NIEUWS STADS Bilderdijk ie Leiden geëerd. Laalste berichten Burgerliike SSaud TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN MAANDAG 28 MAART 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Onthulling van een gedenksteen Zaterdagmiddag is hier ter stede het feit herdacht, dat Willem Bilderdijk in ballingschap is gegaan 26 Maart 1795 en daaruit is teruggekeerd op 26 Maart 1806. Des middags is voor het huis, waar Bil derdijk o.m. heeft gewoond, namelijk voor het pand Oude Singel 86, een bijeenkomst gehouden, waarna in den gevel van dit pand een bronzen gedenksteen is onthuld. Bij deze plechtigheid waren o.m. tegen woordig de burgemeester mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, de gemeentesecretaris, mr. dr. C. E. v. Strijen, vertegenwoordi gers van Oud-Leiden, leden van het ge nootschap Willem Bilderdijk en verdere belangstellenden. De voorzitter van het genootschap Wil lem Bilderdijk, de heer August Heyting uit 's-Gravenhage, sprak er zijn vreugde over uit, dat zoo velen gehoor hadden ge geven aan de uitnoodiging ter huldiging van en herinnering aan Nederland's veel- zijdigsten genie mr. Willem Bilderdijk, groot als dichter en schrijver, uitblinkende in een reeks vakken van kunsten en weten schappen en o.a. niet alleen scherpzinnige geschiedkundige, maar ook, wegens zijn onderrichting en leiding van jonge man nen van groot formaat en zijn aandrijving tot handeling en daad in zijn geest, zelf maker van belangrijke Nederlandsche ge schiedenis, waarvan dit huis het nog over eind staande zinnebeeld is, want in dit huis zijn de in dat opzicht vier belangrijke jaren van Bilderdijk doorleefd. Het is aan den voortreffelijken Bilder- dijkvorscher Hovy gelukt, het pand te ontdekken, waar de dichter in die vier jaren te Leiden heeft gewoond. Hem zij daarvoor alle eer. Eveneens alle eer aan de twee heeren Krantz, die juist een ver bouwing in het zin hadden, maar zoodra zij hoorden van de geschiedkundige her inneringen aan dit huis verbonden,-beslo ten het verder in tact te laten, opdat wat er nog van den ouden toestand over is, zoo blijft. Met goedvinden van de heeren Krantz is een bronzen plaat thans aan den gevel van het pand aangebracht. De plaat is naar het fraaie ontwerp van den veelzijdi- gen bouwkundige Jan de Quack, voortref felijk uitgevoerd door het kunst-atelier Stöxen. Aan ontwerper en uitvoeder en aan de gebroeders Krantz sprak spr. woorden van .dank en deelde vervolgens piede, dat het Genootschap Willem Bil derdijk besloten heeft de heeren Krantz en den heer Jan de Quack te benoemen tot leden van verdiensten. Op de gedenkplaat komt de beeltenis van Bilderdijk voor met de woorden: „Hier woonde Bilderdijk van 1 Mei 1823 1 Mei 1827. Genootschap Willem Bilder dijk. 26 Maart 1938". Avondbijeenkomst. Des avonds kwam het Genootschap Wil lem Bilderdijk bijeen in het Snouck Hur- gronjehuis aan het Rapenburg, waar de heer August Heyting, na een welkomst woord, enkele gedichten van Bilderdijk voordroeg, o.a. Een lepel zout. Op een Hou- welyckxprent, Italiaansch meesterdicht, Poeëten-overstrooming en Jongelings fier heid. Dr. K. H. E. de Jong, privaat-docent aan de Leidsche Universiteit, onder-voorzitter van het Genootschap, sprak vervolgens over: „Bilderdijk in zijn Leidsche tijden". Spr. wees er op, dat Bilderdijk drie keer in zijn wisselvallig, leven in Leiden ver blijf heeft gehouden. Den eersten keer, van 1780—1782, als student in de rechten. Jammer was, dat hij op stel'-ingen promo veerde; het schrijven van een dissertatie toch had hem meerdere vaardigheid