DONDERDAG 7 APRIL 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 MIJ. DER NEDERLANDSOHE LETTERKUNDE. Vrijdagavond a.s. houdt de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde haar maan- deljjksche vergadering in het Nutsgebouw, Steenschuur 21. De heer mr. M. Nijhoff zal een lezing houden over: Boutens' vertaling van Home ros' Odyssee. SLUITING VAN HET WINTERSCHIET<- SEIZOEN VAN DEN B. V. L. Bijeenkomst van Landstonners. Gisteravond kwamen de leden van de af- deeling Leiden van den Bijzonderen Vrij- willigen Landstorm onder leiding van den plaatselijk leider, den res. Ie luitenant Th. W. Zouteriks, bijeen ten besluite van het winterseizoen. Deze samenkomst werd bijgewoond door den penningmeester en £i fetaris van de Gew. Landstormcómmissie, de heeren Ruys en Karres, door den res.-majoor J. Goldberg uit Pijnacker en door verschil lende leden van de plaatselijke landstorm commissie, In een kort openingswoord wees de heer Zouteriks er op, dat het niet in de bedoe ling had gelegen een luisterrijke samen komst te organiseeren, doch eens gezellig „onder ons" het seizoen te besluiten, de brevetten uit te reiken en de prijzen te ver- deelen. Nadat de uit landstormers gevormde band met als conferencier de heer De Gunst zich op zeer verdienstelijke wijze had laten hoo- ren, werd aan den res.-kapitein D. J. Kar res verzocht de brevetten uit te willen rei ken. Deze liet de uitreiking vooraf gaan door een kort propagandistisch woord, waarbij hij o.a. er op wees welk een dank baar onderwerp de doelstelling van den B. V. L. is voor het houden van toespraken. Spr. berekende, dat bij het twintigjarig be staan van den B. V. L. omstreeks 65 66.000 toespraken over hetzelfde onderwerp zouden zijn gehouden. Verder zette hij uiteen, dat ook in deze dagen het bestaan van den B. V. L. volko men gewettigd is. Hierna werden de heeren A. Alberts, J. Bervoets, J. Bronk, A. de Groot, A Hooyer, J v. d. Mey, H. Thijssen en Jac. Wijtsma uitgenoodigd voor het front te komen. Na een persoonlijken gelukwensch namen zij hun scherpschuttexbrevet in ontvangst. Er was een groote voorraad schietprij- zen aanwezig, waarvan een deel werd uit gereikt door den res.-majoor Goldberg, een ander deel door den heer Th. M. Ruys uit Wassenaar. De heer A. Parmentier, die in 't begin van het seizoen een beker beschikbaar heeft ge steld voor degene, die de meeste negens zou schieten, verduidelijkte de bedoeling van deze voorwaarde, t.w, het animeeren van de deelnemers aan de schietaVonden ook voor hen, die niet tot de allerbeste schut ters behooren, en reikte hiern? den beker over aan den heer Jongbloed. Tot slot heeft de hulpleider, de heer J. Bronk namens de landstormers. een me daille overhandigd aan den pl. leider, als blijk van waardeering voor zijn arbeid. In het slotwoord heeft de plaatselijk leider al degenen, die ook in dit winterseizoen hun beste krachten hadden gegeven voor de organisatie van de schietoefeningen in het bijzonder bedankt, waarbij een woord van byzonderen dank werd gewijd aan den heer Bronk voor de prettige samenwer king van hem steeds ondervonden. Het was een avond van goede kame raadschap en gezelligheid, welke door alle aanwezigen zeer op prijs is gesteld. DE KAPPERS EN DE VESTIGINGSWET. Een groot aantal kappers uit Leiden en omgeving was opgekomen in de „Harmo nie" om den heer J. Canax, secr. van het Hoofdbestuur van den Ned. Kappersbond te hooren spreken over hetgeen dé kapper weten moet van de vestigingswet in het Kleinbedrijf. Na gewezen te hebben op de slechte toe standen in het kappersbedrijf, de groote aanwas van kapperszaken de laatste 5 jaar ruim 60 pet. door geheel Nederland veelal als gevolg van de