De Liturgie der Kerk] ZATERDAG 9 APRIL 1938 HF I.F.inSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. ll R.K. DIOC. VROUWENBOND AFDEELING LEIDEN PAS CHEN. Wanneer het Paaschfeest in aantocht is, ziet men weken te voren allerlei voortee kenen, zooals de groote schoonmaak in de huizen en de chocolade paaschhazen en eieren in de etalagekasten. Nieuwe pakken en jurken worden ge kocht om toch maar op z'n „paaschbest" te kunnen verschijnen tijdens de feest dagen. Ook in de kerk wordt het Paaschfeest voorbereid, op een eenigszins andere ma nier echter! Vasten en goede week-plechtigheden moeten ons in de gewenschte paaschstem- ming te brengen. Slechts wie met Christus geleden hebben zullen met Christus verrijzen. De inwendige vreugde om Christus ver rijzenis zullen wij ook allen kunnen sma ken wanneer "Cvij in de dagen van den goede week meegeleefd hebben met Chris tus' lijden. Wanneer wij in een goede paaschbiecht het voornemen gemaakt hebben om in nieuwheid van leven te wandelen. Dan zal ook onze ziel met Paschen op z'n „paaschbest" er uitzien. Maakt U Donderdag en als het kan ook goede Vrijdag en Paaschzaterdag los van alle besognes en leeft mee met de mooie goede week plechtigheden, gij zult er ze ker geen spijt van hebben. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. De sluitingsavond der afdeeling, op de lidmaatschapkaart aangegeven op 14 April 1938, gaat op den avond niet door. De avond, welke zeer belangrijk zal worden, is verzet naar Donderdag, 28 April 1938. Zie voor verdere gegevens de lidmaatschapkaart. Demonstratie. Op Donderdag 12 Mei '38. zal voor onze leden een filmavond gege ven worden door de Koninklijke Neder- landsche Zoutindustrie te Boekelo en de firma Zwaardemaker, vruchtenconserven- fabriek te Maarsen. De film met muziekbegleiding is zeer interessant De firma Zwaardemaker zal tusschen de nummers Cream-crackers met jam offreeren, de Nederlandsche Zoutin dustrie stelt monsterpakjes zout ter be schikking. Toegangskaarten worden toegezonden. Ontwikkelingsmiddag. Op Dinsdag, 12 April 1938, wordt in de groote Stadsge hoorzaal een ontwikkelingsmiddag gege ven door het Instituut „Mefapro" uit Utrecht. Programma: 1. Hoe denkt de huisvrouw over achteruitgang in kwaliteit van le vens- en gebruiksartikelen? 2. Gedachteloos koopen en de merken- chaos. 3. Bestaat er een afdoende bescherming bij het doen van inkoopen? KLEURFILM. St. Liduinaprocessie. Op Maandag 25 April 1938vertrekt des morgens om half negen per autobussen vanaf het kerkplein op de Kamerling Onneslaan een processie naar Schiedam ter eere van de H. Lidui- na. Van 1725 April wordt in de St. Pe- turskerk, telkens des avonds in het Lof van half acht een Novene gehouden. Deelnemerskaart voor de processie 1.50, lunchkaart f 0.60. „Onze Nieuwe Actie". Met de uitzending van warm eten naar de gezinnen, waar voor dit noodig is, is een begin gemaakt. Onze nieuwe actie is hiermede haar werk begonnen. Wij bevelen ze nog eens van harte aan. Aan degenen, welke nog meer hiervan willen weten, worden gaarne in lichtingen verstrekt. Opgave tot deelna me aan deze actie gelieve men te richten aan Mevr. Manders-Vermeulen, Boerhaa- velaan 12. Tel. 291. RJL VER. „HULP IN DE HUISHOUDING EN DE BABY". In aansluiting op ons jaarverslag 1937 geplaatst in én der vorige rubrieken, wil het bestuur van de R.K. Ver. „Hulp in de huishouding en de Baby" het volgende on der uw aller aandacht brengen. In 1937 werd door onze Vereeniging uit gegeven 1364.96, daarvoor ontvingen 92 gezinnen hulp in de huishouding met 1309 verpleegdagen, 97 gezinnen 262 maal vrije „wasch" en in 67 gezinnen werden 1126 stuks babygoedren verstrekt. Zeggen de ze cijfers u niets? Een uitgave van 1364.96. Hoe is het mogelijk! Helaas moest het jaar 1937 gesloten worden met een nadeelig saldo. De inkomsten