kun nen verleenen in het samenstellen van een grooter geheel. In zijn meer omvangrijke werken is de compositie gewoonlijk zijn zwakste zijde. Den tweeden keer vertoefde Bilderdijk te Leiden na zijn terugkeer uit de balling schap in 1806. Hij was getuige van de ont zettende ramp, die Leiden in 1807 trof door het springen van het kruitschip en besteedde de opbrengst van zijn „Ziekten der Geleerden" veertienhonderd gulden tot leniging van den nood zijner mede burgers. Het gedicht zelf bevat verschil lende passages van den eersten rang, maar de samenstelling laat veel te wenschen. Tenslotte heeft Bilderdijk van 1817 1827 in Leiden gewoond. Hij gaf daar o.m. particuliere colleges over de vaderland- sche geschiedenis aan belangstellende stu dente en die voordrachen zijn later door prof. H. W. Tydeman uitgegeven onder den titel: „Geschiedenis des Vaderlands", een werk, weliswaar weinig objectief en zwak van samenstelling, maar getuigende van geniaal inzicht en sprankelende van hu mor. Toen, in 1823, zijn discipel, I da Costa de „Bezwaren tegen den geest der eeuw" publiceerde, trad Bilderdijk voor hem in het strijdperk en is de geestelijke vader geworden van de anti-revolutionnaire resp. christeliik-historische richting heden ten dage. Bilderdijk was echter geen afge sloten geheel en een in zijn veelzijdig heid niet altijd consequente geest. Ook de christelijke spiritisten resp spiritualisten en in zekeren zin zelfs de theosofen kunnen hem als hun voorganger beschouwen. De heer J. Hovy, de penningmeester van het Genootschap, sprak vervolgens over Bilderdijk's belevenissen in het Huis aan den Ouden Singel. WAARSCHUWING. Ernstig waarschuwen wij de Katholieken van Leiden voor een persoon, die beweert geld in te zamelen voor de R.K. jeugdige werkeloozen. De persoon in kwestie gaat rond met een inteekenlijst en volgt dus een geheel an dere methode dan wij. Om moeilijkheden te voorkomen, willen wij u nogmaals onze werkwijze mededeelen. De propagandisten van „Dr. Schaepman" gaan rond met een gedrukte circulaire, on derteekend door het bestuur van ..Dr, Schaepman": de weled. heeren mr. H. F. A. Donders, voorzitter; A. v. Dijk, secreta ris; en A. C. H. Soeel, penningmeester; ver volgens staat op deze circulaire gedrukt een aanbeveling onderteekend door den Hoog- eerw. heer Deken en de Zeereerw. heeren Pastoors der stad. Zij geven u deze circu laire af, en dezelfde persoon, voorzien van een legitimatiebewijs, onderteekend door den weleerw. heer H. Schrama en den heer A. Speel, komt de ingevulde formulier ha len. Om alle onaangenaamheden te voorko men verzoeken wij u aan niemand geld ter hand te stellen, ook niet het kleinste be drag, zonder daarvoor een kwitantie terug te ontvangen. Deze kwitantie is speciaal voor deze actie gedrukt, voert als hoofd: Algemeene R.K. Propagandaclub „Dr. Schaepman"; verder staat erop vermeld, dat dit bedrag gegeven wordt voor de zorg voor de R.K. jeugdige werkeloozen; de kwi tantie is onderteekend door den penning meester A. C. H. Speel (gestempelde hand tekening). Ook de zelateurs en zelatricen, die de kwintanties innen, zijn voorzien van een legitimatiebewijs op naam, door ons onder teekend. Gaarne bevelen wij dit werk nogmaals aan; het is noodig. Giro 314325. H. SCHRAMA. Pr., Lorentzkade 16. A. C. H. SPEEL, penningm., Leliestraat 112. „DIE ALTIJD BLIJFT" „Er ligt geen zin, geen beteekenis in hun leven", zoo schrijft Pastoor Pfleger in zijn boek „Geister, die um Christus ringen" En de mensch is een wezen, dat naar zin en beteekenis zoekt. Zou het bestaan geen anderen