stoomcursussen, waar men in twee maanden al volleerd kapper is en als zoodanig zich kan vesti gen, wat het publiek natuurlijk aan den lijve ondervindt, zegt spr., dat dit bij de nieuwe wetgeving niet meer mogelijk zal zijn. Handelskennis, credietwaardigheid en vakbekwaamheid zijn de grondslagen der vestigingswet. Vooral vakbekwaamheid is voor den kapper een lichtzijde, omdat men 5 jaar in het vak geweest moet zijn, wil men zelf een zaak kunnen beginnen. Der tig bedrijven vragen op toepassing der wet. Nadat de heer J. Canax gewezen had op de vakscholen van de erkende organisaties en verschillende vragen beantwoord had, sloot de heer C. Lardee, voorzitter der af- deeling, onder dank der aanwezigen aan den spreker dezen zeer leerrijken avond. Buurtvereeniging „Groenoord" Gisteravond had de trekking plaats van de gehouden loterij in het vereenigings- zaaltje van bovengenoemde Vereen., ten bate van het speeltuinmateriaal. De voor zatter, de heer J. van Houten, heette alle aanwezigen hartelijk welkom en sprak grooten dank uit aan allen, die medege werkt hebben voor het doen slagen daar van. In het bijzonder de dames en heeren, die avond na avond er op uit gingen om de loten te verkoopen. De dames mochten daarvoor een bloemetje in ontvangst ne men. Hierna volgde de trekking. Voor den uitslag daarvan verwijzen we naar de ad vertentie van a.s. Zaterdag. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 7073. N.V. Leidsche Overdekte Bad- en Zweminrichting „De Overdekte", Leiden, Haarlsmmerstr. 262. Uittr. Dir.: L. A J. M. Jonkergouw, Was senaar. Uittr. Comm.: G. E. Bouwmeester. De heer G. E Bouwmeester is thans waarnemend directeur. 1020. A. van Zanten. (F.). Leiden, Prin- sessekade 34, hoofdz.: Rotterdam, Sta tionsweg 68. Winkel in emaillewaren. Het filiaal te Leiden is met ingang van De cember 1937 opgeheven. 6448. Brandstof-Centrale. Leiden, Oude Vest 9. Handel in brandstoffen, Vest. fil. (rijwielzaak) te Leiden, Levendaal 93 o. d. naam „De Globe" en te Noordwijk B., Kerkstraat 48 (rijwielhandel enz.). 491. Wed. G. A. Verbergde Graaf, Lei den, Levendaal 119. Melkhandel. Uittr. E.: Wed. G. A. Verbergde Graaf, Lei den, d.d. 8 Febr. 1938. Wijz. handelsn, in: W. G. Verberg. N. E.: W, G. Verberg. 4326. Glazenwasscherij „De Hoop", Lei den, Witte Rozenstraat 7. Bovengenoemde zaak is met ingang van 1 April 1938 om gezet in een vennootschap onder firma on der den naam: Glazenwasscharij „De Hoop". Venn.: L. van Es, L. van Es Jr. en A. H. M.. van Es, Leiden. Gevolm.: H. Cla- van, Leiden. Nieuwe inschrijving. 7168, Bouw bedrijf „Oegstgeest". Oegstgeest, de Kem- penaerstraat 189. E.: J. J. van Hoeken, Oegstgeest. (H.V.). Voor het examen van apothekersassistent is te Utrecht geslaagd mej. C. Scholte al hier, te Amsterdam mej. G. W. Branden burg alhier. Bij het te Amsterdam afgenomen examen van lëeraar in de moderne dansen, slaagde de heer Joh. J. Mekel, alhier. Aan den Leidschen GlaShandel, firma W van Dam Co., Oude Singel 174 t/m 182 alhier, werd de leverantie van het benoo- digde glas opgedragen voor: 21 panden te Leiden, 2 winkelpanden te Leiden, 1 land huis te Bruinisse, de „Hojet" kazerne te Utrecht, een Jachthaven te Aalsmeer, een Overdekte Zweminrichting te Naarden, 1 villa te Boskoop, 2 villa's te Bilthoven, een Veilinggebouw te Katwijk, verbouwing Chr. H.B.S. te Leiden, een bollenschuur te Hillegom en 2 villa's te Badhoevedorp. