T ADS [X] NIEUWS Passieherdenking De triomf van het Kruis DONDERDAG 7 APRIL 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. I f Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5J per kwartaal. Bij onze agenten /O cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. V.J HOE WORDT HET WEER 7 KOUDER. De Bill seint i Verwachting: Meest matige, In het Noor den tijdelijk toenemende Noord-Westelijke tot Noordelijke wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, waarschijnlijk enkele re genbuien, wellicht nog hagel, kouder. Hoogste barometerst.: 772.2 te Valentia. Laagste barometerst.: 735.3 te Reval. De depressie trekt naar het Oosten en sluit aan de Westzijde af met een krachtige luchtdrukstijging. Op IJsland steeg de ba rometer in het laatste etmaal vijftien tot achttien millimeter, waarvan twaalf tot veertien in den nacht. Op Janmayen is de luchtdruk hedenmorgen 16 m.m. hooger dan gisteravond, 't Gevolg van deze lucht drukveranderingen is een krachtige stroo ming van arctische lucht over de Noprsche Zee, die zich naar het Zuid-Oosten beweegt en een sterke afkoeling zal brengen in het Oostzeegebied en later in Centraal-Europa. Op het geheele vasteland is Het thans nog zeer zacht en ook in Zwitserland en in de Alpen is de koude geweken (Saentis min vijf graden, Jungfraujoch min zeven gra den) en heerschen zwakke winden uit Noordwest en Noord. Het gebied van hoo- gen luchtdruk op den Oceaan verplaatste zich iets naar het Noorden en wordt aan de Zuidzijde aangetast "door een vlakke de pressie tusschen de Azoren en de straat van Gibraltar gelegen. Het wordt nog om cirkeld door warme en vochtige luchtmas- sa's van Zuidelijke breedten, die bij voort during zacht weer veroorzaken in Ierland. Voor onze omgeving is te reke nen op een tijdelijke afkoeling, waarschijnlijk met buiig weer in het Noord-Oostelijk deel van het land. LUCHTTEMPERATUUR. 10.9 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERb e.a. Van Donderdagnamiddag 7.13 uur tot Vrijdagmorgen 4.51 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 8 April voorm. 8.10 en nam. 8.35 uur. Maan op 11.31 uur Vrijdagmorgen. Maan ondier 2,41 uur Zaterdagnacht. (7 April eerste kwartier). ARBEIDERS, DIE VERPLICHT WORDEN IN DUITSCHLAND TE WERKEN Op de vragen van het Tweede Kamer lid Drees betreffende het eerbiedigen van principieele bezwaren van Nederlandsche arbeiders, die voor werk in Duitschland worden aangewezen, heeft cte minister van Sociale Zaken, geantwoord, dat zijn op vatting nog steeds is, dat principieele be zwaren behooren te worden geëerbie digd. Terwijl de eerbiediging van werkelijke principieele bezwaren een vanzelfspre kendheid is, is de beoordeeling van het al dan niet bestaan er van, aldus de minis ter, slechts geval voor geval na te gaan, waartoe in de aan de gemeentebesturen gezonden circulaire is opgenomen het voorbehoud van een van den regel af wij; kende beslissing door of vanwege den mi nister. Dat slechts bij uitzonderingsprincipieele bezwaren waartoe de minister rekent de onmogelijkheid van de beleving der gods dienstige overtuiging aan de orde ko men, is uit de ervaring, welke ten vorige jaren terzelfder zake is opgedaan, geble ken. Hiermede stemt ook overeen hpt zich thans voordoende verschijnsel, dat uit vele gemeenten, waaruit het vorige jaar ar beiders in Duitschland zijn gaan werken, nu een aanbod van werkkrachten komt, hetwelk dat van het vorige jaar belang- dijk overtreft. De minister maakt van deze gelegen heid nog gebruik mede te deelen, dat omtrent de toepassing der bedoelde circulaire vanwege zijn departement overleg is gepleegd met de drie groot ste ten onzent bestaande organisaties van landarbeiders, bij welk overleg omtrent de wijze van toepassing over eenstemming is bereikt. NEDERLANDSCHE TUINBOUWRAAD In de dezer dagen gehouden vergade ring van den Nederlandschen Tuinbouw- raad werd als opvolger van wijlen den heer