OMGEVING WOENSDAG 30 MAART 1938 DB I.B'i'SCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 VEREENIGINGEN VOOR ZIEKENHUIS- VERPLEGING IN DE BLOEMBOLLEN STREEK. Algemeene vergadering van het Streekverband. Het Streekverband „Bloembollenstreek" van Vereenigingen voor Ziekenhuisverple- ging in Nederland hield Dinsdagavond in „De Verg. Turk" te Leiden haar jaarlijk- sche Algemeene vergadering onder leiding van den voorzitter van het Streekverband, den heer P. P. de Koning van Leiden. De heer de Koning opende de vergade ring met een woord van welkom tot de tal rijke aanwezigen, in het bijzonder tot de heeren C. Stolk en J. W. Buyze, resp. voor zitter en secretaris van de Federatie van Ver. voor Ziekenhuisverpleging in Neder land. Na het openingswoord van den voorzit ter werden door den secretaris, den heer C. H. Steen winkel Jr., van Lisse, de notulen der vorige Algemeene Vergadering gele zen en vastgesteld. Hierna volgde het jaar verslag van den secretaris, waarin deze mededeelde, dat in het algeloopen jaar we derom een drietal vereenigingen tot het Streekverband zijn toegetreden, n.l. de ver eenigingen „Ziekenzorg" te Sassenheim, „Voorzorg" te Katwijk aan den Rijn en „Draagt Elkanders Lasten" te Valkenburg. In totaal zijn thans bij het Streekverband aangesloten 14 plaatselijke vereenigingen uit de Bloembollenstreek met een totaal aantal van 70.000 verzekerden. In het jaar verslag werd mededeeling gedaan van de instelling van het Instituut „Controleerend Geneesheer". Tot Contr. Geneesheeren wer den benoemd dr. H. den Boer te Noordwijk en dr. F. J. Rassers te Leiden. Het ligt aan de vereenigingen geheel vrij aan dezen controledienst deel te nemen. Het instituut heeft practisch reeds zeer heilzaam ge werkt, gezien het resultaat dat door de ver schillende vereenigingen reeds bereikt werd. De voorzitter deele vervolgens mede, dat door het Streekverband in samenwerking met het Streekverband „Rijnland" getracht wordt voor de aangesloten vereenigingen speciale contracten af te sluiten me.t de particuliere ziekenhuizen en heeren spe cialisten en chirurgen. De conferenties over deze materie zijn nog niet geheel beëin digd, doch er wordt een gunstig resultaat verwacht. In dit verband werd door den heer Tibboel van Lisse opgemerkt, dat er veel patiënten in het Acad. Ziekenhuis worden afgewezen wegens plaatsge brek, doch dat hier eigen'ijk meer ge sproken moet worden van een gebrek aanbeschikbare bedden cn niet van ruimte. Op zijn voorstel zal deze zaak in handen gegeven worden van het Hoofdbestuur der Federatie, welke deze zaak ter kennis zal brengen van den Minister met verzoek hierin verbete ring te brengen. Als ingekomen stuk was nog aanwezig een schrijven van Zuster C. Corver uit Leiden, welke speciaal is belast met de Maatschappelijke zorg van Ziekenhuispa tiënten. In dit schrijven werd het doel en streven van deze instelling juist omschre ven en er op gewezen dat dit werk, „Maat schappelijk Werk in de Ziekenhuizen te Leiden" ook voor de buitengemeenten van groot belang is te achten en deswege fi- nantieele steun van dit mooie werk zeer aan te bevelen is. Na de pauze werd de Beschrijvingsbrief voor de Alg. Verg. der Federatie te Utrecht in behandeling genomen, waarbij de secre taris der Federatie, de heer Buyze, de noo- dige toelichting gaf. Voorts werd hierbij ook het woord gevoerd door den heer G. Stolk, voorzitter der Federatie, welke spe ciaal het voorstel ot het instellen eener FTaude-verzekering belichtte en.er op wees, dat hier een groot belang voor de toekomst op het spel staat met het oog op het voort bestaan der vereenigingen, meer speciaal de kleinere vereenigingen. Hij wekte op tot eendrachtige