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. De werkloosheid. Aan de orde is het verzoek van den heer van Gelderen om verlof tot het richten van vragen aan den minister van algemeene zaken, voorzitter van den raad van minis ters, omtrent het beleid der regëering ten aanzien van de bestrijding van de zeer om vangrijke werkloosheid. Z. h. st. wordt besloten, het gevraagde verlof te verleenen op nader te bepalen dag. Dc gebeurtenissen te Oss. Aan de orde is de interpellatie van den heer DROP over de voorloopige beslissin gen ten aanzien van de brigade der konink lijke marechaussee te Oss en hetgeen daar mede in verband staat. De heer DROP (S. D.) zegt, dat er in "déze zaak klaarheid noodig is. Dit is ook op grond van vroegere zaken tegen een hoofdcommissaris van politie en een twee tal hoofdambtenaren noodig. Ook dienaan gaande is er nog geen klaarheid. Het gaat in Oss om maatregelen tegen personen, die rechtstreeks onder het depar tement staan. Opheldering is noodig, ook op het gegeven perscommuniqué. Dat indertijd de marechaussee te Oss ver sterkt werd, was-noodig en werd algemeen toegejuicht. Allerlei verhalen hebben de ronde gedaan over de gemeentepolitie te Oss, maar van ernstige feiten is er niet ge bleken. Den laatsten tijd zijn er berichten inge komen, dat niet meer menschen met bijna men, doch dat ook tegen een fabrikant en een bankier werd opgetreden. Het pers communiqué is niet duidelijk. Men moet uit de berichten opmaken, dat het besluit, om de brigade te Oss een deel van haar taak te ontnemen, plotseling is genomen. Uit verbalen en rapporten zou gebleken zijn, dat bij opsporingswerkzaamheden door marechaussees rechtmatige belangen van burgers op pijnlijke wijze zijn geschonden. Waaruit bestaat dit en waaruit is dit ge bleken? Spr. stelt de volgende vragen: 1. Welke zijn de niet wel te verant woorden uitingen in sommige persorganen, die tegenstellingen hebben geschapen tus- schen de brigade der koninklijke ma rechaussee te Oss eenerzijds en andere or ganen van bestuur en politie anderzijds, welker aanwakkering niet kan worden ge duld? 2. Sinds hoelang is uit verbalen en rap porten gebleken, dat bij het opsporingson derzoek door de kon. marechaussee te Oss methoden werden toegepast, waardoor rechtmatige belangen van burgers op pijn lijke wijze werden geschonden, zoodat het onverwijld geboden was maatregelen te nemen om het vereischte evenwicht te her stellen? 3. Welke bepaalde feiten, gebeurtenis sen of gedragingen hebben aanleiding gege ven tot het besluit om aan de brigade kon. marechaussee te Oss opdracht te geven zich tot nader order van opsporingsdiensten te onthouden? 4. Wat is den minister bekend van de verhouding tusschen gemeentebestuur cf gemeentepolitie en de leiding der brigade van de marchaussee te Oss, op welk tijd stip is een m'nder goede verhouding hem bekend gew. Jtf.n en welke maatregelen stelt de minister zich voor te nemen ten einde deze verhouding op goede basis te regelen? 5. Acht de minister het uit een oog punt van algemeen justitioneel beleid juist, in omstandigheden als die te Oss aanwezig zijn de brigade der kon. marechaussee sur veillance en bewakingsdiensten te laten doen blijkbaar ook in het territoir der ge meentepolitie, terwijl de brigade haar voor naamste taak, waarvoor zij destijds is ver sterkt, niet mag uitoefenen? 6. Moet de minister niet erkennen, dat het gevoel van rechtszekerheid kan zijn aangetast door ingrijpen op een oogenblik, dat gerechtelijk onderzoek werd gedaan in andere kringen der bevolking dan die,- waarin sinds 1935 misdrijven werden op gespoord en tot berechting gebracht en op welke wijze stelt hij zich dan voor de waar borgen voor rechtszekerheid gelijkelijk voor alle bevolkingsgroepen te herstellen of te verstrekken? De MINISTER VAN JUSTITIE, de heer GOSELING, is den heer Drop en de Kamer erkentelijk voor aanvraag en toestaan der interpellatie. Het snelle antwoord aan den heer Wijnkoop op diens vragen was een weg om