MIJNSTREEK ZATERDAG 26 MAART 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE Bi AD - PAG. 7 SASSENHEIM Aanrijding. Gistermiddag kwam uit de richting Haarlem een personenauto en reed een lantaarpaal omver, welke op den hoek van de JulianalaanHoofdstraat staat. Gelukkig kwamen geen persoonlij ke ongelukken voor, alleen de wagen werd zwaar beschadigd. De politie was spoedig ter plaatse en heeft de zaak in onderzoek. Stierenkeuring. Alhier is een stieren keuring gehouden. Van de zwartbonten bleef de oudere (5-j.) Roosje's Lindberg van de modelboerderij „Weeresteyn" te H i 11 e g o m afwezig. De tweejarige Zido- rus, v. Herman, van G. van Leeuwenburg te Valkenburg (Z.-H.werd eervol ver meld. De eenjarige Iwanus v. Iwan, van J. W. Bonda, Wassenaar, fokker H. Kraak, Garrelsweer, is een goede typische stier met voornamelijk een goed achterstel. Bijna iets cverbouwd. Werd 2de klasse geplaatst. Van de zwartblaarden bleven van de 3 tweejarigen 2 afwezig. Nummer drie, Leen- dert 1577 S, v. Marchinus, van W. de Wit, L iss e, fokker J. Bruining Czn., Noordhorn, is een stier van goed type, met iets hellend achterstel, die in de 2de klasse werd ge- Van de eenjarige blaarkoppen werden twee in de tweede klasse geplaatst n.l. Man co, v. Kobus, f.e. J. Langeveld Jz. te L i s s e, een goed gestopte stier met goed beenwerk, en Frank, v. Guus, f.e. W. Nell, D e K a a g, een over het geheel wel goede stier, echter een beetje rond. Eervol vermeld werd nog Andre, v. Fok ker, f.e. A. D. Rotteveel, R ij p-W e t e r i n g. Te weinig ontwikkeld en matige beenen. Berg en Daalpolder. In hotel „Het Bruine Paard" hielden de Ingelanden de jaarlijksche voorgeschreven vergadering. Daar de voorzitter, de heer J. C. v. Reisen, wegens ziekte niet aanwezig kon zijn, werd deze functie waargenomen door den heer V/. de Ruijter, Poldermeester. Bij zijn ope- ringswoord waren aanwezig Ingelanden, die kunnen uitbrengen 20 stemmen. Hoog stens kunnen worden uitgebracht 69 stem men. De rekening over 1937 werd vastgesteld als volgt: gewone inkomsten 2354.40, ge wone uitgaven 1644.65, batig saldo dus 709.75. De achterstallige polderlasten bedragen 85.35. De omslag bedroeg over 1937 per H.A. De omslagplichtige grootte is 128.94.37 H.A. In laatstgenoemde rekening Treffen we o.m. aan bij de gewone uitgaven onderhoud van de bemal.ngsinrichting 230.04, olieverbruik 60.30, rente van de vaste geldleening pro resto 2925.oor spronkelijk groot 4500.129.94, aflos sing op deze 4 1/8% leening 225.—. Voor het nazien van de rekening over 1938 werd dezelfde Commissie aangewezen (de heeren Joh. Damen Jzn., Th. G. Romeijn en G. Rut- gerink en tot plaatsvervangende leden de heeren F. J. Damen, H. Slegtkamp en J. van Noort. De begrooting voor 1938 werd vastgesteld aan gewone inkomsten en uitgaven op' 2378.76. De omslag werd weder geraamd, evenals voor 1937, op 6.— per H.A. Het batig saldo werd begroot op 706.35, zijnde o.e post „onvoorzien". Het Bestuur werd weder gemachtigd tot het doen van de vereischte af- en over schrijvingen op de diverse begrotingspos ten en tot onderhandsche aanbesteding of tot uitvoering van werken in eigen beheer, als bedoeld in het Algemeen Polderregle ment. De kasgeldleening bij de Coöp. Boe- renbank werd bepaald op 1000.Na schriftelijke stemming werd met algemeene stemmen tot Poldermeester herkozen de heer A. C. van Ruiten (Lisse), die aan de beurt van periodieke aftreding was. De herziening van de keur werd uitvoerig be sproken. Het Bestuur zal overwegen in zijn cntwerp op te remen