P. Slot mr. L. Niemöller welkom ge- beeten. Na uitvoerige besprekingen werden de rekening en verantwoording over 1937, zoomede de begrooting voor 1938 goedge keurd. Uitvoerige mededeelingen werden door jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van den Raad, gedaan over het a,s. jubileum van den Raad. De herdenking daarvan zal op 14 Mei 1938 te 'sGravenhage plaats heb ben. De heer J. C. M. Mensing, voorzitter der commissie Gentsche Floralien 1938, deed uit voerige mededeelingen over de Nederland sche inzendingen ter gelegenheid van dit in deze maand te Gent te houden Belgi sche bloemenfestijn. Een drietal groote collectieve-, naast verschillende particuliere inzendingen, zullen tezamen de Neder landsche sectie vormen. Bij gelegenheid van het in Augustus 1938 te Berlijn te houden tuinbouwcongres zullen de verschillende bij den raad aan gesloten groepen vertegenwoordigd zijn. Aan het einde der vergadering werd be sloten aan prof. dr. E. van Slogteren een felicitatieschrijven te verzenden, in ver band met de hooge Engelsche onderschei ding, hem verleend. R.K. GEMEENSCHAPSOORD Ruim honderdduizend gulden bijeengebracht Naar eerder werd gemeld, heeft de stich ting „Katholiek Gemeenschapsoord", wel ke tot doel heeft: het bevorderen der ka tholiek-nationale volkscultuur in den uit- gebreidsten zin van het woord, de be schikking gekregen over het prachtig, tus- schen Baarn, Laren en Hilversum gelegen landgoed „Drakenburg", waarop een cul tuurcentrum zal worden gesticht met vor mingsinstituut voor jeugdieiders(sters), volkshoogeschool, congresgebouw etc., ge heel in overeenstemming met het boven omschreven doel der stichting, zal deze opbouw geheel dienen als katholiek-natio naal werkobject voor jonge werkloozen, die hier naast vakopleiding ook ten volle sociale en cultureele zorg zullen genieten. Inmiddels werd met het in gereedheid brengen der paviljoens tot vestiging der werkkampen reeds begonnen en zullen deze kampen spoedig kunnen beginnen. Dat met dezen grootschen opzet, waarach ter alle standengroepen zich schaarden, een belangrijk kapitaal gemoeid is, be hoeft geen betoog. Het verdient in dit ver band vermelding, dat de katholieke ar beiders voor dit boven ieder groepsbelang uitgaand gemeenschapsideaal ruim hon derdduizend gulden bijeenbrachten, waar mede zij den grondslag vormden voor het werk van de stichting. Hiervoor kreeg ka tholiek Nederland een eereschuld tegen over de arbeidersbeweging, welke het dient ronduit gezegd neg niet is afge lost. Weliswaar kwamen ook van andere zijden niet onbelangrijke giften binnen, en werd veel medewerking en steun toe gezegd, doch vooralsnog niet in verhou ding tot bovengemelde prestatie. Waar het hier een katholiek, nationaal werk geldt, zoowel van socialen als van cultureelen aard, waarbij de geestelijke belangen van het geheele volk betrokken zijn, daar mag verwacht worden, dat ieder ruimschoots zal willen bijdragen om deze eereschuld af te lossen. Giften kunnen gestort wor den op het giro der stichting no. 223181 Nijmegen, terwijl zij die meenen zich belangloos beschikbaar te kunnen stellen voor het sociale en cultureele werk in de kampen, zich kunnen richten tot het secre tariaat: Broekbeeklaan 8 (Bergen (N.H.). Ter herinnering zij nog vermeld, dat het bestuur der stichting bestaat uit de hee- ren: prof. dr. Mag. Kors O.P., Bernard Verhoeven, A. C. de Bruyn, dr. Jop Poll man, Jos. Veldman, W. Maas, J. J. M. H. Nijst (penn.), en Jan Beerends (secr.), terwijl in den raad van bijstand o.a. zit ting namen: prof mr. W. Pompe, mr. dr. P. J. Witteman, ir. St. v. Schack, dr. Mol- ler, dr. Antor, v. Duinkerken, deken J. Bots, aalmoezenier J. Colsen C.M., aa Imoezenier G. Bannenberg en pastoor B. H. de Groot (Vrz. Interdiocesane Jeugdcommissie). PRIMAVERA TE ROTTERDAM GEOPEND De bloemententoonstelling, die heden middag in de Nenijtohal te Rotterdam is geopend, is de zevende tentoonstelling van de stichting Primavera, maar de tiende, die onder auspiciën van de afd. Rotterdam van de Kon. