Aardbeien, versche aardbeien! I Naar de bloeiende bollen. BEIOOVERDE BOSCH DONDERDAG 31 MAART 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE Ri AD - PAG. De campagne te Roelofarendsveen gaat beginnen DE AARDBEÏëN-CULTUUR TE ROELOFARENDSVEEN. De Win ter-periode, die wederom geen Winter bracht in de lage landen langs de zee, ligt nog in het jonge ver leden en nu reeds wijzen de voortee kenen erop, dat de aardbeiën-oogst te Roelofarendsveen in de eerstvolgende dagen zal gaan beginnen. Het zeer fraaie voorjaarsweer met een als het ware vervroegde lente heeft een overvloed van zonnestralen met milde hand over planten en bloesems uitgeworpen. Allerwege ontwaakt de natuur in het jonge groen aan de boomen, in een wilde weel derige bloemengroei op de velden. Een nieuwe lente is begonnen en dit jaar wel bijzonder vroeg door het ruim over schot van weer zonneschijn boven het ge middelde: .het meteor cl/LsCh instituut de Bilt zal in haar maandelijksche statistieken straks wel zeggen hoeveel. Door kunstmatig vervroegde groei in de kassen heeft Roelofarendsveen al een „Prima Vera" beleefd van de bloemen cultuur, en wederom door kunstmatig toe gevoerde warmte zullen binnenkort de eerste aardbeien worden aangevoerd. Over enkele weken sluit dan de aanvoer uit de „Ronde bakken" zich aan bij die uit de „stokerij", zoodat dan over het geheei ce bedrijvigheid het hooogtepunt bereikt. Dan is het de tijd van het hoog-sexzoer. der aardbeiën-cultuur in Roelofarendsveen en de veiling heeft dagelijks groote quanta te verwerken, welke deels in het binnenland blijven, deels ook ver over onze grenzen gaan naar de geweldige markthallen in Londen, naar Zwitserland en Scandinavië. Vóór 30 jaren. De meer dan gewone vruchtbaarheid van de Veensche Tuinen sommige be weren, dat ze in Lun soort de beste zijn van de wereld tv^it telkens weer aanleiding gegeven tot de reeit van nieuwe gewassen. Naast de cons'.c. te verbouwing der aloude producten zoor.1* peulen, bounen en fa jcurken, weid eëxperime. teerd voor het *eeltn vsn ai ".beien. Aanvankelijk ont stond er een tamelijk uitgebreide teelt op het open veld, de zoogenaamde „Ronde Ifcakken". Ongeveer dertig jaren terug waren de ronde bakken misschien evenveel in zwang als u de .verwarmde bakken. Na de wereld-oorlog evenwel heeft de glas- cultuur in Roelofarendsveen met groote sprongen voortgang gemaakt, groote lande rijen zijn aan de meest grillige weersin vloeden onttrokken, de aardbeiën-cultuur onder glas is voor de Veen een hoofdbe staansmiddel geworden. Werd vóór dertig jaren de kleine aardbeien-aanvoer naar de Amster- damsche markt verzonden, om aldus over Nederland gedistribueerd te wor den, thans zijn bij de geweldige hoe veelheden dagelijks de bakens verzet: per schip en vliegmachine worden „The fine Duch Strawberries" de wijde wereld ingestuurd. Cultiveering: verpakking enz. Doordat op de verschillende markten de Veensche aardbeiën concurrentie onder vonden van mede-gegadigden, was het dui delijk dat alles in het werk moest worden gesteld, om de eenmaal verkregen positie op de wereldmarkt volledig te handhaven. In de verpakking kwamen ingrijpende veranderingen door het gebruik van een malig fust; dit vergemakkelijkte de handel en gaf aan het product telkens opnieuw een kleurige omlijsting. Het is een genot voor het oog, als men de groote cartonnen doozen ziet, welke geheel gevuld worden met kleinere doosjes, waarin men do»r het mica heen het frissche fruit kan bezien. Ook aan de vrucht zelf wordt doo- veler lei proefnemingen geschaafd 'en gevormd, om haar zoo volmaakt mogelijk t"> presen teeren. Als de planten slecV.s éénmaal vrucht gedragen hebben, worden ze weer vernietigd; want het volgende jaar zou het gewas zóó verfijnd zijn, dat het slechts kleine vruchten kan voortbrengen. Vanuit Beverwijk, Helmond en Zaltbomme. wor den daarom telkenjare versche planten in gevoerd, die na veie bewerkingen pas in liet andere jaar productief worden en d na meteen weer verdwijnen. Pa: dit alles extra kosten meebrengt, is duidelijk; maar dit alles geschiedt om een waardevolle cultuur te handhaven