Plechtige verklaring van Oostenrijks Episcopaat CO O PVAERT Vertrouwend op het woord van Bürckel Dc rechtsche op- marsch in Aragon. BUITENLAND FAILLISSEMENTEN RIJKSWEG UTRECHT-VREESWIJK ZATERDAG 26 MAART 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 l let op den hartvorm. 12 stuks 50 et 2 rt. 10 d. NU DE „ANSCHLUSS" EEN FEIT GEWORDEN IS ZONDAG VOORLEZING IN ALLE KERKEN. Naar de Weensche correspondent van de Tijd mededeelt, zalt a.s. Zondag 27 Maart in alle kerken van Oostenrijk een plechtige verklaring van het Oostenrijk- sche episcopaat worden voorgelezen over de houding der Kerk tegenover het nieuwe regiem in Oostenrijk. Aan deze plechtige verklaring gaat een inleidend herderlijk schrijven vooraf, waarin uiteengezet wordt, dat deze ver klaring na gezamenlijk overleg door de Oostenrijksche bisschoppen is opgesteld. Na gesproken te hebben over het plebis ciet, dat in April gehouden zal worden eindigt dit schrijven. „Na dit overleg hebben wij, bisschoppen van Oostenrijk, ten aanzien van den ge schiedkundigen tijd, dien het Oostenrijk sche volk thans beleeft en in het bewust zijn, dat in onze dagen het duizendjarige vurige verlangen van ons volk naar een heid in het ééne groote rijk der Duitschers zijn vervulling vond, besloten volgenden oproep tot al onze geloovigen te richten. Wij kunnen dit nog onbezorgder doen, wijl de zaakgelastigde van den Führer voor het plebisciet in Oosten rijk, Gauleiter Bürckel, ons van de eerlijke lijn zijner politiek in kennis stelde, welke politiek gevoerd wordt onder het motto: „Geeft den Keizer, wat des Keizers is en God wat Gode toekomt". Weenen, 21 Maart 1938. (w.g.) Voor de Weensche Kerkelijke Pro vincie: Kardinaal Innitzer, Salzburg: Vorst-Aartsbisschop Waitz. De plechtige verklaring. Na dit inleidend schrijven volgt de plechtige verklaring der bischoppen, welke luidt: „Vrij en uit innerlijke overtuiging ver klaren wij, de bisschoppen van de Oosten rijksche Kerkelijke Provincie, naar aan leiding van de groote historische gebeur tenissen in Duitsch Oostenrijk het vol gende: Met vreugde erkennen wij, dat de nat. soc. beweging op het gebied van den na- tionalen en economischen opbouw en van de sociale politiek voor het Duitsche Rijk en het Duitsche volk en met name voor de armste lagen van het volk belangrijk werk gepresteerd heeft en nog presteert. Ook zijn wij overtuigd, dat door het werken der nat. soc. beweging het gevaar van het alles vernietigende Godlooze bols jewisme afgeweerd werd. De bisschoppen begeleiden dit werken voor de toekomst met hun beste zegewen- schen en zullen in dezen zin ook de ge loovigen opwekken. Op den dag van het plebisciet is het voor ons bisschoppen een vanzelfspreken de nationale plicht, ons als Duitschers te genover het Duitsche Rijk te bekennen en wij verwachten ook van alle geloovige christenen, dat zij beseffen, wat zij hun volk schuldig zijn." EéN STEMBILJET VOOR HEEL DUITSCHLAND. Slechts de kleur verschilt. De rijksminister van Binnenlandsche Zaken heeft in zake de volksstemming, die op 10 April a.s. gehouden wordt, een decreet uitgevaardigd, waarbij de vorm van het stembiljet is vastgesteld. Op het biljet wordt de vraag gedrukt: „Zijt gij het met de op 13 Maart 1938 vol trokken hereeniging van Oostenrijk met het Duitsche rijk eens en stemt gij voor de lijst van onzen Führer, Adolf Hitler?" Onder deze v»aag zijn twee cirkels aan gebracht voor het antwoord, dat „ja" of „neen" kan luiden. Dit stembiljet geldt voor het geheele Duitsche rijk, ook voor Oostenrijk. Er is