Het nieuwe Raadhuis te Leimuiden heden geopend WOENSDAG 6 APRIL 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. Tot na toe beschikte Leimulien over twee gemeentehuizen - het eene was raadhuis, het andere secretarie. Hoewel het bezit van zulk een twee- deeligen bestuurszetel een buitenge woon luxueusen indruk maakt, in wer kelijkheid maakte de huisvesting der gemeente een uitermate armelijken indruk. Zooals wij gisteren reeds schreven: het was wel heel erg gemoedelijk, doch men kan de gemoedelijkheid ook te ver drij ven. Er was b.v. in het secretarie-gebouw geen closet! Ondanks den primitieven toestand waar in het gelaten werd, vergde het secreta rie-gebouwtje steeds meer onderhoud, een gevolg van de akelige vochtigheid, welke zoo erg was. de burgemeester 's winters stijve beenen kreeg van de kou! Ook de raadszaal was wonderlijk ge- huisgevest. Dit middelpunt van het open bare leven stond verborgen achter hooge boomen, alsof het zich schaamde voor zijn situatie, en daar was wel eenige reden voor. Want dit plechtstatig vertrek was tot 1922 middels twee particuliere woningen, gekoppeld aan een ziekenhuisje. De eeni ge patiënt, die ooit in dit gemeentelijk ziekenhuis werd verpleegd, was een land- looper ter wiens oppasing een privé-ver- pleegster werd aangesteld: de kosten wer den zoo hoog. dat de man uit eigen be weging gestorven is of heengegaan. Sinds 1922 deed het ziekenhuis dienst als verga- derlocaal en thans is op doeltrefende wij ze omgevormd tot een prandspuiten-berg- plaats. Dit zijn nu wel aardige bijzonderheden, om latere historie-beschrijvers in verruk king te brengen, doch men was het in het hedendaagsche Leimuiden erover eens, dat aan dezen toestand, die bovendien jaarlijks veel geld kostte, een eind moest komen. Een plan werd ontworpen door den heer W. Brouwer, architect te Alphen aan den Rijn, om het heterogene complex van ge bouwen bij de Raadszaal te vereenigen tot één practisch raadhuis. Daarin is hij zeer goed geslaagd en de Raad hechtte aan dit plan met algemeene stemmen zijn hooge goedkeuring, tegelijleertijd voor de uitvoering ervan een leening sluitend van 17.500. Uitwendig is aan het gebouw niet veel veranderd, afgezien van de verdieping welke op de oude Raadszaal werd gezet, doch inwendig is een gemeentehuis ge maakt, dat aan prachtische en ook aan aethetische eischen voldoet. Om bij het voornaamste vertrek te be- ginen: de Raadszaal maakt een kloeken en zonnigen indruk. Dë muren zijn in lichte kleuren behangen, de lambrizeering en de deuren zijn vervaardigd van eiken hout en met een zwarte bies afgezet. Rond de groene tafel staan de forsche, met groen moquette bekleede, raadszetels, op den teakhouten-parketvloer. Voor het publiek is, in tegenstelling met de inrichting van andere raadhuizen een eere-tribune ingericht, een verhoog de estrade, welke eenige gelijkenis ver toont met een ouderlingen-bank in een protestantsch kerkgebouw. De wanden zijn versierd met een por tret van de Landsvrouwe en met een fraai schilderij van W. Weiter, voorstel lende: ploegende paarden. Dit schilderij is een geschenk van de gemeente-amtena- ren om hun vreugde en dank te vertol ken voor de tot-stand-koming van deze Deze vreugde en dank laat zich licht be grijpen bij de bezichtiging van de ge meentesecretarie, waarvan de inrichting volkomen zakelijk is. doch van een wel haast geperfectionneerde zakelijkheid, welke het werken veraangenaamd en sti muleert. Bijzondere aandacht verdient de kluis, waarin