van on ze vereeniging hielden geen gelijken tred met de uitgaven; daar moet nu in 1938 verandering in komen. Of de inkomsten stijgen óf de uitgaven moeten verminde ren. Maar moeten wij dan hulp gaan wei geren, nu, in dezen tijd? Zwakke en zieke moeders niet de behulpzame hand bieden? Kunnen wij haar achter de waschtobbe laten staan, totdat zij er bij neervallen? Babyuitzetjes, hoe eenvoudig ook samen gesteld, eischen zware offers aan de kas. Maar hoe dan een oplossing te vinden om de rekening op het einde van het jaar te laten sluiten? Wij hooren 't u zeggen: niet de uitga ven, zoo goed besteed, verminderen, maar trachten de inkomsten te vermeerderen. Wij allen zullen uw vereeniging helpen, ieder naar zijn vermogen." Welnu het bestuur aanvaardt dankbaar elke daadwerkelijke hulp. Elke gift groot of klein, baby-goederen, vooral luiers, zijn hoogst welkom. Morgen Zondag 10 April kunt ge uw offervaardigheid toonen. Aan alle kerken worden speldjes verkocht ten bate van on- Van onze Adverteerders DAT KOMT HééL VééL VOOR! moet jij nu al wéér nieuw lin nengoed gaan koopen? Ik hoor je maar al door klagen, dat je goed zoo hard slijt. Waar wasch je toch mee?" „O, zie je daér zit het 'm in! Gebruik toch voor je wasch 't beste, dat er is. Wasch met Persil!" „Denk je heusch, dat het waschmiddel zoo'n invloed heeft op de slijtage van het goed?" „Natuurlijk! Ik zie het aan mijn wasch. Met Persil blijft de slijtage tot een mini mum beperkt. Persil is een prachtig zelf werkend waschmiddel, samengesteld uit de beste grondstoffen. Ik gebruik het a) min stens 20 jaar en mijn goed gaat zóó lang mee ik weet dus uit ervaring, dat het waar is als ze zeggen: Persil spaart het goed!" ze noodlijdende kas. Geeft allen, geeft mild! Vele arme zieke moeders zullen u dankbaar zijn, vooral zij, die nooit behoef den te vragen, maar nu door tijdsomstan digheden gedwongen, bij onze vereeniging moesten aankloppen. Laat 10 April voor ons een zegen dag zijn! Adres: Penningmeesteresse: Mej. A. v. Deene, Hooge Rijndijk 76. Gironummer 173307. Aders Magazijnmeesteresse: Mevr. H. Qolla-Hueber, Mare 51, Telefoon 985. FRISSCHE LUCHT. We snakken naar frissche lucht. Na de donkere, kille wintermaanden moeten we er uit. We willen naar buiten, naar Gods onbedorven natuur, liefst naar het strand, naar de zee, om te bekomen van de zoele lucht onzer verwarmde bin nenkamers. Frissche Lucht! Ook de ziel snakt naar verfrissching. En in dezen moeilijken tijd meer dan ooit. St. Thomas zegt ergens, dat een zekere welstand zeer nuttig is voor den godsdien- stigen geest. Dat is zoo. Als het den mensch stoffelijk goed gaat, dan is het hart opgewekt, dank baar gestemd voor den Grooten Gever van Boven, dan is alles zonneschijn en de ziel wordt van zelf getrokken door de aantrekkelijke schoonheden van ons bo vennatuurlijk leven. Maar vlot het ons stoffelijk niet, dan is het moeilijker, den geest over de stof te doen heerschen. En met de meesten vlot het stoffelijk niet. Een oogenblik van opleving en weer inzinking in geheel de oeconomie. En we laten ons neerdrukken. Het gë- loofslicht wordt dof. De warmte van het vertrouwen verkoelt. Het vuur der Gods liefde smeult. De geestelijke atmosfeer ligt te zwaar en gaat op den duur ten onder. Het is winter; winter overel; winter al zoolang en we twijfelen, of het nog ooit lente, laat staan zomer worden zal. Frissche lucht! Ze is toch zoo noodig. Nu meer dan ooit. We moeten er eens uit. Elders frische lucht gaan zoeken, ook voor de ziel. Juist voor de ziel. Mag ik den weg wijzen? Niet ver van Noordwijk ligt Noordwij- kerhout. En in het stille, vriendelijke, aantrek kelijke dorp: het Retraittehuis. Het re- taitehuis buiten, in Gods onbedorven na tuur, niet ver van het strand, dicht bij de zee. Daar is de lucht frisch, vooral voor de ziel. Voor