een artikel aangaande het spuiten van weiland of teelland binnen de poldergrenzen. Aan verschillende nader vast te stellen bepalingen zal alsdan moeten worden vol daan. De ontwerp keur of politieverorde ning zal ter visie worden gelegd. Voorts werd nog meaedeelmg gedaan van een renteverlaging van de meergenoemde geld leening n.L van 4 1/8 op 3 1/2% onder aan nemelijke voorwaarden. Biljartclub VOIS. In een gehouden wedstrijd tegen Poort van Cleef te Leiden heeft VIOS I in een handicapwedstrijd met 22 caramboles gewonnen. Heerings ver loor van Tegelaar hoewel hij nog slechts 11 caramboles noodig had en Tegelaar nog 176. Laatstgenoemde scoorde echter in 3 beurten de 176 caramboles waartegen J. Heerings slechts 2 kon noteeren. Diederiks won zijn partij. J. Diederiks verloor en Post speelde gelijk. LEIDSCHEN DAM St. Josephsgezellenver. Zondag 27 Maart te half 12 y na het Lof bijeenkomst. Maandag 28 Maart te 7.30 uur.tooneelclub „Adolf Kolping". Dinsdag 29 Maart te 7.30 uur Maria-Con- gregatie, daarna bijeenkomst. Donderdag 31 Maart te 7.30 uur biljart club A.D.O. Vrijdag 1 April te 8 uur eigen werk-avond en Zaterdag 2 April na het Lof bijeenkomst. KJJVI.V. Maandag 28 Maart te 8.30 uur jaarvergadering van de Sport- en Ont spanningscommissie. Dinsdag 29 Maart te 7.30 uur Maria- Congregatie. VOORSCHOTEN Inenting en herinenting. Op 27 Maart a.s. desnamiddags te 3 uur, zal er ten huize van de artsen H. J. Keestra, C. J. Kerkhoff en dr. M. van der Stoel, gelegen- ALPHEN AAN DEN RUN HEVIGE BOTSING TUSSCHEN TWEE AUTO'S. Beide in de sloot! Hedenmorgen omstreeks te half 9 uur heeft een ernstige auto-botsing plaats ge- nad op den Hooge Rijndijk, aan de grens van de gemeente Hazerswoude. Een personenauto, komende uit de rich- t:ng Leiden, passeerde in volle vaart een bakfiets van den heer Dissel uit Koude kerk en kwam daarbij in botsing met een treiler, afkomstig uit Groningen, geladen met leege kisten. Door de schok verloren beide bestuur ders het beheer over hun stuur. Beide wa gens kwamen in een wegsloot terecht; de etne rechts, de ander links; de treiler slechts gedeeltelijk. De personen-auto was bij de 'botsing zwaar beschadigd; de voorzijde was in el kaar gedrukt. In de auto waren vier per sonen gezeten, twee dames en twee heeren van het Leger des Heils in den Haag. De bestuurder, de 24-jarige W. L. vaft de V. v E., had nog juist tijd genoeg uit den wagen te springen. Hij kwam er af met een gapende wonde aan het hoofd, en een oogenschynlijk ontwricht been. Met de autobus reisde hij naar Leiden, waar hy door den E.H.D werd verbonden. Hier bleek dat het been vermoedelijk gebroken is. De overige inzittenden bleven ongedeerd. Ook de treiler werd, hoewel minder ernstig, eveneens beschadigd; de chauffeur bekwam geen letsel. Beide verongelukte auto's zijn door kraanwagens gelicht. „St. Daanianus". Gisterenavond hield de R.K. Vereeniging tot Ziekenhuisverple- ging „St. Damianus" in de St. Josephzaal haar algemeene jaarvergadering, welke o.m. was bijgewoond door den Deken. In zijn openingswoord herdacht de voorzit ter, de heer J. C. v. d. Sandt de in het afgeloopen vereenigingsjaar door den dood ontvallen leden, voor wier zielsrust eenige gebeden werden gestort. Uit het jaarver slag van den penningmeester, den heer C. L. P. Janmaat, bleek, dat er een nadee- lig saldo was van 488.80. Het totaal be zit van de vereeniging bedraagt 2548.77. In het jaarverslag van den secretaris, den heer G. Bruines, werd melding gemaakt van het ledental. Vorig jaar bedroeg dit aantal 1543, vermeerderd in het afgeloo pen jaar netto met 52. Er zijn 8 bestuurs vergaderingen gehouden. 