zorgvuldig en vochtvrij de oudé en nieuwe paperassen worden bewaard, en ook het geld In zooverre voorradig.... Voorts is op den beganenn grond nog een fietsen-bergplaats, en beneden den beganen grond een stookkelder voor* de centrale verwarming. Niet onvermeld moge blijven, gelet op den vorigen toe stand, dat er ruimschoots gezorgd is voor de toiletten. De hal, de gangen en het trappenhuis zijn verzorgd van een welgeslaagde tegel- lambrizeering. Boven de ingangsdeur zijn twee gla-in-lood-ramen, het eene voor stellende het wapen van Leimuiden, het andere een vliegende uil, het symbool van de wijsheid, welke verondersteld wordt in dit gebouw te heerschen en een stuur rad, ten teeken, dat vanuit dit raadhuis de gemeente wordt geleid en gericht. Op de boven-verdieping treft men de ka mers aan van den burgemeester en den se cretaris en een spreekkamer, welke drie vertrekken door deuren met elkaar zijn verbonden. De inrichting dezer kamers ge tuigt van een goeden smaak, doch het schoonste sieraad van deze kamers is met geen geld te betalen: dat is het wijdsche, prachtige uitzicht over het groene polder land. De burgemeesterskamer is tegelijkertijd kamer voor de vergaderingen van B. en W., waartoe een gezellig hoekje in het vertrek is gereserveerd. Ook de gemeente- en rijkspolitie troont hoog boven het menschdom in een geriefe lijk vertrek, waarvan de grootste verras sing bestaat Uit een trap, dié uit de lucht komt vallen, zoodra men behoefte heeft op de ruime zolders muizen te gaan jagen. De veldwachter heeft in dit raadhuis een dubbele woning, zijn ambts- en zijn par ticuliere vertrekken. Deze laatste zijn ge legen op den beganen grond naast de se cretarie. Deze veldwachterswoning die ook geheel verbouwd werd vormt de trait d'union met het brandspuitenhuis, voorheen ziekeninrichting. Practisch is het, dat de.vijfvoudige deur van het brandspui ten-ziekenhuis, eenvoudig wordt wegge rold, zoodat de spuit bij het uitrijden gee nerlei hinderpaal ontmoet. Als er nu maar een spuit was.... Doch die is op komst. In dit geriefelijke Raadhuis is bovendien voor inbrekers en landloopers een, zij 't ook slecths bescheiden, plekje ingeruimd. Wij weten sedert gisteravond uit'eigen er varing, dat de-cellen aan gegadigden een first class logement, met centrale verwar ming, verschaffen. Aan het einde, van deze tweede rondwan deling door het raadhuis bevestigen wij on zen eersten indruk: dat Leimuiden een raadhuis heeft gekregen, dat wel niet mooi, doch zeer practisch is. DE OPENING. Hedenmiddag heeft de officieele opening van dit gebouw plaats gehad door den bur gemeester, den heer J. A. Bakhuizen. Temidden van vele gasten, die in de Raadszaal waren bijeengekomen, hield de burgemeester een toespraak waaraan het volgende is ontleend: Rede van burgemeester Bakhuizen. In dezelfde zaal waarin wij ons thans bevinden, aldus spr., mochten we reeds menige vergadering houden en werden vele jonge menschen door den huwelijks band aan elkander verbonden En toch is deze zaal een geheel andere geworden, bekwame handen hebben hem een belangrijke wijziging doen ondergaan, ?oodat, geheel gemoderniseerd, deze zooveel mooier is geworden en thans meer vol doet aan de eischen die men in den tegen- woordigen tijd aan een Raadszaal mag stellen. Het gaat echter niet alleen om deze zaal dat wij heden in feeststemming bij elkan der zijn gekomen, maar het feit, dat geheel ons Raadhuis een verjongingskuur onder ging is de oorzaak, dat het Gemeentebe stuur gemeend heeft