RECHTZAKEN Leimuidens nieuwe Raadhuis MAISON „NELLY" DONDERDAG 7 APRIL 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 DE GERUCHTMAKENDE ZAAK TE H1LLEGOM OVERTREDING VAN DE ARBEIDSWET. Verdachte van rechtsvervolging ontslagen. De Haarlemsche rechtbank heeft heden uitspraak gedaan in de geruchtmakende zaak tegen A. B. baron van Hardenbroek tot Ammerstol, directeur van de kunst- zandsteenfabriek „Arnoud" te Hillegom, die op 3 Februari j.l. door den Haarlem- schen kantonrechter was veroordeeld tot drie boeten van zes gulden, wegens over treding der arbeidswet. De heer van Hardenbroek had in 1929, in overleg met den toenmaligen directeur- generaal van den arbeid, den heer C. J. P. Zaalberg, een tweeploegenstelsel voor zijn fabriek ontworpen, dat in de plaats van de 10/55 werkweek kwam. Bij beschikking van 29 December 1929, die het karakter droeg van een overeen komst, werd aan de kalkzandsteenindus- trie drie jaar tijd gelaten om de fabrieken voor het nieuwe speciale tweeploegenstel sel in te richten. Deze reorganisatie werd alleen bij de „Arnoud" volledig ingevoerd en vergde een kapitaal van 11/4 millioen gulden. Hoewel de verwachting was, dat de nieuwe regeling in het werktijdenbesluit van 1936 zou worden vastgelegd, bleek dit niet het geval te zijn. Daarom werd na de inwerkingtreding van dit besluit steeds een over werk vergunning verleend om bij de „Arnoud" het werken in twee ploegen mo gelijk te maken. Ais gevolg van een enquête, die minister Romme verleden jaar liet instellen naar de ordening en gelijkstelling in de kalk- zandsteenindustrie, werd op 27 November j.l. de overwerkvergunning plotseling in getrokken. Daar de heer van Hardenbroek, wiens fabriek hierop geheel was ingericht, toch in twee ploegen liet doorwerken, maakte de arbeidsinspectie proces-verbaal op wegens overtreding van de arbeidswet. Van het veroordeelend vonnis van den kantonrechter ging de heer van Harden broek in hooger beroep bij de Haarlem sche rechtbank, die veertien dagen geleden deze zaak behandelde en heden uitspraak deed. De rechtbank vernietigde op formeele gronden het vonnis van den kanton rechter en ontsloeg den verdachte van rechtsvervol ging. Zij overwoog in haar vonnis, dat het ten laste gelegde weliswaar bewezen is, doch dat een gegrond beroép is gedaan op art. 83 6e lid der arbeidswet, waarin bepaald is, dat een overtreding niet strafbaar geacht moet worden, indien zij onder de gegeven omstandigheden als gerechtvaardigd is te beschouwen. De rechtbank was van oordeel, dat de uitvoering der arbeidswet in het on derhavige geval in strijd komt met zoo groote belangen, dat een naleving inder daad als niet gerechtvaardigd beschouwd moet worden. Zij achtte de belangen der arbeiders voldoende gewaarborgd en niet geschaad door het speciale tweeploegen stelsel, dat bij de „Amoud" wordt toege past. NOTARIS MAG NIET BUITEN ZIJN STANDPLAATS WONEN. Schorsingsstraf van één dag. Het Amsterdamsch gerechtshof deed gis teren uitsprak in de strafzaken tegen twee Amsterdamsche notarissen, die wegens overtreding van artikel 5 van de wet op het notarisambt door de rechtbank tot acht dagen schorsing waren veroordeeld. Dit artikel bepaalt, dat de notarissen him „werkelijk en gestadig verblijf' moe ten hebben binnen de hun aangewezen standplaats (in dit geval: Amsterdam). Het Hof veranderde die straf in een schorsing van één dag. De notarissen, die thans moesten terecht staan, hebben zich aan deze bepaling niet gehouden; zij woonden buiten Amsterdam en bleven daar wonen ondanks een in 1935 rondgezonden aanmaning van den minister van Justitie, dat aan deze bepaling streng de hand zal worden gehouden. Alle