en 'te veredelen. Ronde bakken en stokerij. Een nieuwe untwikkelings-toestand meld de zich ongeveer tien jaren ge-eden, toen in enkele bedrijven werd overgegaan tot de teelt van aardbeien in verwarmde bak ken. Het spreekt van ze.lf, dat de nieuwe methode groote onkosten meebrachten en tot op dit oogenblk in de stokerij nog geens zins een algemeenheid. Een groore verwar- mings-installatie zorgt voor de circulatie van heet water door de buizen, die in de takken zijn aangelegd. Ongeveer in het begin van Februari wordt begonnen met deze extra-warmte- toevoer, waarbij ge zorgd moet worden dat niet te zwaar ver warmd wordt, omdat dan de stand van het gewas te kort blijft door de te vele ver damping; dit wreekt zich anders later op de vruchten. Vooral tijdens de koele nach ten blijft door deze verwarming in de bak ken een aangename temperatuur; en door dat de weersomstandigheden tot nu toe zoo heel 'gunstig zijn geweest, is het mogelijk geworden, dat we nog in Maart de eerste rijpe aardbeiën hebben mogen zien. Dit is wel een verschil met het vorige jaar, toen het absoluut tekort aan zonneschijn voor de Veensche kweekers een rampjaar werd als nimmer te voren. Hoewel, naar ons ver zekerd werd, de bloesem dit jaar iets min der overvloedig is als vorig iaa- zal de vruchtzetting daarentegen vee: voortreffe lijker zijn en wordt er een goeie oogst ver wacht. „De fijne Hollandsche aardbeiën". Met deze aanbeveling worden onze aard beiden straks weer de were.-.l ingestuurd; achter het mica zal de Engelse he kooper ons prima gesorteerd product kunnen be wonderen en de waarde sc ratten. De niet- wetende Nedei lander voor w en de ge dachte aan aardbeien pas in Me; werkelijk heid wordt, zal zeker verbaasd zijn als wij nu reeds de Veensche aardbeiëaankondi gen. Moge dan in deze korte uiteenzetting over één van onze hoofd-cu.turen het be wijs liggen, dat er in Roelotarendsveen een ijverig volk werkt, om baar welzijn hooger op te voeren door hec cp de markt brengen van eerste-klasse product, dat de toets der vergelijking iin alle opzichten glansrijk kan doorstaan. RECHTZAKEN Nieuwe Nederlandsche Missie-Bisschop. Father J. Reesinck apostolisch-vicaris van Oeganda. De illustre rij van Nederlandsche Missie bisschoppen is wederom vergroot. Naar de „Msbd." verneemt, is namelijk door Z. H. den Paus benoemd tot Apostolisch-Vicaris van den Boven-Nijl (Oeganda) de hoog eer w. Father J. Reesinck van de St. Joseph- congregatie van Mill-Hill. De nieuwe Bisschop werd 22 Februari 1881 te Delft geboren en is dus 57 jaren oud. Den 19en September 1908 werd hij te Mill-Hill priester gewijd. Reeds in Novem ber van hetzelfde jaar vertrok hij als mis sionaris naar het Vicariaat van den Boven- Nijl, dat nog pas verschrikkelijke jaren had doorgemaakt onder de teistering van slaapziekte, pest en pokken, alsook van hongersnood. Onder het bestuur eerst van Mgr. Houlon en sedert 1911 van den Ne- derlandschen Mgr. Biermans heeft hij hier vele jaren onafgebroken gewerkt, tot zijn gezondheidstoestand een verlof in het va derland noodzakelijk maakte. Zoo kwam hij in den zomer van 1931 in ons land te rug, doch den 5en September van het vol gende jaar keerde hij via Londen naar zijn missie in Oeganda weer. Nog zeven jaren heeft hij hier toen gewerkt tot hij eind 1928 door zijn overheden naar Nederland werd teruggeroepen, waar hij 15 Januari 1929 aankwam. Uit de latere jaren van zijn missionaris leven, dat hij eerst op verschillende sta ties doorbracht, dienen in het bijzonder twee feiten te worden vermeld en wel ten eerste de oprichting van een catechisten- school te Naziga, welke hem door Mgr. Biermans werd opgedragen. Deze opdracht vervulde hij met zooveel succes en hij gaf daarbij blijk van zulk een organisatieta lent en van uitstekende eigenschappen voor het onderwijs, dat toen de school eenmaal goed functionneerde, Mgr. Biermans hem een andere zware taak op de schouders leg de, de oprichting namelijk van een klein .seminarie te Nyenga. Ook deze taak wist hij tot een zeer goed einde te brengen. Na zijn terugkeer in het vaderland werd father Reesinck in Februari 