dit feit niet geheel onopgemerkt voorbij te moeten laten gaan. In het jaar 1905, dus nu 33 jaar gele den, besloot het toenmalige Gemeentebe stuur tot het bcuwen van dit Raadhuis en al bereikte men daarmede, dat de Raad een behoorlijke zaal ontving waarin zij haar vergaderingen kon houden, gezien de geweldige omvang die dit gebouw had kon men- toch wel grootelijks betreuren, dat slechts zoo weinig van dit gebouw kon ge profiteerd worden. Opberging van het oude archief ge schiedde jaren lang op den zolder boven de Raadszaal, waar geen stookgelegenheid was en de oude stukken dusdanig hebben geleden, dat een belangrijk gedeelte door vocht is verteerd en een onherstelbaar ver lies heeft geleden, de laatste jaren werd het bewaard in een kamer van het oude ziekenhuis, waar wel gestookt kon wor den, maar het gevaar van brand enorm groot was, zoodat wij ons gelukkig mogen prijzen, dat ons, zij het dan op veel klei ner schaal, niet hetzelfde onheilis over komen als de stad Leiden heeft getroffen. Het mag een wonder heeten. De administratie der gemeente werd ge voerd in een gebouw, waarvan de naam nog te wijdsch genoemd mocht worden, staande naast de ambtswoning van den burgemeester. Voor den burgemeester en ambtenaren, die dagelijksch zich in dit gebouw moesten ophouden mag het won der heeten, dat zij hun gezondheid hebben behouden en een weldaad mag het ge noemd worden, dat zij iluns door uwen Raad in staat zijn gesteld hun werkzaam heden te mogen verrichten in zooveel mooiere ruimten, vertrekken waarin een groot gedeelte van den dag de zon schijnt cn ook, zooals o.a. de kamer van den bur gtmeester, een uitzicht schenkt waarvan men niet genoeg kan krijgen en steeds w,eer in al haar pracht en schoonheid laat zi°n het polderland doorsneden door de Drecht. Niet op één dag werden Keulen en Aken gebouwd en zoo is het ook met den ver gen over dezen raadhuisbouw. Spr. ging na de verschillende besprekin gen over dezen raodhuisbouw. Vele vergaderingen van het College van B. en W. waren er waarin over dit vraag stuk werd gesproken, in de jaren van hoogconjunctuur vond men de bouw te duur en daardoor een dergelijke uitgave niet verantwoorde daar kwamen de crisis jaren, zouden deze ons de oplossing bren gen, wij konden het ons kwalijk voorstel len, want alles ging achteruit, inkomsten door belastingen gingen niet, maar vlogen naar beneden; daartegenover namen de uitgaven een vlucht van zoodanigen om gang, dat wij niet begrepen waar dat den duur op moest uitloopen. En toch riep dit vraagstuk juist in dezen tijd van werkloosheid steeds meer om een oplossing, de uitbreiding der administra tie hield gelijke vlucht en kon zoodoende hoe langer hoe slechter in dit gebouw naar behooren worden vervuld. Voor de dage lijksch benoodigde paperassen had men geen behoorlijke berging meer, met ge volg, dat men soms uren kwijt was met dat te vinden wat men op een bepaald oogenblik noodig had, Ook het bezoek van de bevolking ter gemeente-secretarie nam somwijlen een omvang toe, dat -men niet behoorlijk de menschen kon te woord staan en de ambtenaren door het bezoek ven iemand, die maar niet tevreden gesteld kon of wilde worden, allen van hun werk werden opgehouden. Dat de omvang van de werkzaamheden ook voor kleine gemeentebesturen belang rijk is toegenomen, mag misschien niet tot een ieder zijn doorgedrongen, maar tot bewijs daarvan behoef ik slechts te noe men verschillende onderwerpen waarover men vroeger op een secretarie niet droom de en nu maar