sprekers waren het over eens: dit is een groote verbetering! Dat de eerste Raadszitting in het nieuwe Raadhuis van Leimuiden de voorlooper moge zijn van een lange reeks even vriendschappelijke en goed geluimde bijeenkomsten, waarin de vroede vaderen over het heil der ge meente zullen beraadslagen! Ofschoon de discussies in de stamp volle, met pittige tabaksrook vervul de, raadszaal zeer geanimeerd waren, was er geen sprake van animositeit. Alle partijen waren het roerend met elkaar eens en moge het altijd zoo blijven. Het zal niet veel voorkomen, datervooi de gemeenteraadsvergaderingen zulk een belangstelling is op de publieke tribune. Deze eère-bank bleek veel te klein, zoodat het publiek door de zaal verspreid zat en eenige bevoorrechten, waaronder ook dames, een plaats aan de groene tafel had- de heer Hoogervorst, voor de versiering van de groene tafel had zorg gedragen. Met groote waardeering maakte spr. ook melding van de aangeboden geschenken: een hand-gesneden klok van den heer Westen, een tegeltableau van den heer W. Brouwer, een artistieke thermometer van den heer Heynes en een barometer van den heer en mevrouw Stapensea. Vervolgens hield de voorzitter de ope ningsrede, welke wij reeds gisteren groo- tendeels publiceerden. Het woord werd daarna gevoerd door wethouder Rietdijk, die namens den Raad gelukwenschen aanbood aan den burge meester en zijn echtgenoote en aan het se- meente-personeel. Spr. onderschreef volle de lof, door den burgemeester de uitvoerders van dit werk toegezwaaid. Namens den Alphenschen kring van bur gemeesters (waarvan de voorzitter, bur gemeester P. A. Colijn verhinderd was we- DE BURGEMEESTER VAN LEIMUIDEN TIJDENS DE OPENINGSREDE. den gekregen, hoewel zij er door de be volking van Leimuiden niet toe waren uit verkoren. Daar waren o.a. de burgemeesters van de omliggende gemeenten, de heeren J. W. Peek van Alkemade, W. J. Bocxe van Ze venhoven, P. M. M. van der Weyden van Nieuwkoop, H. B. N. Mumsen van Wou- brugge, B. J. Hogenboom van Ter-Aar eir J. Koot van Uithoorn. Voorts waren er de plaatselijke kerkqT lijke autoriteiten, de zeereerw. heer J. L. Speet, pastoor van Leimuiden, vergezeld van kapelaan C. P. de Wit, en de predikant der Gereformeerde gemeente ds. Aalders. Uit de omliggende gemeenten gaven nog van hun belangstelling blijk de heer W. A. van Harteveld, gemeente-secretaris van Alkemade, secretaris waterleidingstich ting „De Drie Gemeenten", de heer J. J. Roovers, gemeente-secretaris van Nieuw- veen, wethouder H. S. Ran uit Nieuwveen, de wethouders S. J. Visser en A. van der Knijff uit Rijnsater woud e, de heer H. N. M. A. Robertz, ontvanger der gemeente Nieuwveen, de heer A. Lohman, notaris te Oude-Wetering, de heer Karssemeier, vee arts te Nieuwveen, en de brigade-comman dant van den Rijksveldwacht te Aalsmeer, terwijl vele notabelen uit de plaats zelve eveneens aan de uitnoodiging gevolg had den gegeven. Van de Provinciale Waterstaat waren aanwezig ir. Veth en ir. Van Driel, van den Vleeschkeuringsdienst dr. Stuurman uit Leiden, van de Stedelijke Lichtfabrieken ir. Stokhuyzen uit Leiden, van het Centr. Ve rificatiebureau de heer G. Ch. Geelen, na mens den Bond van Autobusondernemers de heer Kraak Stheeman uit den Haag en voorts de heeren dr/ Stapensea uit Leimui den en mr. Van der Tas uit Leiden, en vele anderen. Vele heeren waren vergezeld van hun echtgenooten. Zij allen werden door den voorzitter, nadat de vergadering met ambtsgebed was geopend, welkom geheeten. Bizonderen dank bracht spr. voor de aangeboden bloemstukken w.o. van de ambtenaren der gemeente Nieuwveen, van de wethouders van Rijnsaterwoude, van dr. van der