Blijheid De strijd in China. 'WIJKHARDTJES"Cer(t>Vte»i U vanjiijrwn De dekking van de Defensie uitgaven De bezetting van Cataionië DE 3 EENEN De financiëele volmachten voor Blum .uxe Eu'cver'iüiir Schijthuizen DONDERDAG 7 APRIL 1938 Ut LE1DSCHE COURAN1 OERDE BLAD - PAG. 9 VAN HET OORLOGSTOONEEL. 2 stuks 50 cent. Tweede Kamer Verhooging van de inkomsten- en de dividend en tantième-belasting aangenomen COMMUNIQUE VAN SALAMANCA. In het communiqué van het groote hoofd kwartier van Franco wordt o.m. gezegd, dat de brigade van Navarre over de rivier de Ribagorzana is getrokken en het dorp Corsa bereikt heeft. Een andere afdeeling, die eveneens aan den linkeroever dezer ri vier opereert, heeft de lijn Monte de Polo, Alberola en San Salvador bereikt. Meer naar het Zuiden bezetten de recht- sche troepen Castello de Farfane en Bala- guer. Verder werd Forcalli genomen en de berg Garumba, waardoor de weg van Or- tella naar Morella volkomen bevrijd werd De legioensoldaten bereikten kilometer- paal 22 van den weg naar Tortosa en net punt waar de Chalamera in de Ebro uit stroomt. Aan het Guadalajarafront schoven wij onze linies vooruit en zetten wij den vijand na, hem zware verliezen toebrengend. CATALONlë'S ELECTRISCHE KRACHTSTATIONS BEDREIGD. De troepen van generaal Moscardo heb ben Balaguer bezet. Balaguer ligt 25 K.M. ten Noorden van Lerida en is een knooppunt van de electri- sche kabels van de electrische krachtsta tions, welke Cataionië van energie voor zien. Vijftig kilometer Noordelijker zijn de rechtsche troepen tot vijf kilometer van Tremp genaderd, waar het grootste electri sche krachtstation van Cataionië is geves tigd. VOORAANSTAANDE SPANJAARDEN VLUCHTEN NAAR FRANKRIJK. Verscheidene vooraanstaande Catalanen en familie van officieele personen zijn gis termiddag te Cerbere aangekomen, o.a Pi y Sunie, raadsheer van de Catalaansche Ge neraliteit, mevrouw Companys met haar dochter, mevrouw Terradellas, leden van de familie van den nieuwen minister van arbeid Ayguade, wiens broer zich reeds te Perpignan bevindt en de familie van oud minister Olivier Garcias. Ook een twintigtal Russische deskundi gen heeft de grens overschreden. Zij ver klaarden met vacantie naar Rusland te ver trekken. Te Toulouse werd gisteravond verno men, dat zich op het oogenblik vyf of zes duizend Spaansche vluchtelingen te .Val" Aran bevinden. Zij zouden zich gereed ma ken de grens bij Fos te overschrijden. Men heeft reeds maatregelen genomen om hen te ontvangen en naar het kamp te Merignac te brengen. ïn de afgeloopen drie dagen zijn vijfhon derd vluchtelingen, die naar het rechtsche Spanje wenschten te gaan, de grens bij Hendaye overgestoken en naar Irun ge gaan. Café's te Valencia om negen nur dicht. De burgerlijke gouverneur van Valen cia heeft bepaald, dat alle openbare gele genheden als café's en theaters om negen uur 's avonds gesloten moeten worden. Om tien uur moeten alle huizen worden geslo ten en na dit uur zal men zich nog slechts op straat mogen bevinden met een speciaal bewijs. Een beroep der Britsche regeering op de beide partijen. De Britsche regeering heeft op beide in Spanje strijdende partijen een beroep ge daan verdraagzaamheid te betoonen jegens politieke gevangenen en gijzelaars in geval van 'n verderen terugtocht der regeerings- troepen aan het front in Cataionië. in Uw huis met een zonnig warm gekleurd Behangselpapier, zonder bont te zijn „DE 3 EENEN" heeft ruim 350 van die mooie moderne papieren