een spoedige interpellatie te bevorderen. Spr. hecht aan de groote waarde hiervan in ons staatsbestel. En te genover het hoofd van den staat èn te genover de volksvertegenwoordiging draagt spr. gaarne de verantwoordelijk heid. Spr. vermaant tot bezinning. Spr. waar deert de interpellatie en haar soberen vorm. We moeten trachten, in Nederland nuchterheid te bewaren en evenwicht in stand te houden. Daarvan zal de regeering zich niet laten afbrengen door lichtvaardig optreden of verdachtmaking. Terecht heeft de interpellant verschil gemaakt tusschen ingrijpen jegens de zelf standige rechterlijke macht en het poli- tie-optreden. Van de brigade Oss zal het personeel worden overgeplaatst. Tot nader order heeft het zich van opsporingsdienst te onthouden. In Oss blijft een brigade van gelijke sterkte. Spr. moet zich beperking opleggen. Spr. kan niet alle dossiers hier gaan behande len. Spr. zal rechtmatige belangen van individueele burgers en leden der briga de moeten ontzien. Spr. mag niet licht vaardig optreden, doch moet dat doen zon der aanzien des persoons. In veel van hetgeen óver het gebeurde is geschreven, wordt de indruk gevestigd alsof 't gaat tegen de door H.M'. de Konin gin gedecoreerde brigade. Dergelijke aan tijging is onbehoorlijk. Van de brigade in 1935 sterk 20 man, zijn er 4 gedecoreerd, waarvan er nog 2 in Oss zijn. Is echter iemand dan voor zijn heele le ven onfeilbaar? Het corps is een onmisbaar orgaan, maar in handen van de verantwoordelijke over heid. Deze laat het zich niet uit haar han den wringen door pogingen van anderen. Spr. zoekt eer schuld bij hen die het corps met matelooze eerbied overgieten. De regeering moet voor evenwicht zor gen niet het minst in het belang der men schen zeiven. Bij deze zaak zijn de Minister van Justi tie, Defensie en Pinnenlandsche Zaken be trokken. Het heeft den burgemeester van Oss niet aan tact endoortastendheid ont broken. Met den ambtgenoot van defensie, is er ook volledige overeenstemming. De marechaussee is in de eerste plaats politie corps; tucht en discipline c.a. ressorteeren Onder defensie. Iedere minister heeft spe cifieke verantwoordelijkheid. De noodig ge- achtë mutaties hebben de volle instem ming van den minister van defensie. Zelfs is er beweerd, dat er groote oneenigheid zou zijn tusschen de ministers van Justitie en Defensie. (Vroolijkheid). Wat meer inzonderheid de derde vraag betreft, komt spr. tot de strafzaak tegen een fabrieksdirecteur te Oss. Die zaak heeft haar normaal verloop; de verdachte is in arrest en er is niet aangedacht, hem daaruit te ontslaan; het vooronderzoek is reeds ver gevorderd. Spr. wijst op lofwardige acti viteit der brigade ten deze. Doch ook is het niet zoo, dat zij alleen te prijzen is voor haar werk ten deze. B.v. had men zich evengoed tot de gemeentepolitie als tot de marechaussee kunnen wenden. De feiten in andere strafzaken hebben met deze strafzaak niets te maken; deze staat geheel op zichzelve. Geen verband. Er bestaat tusschen deze zaak en ande re zaken geen verband. Dit zegt spr. om de sfeer te zuiveren. Spr. komt tot de zaak van den dusge- naamden bankdirecteur, die makelaar is en bezorger van assurantiën. De aange houdene werd vervoerd in een zijspan van den marechaussee-motor, inplaats van in een auto, waarom hij gevraagd had. Op 19 Maart om 3 uur is de man gearres teerd, om 9 uur in verzekerde bewaring gesteld, om 4 uur had huiszoeking plaats. Doch de officier van justitie wist daar niets van. Wat de inbeslagneming be treft, heeft de wachtmeester der mare chaussee op eigen gelegenheid gehandeld. Op 28 Maart is den verdachte beteekend dat hij niet verder zou worden vervolgd op grond van het