samenwerking in deze. Op voorstel van den heer Tibboel van Lisse zal in samenwerking met het Streek verband „Rijnland" getracht worden eenige verruiming teverkrij g é'n van het aantal bezoekdagen in het Acad. Ziekenhuis te Leiden en tevens om hetbezoek- uur, thans van 1 tot 2 uur, een uur te verlaten, waardoor het voor bezoekers van buitenaf gemakkelijker zal zijn de patiënten te bezoeken. Nadat de heer Tibboel den voorzitter en het bestuur dank had gebracht voor haar veel werkzaamheden, sloot de voorzitter deze goed bezochte vergadering. HILLEGOM Overheidspersoneel „St. Paulus". Gisteravond hield de afd. Hillegom van den Ned. R.K. Bond van Overheidsper soneel haar jaarvergedering n den Bond. De opkomst was bevredigend. Her jaar verslag gaf aan, dat het ledental gelijk bleef, dat 2 ledenvergaderingen en 5 be stuursvergaderingen werden gehouden. Ook hiervoor werd een verdiend dank woord gesproken. De penn. sloot zijn boeken met een batig saldo van 19.80. Tot lid der Controle-commissie werd in de vacature Adamse gekozen de heer C. H. v. Berkel. De aftredende secretaris, de heer N. J. van Beelen, werd met alg. st. herkozen. Besloten werd een bijdrage te geven voor een grafmomument voor den heer Guit, z.g.; herdacht werd, wat deze werker voor den bond deed. Hierna had een bespreking plaats inzake het a.s. zilveren jubileum der afdeeling. Door het bijeenbrengen van extra giften zal dit feest waardig worden gevierd. Bij ver hindering van den heer Sewalt, werd diens rede uitgesteld. De rondvraag was van huishoudelijken aard. De Geestelijke Adviseur, kapelaan Schneiders wekte de leden op krachtig te blijven strijden voor de principieele organisatie. KATWIJK AAN DEN RIJN Geslaagd. De heer C. Compeer, leer ling van de 3-jarigen avondcursus op de Ambachtschool te Leiden slaagde voor het diploma Auto-techniek. Lustrum. De R.K. Voetbalvereni ging „K.R.V." denkt binnenkort het 1ste lustrum te vieren. Men heeft hiervoor naar we vernemen, grootsche plannen. Het feest zal des Zondags gevierd wor den en dus wordt het ingezet met een al gemeene H. Communie onder de Vroeg mis, waarna gemeenschappelijk ontbijt in het parochiehuis. Des middags zullen er meerdere voetbalwedstrijden gespeeld worden, waarvoor al enkele prijzen be schikbaar zijn. Zoo heeft b.v. „De L e i d- che Courant" een groote zilveren medaille geschonken. Des avonds zal er een feestvergadering in het parochiehuis gehouden worden. Over het programma van dien avond later. Behalve de leden zullen op dien avond donateurs toegang hebben. OEGSTGEEST SCHIETWEDSTRIJDEN BIJZ. VRIJW. LANDSTORM. Gisteravond werd in een der lokalen der C. L. School een onderlinge schietwedstrijd met K.S.O.-geweer gehouden door den Bijz. Vrijw. Landstorm. Aan deze wedstrijd werd deelgenomen door schutters uit onderstaande plaatsen: Leiden, Leiderdorp, Katwijk, Rijnsburg, Valkenburg en Oegstgeest. Totaal namen 49 schutters aan deze wedstrijden deel. Er werd geschoten in series van 5 patronen. De uitslag was als volgt: Katwijk 2306 punten, Oegstgeest 2275, Leiderdorp 2265, Rijnsburg 2251, Valkenburg 2209, Leiden 2204. De zilveren wisselbeker beschikbaar ge steld door Overste Boots werd gewonnen aoor Afd. Katwijk. De navolgende me dailles werden uitgereikt: medaille der ge meente Katwijk aah afd. Katwijk; medaille der gemeente Oegstgeest aan afd. Oegst; ït; medaille der gemeente Rijnsburg aan afd. Rijnsburg; medaille der gemeente Lei derdorp aan afd. Valkenburg; medaille van Leidsoh Dagblad aan afd Leiden. Na afloop van de wedstrijden sprak de heer Sanders als plaatsiijk leider van den ;.V.L. eenige woorden van dank aan de beide aanwezigen Oversten de heeren Boots en Karres. Hun aanwezigheid