STADS NIEUWS OMGEVING DONDERDAG 31 MAART 1938 OE l.EIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 international student service. De tweede dag der conferentie begon met een inleiding van den heer Tjan Tjoe Som over: „The relation of education to indigenous institutions". Deze laatste be handelde spr. in een historisch gedeelte, waarna hij haar bezag in het licht van de Westersche education, daarbij de verschil len en invloeden uitvoerig belichtend. De met intense belangstelling door de deelnemers van zoo verschillenden land aard aangehoorde voordracht werd ge volgd door een zeer levendige discussie, waaraan slechts met moeite door den voor zitter van den dag, prof. F. M. baron van Asbeck een einde werd gemaakt. Des middags te 2 uur vertrok het ge zelschap naar den Haag. Na een rond gang door het Mauritshuis werd het Vre despaleis bezichtigd, waarbij de Neder- landsche zoowel als de buitenlandsche stu denten groote belangstelling aan den dag legden voor de prachtige bibliotheek en de interessante Grotius-colectie, waarbij de heeren dr. Termeulen en van der Steen op uitvoerige wijze van voorlichting dien den. Na een rit naar Scheveningen vereenig- den alle deelnemers zich aan een rijsttafel in Boewatan. Voordacht prof. dr. J. Plu Vogel. Gisteravond heeft prof. dr. J. Ph. Vo gel uit Leiden voor de conferentie van de International Student Service, welke op het oogenblik te Leiden gehouden wordt, een lezing met lichtbeelden gehouden, ge titeld: ,,Oude cultureele betrekkingen tus- schen Voor-Indië en den Indischen archi pel." Het Hindoe-tijdperk, aldus spr. van de geschiedenis van Java en van den archi- 'pel in het algemeen beslaat meer dan tien eeuwen. Het eindigt met den val van Ma dyapahit omstreeks 1520 na Chr. De aan vang is niet nauwkeurig te bepalen. De oudste Sanskrit inscripties van den Archi pel, gevonden in Koetei (O. Borneo), mo gen worden gesteld op ongeveer 400 j. na Chr. Iets later is een tweede groep in de buurt van Batavia en Buitenzorg. Maar reeds in de tweede eeuw vermeldt de geo graaf Ptolomeus het eiland Sabadion. be antwoordend aan Javadvipa, den Sans- krit-naam van Java. Gedurende het Hin doe-tijdperk ontstonden de talrijke bouw en beeldhouwwerken van Java, die de be wondering van geheele wereld opwekken. Spr. staat uitvoerig stil bij de vraag of de ze kunstwerken moeten worden toegeschre ven aan bouwmeesters en beeldhouwers van het Indische vasteland, die zich in Ja va hadden gevestigd, of wel aan inheem sche kunstenaars. Tegen de eerste veron derstelling pleit de omstandigheid, dat deze tempels en beelden een eigen stijl vertoon en, die aanmerkelijk verschilt van wat in Voor-Indië wordt aangetroffen. Even onwaarschijnlijk is dat zij zijn voort gebracht door Javanen. De latere tempels van Oost-Java zijn vaak versierd met re- liefs in zuiver Indonesischen stijl, die on getwijfeld aan inheemsche beeldhouwers moeten worden toegeschreven. Maar ge heel anders is de stijd der oude monumen ten van midden-Java, die het klassieke hoogtepunt der Hindoe-Javaansche kunst vertegenwoordigen. Hoogstwaarschijnlijk hebben de Hindoe-immigranten zich door huwelijk vermengd met de inheemsche hevolking en zijn uit die vermenging de kunstenaars ontstaan, die deze merkwaar dige kunst hebben voortgebracht. Een tweede vraagstuk is uit wplke streek of streken van Voor-Indië de Hindoe ko lonisten afkomstig waren. Uit het letter schrift der oudste, uitsluitend Bralmanis- tische, inscripties mag met stelligheid wor den geconcludeerd tot de kunststreek van Coromandel, waar precies hetzelfde