DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BINNENLAND DONDERDAG 31 MAART 1938 29ste Jaargang No. 8994 Ste £eid<toh£0ou/fca/iit Telefoon: Redactie 15. Telefoon:'Administratie 935. Adv. en Abonm-tarieven zie pag. 2» Giro 103003. Postbus ÏL Dll nummer bestaat vier bladen. uit V Een hoofdartikel in een Haagsch blad. Men kan schrijven of men kan het niet. Men kan het leeren inderdaad maar niet gemakkelijk! De redactie van een dagblad weet daar om veel te verontschuldigen bij sommige schrijvers van ingezonden stukken. Veel lompe beschuldigingen en grove hatelijk heden kan zij bij dezen vergeven, als zij bedenkt, dat degene, die ze neerschrijft, de kunst van schrijven, de kunst van zijn ge dachten te ordenen en te uiten niet ver staat. De redactie moet in die gevallen we ten te schrappen en te schaven en dan is er nog wel iets fatsoenlijks van te ma ken. Onze collega „De Residentiebode" heeft echter Dinsdag opgenomen, een, blijkbaar ongecorrigeerd, artikel van een ge halte als hierboven bedoeld. En dit als redactioneel geplaatst, zelfs als hoofdarti kel wat des te opvallender is, omdat de redactie niet gewoon is, hoofdartikelen te schrijven. En nu: een hoofdartikel dat ge richt is tegen „De Leidsche Courant"! O n- gecorrigeerd, zooals wij zeiden, want er staan wij overdrijven geen spelde- knop! lompe grofheden in, waarvoor men zich werkelijk schaamt, als men be denkt, dat deze zijn opgediend in het Ka tholieke dagblad van de Residentie. Enkele Katholieken, die wij het artikel lieten le zen, maakten spontaan de opmerking: dat is „Tribune"-taal! Wij zouden ons inder daad schamen voor het peil van die „cul tuur" in onze Katholieke dagbladpers als wij niet zouden willen veronderstellen, dat de hoofdredactie, toen zij dit stuk plaatste, even heeft geslapen. Men weet het: zelfs Homerus dut wel 'ns in! Wfj willen ter illustratie van wat wij hier beweren, eenige lompe en botte opmer kingen uit het artikel citeeren: „De Leidsche Courant was als steeds niet wijs". „De door het blad (De Leidsche Cou rant) gevolgde practjjk verachten wij zonder meer". „Uit wat voor gat. komt dat blaadje". „Methodes, die de „Leidsche Courant" toepast onder de mom van principieele Ka tholiciteit". Wat zegt men van zulk 'n beschaafde, fijne manier van polemiseeren? Een artikel van meer dan een kolom met zulk een soort straat-taal plaatst de „Residentiebode" als hoofdartikel alléén naar aanleiding van dézen zin in een arti kel in de „Leidsche Courant" van Maan dag j.l.: „Ons standpunt ten opzichte van het film- vraagstuk is hetzelfde, als dat van nage noeg de geheele Katholieke pers. Slechts één Katholiek dagblad kennen wij (en dit blad wordt den laatsten tijd rondom Leiden gecolporteerd), dat inzake het opnemen van bioscoop-advertenties een betreurenswaar dig ander standpunt inneemt". Het hier door ons bedoeld blad is de „Residentiebode" heeft den haar passenden schoen aangetrokken het katholieke dag blad van den Haag. Welnu, als men alle franje van het „Resi- dentiebode"-artikel weglaat, dan wordt er een bevestiging in gegeven van wat w ij beweerden. (Beschuldigingen, door a n- deren geuit, nemen w ij natuurlijk niet voor onze rekening!). Wij hebben niets anders beweerd, dan dat wij één Katholiek dagblad kennen, dat inzake het opnemen van bioscoop- advertenties een ander standpunt inneemt, dan wij, dan „nagenoeg de geheele Katho lieke pers" en zulk een ander standpunt, dat wij meenen, dit als betreurenswaardig te moeten kwalificeeren (niet als „onwijs" of als „verachtelijk" zulke projectielen gebruiken w ij niet!). Dit te beweren, is toch ons recht, als wij onze meening kun nen motiveeren. En wij kunnen onze meening motiveeren. De „Residentiebode" neemt