„Mijnhardtjes'' zijn geen ronde, maar hartvormige cachets. De zaak-Vrijman opnieuw ter sprake BINNENLAND KERKNIEUWS SPORT FAILLISSEMENTEN WOENSDAG 30 MAART 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Eersle Kamer In de gisteravond gehouden vergade ring van de Eerste Kamer zijn de orde gesteld: Conclusies van het verslag der com missie voor de verzoekschriften omtrent de inlichtingen op de adressen van: I. J. A. W. Vrijman, oud-rijksbouw meester, te 's-Gravenhage, houdende o.m. verzoek een onderzoek te willen instellen naar hetgeen door den minister van fi nanciën te zijnen opzichte werd medege deeld in de vergadering van de Eerste Kamer van 2 Maart 1937; II. De Algemeene R.K. Ambtenaren Vereeniging (A.R.K.A.), betreffende de inwilliging van het vorengenoemde ver zoek van den heer Vrijman. De conclusies hebben de strekking, de Kamer zich te doen uitspreken over: a. het al dan niet verleenen van eervol ontslag; b. het al dan niet toekennen van schade vergoeding De heer DE SAVORNIN LOHMAN (C. H.), zegt, niet diep op de zaak in te gaan, temeer daar de Kamer niet over alle ge gevens beschikt. De heer Vrijman ver zoekt een onderzoek naar hetgeen door den voorganger van den minister is mede gedeeld in de vergadering dezer Kamer van 2 Maart 1937. Spr. betreurt, dat toen bezwarende mededeelingen zijn gedaan, zonder dat de heer Vrijman zich kon ver dedigen. Of het ontslag bij K.B. of mini- sterieele beschikking had moeten zijn ver leend, doet er minder toe. Het gaat om de motieven. En de uitspraak van het hof heeft den ambtenaar vrijwel gediscul- peerd: er bestonden verouderde regelen van administratie en comptabiliteit, ter wijl hij zichzelven niet heeft bevoordeeld. Er is echter meer gebeurd dan een niet- eervol ontslag. De Kamer kan hierover zeker niet oordeelen zonder onderzoek. Doch dit is overbodig door hetgeen er later is geschied: den ambtenaar is schade loosstelling verleend en een werk van voldoende belang toegezegd. Er is geen nuance tusschen een eervol en een niet- eervol ontslag. Het on-eervol oordeel had tevoren terug moeten zijn genomen, of althans naderhand. Dat dit niet is ge schied, is niet logisch. Dit kan de Kamer zeer wel bqpordeelen. Het de facto eer herstel had moeten zijn voorafgegaan door veranderen van ontslag in eervol ontslag. Toen het drama zich heeft afge speeld, bestond de administratieve rechter er nog niet De regeering is vrij om een uitspraak van de Kamer naast zich neer te leggen, maar spr. zou dit zeer betreuren. De heer VAN VESSEM (N.S.B.) vindt de zaak-Vrijman te ingewikkeld om er een vruchtbaar debat over te houden zon der grondig voor-onderzoek. Spr. stelt namens zijn fractie voor, dat de Kamer zoodanig onderzoek instellen zal, naar de feiten en omstandigheden welke hebben geleid tot het ontslag van den heer Vrijman en naar de rechtsgel digheid van dit ontslag. Dit voorstel wordt gelijktijdig behan deld. De MINISTER VAN FINANCIëN, de heer DE WILDE, zegt, dat blijkt dat de belangen van den Nederlandschen ambte naar zwaar wegen. De schadeloosstelling is een afgedane zaak. Een enquete heeft de Tweede Kamer niet gewild. De Kamerleden kun nen alle stukken inzien of er is voldoen de licht verkregen. Het ontslag is wettig geweest, daaraan kan niet worden getwijfeld. Spr. zet dit nader uiteen. Het is een regel van onge schreven recht geworden, dat ontslag ge geven kan worden bij ministerieele be schikking. Moet de heer Vrijman alsnog eervol ontslag worden verleend? De meerder heid der commissie en helaas de heer De Savornin Lohman dringt er op aan. Doch dan stelt men den minister van Financiën voor een moeilijke taak. Hij zou eervol moeten maken het ontslag van een amb tenaar die bij onherroepelijk vonnis tot zes maanden is veroordeeld wegens valschheid in geschrifte bij de uitoefening zijner functie. Spr. baseert zich alleen