al te waar is als daar zijn: belangijke toename van werkloosheid, dis tributie van gehak in blik, rundvet, objec ten van werkverschaffing, bestrijding van ratten, het vraagstuk van de luchtbescher ming enz. Nu mag men van Overheidswege nog zcoveel trachten uit te vinden op vereen voudiging van gemeente-administratie, een feit blijft dat niettegenstaand dit alles de administratie van jaar tot jaar toeneemt. Is het dan, vervolgde spr., niet de moeite waard, dat wij even rusten van onze dage- lijksche sleur om hier bij elkander te ko men en het feit van deze belangrijke ver betering een oogenblik met elkander te herdenken en u tevens in de gelegenheid te stellen door persoonlijke aanschouwing te zien hoe belangrijk wij zijn verbeterd in de huisvesting van ons gemeentebestuur, van onze ambtenaren en van onze admi nistratie. Eer woord van hartelijken dank bracht spr. aan de wethouders, en den gemeente raad van de verleende medewerking. Spr. citeerde vervolgens een gedicht uit een pas verschenen boek, dat zeer veel be kendheid heeft verworven en getiteld is: Groote man in kleine stad'geschreven door G. Ie Maire, oud-burgemeester: „Geen burgemeester of Hij heeft wel vele plannen. Spr. bracht vervolgens dank aan den ar chitect, den heer W. Brouwer, aan den op zichter, den heer Heynes, aan den aanne mer, den heer Van Dam en aan de lever ancier van het meubilair, de N.V. Samsom. Oranje het symbool van het beste van ons volk. Ten slotte wilde spr. nog wijzen op de groote beteekenis die de gemeente inneemt in ons staatsbestel en waardoor het raad huis een plaats verkrijgt voor ons allen van groote waarde, aan welk gebouw zeer zeker bepaalde eischen mogen worden ge steld. De ons allen wel bekende dr. Ritter, zegt ons, dat de gemeente is de kleinere, dagelijksche levenskring, binnen wier kern z»ch afspeelt het lief en leed van het men- schelijk bestaan, haar raadhuis, waar wij aangifte doen van de geboorten, waar wij het burgerlijke huwelijk sluiten, en waar de overlijdensaangifte geschiedt, vereenigt de voornaamste oogenblikken van ons le ven en woorden „lief en leed" passen in de gemeentelijke sfeer. Echter de gemeente doet ook nog iets anders, zij bindt ons na melijk aan het hoogste gezag. Hare Majes teit de Koningin komt in en door.de ge meente het veelvuldigst tot Haar volk. Als hoofd van den Slaat,"- als constitu- tioneele vorstin heeft Zij ten volle aan haar roeping beantwoord en meer dan dat. Zij is te midden van de verdeeldheid en den strijd der. partijen het eenige vaste middel punt in het staatkundig leven van ons volk. Zij houdt xeer velen vast aan den Staat cn aan de s.catkunde, die zich andt.s ge heel van hét cpenbare leven zouden af wenden. Maar Zij is nog veel meer dan het hoofd van den Staat onze Koningin geeft hiding aan ons nationale leven in meer dan één opzicht. Waad ooit ons volksleven zich op eenigerlei 'wijze doet kennen, steeds leeft de Koningin daarmede mee. Wat echt Nederlandsch is, vindt bij haar steeds waardeering en aanmoedigng. Echte uitin gen van di -p^r en hooger volksleven wor den door de Koningin ten volle verstaan en medegeleefd. Haar naam is voor millioenen Nederlan ders binnen en buiten de landspalen het symbool van de beste eigenschappen van i nzen stam en van onzen volksaard. Zoo is Oranje voor ons nog steeds een levend symbool van het beste, dat er leeft in ons volk. De verklaring daarvan ligt niet alleen in de geschiedenis. Zij wordt daarnaast en vooral gevonden in de per soonlijkheid