voor-onderzoek, die zaak is afgeloopen. Spr. komt tot twee zaken tegen Ossche burgers in geestelijken dienst. Daarom trent zijn verschillende personen gehoord, ook in de Residentie. Doch verdachte was niet gehoord,ofridat er geen verdachte als zoodanig was. Van strafbare feiten is niet gebleken. Zoo ging het o.m. om ver jaarde zaken, indien die al gepleegd wa ren. De andere zaak betreft ook een Osschen inwoner in geestelijke bedienning. Wat spr. het meest getroffen heeft, is de manier waarop men destijds-minderjari- gen nu heeft meenen te moeten hooren, over dingen die zeven jaar geleden ge beurd zouden zijn. De kroongetuige heeft 18 veroordeelingen achter den rug, een be rucht individu die zich blijkens rapporten op zedelijk gebied beestachtig gedragen heeft. Er is gesuggereerd dat op druk van hoogerhand het verhoor niet is doorgezet. Spr. komt daartegen op, o.m. op grond van een brief van den officier van justitie van 29 Maart. Spr. heeft terdege begrepen welke kiemen hierin zaten. Door valschen schijn heeft spr. zich niet van zijn plicht laten afbrengen juist in de sfeer van het moderne Europa. Men had anders het wet boek van strafrecht en strafvordering '"el kunnen wegbergen. Het optreden der marechaussee becritiseerd. Spr. critiseert het optreden der mare chaussee in zaken, eigenlijk van civielen aard. Men moet de sfeer, zoo groeiend, voe len, en zich afvragen, of dat zoo door kan gaan. Spr. heeft zich geregeld laten voor lichten om a jour te blijven. En zag zich genoopt, in overeenstemming met den pro cureur-generaal, te constateeren: die bri gade is op hol geslagen. Overplaatsing was in het belang vr de menschen zeiven. Hun chefs hebben in 's Hertógenbosch van alle stukken kennis genomen. Toen zijn er verder maatregeeln geno men. Tijdelijk werd eerst, Vrijdag, 1 April (vroolijkheid) aan de menschen der brigade opsporingsbevoegdheid .ontnomen, niet aan de brigade. Geenszins werd de 'brigade" als het ware geconsigneerd in de kazerne. Op 2 April zijn verdere bespre kingen gevoerd; inmiddels worden de maat regelen uitgevoerd. De nieuwe brigade zal met enkele dagen dan ook weer opsporings bevoegdheid hebben. Zooals het was, mocht het niet blijven. Spr. komt tot een beantwoording meer speciaal der vragen, als in het bovenstaan de neergelegd. Het antwoord op de gestelde vragen luidt: Bantwoording der vragen. 1. Niet wel is aan te nemen, dat inter pellant onbekend zou zijn met de in min of meer sensationeel en vorm gestelde be schouwingen in eenige bladen, waarbij, mede naar aanleiding van een ernstige zedenzaak te Oss ten koste van den burge meester van dig gemeente en de plaatse lijke poljtie de activiteit der koninklijke marechaussee overmatig werd geprezen, met nadruk werd gewezen op tegenstel lingen tusschen beide soorten politie en het gezag van het hoofd van plaatselijke politie tegenover de in bijstand werkende rijkspolitie werd aangetast en ondermijnd. Deze campagne moet naar mijn oordeel mede ongunstig hebben gewerkt op de mentaliteit der marechaussee. 2. Gedurende het verloop van een acht tal dagen zijn' mij dde geleidelijk uit ver balen en rapporten bekend geworden. On verwijld ingrijpen was te meer gëbode". omdat de wijze, waarop het onderzoek in de zaak der jeugdwerkloo zen zorg had plaats gevonden, den Officier van Justitie reed-: had aanleiding gegeven om op 15 Novemr ber 1937 de brigade Kon marechauss.e te -verbieden 'onderzoeken in te stellen in zaken waarbij organen der gemeente Oss waren betrokken, hetgeen voor de brigade der K. M. een-ernstige waarschuwing moet zijn geweest. 3. Tot de bedoelde opdracht hebben aanleiding gegeven de volgende feiten: a. zaak v. h.