de zielen van alle standen en klas sen. De gewone stand is er het sterkst ver tegenwoordigd. Hoe komt het toch, dat van de 4000 Retraitanten, die jaarlijks het retraitehuis bezoeken, het grootste per centage door den werkenden stand wordt bezocht? Hebben zij meer verfrissching noodig in de zwoele atmosfeer, waarin ze leven? Zij zij godsdienstiger? Voelen ze beter aan? Ik weet het niet, maar het feit ligt er. De Middenstand. Dat de nood der tij den hem het zwaarst drukt, wie zal het ontkennen? Is de Middenstand neerge drukt? Lijdt hij aan zwaarmoedigheid? Maar zwaarmoedigheid is een kwaal en een kwaal moet genezen en dus bestreden worden. Een zwaarmoedig katholiek is geen echte. Een diepgeloovig mensch is steeds een gelukkig optimist. De gesloten retraite is wel in staat, pessimisten te be- keeren, zwaarmoedigen te genezen, door overtuigd geloof en sterk vertrouwen een gezond optisme te kweeken. De Gegoede Stand. Deze begint het werk der gesloten retraite te waardeeren. Van 47 October is er een retraite uit geschreven voor Dames van de betere klasse. Laten zij het voorbeeld geven. Vrouwen en meisjes. In Zuid-Holland zijn er 2 retraitehuizen voor Dames n.l. een in Rotterdam, „Thabor" alleen voor vrouwen en meisjes, te Noord wijkerhöut ook voor vrouwen en meisjes. Daar zijn thans maar weinig afdeelingen van Vrou wenbond of Congregatie, waar niet een bloeiende retraite- of spaarclub bestaat. Door een praktisch spaarsysteem maken deze clubs het houden van de retraite juist in deze moeilijke tijden mogelijk, omdat door verstandig sparen de onkos ten van zelf bestreden worden. Zoekt frissche lucht aan het strand der zee. Zoekt ze naar de ziel in de gesloten retraitehuizen. Directie Noord wij kerhout. De e.v. rubriek verschijnt 23 April. Co- pie wordt verwacht vóór Woensdag 20 April 12 uur. INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREENIGING TE LEIDEN MEDEDEELINGEN. De aspiranten komen geregeld nu te zamen op Maandagavond. In Mei zal de in stallatie geschieden. Mocht een aspirant-lid niet kunnen komen, dan dient hij dat even mee te deelen aan een commissaris of aan den Seniar. Missieliefde moet iederen Gezel eigen zijn. Lid zijn van het Petrus Liefdewerk is geen overdaad, maar een simpele daad tot uitbreiding van Christus' rijk. Het vraagt ons gebed en.... 10 cent per maand. Het Ziekenfonds van onze Gez. Ver. geeft bij ziekte 12 weken uitkeering. Alle inlichtingen worden gaarne verstrekt door J. Lamboo, Oude Rijn 74. Vooral ook voor de jongeren is het van belang. De Spaarkas houdt om de veertien da gen zitting. Het komt den laatsten tijd ech ter nog al eens voor, dat de animo om te sparen zeer miniem is. Verdient elkeen evenweinig? Of is het onbekendheid? Laat ook de ouders hun zoons eens wij zen op het nut van sparen. Vele kleintjes maken het groote en jong geleerd is oud gedaan! AFD. GEHUWDEN. Tot senior der Gehuwden is gekozen G. van Hoorn; tot secretaris J. Lamboo. Moge de veranderde leiding nog meer die afdee ling doen groeien, tot steun van onze goede Gez. Ver. VOOR ONS DISTRICT. De circulaires zijn verzonden. Na 17 April worden de opgaafstaten toegezonden zoowel wat betreft de districtsbijeenkomst als aangaande den ledersdag in Noord wij- kerhout. Wie nemen deel? Natuurlijk aan den lei dersdag al onze leekenleiders. Voor hen is die dag en daar kunnen zij door het aanhooren van sprekers en door onderlin ge gedachten wisseling voor zich vele goede ideeën opdoen en die in eigen vereeniging uitvoeern. Alle Gezellen worden verwacht op de groote districts-by eenkomst in de Stads gehoorzaal te Leiden. Temeer waar too- neelspelende Gezellen uit diverse vereeni- gingen het tooneelspel „Bloed en Liefde" zullen opvoeren en onze Centraal-Praeses er aanwezig zal zijn. Er is dus werk aan den winkel! Voor de leiders en de