ten opzichte van het plaatsen van bioscoop-advertenties een standpunt in, dat wij als „betreurens waardig" hebben gesignaleerd: lo. omdat het in meerdere gevallen voorkomt, dat er in de „Residentiebode" eerst een advertentie wordt geplaatst en daarna een afkeurend oordeel van de redactie; 2o. omdat het in vele gevallen geschiedt, dat in de „Residentiebode" een advertentie wordt geplaatst van een door de Katho lieke Film Centrale afgekeurde film, daar deze film door de redactie van de „Re sidentiebode" is goedgekeurd of toelaatbaar geacht. Wij moeten erkennen, dat het sub 1 en sub 2 genoemde ook wel 'ns in een ander Katholiek dagblad voorkomt. Maar dit zijn uitzonderlijke gevallen. Van het innemen van een ander standpunt kan men bij deze bladen niet spreken, en zeker niet o.i. van het innemen van een betreurens waardig ander standpunt, dan dat, door K.F.C. en door „nagenoeg de geheele Ka tholieke pers" ingenomen. Wij willen hopen, dat de schrijver van het artikel in de „Residentiebode" zal er kennen, dat wij recht hadden te schrijven, zooals wy schreven, omdat wij onze mee ning deugdelijk kunnen fundeeren tenzij hij meent, dat hij alléén er een meening op na mag houden. Wij durven niet hopen, dat hij zal inzien, dat hij in de bestrijding van onze meening banale grofheden en grove hatelijkheden heeft gebezigd, die zijn ver beneden de standing van ieder Katholiek dagblad, ook van de „Residentiebode". Misschien dat de hoofdredactie van het blad dit den schrijver aan het verstand kan brengen, en misschien wil zij dan tegelijkertijd wij zullen ons echter niet beklagenswaardig gevoelen als 't niet geschiedt! ons haar verontschuldigingen aanbieden. Onze eenheid bewaren Zoo goed als alle Katholieke bladen heb- ken begrepen, dat het noodig was, om ver warring in de begrippen te voorkomen of te herstellen, eenig commentaar te plaatsen bij de bekende plechtige verklaring van de Oostenrijksche Bisschoppen. Hier had de Katholieke pers een taak, een plicht van voorlichting te vervullen omdat Nederlandsche lezers van het be doeld schrijven van de Oostenrijksche Bis schoppen, helaas, maar al te gemakkelijk onware, onjuiste conclusies daaruit trek ken! Aan een toelichtend artikel in de „Tijd" willen wij hier het volgende ontleenen: „Aan de onchristelijke theorieën, welke onder het nationaal-socialistische régime verbreiding hebben gevonden, is geenerlei concessie gedaan. De Oostenrijksche bis schoppen zullen straks zoo noodig in de ver dediging van het geloofsgoed en de rechten der Kerk ongetwijfeld voor hun Duitsche broeders niet onder doen. Zij hebben ech ter, in dit begin van een rekening, met een even groot als moeilijk gebaar aan den „keizer" alles gegeven, wat hij by moge lijkheid kon vorderen, verwachtend, dat Gods rechten evenzeer zullen worden geëerd. De meest recente geschiedenis geeft aan deze verwachtingen geen sterken onder grond. Alleen de toekomst en waarschijn lijk reeds de naaste toekomst kan uitwijzen, of zij desondanks terecht werd gekoesterd. Voor ons in het buitenland bestaat er evenmin grond om deze verwachting te deelen als om haar te veroordeelen; wach ten wij de taal der feiten af'. Het advies, door de „Tijd" in den laatsten regel gegeven, onderstreepen wij gaarne het is zoo geheel in overeenstemming met wat wij Dinsdag schreven: „In deze dagen na de jongste gebeur tenissen in Oostenrijk vooral! is kalmte in rustige afwachting zéér noodzakelijk! Natuurlijk bedoelen wij hiermede niet: slapheid in denken en traagheid in doen; dat is iets heel anders. Maar wat er gebeurt en waarvan vaak de beteekenis, noch opzichzelf noch in de gevolgen, kan worden overzien, moet ons niet opstuwen tot onrustige gejaagdheid noch neer-drukken in