wordt ten zeerste op prijs gesteld. Hij dankte tevens ce heeren Burgetn. Brug uit Leiderdorp, Burgem. Gerrevink en Overste Juta. Hij wees vervolgens op de gehouden bijeen komsten der plaatselijke leiders, die vol komen geslaagd zijn. Hierna werden de prijzen uitgereikt door Overste Boots, gewonnen op de competitie wedstrijden, die daarbij toepasselijke woor den sprak. Hij bracht daarbij dank aan de Leidsche pers voor de door haar beschik baar gestelde medailles, en voor de gesteun de propaganda. Spr. sprak zijn bewondering uit over het bereikte resultaat, dat getuigde van goede geoefendheid en schietvaardigheid. Hij gaf de verzekering, dat dit ten hoogste wordt gewaardeerd en bracht vervolgens dank aan de plaatselijke leiders. De heer Sanders sprak tenslotte nog en kele woorden en dankte Overste Boots en Karres voor hun bemoeiingen en werk zaamheden in het belang van den B.V.L. ,De avond had een geanimeerd verloop werd besloten met het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus. De personeele pi^jzen- werden gewonnen door: Glasbergen, Rijnsbrug, 50 pnt. Ie prijs; Spek, Leiderdorp, 49 pnt 2e pr.; v. d. Meij, Rijnsburg, 48 pnt., 3e pr.; v. Egmond, Val kenburg, 48 pnt. 4e pr. v. Gugten, Rijnsburg 48 pnt. 5e pr.; P. Leget, Oegstgeest, 48 pnt. 6e pr.; J. Verhage, Rijnsburg, 47 pnt. 7e pr.; v Sluis, Leiden, 47 pnt. 8e pr Schoneveld Rijnsburg, 47 pnt. 9e pr.; Teesink, Leiden. 47 pnt. 10e pr.; Meivogel Katwijk, 47 pnt. Ue pr.; J. Teleng, Leiden, 47 pnt. 12e pr.; M. Dofferhof, Oegstgeest, 47 pnt. 13e pr.: J Kort, Valkenburg, 47 pnt 14e pr.; J. Imthorn, Valkenburg, 47 pnt. 15e pr.; Scheele, Leiden, 47 pnt. 16e pr.; F. Smit- horn, Katwijk, 46 pnt., 17e pr.; Pauw, Lei derdorp, 46 pnt. 18e pr.; Ouwehand, Kat wijk, 46 pnt. 19e pr.; J. Post, Valkenburg, 46 pnt. 20e pr.; J. v. Abswoude, Oegstgeest, 46 pnt., 21 pr.; B. v. Tol, Leiderdorp, 46 pnt. 22e pr.; Ringeiberg, Leiden, 46 pnt. 23e pr.; L. v. Nieuwkoop, Oegstgeest, 46 pnt. 24e pr.; J. Wassenaar, Leiden. 45 pnt., 25e pr.; Barkema, Leiden, 45 pnt. 26e pr.; J. Bik, Katwijk, 45 pnt. 27e pr.; Bronk, Leiden, 45 pnt. 28e pr.; Zwaan, Leiderdorp, 45 pnt. 29e pr.; J. Grootendorst, Valkenburg, 45 pnt. 30e pr.; J. v. d. Luyt, Oegstgeest, 44 pnt. 31e pr.; Schouls, Leiderdorp. 44 pnt. 32e pr.; Peet, Valkenburg, 44 pnt. 33e pr.; D. Was senaar, Leiden. 44 pnt. 34e pr.; M. Brussee, Valkenburg, 44e pnt. 35e pr.; v. Rij, Valken burg, 44 pnt. 36e pr.; Mij kamp, Leiden 44 pnt. 37 pr. Zwemvereeniging „Poelmeer". Gisterenavond hield genoemde vereeni- ging haar algemeene jaarvergadering onder voorzitterschap van dr. H. W. Borgerhoff Mulder. De belangstelling was slechts matig. Bij de opening herinnert de voor- Uit de geschiedenis der Parochie Nootdorp. De klok was er, de toren kwam achteraan Het „schandelijk verraad van een sciiifn- vriend" De Pastoor rekende op Wilsveen, doch rekende verkeerd Twee kerken, en één te veel Waar is het geld gebleven VIII door A. N. DUYNISVELD pr. Na den dood van Jacobus de Haan werd Petrus Antonius Kervel pastoor te Noot dorp. Hij was geboren te Gouda den len September 1772, en werd priester gewijd op 6 Aug. 1805 in de kerk te Warmond, door Mgr. Van Velde de Melxoy. Daarna was 'hij kapelaan te Rotterdiaim bij pastoor Vrede- veld. Te Nootdorp bleef hij tot 1819, en werd toen pastoor in de St. Jarissteeg te Leiden, waar hij overleed op 10 Juli 1846. Sinds 1843 was hij aartspriester van Holland en Zeeland, en onder zijn aartspriesterschap werd het seminarie Hageveld van Velzen verplaatst naar Voorhout. 