van onze Koningin. Haar te dlenun is ons dan ook een lust en moge Uod ons in Zijn lankmoedigheid schenken, dat wij dit najaar als volk van Nederland in dank en blijdschap Haar 40-jarig re- geeringsjubileum moge vieren en spare Hij ha'-r nog vele jaren tot heil van volk en vaderland. Spr. verklaarde daarna dit raadhuis voor geopend, daaraan de bede toevoegend, dat God zij met ons en onze gemeente, om ten slotte te eindigen met het schoone vers: „De Heer geeft zegen op Zijn tijd, Vangt gij met God den arbeid aan, Dan is reeds 't halve werk gedaan". Toespraak vau den den gemeente-secretaris Vervolgens sprak de secretaris der ge meente, de heer J. W. de Ren. Na de officieele ingebruikstelling van ons nieuwe gemeentehuis, voelen wij ge meenteambtenaren, de gemeente-veld wachter daaronder begrepen, ons gedwon gen, aldus spr., een woord van dank te mogen richten tot u, mijnheer de voorzit ter, voor uw aandringen om te geraken tot een beterp huisvesting der onder u die nende ambtenaren en tot u geachte ge meenteraad, voor de wijze, waarop gij hebt willen medewerken tot de verwezenlijking der plannen van B. en W. Mocht in de jaren voor 1930 de wensch rtar een nieuw gemeentehuis er zijn, de drang om er toe te komen is eigenlijk pas gekomen in de jaren na 1930. In de crisis jaren begon de loop naar de gemeente secretarie zóó groot te worden, dat het niet wel meer doenlijk was, om, wanneer er b.v. wcrkJoozcnsteun, met al de aanhangselen van dien, als distributie, spaarregeling enz. werd uitbetaald, de verdere administratie naad behoqren te vervullen. Op deze tijden, Tweede Kamer Dekking voor defensie uitgaven Verhooging van enkele belastingen aan de orde Na eenige weken stilstand zijn Dinsdag middag de vergaderingen van de Tweede Kamer weer begonnen. De middag opende met een serie kleinere wetsontwerpen .Het eerste, dat op de agenda stond, nam al heel weinig tijd in beslag: het werd op verzoek van de regeering van de agenda afgevoerd. Hèt was het voorstel om op de rijksbegroo- ting een post van 12.000.te bestemmen voor propaganda in het buitenland. Eenige discussie volgde over een paar conclusiën omtrent verzoekschriften, de uitvoering der Zuiderzeewet betreffende. Aangedrongen werd op een spoedig onder zoek naar de oorzaken der nood onder do wiervisschers aan de Waddenzee door de heeren Bongaerts (R.K.), Drop (S.D.) en Posthuma (Chr.-Dem.). Wijziging van de Mijnwet. Aan de orde is een wijziging van de Mijnwet. De heer DE MARCHANT ET D'ANSEM- BOURG (N.S.B.) meent, dat de wijziging in het algemeen kan worden aanvaard, al acht hij het parlement niet de instantie, d:e bedrijfsregelingen treffen moet. De regeling van de mijnschadeprocedure acht spr. on voldoende. Het zou aanbeveling hebben verdiend, deze procedure te vergemakkelij ken. Hetzelfde geldt voor de beekvervuiling. Het is in de meeste gevallen onmogelijk de geleden schade te verhalen. Het natio- naal-socialisme moet later al zooveel fou ten herstellen. Laat de regeering het al thans in deze kleine dingen werk uit han den nemen. De MINISTER VAN WATERSTAAT, de heer VAN BUUREN, antwoordt, dat in de Mijnwet, die de veiligheid en arbeidsvoor waarden regelt, geen bepalingen kunnen worden opgenomen over mijnschade. De uitgekeerde mijnschade kan meestal royaal genoemd worden. De beekvervuiling zal worden tegengegaan. De particulieren heb ben hier een eerste taak. Wijziging bedrijvenwet. MINISTER VAN BOEIJEN slaagde er niet in een wetsontwerp tot wijziging van de be drijvenwet 