schrift werd' gebruikt. Ook andere gege vens wijzen op Zuid-Indië. Daarentegen zijn de latere, Boeddhistische, inschriften geschreven in een letterschrift, dat nage noeg overeen komt met het Nagari-schrift van Noordelijk Voor-Indië. Uit epigrap- hische documenten blijkt bovendien, dat er vriendschappelijke betrekkingen be stonden tusschen vorsten van Voor-Indië (Bengalen en Coromandel) en de Sailen- dra-heerschers van het machtige rijk Sri- vijaya, dat zich ovér Sumatra, Malakka en -misschien ook over Java uitstrekte. Ge meenschap en godsdienst (n.l. het Boed dhisme) moet deze goede verstandhouding hebben bevorderd. Wij hooren dan ook van heiligdommen door vorsten der Sai- lendra dynastie op het Indische vasteland gesticht. Het blijkt niet, dat de vorsten van Java en Sumatra ooit onder de souvereiniteit van vastelandsche heerschers hebben ge staan. Van een koloniaal rijk, dat van Voor-Indië uit werd bestuurd, is geen sprake. Voor zoover wij kunnen nagaan, kan de kolonisatie, die zulk een onuit- wischbaren invloed heeft gehad op de cultur van Java en Sumatra, het best worden gekarakteriseerd als een „pénétra- tion pacifique". De patiënten van Endegeest c.a. geno ten gisterenavond in de Ontspanningszaal van een zeer goeden muziekavond door een orkest onder leiding van den heer Jac. Blitz en gevormd door zijn leerlingen. Een bijzonder hartelijk applaus viel ten deel aan Mevr. de MarcasHes, die met orkestbegeleiding een aria uit „Orpheus" zong. De muziek werd na de pauze afge wisseld met dansen van Corry de Wekker en haar leerlingen. langdurige credieten door den slager aan zijn klanten. In een door de Slagerspatroons heiegde vergadering werd dezer dagen na behande ling van enkele huishoudelijke zaken, een bespreking gehouden over het credietwe- zen. Bijna iedere slager ondervindt moei lijkheden bij het innen van zijn vorderin gen. Het is in het interessante boekje van Ar- gentarius: over Geld, dat deze schrijft: „In het economisch verkeer wordt steeds zon der uitzondering de eene prestatie tegen de andere geruild. Daarbij geschiedt echter slechts van één kant de prestatie op het oogenblik zelf, ter wijl die van den anderen kant pas in de toekomst plaats heeft". Argentarius doelt hier op het middel van verkeer, dat men „geld" noemt. Hoe vaak komt het echter in het dagelijksch zakenleven voor, dat de tegenprestatie geld bij de levering van goederen voorloopig achterwege blijft en alleen de toezegging, later te zullen betalen, wordt gedaan. Het credietgeven aan de klanten, is een bron van veel moeilijkheden voor den doorsnee winkelier. Het wordt door de klanten gevraagd en door de colle ga's gedaan, dus is men verplicht eveneens op crediet te verkoopen. Het credietvraagstuk is niet van vandaag of gisteren. In het boek „Middenstands bankwezen in Nederland", door dr. Jan zen, herinnert deze er aan, dat dr. Bos reeds in 1808 in „Vragen des Tijds" de lang durige credietverleening door den winke lier behandelde en schreef: „de langdurige credieten, welke in vele winkels worden gegeven, zijn de pest Voor den winkelier". Dr. Janzen geeft nog vele voorbeelden, waar aandacht geschonken werd aan de wenschelijkheid van crediet-beperking bij den middenstand. Op het Nationaal Con gres voor Ambachtsnijverheid in 1907, op Congressen van de Vereen, v. d. Handel en Ind. Middenstand in 1905 en 1909. En deze reeks kan worden voortgezet tot dezen tyd toe. Het vraagstuk is door de abnormale omstandigheden, waaronder wij leven nog acuter geworden. Vandaar, dat het momenteel op de vergaderingen van de Slagerspatroons