zin hebben en geen hocger doel dan juist het bestaan zelf?" De moderne mensch zoekt orde in den chaos, zoekt den zin van het leven, een houding, een nieuwe tucht, een oplossing van problemen. En velen laten zich inscha kelen in de mechaniek van den „nieuwen staat", aanloopend achter halve waarheden en volledige leugens. Anderen verkondigen met een staal gezicht, dat de oude God- in onze moderne wereld heeft uitgediend en de God der volksgemeenschap, de econo mische God van Marx ervoor in de plaats dient te komen, en onder het mom van onovertroffen naastenliefde en zelfopoffe ring beweren ze aan de menschheid te ge ven wat zij noodig heeft in een nieuwen tijd. „Wij zwoegen daarvoor dag en nacht" zoo zegt de Communist in het pracM-stuk van Pater Hendrichs. Karei, de Leeken- apostel, slingert dan de cijfers van die „naastenliefde" naar het hoofd van dien Communist: talrijke honderdduizende moorden, folteringen, verbanningen, ver woestingen, slachtingen, plunderingen.... neen, ware liefde is vrede en sticht vrede. Er gloeit geen vcnk ware volksliefde in de satanische drijvers van het Communis tisch complot; er is niets dan haat tegen God, haat tegen Christus, haat tegen de maatschappij. Dat is de hsele geest, de stra tegie, de opzet: het Christendom en de Ka tholieke Kerk te verdelgen. Maar er zijn sterkeren geweest in de we reldhistorie, nu vergaan en vergeten ook nu zal God blijven en met God Zijn Christus. De moderne mensch zoekt orde in den chaosMijnheer Willems in het boven genoemde stuk „Die altijd blijft" is zoo'n type van een zoeker. Goddank vindt hij den steun in den trouwen, moedigen lee- kenapostel Karei, die de spelbreker is in het satanisch plan van den Communist, cm* Willems op geraffineerde manier zijn ge loof afhandig te maken met Russisch geld. Het Apostolisch Spel „Die altijd blijft" van Pater Hendrichs z.g., dat 26 April a.s. in de Stadsgehoorzaal zal worden opge voerd, zal honderden Leidenaars trekken en boeien! VEREENIGING VAN MATHESIANEN Bovengenoemde ver. hield Zaterdag j.l, onder leiding van den heer van Zwieten de Blom, met 50 deelnemers een excursie naar Amsterdam. Des morgens werd een bezoek gebracht aan de Ned. Scheeps bouw Mij. Daar werden bezichtigd de in aanbouw zijnde schepen o.a. de „Oranje" en de werkplaatsen. Des middags werd de Hollandsche Draad- en Kabelfabrieken be zocht. Hier werd achtereenvolgens gezien het trekken, vertinnen, en zoonoodig het in el kaar draaien van de koperen kern, het walsen van de rubber en het omkleeden van de kern met rubber, papier, ijzer of lood-isolatie. Na afloop dankte de leider voor de leerzame en interessante excursies en wekte de aanwezigen tevens op den kzingswedstrijci op Zaterdag 2 April bij te wonen. Henk Berghout, leeraar aan de Leidsche Muziekschool van de Maatschappij voor Toonkunst, zal op Dinsdag 29 Maart (mor gen) in „Diligentia" te Den Haag als solist optreden met het Concertino voor violon cel en orkest van A. Roussel. Dit laatste werk van den bekenden, onlangs overle- len Franschen componist, gaat hierbij in eerste uitvoering te Den Haag. LEIDSCHE-CARILLON-MARSCH. Als bewijs dat de Leidsche-Carillon- Marsch zich in de bijzondere belangstel ling van de ingezetenen mag verheugen, wordt vermeldt, dat bij het comité namens den heer D. ten Cate Brouwer, voorzitter van den Kamer van Koophandel, zijn in gekomen een prachtige beker en een schit terende lauwertak, waaraan door het co mité een nadere bestemming zal worden gegeven. Beide voorwerpen alsmede de persoon lijke herinneringsmedaille en eenige