leden. VAN1 HET CENTRAAL VERBAND. Het komt nog voor, dat leekenleiders niet geabonneerd zijn op ons leidersblad. Her innerd wordt aan de verplichting, die nog steeds geldt, dat men als leekenleider abon- né behoort te zijn. De administratie is ge vestigd te Amsterdam, Stadhouders kade 55. RAAD VAN BESTUUR. De vergadering van den Raad van Be stuur ging verleden week niet door en zal nu plaats hebben Dinsdag 12 April 's avonds om half 9. ACTIE „VOOR GOD". Het blijkt uit het succes van de origineel uitgedachte verloting gij weet wel wel ke verloting hier wordt bedoeld, de z.g. Paaschloterij, gij plakt voor een bepaald bedrag aan postzegels op, zendt dit naar Heemstede, en gij speelt mede in de lote rij dat zeer velen het nuttige en in on zen tijd zoo noodzakelijke werk van dit co mité begrijpen. Natuurlijk sympathiseert ook iedere Gezel met het werk van dit comité. Onder auspiciën van K.J.C. en K.J.M.V. wordt op Dinsdag 26 April in de Stadsge hoorzaal het tooneelspel van Pater F. Kendrichs S.J. „Die altijd blijft" door de- Ver. Haagsche Spelers o. 1. v. Pierre Balle- dux opgevoerd. Dit tooneelspel is door Pater F. Hen- drichs geschreven voor het comité van Kath. actie „Voor God". Wij rekenen er stellig op, dat zeer vele Geezllen dien avond naar de Gehoorzaal trekken. Wij zullen daar een leerzamen avond hebben en tegelijk zullen wij door ons bezoek het co mité finantieel steunen. TWEE EIGENSCHAPPEN. Wij zijn jong en wij zijn Christen! Wij dragen de toekomst in onze handen, 'v/ant het leven ligt voor ons. Maar wij we ten, dat het leven vorming en scholing eischt, om later iets te zijn. Daarom is de jonge tijd de schoonste tijd. Het leven is voor ons een gesloten boek. Maar wij zelf maken de geschiedenis, de historie van ons eigen leven. En het is God, Die schrijf. En Hij schrijf het boek vol met levensdaden. En als een verhaal groeit je leven en je leven wordt een gebeurtenis in den kringloop der tijden. Totdat God den tijd gekomen acht om het boek te beëindi gen En wij zijn Christen. Je bent uitverkoren boven vele anderen om je heen; je bent ge doopt en gevormd; je draagt den naam van Hem, Die het menschdom verlost heeft. Is dat besef bij ons wel levend? Ons jonge leven moet een leven zijn, dat vervuld is van Christus. Is het dat niet, dan worden wij prullen, nietsnutten, heidenen. Doe toch niet zoo zakkerig, praat toch niet alleen over voetbal, richt je verstand op de eischen van onzen tijd en wees een kerel. Twee eigenschappen; wij zyn jong en wy PALMZZONDAG. ZONDAG 10 April. Palmzondag. In de Palmwijding en processie, welke evenals ret uitdeelen van de palmen behooren plaats te hebben voor de Hoogmis, viert de IJ. Kerk de triomf van Jesus. Voor een oogenblik vergeet zij haar boetestemming om Christus als haar Koning te huldigen door het herdenken en voor oogen stellen van Zijn glorievellen intocht binnen Jeru zalem. Voor ons de processie een opwekking om aan den strijd, het Lijden van Jesus, deel te nemen om eenmaal ook deel te hebben aan Zijn zegenpraal. Mis Domine. Geen Gloria. In stille H.H. Missen laatste Evangelie van de palm wijding. Credo. Prefatie v. h. H. Kruis. Kleur Paars. De H. Mis vormt een schrille tegenstel- Lng met de Hosanna-jubel uit de palm wijding. De Introitus stelt ons voor oogen den verlaten Heiland, in diepe vernedering en gehoorzaamheid aan het kruis, Zijn Vader smeek en om hulp Gehoorzaamheid en nederigheid en geduld moeten ook onze gevoelens zijn, (EpisteD waarom wij dan ook vragen in het gebed Het is de wil van den Vader, dat de Zoon zoo machteloos is tegenover Zijn vijanden. Daarom berust de Heiland daarin. Het Icon, de opname in den hemel, za. niet achterblijven. Een aan moediging voor ons, als wij zien, hoe dik wijls de braven door God worden gekas tijd en de zondaars tevredenheid (althans