De Marechaussee te Oss - W&h DONDERDAG 7 APRIL 1938 c - wrHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 RADIO-PROGRAMMA'S VRIJDAG 8 APRIL, POLITIE EN BURGERRECHT. Er is rondnm de bekende ministerieele maatregel inzake de marechaussee te Oss veel kabaal. Gelukkig wordt er vandaag in de Twee de Kamer over geïnterpelleerd, zoodat de zaak wel tot klaarheid zal komen. Wij geven hier alvast wat een paar bladen een katholiek en een liberaal er over schreven. De Ty'd schrijft: Er steekt in deze opwinding een onder toon van anti papisme, die veel te denken geeft. Maar wij zullen die gedachten voor een anderen keer bewaren. Heden is het zaak. de feiten duidelijk te Zien en daar aan een enkele primitieve overweging te kr.oopen. De marechaussee te Oss heeft opdracht gekregen, zich tot nader order van opspo ringsonderzoek te onthouden De brigade te Oss wordt niet opgeheven, noch in sterx- te verminderd. Van staking der loopende justitieele onuerzoeken ls geen sprake. Al dus de minister van Justitie'. Dat, de Oss-sche marechaussee-brigade zich van opsporings-onderzoek voorloopt onthouden moet, is eveneens volgens den minister een uitvloeisel van het feit, dat zij bij bepaalde opsporingsonderzoeken voor kort ernstige fouten heeft begaan, waar door rechtmatige belangen van burgers op pijnlijke wijz^ waren geschonden. In al die gevallen ging het om schending van elementaire rechten en belangen, die de burger ook tegenover de politie heeft, en om een wijze van optreden, die de poli tie nog minder dan anderen past. Een bankier werd op Zaterdag 19 Maart in een open zijspan naar de kazerne van de marechaussee geleid, terwijl de inven taris van zijn bureau met een veewagen werd leeggenaaid alles op klaarlichten dag. De man werd enkele dagen nader hand.... ontslagen van rechtsvervolging. Twee leiders van de gemeentelijke zorg voor de jeugdige werkloozen, werden in hechtenis genomen, omdat zij groenten zouden hebben gestolen van het terrein, waarop zij met hun jongens werkten. Vier dagen hebben de jongelui in de kazerne vastgezeten; zij werden naai Den Bosch geleid, waar de Officier van Justitie niets anders kón doen, dan zij vrijlatenhet vruchtgebruik van het terrein was hun uit drukkelijk toegestaan. Denzelfden avond, waarop de jongens van Den Bosch huiswaarts keerden, bevatte het plaatselijKe blad een „uit goede bron stammende" mededeeling. dat zij hadden „bekend". Driemaal werd van de zijde der mare chaussee proces-verbaal opgemaakt tegen ambtenaren van gemeentelijke instellin gen. Een cris-s-ambtenaar had een onbe voegden vleeschbonnen in handen gegeven. Daar die vleeschbonnen geen waarde had den, kon van een conflicl met de strafwet geen sprake zijn. Twee politieagen.en hadden gestoier bij de sluiting van een landbouwtentoonstelling. Bij die heele sluiting bleek geen politieagent te zijn ge weest. De directeur van de gasfabriek bad een der gemeentenaren een looden pijp in handen gespeeld Die pijp was betaald. Wij hebben ook melding gemaakt van 't »psporingsonderzoek ten aanzien van twee Oss-sche geestelijken. En geenszins cm iels in te brengen tegen net fe.t, dat zulk een onderzoek werd in gesteld, maai wel tegen de methoden, die .•ok daarin werden gevolgd, en met name •.egen een politioneel totaal onverantwoor- ae.ijke publiciteit, die aan deze zeer voor- oop-ge opsporingen gegeven werd door polit.e-amotenaren, die hun medereiz.gers ir- den trein gaarne bezig hielden met ver halen over ie „zaak", waarmee zij bez.g waren. Dat zijn feiten, die ons ter oorc kwamen en waar.n rechtmatige belangen van bur gers ook priesters zijn burgers op pijniyke wijze werden geschonden. Nu heeft de genoemde pers, na den maatregel van den minister van Justiiie, dt marechaussee hemexhoog verheven, we gens haar verdiensten