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde wordt gehouden. Naar aanleiding van dit „jubileum" heeft men vooral aan deze tentoonstelling groo te zorg besteed. Van meer belang dan de technische bij zonderheden van de tentoonstelling is, dat ook de inzendingen en de aanleg dit jaar bijzonder goed zijn geslaagd. Midden in de hal kronkelt een kabbe lend beekje, dat ergens aan een der zij wanden ontspringt bijeen schilderachti- gen watermolen, en dat zich tenslotte verliest in een vijvertje, aan den ingang der zaal. Langs de oevers van het beekje groeien rijzige wilgen, met teer groen ge bladerte, terwijl kleurige bloemen, voor al primula's e.d., als een kleurige ketting het water volgen. Deze aanleg is van de firma Hartlieb uit Rotterdam. Uit het vij vertje rijst een tuinmuur op en daar over heen greeien polyantharoosjes van de fir ma G. de Ruiter uit Hazerswoude. Men vindt deze ook in verschillende kleu ren en variëteiten in het achter het muurtje gelegen rosarium. Toonaangevend is o.m. de groote inzen ding van de firma D. Baardse Dzn. uit Aalsmeer, welke vooral uitmunt in prachtige seringen, hortensia's en en fel- kleurige begonia's, azalia's en cyclamen. Wonderlijk groote narcissen en andere bolgewassen bracht de firma Lubbe uit Oegstgeest, terwijl de firma Slikker veer uit Sassenheim daarentegen op valt door de kleinste soort narcissen en daarneven de markante parkiettulpen. Bolgewassen brengen ook de firma's Frij- ilnck uit Sassenhenm en Dagneli en Cox uit Amerongen. Deze laatste ontwierp tevens een aardig miniatuurhuisje met tuintje. Geweldig groote calla's de bloem, die men ook op alle affiches van de Primavera ziet zijn het voornaamste uit de inzen ding van den kweeker de Bruijn uit Voorschoten. No vele verrassingen levert een rond wandeling door de groote hal. Zoo b.v. de geurende primula's van „Rijnstroom" uit Alphen aan den Rijn of de nu al bloeiende dahlia's van de firma Ballego uit Leiden. Een Boskoopsche cultuur is de in zending van Japansche clematis van de fir ma J. Boer, Evenals de winterharde ca melia's van de firma Hardenbroek. Uit Bcskoop komt ook de zeer fraaie inzending van de firma Felix en Dijkhuis, waarcoor de tuinarchitect Abbing een keurig arran gement maakte, waarin vooral rhododen drons en Japansche Azalea's uitblinken. Als men van het restaurant ,,'t Blijde Uitsight" of van de heuvel den blik laat gaan over al die kleurige pracht en die elegante bloemenweelde, dan komt men tot de overtuigng, dat deze zevende Primave ra er weer mag zijn, dat zij waarschijnlijk weer mooier is dan de vorige en dat het moeilijk zal zijn maar wee te overtreffen. Over gebrek aan belangstelling heeft het tentconstellingsbestuur niet te klagen. Van het koninklijk Huis ontving de stich ting niet minder dan drie eereprijzen. Vanmiddag om half drie heeft mr. M. P. L. Steenberghe, minister van Economi sche Zaken, de tentoonstelling officieel ge opend. De heer B. C. D. Hanegraaf, de voorzit ter van de, stichting „Primavera" verwel komde de autoriteiten en andere gasten en uitte zijn dankbaarheid jegens minister Steenberghe, dat hij bereid was deze ten toonstelling te openen. Een met Het Alma-Matarkoor en de zeer talrijke luisteraars, die gisteravond naar de Stads gehoorzaal waren gekomen om de passie herdenking „De triomf van het kruis" bij te wonen, zijn wel greoten dank verschul digd aan kapelaan A. A. M. Sander te Oegstgeest, die vier en twinting uur vóór de uitvoering het dringende verzoek kreeg majoor H. J. Bangert, die plotseling ziek was geworden, te vervangen en moedig deze opdracht aanvaardde. Zij, die dezen avond hebben bijgewoond en de tekst hoorden voordragen, zullen de waarde van deze voordracht, die precies moest aansluiten bij den tekst der te zin gen liederen, nog hooger aanslaan, als zij weten, dat de