in voorraad vanai 11 ct. per rol. HAARLEMMEfiSTR Ill, TEL. 3867 Vraagt onze Staalboeken» Volgens de Japansche marine-autoritei ten hebben de Japansche luchtstrijdkrach ten in Hopei, Honan, Toekien en Kwan- toeng een verhoogde activiteit ontwikkeld. Zij hebben de Chineesche luchtbases in Itsjang, Koesji en Tsjangtsjau gebombar deerd en verder den spoorweg Kanton Hankau en een sterkte bi," Amoy onder vuur genomen. Volgens Japansche mededeelingen zijn sterke Japansche afdeelingen opgerukt tot 24 K.M. ten Noorden van Hsoetsjaufoe. Taiertsjwang viel reeds in Japansche han den, bij deze stad zijn twee nieuwe Chi neesche divisies aangekomen. Er wordt hard gevochten. VROUWELIJKE SOLDATEN IN HET CHINEESCHE LEGER. ALLERDROEVIGST! Te Hankau zijn op doorreis naar het ge vechtsterrein uit de provincie Kwangsi aan gekomen 150 Chineesche amazonen in de uniform van gewoon soldaat. Onder deze meisjes bevindt zich geen enkele, die ouder is dan 23 jaar en den af stand van Kweilin, de hoofdstad van Kwangsi. naar Hankau, in rechte lijn 800 K.M., hebben zij geheel te voet afgelegd. Ieder draagt een gewicht van 50 pond en is gewapend met een revolver. Dit „meis- jesleger van Krangsi" is het keurcoros van de provincie! In de hoofdstad Kweilin zijn zij na een vergelijkend examen gekozen uit 2000 sollicitanten. De meisjes hebben een jaar militaire opleiding eenoten, waar bij zij goed hebben leeren schieten, terwijl zij, die hiertoe aanleg vertoonden, opge leid werden in het spionnagewerk. President van universiteit van Sjanghai vermoord. De president van de universiteit van Sjanghai, Herman Lioe, is hedenochtend in de internationale nederzetting vermoord. In het daarop volgende gevecht met de politie werd een Britsche brigadier aan den enkel gewond. Een der daders werd gegrepen. Hij zou verklaard hebben, gehuurd te zijn om Lioe te dooden, „omdat deze een verrader was". BUITENLAND FRANKRIJK FRANKRIJK EN MIDDEN-EUROPA Boncour eischt stellingname van Frankrijks bondgcnooten Paul Boncour heeft gisteren met de diensten van het ministerie van buiten- landsche Zaken de instructies vastgesteld, die hij vandaag bij afzonderlijke audiën ties zal overhandigen aan de Fransche di plomatieke vertegenwoordigers te War schau, Moskou, Praag en Boekarest. Deze instructies hebben meer in het bij zonder betrekking op den tcestand in Mid den-Europa na den „Anschluss". Nu de „Anschluss" een feit is geworden, wil men in de eerste plaats weten, welken steun de verschillende staten bereid zijn te ver- leenen aan het land, dat in de moeilijkste positie verkeert, n.l. Tsjscho-Slowakije. Verder wil Parijs er van op de hoogte zijn, hoe de staten, die met Frankrijk bondgenootschappen hebben gesloten, hun algemeene politiek met die van Frankrijk in overeenstemming denken te brengen, krachtens de overeenkomsten, die zij heb ben geteekend of die hen indirect aan Frankrijk binden. Deze instructies schijnen in het bijzonder den vertegenwoordigers in Polen, Roemenië en Rusland gegeven te zullen worden. De toon zou zeer krach tig zijn. ENGELAND DE BRITS C HITALIA ANS CHE ONDERHANDELINGEN Abessynië en Spanje De „Times" schrijft: Men denkt, dat de Italiaansche "regeering haar troepen uit Spanje terug zal trekken als de oorlog ge ëindigd is. Onofhankelijk van het Britsch- Italiaansche accoord zal de regeering te Rome aan de regeering te Londen een schrijven zenden, waarin dit punt wordt uiteengezet. Men kan drie stadia afwach ten: Zoodra het