Nationale Paaschloterij Verkoop, levering en betaling van melk Een zig zag machine? C. F. MEESPOELs ZATERDAG 2 APRIL 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. I VERZONDT U REEDS UW LOT-KAARTVAN DE Goedgekeurd bij Ministrieel Be sluit van 5 Februari '38, no. 1179 ten bate van de actie „Voor God" Trekking reeds 29 April a.s. Zoo gewenscht, nog kaarten gratis verkrijgb.: Postbus 2, Heemstede Trekkingslijsten h 10 ct. verkrijgbaar bij het Secretariaat der actie «Voor God", Postbus 2, Heemstede, door storting op giro nummer 3102.17 ten name van Secretaris Uitv Comité Kath. actie „Voor God", Heom- stede, of het insluiten van 10 ct. postzegel Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5J per kwartaaL Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. V2 WINDERIG. De BiJt seint; Verwachting: Matige, in het Noorden wellicht tijdelijk krachtige Zuid-Weste lijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, weinig of geen regen, wei nig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst: 770.6 te Avord in Frankrijk. Laagste barometerst.: 739.1 te Kuopi in Finland. Een diepe Oceaan-depressie, die gister morgen op 35 graden W. L. lag, is met groote snelheid in het waarnemingsgebied gekomen en ligt thans reeds op de Noor- sche Zee. Zij veroorzaakt zware stormen langs de kusten van Schotland en Ierland en ook reeds op het Noordelijk deel der Noordzee. Het gebied van hoogeluchtdruk in het Zuiden nam iets in beteekenis af en breidde zich nog ver naar het Oosten en Zuid-Oosten uit. De depressie boven Filand blijft stationnair. Boven Groenland blijft de luchtdruk hoog en*de temperatuur zeer laag (minus 30 graden op de Oostkust en minus 22 graden op de Westkust). In Schotland en Ierland steeg de tempera tuur weer aanzienlijk, in het Kattegat en het Oostzeegebied tot in Oost-Duitschland werd het kouder. De hooge temperaturen in Schotland vormen een scherpe tegen stelling met de lage op de Faroer en langs de Noorsche kust. Op het vasteland is het weer overal betrokken tot zwaar bewolkt. Helder en windstil weer wordt alleen ge vonden in Zuid-Frankrijk en in Zwitser land. De Alpenstations melden onbewolkt weer met matige winden en lage vochtig heid der lucht. In Polen en het Oostelijk Oostzeegebied beginnen de stormen, die daar de laatste dagen heerschen, te be daren. De depressie in het Noorden zal ook in ons land tijdelijk den wind doen toenemen, doch zacht weer zonder regen van beteekenis bren gen. LUCHTTEMPERATUUR. 8.1 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Zaterdagnamiddag 7.04 uur tot Zondagmorgen 5.03 uur, van Zondagnamid dag 7.05 tot Maandagmorgen 5.00 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 3 April voorm. 4.05 en nam. 4.30 uur; op Maandag 4 April voorm. 4.40 en nam. 5.05 uur. Maan op 6.30 uur Zondagmorgen. Maan onder 22.28 uur Zondagavond. Maan op 7.11 uur Maandagmorgen. Maan onder 23.38 uur Maandagavond. Stormwaarschuwingsdienst. Geseind van de Bilt 2 April 12.10 uur aan alle posten: „Weest op uw hoede". Voor Uw spijsvertering. Oflicieëie Cristspubücaties DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937. De Nederlandsche Akkebrouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoe- ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 28 Maart tot en met 2 April 1938, 1.25 per 100 K.G. zal bedragen voor groene erwten, door han delaren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse C, en 0.75 per 100 K.G. voor voedererw ten, door telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1937, welke aan de daartoe gestelde eischen voldoen en door telers of handelaren zijn gedenatureerd in genoemd tijdvak, zal 2.40 per 100 K.G. bedragen. 