9 Personen ver men het bestuur. In totaal zijn er 662 ver- pleegdagen uitbetaald. 34 Leden zijn in het ziekenhuis opgenomen en 17 leden hebben er een operatie ondergaan. De controle-commissie, bestaande uit de heeren Bern. Rombouts, F. J. Vester en G Th. A. v. d. Kant, heeft schriftelijk me- dedeeling gedaan, dat de boeken en be scheiden in goede orde zijn bevonden. Hierna werd de gratificatie aan den pen ningmeester, gelijk aan dat van het vorig jaar, met algemeene instemming vastge steld. Eenige artikelen van het reglement hebben hierna een kleine redactioneele wijziging ondergaan, waarna de voorzitter voorstelt om voor het nieuwe reglement koninklijke goedkeuring te vragen. Nadat de heer A. F. Ruijssenaars het bestuur at tent heeft gemaakt op de financieele zyde van dit streven, is het voorstel tenslotte aangenomen. De periodiek aftredende be stuursleden de heeren W. M. van Leeuwen, G. Bruines en J. L. van Bastelaar, zijn bij h:ed worden gegeven tot kostelooze inen ting en herinenting. Steunverleening. Bij het Gemeente bestuur is van den Minister van Sociale Zaken bericht ontvangen, dat er geen be zwaar tegen bestaat ook na 2 April a.s. de werkloozen van alle beroepsgroepen naar het tarief der zesde klasse te ondersteunen. Ongekeurd vleesch. Door den keur meester van vee en vleesch is tegen P. van W. procesverbaal opgemaakt wegens over treding van de vlesschkeüringswet n.l. het m voorraad hebben van ongekeurd vleesch. Afgewezen. Door de firma H. Bolhuis te Noord wijk, was aan de desbetreffende commissie, overeenkomstig art. 5 van het R.A.P. een verzoek gericht, om vergunning tot het instellen van een autobusdienst Voorschoten, de Vink, Haagsche Schouw, Hooge Morschweg, Stationstraat Le.den naar de veemarkt. De commissie heeft ech ter, overwegende dat deze dienst wel aan enkele belanghebbenden ten goede zou komen, doch dat andere vervoerinstellingen e. door zouden geschaad worden, het ver zoek afgewezen. ZILK Land- en Tuinbouwcursus. Donderdag avond was de laatste les van de twee-jarige land- en tuinbouwcursus, welke geleid werd door de heeren Caro en de Wilt. Aan het einde van de les kon de heer Volkersz aan alle 15 cursisten het diploma uitreiken n.l.: 1. W. Nederstigt, 2 A. P. v. Eden, 3. H. J. Ruigrok, 4. H. de Haas, 5. F. v. d. Ploeg. 6. de Groot, 7. Venings, 8. v. d. Vossen, 9. P. v. d. Ploeg, 10. H. J. Jansen, 11. J. C. Ruigrok, 12. W. Heemskerk, 13. Mooienkind, 14. J. de Winter, 15. H. Vree burg. De voorzitter van Leo XIII, de heer Markman, en daarna de heeren Ruigrok, de Wintter en Meskers werden nog even de Winter en Meskers voerden nog even het woord. Hierna volgde de sluiting van den cursus door den voorzitter van de Werkliedenvereeniging Leo XIII, welke dezen cursus had georganiseerd. acclamatie herkozen. Wegens reglementair aftreden van een der leden van de con trole-commissie werd in diens plaats be noemd de heer J. Venne. De commissie bestaat thans voor het jaar 1938 uit de hee ren F. J. Vester, G. Th. A. v. d. Kant en den pas benoemde. Na rondvraag sluiting. Botsing. Gistermiddag had op den hoek StationstraatPr. Hendrikstraat een aanrijding plaats tusschen twee auto's, be stuurd door de V. alhier en de J. uit Rot terdam. Van den Rotterdamschen wagen brak de radiateur, terwijl de auto gedeel telijk werd ingdrukt. De schade zal waar schijnlijk worden geregeld. Bij aanrijding een arm gebroken. De wielrijder W. reed gisteravond op den