op hetgeen vaststaat. Er worden herhaalde lijk menschen ontslagen zonder strafver volging. En hier is een onherroepelijk geworden vonnis tegen een hooggeplaatst ambtenaar. Spr.'s conclusie is dat men in een geval als dit zoo:veel mogelijk' kan doen om licht in het leven van den betrokkene te brengen, maar geen enkele minister kan zijn handteekening zetten onder een be sluit tot eervol ontslag van een ambtenaar die valschheid in geschrifte heeft ge pleegd. De tucht onder de ambtenaren zou ernstig lijden. Men zou onbillijk zijn je gens die ambtenaren, die om geringer fei ten zijn ontslagen. Tot spr.'s leedwezen kan spr. zich niet bereid verklaren, het ontslag eervol te verleenen. De heer VAN OTTERS (A.R.), voorzit ter van de commissie, verdedigt de con clusie, waartoe zij met de grootste meer derheid is gekomen. De heer Lohman was in hoofdzaak het met de commissie eens. Wat de heer Van Vessem wil, een enquêb^ gaat langs de commissie heen. Wat op de zaak betrekking heeft gehad, kan voor de rechtbank en het Hof worden gebracht. Hier gaat het om het al dan niet eervol ontslag. Het is jammer, dat 's ministers ambtsvoorgangers zich niet hebben ge steld op het standpunt van het eene lid der commissie: dit ware consequent ge weest Nadat de commissie alles gelezen heeft, verdedigt spr. den bouwmeester niet in alle opzichten, maar men kan iemand niet „een beetje" in eer herstellen. Men moet nu wel het ontslag eervol maken. De con clusie der commissie is niet onjuist. De heer DE SAVORNIN LOHMAN (C. H.) zegt, dat de minister van een verkeer de veronderstelling is uitgegaan. Spr. kent den heer Vrijman niet, wat echter niet ter zake doet. Spr. beoordeelt niet, wat de ambtenaar gedaan heeft; spr. kent alleen het vonnis van het Hof. De Ka mer behoeft geen onderzoek; de regeering zelve heeft de zaak opgelost; zij is incon sequent geweest en de minister kan zich daarvan niet losmaken. De minister zegt, dat de de Kamer hem wil dwingen. De Kamer dwingt niet. Te recht of ten onrechte, als ze in deze op komt voor iemand, is dat haar historisch recht, temeer nu er een beroep op haar is gedaan. Het gaat er niet om of deze man meer of minder schuldig is, de re geering heeft door haar daden getoond, dat het ontslag onrechtvaardig is, ze blijve nu consequent. De heer KRANENBURG (V.D.) had aanvankelijk de neiging, mede te gaan met de commissie. Doch de rede van den minister is zoo sterk, dat spr. daar nu toe overhelt. Het ontslag mocht niet, maar moest worden gegeven uit een oogpunt van algemeene preventie. Men moet wel eens straffen in het belang der openbare orde. Gaarne wil men dan later de gevol gen der straf helpen verzachten, b.v. door een advies tot gratis. Maar als achteraf blijkt dat de persoon iets gedaan heeft, dat ook andere gedaan hebben, dan kan de methode van de regeering: reclasseering, rehabilitatie worden toegepast. De 'heer MICHIELS VAN KESSENICH (R.K.) zegt dat we de kern der zaak in het oog moeten houden: Is de man zoo on schuldig dat hij eervol ontslag heeft ver diend? Hij is veroordeeld. Doch de mi nister bedenke dat hier een misdrijf zich voordoet, gepleegd onder zoodanige om standigheden, dat het een groot excuus medebrengt. De MINISTER dankt den heer Kranen burg voor zijn instemming. De heer Van Citters acht het fout, dat de man ontsla gen is voor de rechterlijke uitspraak in hoogste instantie. Ware dit geschied, had de heer Van Citters den man dan daarna eervol ontslag verleend? Neen. De feiten liggen vast in het arrest van het gerechts hof. Kan zoo iemand eervol ontslag krij gen? De heer DE SAVORNIN LOHMAN (C. H.): De regeering heeft dat feitelijk al gedaan. De MINISTER merkt op, dat zijn ambts voorgangers een zekere rehabilitatie mo gelijk hebben gemaakt. Gelukkig is re- claseering dikwijls mogelijk. De conse quentie zou zijn van het standpunt der heeren