's-Gravenhage, 1 April 1938. BINNENLAND DE OPVOÈGER VAN PROF. VAN ROOY. Dr. van Bouwdijk Bastiaanse eerste op aanbeveling aan Curatorium van de Amsterdamsche Universiteit. Naar de „Msbd." vernemen is door de geneeskundige faculteit der gemeentelijke universiteit te Amsterdam ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlij den van Prof. dr. A. H. M. J. van Rooy, de volgende aanbeveling opgemaakt, wel ke aan het college van curatoren der uni versiteit zal worden voorgelegd:1. dr. M. A. van Bouwdijk Bastiaanse; 2. dr. F. C. van Tongeren; 3. dr. I. A. Wijsenbeek. In hun vergadering van 11 April a.s. zullen curatoren aan de hand van deze aanbeveling hun voordracht opmaken aan het gemeentebestuur. DREIGEND CONFLICT IN DE SIGARENINDUSTRIE. Na langdurige besprekingen geen over eenstemming bereikt. Gisteren had onder leiding van den Rijksbemiddelaar in het vierde dis trict, mr. T. J. Verschuur, wederom een bespreking plaats met partijen, betrokken bij het dreigend conflict in de sigarenindustrie in Nederland. Na langdurige besprekingen heeft de Rijksbemiddelaar partijen voorgesteld een loonregeling te ontwerpen, gebaseerd op een loon voor de sigarenmakers in de der de gemeente-klasse van 23.voor een gemiddeld weekloon. De werkgeversvertegenwoordigers ver klaarden zich bereid dit voorstel aan hun ne leden voor te leggen. De arbeidersver tegenwoordigers wenschten zich echter over dit voorstel niet uit te spreken. De rijksbemiddelaar heeft toen zijn voor stel vervangen door een ander, dat inhield een loonregeling, gebaseerd op een loon van 12.25 per 1000 stuks voor de 5 cents sigaar, met bepaling, dat daaronder loo- nen voor 3y en 4 cents sigaren zouden worden gebouwd en daarboven loonen voor de duurdere sigaren. Deze regeling zou pas in werking treden nadat de'voor da patroons-organisaties ontworpen orde ningsovereenkomst door den minister van economische zaken zou zijn verbindend verklaard. Dit voorstel werd door beide par tijen afgewezen. De rijksbemiddelaar heeft toen ver dere pogingen om partijen tot elkaar te brengen, opgeven. ORDENING IN DE SCHOENINDUSTRIE. Minister Steenberghe heeft vandaag in de Eerste Kamer medegedeeld, dat alge meen-verbindendverklaring van een on dernemersovereenkomst in de schoenin dustrie in een vergevorderd stadium van voorbereiding is. Uit de Typografie. In de buitengewone vergadering van den Nederlandsehen Grafischen Bond is de nieuwe collectieve arbeidsovereen komst voor de typografie en het raster- diepdrukbedrijf, alsmede die voor het boekbinders-, papierwaren- en envelop- penbedrijf, niettegenstaande een aantal bezwaren tegen niet-ingewilligde verlan gens met groote meerderheid van stem men door de leden aangenomen. EEN PRACHT DOEL.... EEN PRACHT KANS. Ik zou een toespraak willen houden tot goklievend Nederland. Ik zou dan zeggen: te veel gokken is niet goed! Gok liever goed! Gok nooit zooveel, dat uw gezin eronder kan lijden! Dat is schande! Wanneer een lot duur is en uw vrouw wordt in haar huishoudgeld gekort, opdat u uw goklust kunt botvieren met het koo- pen b.v. van dure, buitenlandsc'ne loten, dan betreur en veroordeel ik dat ten zeerste. Ik durf u echter met een gerust gewe ten aan te sporen hèt lot van Nederland te koopen. Want. Ie. het kost u slechts 60 cents, die ge makkelijk kunt uitsparen op uw persoon lijke uitgaven. Vooral in dezen H. Vastentijd. Doet het zóó en koopt het zóó! 2e. het lot voor slechts 60 cents biedt u een kans op prachtige prijzen; 3e. veronderstel nu eens, dat u geen prijs zoudt winnen, wat ik niet hoop, nu. dan zoudt u tenslotte toch nog medege werkt hebben aan het bereiken van een hei lig ideaal van iemand, die zoo ontzaggelijk veel noodig heeft voor het hem opgedragen werk van de geestelijke verzorging van het R.K. Marinepersoneel te den Helder. Och lezers en lezeressen, tegenover de noodzaak in den Helder is uw 60 cent heusch geen luxe uitgave. Leest het volgende artikel! Leest de advertentie in dit blad! God zegene u! H. J. BANGERT, Vlootaalmoezenier, Hoofdgracht 22, Den Helder, Postgironummer: 231067. PRACTISCHE OEFENING VOOR