Kortsteeksterweg, links van den weg, toen uit tegenovergestelde richting een auto naderde. Gevolg daarvan was, dat hij werd aangereden. Door den val brak de wielrij der een arm, terwijl hij bovendien een hoofdwonde opliep. Dr. S. verleende de eerste hulp. Verhuring. Op 15 Maart dezes jaars eindigt het huurcontract, hetwelk deze ge meente heeft met mej. A. E. C. Bahlmann, alhier, betreffende het winkelpand Brug- gestraat 6. Met genoemde huurster is we derom overeenstemming verkregen om trent het opnieuw inhuren van het pand tegen den geldenden huurprijs van 900 per jaar en onder de huidige voorwaarden. BODEGRAVEN Stierenkeuring. De jaarlijksche stie renkeuring voor Zwartbont Hollandsch Veeslag werd gehouden op de nieuwe Markt alhier, uitgaande van de Provin ciale regelingscommissie voor de rundvee- fokkerij in Zuid-Holland. De belangstel ling voor deze keuring leek ons iets groo- ter dan in vele voorgaand^ jaren. In totaal werden 16 stieren ter keuring aangevoerd. De jury bestond uit de heeren M. C. van Buuren te Zuidland, A. Louter te Voor burg en W. F. Brunt, alhier. De uitslag was als volgt: Driejarige stieren: Theo, eig. G. v. d. Kooij, alhier, eerv. vermelding. Twee jarige stieren: Meine 37, eig. wed. W. Ver burg, Meije, 3e prijs A. Mars, eig. W. Boer, alhier, 3e prijs B, Rudolf eig.-fokker, J. S. Vroege, Rietveld, eerv. verm. Eenjari ge stieren* 32, eig. J. van Rijn, 2e pr. Frans, eig.-fokker, D. Joha, Nieuwveen, 3e pr. Max Korengarster, eig.-fokker J. v. Zijtveld, Alphei a. d. Rijn, 3e pr. Alfonso, eig.-fokker wed. W. Verburg, Meije, 3e pr, Ferdinand 16, eig.-fokker, W. Boer, Bode graven, 3e pr., Weerdebrasser, eig. Jos. C. Wesselingh, Zoeterwoude, 3e pr.; no. 533, eig. H. C. Kroft, Alphen a. d. Rijn, 3e pr. Naar het oordeel van deskundigen was vooral de inzending één-jarige stieren zeer goed, zoodat de vooruitzichten voor de fokkerij wel vrij rooskleurig zijn. Slachthuis. Gedurende de maand Fe bruari 1938 zijn in het Gemeentelijk Slachthuis alhier geslacht: 61 koeien, 108 varkens, 31 graskalveren, 2208 nuchtere kalveren, 95 schapen en 5 geiten. Geboren: Wilhelmina, dochtr van M. Kruik en I. Beukelman. Gevestigd: M. van der Ree. dienst-, bode, Zuidzijde 126 van Gouda. W. Hoo- gendoorn en gezin, landarbeider, Kerk straat 86 van Birgel (Duitschland). A. Treur, boerenknecht, Zuidzijde 127, van Lange Ruige Weide. P. J. Droogers, dienstbode, Zuidzijde 125, van Oud-Vosse- meer. N. van Muiswinkel, dienstbode, Noordzijde 111, van Zwammerdam. C. van Wijk en gezin, landarbeider. Noord zijde 28 van Réeuwijk. P. Verkade en gezin, landarbeider, Meije 50a, van Kou dekerk aan den Rijn. G. M. Pijnacker, dienstbode, Meije 54, van Alphen aan den Rijn. Vertokken: A. Pieterse, dienstbode naar Aalsmeer, Legmeerdijk 77. H. N. Koek, zonder beroep naar Drimmelen, Heerengracht D 94. H. Gans, zonder be roep naar Alphen aan den Rijn, Raadhuis straat 19. A. J. Knalmann, hulp in de huishouding naar Bloemendaal, Kastanje laan 1. J. Blijleven, kappresbediende naar Noord Scharwoude, Dorpsstraat A 133. HAZERSWOUDE De heer Harmsen postdirecteur. Tot directeur van het postkantoor te Sas van Gent is met ingang van 1 Mei a.s. benoemd de heer G. J. Harmsen, alhier. De heer Harmsen, die vanaf 1 Oct. 1936 kantoorhouder was in deze gemeente, is directeur van het parochiale zangkoor aan de Rijndijk ('t Zwaantje), HOOGMADE EERSTE PLECHTIGE H. MIS Voorbereiding der feestelijkheden Vrijdagavond vond een bijeenkomst plaats in de R.K. Pastorie van de besturen der R.K. Vereenigingen hier ter