moedeloos pessi misme". En dan willen wij ook dit nog een hier herhalen en met allen nadruk herhalen: Wij kunnen en wij zullen sterk staan sterk in het belang van Vaderland en van Kerk als wij in ongebroken eenheid ons scharen achter onze Bisschoppen! DE WERELD IN VOGELVLUCHT ROME: Mussolini heeft gisteren in den Senaat een vrij krijgshaftige rede gehou den, welke vooral bestemd was voor „bin- nenlandsch gebruik". Hij gaf een beeld van de capaciteiten van leger, vloot en lucht macht en zeide, dat Italië er naar streeft de manschappen en het materieel voor te bereiden op een snellen, een „integralen" oorlog, waarin de luchtmacht een belang rijke taak zal hebben te vervullen bij het desorganiseeren van de vijandelijke centra achter de linies. De Duce kondigde aan, dat hij zelf in tijd van oorlog het opper bevel zal voeren. Tot besluit herinnerde hij aan de voorspelling van den „Italiaan Napoleon Bonaparte", dat de Italianen eens de beste soldaten van de wereld zou den zijn. Wij zijn in dezen tijd heel wat gewend. Vóór 1914 zouden wij verschrikt zijn op gesprongen en ons hebben afgevraagd, of dat oorlog beteekent. Tegenwoordig lezen wij een dergelijke rede met middelmatige belangstelling en wachten met gelatenheid af, wat de toekomst brengen zal. Voorts heeft de Kamer op voorstel van Ciano een wetsontwerp aangenomen, waar bij de rang van eersten maarschalk van het rijk wordt ingesteld. Deze rang is toege kend aan den koning-keizer en aan den Duce. De vraag is nü, wie van die twee „eer sten" nu de eerste van de eersten is. SALAMANCA: Het rechtsche hoofd kwartier in Spanje meldt, dat de troepen van generaal Yague voor de poorten van Lerida zijn aangekomen. Zij stuitten daar op eenigen tegenstand, vermoedelijk om den aftocht te dekken. Daarna verwacht men, dat Lerida prijs zal worden gegeven. HANKAU: De Japanneezen schijnen in de provincie Sjantoeng toch wel degelijk in de knel te zijn gekomen. Zij zijn in vol len aftocht naar het Noorden en de Chi- neezen zitten hun op de hielen. Het is moeilijk om over de waarde van deze nederlaag te oordeelen, maar in ieder geval wordt de tegenstand der Chi- neezen erdoor versterkt. WAT ANDERE BLADEN NADERE OPHELDERNG. De Gel de rlander van gisteren schrijft: „We zullen wel niet behoeven te zeggen, dat het Oostenrijksche Episcopaat, evengoed als het in hel verleden deed, blijft vast houden aan datgene, wat krachtens Haar Goddelijke zending, tot de taak der Kerk behoort", aldus hebben we gisteren opge merkt in verband met de gepubliceerde verklaring der Bisschoppen van Oostenrijk. Thans blijkt, dat Zondag in alle Oosten rijksche Kerken nog een tweede verklaring is voorgelezen, die evenwel niet in de pers aldaar is gepubliceerd. Die verklaring was van de hand van Kardinaal Inmtzer en luidt als volgt: „Om ieder misverstand ten aanzien van de verklaring, die Zondag zal worden afgelegd, te voorkomen, moet er de aandacht op gevestigd worden, dat deze verklaring is opgesteld met volledige waarborgen van alle rechten van God en Kerk". Met volledige waarborgen van alle rech ten van God en de Kerk. Vanzelf sprekend natuurlijk. De Kerk kan noch mag de Haar door God gegeven rechten prijsgeven. Zij handhaaft deze onverzwakt. Dus ook in de Oosten rijksche Kerkprovincies. Daaruit volgt wederom vanzelf sprekend, dat de Herders der Kerk in Oostenrijk even zeer zullen protesteeren, wanneer de rech ten der Kerk daar worden aangetast. Met dat al zal het op niet weinigen ge ruststellend werken, dat de hoogste Kerke- dijke autoriteit in Oostenrijk, Kardinaal Innitzer, aan ae Zondag in de kerken voor gelezen herderlijke verklaring in onmiddel- "ijk verband daaraan de bovenaangehaalde tweede verklaring heeft toegevoegd, hoe