ASPIRANTONDERWIJZERS. Minstens een half jaar vier uur per week voor de lilas. In het Staatsblad no. 364 is opgenomen een Koninklijk Besluit, waarbij het be sluit tot regeling van het examen voor de akte Lager Onderwijs wordt aangevuld met de volgende bepaling: Tot het aflegen van het mondelinge ge deelte van het examen wordt slechts toe gelaten de aspirant, die het bewijs over legt van onmiddelijk aan het schriftelijk gedeelte van het examen voorafgaande werkzaamheden gedurende ten minste een halfjaar en ten minste vier uren per week onder toezicht en leiding van onderwij zers aan één of meer daarvoor door een inspecteur aangewezen scholen voor ge woon lager onderwijs. Dit bewijs moet zijn afgegeven door het hoofd der school, of de hoofden der scho len, waaraan de werkzaamheid heeft plaast gehad. Het moet door den inspec teur zijn onderteekend. NIEUWE ELECTRISCHE LIJNEN. GEREED. Maandag wordt een achttal treinen ingelegd. Zooals in het voornemen lag, is op 28 Maart het electrisch net op het station Utrecht onder stroom gebracht en is men daarna gaan proefrijden tusschen Utrecht én Den Bosch, Utrecht en Maarn, waarbij de werking van de overweg-inrichting bij Driebergen kan worden beproefd en tus schen Rotterdam en Woerden. Gisteren werden tenslotte beproefd de lijnen UtrechtAmsterdam en UtrechtWoer den, waarmede dan aan de nieuwe lijnen de laatste hand gelegd is. Alles is vlot en volgens vastgesteld pro gramma verloopen. Het achttal treinen, dat Maandag'a.s. wordt ingelegd, is eigen lijk te beschouwen als een voortzetting van het proefrijden, doch dan met treinen volgens de dienstregeling. Daarom ook zullen ze niet op een bepaalde lijn rijden, doch op alle lynen en tot alle eindpunten. „Msbd." GEEN STAKING BIJ FOKKER. Vrij groote minderheid der teekenaars wenschte het parool, den arbeid neer te leggen, niet op te volgen. De directie der N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker deelt mede, dat het personeel van de teekenkamer gister morgen op normale wijze aan het werk is gegaan. Nader vernemen wij hieromtrent, dat gistermorgen een vrij sterke minderheid der teekenaars ondanks het stakingsbe- sluit toch de fabriek inging. De bestuur ders der vier samenwerkende organisaties, van technici pleegden daarop overleg met de overgeblevenen, die een kleine meer derheid vormden. Nu een belangrijk deel van het teekenkamerpersoneel de staking niet bleek aan te durven, achten de bestu ren het niet verantwoord, den overigen te adviseeren buiten de fabriek 'te blijven. Nadat de besturen opdracht hadden gekre gen, alsnog alle pogingen in het werk te stellen om een oplossing te bereiken, be gaven te ruim half negen ook de overige teekenaars zich naar binnen. Hedenmiddag zoude de teekenaars der Fokker-fabrieken opnieuw met hun bestu ren vergaderen. MOND- EN KLAUWZEER TOT STAAN GEKOMEN. Sinds de vorige opgave is het aantal sterfgevallen van vee tengevolge van het mond- en klauwzeer slechts weinig toege nomen. In de week van 20 tot en met 26 Maart stierven aan deze ziekte 7 runderen, 21 kalveren, 32 varkens en biggen en 4 scha pen. Sedert de week van 1926 Septemer 1937 bedraagt het totaal aantal sterfgeval len als gevolg van mond- en klauwzeer: 3108 runderen, 3913 kalveren, 3022 var kens en biggen, 238 schapen en 50 geiten. Omtrent den verkoop, de levering en de betaling der melk, deelt de consumptie- m eik-centrale Q.a. het volgende mede De wijze van verkoop levering en be taling der melk is verschillend, naar ge lang de veehouder consnmptiemelk dan wel industriemelk levert. Dit verschil komt vooral naar voren bij de wijze van betaling. In het algemeen genomen, zullen de conssumptiemelkers met oude taxe- rechten ook dit jaar wederom aangewezen worden voor levering van consumptiemel'k, lerwijl de melk van de veehouders, die hun product voor industrieele doeleinden plach ten te verknopen, weder als industriemelk zal