1928 ongewijzigd aangenomen te krijgen. Volgens dit ontwerp zou voor het staatsbedrijf der P.T.T. de mogelijkheid worden geopend van een algemeeen reser ve, naar het voorbeeld der Staatsmijnen, De heele Kamer, de anti-revolutionaire heer Wagenaar aan het hoofd alleen met uitzondering van de Christelijk-Histori- schen en van de Anti-Revolutionnairen Duymaer van Twist en Amelink was van meening, dat men hierdoor de begrooting van de P.T.T. te veel losmaakte van de al gemeene rijksbegrooting. De minister mocht al betoogen, dat er thans reeds door extra-afschrijvingen een systeem van reserveering gevolgd werd, hij mocht al verwijzen naar het voorbeeld der gemeentebedrijven, de Kamer bleek het niet met hem eens te zijn en nam met 76 tegen 10 stemmen een amendement-Wage- naar aan, dat den steen des aanstoots uit het ontwerp verwijderde. Tijdelijke verhooging inkomsten; belasting en tantièmebelasting. Na eenige kleinere wetsontwerpen te hebben aangenomen, begon de Kamer met het onderwerp van de week: met de be- hanedling van het voorstel tot tijdelijke verhooging van de- inkomstenbelastine en van de dividend- en tantièmebelasting. De heer TEULINGS (R.K.) zeide, met het aanhangige wetsontwerp wel te zullen meegaan, doch verzette zich tegen de aan gekondigde verhooging van de omzetbelas ting en van de personeele belasting. Hij bepleitte een spoedige uitschrijving van een rentelooze defensieleéning ofwel een heffing ineens op de vermogens. en dit waren eenige morgens per week, konden de ambtenaren die niet belast wa ren met de steunverleening, hun werkzaam heden wel neerleggen. Zoel.cn, zoeken en niet vinden Personen die den burgemeester wensch- ten te spreken vonden, indien zij wachten moesten, altijd ter secretarie een onderko men. Ook dit was een groote rem voor de werkzaamheden. Hierbij kwam nog dat het oude gebouw te klein geworden was voor de in omvang zoo toegenomen administra tie. Een behoorlijke berging en ordening liet al)es te wenschen over. Hierdoor ont stond dikwijls zoeken en na lang zoeken eindelijk of heelmaal niet vinden. Hoe an ders is dit thans geworden, de secretarie is thans een lokaliteit waar behoorlijk licht binnenkomt. Het verschil is zelfs zóó, dat wij de eeiste weken aan het in het volle licht werken, hebben moeten wennen. De hulpmiddelen ter gemeente-secretarie zijn thar.s ztodanig geperfectioneerd, dat het werken veel gemakkelijker en veel pleizie- riger wordt. Als een blijk van den dank der ambte naren, bood spr. een schilderij ter ophan ging in de raadzaal aan. Hierna voerden nog verschillende spre kers het woord. De heer DE MARCHANT ET D'ANSEM- BOURp (N.S.B.) zegt, dat de parlemen taire democratie hier haar onmacht toont. In een tijd, dat deskundigheid meer dan ooit geëischt is, verklaart de minister de oeconomie van de waschvrouw tot ideaaL Maar de waschvrouw begrijpt, dat haar budget niet een van andere omstandigheden onafhankelijk iets is. Spr. meent, dat de minister niet begrijpt, dat het budget met het algemeen welzijn samenhangt. Spr. vraagt of de katholieke ministers de aan passingspolitiek, die uit deze woorden blijkt, onderschrijven. De N.S.B. is in staat den weg aan te wijzen tot dekking van de defensieuitgaven zonder belastingverhooging. Indien leger en vloot niet waren afgebroken, zouden thans zoo vele iutgaven niet noodig zijn. Spr. denkt er niet aan de regeering bij haar verkeerde politiek te helpen en eischt onmiddellijke aftreding van dit ministerie! De vergadering wordt om half zes ver daagd tot Woensdag 1 uur. RECHTZAKEN EEN RUWE VOETBALLER VEROORDEELD. Het Amsterdamsch Geréchtshof veroor deelde vandaag een voetballer van „Am- stelboys", die een tegenspeler van D.T.S.S., gedurende een wedstrijd te Duivendrecht opzettelijk op het been zou zijn gesprongen, wegens mishandeling tot vier maanden ge vangenisstraf. De D.T.S.S.