35 Radiotooneei. 10.20 Maurice Winnick en zijn orkest. - 10.5011.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO-PARIS, 1648 M. 6.55—8.05 en 9.10 Gramofoonmuziek. 11.40 Bailly-Or kest. (Om 12.50 Zang). 2.05 Pianovoor dracht. 2.20, 3.20 en 3.35 Zang. 4.20 R Ellis' orkest. 5.20 Zang. 5.35 Piano voordracht. 7.35 Radiotooneei met mu ziek. 9.3510.50 Het Casadesus-Trio en solisten. KEULEN 456 M. 6.30 Gramofoonmu ziek. 6.30 en 7.50 Amusementsorkest. 11.20 Omroepkleinorkest en -dansorkest. 1 30 Amusementssextet. 3.20 Het „R"- Trio. 3.50 Pianovoordracht. 4.40 Jeugdconcert. 6.35 Amusementsorkest en solist. 7.5011.20 Leo Eysoldt's dansor kest en solisten. BRUSSEL 322 en 484 M.: 322 M.: 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Omroep salonorkest en gramofoonmuziek. 12.30 Omroepdansorkest. 12.501.20 Gramo foonmuziek. 5.20 Omroepsalonorkest en Gramofoonmuziek. 5.50, 6.20 en 7.20 Gramofoonmuziek. 7.35 Radiotooneei. 8.20 Omroepsymphonie-orkest en solist. 9.3010.20 Gramofoonmuziek. 484 M.: 11.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Harmonicasoli. 4.35 Gramofoonmu ziek met toelichting. 4.55, 5.35 en 6.35 Gramofoonmuziek. 7.20 Omroepkleinor kest en soliste. (8.208.35 Dialoog). 9.30 10.20 Gramofoonmuziek en zang. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M.: 6.30 Gevarieerd programma (gr.pl.) 7.20 Declamatie. 7.30 Omroep-Amusements orkest. (8.208.35 Politiek Dagbladover zicht). 9.20 Berichten. 9.50 Kwartet- concert. 10.05 Berichten. 10.2011.20 Gramofoonmuziek. GEM. RADIO-DISTRIBUTIE-BEDRIJF. 3de Programma. 8.00 Keulen. 9.20 Parijs R. 10.05 Londen Reg. 10.50 Parijs R. 11.05 Ra dio PTT Nord. 11.20 Parijs R. 12.20 Brussel VI. 12.30 Brussel Fr. 13.20 Keulen. 14.50 Londen Reg. 16.20 Brus sel VI. 17.55 Londen Reg. 18.20 Brus sel VI. 18.50 Londen Reg. 19.20 Brus sel Fr. 20.20 Stuttgart. 21.20 Brussel VI. 21.35 Keulen. 23.20 Stuttgart. 4de Programma. 8.00 Brussel VI. 8.20 Diversen. 9.20 Droitwich. 11.35 Londen Reg. 12.15 Droitwich. 21.35 Motala of div. 22.20 Droitwich. 23.20 R. Danmark. Worden er niet te veel ten toonstellingen gehouden. Er is leven in de brouwerij, en de luxe tuinbouw maakt nog altijd via het ten toonstellingswezen propaganda voor zijn producten. Iets, wat. toegejuicht moet worden, want tentoonstellingen zijn altijd voor den luxen tuinbouw van groot be lang geweest en zy zullen dat ook blijven. Maar toch werpt zich bij my de vraag op, of er niet teveel van het goede komt. Ieder oogenblik is er een tuinbouwten toonstelling, en zooals nu worden binnen een beperkten kring zelfs drie belangrijke tentoonstellingen tegelijkertijd gehouden. Naast de vele tentoonstellingen op ander gebied moet dit naar mijn meening te veel voor het publiek worden, en moeten dit publiek zoowel als de inzenders tentoon stellingsmoe worden. Het bloembollenvak heeft zich in dit opzicht niet te verwijten daar naast de plaatselijke vaktentoonstel lingen die in dit vraagstuk geen rol spelen slechts periodiek groote volle- grondtentoonstellingen worden gehouden. Ik wil trouwens niemand verwijt maken; ik wil er slechts op wijzen, dat een teveel aan nationale en internationale tentoon stellingen, aan de organisatie waarvan bij overwegingen, zooals plaatselijke belan gen, niet altijd vreemd zijn, afbreuk doet aan de waarde van het tentoonstellings wezen voor den tuinbouw. Het is een vraagstuk, dat niet gemakkelijk tot een oplossing kan worden gebracht, maar by da oplossing waarvan iedere tak van luxen-tuinbouw groot belang heeft. Wat ieder zal inzien, die tentoonstellingen niet ziet als doel, maar als middel om de wel vaart van de tuinbouwers te verhoogen. De heffings-percentages voor het Surplusfonds. Alvorens met de werkzaamheden, die de agenda eischen, een aanvang te maken, wil ik nog een oogenblik stil staan bij de dezer dagen gepubliceerde heffingpercen tages ten bate van het Surplusfonds over den oogst 1937. De percentages zelf zullen eenige ver wondering gewekt hebben, in het bijzon der de uiteenloopende percentages voor de tulpen. Voor hen, die zich hierin ver diepen, zullen deze percentages echter lo gisch zijn. In de vorige jaren waren er overschotten in het fonds voor late tulpen, waaruit geleend werd ten bate van het fonds voor de vroege tulpen, dat tekorten vertoonde. Dit werd noodig geacht omdat het in het kader der getroffen maatrege len een eisch is al zou het alleen maar uit een oogpunt van billijkheid zijn dat 85 van den minimumprijs werd uitbe taald. Met deze verrekening is dit jaar „schoon schip" gemaakt, waardoor het uiteenloopen der heffingpercentages le verklaren is. Do lagere heffingpercentages zijn ge deeltelijk te wijten aan het slechte gewas. De export was niet onbevredigend, maar vertoonde ook al door het slechte ge was toch geen vooruitgang. Laten we hoopen, en er ook door de organisaties met alle kracht op aansturen, dat, ondanks het minder gunstige economisceh perspec tief, onze uitvoer vergroot wordt. Want slechts langs dien weg kan een werkelyke gezondmaking bereikt worden. In de hoop, dat het streven daartoe in de naaste toekomst resultaten zal opleve ren, heb ik de eer deze algemeene verga dering te openen. 3. Daar zat moeder al met de boterhammen te wachten. Langelot en Duimelot kwamen bijna tegelijk beneden. Goeden morgen, moeder, zeiden ze allebei tegelijk. Gi.eden morgen, luie kinders, eet maar gauw, anders ko men jullie te laat aan den trein. Een kwartiertje later holden ze met hun koffertjes het tuinhek uit. 4. Na een uurtje bereikte de trein het dorp, waar groot moeder woonde. Het huisje echter lag een heel eind van het spoor en Langelot en Duimelot moesten heel ver loopen, dwars door de bosschen en de heide. Steeds ging Langelot voorop, want hij was de oudste en hij durfde veel beter omdat hij een jongen was.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13