RIJNSTREEK RECHTZAKEN Wilt U Iets weten? LUCHTVAART HET BETOOVERDE BOSCH MAANDAG 28 MAART 1938 PE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG 10 ALPHEN AAN DEN RUN AANBESTEDING WEG NAAR BOSKOOP Vanwege Gedeputeerde Staten is heden aanbesteed het maken van het aarden li chaam van het gedeelte van den provin- ciauen weg langs de Oostzijde var) de Gouwe van Boskoop naar Gouwsluis, met uit den Rijn te baggeren grond, met bij komende werken, een en ander onder de gemeente Alphen a. d. Rijn. Laagste inschrijver was L. Okkerse te Amsterdam voor 54.945. Dakpannen-industrie. De bekende dakpannenfabriek van de fa. v. d. Oordt zal belangrijk worden uitgebreid, er zal bij de oude fabriek- een nieuw bedrijf worden gebouwd, geheel gemoderniseerd, waardoor de productie zal worden opgevoerd. Naar beneden gestort. Van den fa brieksschoorsteen bij de fa. v. R. en KI. aan 's Molenaars is Vrijdagavond een gedeelte van ongeveer 1 meter omlaag gestort en via het dak en zolder in de fabriek terecht ge komen, zonder gelukkig persoonlijke onge lukken te veroorzaken. Begrijpelijk ont stond verschillende materieele schade. Door een schoorsteen bouwer is Zaterdag een onderzoek naar den toestand van den schoorsteen ingesteld, waarbij de man door losliggende steenen bijna zelf naar beneden was gestort. De schoorsteen zal plm. 15 meter worden afgebroken en dan opnieuw worden opgetrokken, omdat deze eenigs- zins overheid. NIEUWKOOP Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente op Woensdag 30 Maart a.s., des voormiddags 9.30 uur. Agenda: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken; 2. Verzoek van den heer G. D. van Noort om eervol ontslag als hoofd van de openbare lagere school met ingang van 1 September a.s. wegens het bereiken van den 60-jarigen leeftijd; 3. Voorschot aan de bijzondere scholen voor 1938; 4. Vast stelling van de kosten van het vakonder wijs over 1937 en voorschot vakonderwijs aan de bijzondere scholen voor 1938; 5. Her ziening van de jaarwedde van den admini strateur van de steunverleening; 6. Bijdrage ten behoeve van voor- en nazorg voor krankzinnigen in Zuid-Holland; 7. Wijzi ging van de begrooting voor 1937 en 1938. REEUWIJK Vrouw verdronken. Gisterenavond is de huisvrouw van Bur ger, wonende in Twaalfmorgen, door een tot nog toe onbekende oorzaak verdronken. De vrouw was gisterenavond per rijwiel raar den dokter te Lange Ruige-Weide ge- vreest; op de terugreis is zij door een onbe kende oorzaak langs den Blindeweg te water gereden en verdronken. Omstreeks 12 uur middernacht is zij gevonden. Het lijk is door de politie naar de ouderlijke woning vervoerd. De vrouw laat een man en 3 kinderen achter. WOERDEN Naar de missie terug. De weleerw. pa ter Sophonias Balvert O.F.M., die met va- cantie uit de missie te Brazilië was geko men, hoopt volgende maand wederom naar Brazilië terug terug te keeren. Zondag a.s. zal de missionaris onder alle H.H. Missen een liefdadigheidspredikatie voor zijn mis sie houden. Jubileum. Op 1 April a.s. zal de heer N. v. Mouwerik, besteller der Posterijen alhier, zijn 25-jarig jubileum herdenken. De heer v. Mouwerik is een zeer plichts getrouw man en onder het personeel zeer populair. Personalia. Naar wij vernemen zal luitenant Rehring, werkzaam bij de admi nistratie aan het Centraal Kleedingmaga- zijn, alhier, verterkken naar Amersfoort, in dezelfde functie. Velen zullen dit vertrek betreuren. En onder het personeel èn on der de burgerij was luitenant Rehring een zeer populair figuur, die door zijn welwil lende omgang velen tot zich trok. Moge het hem in zijn nieuwe standplaats goed gaan. De heer Hesselman, ambtenaar ter secretarie alhier, zal op 1 April a.s. de ge meentedienst, waar hij ruim 17 jaar in werkzaam is geweest, met pensioen verla ten. De politie. Naar we vernemen is, op him verzoek, aan de agenten van politie K. en S. alhier, met ingang van 1 Juli, eervol ontslag verleend. Het oude postkantoor. In verband met den bouw van het nieuwe postkantoor kun nen we nog mededeelen, dat men zoo spoe dig mogelijk hiermede zal beginnen. Op de plaats van het oude gebouw zal de auto matische