DE „HISWA" GEOPEND. Mysteries rondom „Vredelust" FEUILLETON (Een geval uit de practijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche), door UDO VAN EWOUD. 85) Geërgerd begaf dr. Jurrians zich naar de telefooncel, waar zijn ontstemming nog toenam, toen hem van den anderen kant van de lijn door den telefonist van het hoofdbureau werd meegedeeld, dat San ders hem om half twaalf bij zich ver wachtte. „Is dat nou noodig?" vroeg hij op een toon, welke den ander wel duidelijk moest overtuigen, dat dit verzoek hem zeer on gelegen kwam. „De inspecteur rekent stellig op u", kreeg hij ten antwoord. „Ik moest u zeggen, dat het een zeer belangrijke kwestie betreft, waarin vanavond nog een beslissing moet worden genomen en waarbij uw aanwezig heid vereischt is". „Ik schijn tegenwoordig nergens meer veilig te zijn", mompelde dr. Jurrians en plotseling schoot hem iets te binnen, dat hij onmiddellijk onder woorden bracht: „Hoe wist de inspecteur eigenlijk, dat ik in „Parkzicht" ben?" „Wij hebben uw woonhuis opgebeld en daar werd ons meegedeeld, dat u Woens dagsavonds in „Parkzicht" pleegt te scha ken. „Zoo...." Dr. Jurrians nam zich voor zyn huishoudster morgenochtend eens en voor altijd te verbieden nieuwsgierigen omtrent zijn mogelijk verblijfplaats in te lichten, wanneer hij niet thuis was. Hij stond dag en nacht voor de politie en jus titie klaar, maar die paar uren ontspan ning in de week liet hij zich niet ontne men. Hij wierp een blik op zijn horloge Het liep al tegen half elf. „Om half twaalf, zei u? Goed, ik zal ko men!" Hij haastte zich terug naar de sociëteits zaal. Als 't meeliep, kon hij deze partij mei den kolonel nog net beëindigen. Hij was dien ouden ijzervreter nog een revanche schuldig. 't Liep mee, maar niet zooals dr. Jur rians gewenscht had. Hij speelde vanavond bijzonder slecht, zoo slecht, dat de grijze kolonel hem schier na eiken zet, bulderend op den schouder klopte en deze betuiging van deelneming vergezeld deed gaan van een joviaal: „Nou doktertje, hoe heb ik het met je? Wil je me per se laten win nen?" Reeds tegen elf uur was de partij dan ook afgeloopen en daar het niet meer de moeite loonde aan een tweede te beginnen, ontbood dr. Jurrians een taxi om zich naar het hoofdbureau te laten brengen. Daai wachtte hem echter een nieuwe verrassing, want toen hij met een verveeld gezicht Sander's kamer binnentrad, ontving de in specteur, die in eenige lijvige dossiers ver diept was, en daaruit nauwelijks opkeek, hem met een verwonderd: „Zoo dokter, nog zoo laat op pad?" „Wat zullen we nou hebben?" vroeg dr. Jurrians, die zich nu langzamerhand ern stig boos begon te maken. „Je hebt me toch gevraagd om hier te komen?" Sanders had plotseling geen belangstel ling meer voor de papieren, welke over zijn schrijfbureau verspreid lagen. „Wat zegt u. dokter? I k zou u verzocht hebben hier te komen? Maar ik heb u immers nog geen uur geleden gesproken „Alles goed en wil, maar ik men onge veer drie kwartier geleden in „Parkzicht" opgebeld door den telefonist van het hoofd bureau, die mij meedeelde, dat ik om half twaalf door jou, Sanders, inspecteur der centrale recherche, op het bureau werd verwacht!" „Sanders was plotseling ernstig gewor den. Hij wees zijn verboden bezoeker een stoel en nam daarna de huistelefoon van de haak. „Neemt u even plaats, dokter Hallo, met de centrale? Ja, Sanders hier. Sinds hoelang heb je dienst, Bane Van acht uur af? Heeft er in dien tijd iemand naar dr. Jurrians geinformeerd? NietEn heb je zelf dr. Jurrians ook niet opgebeld in opdracht van deze of gene? Prachtig, dank je!" De inspecteur legde de telefoon weer op de haak en staarde peinzend voor zich uit. „Daar zit meer achter, dokter. De telefo nist heeft u niet opgebeld. Hoe wist de on bekende, die u die valsche boodschap deed toekomen, dat u zich in „Parkzicht" be vond?" „Dat heb ik mij direct als afgevraagd", ant woordde dr. Jurrians, wiens ontstemming nu plaats maakte voor een nauwelijks te verbergen ongerustheid. „En ik heb er di rect naar geinformeerd. De man zei me, dat mijn huishoudster hem had inge licht...." „Dat is natuurlijk niet onmogelijk misschien ook onder valsche voorwend sels. Overigens kunnen wij dat onmiddel lijk onderzoeken. Belt u uw woning eens op!" Dr. Jurrians