Bijl en echtgenoote en van de N.V. Maarsse en Kroon, terwijl de voorzitter zijn erkentelijkheid betuigde, dat het raadslid, HET NIEUWE RAADHUIS. gens de begrafenis van dr. Lovink) sprak mr. J. W. Peek, burgemeester van Alkema de, die herinnerde aan de genoegelijke bij eenkomsten in het oude raadszaaltje; wat er ontbrak aan de meubileering werd goed gemaakt door de hartelijkheid van de ont vangst. De secretarie, zeide spr., was in een bouwval gehuisvest en vroeg of laat moest er verandering komen. Met be langstelling had spr." daarom de raadsver slagen en den strijd van den voorzitter voor een nieuw raadhuis gevolgd, waarbij spr. alle bewondering had voor de kalmte, het geduld en de vastberadenheid van Leimui- den's burgemeester. De eindbeslissing is door den Raad genomen en deze gemeente heeft thans een behoorlijk raadhuis gekre gen. Bij de bezichtiging van dit gebouw is het gevoel van medelijden, dat spr. tot dusverre voor degenen, die in de secretarie te Lei muiden moesten arbeiden, had gëkoesterd, geweken; het heeft plaats gemaakt voor jaloesie. Het valt niet te ontkennen, dat burgemeesters van gemeenten, waar de raadhuis-kwestie een dertig jaar geleden zoogenaamd afdoende is opgelost, er spijt over kunnen hebben, dat die oplossing zoo afdoende is geweest wanneer men ziet hoe geriefelijk de administratie in dit ge bouw kon worden ingericht. Merkwaardig vond mr. Peek het, dat in den tijd, dat er geld was, men bekrompen bouwde en in een tijd, dat er geen geld is, zoo ruim mo gelijk. Het was te voorzien, dat hier een goed raadhuis zou komen, gelet op de er varing van den heer Bakhuizen, die de laatste jaren zich heeft bezig gehouder met het bouwen en verbouwen van raadhuizen. Spr. sprak ten slotte den wensch uit dat de burgemeester vele jaren in dit raad huis zal mogen arbeiden, dat de besprekin gen hier gehouden vlot zullen verloopen en dat de samenwerking met de nabuur gemeenten moge blijven zoo vlot en aan genaam als deze in het verleden is ge weest. Daarna sprak ir. Veth, hoofdingenieur van de Prov. Waterstaat, die zijn vreugde uitsprak het zijne ertoe te hebben bijge dragen aan de totstandkoming van dit ge bouw. Spr. bracht een complimentje aan burgemeester en ambtenaren, dat zij het zoo lang in het oude gebouwtje hadden uit gehouden, aan den architect, die ervoor heeft gezorgd, dat dit Raadhuis voldoet aan een voorname eisch: luchtig en licht. Spr. hoopte, dat het licht ook in anderen zin de bewoners zal beschijnen, opdat hier vele wijze besluiten zullen worden geno men. De architect, de heer Brouwer, dankte voor de woorden van lofprijzing hem ge bracht en betuigde wederkeerig zijn er kentelijkheid voor de betoonde medewer king. De heer Kraak Stheeman, secretaris van den Bond van Autobus-ondernemers, zeide, dat hij in burgemeester Bakhuizen twee eigenschappen had ontdekt: een „ra zende" liefde voor bloemen en een voor keur voor alles wat nieuw is. Vandaar zijn groote voorkeur destijds voor het nieuwe vervoermiddel, zijn voorkeur voor een nieuwe gemeente, die bovendien Nieuwveen moest heeten en zijn zucht naar nieuwe raadhuizen. Hij zou zelfs nog in staat zijn, zeide spr., een nieuwe tol te maken! Doch dan wordt spr. tolbestormer. Spr. dankte tenslotte den burgemeester voor de mede werking, die hij steeds had aan den dag gelegd voor de raillooze vervoermaatschap pij, in deze gemeente gevestigd. De burgemeester van Ter Aar, de heer Hogenboom, sprekend namens den Kring Haarlemmermeer van burgemeesters (bur gemeester Slob was .door ziekte verhin derd) verklaarde, dat burgemeester Bak huizen veel opbouwend werk heeft ver richt, zoowel in figuurlijken als in letter