zeker is, dat de Volken bondsraad zijn leden zal machtigen, de Italiaansche souvereiniteit in Abessynië te erkennen, zal de Italiaansche regeering aan Londen een brief zenden, waarin zij de verplichting op zich neemt, haar troepen uit Spanje terug te trekken en zoodra deze verzekering door de feiten bevestigd is, zal de Britsche regeering het geheele accoord van kracht achten. ZWITSERLAND EEN DUITSCHE SPIONNAGE- ORGANISATIE. Rapporten worden uitgebracht over wat geschreven en gezegd is. De „Berner Bund" publiceert een mede- deeling van Jen Zwitserschen Evangeli- schen Persdienst, waarin uiteengezet wordt dat er nauwelyks meer aan getwijfeld kan worden, dat Duitschland in Zwitserland een werkelijke spionnage-organisatie onder houdt, die nauwkeurig nagaat, wal gezegd, geschreven en gedaan wordt. Redacties van religieuse bladen zijn opgebeld dpor eèn Duitschen groepsleider in verband met een De Fransche Kamer neemt Blums wetsontwerp aan EEN GERINGE MEERDERHEID. De debatten in de Fransche kamer over het financieele ontwerp van R'um zijn gis teravond op ongewone wijze beëindigd. Op aandringen van Herriot zagen d« afgevaar digden, die nog niet gesproken hadden, af van het woord en werd hst ontwerp ter stond in stemming gebracht. De socialisten cn communisten stemden voor, doch bij de radicalen heerschte groote verdeeldheid. Slechts een deel hunner gaf zijn stem aan het ontwerp, terwijl vele anderen zich ont hielden of tegen steraden. De telling der uitgebrachte stemmen heeft uitgewezen, dat de Kamer het finan cieele wetsontwerp in zijn geheel goedge keurd heeft met 311 tegen 250 stemmen. De premier behaalde dus slechts een be trekkelijk kleine meerderheid, hetgeen voor de socialistische ministers aanJeiding was. om terstond den thans geschapen toestand te bespreken. Blum zelf zou aarzelen, nu nog met het ontwerp in den senaat te komen, doch ver scheidene van zijn collega's verlangen, dal hij dit toch zal doen. Intusschen verwacht men algemeen den val van de regeering. De Senaatscommissie voor de Financiën is gistermiddag bijeengekomen. Zij heeft met algemeeen stemmen een voorstel van wet van haar president Joseph Caillaux aangenomen, waarbij iedere uitgifte van leeningen op de Fransche markt aan bui- tenlandsche debiteuren, die in gebreke zyn met hun betaling, wordt verboden. Vandaag zal de commissie het financieele ontwerp, dat zoo juist door de Kamer is goedgekeurd, in behandeling nemen. Wie wordt kabinetsformateur? In verband met de verwachte regeerings- crisis schrijft de „Epoque": Lebrun zal Daaldier verzoeken een kabi net te vormen. Daladier zou Leon Blum en maarschalk Pétain aanbieden met hem samen te wer ken als ondervoorzitters. artikel over Kerktoestanden in Duitsch land. De groepsleider verklaarde, dat hij over dit artikel in Duitschland rapport zou moe ten uitbrengen. In een gemeente in Aargau heeft de Duitsche groepsleider openlijk aanteekenin- gen in de kerk over een daar gehouden preek gemaakt en vrijmoedig verklaard, dat hij rapport moest uitbrengen aan Duitschland. De genoemde persdienst ver neemt, dat de bevoegde autoriteiten zich met dit geval reeds bezig houden, en dringt er op aan, dat aan Duitsche groepsleiders, die zich aan dergelijke feiten schuldig ma ken, de verblijfsvergunning wordt ontno men. ITALIË ITALIAANSCHE KONINGSPAAR NAAR LIBYE? De Romeinsche correspondent van de „Figaro" meldt, dat de koning en koningin van Ltalië zich binnenkort naar Libye zul len