in de bestrijding der misdadigheid. Wij doen in eerbied voor de politie en voor de orde voor niemand on der. Met name verwachten wij, dat de zedelijkheidsmiisdrijven in Oss ook verder, er. zonder aanzien des persoons, met de meeste scherpte zullen worden vervolgd. Of de marechaussee te Oss daarvoor de beste waarborgen bood, is een vraag, die terzijde kan blijven; ook de marechaussee tt Oss heeft den rampzaligen toestand jarenlang laten bestaan en is eerst door een aanklacht, min of meer toevallig bij haar in plaats van bij de gemeente-polit.e aangebracht, in actie gekomen. Maar hoe aan ook de bestrijding der criminaliteit mag onder dezen maatregel van den minis ter niet lijden. Iets anders is echter, dat de burgers rechten hebben, óók tegenover de politie. Het is o.i. van het grootste belang, dat PASCHEN TEN VATICANE. Pauselijke toespraak wordt uitgezonden door Radio Vaticane. Naar wij vernemen, zal Z. H. den Paus op Paasch-Zondag 17 April, over het korte- golfstation van het Vaticaan, op een golf lengte van 50 26 M., een toespraak houden van 11 uur 50 tot 12 uur 20 (A. T.) ae minister van Justitie de meest volledige opheldering geeft over de feiten, die zijn maatregel hebben gemotiveerd, opdat dui delijk zij, dat hier burgerrecht werd be schermd, en niet zooals nu wordt ge ïnsinueerd of openlijk uitgesproken burger-onrecnt Het Handelsblad schrijft over deze affaire het volgende, dat geheel met boven staande informaties klopt „Zoo is het volgens onze zegslieden herhaaldelijk voorgekomen, dat personen ir. verhoor werden genomen en getuigen oi geroepen over zaken, die zeker niet tot de bevoegdheid van den opsporingsambte naar behooren. Dezelfde personen richten tot de marechaussee het verwijt, dat zij bij het hooren van getuigen niet met de dr.n- gend noodzakelijke omzichtigheid te werk zijn gegaan. Als voorbeeld werd ons ge riemd een onderzoek, dat door de mare chaussee werd ingesteld naar de gedragin gen van twee geestelijken. Dit zou zijn geschied op aanwijzing van een man, die reeds herhaaldelijk met den strafrechter in aanraking is geweest en wiens handel en wandel ook overigens zeer te laken is. Een persoonlijke veete tegen een der priesters zou hier een groote rol hebben gespeeld en daarom aldus oordeelde men was voor de marchaussee dubbele omzichtig heid geboden. Behalve dat de betrokken geestelijken werden gehoord, heeft de marechaussee ook een groot aantal jeug dige personen in de kazerne ontboden en daarbij vragen gesteld, die men als zeer ontactisch, ze^fs onkiesch kenschetste. Ons is gebleken, dat omtrent deze aangelegen held inderdaad bij de justitie klachten zijn ingediend, zoodat dit een onderdeel van het cnderzoek heeft uitgemaakt." De vrees is reeds bij voorbaat uitgespro ken, dat door het ingrijpen van Den Haag de in gang zijnde onderzoeken niet zouden worden doorgezet. Voor hen, die dit vrees den, mag de verklaring van minister Gose- ling in antwoord op de vragen des heeren Wijnkoop een geruststelling zijn Men kan ex daarenboven gerust op zijn, aat den marechaussee, over ieder belang dat den marechaussee geen onrecht zal ge schieden. HILVERSUM I, 1875 en 415,5 M. Alge meen Programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (Gr.pl.) 8.30 Gramofoonmuziek 9.30 Gelukwenschen 9.45 Gramofoon muziek 10.30 Morgendienst 11.00 Gra mofoonmuziek 11.15 Cello en piano. In de pauze: Gramofoonmuziek 12.00 Be richten 12.15 Gramofoonmuziek 1.00 Ensemble van der Horst. In de pauze: Gra mofoonmuziek 2.30 Christelijke Lectuur. 