1 Pastoor Kervel heeft het oude en ver vallen schuurkerkje te Nootdorp gerestau reerd, verbouwd en verfraaid. In het Memorieboek voor den pastoor 2) vertelt hij zelf uitvoerig, wat door hem aan kerk en pastorie werd gedaan, en welke ontzettende moeilijkheden, vooral op finan- tieel gebied, hij daarbij heeft ondervonden. Toen pastoor Kervel te Nootdorp kwam, den 7den September 1813, begon hij al dadelijk, zooals hij aanteekende, met een reglement te maken voor het kerkbestuur. Daarbij werd, geleerd door wat zijn voor ganger De Haan had ondervonden, het trac- tement van den pastoor vastgesteld op 400 gulden. Tot op dien tijd was er op Zon- en feest dagen slechts één H. Mis geweest; pastoor Kervel begon met op die dagen twee maal de H. Mis te lezen. Nog in het zelfde jaar werd een aanvang gemaakt met de restauratie van kerk en pastorie. Het kerkje was waarschijnlijk nog het zelfde gebouwtje, dat reeds, door pas toor Van Outshooren was bediend, en had herstelling meer dan noodig. Ook het in terieurder kerk werd verfraaid en versierd; de ornamenten hersteld of vernieuwd. Om aan het benoodigde geld te komen stelde de pastoor een collecte in op iederen eer sten Zondag van de maand. In 1815 had pastoor Kervel het plan om een eigen kerkhof aan te leggen. Aanvan kelijk mislukte dit evenwel door een, zoo als hij zegt „schandelijk verraad van een schijnvriend". Ten slotte kwam het eigen kerkhof toch tot stand, en werd het op 7 Mei 1817 door dekerr G. van Lieshout inge zegend. Intusschen, toen het plan voor een eigen kerkhof dreigde te mislukken, was pas toor Kervel, die niet stil kon zitten, begon nen aan den bouw van een toren aan het oude kerkje. Om geld daarvoor in te zame len ging hij zelf met zijn kerkmeesters rond bij de katholieken. Toen er voldoende geld bijeen was om te kleinen beginnen, kreeg de dorpstimmerman, Noordermeer gehee- ten, de opdracht. Deze echter bedankte om dat hij terecht meende, dat dit werk boven zijn krachten ging. In al zijn ijver had de pastoor inmiddels ook reeds bij Petit en Fritsen de klok besteld voor den nog te bouwen toren Nadat de dorpstimmerman bedankt had voor het werk, vond men een aannemer te Warmond tot den bouw bereid, voor een som van 900 gulden. Ook bij den torenbouw ondervond de pastoor zeer veel tegenwerking, evenals bij den aanleg van het kerkhof. Volgens pastoor Kervel „vond de satan in den ver- radelijken tegenwerker van het plan om een kerkhof aan te leggen, ook zijn dienaar in het opbouwen van eenen toren te dwars- boomen". Evenwel ging alles door; de klok, die reeds klaar was gekomen, werd, of schoon de toren nog nie+ gereed was, den 21sten Augustus, plechtig ingezegend door Van Banning. Tijdens den torenbouw en het geheel op nieuw optrekken van de gevel der kerk, werd het rieten dak vervangen door pan nen. Door dat alles kwamen de kosten na tuurlijk ver boven de oorspronkelijke ra ming. Daarbij wist de pastoor van geen ophouden. In 1817 werd een klein huisje, dat voor den ingang van de kerk stond, „een bouwvallig en onaanzienlijk krot, dat in de dagen der vervolging voor het Huis des Heeren moest geplaatst worden", en dat nu nog dienst deed als kosters woning, afgebroken, wijl het volgens den pastoor het nu zooveel verbeterde kerkgebouw ont sierde. Tot de voortdurende restauraties aan kerk en pastorie, en de aankoop van vele kerksieraden, was pastoor Kervel, behalve door collecten, ook door vele vrijwillige giften en gaven der Nootdorpsche katho lieken, wier belangstelling voor het werk 'toenam, naarmate zij de resultaten zagen, in staat gesteld. Maar ten slotte kwam hij toch in geldverlegenheid en kon de reke ningen niet betalen. Daarom was het voor hem, zooals hij neerschreef in zijn memorie boek, een verlichting in zijn geldelijke zor gen, dat in 1818 de buurtschap Wilsveen van Zoetermeer afgescheiden, bij