plai ten einde te komen tot vorming van een comité van voorbereiding voor de komen de plechtige inkomst en Eerste Plechtige H. Mis van den zoon dezer Parochie, Adr. van der Voorn, op 12 Juni a.s. Natuurlijk kan dit heugelijke feit, dat hier sedert menschenheugenis niet heeft plaats gevonden, niet zonder meer voorbij gaan. Maar dit alles brengt kosten met zich mee, en daarom heeft het gevormde comi té, overtuigd zijnde, dat iedereen naar ver mogen wil bijdragen voor deze gebeurtenis, gemeend, hiertoe ieder in de gelegen! te moeten stellen door het rondsturen van circulaires, welke in de welwillende aan dacht van allen worden aanbevolen. Het bestuur vertrouwt, dat de uitslag van deze inschrijving het meest overtuigende be wijs zal zijn van den wensch om deze da gen zoowel voor den pas-ge wij den pries ter als voor de geheele parochie een paar onvergetelijke dagen te maken. Tentoonstelling R.K. Par. School. In een der lokalen der R.K. Par. School is gisteren de gebruikelijke tentoonstelling aan het einde van het cursusjaar wederom gehouden. De in den loop van het jaar vervaardigde handwerkstukken der meis jes, de talrijke mooie teekenmgen der leer lingen waren keurig gerangschikt, afgewis seld met de reken-, taal- en andere werk schriften der kinderen; 't geheel leverde een kleurig en keurig tooneel. Van half twee tot twee uur kwamen de kinderen en van twee tct half vier uur de ouders. Behalve dat deze laatsten konden zien, wat hun kinderen doen en leeren op de school, kwam er ook met menig ouder een vruchtbaar contact tusschen ouders en per soneel van de school, wat niet anders dan de resultaten van het onderwijs in de toe komst ten goede kan komen. HAZERSV/OUDE (Groenendijk) Kruisvaart. De volgende week Maan dag, Dinsdag en Woensdag, wordt het Tri duüm voor de Kruisvaart en de oudste ge leding der St. Jansknapen gehouden, door den zeereerw. Pater Beyersbergen. Geen enkele goede kruisvaarder mag hier wegblijven; laten ook de ouders er voor zorgen, dat him jongens om 7 uur 's avonds in de Burcht aanwezig zijn. Naar we hoorden, zal dit triduum een uitge sproken liturgisch karakter dragen, iets wat tot de jongens op dien leeftijd moet spre ken, ook voor andere jongens van 1217 jaar is het natuurlijk zeer te wenschen, dat zij er aan deelnemen. Is dat geen werkje voor de Kruisvaarders met „durf' om hun vriend eens mee te brengen. Dit triduum zal slagen en moet slagen, als de ouders hun verantwoordelijkheid inzien. LEIMUIDEN Ziekenhulsverpleging „Draagt elkanders lasten". Bovenvermelde vereeniging hield haar jaarvergadering in het koffie huis van mej. Sneeboer alhier onder voor zitterschap van den heer P. Rietdijk. De heer C. A. Beuk, penningmeester der vereenigng brengt op zeer uitvoerige wijze verslag uit van het geldelijk beheer en den financieelen toestand der vereeniging. Uit het verslag blijkt, dat de vereeniging be staat uit 441 gezinnen, 2027 leden, waarvan 1344 betalende leden. Voor verpleging werden 47 personen iy een ziekenhuis op genomen. Aan ziekenhuiskosten werd uit gegeven 2424. De uitgaven bedroegen dit boekjaar 2906 40, de inkomsten 2281.54, zoodat er een nadeelig saldo is van 624.86 Het netto-vermogen van de vereeniging is thans 2318.62. Alzco is voor dit jaar een achteruitgang te constateeren wat betreft de financieele toestand der vtreeniging. De heeren de Jong, Roos en van der Kamp werden belast met het nazien der boeken. De aftredende bestuursleden, de heeren P. Rietdijk, C. A. Beuk en P. de Rijk wer den herkozen. Na rondvraag volgde sluiting. De brandspuit. Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben goedkeuring ge hecht aan het raadsbesluit tot aanschaffing van een motorsbrandspuit. Aan de firma Bikkers en Zn. te Rotterdam is opgedra gen de leverantie van de motorbrandspuit. Inenting. Op Dinsdag 29 Maart 1938 bestaat er ten huize van dr. D. Stapensea kostelooze inenting en herinenting van des morgens 8.309.30 uur. Aangifte moet ge schieden ter Gemeente-secretarie. Vertrokken: naar Rijnzaterwoude H. Uilenburg en gezin naar Aalsmeer J. Staalman en gezin naar Ter Aar: P. Poot en gezin. Gevestigd: van Rynzaterwoude: J. C. Marktwat en gezin, landarbeider. Geboren: Wilhelmus Jozef Cornel is z. van H. J. Compier en F. M. van der Salm TER AAR Wit-Gele Kruis. Het wordt tyd, dat de vergaderingen afloopen, want niet alleen bestaat er een geringe belangstelling de zijde der leden, maar ook wordt het aanvangsuur diep in den avond. Wij za gen het een een ander gisteravond voorval len met de leiden-vergadering van „Het Wit-Gele Kruis, welke werd gehouden in het Parochiehuis onder praesidium van den heer Robertz. Tegen achten opent de voorz. de bijeenkomst met den chr. groet, verwel komt allen bizonder den geestelijk advi seur, pastoor Bilars, en vraagt dan de me dewerking van een ieder tot een prettig en zakelijk afhandelen der agenda, met nog de benadrukking geen eprsoonlijke zaken met vereenigingszaken te verwarren. Als de notulen zijn voorgelezen door den secr., den heer A. Uyttewsal, geeft de voorz. een kleine aanvulling r het verslag der vo rige vergadering inzake de zustervereeni- ging te Nieuwveen. Uit het zeer goed verzorgde jaaroverzicht van den secretaris stippen wij aan, dat het ledental stabiel is gebleven, n.l. 370; de Eerw. Zuster heeft ruim 2400 bezoeken af gelegd en 1652 ontvangen in haar kliniek; de kraamverpleegster behandelde 46 kraamgevallen met 1062 bezoeken. De deel name aan het consultatiebureau bedraagt 77 zuigelingen. Uit het depot zijn 170 artikelen gebruikt, die alle niet even zindelijk zijn ingeleverd. Ter bestrijding van de t.b.«. heeft de Zuster 703 huisbezoeken verricht. Tot slot maakt üet verslag nog gewag van de oprichting eener begrafenisvereeniging, het geven van een E.H.B.O.-cursus en d* goede verstandhouding met de t,b,c,-veiv .eeniging. Het financieele verslag, uitgebracht door den penningmeester, den heer H. v. <L Kroon, gaf de volgende cijfers: de totaal bo dragen balans zijn ƒ878.94, de exploitatie rekening sluit met een nadeelig saldo van ƒ189.62 (vorig jaar ƒ157.08). De rekening sluit met een nadeelig saldo van 189.62 (vorig jaar 157.08). De rekening t.b.c.-be- strijding geeft een totaal bedrag aan in bei de kolommen van 448.89, met een kassaldo van 133. Namens de verificateurscommissie brengt de heer W. Togni rapport uit over het be leid van den kassier. Alles was punctueel in orde en de rapporteur brengt dank aan den heer v. d. Kroon, die deze omslachtige ad ministratie zoo netjes verzorgt. „En dit zon der eenige vergoeding", voegt de voorzitter er aan toe. Bij de verkiezing van twee bestuursle den, wegens periodieke aftreding van do heeren J. Kelder en A. Uyttewaal, hadden beide aftredenden het genoegen geen te- gencandidaten te hebben en alzoo zagen zij zich bij enkele candidaatstelling als zoodanig herkozen. Tot leden van de con trole-commissie werden aangewezen do heeren J. A. Koeleman, J. v. d. Pijl en H. Kroft. Met de rondvraag kwam de contact commissie aan de orde, waarbij het voorstel van den heer Togni algemeenen steun kreeg, om voortaan de subsidie-gelden te voteeren bij genoemde commissie, welke toezicht moet hebben op t.b.c.