groepsprijzen, ter oezichtiging opgesteld in de étalage van den heer van Thoolen, Mare 114 nabij de Haarlemmerstraat. Het Comité voor den Leidsche-Carillon-Marsch AMBTSAANVAARDING PROF. v. d. VLERK Dr. I. M. van der Vlerk, benoemd tot buitengewoon hoogleeraar aan de Rijks universiteit alh'er, om ónderwijs te geven in de geologie en de palaeontologie, zal zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een inaugureele oratie op Vrijdag 8 April a.s. te 4 uur n.m. in het Groot Audi torium der Academie. UITWISSELING VAN GELEERDEN Door samenwerking van de Koninklijke Nederlandsche Acaden.ie .an Wetenschap pen, afd. Natuurkunde, er de Anglo-Bata- vian Society te Londen is een regeling tot stand gekcmen om Engelsche geleerden in Nederland cn Nederlands:!geleerden in Engeland voordrachten te d;en houden. Als eerste spreker van Engelsche zijde treedt aan de Leidsche Universiteit dr. W. R. G. Atkins op, hoofd der afdeeling voor de algemeene psychologie aan het biologisch station te Plymouth. Deze zal op Maandag 4 April te 8 uur een lezing houden in de collegezaal van het Bata- nisch Laboratorium (Nonnensteeg), over het onderwerp: The messurement of the photo-electric current, with some biologi cal applications. BIBLIOTHEEK DER RIJKSUNIVERSITEIT Geschenk van Frankrijk ontvangen Door de Fransche regeering is aan de Leidsche Universiteitsbibliotheek het edel moedig aanbod gedaan, uit een lijstje van wetenschappelijke werken, die gedurende de laatste jaren in Frankrijk verschenen zyn, tot een bedrag van 20.000 francs een keus te doen. Met groote dankbaarheid is dit aanbod aanvaard en in den loop van deze maand is de laatste zending der uit gekozen werken ontvangen. Het groote be lang van deze schenking blijkt reeds uit het feit, dat hiertoe een aantal omvang rijke serie-werken behooren, waarvan wij slechts enkele willen vermelden. Op het gebied der Fransche ietteren ontving de Bibliotheek de volledige werken van Ra belais, Boileau, Musset en Chateaubriand, op dat der natuurwetenschappen Fabre, Souvenirs etymologiques (11 dln.), Per- rier, Traité de zoologie (11 dln.), Roule, Les Poissons et le monde vivant des eaux (10 dln.), Bonnied, Flore compléte illus- trée de France, Suisse, Belgique (12 dln.). Onder de juridische werken zijn vermen- denswaard: Lyon-Caen en Renault, Traité de droit commercial (9 dln.), Bartin, Prin cipes de droit internationale (3 dln.). Bij zonder gewichtig zijn voorts de aanwin sten op archaeoiogisch en kunsthistorisch gebied. Wij noemen slechts een serie rijk geïllustreerde deëlen over de palaeolitsche rotsteekeningen van Zuid-Frankrijk, een reeks uitgaven der Mission archéologique en Chine, verder een beschrijving in 7 deelen van den tempel van Ang-Kor-Vat, en een inventaris van 16de eeuwsche gra veurs in de Bibliothéque Nationale' van Parijs. De bibliotheek is ten zeerste dank baar voor dit mooie gebaar der Fransche regeering, waardoor een aantal gewichtige voortbrengselen de Fransche wetenschap binnen het bereik van de Nederlandsche studeerenden gebracht wordt. LEIDSCHE GEOLOGISCHE VEREENIGING Viering van het eerste lustrum De Leidsche Geologische Vereeniging zal op 1 en 2 April haar eerste lustrum vieren. Zij werd opgericht op 24 April 1933 op initiatief van prof. dr. B. G. Escher. In de jaren voor '33 waren er, met het groeien van het aantal studenten, t^eeds meer pogingen gedaan, om een meer georganiheerd optreden te verkrij gen, maar het was prf. Escher, die het eerst het groote belang inzag van een stre ven naar organisaties van lezingen, ex cursies, onderling