uiterlijk) geschonken wordt. (Gradualis). Ons geloof is nu weer vetsterkt en stelt ons in staat eerbiedig te luisteren naar de lijdensklachten van Christus (Tractus) en Hem te zien lijden. (Lijdensverhaal). In het Offertorium klaagt de van alle troost verstoken Heiland, hoe zij Hem spijzigen met gal en Zijn dorst lessen met azijn. Maar, hoe bitter de. lijdenskelk ook is, als de Vader wil, dat Hij die drinke, Zijn H. Wil geschiede. (Communie). Geven wij ook ons geheel over aan de H. Wil van God, dan zullen door het Kruisoffer onze zonden worden gedelgd. (Postcommunio). MAANDAG 11 April. .Mis v. d. Maan dag Judica. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Leo I, Paus. Belijder en Kerkleeraar. Geen Credo. Prefatie v. h. H. Kruis. Kleur: Paars. DINSDAG 12 April Mis v. d. Dinsdag Nos autem. Geen Gloria 2e gebed voor Kerk of Paus. Geen Credo. Prefatie v. h. H. Kruis. Kleur Paars. WOENSDAG 13 April. Mis v. d. Woens dag In Nomine. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Hermenegild, Martelaar. Geen Credo. Prefatie v. h. H. Kruis. Kleur Paars. DONDEDAG 14 April. Witte Donderdag, Gedenkdag van de instelling van het Aller heiligst Sacrament des Altaars. Mis Nos autem. Gloria. Credo. Prefatie v. h. H. Kruis. KleurWit. N.B. Men lette op de veranderingen in de Canon (lijst van vaste gebeden) der H. Mis, zooals die staan aangegeven op Witte Donderdag. De Liturgie van dezen dag spreekt van vreugde en droefheid. Het kruisbeeld op het altaar is met een witte doek bedekt, het orgel wordt gespeeld tot en met de Gloria, onder het zingen waarvan de kerk klokken en altaarschellen luiden De pries ter is bekleed met witte vreugdekleeren. zyn Christen. Dat moet ons bijbrengen de gedachte, dat wij groote verantwoording hebben. Dat is ook de idee van Kolping. Men- schen maken, die sterk staan in alle levens omstandigheden, was zijn groot en edel dieaal. Wie dus echt Kolping's zoon wenscht te zijn, die moet zijn jeugd en zijn katho licisme beleven, uitbuiten desnoods. Ter- wille van de toekomst. SEVERUS. DE ZAAL GESLOTEN. Traditie getrouw zal de ontspanningszaal op Witten Donderdag en Goeden Vrijdag gesloten zijn. Dus ook geen vergaderingen en geen repetities. FINANCIËN EN ECONCMIE. UITSPRAAK IN GOUDCLAUSULE- POCES. Eisch tot betaling in goudwaarde afgewezen. De Amsterdamsche rechtbank deed gister uitspraak in het bekende goudclausule- proces door' „het comité dollarleeningen" te 's-Gravenhage aanhangig gemaakt tegen de Shell als garant voor de obligatieleening 1927 van de 4.5 pCt. van de Bataafsche Pe troleum Mij. De eischer vorderde uitbetaling van de hoofdsom van een per 1 Juli 1936 aflosbaar gestelde obligatie van 500 dollar op goud- jas-s. - - soorlge- lijk proces gevoerd tegen de Bataafsche zelf, dat ten voordeele van deze maatschap pij is beslist, zoo n.L, dat de uitbetaling van de obligaties slechts in gedeprecieerde dol lars behoefde te geschieden. Thans heeft genoemd comité de borg tot betaling aangesproken, van meening, dat m elk geval op diens betalingsplicht het Amerikaanscne recht, daT de goudclausules van geen waarde verklaart, niet van toe passing is. De rechtbank heeft echter deze opvatting Want vandaag herdenken wij de Instelling van het Allerheiligst Sacrament des Al taars, de eerste H. Communie van de Apos telen en hun priesterwijding. Maar het afscheid des Heeren en het droevig verraad van" Judas maken deze dag tot een droeve dag. En daarom wordt de altaarschel vervangen door de ratel, het orgel zwygt, evenals de kerkklokken tot san het Gloria op de Paasch-Zaterdag- morgen. Nu Christus gaat lijden verstom- rren alle vreugdeklanken. Alleen het kruis beeld blijft staan voor het geopende taber nakel. De ontblooting van het altaar wijst ons er op, dat het onbloedig Offer tijdelijk heeft opgehouden en het ontkleede