-uitzendin- gen, enz. Ook deelde de voorz. mede, zulkj naar aanleiding van een vraag, dat binnen afzienbare tijd een R.K. E.H.B.O.-vereeni- ging zal worden opgericht als onderafdee- ling van het Wit-Gele Kruis. Bij ongunstig weer werd voorgesteld om de Zuster en kraamverpleegster gebruik te laten maken van een auto. Na eenige critiek te hebben uitgeoefend over de controle van de ligtenten plus een privé-zaak, sprak de pastoor nog eeni°e oowekkende woorden om steeds het Wit-GeleKruis te blijven steunen. Hierna sluiting. Keuring Dienstplicht. Bij de j.l. ge houden keuring voor den Dienstplicht 1939 zyn in onze gemeente van de 45 per sonen er 22 geschikt verklaard voor den dienst. Het afgekeurde percentage be draagt alzoo 51 procent, wat niet roos kleurig genoemd mag worden. Nog eene troost dat dit percentage in de gemeente Nieuwkoop 90 is, doch dan volgt Ter Aar. WOUBRUGGE Een reddingsbrigade opgericht. Op verzoek van de Vereeniging „Het Groene Kruis" voor Woubrugge en Hoog- made, hield de heer A. J. Meyerink uit Haarlem, hoofdpropagandist van den Ne- derl. Bond tot het redden van drenkelin gen een voordracht over het onderwerp zwemmen, redden, auto's te water en het nut van een reddingsbrigade. Dr. Loth hield een inleiding waarna de heer Meyerink vele beschouwingen gaf aan de hand van lichtbeelden waaruit bleek wat men in oogenblikken van ge vaar wel en niet moet trachten te doenj hij gaf een stuk geschiedenis van den strijd tegen het watergeweld hier te lande, me moreerde diverse waterongevallen en verdrinkingsgevallen en gaf tenslotte sprekende cijfers over den teruggang van het sterftecijfer in diverse tijdvakken, waaruit duidelijk de beteekenis en verbe tering van de hulpactie bleek en waarbij uitkwam dat ook het bijbrengen van een goed begrip bij het publiek over den toe stand onder water bij ongevallen, meer malen reeds goed resultaat heeft opgele verd. Bij de rondvraag werd door eenige be langstellenden fcet reddingsprobleem van gekantelde auto's onder water en de wen- schelykheid van open of dichte ramen, nader besproken. Nadat voorzitter dr. Loth met den heer Meyerink de finantieele zijde van een plaatselijke brigade had besproken, ga ven zich 18 dames en heeren voorloopig op voor deelname en om instructie te ont vangen. Dr. Loth zal het verdere verloop van deze actie leiden. Onder de aanwezigen was ook dr. van der Bijl van Oude Wetering, hoofdconsul van den Ned. Bond, die op uitnoodiging ook zijn hulp en medewerking voor Wou brugge toezegde. Dr. Loth bracht dank aan de welwil lende en belanglooze medewerking van het hoofdconsulaat. De heer Laros uit Alphen verzorgde de lichtbeelden. ZOETERWOUDE „Voor God-Actie". De propagandaclub „St. Paulus" zet de propaganda tot de „Voor Gcd-Actie" onverflauwd voort. On- dangs de geringe belangstelling op de vo rige bijeenkomst worden Maandagavond ale Katholieken weder tot een samenkomst genoodigd. De velen, die den vorigen keer hun spyt betuigden niet geweest te zijn, zullen nu zeker aanwezig zijn en de bestuursleden van de organisaties zullen in deze een voorbeeld stellen door hun opkomst. Als spreker zal cptreden prof. dr. Al- phons Steger, lid van de Eerste Kamer. Personalia. Voor het examen machi ne-schrijven diploma B (ten minste 120 regels per uur) slaagde de heer C. G. P. Schouten, alhier, leerling van de Pont- school, Steenschuur 3, Leiden

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7