voorgedragen tekst in dien eenen dag, dien kap. Sanders restte, nog door hem moest worden samengesteld en geschreven. En na dit gedaan te hebben, heeft hij dien tekst gisteravond voorgedragen, een tekst, welke de tricmf van het kruis uit beeldde, vanaf Christus' geboorte langs Zijn leven, lijden en sterven tot aan Zijn verheerlijking. Met de schoone zang van het Alma Materkoor waarover onze muziekreeensente hieronder schrijft heeft deze tekst en de wijze, waarop deze werd voorgedragen, deze eerste passieher denking te Leiden tot een succes gemaakt. Er waren voor dezen diepen en ernsti- gen avond zeer vele belangstellenden. Aankwezig waren Mgr. H. J. M. Taskin, president van het Theologicum te War mond, prof. P. St#mmeyer en prof. J. Bou- man van het Philisophicum aldaar, Pastoor Th. Beukers, Pastoor I. Smeets, O.F.M., Pastoor S. Smitz O.F.M., de oud-modera tor van het Alma Mater-koor Kap. B. Dor- beck uit Rotterdam, Reet!# R. Reynen, Pater B. Scppe O.F.M., Pater E. Tesser O.F.M., de Kapelaans A. Leenders, E. Paap en F. Bernefeld, Pater Goddijn O.C. en wethouder mr. A. Tepe. Tegen den achterwand van het groote podium, was een groot fraai kruis gehan gen, dat telkens tijdens de voordracht van Kap. Sanders, als het licht wat getemperd werd, met schijnwerpers werd belicht. Dit kruis was vervaardigd door een der oudste leden van het koor, den heer v. d. Bo- gaart. De voorzitter van het Alma Mater-koor, de heer C. Zandbergen, sprak het ope ningswoord, waarin hij de aanwezigen ver welkomde, vooral Mgr. Taskin, den oud- moderator Kap. Dorbeck en wethouder Tepe. Hij deelde mede, dat het bestuur giste ren was opgeschrikt door de telefonische mededeeling, dat majoor Bangert plotseling ziek was geworden en het bed moest hou den, zoodat men plotseling zonder spreker en voordracht was. Het bestuur had zich toen gewend tot Kapelaan Sanders uit Oegstgeest, die de bijna boven-menschelijke taak op zich had genomen majoor Bangert zoo plotseling te vervangen. Spr. zegde Kap. Sanders daar voor hartelijk dank. Voorts deelde spr.. mede, dat bericht van verhindering was ingekomen van Deken Homulle, Rector Beune en prof. dr. Barge, Gemeentel. Aankondigingen SCHOUW VAN WEGEN, LANEN ENZ. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat te beginnen op 16 April 1938, krachtens het bepaalde bij artikel 17 der verordening van den 6en Juli 1899 (Gemeenteblad no. 15), laatstelijk gewijzigd bij de verordening van den 9en Juli 1938 (Gemeenteblad no. 22) op wegen, lanen, straten, enz. en wa teringen en slooten, schouw zal worden gedreven over alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en gangen, benevens de daarin gelegen of daartoe behoorende bruggen en andere kunstwerken, voor zoo ver die bijzonder eigendom zijn, en, zon der verhindering, door of vanwege recht hebbenden, voor het publiek verkeer open staan, alsmede over alle wateringen en slooten, en de riolen ter vervanging daar van gemaakt, benevens de daartoe behoo rende sluizen, duikers, buizen, toegangko kers en dergelijke werken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn. Leiden, 7 April 1938. A. VAN DE SANDE .BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. 2436 Academienicuws LEIDEN. Geslaagd Doctoraal examen Rechten de heer H. W. Lagerweij, Den Haag en de heer H. André de la Porte, Den Haag. Candidaatsexamen Rechten de heer Th. E H. Vreede, Wassenaar. Doctoraal examen Rechten Mej. L. S. de Lange, Bergen en de heeren J. H. Bur ger, Noordwijk a. Zee, J. Kolkman, Den Haag. Doctoraal examen Rechten (vrije studie richting) Mej. W. Boer, Den Haag. waarna hij dezen passie-avond opende met de woorden: Wij aanbidden U Christus en loven U, omdat Gij door het heilig kruis de wereld hebt verlost. Het orgelspel op het Hammond-orgel bespeeld door Pierre Matla ving aan. En ondersteund door de orgeltonen, die lang zaam wegstierven, begon Kap Sanders zijn voordracht. „Duizenden zijn