telefooninrichting verrijzen. ZOETERWOUDE Volksbond. Op Maandag 4 April groote propaganda-vergadering. De leden, met vrouw of verloofde, worden op dezen avond allen verwacht, dus, makkers, houdt dezen avond eens even vrij en weet gij nog iemand brengt hem dan mee. Weest nu eens allen propagandist; het is onze laatste ver gadering van dit seizoen. We mogen dus een groote opkomst verwachten, te meer daar dan het 50-jarig bestaan zal worden her dacht. Het bestuur rekent op U. HAAG SC HE POLITIERECHTER. Student tegen garagehouder. W. K. O., student te Wassenaar, had op een mooien Zondag idee gehad om een autotochtje te maken, maar hij had zelf geen auto. Hij was dus naar den garage houder G. J. J. van Reenen te Wassenaar gegaan en had daar een auto gehuurd zon der chauffeur. Op de Papengracht te Lei den was de rit ontijdig onderbroken, want de auto raakte defect. De student was toen den garagehouder gaan waarschuwen, dat zijn vehikel daar en daar stond en dat nij hem maar moest gaan halen. De garage houder had dat gedaan en tevens de auto gerepareerd.De garagehouder had, toen de student weer eens bij hem terug kwam, een rekening gepresenteerd van 2.50. Dat was niet naar den zin van den student, want hij wilde niet betalen en noemde den garage houder een oplichter. Toen deze beleefd vroeg of hij dat woord terug wilde nemen had de student de woorden niet terug genomen, integendeel hij had ze zelfs on derstreept door eenige stompen op het aan- gelaat van den garagehouder te deponeeren. De garagehouder, als getuige gehoord zei- de, dat verdachte gezegd had: „Je kan wel naar de centen fluiten". Getuige had toen gezegd: „Meneer doe mij een lol en verdwijn" en toen had hij den student er uitgewerkt. De garagehou der diende voor de stompen een civiele vor dering in van 15. De Officier eischte tot slot een geldboete van 25 subs. 25 dagen. De politierechter veroordeelde verdachte tot een boete van 25 subs. 25 dagen en toe wijzing van de civiele vordering. I Dure tanden. Voortgezet werd de zaak tegen P. D. uit Leiden, die een inwoner van Veur, ze kere W„ zulk een klap in zijn gezicht had gegeven, dat eenige tanden op het pla veisel terecht waren gekomen. De gesla gene diende een civiele vordering in van 75., zijnde twee nieuwe tanden. De Officier wilde in zijn eisch rekening houden met het feit, dat verdachte 75 zal moeten betalen en eischte in dat verband een boete van 15 subs. 15 dagen. De politierechter veroordeelde verdachte tot een week gevangenisstraf voorwaarde lijk en toewijzing van de civiele vordering. Polder kwestie te Benthuizen. Eenige inwoners van Benthuizen hadden in een dijk van den Benthuizer- polder een duiker aangelegd om alzoo al het water zelf te behouden. A. Q. uit Bleiswijk, die daar ook landerijen heeft, kwam zoo doende zonder water te zitten, waardoor zij bedrijf ernstig werd geschaad. A. Q. had toen op eigen houtje den dui ker doorgestoken om zoodoende aan wa ter te komen. Als getuigen werden gehoord twee be- stuurderen van den polder n.l. de landbou wer J. v .d. E. en W. C. D. beiden te Bent huizen. Uit dit getuigenverhoor kwam vast te staan, dat het bestuur van den Om- ringdijk opdracht had gekregen van het be stuur van den Benthuizerpolder om den duiker te leggen. Het was toch weer een duister geval, maar één lichtpunt schemer de, want een der bestuursleden deelde me de, dat Ged. Staten thans de zaak in on derzoek hebben om een nieuwe regeling te treffen. De politierechter vond niettemin, dat men toch maar niet zoo een andere boerderij het water mag onttrekken. Het gaat verder nog tusschen Rijnland en Schieland, omdat verdachte's boerderij juist op de grens staat. Verdachte staat inge schreven als ingeland van Rijnland zoowel als Schieland. Hij betaalt aan beiden de ver schuldigde ingelandgelden. De Officier zegt, dat hij de veroordeeling van verdachte zal vragen, alhoewel het pol derbestuur ook niet netjes heeft gehandeld. Verdachte had te maken met een besluit van den polder. Daar moet hij niet aan tornen. Onherroepelijk moet hij daar met zijn handen afblijven. Spr. wil nog geen ge vangenisstraf eisch, al wordt dit