-speler was met een gebroken been naar het ziekenhuis vervoerd. De rechtbank had den Amstelboy-speler tot een half jaar gevangenisstraf veroor deeld. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijh ons: NIET VEREENIGPAAR Katholiek en socialist is onver- eenigbaar. Religieus-socialisme, christelijk-socialisme, zijn uitdruk kingen die een tegenspraak in sluiten het is onmogelijk degelijk Katholiek te zijn en tegelijk socia list in den waren zin van het woord. Pius XI. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM, 6 April. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 188 vette kalveren 70—76, 60—66 en 48—58 cent per kg. levend gewicht; 201 nuchtere kalveren 4.50—8.00 per stuk, 44 varkens: vleesch- varkens, wegende van 90110 kg. 6465 cent, (enkele hooger), zware 6465 cent en vette 62—63 cent per kg. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Vette kalve ren, matige aanvoer,'handel sleepend, nau welijks prijshoudend. Nuchtere -kalveren, ruime aanvoer, handel traag, lagere prij zen. Varkens aanvoer en handel onbetee- kenend, prijzen lager. WOERDEN, 6 April. Kaas. Aanvoer 45 partijen kaas. Met rijksmerk 2122, 2de kwal. 19—20 per 50 kg. Handel matig. LEIDENSCHENDAM, 5 April. Groenten- veiling. Kropsla le soort 1.603.60, 2de soort 1.00—1.60, stoofsla 3.00—3 30, an dijvie per kg. 4045 cent, spinazie per 4 kg. 821 cent. VEUR, 5 Apri. Eierenveiling Café „Het Wapen van Veur" Aangevoerd: 30194 kip peneieren 2.90—3.40, 1792 eendeneieren 2.252.50, 12 ganzeneieren 6.507.00, 322 kippen 0.10—1.25, 1 eend 65 cent, 67 konijnen 0 40—2.25, 10 duiven 10—25 cent BOSKOOP, 6 April. Bloemenveiling. Rozen per bos van 20 stuks: Pechtold 50 95 cent, Hadley 20—92 cent, Briarclif 40 60 cent, Butterfly 5075 cent, Rosalandia 26—50 cent, Florex 70—101 cent, Vierlan- ders 64 cent, Aug. Noack 4061 cent, Queen Mary 81 cent, Pink Pearl 7090 cent, Azalea 100—180 cent, Seringen 3047 cent, Lathyrus 8—12 cent, Viburnum 20— 36 cent, Malus 20—31 cent, Cerasus Hisa- kura 200300 cent, Prunus triloba 1013 cent, Clematis Prins Hendrik 200250, Le Coultre 110 cent, Cineraria per stuk 17 cent, Genista 15—27 cent, Clematis 2643 cent, Rhodo 20—37 cent, Hortensia 40—73 cent. KOUDEKERK, 5 April. Eierenveiling Koudekerk-Rijndijk. Aanvoer 8500 stuks eieren en 71 pond boter. Prijzen: kippen eieren 2.703.en- eendeneieren 2.10 2 20 per 100 stuks, boter 5265 cent en kaas 18—23 cent per pond, kippen 1.20 en konijnen 26 cent per stuk. RIJPWETERING, 5 April. Eierenveiling R. P. V. Aanvoer: 5080 kippeneieren 2.80 3.50, 462 eendeneieren 2.50—3.10 per 100 stuks, 10 kippen 45—60 cent, 1 konijn 1.10, 5 eenden 8090 cent per stuk. VOORSCHOTEN, 5 April. Vrije Veiling. Prijzen: kippeneieren 2.803.20, eenden eieren 2.803.00 per 100 stuks, konijnen 0.301.10, kippen 4070 cent per stuk, zoete kaas per kg. 5460 cent, Leidsche kaas 4448 cent per kg. NIEUWERBRUG, 5 April. Eierenveiling. Aanvoer 6922 sctuks. Prijzen: kippeneieren wit 2.50 -3.00, bruin 2.603.20, hennen- eieren 2.202.50, eendeneieren 1.60 2.00 per 100 stuks, boter 6265 cent en kaas 2033 cent per kg.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7