contact en contact met de afgestudeerde geologen, uitgaande van één centraal lichaam. De vereeniging tel de aan het einde van het eerste jaar 19 leden-begunstigers, 34 gewone leden en 3 buitengewone -leden. In den loop der vol gende jaren groeide dit aantal tot het te genwoordige van: 2 eere-leden, 29 leden begunstigers, 66 gewone leden en 3 bui tengewone leden. Er werden in totaal 35 lezingen gehouden. Zeven excursies wer den gemaakt, waarbij als taak werd ge steld: het in kennis brengen der Leidsche geologische studenten met de geologie van Nederland in het bijzender. Dr. Krui- zinga, die reeds vier maal excursies leid de, zal ook de lustrum-excursie leiden, daamee tevens zijn lustrum van excursie- kider vleiend. Er is groote en nog steeds stijgende be langstelling voor de Vereeniging en haar orgaan „De Leidsche Geoioog". De viering van dit eerste lustrum zal op 1 en 2 April geschieden door een excursie naar het Gcoi en de Utrecntsche heuvel rug, waarna een slotfeest gevierd zal worden in hetSavoy-restaurant alhier. LADELICHTER AANGEHOUDEN Door de politie is aangehouden de 35 jarige W. A. N. alhier, die ten nadeele, van den winkelier F. W. V. uit een toonbank lade een bedrag van 9.50 heeft ontvreemd De heer F. J. Hollebeek, monteur bij de P. T. T. alhier, wordt naar Delft overge plaatst in de rang van monteur eerste klasse. De monteur P. J. Polderman is aan gewezen als monteur eerste klasse, hoofd van den dienstkring Gennep. (Herplaatst wegens misstelling). Zaterdag slaagden te Den Haag voor het examen stenografie „Groote" de dames, E. Bakels, A. Boekenstein, M. Schalks, J. Staats, N. Verdegaal en C. Wester brink; eveneens voor het examen, „Machine- schrijven" de dames: G. Dieben, J. Dieben, A. Epskamp, J. Segaar en F. Trip, allen leerlingen van de Mariaschool, Haarlem merstraat. Zaterdag 1.1. slaagden in den Haag voor het examen Typiste, Ph. Frissen, J. Regeer en A. van Oudheusden. Leerlingen van de Zusters, Hoogewoerd 57, alhier. Zaterdagmiddag vond onder groote be langstelling de crematie plaats van het stoffelijk overschot van wijlen mr. A. v. d. E'st, in leven oud-ambtenaar van het O. M bij het Kantongerecht alhier, die de vorige week Zaterdag op weg naar Zuid- Frankrijk kort voor de plaats van bestem ming plotseling onwel werd en overleed, vermoedelijk door een hartvedlamming ge treffen. Mr. H. J. Bool uit Hilversum, sprak woorden van vriendschap namens de club- genoeten van den overledene uit Leiden en schetste diens vele goede hoedanighe den. Vervolgens werd het woord gevoerd dotT dr. A. Schuckink Kool uit Utrecht, voorzitter van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolo- nies, die dank bracht voor het vele, wat t-e overledene voor bovengenoemde instel ling heeft tot stand gebracht. Hierna voer de het woord Zr. van Ingen Schenau uit Leiden, die dankte voor de prettige samen werking, die spreekster met den overle dene vele jaren het voorrecht had te heb ben. Een zoon van den overledene, de heer J. E. v. d. Eist, dankte voor de betoonde belangstelling. MEISJE AANGEREDEN EN GEDOOD. Op de plaats, waar lijn 11 den Westduin weg te 's-Gravenhage kruist, is een ze venjarig meisje C. den H., wonende in de Mijninckstraat, hedenmiddag omstreeks kwart over een door eigen onvoorzichtig heid onder een H. T. M.