Van Citters en Lohman, dat de regeering nooit meer barmhartigheid kan toonen jegens ambtenaren. De heer VAN VESSEM N.S.B.) vraagt aan de Kamer terug te komen op haar besluit en te bepalen, dat spr.'s voorstel zal worden behandeld op nader te bepa len dag. De VOORZITTER geef de Kamer in overweging, niet terug te komen op haar besluit. De heer BRIëT (A.R.) zegt, dat het reeds genomen besluit berust op het re glement van orde. De heer VAN VESSEM vraagt, in stem ming te brengen spr.'s voorstel om op he zooeven genomen besluit terug te komen. Dit wordt verworpen met 40 tegen 4 stemmen, die van de N.S.B.-fractie. De conclusie der commissie, den mi nister te verzoeken, den heer Vrijman alsnog eervol ontslag te verleenen wordt aangenomen met 34 tegen 10 stemmen (die van de N.S.B. en den heeren Kranenburg (V.D.), Van Sas- se van IJsselt (R.K.), Van den Bergh en Van Rappard (Lib.), Pollema en de voorzitter (C.H.). De conclusie dat de kwestie der schadevergoeding finaal is afgedaan, wordt aangenomen met 40 tegen 4 stemmen (de N.S.B.). De vergadering wordt te 10.40 uur ver daagd tot hedenochtend elf uur. OPLEIDING VOOR DIENSBODE. Een internaat van de Graal te Wassenaar. De weleerw. heer G. H. Hubers, dis- tricts-commissaris Vrouwelijke Jeugdbe weging voor Katholieke Actie „De Graal", Rotterdam, schrijft: Reeds vroeger werd in dit blad geschre ven over de maatregelen, welke de regee ring genomen heeft, om de mogelijkheid open te stellen meisjes op te leiden tot dienstbode. We behoeven niet te zeggen, dat dit een sociale maatregel is van verstrekkende beteekenis. De bekwame en kundige dienstbode dreigde in discrediet te gera ken, of zelfs te verdwijnen. Al sinds lang kende men niet meer het type dienstbode, als een familiestuk geworden door haar jarenlangen trouwen dienst. Het beroep van dienstbode werd als iets minderwaar digs beschouwd. Maar, mede door de tijds omstandigheden, komt men meer en meer tot het inzicht, dat dienstbode te zijn werkelijk een beroep is, waar het meisje in de gegelgenheid is, haar speciaal vrou welijke eigenschappen te ontwikkelen en zeer veel nut te stichten. Honderdtallen van meisjes worden in den laatsten tijd ontslagen uit haar be trekking in winkel, atelier of fabriek. Zij zouden gaarne in betrekking gaan als dienstbode, maar zij missen de noodige be kwaamheid daartoe. Ook al solliciteert zij nog zoo aanhoudend, ze kan niet slagen, omdat zij steeds bekennen moet, niets of maar zeer weinig van het huishoudvak te kennen. Thans wordt het haar mogelijk gemaakt, om zich in het dienstbodevak te bekwa men, en dat wel op een zeer aangename en goedkoope manier, n.l. door middel van de door de Regeering gesubsidieerde Internaten voor dienstbode-opleiding. Reeds zijn meerdere van deze internaten opgericht, ook van Katholieke zijde, o.a. het R.K. Internaat Bloemhofstraat 1 te Haarlem. Het hoofdbestuur van de Vrou welijke Jeugdbeweging voor Katholieke actie „De Graal" is er in geslaagd, met sub sidie van het departement van Sociale Za ken, binnen korten tijd een internaat tot opleiding van dienstboden te openen te Wassenaar. De opleiding wordt geheel gratis gege ven. De deelneemsters verblijven geduren de drie maanden als inwonenden in het internaat en verbinden zich, om na afloop van den cursus een betrekking als dienst bode te aanvaarden, die haar door het in ternaat zal worden toegewezen. De oplei ding omvat: kook- en naaicursussen, waschbehandeling en huishoudkunde, welk onderwijs door rijksgediplomeerde leeraressen wordt gegeven. Verder ont vangen de cursisten algemeene ontwik keling, onderricht in de godsdienstleer, handenarbeid, enz. Degenen, die aan de zen cursus deelnemen, krijgen een klein zakgeld, terwijl het reisgeld naar en van het internaat, plus de onkosten voor één weekend thuis na zes weken verblijf eveneens vergoed worden. De deelneemsters