vanzelfsprekend dit ook is. Eén ding bevreemdt slechts. En dat is hei feit, dat in de Oostenrijk sche en Duitsche bladen die tweede ver klaring niet is weergegeven. Dat moet te denken geven. Intusschen is opk uit die halve mede- deeling duidelijk gebleken, hoe voorzichtig heid geboden is bij de beoordeeling van toestanden, die ons maar ten deele bekend zijn. Door de aanvullende mededeelirgen, die de „Osservatore Romano" heeft gedaan, :s opgehelderd, wat uit onvolledige berichten sommigen onbegrijpelijk scheen en zelfs tot eenige verwarring aanleiding kon geven. Zooals steeds, blijkt ook hier weer, dat de Katholieke Kerk altijd en overal zich zelve gelijk blijft. VOORNAAMSTE NIEUWS De heer J. W. Vuurpijl, die vandaag zijn zilveren dienst jubileum herdenkt bij de fa. Vroom en Dreesman. Amerikaansche initiatief in zake politieke uitgewekenen De regeeringspensdienst meldt: Onder betuiging van haar waar deering voor het door de Ameri kaansche regeering genomen initia tief, heeft de Nederlandsche regee ring zich bereid verklaard, zich te doen vertegenwoordigen in het co mité, dat op voorstel van de Ameri kaansche regeering zal bijeenkomen ter bespreking van de maatregelen, die ten behoeve van politieke uit gewekenen kunnen worden ge nomen. PRINS BERNHARD NAAR HET BUITENLAND. Men bericht ons, dat Prins Bernhard Dinsdag, in gezelschap van Prins Aschwin, voor eenige weken naar het buitenland is vertrokken, ter bevordering van zijn defi nitief herstel. HOOGE RAAD VAN ARBEID. Burgemeester Kampschöer benoemd. Bij K. B. van 23 Maart is op zyn verzoek aan den heer J. Th. Verheggen te Bugge- num (L.) eervol ontslag verleend als lid van den Hoogen Raad van Arbeid, onder dankzegging voor de door hem in die func tie bewezen diensten, en is als zoodanig benoemd de heer G. W. Kampschöer te Monster (Z.-H.). VOOR DE VERSTERKING DER WEERMACHT. Totaal der bijdragen thans bijna ƒ46.000. Uit een nieuwe lijst van bijdragen voor de versterking der defensie blijkt, dat tot heden een totaal is bereikt van ƒ45.712. Bij de Vereeniging van nationale veilig heid is tot dusver in totaal gestort 3482. DE UITVOER VAN TUINBOUW PRODUCTEN NAAR DUITSCHLAND. Onder controle van de groenten- en fruitcentrale. Het bestuur van de groenten- en fruit centrale heeft, naar het „Hbld" verneemt, besloten dat de exporteurs van groenten en fruit van al hun transacties met Duitsch- land binnen 24 uur een gespecificeerde op gaven moeten indienen van de factuur- waarde. Allereerst moeten de exporteurs van el ke partij opgeven het gewicht of aantal stuks, benevens waar, wanneer en tegen welken prijs deze is ingekocht. Vervolgens moeten zij opgeven de wijze van verlading, de soort van de emballage, de verpakkings- kosten, het rijloon, alles gesplitst in mate riaal, loon, huur enz. Zoo ontstaan drie be dragen: inkoopbedrag, verladingskosten en algemeene onkosten plus brutowinst, te zamen uitmaken het factuurbedrag. Aangezien de exporteurs op de bestaan de aanvrage voor een monopolie-overeen komst reeds den naam van zijn Duitschen afnemers, dan verkoopprijs en de leve ringscondities moet mededeelen, legt hij dus voortaan zijn boeken volledig open aan de Centrale. DE UITVOER VAN EIEREN. 