altaar is een sprekend beeld van den verlaten Christus aan het kruis. VRIJDAG 15 April. Goede Vrijdag. Sterf dag van onzen Heer Jesus Christus. Vandaag wordt geen H. Mis opgedragen. Al onze aandacht dient gevestigd op het bloedig Kruisoffer. Onder de plechtig heden kleur Zwart. In de zinrijke en hoogst indrukwekkende plechtigheden op den Goeden Vrijdag be doelt de H. Kerk ons vooi oogen te stellen: les us aan het Kruis, opdat wy tot leed wezen gestemd, ons hart zóó bereiden, dat wy de vrucht van de Verlossing deelachtig worden. Doordringen wij ons diep van onze schuld en van Gods rechtvaardigheid en bidden wij om vergiffenis als vrucht van hei Lijden van Christus. ZATERDAG 16 April. Paasch-Zaterdag. Bij de plechtigheden de kleurPaars. Bij de wijding van de Paaschkaars en onder de H. Mis, kleurWit. De plechtigheden en de H. Mis spreken ons van het geheim van de Verrijzenis van Christus, ons Hoofd en van de geestelijke verrijzenis van Christus' Lichaam (wijding van het nieuwe vuur en van de Paasch kaars) en ledematen (wijding van doop water). In de twaalf profetiën wordt het tijdperk ons voor oogen gesteld, waarin de Aartsvaders verlangend uitzagen naar het r.ieuwe Rijk dat Christus, de Messias, stichten zou er het menschdom nog niet deelachtig was aan de genade van de ver lossing. Aldus bereidt de H. Kerk ons voor op de hernieuwing van leven, welke zij viert in de heerlijke Paaschmis. (Epistel). Deze heilige Mis werd vroeger opgedra gen in de nacht van Zaterdag op Zondag. (Zie gebed en Prefatie van Paschen, waar moet worden ingevuldvooral in deze racht) „Alleluja" Lof aan God voor Zijn goedheid, uitstralend in de weldaad van onze verlossing (Tracius). N.B. In de H. Mis weer de psalm „Judi ca" bij de voetgebeden. Geen Introtius. Onder de Gloria luiden de kerkklokken en de altaarschellen. Geen Credo. Geen Offer toriumzang. Achter de „Lavabo" weer de Gloria Patri". Men lette ook op de veranderingen in de Canon van de H. Mis, zooals die staan aan gegeven op Paasch-Zaterdag. Geen Agnus Dei. Geen Postcommunio. Na de nuttiging onmiddellijk de Vespers. IN DE KERKEN VAN DE E.E.P.P. FRANCISCANEN. Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve DINSDAG. 2e gebed v. d. Z. Angelus v. Chivasso, Belijder. EEN PRACHT DOEL.... EEN PRACHT KANS! Kent u de geweldige invloed van 'n goed R.-K. Marinetehuis te Den Helder? Ik zal er u niets van vertellen, maar ik zou willen doen spreken alle oudere Mari nemannen, die geregeld de tehuisbezoekers waren! Ze zouden zeggen: dank zij het tehuis bleef ik uit allerlei gevaarlijke gelegenheden; dank zij de gezellige en ontwikkelende avonden in het tehuis heb ik mijn geloof bewaard; dank zij het tehuis ben ik mijn meisje trouw gebleven en ben ik nu goed katho liek getrouwd; dank zij het tehuis met avondgebed en godsdienstige bijeenkomsten sta ik stevig op mijn beenen om de gevaren van bui- tenlandsche havens en van Indië te trot- seeren. Hooggeachte lezeressen en lezers, komt u zelf maar eens kijken en u zult het met me eens zijn: ons tehuis moet sterk staan en in een verre toekomst blijven voorzien in de gees telijke nooden van onze jonge Katholieke mannen bij de Marine. Als u onze „zaak" zoudt kennen, dan zoudt u het mèt ons een schande vinden hét lot van Nederland niet te bezitten. Koopt het nog vandaag! Ik hoop van harte, dat ik u de prachtige prijzen mag uitreiken! Leest de advertentie in dit blad! H. J. BANGERT, Vlootaalmoezenier. Hoofdgracht 22, Den Helder. Postgiro nummer 231067. verworpen. Zy acht de zgn. jointresolu- tion van 1933, waarbij goudclausules buiten werking worden gesteld, ook op de ver plichting van de borg de Shell toe passelijk en zij wees derhalve den eisch van het comité tot betaling van een obliga tie in gouddollais af.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10