3 00 Zang, piano en gramofoonmuziek 4.00 Gramofoonmuziek 4.45 De Gooilan- ders en gramofoonmuziek 6.30 Tuin- bouwpraatje 7.00 Berichten 7.15 Li terair halfuur 7.45 Reportage 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Berichten 8.15 NCRVOrkest 9.00 Causerie „Wat de Bijbel zelf zegt" 9.30 Vervolg concert. (10.00—10.05 Berichten ANP) - 10.45 Sportpraatje 1.00 Gramofoonmu ziek ca. 11.5012.00 Schriftlezing. HILVERSUM H. 301 5 M. 8.00 VARA. 10 33 VPRO. 10.20 VARA. 12 00 AVRO. 4.C0 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.10 VPRO. 11.03—12.00 VARA 8.00 Gramo foonmuziek 10.00 Morgenwijding 10 20 Declamatie 10.40 Cello en piano 11.10 Vervolg declamatie 11.30 Orgelspel 12.00 De Palladians 1.00 Gramofoon muziek 1.45 Vicolvoordracht 2 15 De clamatie 2.35 AVRO-Dansorkest en so listen 4.00 Gramofoonmuziek 5.00 Voor de kinderen 5.30 Orgelspel 6.05 Gramofoonmuziek 6.30 Politiek radio journaal 6.50 Orgelspel 7.00 Causerie 7.20 Berichten ANP 7.30 Causerie 7.20 Berichten ANP. 7.30 Causerie „Pinkster 1938" 7.40 Literaire causerie 8.05 Waleson-kwartet 8.30 Ceuserie 9.00 VARA-Orkest, Rotterdamsch Philhar- monisch Koor. en solisten 10 00 „Fanta sia" 10.30 Berichten 10.40 Avondwij ding 11 00 Pianoduetten 11.4512.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Het Ber nard Crook-kwintet 11.50 Gramofoon muziek 12.20 Orgelconcert 12.50 Billy Gerhardi en zijn Band 1.35 Het Bir- minghams Philharmonisch strijkorkest 2.20 Causerie „Alum Pot" 2.35 Gramo foonmuziek 3.20 Geiger en zijn orkest 3.50 Causerie „Junk" 4.05 Reportage 4.20 Gramofoonmuziek 4.50 Radiotoo- neel 5.20 Frank Biffo's Blaaskwintet en het Londensch Fagot-trio 6.20 Berichten 6.45 Causerie „New books on religion" 7.05 BBC-Harmonie-orkest, m. m. v. solist 7.50 Zang en piano 8.20 Repor tage 8.40 Dave Frost en zijn Band 9.20 Berichten 9.40 BBC-Orkest en so list 10.55 Declamatie 11.20 Jack Jack son en zijn Band 11.5012.20 Dansmu ziek (Gr.pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 6.55—8.05, 9.10 en 11.40 Gramofoonmuziek 12.50 Zang 1.05 Gramofoonmuziek 2.05, 2.20, en 3.35 Zang 4.20 Het Blondel-kwartet en solisten 7.35 Zang 7.50 Radiotooneel 9.50 Gramofoonmuziek 10.2011.50 Nachtconcert. KEULEN, 456 M. 5.30 Gramofoonmu ziek 7.50 Omroepschrammelensemble 11.20 Fabrieksorkest 12.35 Omroepsex- tet en -schrammelensemble 3.20 Solisten concert 5.20 Zang bij de luit 6.30 Gramofoonmuziek 6.50 Operette „Glück- liche Reise" 9.35 Gramofoonmuziek 10.20—11.20 Stedelijk Orkest van Hagen. BRUSSEL. 322 en 484 M. - 322 M.: 11.20 J Schnyders' orkest 12.301.20 dito 4.20 Omroepsalonorkest 5 20 Gramofoon muziek 6.20 Zang 7.20 Gramofoonmu ziek 7.50 Radiotooneel met muziek 8.40 Gramofoonmuziek 9.3010.20 Po pulair concert. 434 M.: 11.20 Gramofoonmuziek 12.00 Omroensalonorkest 12.501.20 en 4.20 Gramofoonmuziek 4.35 Reportage 4.50 Cello en piano 5.05 Gramofoonmuziek 5 35 Gramofoonmuziek 5 50 Zang 6.05 Gramofoonmuziek 6.35 Wedstrijd 7.00 Operette „La fille du régiment". (In de pauze: Gramofoonmuziek) 9.05 en 9.30 Gramofoonmuziek 9.4510.20 Dans muziek (Gr.pl.), en chansons. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.30 Gramofoonmuziek 7.00 Marschen- concert 7.20 Rede Rijksminister Göring 9.40 Berichten 10.20 Gramofoonmu ziek 11.202 20 Ncahtconcert. GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF. 3e Programma: 8.00 Keulen Pl.m. 9.20 Parijs R. 11.05 Radio P.T.T. Nord 11.20 Keulen 12.20 Brussel VI. 12.35 Keulen 14.20 R. Danmark of div. 15.20 Keulen 16.20 Droitwich 16.50 Brussel Fr. 17.20 Brussel VI. 18.05 Brussel Fr. 18.20 Brussel VI. 19.20 Brussel Fr. 21.20 Brussel VI. 21.30 Brussel Fr. Pl.m. 21.45 Keulen 22.20 Parijs R. 4e Programma: 8.00 Brussel VI. 8.20 diversen 10.35 London Reg. Pl.m. 12.50 Droitwich 13.35 London Reg. 15.20 Droitwich Pl.m. 15.40 Londen Reg. 17.20 Droitwich 19.00 Gram.muz. G.R.D. 20.00 Droitwich 22.55 London Reg. 23.20 Droitwich. SNEEUWWITJE. EEN MUZIKALE FANTASIE. Door de productie van de eerste getee- kende hoofdfilm „Sneeuwwitje" komt Walt Disney de eer en lof toe