lijken zin. Spr. wees op het groote belang van een goed raadhuis voor het behoorlijk functionneeren der gemeentelijke diensten, om te besluiten met gelukwenschen aan Leimuiden's gemeentebestuur. De heer Karssemeier, veearts te Nieuw veen, dankte den burgemeester voor de bi- zondere zorg, die hij wijdt aan het „nako mertje" Nieuwveen. Ds. Aalders, Geref. predikant, sprak na mens de kerkelijke overheid een woord van gelukwensch, de hoop uitend, dat burge meester en ambtenaren in dit raadhuis zul len werken tot zegen der gemeente. Burgemeester Bakhuizen heeft alle spre kers dank gebracht voor hun goede wen- schen en vriendelijke woorden, waarmede deze openingsplechtigheid werd besloten. Speciaal Dameskapsalon Permanent Wavevanaf f 2.50 MAUCURE - MASSAGE - HAARVERVEN Tel. 1185, Breestr. 171a (t.o. Gerzon) Leiden Het beste en goedkoopste adres voor Colbertcostuums, Sportcostuums, Jongens pakjes, Dames- en Heeren Gabard.nejaseen i» 0E LEIDSCHE Kleeding-Specialist Costuuma naar maat 2 x passen f 29.50 Sportcostuums naar maat f 19 50 Alleen bij ons Fa» LEUNE Janvossensteeg 67 (v/h Fa. Vies Haarl.straat) GEMEENTERAAD VAN NOOTDORP Onder voorzitterschap van Burgemeester Schölvinck kwam de Raad dezer gemeente Woensdagavond voltallig bijeen. Na ope ning met ambtsgebed, werden de notulen der vorige vergadering onveranderd vast gesteld. Nadat de Raad besloten had tot toelating van het nieuw benoemde raads lid, den heer M. C. Casteleijn, werd op nieuw in stemming gebracht het voorstel van den heer Sweere, betreffende de jaar wedde van den 2en ambtenaar, over welk voorstel in de vorige vergadering de stem men staakten. Het voorstel werd thans verworpen met 4 tegen 3 stemmen (tegen stemmers waren dg heeren de Vreede, wet houder Post, A. S. Post en Joh. Eisberg), zoodat het betreffende voorstel van Bur gemeester en Wethouders is aangenomen. Aan de orde wordt gesteld een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aan vulling der Politieverordening met een be paling, dat het verboden is materialen op te slaan op van den openbaren weg af zicht bare erven, indien B. en W. dit voor een bepaald terrein, aan den eigenaar of ver bruiker schriftelijk mede te deelen, ontoe laatbaar achten uit een oogpunt van wel stand of in het huishoudelijk belang der gemeente. Na eenige bespreking kon de Raad zich zonder hoofdelijke stemming vereenigen. Met aigemeene stemmen besluit de Raad tot het aangaan van een kasgeldleening van f 7000 voor een half jaar tegen een rente van 0.5 pCt. per jaar. Ter behandeling komt een voorstel van B. en W. tot vaststelling van exploitatie voorschriften van bouwterreinen. De heer Lindeman kan er zich in het algemeen wel mee- vereénigen, doch zag gaarne den straataanleg in werkverschaffing uitge sloten. Z.i. moet men ook rekening houden met de in de gemeente aanwezige aan nemers. De voorzitter betoogt, dat bij werkver schaffing de aannemers ook ingeschakeld kunnen worden. De heer Sweere is sterk voor de vast stelling van bedoelde voorschriften, maar wil toch gaarne de woorden van den heer Lindeman om de mogelijkheid van werk verschaffing uit te sluiten, onderstreepen. Nadat Wethouder van der Helm de toe zegging heeft gedaan, dat bij hem de uit voering in werkverschaffing op het laatste plan komt, besluit de Raad zonder hoofde lijke stemming tot vaststelling der voorge stelde regelen. Herziening van het uitbreidingsplan. In verband met de toevoeging van het Veenweggebied aan deze gemeente, wordt een herziening van het uitbreidingsplan wenschelijk geacht. In afwachting hiervan neemt de Raad het besluit, dat een her ziening in voorbereiding is, waardoor het mogelijk wordt