- H.: opmaken van processen-verbaal t.a.v fei ten, die reeds géruimen tijd zijn verjaard en waarvan de belangen zoo gering waren, dat, al ware de verjaringstermijn nog niet voltooid geweest, een opsporingsonderzoek niet opportuun was te achten Arrestatie en de wijze waarop zulks geschiedde. Huis zoeking en in beslagneming geheel archief op eigen gezag. Dp aan deze heele zaak gegeven ruchtbaarheid. b. zaak opzichters-werkverschaffing: Ondanks mededeeling van het hoofd van politie van Oss, dat hem bij onderzoek ge bleken was, dat het hier geen strafbaar feit betrof, overgegaan tot arrestatie van die twee jonge menschen, welke bij voorgelei ding na 4 dagen door den off. van justitie werden in vrijheid gesteld. Indien van eenig strafbaar feit sprake zou zijn ge weest, had dit geen hoogere waarde kun nen betreffen dan ongeveer 10.Veel ruchtbaarheid, waardoor gemeentelijke ge zagsdragers volkomen ten onrechte in een kwaad daglicht werden gesteld. c. Onrechtmatige arrestatie in een van den aanvang af als civielrechtelijk te on derkennen financieele kwestie, waarbij klaarblijkelijk de bedoeling heeft voorge zeten door vrijheidsberooving pressie tot oplossing der kwestie in een bepaalde richting te beïnvloeden. d. Onderzoekingen tegen de beide gees telijken; in beide gevallen een uitvoerig onderzoek, terwijl vaststond, dat van een strafbaar feit geen sprake was; verhoor van verschillende minderjarigen. Een minder jarige, die eerder reeds had verklaard, dat met hem niets was voorgevallen, gehoord in het bijzijn van den aangever, die 18 strafvonnissen tegen zich zag gewezen en ook bij de kon. marechaussée als zeer on gunstig bekend stond. Ruchtbaarheid om trent die zaken. e. Gegronde verdenking van mishande ling van een persoon verdacht van over treding der vuurwapenwet, ten einde hem tot bekentenis te brengen. f. In verbalen in strijd met de waarheid verklaren, op last of met medeweten van den off. van justitie te handelen. 4. Het is mij bekend, dat de verhou ding tusschen Kon. Marechaussée en ge meentepolitie na in 1934 en 1935 aanvan kelijk slecht te zijn geweest, aanzienlijk is verbeterd onder leiding van den vorigen opperwachtmeester en weder ernstig is verstoord sedert de herplaatsing in Oss van den tegenwoordigen brigadecommandant. Verwacht mag worden, dat de goede ver houding zal worden hersteld door den eerstgenoemden opperwachtmeester, die juist met het oog daarop wordt terugge plaatst. 5. Deze voorloopige maatregel werd door noodzakelijkheid geboden. Een voorname taak van de versterkte brigade ligt in de beoefening mede der preventieve politie, het door haar gezag en waakzaamheid voorkomen van straf barefeiten. Het Wa re onjuist geweest de brigade daarvan te ontheffen. 6. De juistheid van hetgeen in deze vraag wordt gesuggereerd kan ik in geen enkel opzicht erkennen. Daargelaten de vraag of de jonge opzichter der werkver schaffing, de overtreder der vuurwapen- wet, de winkelier B. en zelfs de assuran tiebezorger v. d. H. behooren tot vooraan staande kringen van Oss, die zooals ook enkele bladen hebben geïnsinueerd, thans tegen de onderzoekingen der actieve ma rechaussees zouden moeten worden be scherm merk ik op, dat ik geen onrecht matig optreden duld ten aanzien van eenig persoon tot welken rang en stand deze ook mocht behooren. De tlo°r het op treden der Kon. Marechaussee in het al gemeen in gevaar gebrachte rechtszeker heid zal worden hersteld en versterkt, doordat door den betrokken korpschef in overleg met mijn ambtgenoot van Defen sie en mij het nocdige ter vervanging van personeel wordt verricht. De eer van het corps is niet aangetast. Dat voelt men ook in het corps, zooals spr. heeft ervaren. Spr. leest een desbe treffend