worden afgezet. Indien een veehouder, die voorheen taxe- gerechtigd was, niet voor de levering van consumptiemelk zal worden aangewezen, zullen voor hem daaruit echter geen finan- cieele nadeelen ontstaan. Consumptiemelk. Aan iederen veehouder, wiens melk voor consumptie moet worden geleverd, is door het verkoopbureau der C.M.C. daarvan mededeeling gedaan onder opgave van den naam en het adres van den handelaar, aan wien moet worden geleverd. Ten einde de rechten en verplichtingen, welke uit de verhouding veehouder/hande laar voortvloeien, vast te leggen, is het noodzakelijk, dat er een zg. verkoopbeves tiging wordt opgemaakt. Mocht door omstandigheden een veehou der, die consumptiemelk levert, geen be vestiging ontvangen, dan wende hij zich tot het verkoopbureau, in welks gebied hij woont, met het verzoek hem alsnog een exemplaar toe te zenden. Zoolang nl. nog geen bevestiging- is op gemaakt, loopt de veehouder het risico, dat hij zijn eventueele rechten niet kan doen geiden. De betaling van bovengenoemde voor consumptiedoeleinden bestemd melk ge schiedt door den handelaar rechtstreeks aan aen veehouder. Voor al deze melk, dat is dus zoowel de vroegere taxe als de onder- melk, zal de handelaar moeten betalen de zuivelwaarde, die door de A.V.M. en C.M.C. periodiek zal worden vastgesteld. Dit be drag zal t.z.t. in de landbouwbladen wor den gepubliceerd. Deze prijs geldt voor 2e klasse melk. Voor le klasse zal 25 cent per 100 liter meer, voor 3e klasse £5 cent min der moeten worden betaald. Bovendien zal tusschen handelaar en vee houder de verrekening van de vergoeding, verschuldigd op grond van bijzondere voorwaarden, rechtstreeks geschieden. Voorts zal iedere veehouder ongeveer 1 maal in de 8 weken van de C.M.C. een vergoeding ontvangen, gebaseerd op zijn oude rechten en/of winterlevering. Deze toeslag komt dus in de plaats voor den extra pry's, welken de veehouder vroeger voor zijn taxe kreeg. Industriemelk. Indien de melk van den veehouder voor industrieele doeleinden wordt verkocht, dan ontvangt hij daarvan eveneens mede deeling van het verkoopbureau der C.M.C. In dit geval behoeft geen verkoopbevesti ging te worden opgemaakt, terwijl de prijs van de melk door het verkoopbureau en dus niet door den afnemer zal worden be taald. Ook aan deze veehouders zal ongeveer 1 maal in de 8 weken door het verkoop bureau een toeslag worden betaald, even eens op grond van oude rechten en/of win terlevering. Administratie. Zoowel de consumptie- als de industrie- melkleveranciers zuilen van dag tot dag een melkboek moeten bijhouden en bij elke aflevering een zg. dagibon moeten voegen. Voor de consumptiemelkleveranciers zal in sommige verkoopbureaux deze laatste ver plichting niet worden opgelegd. De consumptemelkleverancier zal 1 maal per week den weekstaat, welke zich in het melkboek bevindt, volledig ingevuld moe ten inzenden. De industriemelkleverancier zal aan het einde van elke week in moeten zenden een volledig ingevulde briefkaart, die zich achter in het bonhoekje bevindt. CONSUMPTIEMELKREGELING WETTELIJK GEBIED. In aansluiting op de van bevoegde zijde verschenen perspublicatie, wordt ons door de uit de betrokken bedrijven ge vormde organisaties nog het volgende medegedeeld Gelyk bekend, heeft de minister van Economische Zaken aanleiding gevonden goed te keuren dat de overheidsbemoeiin gen met de consumptiemelk met ingang van het per 3 April a.s. aanvangende medk- jaar geheel zullen vervallen en dat op dien datum door organisaties van belangheb benden zelf een nieuwe consumptiemeik- regeling ter hand wordt genomen. Deze organisaties zijn de oonsumptiemelk-cen- trale en de algemeene vereeniging voor melkv oorziening. Leden van de eerstgenoemde vereeniging zijn de in de provincies Noord- en Zuid- Holland en Utrecht bestaande bonden van melkveehouders, alsmede de in deze ge bieden werkzame organisaties, behoorende