de ver plaatsing der Voorwegsche kerk, gevoegd werd bij zijn Statie, waardoor niet alleen het getal katholieken met 80 communican ten vermeerderde, maar welke katholieken ook iets, zoo hoopte hij, voor de kerk van Nootdorp zouden meebrengen. De pastoor hoopte n.l. dat zij het aandeel, ontvangen uit de opgeheven kerk aan den Voorweg, zijnde een bedrag van 926 gulden, en eenige sieraden, hen toegewezen, als behoorende tot de kerk, zouden schenken aan hun nieuwe Statie. En dit alles was den in gel delijke moeilijkheden verkeerenden pastoor uitermate welkom. Jammer genoeg is het anders afgeloopen. Onder de aanteekenin- gen van pastoor Simmers, die van 1835 tot 1350 de Statie bediende, vond ik een en an der over de afscheiding van Wilsveen van Zoetermeer en de voeging ervan bij Noot dorp, welke gegevens pastoor Simmers had overgenomen uit een boekje, dat hij ter inzage had gekregen van een zekeren Cor nells Rijneveen, iemand die in deze kwestie een groote rol had gespeeld. In deze aanteekeningen lezen wij dat de kerk aan den Voorweg stond „vlak voor de woning van Maarten van Geest of vlak voor cavel elf in de nieuwe polder gelegen." Over de voorgenome verplaatsing daarvan zijn „groote discoursen ontstaan in 't jaar 1815, en pastoor Van Stockum daar sterk voor was. En bij gevolg den 5en November 1816 een besluit gekregen van de Gedepu teerde Staten alsdat de kerk in 't dorp van Soetermeer kon opgebouwd worden mits de godsdienst in de oude kerk, staande aan den Voorweg, ongehindert moest blijven. Maar zoo gauw als de nieuwe kerk op Soe termeer klaar was is de pastoor vertrok ken en de oude kerk gesloten op den 6en December 1817, waaruit groote twiste en kwesties gesproten zijn." Door tusschen- komst van de Staten werd een schikking getroffen: beide kerken zouden in gebruik blijven. Aldus werd overeengekomen den lOden Maart 1818. Men zag echter al heel spoedig in, dat twee kerken een te groote last beteekenden voor de draagkracht der Statie, en zoo werd een nieuw contract ge sloten, waarbij de katholieken van Wils veen van hun kerk afzagen, en als hun aan deel in de oude kerk zouden ontvangen een bedrag van 900 gld., plus eenige kerksie raden, zooals communiebank, koperen kroon enz. Daarbij verkregen zij van den aartspriester de verzekering, dat zij ge voegd zouden worden bij de Statie Leid schendam, maar „daarvan veranderd zon der goedkeuring van de gemeente en naar de kerk van den Veenweg gezonden." Al dus beweert genoemde Rijneveen in zijn boekje. Want .pastoor Cornelissen (van 1850 tot 1864 ie Nootdorp) teekent hier over aan in het memorieboek, dat dit niet geheel juist is. De katholieken van Wils veen hebben wel degelijk de keus gehad tusschen Nootdorp en Leidschendam, dat minstens tien minuten gaans dichter bij lag als de eerstgenoemde. Toch kozen zij Nootdorp omdat de Veen- weg, de verbindingsweg met Nootdorp voor de droogmaking der Nootdorpsche plassen in veel betere conditie was dan de Kost- verloren weg, die de verbinding vormde met Leidschendam. Eerst na de verbetering van den laatsten weg zijn vele katholieken uit Wilsveen be gonnen te Leidschendam ter kerke te gaan. Toen probeerde de genoemde Rijneveen, die „een dwarsdrijver" genoemd wordt, „een man met eenig geld en invloed", de buurtschap Wilsveen bij Leidschendam ge voegd te krijgen maar vond bij die pogin gen te weinig aanhang. Om in den toekomst op alles voorbereid te zijn, zoo vertelt pas toor Cornelissen verder, hield hij een af zonderlijke administratie voor Wilsveen voor wat betreft de inkomsten vooral der plaatsen geld en, om eventueel te kunnen aantoonen, dat „de Statie of parochie Noot dorp, om te kunnen blijven bestaan, Wils veen niet konde missen". Was dit zoo voor de kerk, niet was Wils veen voor het armbestuur onmisbaar. Want het bracht een zwaren armenlast met zich mee; „er was een jaar dat de armen van Wilsveen mij meer arbeid en zorg verwek ten, dan mijne geheele gemeente", aldus pastoor Cornelissen. 