meestal gedaan, maar volstaan met een geldboete, want verdachte had geen eigen rechter mo gen spelen. Hij eischte tenslotte een boete van ƒ40 subs. 40 dagen. De politierechter, vonnis wijzende, achtte niet bewezen, dat de betrokken duiker ten algemeene dienste was aangelegd, gezien de feiten, dat de duiker ten eerste veel te laag was gelegd om den verdachte te dwin gen een klacht in te dienen, en ten tweede, der er geen overleg was gepleegd met de betrokkenen. Verdachte werd dus vrij gesproken. Gas en geld gestolen. H. M., chauffeur-monteur te Wasse naar, had verschillende malen geld uit zijn muntgasmeter gehaald. Het daarbij niet latende, had hij ook nog clandestien gas gebruikt. Hij was toen naar het bui tenland vertrokken, maar was teruggeko men, omdat het daar ook niet alles was. De officier vond het feit nogal ernstig en eischte twee maanden gevangenisstraf. De politierechter wilde het nog eens met ver dachte probeeren en veroordeelde verdach te tot een voorwaardelijke gevangenis straf van een maand met een proeftijd van twee jaar, maar met de bijzondere voorwaarde, dal verdachte zijn pas in moet leveren bij het Leger des Heils, die het toezicht op hem moet uitoefenen. Diefstal van ijzeren sloffen. J. S., orgeldraaier te Leiden, had ten nadeele van Wernink's Beton Maatschap- Wegens diefstal had verdachte zich he- R. K. Ver. v. Kraamverzorging voor alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau le Binnenvestgracht 30, voorheen Boerhaavestr. verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 24 UUR tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 3420. Aanvragen (schriftelijk) adres 1ste Bin nenvestgracht 30. denmorgen te verantwoorden voor den Haagschen politierechter, Het ingewonnen rapport was gunstig, re den voor den officier om het nog eens met hem te probeeren. Eisch twee maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De uitspraak werd conform. Geknoeid met den steun W. A., grondwerker te Nootdorp, h?d twee zoons die werkten en resp. f 15 en 12 vtidienden, terwijl de vader zelf zond-.r werk was en van den steun trok. De inkomende 27 in het huishouden had verdachte verzwegen voor den steun en hij had rustig zijn ondersteuning ont vangen. Dat is valschheid in geschrifte en daarvoor moest verdachte terecht staan. De officier vond het feit nogal ernstig en eischte zes weken gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde verdachte tot een geldboete van 20 subs. 20 dagen en bovendien een voorwaardelijke gevan genisstraf voor den tijd van een maand met een proeftijd van twee jaar. Als jongens vechten. J. W., vischhandelaar te Bodegra ven had oneenigheid gekregen met zeke ren Verhoef. Verdachte had Verhoef, iemand van jeugdigen leeftijd, die met een ande en jor.gen aan het vechten was, pro- beerer fe verwijderen van de tegenpartij. Dit verwijderen was nu bepaald niet zacht zinnig gegaan, want verdachte had den jongen op den grond gesmeten, waarbij de jengen een onderbeenfractuur opliep. Hiervan ligt hij thans nog in het gips. Toen de jongen op den grond lag had ver dachte hem bovendien nog een trap toe gegeven. De officier was van meening, dat het gedeeltelijk een ongeluk is te noemen het geen niet vaststelt, dat verdachte vrij-uit gaat. Hij is in ieder geval buiten zijn boekje gegaan. Niettemin wil de officier nog een met een geldboete volstaan en eischte 30 subs. 30 dagen. Nadat verdachte een omstandig ver haal had gedaan, hoe het geval zich had afgespeeld, zag de politierechter daarin gronden om niet de hooge boete op te leg gen, die de officier eischte, en veroordeelde verdachte tot een geldboete van 5 subs. 5 dagen. DE SAMENSTELLING VAN ALKEMADE'S GEMEENTERAAD Mijnheer de Redacteur, Met eenige schroom neem ik de vrijheid het te wagen een plaatsje te vragen in uw, ik mag gerust zeggen, hier algemeen gele zen blad, bij voorbaat mijn dank. Het is naar aanleiding van de j.l. Don derdag gehouden vergadering der R.K. Kiesvereeniging, of beter misschien plaatse lijke afd. der R.K. Staatspartij. Laat ik be ginnen met er op te wijzen, dat het bui tengewoon jammer is, dat deze vergadering niet beter