begeven. AMERIKA METHODEN DER TOTALITAIRE STATEN GELAAKT Ter gelegenheid van de herdenking van den dag, waarep de Vereenigde Staten in den oorlog gingen, heeft de onderstaats secretaris van oorlog Johnson de penetra tiemethoden der totalitaire staten gelaakt. Eenige landen, zeide hij o.a., doen het voorkomen, alsof zij in onzen wil, onze be wapening aan te vallen, een bedreiging van hun eigen veiligheid zien. Dcch slechts hun economische en territoriale verlan gens, welke onbeperkt zijn, zijn in wer kelijkheid bedraeigd. De regeering der 21 Amerikaansche republieken zullen nooit toelaten, dat zij zich uitbreiden hetzy in Noord-, hetzij in Zuid-Amerika. MEXICO DE ONTEIGENING VAN DE PETROLEUMVELDEN President Cardenas heeft gelast, twintig procent van de opbrengst van de uitge voerde petroleum te reserveeren voor het betalen van de schadeloosstellingen. Het geld moet gedeponeerd worden bij de officieele bank. De minister van financiën zal binnen kort ook een percentage vaststellen van de opbrengst van den verkoop van petroleum en bijproducten in het binnenland. Mexicaansche petroleum naar Duitschland Uit Mexico wordt aan de „New York" Ti- ten Mexicaansche petroleum naar Duitsch land zullen worden gezonden, ter gedeelte lijke betaling van Duitsch materiaal, dat inlangs in Mexico is aangekomen. Vergadering van gisteren. Voortgezet wordt de behandeling van het wetsontwerp tot tijdelijke versterking van de oporengst, van ae inkomsten- en van de dividend- en tantièmebelasting ter finan ciering van de defensie-uitgaven. De heer B1EREMA (Lib.) neemt het den minister niet kwalijk, dat hij voor het be- grootingstekort, dat spr. in totaal op 130 millioen berekent, geen dekking heeit kun nen voorleggen. Dit zou toch maar een dek king op papier zijn geweest. Spr. dringt aan op een politiek van be perking der staatsuitgaven. In de laatste jaren is de staatsbemoeiing onevenredig toegenomen. Dat geen verhooging der ver mogensbelasting in het uitzicnt is gesteld, verneugt spr De vermogensbelasting is niet gemakkelijk op te brengen. Vele kleine spaarders, die een vermogen hebben ge spaard voor den ouden dag, kunnen deze belasting bezwaarlijk opbrengen. De ver- mogensoelasting, die aanvankelijk een aan vullende belasting was, is een van de meest drukkende belastingen geworden. De heer WAGENAAR (A.R.) wenscht beperking van de staatsuitgaven. Het te gengaan van nieuwe uitgaven rekent hij daar niet onder. Het defensiefonds is geen rijpe vrucht. Er zijn allerlei vraagpunten. Wat komt allemaal ten laste van het fonds? Hoe te handelen bij wijziging der uitga ven? Een afzonderlijk fonds wordt dikwijls beschouwd als een comptabel panacee. Ten slotte moet het volk de gelden toch op brengen. Tegen een defensiefonds heeft spr. ten siotte geen overwegend bezwaar, mits het niet den weg opgaat van het vroegere leeningsfonds. De heer DE GEER (C.H.) merkt op, dat in de laatste zeven jaar de Rijksbelasting druk met 200 millioen is verhoogd. Daar bij komen de gemeentelijke belastingen, ren onrechte schetst de M. v. A. dezen toe stand als normaal. Het ware begrijpelijker geweest als er overmacht was gepleit. Omtrent de aangekondigde verhooging van de personeeie belasting zegt spr., dat dit de laatste belasting is, waarvan ver hooging kan worden ingevoerd. De ge meenten heffen reeds veel opcenten. Het verband met de defensie-uitgaven ontbreekt en bovendien zou verhooging legislatieve bezwaren opleveren in verband met de vrijheid