tot de drie centrale landbouw-organisaties, benevens de melkveilingen. In de tweede vereeniging zijn vertegenwoordigd de ver schillende algemeene organisaties van den melkhandel, rvL de melkinrichtingen, de meikcentrales, de meikslijters, de melk- grossiers en de industrie, welke zuivel- en melkproducten bereidt. De nieuwe consumptiemelkregeling komt in hoofdzaak hierop neer, dat melkveehou ders, die hun melk afleveren voor de con sumptie in het zg. wettelijk gebied en han delaren in consumptiemelk en nevenpro ducten in dit -gebied voor de uitoefening van hun bedrijf toestemming dienen te hebben van nunne hierboven vermelde or ganisaties. Voorts zal een belangrijk punt der nieuwe regeling hierin bestaan, dat de zg. regeeringscontracten, zooals deze bij de regeling der zuivelcentrale bestaan, zullen komen te vervallen en dat de regeling, volgens welke het mogelijk was zg. indus triemelk tegen betaling van een afdracht in consumptie te brengen, eveneens zal verdwijnen. Evenals onder de zuivelcentrale, zal ook thans een regeling der betaling van de melk naar kwaliteit worden getroffen. Het stelsel der toekenning van t.b.c.-premies en de regeling der bedrijfs-inspecties en er kende consumptiemelkbedrijven zullen ge handhaafd blijven en waar mogelijk verder worden uitgebreid. Ook op het terrein van oen melkhandel zal aan kwaliteit en hygiëne verscherpte aandacht worden ge schonken. Da uitvoering van de materie wordt opgedragen aan de door de beide organisaties te erkennen melkcontrole- stations. Wat betreft den omvang van hét zg. wettelijk gebied waarvoor deze regeling geldt, kan worden medegedeeld, dat de thans wettelijk aangewezen gemeenten waarschijnlijk met eenige zullen worden uitgebreid, waar de ovargroote meerder heid van belanghebbenden zich voor aan sluiting bij de nieuwe regeling heeft ver klaard. Het is derhalve voor de bij den melk handel in het wettelijk gebied betrokken personen noodzakelijk, willen zij na 3 April a.s. in staat zijn hun bedrijf te blijven uit oefenen, dat zij zich ten spoedigste tot de A.V.M., 2e Schuytstraat 332, Den H.ag, wenden voor zoover zulks althans nog niet is geschied ten einde de vereiischte toestemming dezer vereeniging te ver krijgen. Heizelfde geldt voor de veehouders, die hun melk voor c onsumptiedoeleinden in bedoeld gebied willen leveren en blijven leveren, met betrekking tot de consumptie- melk-centrale, welke is gevestigd Amalia- staat 7, Den Haag. Bij genoemde vereeni- gingen zijn tevens alle verdere gewenschte inlichtingen te verkrijgen. Ten slotte zij er de aandacht van belang hebbenden op gevestigd, dat de minister te kennen heeft gegeven, dat het vermoede lijk niet in zijn voornemen ligt om over te gaan tot goedkeuring van zg. buitenwette lijke consumptiemelkregelingon, welke zijn, cf eventueel worden voorgesteld door an dere vereemgingen voor gemeenten, lig gende binnen het in de statuten der con- sumptie-melk-cenrale omschreven werk gebied van laatstgenoemde vereeniging. AcademseMesiws LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de Rechtsgeleerdheid, op proefschrift, getiteld: „De uniformeele wer king van het Brusselsche Aanvaringstrac- taat" de heer A. van Oven, geboren te Amsterdam (cum laude). Geslaagd: candidaatsexamen Indisch Recht: de heer Th. A. Charles, Den Haag; doctoraal examen Klassieke Letteren: de heer H. J. Drossaert Lulofs, Den Haag. Geslaagd voor het examen van apothe- kers-assisten te Leiden: mej. G. Clausing, Oud-Beijerland Komt dan eens zien naar de ADLER KI 87, een! Vastloopen ab soluut uitgesloten. En voor de naaisters de beroemde, zeer lichtloopende ADLER KI. 89. Uit ia een w under van techniek I STEEDS HET NIEUWSTE - STEEDS HET BESTE bij KWALITE1TS Naaimachinehandel Levering uit voorraad van: ADLER - LADA - PFAFF Bürkopp Husqvarna Alléén: Breestr. 171, Tel. 2657

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2