een geregeld punt van be handeling is op de agenda. De slager is meer nog dan andere winkeliers genood zaakt zelf contant te betalen. Op de mat kt moet iedere aankoop van vee direct wor den voldaan, ook al heeft de slager nog zooveel geld onder dé menschen, hij moet den boer geld geven. Kort geleden is een belangwekkend rap port van de Ned. Middenstandsbank ver schenen over de credietverleening van den winkelier, waarin ook leerzame cijfers voorkomen over den slager. Van de 38 onderzochte plaatsen bleek in 17 plaatsen normaal crediet te worden ge geven. In 21 plaatsen echter is de crediet- geving abnormaal te noemen. Er zijn plaat sen, zooals Rotterdam, Amsterdam, den Haag en Groningen, waar veel contant wordt verkocht. Doch in andere plaatsen, waaronder ook Leiden, vindt het grootste deel der leveranties op crediet plaats. Te recht is dan ook een van de conclusies van het rapport, dat de maatregelen tot inper king van deze abnormale credietgeving aan het publiek, de beste kansen op welslagen zullen bieden, wanneer zij plaatselijk wor den genomen. Bij de voor kort ingestelde vestigings- eischen voor den slager, moet onder ande ren door hem, die zich als slagerspatroon wil vestigen, ten genoegen van de Kamer van Koophandel worden aangetoond, dat hij voldoet aan de gestelde eischen van cre- dietwaardigheid. Een van deze eischen is het bezit van voldoende kapitaal, benoodigd voor den verkoop op crediet. Van den sla ger kan niet worden verlangd, dat hij ook zal voldoen aan de abnormale crediet- eischen, welke hem vaak door zijn klanten worden gesteld. Daarom is het zoozeer gewenscht. dat het publiek bekend wordt, hoe groot de geld zorgen zijn, welke den slager op de schou ders worden gelegd door zijn niet op tijd betalende klanten. Toch geven de slagersvereenigingen den moed niet op, dat door een juiste voorlich ting het vaak tot een gewoonte geworden uitstel van betaling,, weer tot normale pro porties zal worden teruggebracht. De'slagersorganisaties hepen in de eerst volgende vergaderingen deze kwestie nog nader van alle kanten te bezien en zoo mogelijk tot een beteugeling te komen van een abnormale credietverleening. N.v. leidsche broodfabriek. In de jaarlijksche algemeene vergade ring van de aandeelhoudders der N.V. Leidsche Broodfabriek werden de jaarstuk ken goedgekeurd en besloten geen divi dend uit te keeren (evenals vorig jaar). Dr. J. J. van Eclc, die als commissaris aan de beurt van aftreden was, werd her kozen. MILITARIA. Heden is de gediplomeerde wachtmeester Goovers bij het 6 R. V. A. onder de wape nen gekomen als wachtmeester capitulant. Van 1 tot en met 24 April 1938 komt de reservé 1ste luitenant Herweijer bij 6 R. V. A. onder de wapenen. Van 4 tot en met 9 April zal door 6 R. V. A. een schietploeg worden gegeven voor schietoefeningen in de Legerplaats bij Oldebroek. HET He BATALJON 4e R. I. TE WEERT De intocht van het Ilde bataljon van het 4e Reg. Infanterie te Weert is voor de bevolking aldaar reden geworden van har- elijke feestvreugde Allerwegen wapperde de nationale drie kleur toen de infanteristen, vergezeld van de Kon. Militaire Kapel uit Den Haag aan het station te Weert arriveerden. Een groote menschenmassa was getuige van den intocht der troepen en via Sta tionsstraat en Emmasingel trok men naar de Markt, waar op het bordes van het stadhuis de militaire een gemeentelijke autoriteiten hadden plaats genomen. Nadat de troep in carré was opgesteld, verzocht generaal jhr.'Alting von Geusau den burgemeester van Weert, den heer Kolk, de troepen te inspecteeren. Terwijl