-bus gekomen. Het meisje kwam met een autoped van den heuvel af. Zij was vrijwel op slag dood. Bestuurder van de bus was de 25- jarige A. J. P. uit de Kazernestraat. Het stoffelijk overschot van het meisje is naar het ziekenhuis aan den Zuid wal gebracht. LOOPJONGEN DOODGEREDEN. Omstreeks half twaalf vanochtend is op den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam, een ernstig ongeluk gebeurd, dat den 15-jarigen ioopjongen van van Daalen, A C. Belooys. uit de Rosestraat te Rotterdam, het leven heeft gekost. In de richting Westersingel reden om streeks genoemd tijdstip twee wielrijders. Zij werden ingehaald en gepasseerd door een zwaar met kolen geladen vrachtauto, bestuurd door den 33-jarigen B. J wonende in de Boomgaardstraat. Op het moment, dat de vrachtauto de fietsers passeerde, wilde de loopjongen met zijn fiets op zijn beurt de beide wielrijders weer voorbij rijden, waartoe hij zich links van de fietsers en rechts van den vrachtauto bevond. De tusschenruimte was echter te gering, zoo dat hij met den meest linkschen fietscher ir. aanraking kwam. Hierdoor raakte hij de macht over zijn stuur kwijt, hij begon te slingeren en viel met fiets en al om, waarbij hij juist voor het rechterachterwiel van den vrachtauto terecht kwam. Dit ging den jongen over den buik. Met zware inwen dige kwetsuren is de gewonde per auto van den geneeskundigen dienst naar het zie kenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. ERNSTIGE VECHTPARTIJ TE GRONINGEN. Gisteravond ontstond in een café aan de Nieuwestad te Groningen oneenigheid tus- schen de bezoekers. Het liep op ruzie uit èn er werd mét een biljartqueu geslagen. Maar alles zou nog met een sisser zijn af- geloopen, als niet een der bezoekers zijn haatdragendheid zoo ver dreef, dat 'hij de ruzie op straat met behulp van een mes voortzette. Het gevolg was, dat de 33-jari- ge van den B., wonende aan het Zuider- diep, een steek in den buik kreeg, zoodat hij hevig bloedend in elkaar zakte. De ontboden dokter constateerde een ernstige wonde en achtte overbrenging naar het Acadamisch Ziekenhuis noodzakelijk, waar direct operatief moest worden ingegrepen Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. De dader, die aanvankelijk onbekend was, werd vannacht door de recherche opge spoord in zijn woning en naar het hoofd bureau van politie overgebracht. DIENSTBODE VERMIST. Sedert Zaterdagmiddag half twee wordt te Heeswljk vermist de dienstbode B. S. Zij heef in overspannen toestand de wo ning, waar zij in betrekking was, verlaten, en is sedert dien daar niet teruggekeerd. Ook heeft zij zich niet naar de ouderlijke woning begeven. LEIDEN. Geboren: Adriana Theresia Maria, d. van G. C. Bleijs en J. J. Knijnenburg Jacobus Simon Maria, z. van J. C. Ouwer- kerk en P .G. v. Kins Bernard us Jasper Hieronymus, z. van B. P. Schulte en J. W. M. v. Mol August, z. van A. Hoelen en H. C. A. W. de Bruijn. Ondertrouwd: P. Bij wedr. 39 j. en J. Dunnebier wed. 24 j. A. Regeer jm. 23 j. en J. Verbeek jd. 19 j. J. Smit jm. 23 j. en H. Stouten jd. 23 j. Overleden: D. Waasdorp wedn. 79 J. D. A. Bontje-Maree wede. 38 j. ZAL SCHUSCHNIGG TE LEIPZIG TERECHTSTAAN? WEENEN, 28 Maart. (A. N. P.). Men meent te weten, dat Schuschnigg terecht zal staan voor het bekende hooggerechts hof te Leipzig, waarvoor ook het proces tegen Dimitrof en van der Lubbe in ver band met den Rijksdagbrand is behandeld. Schuschnigg zou niet slechts beschuldigd worden van het p'.an, de volksstemming te vervalschen, doch, aangezien hij minister van justitie was, toen Planetta wegens den moord op Dollfuss terecht stond, zou hij ook voor deze gerechtelijke dwaling ver antwoordelijk gesteld worden. ONTPLOFFING IN SPRINGSTOFFEN FABRIEK. PRAAG, 28 Maart (A.N.P.) Heden morgen om zeven uur heeft zich een ont ploffing voorgedaan in de afdeeling, waar