mogen niet jonger zijn dan 16 jaar en niet ouder dan 30 jaar; Meisjes die reeds als dienstbode in een ge zin werkzaam zijn, komen voor deze op leiding niet in aanmerking. We zeiden dus niet te veel, toen wij zei den, dat het een aangename en goedkoo pe manier is, om zich als dienstbode te bekwamen. Het ligt in de bedoeling, om dezen cursus begin Mei te doen aanvangen. Het aantal cursisten voor één cursus mag ten hoogste 50 bedragen. Opgave voor deelneming richte men vóór 1 Mei aan mej. P. Bremer, „Huize Driekoningen" R.K. Internaat tot opleiding van dienst bode, Pa'peweg 2, Wassenaar. Mr. Dr. L. N. DECKERS NAAR WEST-INDIë. Studiereis op uitnoodiging van het Genootschap tot bevordering van de kennis van Suriname en Curasao. Naar wij vernemen, zal oud-minister mr. dr. L. N. Deckers, dezen zomer een studiereis maken naar West-Indië op uit- noodiging van het Genootschap tot be vordering van de kennis van Suriname en Curasao. Dit genootschap, waarvan voorzitter is de oud-gouverneur van Suriname, staats raad dr. A. A. L. Rutgers, tracht het doel, dat reeds uit zijn naam blijkt, onder meer te bereiken door het bevorderen van per soonlijke waarneming door vooraanstaan de personen. Oud-minister Deckers zal zich waar schijnlijk in de maand Mei op reis bege ven. De geheele reis zal ongeveer 2 y2 maand duren. VERLENGING CONTINGENTEERINGEN. De navolgende contingenteeringen zullen per 1 April worden verlengd, waarbij de onderstaande bepalingen betreffende de percentages voor de berekening van de autonome contingenten en de perioden zul len worden vastgesteld: contingenteering percentage periode steenkolen 60 v. h.bruto gew. 12 maanden juteproducten 10 v h. brutogew. 12 maanden geheel metalen schepwerk 15 van de waarde 12 maanden Gedeelt. metalen schepwerk 70 van de waarde 12 maanden Als basistijdvak voor de contingenteèring van juteproducten zijn vastgesteld de jaren 1936 en 1937. In de basistijdvakken der ove rige bovengenoemde corttingenteeringen is geen wijziging gebracht. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bovengenoemde percentages alleen betrek king hebben op de autonome landencontin- genten, derhalve niet op de bij handelsver drag verleende contingenten, welke in vele gevallen hooger zijn. KONINKLIJKE MILITAIRE ACADEMIE. Het aantal plaatsen voor eerste-jaars cadetten. De minister van defensie brengt ter ken- ,nis, dat in 1938 voor toelating als cadet tot het eerste studiejaar der Koninklijke mili taire academie worden opengesteld: Voor het leger in Nederlandsch-Indië ten hoogste 53 plaatsen verdeeld als volgt: 23 31 plaatsen voor de infanterie; 12 plaatsen voor de cavalerie; 1318 plaatsen voor de artillerie; 45 plaatsen voor de genie; 45 plaatsen voor de militaire' administratie; voor hftt leger in Nederland: 12 plaatsen voor de genie. In het bijzonder wordt onder de aan dacht gebracht, dat voor de overige wapens en het dienstvak der militaire administra tie van het leger in Nederland voor het eerste studiejaar geen plaatsen worden opengesteld. De toelating voor die wapens en dat dienstvak geschiedt uitsluitend tot het tweede studiejaar der K.M.A. en wordt alleen opengesteld voor leerlingen, die met gunstig gevolg bepaalde scholen voor re serve-officier hebben doorloopen. PROCES OVER RUSSISCHE PETROLEUM. De Koninklijke behoeft geen 73.272 pond te betalen. De Haagsche rechtbank heeft heden uit spraak gedaan in de civiele procedure, in gesteld door de Belgische Société Anony- me de Pétrole de Grosnyi tegen de Konin klijke Petroleum Maatschappij. Eische- resse vorderde 73.272 pond sterling op grond van een overeenkomst, waarbij de Koninklijke zich zou hebben verplicht, 4.26 pet. van de winst uit de Russische aankoopen aan deze Belgische vennoot schap af te staan. De rechtbank heeft deze vordering ont zegd. NIEUWE JACHTWET. Naar wij vernemen, zal