goedgunstige beslissingen te nemen op van de thans geldende plan nen afwijkende bouwaanvragen. Bij de rondvraag informeert de heer Lindeman of de bij de werkverschaffing uitbetaalde loonen het College van Burge meester en Wethouders gekend is. De voor zitter antwoordt, dat officieel nog geen kennis is genomen hiervan. De heer Linde man vraagt zich af of B. en W. zich met het basisloon van 28 cent per uur kunnen vereenigen. Dit is toch zeer zeker te laag. De loonen bij de werkverschaffing. De voorzitter zet uiteen hoe niet de ge meente de verantwoording heeft te dragen in deze. Het is een centrale werkverschaf fing, dus het Rijk heeft alle zeggenschap. Spr. kan bovendien nog weinig zeggen, daar nog niet zijn ontvangen de uitbeta- lingsstaten en de rapporten van de Heide maatschappij. Het geheel gaat buiten de gemeente om. De heer Lindeman meent dit laatste te moeten betwijfelen, daar de Wethouder van Sociale Zaken 7 a 8 weken geleden reeds met hem over de loonen heeft ge sproken. De voorzitter handhaaft, dat hij niet op de hoogte was. Het is de bedoeling van den heer Linde man om aan te toonen, dat hier een wan toestand is. Zijn B. en W. bereid om te zamen met de organisaties stappen te doen deze wantoestanden te veranderen Velen ontvangen f 1.30 tot f2.— minder dan het steunbedrag en dat terwijl men hard moet werken en daardoor ook meerdere kosten heeft. De voorzitter wil zich nog totaal geen oordeel aanmatigen, zoolang hij niet in het bezit is van officieele gegevens. Hij geeft oe organisaties in overweging zich tot den Minister te wenden. Wethouder van der Helm acht de heer Lindeman of in de bij de werkverschaffing Zijdelings is spr. ter oorge gekomen, dat de vuilnisplaats in werkverschaffing zuu worden ontgonnen en op grond daarvan heeft hij zich met den voorzitter van den R.K. Volksbond in verbinding gesteld om eens te informeeren naar de berekening van de loonen. Eerst kort voo: den aan vang van het werk, heeft hij den grond eigenaar gesproken en toen was er geen gelegenheid officieel deze kwestie bij B. en W. te bespreken. De voorzitter merkt op, dat hij als Bur gemeester er in is kunnen slagen om het basisuurloon van 25 op 28 cent te brengen. Overigens is het lastig thans reeds met een oordeel te komen, als men bij de voorbe reiding er geheel buiten is gebleven. De heer Lindeman, die de werkverschaf fing met een concentratiekamp vergelijkt hetwelk bij den voorzitter bestrijding vindt kan het ook niet goedkeuren, dat alle krachten er naar toe zijn gezonden. De voorzitter verwerpt dit verwyt, de Minister heeft bepaald, dat Nootdorp 30 werkkrachten zal leveren en zoolang deze niet bereikt zijn, moeten allen, dien zich om steun aanmelden, er naar toe gezonden worden. De heer de Vreede vraagt of het electri- citeitsnet aan den Veenweg al is overge nomen. De voorzitter antwoordt, dat inge volge de grens wijzigingswet, de eigendom op 1 Januari j.l. is overgegaan en dat aan Tleidschendam een exploitatievergoeding gegeven moet worden, welke door Gede puteerde Staten bepaald wordt. De heer A. S. Post dringt aan op krach tige bevordering van den aanleg van een waterleiding aan den Nieuwkoopscbeweg, hetgeen door den voorzitter toegezegd wordt. Hierna volgt sluiting der vergadering. LEIDERDORP. Te Leiderdorp heeft gisteravond de com mandant van de Burgerwacht, de heer J. M. de Koning afscheid genomen terwijl tevens zijn opvolger, de heer J. Nachtegaal werd geinstrlleerd. Burgemeester K. Brug, rechts, neemt den nieuwen commandant den eed af. In het mida-m de nieuwe com mandant en links naest hem de afgetreden functionari'

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5