3) Uit dit aliles blijkt dus dat de bewering als zouden de katholieken van Wilsveen tegen de gegeven toezegging gevoegd zijn bij Nootdorp, niet waar is. In Wilsveen was intusschen ook op last van Ged. Staten, de gereformeerde kerk en dominéhuis, gebouwd op de plaats van de vroegere Mariakapel, zooals reeds eerder werd verhaald, publiek geveild en voor af braak verkocht, den 14den December 1819. Kooper werd in opdracht der overige katho lieken van Wilsveen, de reeds genoemde C. Rijneveen, zooals hij zegt, op aandringen van den aartspriester Cramer, voor een be drag van 4592 gulden. Het geld dat de ka tholieken van Wilsveen als hun aandeel in de Voorwegsche kerk hadden ontvangen, vermeerderd met de opbrengst van de in middels verkochte kerksieraden (het taber nakel der oude kerk werd o.a. verkocht aan den pastoor van Berkel voor 300 gld.), werd er voor gebruikt, aangevuld door vrijwil lige bijdragen van een compagnieschap van vijf menschen: C. Rijneveen, Maarten v. d. Helnr, Pieter Groenewegen, Bart Kramer en Barend Kroon. De laatste was kerk meester geweesit voor Wilsveen van de kerk aan den Voorweg. Van het batig saldo uit de opbrengst van de afgebroken protestant- sche kerk in Wilsveen plus de ontvangen gelden van de kerk en sieraden van den Voorweg, weTd eerst een bedrag van 289 gulden verdeeld onder de Wilveensche ka tholieken. Het resteerend bedrag, groot r uim 310 gld., kwam onder beheer van C. Rijne veen en B. Kroon, om deze sorrf „ten voor- deeligste te doen dienen ten behoeve van de gezamelijike katholieke ingezetenen van Wilsveen tot godsdienstige einders". Wat er verder met dit geld gebeurd is weet ik niet. Maar de verwachting van pastoor Kervel, dat de Wilsveensche katholieken het aan de kerk van Nootdorp zouden schenken, schijnt niet te zijn vervuld. Bij zijn vertrek naar Leiden schreef de pastoor nog in het kas boek der kerk, als nog te ontvangen: „hét aandeel van de buurt Wilsveen, bü hun scheiding van SoetermeeT uit de afgebro ken kerk verkregen, door hunne vereeni- ging met Nootdorp, in de gemeentekas te storten, 926 gld." En daarmee zou het restant van achter stallige en onbetaalde rekeningen, hetgeen hij zijn opvolger naliet, slechts 267 'gulden bedragen. Het geld van Wilsveen is blijk baar evenwel nooit in de kerkkas gekomen; het is nergens in de rekeningen te vinden. 1) Bijdr. Bisd. Haarlem: dl. XLIII, bl. 258 e.v. 2) Parochie-archief van Nootdorp. 3) Parochie-archief van Nootdorp. zitter aan hét bedanken aks bestuurslid van den heer A. v. Ingen Schenau. Namens het bestuur sprak spr. zijn waardeering uit voor ai het werk, dat de heer van Ingen Sche nau vanaf de oprichting voor Poelmeer heeft gedaan. De gestie met het gemeente bestuur is nog steeds hetzelfde. De secretaris, de heer J. C. J. Witmans, las de zeer uitvoerige notulen, die na eenige opmerkingen werden vastgesteld. Vervol gens bracht de heer Witmans het jaarver slag en tevens financieel rapport uit. Bij monde van den heer v. d. Mark stelde de kascommissie voor den penningmeester te déchargeeren. Uit het jaarverslag van den secretaris noteeren we, dat met voldoening kan wor den teruggezien op het afgeloopen jaar en het ledental nog steeds stijgende is en thans tot 1354 is gegroeid. De kwaliteit van het water is uitstekend en de ontratting van de omgeving der inrichting geschiedt weer door het Bacteorioligsch Laboratorium Ratin" te Voorburg. Het