de functie van filmmuziek in zijn juisten en in vele opzichten brilliantsten vorm te openbaren. Walt Disney heeft al heel wat jaren op geestige en satyrische wijze in de Silly Symphonies en Mickey Mouse filmpjes den weg naar het juiste principe van ir zikale film-illustratie gewezen. Thans komt hij met een groot werk voor den dag. dat met recht als muzikale filmfantasie een klassiek voorbeeld genoemd mag wor den. Hier zijn handeling, muziek, dialoog en geluid samengevoegd tot een eenheid die de sprookjes-illusie van „Sneeuwwitje" volkomen maakt. De wisselwerking tus- schen beeld en muziek is veelvuldig, daar waar de muziek het beeld en het beeld de melodie of het rhythme onderstreept. Een kundige en perfecte synchronisatie wist dit te vervolmaken. Een voorbeeld hier van zijn de muziek-thema's ter illustratie der typen, allen melodieuze karakterisee ringen met de toonkleur en het rhythme van hun zichtbaar pendant. De twee songs voor Sneeuwwitje en den Prins een DE BALLADE VAN DEN PRINS. vroolijke, beweeglijke wals „Some Day My Prince Will Come" en een ragfijne serenade „One Song" hebben steeds weer een nieuw aspect door de rijke mu zikale vondsten waarin zij gedurende de film verschillende malen gebracht wor den. De werkwijze, welke door de componis gens doorgegaan tot de climax, die het einde van de film brengt." De RKO Radio regisseur paste deze nieuwigheid toe, „de acteurs met iedere opname de karakters, die zij uitbeelden, opbouwen in de sfeer, waarin het scena rio hen plaatst". Meestal is het uit econo mische redenen noodig een sceenario te verfilmen zonder zich aan de volgorde te houden. „Mevrouw Blijft Ontbijten" werd opge nomen zooals een tooneelstuk zich afspeelt, zonder dat het verfilmd tooneel is gewor den," eindigde de regisseur, en daarom gelooven wij, dat deze eerste „swing" pro ductie, zooals Santell deze comedie op zijn Amerikaansch typeert, een bevredi gender resultaat te zien geeft, omdat zij door haar specifieke ensceneering over tuigende figuren schept, die juist in een humoristisch gegeven zoo vaak caricatu- ren worden. GEORGE PaL. Pal's poppenfilms hebben het tot een wereldvermaardheid gebracht en worden tegenwoordig overal met Disney s en Flei scher's teekenfilms op één hoogte gesteld. In Nederland weet men ecxiter weinig van het werk van Pal af, alhoewel Pal films Nederlandsche films zijn. Zij wor den onder leiding van Pal met medewer king van zijn staf, bestaande uit 25 man, vervaardigd in de Pal-studio's te Eindho ven. Zrj worden opgenomen volgens het Technicolor-systeem, terwijl de muziek voor deze films gespeeld wordt door bands als de Ramblers, Jack Hylton, Ambrose, enz. Men heeft nu besloten het werk van Pal meer onder de aandacht van het Ne derlandsche publiek te brengen, waar voor men tot het organiseeren van een kleine tentoonstelling over het werk van Pal overgegaan is, terwijl eveneens eenige in Nederland nog onbekende Pal-films ter vertooning zullen worden gebracht. Een en ander is geschied onder auspiciën van de heeren Van Staveren, voorzitter van de Rijksfilmkeuring, L. J. Jordaan van de Haagsche Post, Otto van Neyen- hoff, Sterkenburg, perschef van de N.V. Philipsfabrieken, F. Kahlenberg, welke laatste met de algemeene organisatie be last werd. De eerste vertooning der films, alsmede de opening der tentoonstelling had plaats vinden op 11 Februari in het Metropole Palace, Den Haag. Men is van plan de expositie, alsmede de vertooning der Pal-films ook in andere plaatsen van het land te doen plaats vin den. ten bij het scheppen van deze muzikale re flexen werd toegepast, toont hoe grondig het Disney plan in elkaar gezet was. Een groot gedeelte van de muziek werd voor dat er nog maar een lijn op papier gezet was, gecomponeerd en de teekenaars ont vingen