nytroglycerine vervaardigd wordt, van de springstoffenfabriek te Semtin nabij Par dubice in Oost Bohemen. Het geweld der explosie was op grooten afstand hoorbaar. Het gebouw werd vernield, doch wonder boven wonder zijn geen arbeiders om het leven gekomen. Enkele arbeiders bekwa men slechts lichte verwondingen. In de andere af deelingen der fabriek wordt het normaal voortgezet. DE „ZUIVERING" IN RUSLAND GAAT VOORT. MOSKOU, 28 Maart. (A N. P.). Het of- ficieele orgaan van de Sovjetrepub'iek Ka- sakstan, de „Kasakskja Prawda" meldt, dat daar in een nieuw massa-proces negen tien vroegere prominente functionarissen dtr republiek, o.m. de vroegere president van Kasakstan, Koeloembe'rf, ter d^od zijn veroordeeld. Het vonnis is reeds vol trokken, een tweede proces is te Proko- piefsk in het gebied van Nowosibisk ge voerd. Hier werden vijf beklaagden ter dood veroordeeld. HET TERRORISME IN PALESTINA. JERUZALEM, 28 Maart (A.N.P.) Tijdens het weekeinde hebben zich in Pa lestina wederom talrijke bloedige inciden ten voorgedaan. Op den straatweg langs de kust van Haifa af, waar kortgeleden een Britsch officier is doodgeschoten, zijn ver scheidene auto's onder vuur genomen. Een Arabisch chauffeur werd gedood. In Haifa zelf is een Jood door onbekende daders doodgeschoten. Op den weg van Jeruzalem naar Hebron is het gisteren tot een vuur gevecht gekomen tusschen politie en een gewapende bende, waarvan twee leden werden gedood. In de streek van Akko, Tiberias en Nazareth zijn verscheidene vuurovervallen gepleegd op auto's De stad Jenin is in den afgeloopen nacht geruimen tyd beschoten. Naar het schijnt was het vuur gericht op de militaire barakken en politiestations. Nabij het Britsche kerkhof in Jeruzalem zijn heden morgen twee man nen neergeschoten gevonden. Ook anti Joodsche actie in Beyroet. BEYROET, 28 Maart (A.N.P.) Alhier zijn vandaag Arabische vlugschriften van Mohamedaansche zijde verspreid, waarin voor de eerste maal een lijst wordt afge drukt van Joodsche kooplieden. De be volking wordt gewaarschuwd niet bij deze kooplieden inkoopen te doen LEiDEN, 26 Maart. Groenienveiling. Per 100 kg.: roodekool 6.106.70, savoye kool 2.803.20, boerenkool 24, rapen 1.30, prei 2.804.60, kroten f 1.30, kro ten, gekookt 37, peen 3 906.50, sprui ten 214, andijvie 315, sla 1012, witloof 312, postelein 2935, spina zie 49, per 100 stuks: bloemkool 3.10 10.70, salade 1.407.30, knolselderie 1 2, per 100 bos: pieterselie 0.701.40, radijs 1.403.30, selderie 0.602.30, rabarber 211, raadstelen 0.501. AMSTERDAM, 28 Maart. Vee. Aanvoer: 2158 totaal, 614 vette runderen, 233 vette kalveren, 13 nuchtere kalvereni 600 scha pen en lammeren 694 varkens, 1 big, 3 bok ken of geiten. Prijzen per kg.: vette koeien 76, 66 en 5054 cent, vette ossen 70, 66 en 5456 cent, vette kalveren 1.15, 1.00 en 6575 cent, varkens (levend gewicht) 55, 54 en 53 cent, schapen 50, 45 en 40 cent, lammeren 60, 55 en 50 cent. Prijzen per stuk: schapen 282520, lammeren 21 —18—15. AMSTERDAM, 28 Maart. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 475 vette koeien, waarvan de prijzen waren: 7480, 6572 en 5064 cent per kg. slachtge- wicht; 80 melk- en kalf koeien 180240 per stuk. 62 vette kalveren 2e kwal. 6066 en 3e kwal. 5058 cent per kg. levend ge,- wicht, 216 nuchtere kalveren 610, 85 schapen 2232 per stuk, 433 varkens: Vlee-chvarkens, wegende van 90110 kg. 676^ cent, zware 6566 cent en vette 6364 cent per kg. slachtgewicht; 6 paar den. Aangevoerd 4 wagons geslachte run deren uit Denemarken 4

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3