bezocht was, de eminente spre ker, het Kamerlid, de heer Stumpel, had verdiend voor een volle zaal zijn mooie rede te kunnen houden. De aanwezigen echter hebben genoten en met nadruk wensch ik er op te wijzen, dat het plicht is van alle R.K. kiezers en kiezeressen derge lijke vergaderingen te bezoeken. De reder., dat ik een plaatsje in uw blad vraag, M. d. R., betreft echter het feit, dat de Gemeenteraadsverkiezing, welke het volgende jaar weer gehouden wordt, in deze vergadering reeds ter sprake kwam, en hoewel ik gaarne toegeef, dat ik op het gebied van verkiezingen een leek ben, moet het my toch van het hart, dat het mij on begrijpelijk is hoe de Raad in de gemeente Alkemade en dan meer speciaal Roelof- arendsveen, aan vertegenwoordigers komt, welke totaal niet overeen te brengen zijn met den aard der bevolking. Mijn meening is, dat de afvaardiging in den Gemeen teraad toch zoo nabij mogelijk een afspie geling dienen te zijn van de bevolking, wel ke de gemeente uitmaakt, en dan is het mij onbegrijpelijk, dat een plaats als Roe- lofarendsveen, bestaande uitsluitend uit een tuindersbevolking, in den gemeenteraad vertegenwoordigd wordt door zegge één tuinder, terwijl er voor Roelofarendsveen alleen toch niet minder dan 7 raadsleden zitting hebben. Het wil mij voorkomen, dat de eerstvol gende verkiezing hieraan een eind moet maken en bij voorbaat raad ik alle tuin ders van Roelofarendsveen aan om zonder uitzondering lid te worden van de R.K. Kiesvereeniging, want alleen door lid te zijn van de Kiesvereeniging kunt u mee werken aan het stellen van candidaten, terwijl het voorts van uw opkomst bij een eventueele stemming voor de candidaten- lijst afhangt welke plaatsen onze candidaat tuinders op de definitieve lijst zullen inne men. Tuinders van Roelofarendsveen, tot de laatste man dus beginnen lid te worden van «ie R.K. Kiesvereeniging en dan de verga deringen, waar de gemeenteraadsverkiezin gen aan de orde komen, trouw bezoeken en met eerlijke middelen gaan strijden, opdat de eerstkomende raadsverkiezingen naast arbeiders en landbouwers ook meer dan één tuinder naar den gemeenteraad zal af vaardigen. Een Tuinder. Roelofarendsveen, 28 Mrt. 1938. Katholiek Leidsch Symphonie Orkest. Indien u zich interesseert voor een or kest, bestaat er voor u als R.K. een Sym- phonie-orkest vood R.K. in Leiden. Daar kunt u zich bekwaam maken in orkest- routine, maarU moet zich dan eerst opgeven als werkend lid van het K.L.S.O., dat iederen Maandagavond van 8.15 uur tot 10.30 uur repeteert in het lokaal Pie terskerkgracht. Er is nog plaatsing voor viool, alt, cello, bas, trommel, hoorn en orgel. R.K. vereenigingsbesturen, welke zich interesseeren voor het K.L.S.Ó. (voor eventueele medewerking) kunnen ten al len tijde correspondeeren met het secre tariaat: A. v. d. Kaay, Buys Ballotstraat 60. Het Bestuur. Vraag: Hoe kan ik het beste nieuwe gummilaarzen dicht krijgen, welke opge haald zijn? Antwoord: Plakken met solution. Vraag: Is er een middel tegen het uit slaan van geverfde muren? Antwoord: Informeer in een verfwin- keL Vraag: 1. Hoe verwijdert men het weer uit een licht-gele frotté-groene jurk. Ik heb haar al een paar keer gewaschen met groene zeep, maar dat helpt niet; wat nu te doen? 2. Hoe kan ik watervlekken verwijderen uit een paar bruine nappa handschoenen; ik heb ze een paar maal gewreven met was, maar 't helpt niet. Antwoord: 1. Weervlekken zijn alleen te verwijderen met bleek water; de jurk wordt dan echter waarschijnlijk ook wit. 2. Watervlekken uit nappa-handschoenen zy'n niet te verwijderen. Vraag. Over baby-flanel, watervlekken, wasschen van zijde en het schoonmaken van een pitrietwieg. Antwoord: a. Geel geworden flanel kan gebleekt worden met wolblank. Katoe nen flanel kan uitgekookt worden. b. Watervlekken zijn uit het kleinste lapje niet te verwijderen dan alleen door het te wasschen. c. De andere zijde kan gewasschen wor den in een lauw warm sop van vlokken- zeep. d. Een pitriet wieg kan schoongemaakt worden door afborstelen met Mout-water. Vraag: Hoe moet ik een vuil geworden linnen kinderwagen schoon maken? Antwoord: Afborstelen met