getreden langs den weg van het kruis. Duizenden hebben den Man van Smarten zien hangen in stervensnood. Duizenden zijn Hem voorbijgegaan, zonder een trilling te voelen in hun hart". Dan beschrijft de declamator het doel van Christus' leven „geboren in smart, opengebloeid in vijf wonden, gehangen aan den boom van smaad", om zoo te komen tot de verheerlijking van het kruis, waar door Christus de wereld heeft verlost. Het preludium op Golgotha is zonder het paradijs niet te begrijpen. De donkere achtergrond van de triomf van het kruis is de zondeval, maar direct ook straalde toen reeds Gods liefde: Ik zal vijandschap stel len tusschen u en de vrouw. Zoo geeft spr. Gods toezeggingen aan de profeten, dat de verlosser komen zal, waarop dan schoon aansluit het Rcrate coeli van het koor Dauwt hemelen van boven. De declamator vervolgt dan zijn voor dracht over de macht van God en de liefde van God, culmineerend in de boodschap des engels aan Maria. Als dan het koor het „Ave Maria" gezongen heeft, vervolgt de declamator: „Sidderend staat de mensch voor dit waagstuk van God".... en geeft dan prachtige citaten van Vondel, met het veel-zeggende slot: Alwie door ootmoed wordt herboren Die is van 't hemelsche geslacht. z Hierop volgt het „Resonet in laudibus Zingt lof met juichende schalmeien". Christus is geboren. De declamator gaat voort...De zang der engelen sterft weg het leven gaat ver der in zijn opgang naar het kruis, dat zijn schaduw reeds werpt op de levensdagen van dit Kind. De declamator beschrijft de reiniging in den tempel en de profetie van Simeon. Christus wordt daar in den tempel op- gedagen als een offerande. Hierna zingt het koor „Ave verum Heil, waarachtig lichaam". De declamator beschrijft dan de voor naamste gebeurtenissen uit Jesus' leven: de vlucht naar Egypte, de doop in den Jor- daan, de vooravond van Zijn lijden als Hij spreekt over Zijn heerlijkheid. Het fcoor zingt het „Sicut cervus Zoo als een hert verlangt naar de waterstroo- Dan klinkt het orgel weer en is het eer ste gedeelte ten einde. In het tweede gedeelte geeft de declama tor het beeld van Christus' lijden. Eerst in den Hof van Olijven, het verraad van Ju das en de verlatenheid. En het koor zingt: „Omnes amici mei Al mijne vrienden hebben Mij verlaten" Er volgt de beschrijving van Jesus voor Annas. Mijn volk, wat heb ik u gedaan? en het koor zingt: „Popule meus, quid feci tibi?" De declamator geeft de besahrjj- ving van het verhoor van Christus door Pilatus, waarbij het volk loeit om zijn dood. Dan begint Jesus Zijn langen bloe- digen kruisweg tot Calvarië, waarheen Maria Hem volgt. En de mannenstemmen zingen het Sta- bat Mater Naast het kruis stond de Moeder met schreiende oogen, diepbewo gen. Dan volgt de beschrijving van de aan komst op Golgotha, de kruisiging, de duis ternis en het koor zingt het Tenebrae „Duisternis trad in, toen de Joden Jezus kruisigden". En begeleid door het orgel declameert Kapelaan Sanders: O Man van Smarten met den doornen e kroon, O bleek, bebloed gelaat, Dat in den nacht gloeit als een vlam. Ai my, ik hoor aldoor den droeven val der drupp'len bloed En tot den morgen staart hij mij aan Met groote liefde en eind'loos leed. Het koor zingt: „Calligaverunt Mijn oogen verduisterden" en de declamator vangt dan aan met den blijden Paasch- jubel: „Dood, waar is uw overwinning?" „O glanzende en schoone boom Bevloeid met koning's purp'ren stroom". Christus is de koning der glorie gewor den en de declamator jubelt het nu uit: „Kom, o Geest, moge Uw licht onze harten doorstralen. Wasch in ons wat onrein is. Besproei in ons wat dor is, Genees in ons wat ziek is, Buig in ons wat stram is. Verwarm wat koud is. En leidt in Uwe liefde, die Uwe liefde ver gaten. Schenk ons met Christus een zegevierend sterven. Schenk ons de eeuwige vreugde in Gods hemel. Dan is het kruis van Christus ook voor ons geweest een licht aan den hemel als een wegwijzer