telegram van de eerste divisie die dezer dagen jubileerde, voor. Even goed als de weermacht moet de politie een goed apoaraat zijn in handen van de regeering. Anders is geen opbouwend werk mogelijk. Krachtig, evenwichtige gëzagshandhaving erkent ook de rechten der burgers. Moge het onderling vertrou wen ten deze in het Nederiandsche volk nu hersteld zijn. Repliek. De heer DROP repliceert. Spr. vraagt zich af, of bepaalde feiten den minister eerst kort geleden bekend zijn geworden. Dit acht spr. wel van belang. Er is blijkbaar in dit geval veel verkeer de schijn gewekt. Spr. zou echter willen weten, hoe de rapporten aan den minister zijn tot stand gekomen. Zijn de gegevens verkregen op grond van overleg ook met anderen dan den procureur-generaal? Spreker vraagt dit omdat hem is medege deeld, ^dat er op 26 Mpart jl. een langdurige conferentie is geweest tusschen et n procu reur-generaal en de marechaussee, en dat bepaalde inwoners van Oss buiten vervol ging zouden worden gesteld. Is er tégen dc» brigade te Oss uitsluitend disciplinair opgetreden? Spr. Heeft den indruk, dat er strijd is mét de locale organen die ook met de marechaussee hebben te maken. Spr. heeft den indruk dat de procureur- generaal een taak vervulde die hem or ganiek niet toekomt. Dit is van beteekenis in dit debat. De heer WENDELAAR (Lib.) stemt in niet de afkeuring tegen hen. die wantrou wen zaaien tegen den minister, justitie en politie. Om hun den wind uit de zeilen te nemen, had ook cpr. zich een interpellatie voorgenomen. De heer ROST VAN TONNINGEN (N. S B.) zegt, dat de interpellatie volkomen aan spr.'s verwachting heeft beantwoord. Tevoren heeft de minister de vragen van den heer Drop ontvangen om ze te kun nen beantwoorden. Spr. prijst de onkreuk bare plichtsbetrachting der marechaussee; minister Goseling heeft haar het. zwijgen opgelegd. Spr. beroept zich op art. 4 der grondwet. Deze Kamer heeft niet eens har teloosheid De VOORZITTER hamert. De heer ROST /AN TONNINGEN zegt, dat de marxisten zich in deze Kamer vroo- lijk hebben gemaakt over het lot van jonge meisjes. Spr. herinnert aan een zoek ge raakt dossier in de zaak-Van 't Sant. Spr. prijst de marechaussee, die Oss zuiverde van Toon de Soep e.d. De heer Drop ging de marechaussee te lijf (daverende vroo lijkheid). Spr. verzoekt den hamerenden voorzitter dit luidruchtige gezelschap tot de orde te roepen (De voorzitter hamert op nieuw). Spr. critiseert de herbenoeming van ^Jen burgemeester te Oss. De pers zou de mis drijven hebben opgeblazen; integendeel heeft ze lang gezwegen. Nu men den bewusten bankier te Oss weer op vrije voeten heeft gesteld, maakt men de marechaussee een verwijt dat deze den man in een zijspan heeft vervoerd. Hoe doet men anders wel met menschen die een dag hechtenis hebben te ondergaan? Wacht meester de Gier is zelf een plichtsgetrouw Katholiek; nu neemt men hem kwalijk, dat hij tegen een geestelijke optrad. Spr. cri tiseert de houding van den heer Speyart van Woerden jegens den wachtmeester. Spr. critiseert ook 's ministers houding je gens de brigade iarechaussee te Oss. De houding van den minister is een gevaar voor de rechtszekerheid. Wie deze wenscht, eischt het arêreden van den minister, van dit kabine'.. Spr. protesteert tegen de hartelooze wij ze waarop deze Kamer (de voorzitter ha mert) deze intejpe'latie behandelt. Nu st. 1- len regeertng en volk zicb buiten het volk (applaus cp de pu&'ieke tribune). De Voorzitter gcLvf <\at oe publieke tri bune z&l worden ontruimd. (Worde vervolgd). BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland sche boter is heden vastgesteld op 0.83 per K.G.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3