dit geschiedde speelde de stafmuziek het Wilhelmus en daarna een pittige marsch. Vervolgens trad de garnizoenscomman dant, majoor Hendriks, naar voren en stel de het lie Bat. van het 4e R. I. aan den burgemeester vcor. Spreker zeide over tuigd te zijn, dat Weert trotsch zal zijn op zijn garnizoen, hetgeen zal bijdragen tot een goede verhouding tusschen soldaten en burgers en een prettig verblijf voor de soldaten. Burgemeester Kolkman wees op de nood zakelijkheid van de vestiging van garni zoenen voor beveiliging der grenzen. Hij gaf de verzekering, dat Weert's bevolking de troepen met open armen ontvangt, Spr. besloot: Moge de vestiging van het garni zoen bijdragen tot behoud van den vrede en moge het H.M. onze geëerbiedigde Ko ningin gegeven zijn het land te besturen in vrede en eendracht. Generaal jhr. Alting Geusau dankte voor de schitterende ontvangst en den bur gemeester voor zijn welkomstwoord. De Militaire Kapel speelde het Wilhel mus, waarna een défilé voor de autoritei ten plaats had. Om zes uur had een druk bezochte recep tie plaats ten stadhuize, waar verschillen de sprekers het woord voerden. Aanwezig waren o.m. burgemeester, wethouders, raadsleden, deken Souren, ds. Feijkes, le geraalmoezeniers, overste Buurman, com mandant 4e R. I., majoor Hendriks en meerdere officieren. Door burgemeester en garnizoenscom mandant werd een telegram van hulde verzonden aan H.M. de Koningin. Te acht uur werd aan officieren, ge meenteraad en genoodigden in hotel „De Engel" door de gemeente een diner aange boden. Voor de overige militairen had een gratis bioscoopvoorstelling plaats en wer den ververschingen aangeboden. r. k. metaalbewerkersbond. Gisterenavond werd door den R. K. Me- taalbew. bond een goed bezochte vergade ring gehouden, in het gebouw van den R. K. Volksbond. Na opening met den Chr. groet en ver dere noodzakelijke punten, werd eerst be sproken het plan tot een bezoek aan de K. R. O. Studio en rondreis door het Gooi op een Zondag in Juli. Er zal daarvoor een reiskas gevormd moeten worden, terwijl de leden aan huis zullen worden bezocht door een daarvoor gevormde commissie Geinformeerd werd naar de benoeming van den nieuwen Geestelijk Adviseur. Het bestuur had tot nog toe niets vernomen, maar zou nu toch de standsorganisatie er op attent maken, misschien had men de metaalbewerkers vergeten. Daarna werd door den districtsbestuurder, den heer J. van Abbevé, het onderwerp besproken: De verbindend verklaring op de collec tieve contracten" Spr. gaf een overzicht hoe alles langzaam gegroeid is. In April 1972 werd het vereenigingsverbod opge heven, waarna men langzaam en met veel tegenwerking zich begon te organiseeren, totdat in 1907 de wet op het arbeidscon tract tot stand kwam. In de schoenindustrie is thans de eerste verbindend verklaring op het contract tot stand gekomen, maar het was dan ook in deze industrie broodnoodig. Na in den breede uitgestippeld te hebben, hoe con tracten tot stand komen, schetste spr. de moeilijkheden om b.v. in elecriciens- lood gieters- en slagersbedrijven, waarmede onze steden letterlijk overstroomd worden, nog een bestaan te kunnen vinden. Spr. besloot met den wensch, dat ook in de contracten voor maatschappij en indus trie de Godsgedachte zal mogen gaan heerschen. Na een dankwoord aan den spreker, werd de vraag gesteld, hoe men in de toe komst, de rijkswerkloozenverzekering wil laten functioneeren. Het plan is, dat ook de patroons aan deze verzekering voor hun werklieden moeten mee gaan betalen, en dit te doen geschie den via de bedrijfsverzekering