naar den hemel. Met 't kruis in top, zco varen wij door 't wereldtij ten hoogen hemel op. Het koor zong dan het Alleluja, het or gel speelde en zoo kwam het einde van dezen schoonen avond eener passieherden king, die uitstralen deed „De triomf van het Kruis". De muzikale omlijsting. NeVens de dichterlijke meditatie van dén gewijden auteur staat de muziek in onmiddellijk en onscheidbaar verband. Orgelspel en a capella zang. Een uitste kende samenwerking tusschen den decla mator Pierre Matla, den organist, en het Alma Mater-koor onder leiding van Willem iMzée. Wij schromen haast onze nuchtere bemerkingen te maken over wat wij dezen avond hoorden en beleefden. Critiek is hier niet op zijn plaats, wel waardeering. Pierre Matla, de organist van het Ham mond-orgel, had als inleiding uit de „Suite gothique" van Boëllmann „Prière de Notre Dame" gekozen. Welluidende, gave en zeer pieuse muziek, waarmede het lijdensdra ma als ingeluid werd. Zakelijk blijvende behooren wij iets te zeggen van het moderne Hammcnd-orgel, dat zeer beknopt van bouw is (iets wat veel vóór heeft), maar waarbij de illusie van het majesteitelijke van het koninklijk instrument toch te loor gaat, pijploos is en de toon onmiddelijk langs electrischen weg verwekt wordt; geen windladen of iets meer van het gecompliceerd samen stel zijn aanwezig. Er is een speeltafel met twee klavieren, manualen, pedaal, register- tekkers en een crescendotrede. Het pijp loos instrument doet reeds zijn intrede in onze kerken; voor klassiek spel schijnt het instrument op den duur te voldoen. Wat wij ervan konden ervaren bij een eerste auditie is: dat de zachte touche inderdaad voornaam van gehalte is. De macht van het orgel bij forto-spel was voor onze con certzaal wel wat te overweldigend, maar dat is waarschijnlijk het gevolg van de gunstige accoustiek voor instrumentale muziek, die de Gehoorzaal heeft. Pierre Matla is een vaardig musicus, die zijn in strument door en door kent, met veel smaak zijn registers kiest. Zoo hoorden wij in „Choral" uit de 6e sonate van Mendels sohn, waarvan hij alleen het Choral, niet de variaties heeft gespeeld. Ook het „An dante" var. César Franck was een juweel tje van décoratieve belichting. Het orgel heeft fijne stern-capaciteiten en zijn macht werd ten toon gespreid in de „Marche" van César Franck. Ter ondersteuning van het gesproken woord hier of daar was de mu ziek een welluidende ondergrond, die wij niet gaarne gemist zouden hebben. En nu iets over de" menschelijke stem men, van het „Alma Mater-koor". Willem Mizée was fijn op dreef en zijn koor in uitnemende conditie. Mooie jonge sopraan- stemmen, die een prachttoon ontwikkelen, de alten beschaafd, de mannenstemmen spontaan zich gevend. Bovenal, er was de sypathieke sfeer, die hoog stemt en doet meeleven. Een keur van schoone liederen uit de Gregoriaansche en Italiaansche klas sieke muziekliteratuur, werd in aanslui ting op het gesproken woord uitgevoerd. Transparant klonk de Gregoriaansche „Ro- rate Coeli". De „Ave Maria" van da Vitto- ria was vroom van expressie. Verblijd en toch zoo innocent klonk Gallus' „Resonet in Laudibus". Voortgaande ontroerde ons Mozart's „Ave Verum". Bewonderend be luisterden wij den Palestrijnschen zang „Si cut Cervus" als naar een dringend ver langen. Voortreffelijk was het declamee- rend zingen in „Popule meus" de teno ren hadden het daar zwaar te verant woorden. Niet al te dikwijls hoort men „de Stabat Mater" zooals de heeren haar dezen avond voordroegen. Fel dramatisch doen Ingegneri's „Tenebrae" en da Vitto- ria's „Caligaverunt" aan. Met den verrezen Christus heeft het koor zijn triomph bezon gen in Marenzio's „O Rex Gloriae", om met een ten hemel opwiekend „Alleluja" voortrefelijk katholieken kunstavond te beëindigen J. K. schdone passie-avond van het Alma Ma^erkoor declamatie van Kapelaan A. A. M. Sanders

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2