1929 benoemd tot leeraar aan het St. Josephstudiehuis te Tilburg, welke functie hij in September 1931 verwisselde met den verantwoorde lijken post van directeur van het missie huis in Roosendaal, als hoedanig hij voor Nederland tevens den Algemeen Overste der Congregatie vertegenwoordigde. Den 8en Juli 1934 riep het algemeen Ka pittel in Mill Hill hem tot een der hoogste posten in het bestuur der St. Josephcongre- gatie, n.l. dien van 2e consultor van den Algemeenen Overste. Sedertdien verblijft hij dan ook te Londen. Als Apostolisch Vicaris van den Boven- Nijl is Father Reesinck de opvolger van Mgr. Campling. HAAGSCHE RECHTBANK. Inbraken te Wassenaar. Ondanks het feit, dat hij ter terechtzit ting zijn bij politie- en rechter-commissaris afgelegde bekentenis plotseling Introk, heeft de Haagsche Rechtbank den 25-jari- gen P. D. schuldig verklaard aan mede plichtigheid aan diefstal met braak, ge pleegd op 29 December van het vorig jaar in een villa te Wassenaar en hem ver oordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden. Volgens zijn aanvankelijke verklaringen zou D. zijn broer L. J. D. en den 24-jarigen los-werkman M. R. met een gehuurde auto naar de plaats des misdrijfs hebben gere den en hen gewaarschuwd hebben, toen er onraad dreigde in den vorm van een buur man en diens zoon, die op het gestommel van de inbrekers waren afgekomen. De beide inbrekers, die hals over kop het huis uit vluchtten, werden door den buurman herkend. Niettemin ontkenden zij pertinent aan de inbraak schuldig te zijn en konden zelfs eenig alibi opgeven. De rechtbank achtte evenwel ook hen schuldig en veroordeelde beiden tot één jaar gevangenisstraf. Op denzelfden avond werden te Was- enaar nog twee inbraken gepleegd en wel op den Koninginneweg en den Wit- tenburgerweg. De bedrijver daarvan werd bij de tweede inbraak op hesterdaad be trapt en legde een volledige bekentenis af, waarbij hij tevens nog mededeelde, dat hij ook gepoogd heeft een dame haar hand- taschje te ontrukken. Voor deze feiten veroordeelde de recht bank H.K. tot een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden, waarvan tien maan den voorwaardelijk met aftrek van de voorloooige hechtenis. De 25-jarige F. W. G. H„ die verdacht was van medepHchtigheid in deze zaak, werd van het hem ten laste gelegde vrij- [esproken. Winkeldiefstallen te Bodegraven. Het was een rare combinatie, welke de 56-jarige zwerver J. S. zich op 10 Febr. te Bodegraven had toegeëigend. Hij was op 10 Februari des avonds om 6 uur allereerst gegaan naar den kruidenier F. Batelaan en had daar een flesch Schilletje voor goeden buit verklaard. Vervolgens naar den manifacturier M. Bekker om een stelletje sokken weg te nemen. Daarna was hij naar den assuradeur C. Freeken geto gen en had, zeker op zijn uiterlijk gesteld, een fleschje reukwater gepikt. En toen was hij iet of wat roekeloos geworden, want hij was naar den kleermaker C. Stoppelenburg gestevend, met de flesch Schilletje onder zijn arm, en had daar een kurkentrekker gevraagd om het lekkers op te kunnen drinken. De flesch was openge maakt en de zwerver was met de geopen de flesch weggegaan, zonder den kleerma ker ook maar iets gepresenteerd te heb ben. In de eenzaamheid had de zwerver zich een roes gedronken wat hem gratis logies bezorgde op het politiebureau. Daar was tevens het heele geval uitgekomen toen de winkeliers aangifte hadden gedaan. De Officier van Justitie, jhr. mr. Asch van Wijck, deed even een boekje open over verdachte, die naast Veenhuizen legio kee- ren de gevangenis aan de binnenzijde heeft gezien. Een strenge straf op zijn plaats achtend eischte spr. een jaar gevangenisstraf. Uit spraak 14 April. Brugwachter liet brug te vlug zakken. P. J. van Z., brugwachter van 's-Mole- naarsbrug te Alphen aan den Rijn, had zich hedenmorgen voor de Haagsche Rechtbank te verantwoorden wegens het te vlug laten zaken van de brug, waardoor gevaar was ontstaan voor den gezagvoer der van een motorvaartuig. Het geval had zich als volgt afgespeeld. Op 17 September van het afgeloopen jaar bediende de brugwachter P. J. van Z. 