ging direct op het voorstel in en liet zich door de centrale met zijn woonhuis verbinden. Na twee minuten van gespannen wachten deelde de telefonist hem echter mee, dat hij geen gehoor kreeg. „Geen gehoor? Mogelijk, dat mijn huis houdster al naar bed is en de telefoon niet hoort. Gewonlijk schakelt ze die des avonds over naar mijn kamer. Probeert u het nog eens!" De telefonist voldeed aan de opdracht, maar meldde na vijf minuten, die dr. Jur rians een eeuw schenen, dat hij driemaal achtereen had gebeld, maar geen gehoor kreeg. „Wonderlijk", zei de criminalist, terwijl hij de telefoon op de haak legde en San ders vragend aankeek. „Geen gehoor; daar moet iets niet in orde zijn!" De inspecteur was een man van beslui ten. „Ik zal u twee rechercheurs meege ven dokter", zei hij, op hetzelfde oogenblik reeds op den knop op zijn schrijfbureau drukend. „Het beste is, dat u onmiddellijk naar huis gaat om u op de hoogte te stel len. Als u mij noodig mocht hebben, ik ben zeker nog tot 12 uur hier. Daarna kunt u mij thuis bereiken". Den binnentredenden agent verzocht zocht Sanders twee dienstdoende recher cheurs te ontbieden en een oogenblik later verliet dr. Jurrians, wien alles te lang duurde, met hen het hoofdbureau om in een politie-auto naar zijn woning te rijden. Nauwelijks echter was hij vertrokken, of de telefoon op Sanders' schrijfbureau rin kelde en op het, door deze nieuwe storing ietwat ongeduldig klinkende „Hallo, cen trale recherche" verzocht een sleepende mannenstem om dr. Jurrians te spreken. In situaties als deze was het steeds weer interessant te constateeren hoe voortreffe lijk zich deze geroutineerde speurder zich wist te beheerschen en hoe hij elke kans, die hem geboden werd, op de juiste wijze wist uit te buiten. Hardop, hoewel er nie mand in de kamer was, doch slechts met het doel, dat de man, die opbelde, het zou hooren, zei hij: „Dr. Jurrians, telefoon voor u!" Tegelijkertijd nam hij een blocnota, waarop hij haastig de volgende woorden schreef: Laat teleofnist over andere Rjn onder zoeken met wien ik verbonden ben. En terwijl zijn rechterhand de telefoon weer opnam, greep hij met zijn linker naar de schelknop, welke den dienstdoenden agent alarmeerde. Op hetzelfde moment klonk zijn geheel veranderde stem in de telefoon: „Met dr. Jurrians. Wie is daar?" En dezelfde sleepende stem antwoordde na een korte aarzeling: „Mijn naam doet niet ter zake. Ik zal van 12 uur tot half één op u wachten in de 2de klas wachtkamer van het Centraal station. Ik reken er op u daar te zullen ontmoeten!" De agent trad binnen en Sanders wees op zijn blocnote, terwijl hij antwoordde: „Bent u misschien dezelfde onbekende, die mij onder valsche voorwendsels naar het hoofdbureau heeft gelokt? Wat zijn dat voor grappen Zijn stem klonk dreigend, maar de an der scheen zich daardoor niet in het minst te laten imponeeren. Op denzelfden lijzi- gen toon, welke op den duur onuitstaan baar moest zijn om aan te hooren, ant woordde hij: W 3)e ÊeicbeW (Bou^ant Ue oceaan-vliegbooten „Cambria" en „Caledonia" worden te Hamble nabij Southampton omge bouwd voor passagiers-accomodatie. Beide toestellen maakten in het afgeloopen jaar reeds vijf retourvluchten tusschen Engeland en Amerika De 5de „Hiswa'-watersporttentoonstelling is Vrijdag in de Apollohal te Amsterdam geopend. Een overzicht der expositie, welke georganiseerd is door de Ned. Vereeniging voor Handel en Industrie op het gebied van Scheepsbouw en Watersport Aardappels jassen aan boord van Hr. Ms. kruiser „Java" in de Amsterdamsche haven Voorde inkwartiering der 300 militairen, die Dinsdag a.s. te Roermond zullen arriveeren, wordt een voormalige meel- molen tot kazerne ingericht. De bedden worden naar de komende verblijfplaats der manschappen gebracht Hr. Ms. kruiser „Java", die op de Noordzee een oefenreis gemaakt heeft, is Vrijdag in de haven van Amsterdam aangekomen, waar het schip ligplaats nam aan den steiger der Holland - Amerika Lijn Na aankomst van Hr. Ms. „Java" >n de haven van Amsterdam wordt de kruiser gemeerd aan den steiger der Holland Amerika Lijn De gouvernementsstoomer „Rigel" vertrekt uit Belawan met aan boord den gouverneur-generaal op zijn rondreis door Ned. Indië

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9