en. Raad van Arbeid. Hoewel het nog steeds plannen zijn, heeft het Werkliedenverbond met dezen maatregel geen genoegen kunnen nemen. De organisaties, die jaren lang de werk- loozenverzekering hebben verzorgd voor hun leden, laten dit zoo maar niet afne men. Zij willen dit straks, bij de nieuwe rijksregeling, blijven verzorgen. Maar dit alles zijn nog slechts plannen. Daarna nam de heer J. van Abbevé af scheid van de afdeeling Leiden. Door den groei van den bond en het weggaan van eenige hoofdbestuurders is te Utrecht een nieuwe Districtsbestuurder geplaatst, en zijn de districten an Iers ingedeeld gewor den. Zoo komt Leiden thans bij het district Amsterdam. Hij bedankte bestuur en le den voor de aangename samenwerking al deze jaren ondervonden en hoopte, dat men den heer v. d. Hulst hetzelfde vertrouwen zou schenken. Waarna de rondvraag en sluiting met den Chr. groet volgde. PLANMATIGE LEIDING IN ONDERWIJS EN VOLKSONTWIKKELING Rede van prof. dr. Ph. Kohnstamm. Gisteravond heeft prof. dr. Ph. Kohn- stamm in het Klein-Auditorium der Leid sche Universiteit op uitnoodiging van de Dr. D. Bos-stichting een voordracht ge houden over „Planmatige leiding in onder- wijs- en volksontwikkeling". Prof. Kohnstamm begon zijn voordracht met te getuigen van de groote dankbaar heid, waarmede hij zich dr. Bos, met wien hij langen tijd samenwerkte, herinnert. Bos zou van ons menschen van dezen tijd eischen actueel te zijn: te doen, wat nu mogelijk en noodzakelijk is. Spr. ziet twee belangrijke verschuivingen, die zich sinds Eos' dood geaccentueerd hebben. Er heeft een merkwaardige overgang van de gehee le maatschappij plaats. Uitvoerig gaat spr. hierop in aan de hand van wat prof. Mann heim poneert in zijn „Zeitalter des Um- baus". Het uitvindend denken, dat in de 18e eeuw ontstaat, grijpt in de 19e eeuw verder om zich heen. De groote van de constructies breidt zich uit, maar het is nog op afzonderlijkheden, dat dit denken gericht blijft. Het omvat nog niet een den ken voor de maatschappij in haar geheel. Pas na 1918 kwam eigenlijk de gedachte van planmatigen opbouw op allerlei ge bied om leiding te geven aan de practijk. Dit is een nieuwe phase in de maat schappij. Het woord „ordening" kan, of men er al dan niet sympathiek tegenover staat, niet meer uitgeschakeld worden. Wij zitten mid den in den strijd om de ordening. Men moet zich de vraag stellen of die gedachte van den planmatigen oubouw ook niet uit gebreid moet worden tot de niet-materieele zaken. Dit is de overgang van het uitvin dende naar het planmatige denken. Sinds het heengaan van Bos is de paedagogiek en didactiek door de ontwikkeling der psy chologie van het denken een weg opge gaan, waarbij wij kunnen zeggen, dat het thans mogelijk zou zijn om planmatigheid op het didactisch gebied door te zetten. Hoeveel wij ook aan Bos verschuldigd zijn, SASSENHEIM e.h.b.o. Voor een goed bezette zaal heette de voorzitter, de heer J. v. d. Nou- land, gisteravond de genoodigden en leden van bovengenoemde vereemging welkom in de zaal van „De Oude Post". Onder de aanwezigen merkte we o.a. op de burgemeester tevens beschermheer, weth. Bader, heeren doktoren met hun da mes en verdere leden met hun dames. Voorts nog afgevaardigden van Noordwij- kerhout en Warmond. In zijn openingswoord zet spreker het doel van deze avond uiteen, n.l. propagan da voor de E.H.B.O. en het uitreiken der diploma s aan de 12 geslaagden. Woorden van dank werden gebracht aan dr. Zeyer- veld als hoofd der opleiding van den cur sus, waarbij hij den wensen uitsprak, dat hij voor het volgend