sop van vlokkenzeep. Naborstelen met schoon wa ter. Droogwrijven met een badhanddoek en verder buiten drogen. ZOMERDIENSTDRUKTE OP SCHIPHOL. De zomerdienst der K.L.M. is gisteren wel officieel geopend o.a. met het uitvlie gen van de z.g. zilvervloot van 5 Dou- glassen, maar doordat het Zondag was en de Zondagdienst toch altijd beperkt is, viel eerst vandaag voor het eerst de groote opleving te bespeuren, die de uitbreiding van het luchtverkeer op Schiphol veroor zaakt. Diensten, die gedurende de winter maanden stilgelegen, worden hervat, de „Blauwe Donau Expres", die in den win- terdienst tot Ween en ging, vliegt van vandaag af door tot Boedapest, en veel vaker dan gedurende den winterdienst komen de vliegtuigen uit Londen, Berlijn en Parijs landen of stijgen de toestellen met bestemming daarheen op, zoodat op de spitsuren kort na elkaar vier. vijf ma chines vertrekken, of met korte tusschen- poozen de sirene van den verkeerstoren loeit om de landing van een vliegtuig aan te kondigen. Het Douglasvliegtuig over- heerscht op Schiphol, want behalve de K.L.M. vliegen ook de Tsjechen en Scan- dinaviërs op deze route met de machtige D.C. 3, al komen de Zweden ook regel matig met de Junker-machine aan, die op deze lijn eveneens dienst doet. Ook de Duitschers verschijnen, op weg van Ber lijn naar Londen vice versa, nog met hun Junker-machines, want de snelle „Con dor*' van Focke Wolff, die voor den zo merdienst op dit traject was aangekondigd, schijnt nog niet gereed te zijn. Een oude bekende van den vorigen zo merdienst is ook de Potez 62 van Air France, die weer dagelijks op Schiphol neerstrijkt om éenige uren later naar Pa rijs terug te keeren. FRANSCH MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. Vier man aan boord. De „Intransigeant" meldt, dat een vlieg tuig van de basis Sidi Ahmed in Tunerië tijdens een vlucht in den nacht van Don derdag op Vrijdag is zoekgeraakt. Er waren vier menschen aan boord. Nader wordt gemeld, dat het vermiste vliegtuig type Bloch 188, met een officier cmlaag is gestort. Hét was een militair vliegtuig tpe Bloch 188, met een officier tn drie onderofficieren aan boord. De oor zaak van de ramp is niet bekend, aangezien het toestel geen radio aan boord bad. Het Italiaansche ministerie van lucht vaart meldt eveneens, dat een Fransch vliegtuig aan de kust van Sardinië brandend •s neergestort. De bemanning kwam om het leven. Volgens het communiqué zal een on derzoek worden ingesteld naar de redenen, waarom het vliegtuig in den nacht over Italiaansch gebied vloog. CLOUSTON EN RICKETTS TE LONDEN TERUG. Verschillende records behaald. Clouston en Ricketts zijn om 5.51 uur Zaterdagmiddag op Croydon gedaald. Zij zijn van Blenheim (Nieuw-Zeeland) in vijf* dagen 19 uur en 39 minuten gevlogen naar Croydon en hebben den afstand van Gra- vesend via Blenheim naar Croydon afge legd in tien dagen, 21 uur en 21 minuten. De vlucht van Clouston en Rioketts was de eerst „rondvlucht" naar Nieuw-Zeeland en terug en de eerst directe vlucht van Nieuw-Zeeland naar Engeland. En passant vestigden zij nieuwe records op de vol gende trajecten: EngelandAustraliëEn geland; Engeland—Sydney; Engeland Nieuw-Zeeland; Port DarwinEngeland; Port DarwinSydney; overtocht van de lasmanzee van het Westen naar het Oosten, en overtocht van de Tasmanzee van het Oosten naar het Westen. Een groote menigte was op Croydon sa mengestroomd en bereidde den vliegers een hartelijk welkom. Ook de echtgenooten van Clouston en Ricketts waren ter begroeting aanwezig. Koopl bij hen, die in Uw Dagblad adverteeren (SPROOKJE) 289. Een kwartiertje later stapten zij de deur uit. Maar wat zagen ze daar? Er stond een prachtige koets voor de deur van hun huisje. Een palfrenier hield het portier van de wagen voor hen open en zei eerbiedig: Op verzoek van den koning en de koningin zal ik U naar het paleis brengen. En voor zij het zelf goed wisten, reden ze al weg. 290. Stom verbaasd keken de houthakker en zijn vrouw elkaar aan. Het was bijna allemaal te mooi om waar te zijn. Wat zaten ze heerlyk en wat reed de koets hard.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10