bestuur spaart noch kosten noch moeite om deze omgeving niet étlleen rattenvrij te maken, maar ook te houden. Het terrein, grenzende aan de inrichting, en verleden jaar nog in gebruik als opslagplaats van afbraak enz., is nu, door welwillende medewerking der Ge meente Leiden, aan Poelmeer verhuurd '/oor slechts f 1.per jaar. Het denkbeeld tot het aanbrengen van glijplanken is door het bestuur meerdere malen overwogen, doch men werd niet al leen afgeschrikt door de hooge kosten, maar ook neemt een dergelijk instrument veel plaats in en ontsiert de inrichting. In 't afgeloopen jaar werden 38 diploma's uitgereikt, waarvan 29 aan dames en slechts 9 aan heeren. Afgelegde proeven voor het diepe bassin bedroegen 158, waarvan 2 volksbaden. Het bestuur heeft maatregelen moeten nemen en engere grenzen moeten trekken bij het uitreiken van gratis volksbadkaarten. Het was opgevallen dat meerderen, die daarvoor niet in de termen vielen voor hun kinderen gratis abonnementen trachtten te verkrijgen. Daarom werden nu slechts kaar ten afgegeven aan hen, die in het bezit waren van een bewijs van onvermogen. Vanzelfsprekend is er nu van misbruik maken geen sprake meer geweest, maar toch heeft deze regeling niet voldaan, omdat ei nu een aantal kinderen, wier ouders niet onvermogend zijn, maar evenmin een aan tal abonnementen kunnen betalen, uitge sloten worden Het aantal volksbaden Liep terug \ran 2312 in 1936 tot 341 in 1937. Het bestuur heeft zich tot het gemeentebestuur gewend en in onderlinge samenwerking wil men trachten, dat meerdere kinderen dan verleden jaar de zwemsport kunnen be oefenen. Zooals contractueel is vastgelegd mogen militairen in groepsverband gratis van de inrichting gebruik maken en daarvan is slechts matig gebruik gemaakt. In totaal werden 237 baden genomen door militairen. In het geheel werden in 1937 36198 baden genomen. De vereenigingskas geeft een batig saldo van 958.58 aan. De exploitatie een batig saldo van 1904.69. Aan de gemeente werd afgedragen 2863.27. In totaal is nu reeds afgedragen 13.415,37 De schuld pro resto bedraagt nu nog 11170.98. Het jaarverslag werd goedgekeurd. In de kascommissie 1938 werden aange wezen de heeren dr. Simon Thomas en Wichers Rollandet. Dr. Hugenhotz werd als bestuurslid herbenoemd, terwijl in de va catures werden gekozen mevr. Rinigelstein en de heer F. J. Hagema. De voorzitter deed enkele mededeelingen betreffende den feestavond, die het vorige jaar niet naar wensch verliep. Het bestuur heeft eenige plannen, die echter nog niet voldoende zijn uitgewerkt. De rondvraag leverde niets belangrijks op, waarop slui ting volgde. Gevestigd: D. Burger j on, J uffer- mansstr. 32, van Leiden. S. v. d. Meij, Balistraat 27, van den Haag M. A. Spie ring, Rhijrigeesterstraatweg 40, van Haar lem H. M. C. Heemskerk, Terwee weg 152, van Warmond. H. Olie, Spaargaren straat 38, van den Haag W. Beekman, Oranjelaan 15, van Leiden G. J. G. Ba- rentsen, Boonstraat 1, van SmallingerlancL Vertrokken: A. P. van Es, naar Lei den, Zijlsingel 46 S. Th. Tettero, naar Wassenaar, Kerkstraat 33 N. v. Ispelen, naar Amsterdam, Riouwstraat 100 H. W. Koch, naar Wanne Eijkei Did. C. Kra mer, naar Middelburg, Gasthuis. Verhuizingen binnen de gemeente: Jhr. R. Feith, van Wilhelminapark 33 naar Rijn- zicht weg 11 J. H. van der Blij en gez., van Emmal. 63 naar Rijnzichtweg 28. Geboren: Petronella Catharina Sarah, d. v. H. P. Blok en J. F. B. van der Schalk, Willem de Zwijgerlaan 18. Overleden: D. van Klaveren geboren Hoge woning, 60 jaren (overleden te Lei den). Ondertrouwd: A. M. Laterveer 27 j. wonende te Arnhem en M. Reijnfjes, 28 j., wonende alhier.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9