der gemeenten tegenover deze oe- lasting. Spr. kan zich moeilijk vereenigen met de wyze, waarop in de stukken de verhooging van de dividend- en tantièmebelasting is verdedigd. Degenen, die hun inkomsten uit aandeelen betrekken, betalen een aan zienlijk extra-inkomstenbelasting. Tegen een voortgaan op dezen weg waarschuwt spr. Het argument, dat de bedrijven van de defensiebedrijvigheid voordeelen trekken, gaat niet op voor de vennootschappen, waarin de kleine beleggers zyn geïnteres seerd. De heer KERSTEN (S.G.) zegt, dat als de defensie moet worden versterkt, het volk de gelden zal moeten opbrengen. Hier wreekt zich de afbraak van de defensie in vroeger jaren. Spr. hoopt, dat het der regee ring spoedig ernst zal zijn met de beper king van de staatsuitgaven, met name van subsidies aan tooneel en openbare lees zalen en aan Roomsche instellingen. Naast het defensiebelang zijn er nog andere belangen, zooals het onderwijs cn de werkloosheid. Spr. zal tegen dit voor stel stemmen. De heer OUD (V.D.) zegt, dat hij aan het onderhavige voorstel zijn stem zal geven. Aan de andere aangekondigde dek kingsmaatregelen wil spr. eenige woorden wijden. Het voornemen om een defensiefonds in te stellen, kan spr. niet bewonderen. Het komt min of meer uit de lucht vallen. Spr. begrijpt hoe moeilijk het is dek- kings middelen te vinden. De motiveering van de verhooging van de dividend- en tantièmebelasting is zeer ongelukkig, om dat zij uitgaat van een grooter belang bij de defensie van de aandeelen bezittenden. Weliswaar blykt de minister het oog te hebben op de voordeelen der industrie by de defensieuitbreiding, maar toch maakt dit de motiveering niet juist. Ook is het niet waar, dat de persoonlijke lasten op de minst draagkrachtigen zwaarder druk ken dan op anderen. Maatstaf moet zijn de draagkracht en uit dien hoofde is de keuze van deze dekkingsmiddelen niet zoo verkeerd. Een verhooging van de successiebelasting stuit op bezwaren. Een noodoffer heeft slechts betrekkelijk waarde, Een heffing ineens zou niet meer dan ƒ10 millioen kunnen opleveren. De moeilijkheden blijven er ook ondanks het noodoffer. Spr. vraagt den minister om een volledig dekkingsplan. Ons volk heeft er recht op te weten wat de regeering wil. De Kamer zal dan zeer gematigd moeten zijn in haar oordeel. De heer DE VISSER (COMM.) meent, dat de heer De Marchant et d'Ansembourg verkeerde voorlichting heeft gegeven dooi de versterking van de defensie het werk van de N.S.B. te noemen. De internatio nale bewapening is aan het fascisme te wijten, inderdaad. Indien de fascisten tegen dit ontwerp stemmen, is het, omdat ze ons land niet willen versterken. Overal waar het fascisme de baas is trekt men zich van de volkswelvaart niets aan, doch stelt men de bewapening op den voorgrond. Spr. is voor de nationale vrijheid be reid tot offers. Spr. wijst op de Spaansche arbeiders, die offervaardig zijn geweest. DE MINISTER AAN HET WOORD. De MINISTER VAN FINANCIëN, de heer DE WILDE, zegt dat de meening al gemeen is, dat van de versterking van de defensie de financiëele consequenties moe ten worden gedragen. Hoe moet dit ge schieden? Sprekers ambtsvoorganger heeft eens gezegd, dat de belastingdruk niet meer kan worden opgevoerd. Zulk een uit spraak is natuurlijk altijd relatief. In ieder geval is de druk zeer hoog. Het standpunt der regeering ten opzich te van het reëele tekort is onveranderd. Er blijft een reëel tekort van 84.5 millioen. Onder de „onvolkomenheden" der begroo- tine zijn er weliswaar eenige, die geen on middellijke voorzieningen vereischen, doch de positie der begrooting is niet verbeterd. De lichtpunten, die de heer Teulings in No vember meende te kunnefT ontdekken zijn niet reëel gebleken. De regeering was van meening, dat het beter is de defensie-uitgaven niet op de ge wone begrooting te brengen. Het volk voelt, dat er voor de defensie iets extra's moet worden gedaan. Er is reden om het volk duidelijk te doen zien waar de extra offers blijven. Het is de lijn van de gevoe lens van ons volk, dat er een apart fonds is, waar het opgebrachte geld invloeit. De heer Oud heeft om een plan gevraagd. In de memorie van antwoord ligt er zoo'n plan. Een plan voor langeren tijd is onge- wenscht. Het doet spreker genoegen dat de Kamer van meening is, dat de eerste schre de der regeering het aanhangige ont werp de juiste is. Voor de toekomst denkt de regeering aan verhooging van de personeeie en de omzetbelasting. Spreker is blij dit aangekondigd te hebben, hij heeft nu bezwaren gehoord. De personeeie belasting is een zakelijke en een bestern- mings-belasting en daarom heeft spreker de omzetbelasting vooropgezet. De verhooging van deze belasting biedt bezwaren, doch welk dekkingsmiddel biedt dit niet? De heffing ineens heeft zijn bezwaren ook. De vermogensbestanddeelen zijn zeer moeilijk te realiseeren. De heffing ineens werkt zeer ongelijk en spreker is het eens met den heer De Geer, dat er een heffing op de in komens aan gepaard zou moeten gaan. De geslaagde conversie is voor velen al een hef fing ineens geweest. De heffing ineens zou groote bezwaren meebrengen voor ons oeconomische leven. De heer De Marchant et d'Ansembourg heeft het doen voorkomen alsof andere volken geen belasting betalen. De volken, die de afgevaardigde bedoelt, liggen krom onder de belastingen. Ook wij moeten be reid zijn voor de defensie krom te liggen. Spr. verwerpt niets, ook niet de verhoo ging van de sucessiebelasting. Aan de door de regeering gekozen maatregelen zijn al leen minder bezwaren verbonden dan aap de uit de Kamer opgekomen denkbeelden. Een verhooging van de vermogensbelas ting is niet zoo eenvoudig als het lijkt. Iemand zonder eenig inkomen kan een zware vermogensbelasting moeten beta len. Menschen met groote vermogens moe ten dikwijls 110 pet. van het inkomen uit dat vermogen aan belasting opbrengen. Deze belasting is de laatste die voor ver hooging in aanmerking komt. De weerbelasting zou mogelijk psycholo gisch goed effect hebben, doch financieel niet. De opbrengst zal niet in verhouding staan tot de administratiekosten. Er ligt wel veel goud bij de Nederland- sche Bank, maar daar staan vorderingen tegenover. Men mag er dus niet aan ko men. Wij lossen van het jaar evenveel af als anders. Uit dien hoofde hebben we geen voordeel Wel is er voordeel door rente besparing, namelijk 17 millioen minus 10 millioen emissiekosten minus het In dische aandeel, blijft voor dit jaar 6.6 millioen. Doch deze kan men toch niet in het defensiefonds storten. Het wetsontwerp wordt aangenomen zon der hoofdelijke stemming, met aanteeke- ning van tegenstemmen van de N.S.B., de staatkundig gereformeerden en de com munisten. De vergadering gaat te 17 u. 13 uiteen. Met nieuwe 6-p°rs. aito's naar: Noorcwijk aan Zee11.50 Dan Haag2 25 Rotterdam5.00 Amsterdam 6.00 Utrecht 7.40 TEL 2893 HOEFSIR 6-6c *E 2893

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9