's Molenaarsbrug te Alphen. Uit de richting Woubrugge naderde door de Heymanswete- ring een sleepboot met een schip achter zich. Bij de brug gekomen, gaf de kapitein van de sleepboot drie stooten op zijn lucht- sirene ten teeken, dat de brug voor hem geopend moest worden. In den top van den mast der sleepboot brandden de voor- *gPi. I HOLLANDSCHE BLOEMENFEEST. Waar liggen de mooiste bollenvelden? De K. N. A. C. schrijft ons: De bollen bloeien weerl Schuchter ver toonden zich de crocusjes. Eerst enkelen, als vertrouwden zij het nog niet recht. Het was ook nog zoo vioeg in het jaar. Maar niet zoodra hadden zij de koestering ge veeld van de lente-zonnestralen of het was alsof zij de nog slapsnden toefluisterden toch wakker te women om mede te helpen het voorjaar in te luiden. Ook de narcissen talmden niet lang en nu komt de beurt van de hyacinthen en de vroege tulpen. Hoewel de bollenvelden a.s. Zondag nog niet op hun mooist zullen zijn zal er voor den liefhebber toch voldoende te genieten vallen. Te genieten vooral in de streek tus- schen Sassenheim en Bennebroek, vanouds het centrum van onze wereldvermaarde cultuur. Langs dsn straatweg rijdende van de Haagsche Schouw naar Haarlem, ziet men reeds links en rechts de hyacinthen en tulpenvelden. Men geniet weer van het eeuwig schoone schouwspel van dit voor- jaarsbloemenfeest en onwi.lekeurig rijdt men iets langzamer om het intenser te be leven. Maar dieper onder den indruk komt men als men langs de binnenwegen rijdt, die zich westelijk van den straatweg be vinden. Hier is het pas mogelijk om de pracht van de velden volkomen op den geest te laten inwerken. Talrijk zijn de binnenwegen. Velen zijn zeer goed te be rijden, niet smal en voorzien van een fraai wegdek. Bij anderen is het iets minder best maar gaarne heeft men deze onge makken van den rit over voor de belooning die te wachten staat. Want deze wegen leiden den natuurliefhebber dwars door de velden. Men dringt door tot in het hart van de cultuur waarop wij Nederlanders terecht zeer trotscch zijn. Een kleine moei lijkheid is om in de grootere plaatsen den juisten weg te vinden die toegang tot het dorado der binnenwegen geeft. In Sassen heim bereikt men dit door ongeveer mid den in het dorp de Teylingerlaan in te slaan (richting Noordwijk). Deze laan voert langs de ruine Teylingen en verder naar Noordwijkerhout. In Lisse is het de Stationsweg of de Ach terweg, die men in de richting Ruigenhoqk moet volgen om op het binnenwegennet te belanden, terwijl men in Hillegom de tij dens den bloei onzegbaar mooie Veenen- burgerlaan moet opzoeken die aan het Zuideinde van het dorp t. o. de R. K. Kerk Westwaarts afbuigt. Bezuiden Bennebroek leidt de Nieuwe weg langs tal van bijzonder mooie velden waarover men een wijdsch uitzicht krijgt, doordat het in den weg aanwezige brugge tje den automobilist als het ware op een podium plaatst. Wil men genieten van een buitengewoon mooi uitzicht over de bollenvelden dan verzuime men niet een bezoek te brengen aan den watertoren te Noordwijk aan Zee. Om toegang tot den toren te verkrijgen zal men een kleinigheid" moeten betalen. Behalve de streek tusschen Haarlem en Leiden bezit Nederland nog een centrum voor de bollencultuur, voornamelijk de tul penbollen. Ten Noorden van Alkmaar in de richting Den Helder rijdende, ziet men aan de rechterzijde van het Noord-Hol- landsch kanaal reeds vele tulpenvelden. Een bezoek aan Bovenkarspel, de Koog, Breezand, Midden meer, Medemblik, An- dijk en Enkhuizen is een bezoek meer dan waard. Hier en daar zal men den wagen echter aan den kant moeten zetten, daar voortzetting van den tocht per automobiel ondoenlijk zal blijken, want om in deze streken intens van de bloemen te genieten moet men zich vele overgangen met boot jes en tochtjes over smalle paden ge troosten. Ook in de streek tusschen Haarlem en j\lkmaar, langs de binnenwegen bij Bever wijk en Santpoort treft men bloembollen- velden aan. Maar het centrum van onze Hollandsche bollencultuur ligt toch nog steeds tusschen Sassenheim en Benne broek., Tot slot nog dit. Indien men zich de luxe kan permitteeren