seizoen steeds zijn krachten hieraan zal kunnen wijden, en niet meer door ziekte zal worden verhin derd. Ook aan dr. v. Emden werden woor den van dank gebracht, als plaatsvervan ger in dit seizoen. Tot slot aan den heer L. Ritzen voor de opleiding der cursisten. Spreker richtte in 't bizonder het woord tot mevr. Zeyerveld en bood namens de E.H.B.O. een bloemstuk aan voor het ge mis van haar huisgenoot tijdens de cur- suslessen. Vervolgens uitte spr. de vhoop, dat deze avond moge bijdragen tot nut van de E.H.B.O. Na deze opening werd het woord ge voerd door dr. Zeijerveld, en het practisch werk der E.H.B.O-ers besproken. Spr. wekte de E.H.B.O. op tot grooten ijver. De burgemeester reikte vervolgens de prijzen uit, na zijn groote waardeering te hebben uitgesproken voor het werk van de E.H.B.O. Met een toepasselijk woord werd aan de 12 geslaagden het diploma overhandigd. Ook de oud-cursusten n.l. 5 werden van een nieuw paspoort voorzien. Namens de cursisten sprak de heer de Bruijn een woord van dank. Deze woor den van dank werden vergezeld met een geschenk aan dr. Zeijerveld. Dr. v. Emden en Ritzen, met den wensch, dat zij allen nog vele jaren zullen werken voor de E.H.B.O. Wederkeerig werden woorden van sym pathie gesproken door de doktoren en den heer Ritzen, waarbij de laatste vooral de medewerking verzocht de cursus te blijven volgen, waarop de luchtbescherming enz. zal worden behandeld. Tijdens een korte pauze werden loten verkocht voor de kas- versterking. Na de pauze werd gezamelijk een lied gezongen op de E.H.B.O., opgedragen aan den leider dr. Zeijerveld. Een tooneelstuk- je, gemaakt en voorgedragen door den heer Ritzen toonde aan de onkunde van perso nen bij een ongeluk, tweedens het niet meeleven met het instituut der E.H.B.O., en ten stotte het optreden van geslaagden, waardoor levens worden gered. Het overige gedeelte van den avond werd gevuld met een amusementspro gram. Tot sluitingstijd bleef men gezellig bijeen. VOORSCHOTEN Openbare les en tentoonstelling Am- bachtsteekenschool. Gisteravond had de openbare les plaats van de ambachtstee- kenschool in de voormalige openbare lagere school, alhier. Gelukkig bestond dit jaar van de zijde der ouders grootere belang stelling voor het werk van het bestuur en leeraren, dan voorheen weieens gebeurde. Onder de vele belangstellenden werd voorts opgemerkt Burgemeester Berkhout, Kape- wy zyn thans aan een top gekomen, die veel wijdere perspectieven opent dan des tijds. Wat op het oogenblik nog het actueel- ste is van Bos' werk is de opleiding tot leeraar en onderwijzer. Het Nederlandsch schoolwezen is chaoti scher dan het bedrijfsleven. We kunnen zeggen, dat op het onderdijs gebied „de Zeitalter des Umbaus" nog maar met heel kleine stapjes voortschrijdt. Op het gebied van het samenzoeken van nieuwe wegen is men in Indië verder dan hier. Er is in Ne derland nog weinig te bespeuren van het bij elkaar brengen van theorie en prac tijk. Spr. noemde als een der redenen, waar om er een sterk verzet is in ons land tegen het planmatig bekijken van onze onder- wijshoofdzakelijkheid de nawerking van het geweldige wantrouwen ontstaan door den schoolstrijd. Zoodra er gesproken wordt over invloed van de overheid op on derwijszaken, vreest men hernieuwing van den schoolstrijd. Dat de dingen zoo langzaam veranderen, ligt niet aan wetgevers en wetgeving. De docent dient ook zijn vak te kennen, in dien zin, dat hij niet alleen zijn leerstof beheerscht, doch ook zijn kinderen kent en de te volgen methode. Daarvoor ont breekt ons nu een centraal punt. Nergens