binnenkort een ontwerp van een nieuwe jachtwet bij de Tweede Kamer worden ingediend. BENOEMINGEN IN HET AARTSBISDOM Zijne Hoogwaardige Excellentie, de Aartsbisschop van Utrecht, heeft den Zeer- eerwaarden Heer A. B. A. Derksen op zijn verzoek om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend als pastoor te Etten en als deken van het Dekenaat Terborg en heeft benoemd tot pastoor te Etten en tot deken van het Dekenaat Terborg den Zeer- eerwaarden Heer J. W. L. G. van de Loo en tot pastoor te Heteren den Zeereerw. heer P. U. A. M. Braam. Bui9en!andsc!ie Berichten PEST IN BRITSCH-INDIE. 300 dooden te Mirzapoer. In de stad Mirzapoer, tusschen Allahabad en Benares, is onverhoeds pest uitgebro ken, meldt United Press aan de bladen. Tot dusverre zijn reeds 300 personen gestor ven. Verder zijn, voor zoover bekend, nog 430 personen door de epidemie aangetast. Men gelooft, dat het aantal gevallen echter in werkelijkheid veel grooter is. Onge veer de helft van de inwoners der stad heeft de vlucht genomen. VULKANISCHE UITBARSTING IN RUSLAND. De vulkaan Avatsjinsk op Kamsjatka, zestig kilometer van Petropawlowsk ver wijderd, is in werking getreden. De vul kaan heeft gedurende tien jaar niet meer gewerkt. De uitbarsting is zoo hevig als men in veertig jaar niet meer heeft gekend. WEGWERKERS BEDOLVEN. Bij werkzaamheden aan den straatweg bij Psjegar (Servië) heeft vallende rotssteen een colonne wegwerkers bedolven. Tot nu toe konden drie dooden en drie zwaarge wonden worden geborgen. Het juiste aanta lslachtoffers is niet bekend. ATHLETIEK DE NEDERLANDSCHE STUDENTEN KAMPIOENSCHAPPEN. Onder auspiciën van de Koninklijke Ne- derlandsche Athletiek Unie zullen op Don derdag 26 Mei (Hemelvaartsdag) door de Nederlandsche studenten athletiek-kam- pioenschappen worden gehouden. De wed strijden vinden plaats op de sintelbaan aan het Olympiaplein te Amsterdam. DE 9de INTERACADEMIALE" ATHLETIEKWEDSTRIJDEN. Op Donderdag 7 April as. zullen op de sintelbaan te Utrecht (Maarschalkerweerd) de jaarlijksche interacademiale athletiek- wedstrijden worden gehouden. De wedstrij den vangen aan om 10.15 uur en, met een rustpoos van 2% uur, zullen de wedstrij den om 3.30 uur beëindigd zijn. Er komen deelnemers uit Leiden, Delft, Wageningen, Rotterdam, Amsterdam en Utrecht. DE NIEUWE WEG AMSTERDAM—UTRECHT. In aansluiting aan hetgeen verleden week reeds in de Pers werd vermeld over den nieuwen Rijksweg AmsterdamUtrecht geven wij hierbij een van den A. N. W. B. ontvangen kaartje, waarop het tracé van dezen weg is aangegeven. Zooals daaruit blijkt, is de nieuwe weg geprojecteerd ten Westen van en nagenoeg parallel met den kronkelenden bestaanden weg. Te Amsterdam zal de nieuwe weg aan sluiten aan de Rijnstraat, en nabij Utrecht aan den nieuwen Rijksweg naar 's-Herto- genbosch, welke binnenkort voor het ver keer zal worden opengesteld. Bovendien zal iets ten noorden van dit punt nabij de spoorbaan UtrechtGouda een aansluiting worden gemaakt naar het centrum van Utrecht. Ten einde dit jaar reeds met den grond aankoop te kunnen beginnen en wellicht reeds enkele werken te kunnen uitvoeren is op de begrootig van het Verkeersfonds 1938 een bedrag uitgetrokken van ƒ5.500.000 Uitgesproken: De handelsvenn. on der de firma de Graaf en van Herk, vroe ger te Zevenhuizen (Z.H.), thans in liqui datie, en de firmanten J. de Graaf, te K a t w ij k, Huisweg 25, en P. van Herk, te Boskoop, Zijde 366. Cur. mr. C. M. Loef te Boskoop. Opgeheven: M. J. C. Bontekoe, gesch. h.vr. van J. M. C. Kramers, Den Haag. H. J. C. P. Gaillard sr., Den Haag. Gewone kleeding is meest massa-werk. alléén bij Waarborg-kleeding is kleermakerswerk. Ge- g-. O wone kleeding wordt bij duizenden tegelijk fetf W Hj fc# gemaakt. Waarborg-kleeding is apart van bewerking en apart van stof.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6