om op een door-de-week- sche-dag er tusschen uit te gaan, zoo doe dat dan! Men behoeft dan niet beangst te zijn voor het raken in verkeersknoopen, men rijdt niet in files en men heeft de illusie al'een te zijn alleen met dit onbeschrlj felijke pracht van het Hollandsche kleur- palet, waarvan men tinten en schakeerin gen in volkomen rust kan genieten. Is men echter gedwongen het bezoek op een Zondag te bepalen, dus op den dag, dat het uit den aard der zaak veel drukker is, rijdt dan voorzichtig. Erger U niet als gij niet kunt opschieten. Per slot van rekening bent U toch niet naar de bollenvelden ge togen om er doorheen te vliegen. Elk op onthoud kan slechts winst beteekenen, al is het dan ook soms gedwongen. geschreven lantaarns, het was 's avonds omstreeks negen uur gebeurd terwijl ook aan den voorsteven van de sleepboot eeni- ge lantaarns waren aangebracht ten tee- ken, dat er ee sleep naderde. Op een vijftal meters van de brug had de brugwachter plotseling de brug laten zakken wat voor den sleepbootgezagvoer der onverwachte gevolgen had. De stuur hut van de sleepboot was met een harden slag tegen de zakkende brug gekomen en slechts door ijlings er uit te springen had de kapitein zijn leven kunnen redden. Bij het getuigenverhoor kwam vast te staan, dat de gezagvoerder van de sleepboot de lantaarns uit den. mast had gehaald, het geen een teeken was, dat het schip zoo on der de brug door kon zonder dat zij ge opend behoefde te worden. Ook de lan taarns van de voorplecht waren ingehaald omdat de brugwachter misschien last van verblinding zou kunnen hebben. De brug wachter had echter uit een en ander op gemaakt, dat hij de brug wel weer kon la ten zakken. HEI (SPROOKJE) 293. Anneke en Petertje keken elkaar verbaasd aan. Nee maar, daar begrepen ze niets van. Hans likte bedachtzaam aan zijn pootje. Nee, die begreep er ook niets van. Maar zagen zij goed? Verrukt wezen ze elkaar het groote paleis in de verte aan, waar Petertje woonde. Daar moesten zij naar toe. 294. Eerst stopte Anneke weer een tabletje in de monden van Petertje en de poes en nam er zelf ook één. Ziezoo, nu waren het weer dezelfde kinderen van voorheen en vroolijk stapten zij met poes de weg af, die naar het paleis voerde. Een viertal getuigen décharge uit Al phen verklaarden, dat zij gehoord hadden, dat de brugwachter geroepen had: „Ken je er door" hetgeen aan moest toonen, dat de brugwachter stellig verwacht had, dat toen de lantaarns werden ingehaald, de sleep boot er zoo wel onder door kon en dat hij de brug wel weer kon laten zakken. De Officier van Justitie het woord ver krijgend verwierp het verweer van ver dachte, dat de schipper geroepen zou heb ben: „Ik ga er zoo wel onder door". De brugwachter, was volgens den Officier, bang voor het kwartje, dat de schipper zou moeten betalen. Spr. noemde het hoogst en hoogst roekeloos, zookls verdach te gehandeld heeft. Ook zijn verdediging inzake het strijken der mastlichten gaat niet op evenmin als het strijken van den mast. Verdachte is beangst geweest voor zijn kwartje en daarom is hij zoo opgetreden. De Officier is het er over eens, dat ver dachte een goed brugwachter is, al is hij soms niet soepel genoeg en al is hij niet gemakkelijk. Dit geval kan daarom met een geldboete afgedaan worden, welke spr. ge steld wil zien op 75 subs. 75 dagen. Nadat de verdediger vrijspraak had ge vraagd werd de uitspraak bepaald over 14 dagen. DR. HENRI POLAK TOT 25^- BOETE VEROORDEELD. De Amsterdamsche rechtbank heeft van middag uitspraak gedaan in de strafzaak tegen dr. Henri Polak en hem wegens be- leediging van een volksgroep veroordeeld tot een geldboete van 25.subs. 10 dagen hechtenis. Ook het O.M. had 25.boete geëischt. Dr. Polak had in „Het Volk" van Q Maart 1937 een kroniek geschreven naar aanlei ding waarvan de Amsterdamsche advosaat mr. F. W. Meyer zich als fascist beleedigd achtte. Naar aanleiding van zijn klacht stel de de officier van justitie een vervolging in tegen dr. P. wegens beleediging van een tot de bevolking behoorende groep van personen

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7