kaarten waarop het rhythme der muziek en de melodie in bepaalde gedeel ten der film was aangegeven, zoodat zij de handelingen tot in het kleinste onder deel met de muziek konden laten samen vallen. De typen van de „spelers" stonden natuurlijk al vast en de teekenaars hadden dezen reeds in talrijke poses uitgebeeld, voordat de muzikale thema's voor ieder van hen gecompaneerd werden. Aan de hand hiervan kon de componist zijn muzikale portretten opbouwen. Mevrouw blijft ontbijten. Het maken van een film in volgorde van handeling is een inzicht dat Gregory La Cava voor het eerst in de filmhistorie toe paste bij het regisseeren van „Stage Door." De RKO regisseur Al Santell, die na zijn wereldsucces „Winterset", de regie voerde van het nieuwe romantische blij spel „Mevrouw Blijft Ontbijten" met Bar bara Stanwyck en Herbert Marshall in de hoofdrollen, volgde dit voorbeeld na. „Dit is de eerste keer, dat nu ook een filmblijspel in volgorde van handeling op genomen werd", deelde Santell mede, „wij zijn begonnen met de eerste acte en de eerste scène en zijn zoo achtereenvol- FLORENCE RICE speelt de hoofdrol naast Joe E. Brown in de nieuwe RKO .ladio film „De Vlie gende Zot". DE FILM VERKLAART DEN OORLOG AAN DE TELEVISIE. De televisie heeft reeds een vijand ge kregen, en wel in de Britsche filmindustrie, raar aanleiding van de televisiefilms van actueele gebeurtenissen. De Cinematogra- pric Exhibitioners Association heeft met de directeuren van bioscopen, die alleen nieuws en korte films geven, geconfereerd. Zij waren het er over eens, dat het opne men van nieuwsfilms door de televisietoe stellen strijdig was met de belangen van de filmindustrie. Wanneer genoemde bon den hun zin krijgen, zullen de filmthea ters de maatschappijen boycotten, die de B. B. C. van „topicals" en „shorts" voorzien, waardoor de betrokken maatschappijen ge dwongen zouden worden, geen films meer aan de B.B.C. te leveren. Het blijkt n.l., dat tal van openbare ge legenheden, nachtclus en andere lokalitei- LILY MATHé is de vrouwelijke primas van een zi- geuner-jongenorchest, dat na de halve wereld doorkruist te hebben, thans zyn pusztaklanken rondstrooit in onze lage landen. Zij heeft haar orchest weg gehaald uit de straatjes en steegjes van j Budapest waar zy deze natuur-begaafde ten, gratis televisievoorstellingen geven, waardoor de bioscooptheaters klanten ver liezen. „Wij moeten van nu af aan de B. B. C. als een concurrent beschouwen", zei- de heden een der bestuursleden, „en er staan ons nu slechts twee wegen open: of wel te zorgen, dat de B. B. C. geen films meer krijgt voor de televisie, dan wel ge daan te krijgen dat de B. B. C. evenveel daarvoor betaalt als wij." Het schijnt, dat de B. B. C. van haar kant geneigd is, de tegenpartij tegemoet te ko men door in de toekomst te bepalen, dat het verboden zal zijn televisiefilms in het openbaar te vertoonen. Het is wel opmerkelijk, dat, terwijl er in het geheele Vereenigde Koninkrijk niet meer dan 5000 bezitters van televisietoe stellen zijn, thans reeds een strijd is uit gebroken om de daaruit ontstane concur rentie in de kiem te smoren. SPIONNAGE IN DE MAGINOT-LINIE. De directie van. het Trianon-Theater heeft besloten bij de vertooning Vrijdag avond a.s. van de bekende Fransche film „Spionnage in de Maginot-linie een per centage der reacte van den eersten ver- toonigsavond te zullen afstaan aan het ministerie van defensie. S;-'¥ï' .v.'".. kleine kunsienaars opspoorae, die zon der *n noot muziek te kunnen lezen de ze levende muziek improviseerden en fan taseerden op melodiën, die van geslacht op geslacht waren overgeleverd. Met dit orchest van zigeunerjongens zal Lily Mathé vanaf a.s. Vrijdag in het Luxor- theater optreden.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 12