1937 een gunstig jaar. Onder voorzitterschap van dr. L. G. Kor- tenhorst te 's-Gravenhage is te Utrecht de jaarlijksche vergadering van het Neder- landsch eierencontrole bureau gehouden. De vergadering werd mede bijgewoond door ir. R. P. Bonthuis, inspecteur van Buitenland De opmarsch van Franco's troepen be dreigt thans Lerida. (2de blad). De Japanners ln de knel in Sjantoeng. (2de blad). Een krijgszuchtige rede van Mussolini. (2de blad). Een nieuwe regeering ln Roemenië. (2de blad.). Een tornado richt groote verwoestingen aan in de Ver. Staten. (2de blad). Binnenland Nederland en het vraagstuk van de op neming van vluchtelingen. (1ste blad). Prins Bernhard is gisteren met Prins Aschwin voor eenige weken naar het bui tenland vertrokken. (1ste blad). De jaarlijksche vergadering van het Ne derlandsche eiercontrolestation; gunstige cijfers over den eierexport in 1937. De uitvoer van tuinbouw-producten naar Duitschland. (1ste blad). Benoeming van een Nederlandschen Mis sie-bisschop. (2de blad). den landbouw, hoofd van den buitenland- schen landbouw-voorlichtingsdiènst. De voorzitter deelde in zijn openings woord mede, dat in 1937 ruim 980 millioen eieren zijn uitgevoerd, d.i. 150 millioen meer dan in het vorige jaar, Uit de cijfers van de door het N. E. B. voor uitvoer goed gekeurde eieren van het jaar 1932 af, on derverdeeld in de onderscheiden rubrieken blijkt, dat de teruggang in den export na 1932 thans weer voor een belangrijk deel is teniet gedaan. Treffend is de sterke stij ging van de rubriek koelhuiseieren. Deze vindt haar oorzaak in het feit, dat in 1937 voor het eerst de mogelijkheid werd ge opend om Nederlandsche eieren hier te lande in entrepot op te slaan. De opslag in Nederlandsche koelhuizen is daardoor sterk bevorderd. Het Nederlandsche ei is uitstekend geschikt om gekoeld te worden, waardoor verschillende buitenlandsche koopers voor opslag in koelhuizen de voor keur aan onze eieren geven. De export van kalkeieren is in vergelij king met 1936 iets toegenomen in tegen stelling met vorige jaren. In 1937 was Engeland evenals in 1936 onze voornaamste afnemer van eieren. Daarop volgde Duitschland. De uitvoer naar dit land was grooter dan in 1936, doordat ruimere betalingscontingenten voor eieren beschikbaar werden gesteld, terwijl ca. 40 millioen eieren op het z.g. Deterding-con- tingent werden geëxporteerd. De uitvoer naar België en Spanje nam af, naar Zwitserland en Frankrijk gingen wat meer eieren dan verleden jaar. In vergelij king met den export naar Engeland en Duitschland blijven deze kwantums be trekkelijk gering. KADERDAG R.K.S.P. Algemeen onderwerp: Ons nationaal 4 bewustzijn Op een Kaderdag der R.K. Staetspartij, die, zooals gemeld, op Zaterdag 23 en Zondag 24 April in het pensionaat „St. Louis" te Amersfoort zal worden gehou den, spreekt Zaterdagmiddag de heer G. W. J. van Koeverden, voorzitter der R.K, S.P. in den kring ArnhemNijmegen, over: Het vraagstuk der z.g. kleine boe ren. Onder den indruk van de onrustbarende politieke ontwikkeling in midden-Europa, welke in de laatste weken is doorgebro ken, leek deze AmersfoortscJ^e Bijeen komst een bij uitstek aengewezen gelegen heid om het kader der Partij nog eens te doen voorhouden, hoezeer het Neder landsche volk aanspraak maakt op de er kenning en beleving van zijn eigen ka rakter, eigen geesteshouding, eigen ge schiedenis en eigen godsdienstige en staat kundige ontwikkeling. Deze overwegingen deden de keuze ves tigen op het onderwerp: Ons nationaal bewustzijn. Zaterdagavond zal mr. E. Sassen uit 's Hertogenbosch een inleiding houden over: Verdieping van ons nationaal besef goed recht en thans zeker dure plicht! Zondagmorgen houdt Generaal-Mapoor jhr. J. Th. Alting von Geusau, Comman dant der le divisie te 's Gravenhage, een inleiding over: De strategische positie van Nederland en haar eischen aan de Neder landsche weermacht te stellen, waarna Dr. H. W. J. Moller, lid van de Tweede Kamer le Tilburg, spreekt over: Christelijke staatkunde voor het behoud onzer natio nale cultuur. Des middags zal de partijvoorzitter een samenvatling der gedachtenwisseling in practische conclusies geven voor het ver- den* werk.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1