hebben wij een instituut voor het onder zoek van het normale kind en het nor male onderwijs. Er is een instituut voor individueel onderwijs opgericht toen by het onderwijs aan jeugdige werkloozen bleek, dat men vastliep met de onderwijs methodes, waarmede men geen belangstel ling kon wekken. Van de werkzaamheden van dit instituut is volgens spr. allerlei voor planmatigen opbouw te verwachten. De Leidsche Belasting Ophaaldienst heeft in de afgeloopen maand 9918.61 aan de Rijksontvangers afgedragen, benevens ƒ381.89 aan den Gemeente-Ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschkkingen zoo spoedig mo gelijk na ontvangst ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden in geschreven. laan Perquin, wethouder C. Eggink en het raadslid W. A. A. J. Baron Schimmelpen- ninck van der Oye. De heer Scheer gaf in de afdeeling bouwkundig teekenen een ver klaring van de gevolgde opleiding, teeke nen en werkstukjes, waarna de heer De Water in de afdeeling handteekenen en schilderen, het werken en het gegeven on derwijs verklaarde. Vervolgens werd aan de leerlingen P. van Wissen, L. den Hollan der, A. de Graaff en C. Kriek een prijs uit gereikt voor het vervaardigen van een werkstuk, hetgeen door het bestuur en lee raren bijzonder op prijs wordt gesteld. Voor het trouw bezoeken van de lessen ontvin gen P. Zuiderduin, D. Duivenvoorde, War- menhoven, C. Verstoep en J. v .d. Berg een prijs, waarna Burgemeester Berkhout er zijn vreugde over uitsprak, dat alles er zoo verzorgd uitzag en spr. stelde het op prijs, dat in deze gemeente gelegenheid bestaat zich vakkundig te bekwamen. In het bij zonder wenechte spreker een propagan distisch woord .te doen hooren en wekte hij allen op deze instelling te steunen. De Bur? gemeester besloot zijn rede met den wensch, dat de ambachtsteekenschool in het belang van de gemeente en voor de jonge men schen in stand mag blijven en mag groeien en bloeien in de toekomst. Aan de leerlingen H. v. d. Burg, J. Koks hoorn en J. Zoetemelk werd ten slotte een diploma uitgereikt voor het met vrucht be ëindigen van den 5-jarigen cursus. De waar nemend voorzitter, de heer A. J. Turion, heeft aan het einde van de les tot enkele personen een woord van dank gesproken en een opwekking om hedenavond, Donderdag van 79 uur de tentoonstelling te bezoe ken. De tentoonstelling, die gratis te be zichtigen is, is een bezoek zeer zeker waard. NOORDW1JKERHOUT Geslaagd. Onze plaatsgenoot Jac. J. Aartman slaagde te Leiden voor het diplo ma electro-techniek en instrumentenmaker. De werkloosheid. Aan het begin der maand Maart stonden 314 werkloozen inge schreven. Thans bedraagt dit aantal 248, waaronder 204 landarbeiders. L1SSE Jubileum. De heer C. Kapiteijn hoopt morgen, 1 April, den dag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden als kantoorbediende in dienst kwam bij de firma Fred, de Meul- der, bloemisten alhier. Het zal den jubila ris, thans buitenlandsch reiziger voor die firma, morgen zeker niet aan blijken van belangstelling ontbreken. KATWIJK AAN DEN RIJN Ziekenhuisfonds. De R.K. vereeniging tot steun bij uitkeering in een ziekenhuis „St. Franciscus van Assisië" zal Maandag 4 April haar jaarvergadering houden in het Parochiehuis. Aan de orde zullen zyn de gewone punten voor een jaarvergade ring, verder bestuursverkiezing vacature wijlen C. v, d. Lubbe en periodiek aftre dend de heer P. H. Castenmiller. Voorts de contributie-vaststelling en vaststelling van het aantal verpleegdagen en het bedrag der uitkeeringen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9