slechts dit verschil, dat de Duitschers een wit stembiljet ontvangen en de Oostenrij kers een groen biljet. De soldaten van het voormalige Oostenrijksche bondsleger krij gen een apart formulier van blauwe kleur, dat alleen betrekking heeft op den An- schlusz en niet op de ryksdagverkiezing. De rijksminister heeft uitdrukkelijk be paald, dat het tellen van de stemmen in het openbaar moet geschieden. DE REORGANISATIE VAN HET OOSTENRIJKSCHE BEDRIJFSLEVEN. Een medewerker van de „Voelkischer Beobachter" heeft met Goering tijdens de bootreis van Linz naar Tulln een onder houd gehad. De veldmaarschalk kondigde o.m. aan, dat de komende maatregelen het Oostenrijksche bedrijfsleven een nieuw aanschijn zullen geven. Tot de ontworpen plannen behoort een nauwe verbinding tusschen de groote rivieren in Duitsch- land, en vooral den Rijn, met de Donau. Wij zullen, aldus Goering, op dit gebied zoo snel opschieten, dat de Amerkaansche snelheid daarbij vergeleken slechts een slakkengang zal zijn. DE RECHTSCHEN MAKEN NOG STEEDS VORDERINGEN De rechtsche troepen gaan voort over drie pontons de Ebro over te steken. Er zijn reeds verscheiden divisies aan den an deren oever aangekomen. De rechtschen hebben Bujaraloz, ralverwege Saragossa Lerida, bezet. Deze weg is na de bezetting van Osera vrij tot Bujaraloz. De recht schen beweren ook verder aanzienlijken voortgang te hebben gemaakt ten Zuiden van Huesca. Zij zeggen verscheiden dor pen ten Noorden van Huesca te hebben bezet. In het officeele communiqué van Fran co's hoofdkwartier wordt gezegd, dat de opmarsch der rechtsche troepen aan het front van Aragon is voortgezet. In den sector ten Noorden van Huesca trokken de rechtschen op verscheidene plaatsen over de Rio Flumen, waarna zij verscheidene dorpen bezetten, o.a. Santa Eulalia Mayor. De zuivering der omstreken van Huesca is voltooid en de vijand is ver van de stad teruggedreven. In den sector ten Zuiden van Huesca maakten de rechtschen eveneens vorderin gen, en o.a. namen zij 453 tegenstanders gevangen. Een deel der troepen, die twee dagen geleden de Ebro overtrokken, is in Oostelijke richting opgerukt en heeft het front van den vijand doorbroken door de bezetting van Aguilar de Ebro en Osera en de verbinding tot stand, gebracht met de troepen, die in den sector ten Zuiden van Huesca opereeren. Een ander deel dezer troepen is eveneens in Oostelijke richting opgerukt en heeft, na den tegen stand van den vijand te hebben gebroken, La Almoda, Bujaraloz, Alborge en Cinco Olivar bezet. Ten Zuiden van de Ebro, in den sector van Alcoriza, werden verschei dene aanvallen van den vijand afgeslagen. De regeeringstroepen sloegen op de vlucht en waren gedwongen, de rivieren Guada lupe en Bercantes over te steken, twee- nonderd man werden door ons gevangen genomen. FRANKRIJK BLUM ZWICHT VOOR DEN SENAAT. De Kamer gaat met hem mee. De Fransche Kamer heeft op aandrin gen van Blum het voorstel tot goedkeu ring van de nieuwe conventie met de Fran sche Bank, zooals dat door den Senaat was geformuleerd, aangenomen met 338 tegen 235 stemmen. Blum heeft zich in zijn rede op het standpunt geplaatst, dat de senaat het recht had, het oorspronkelijke voorstel te wijzi gen. In dat feit alleen is geen conflict te zien tusschen de beide Kamers en dat con flict wilde hij ook voorkomen. Zoo hij na het votum en vooral na de critiek, waar aan hij in den Senaat heeft bloot gestaan, niet is afgetreden, dan is het omdat hij niet wil, dat het voorstel om een nationale een dracht van alle republikeinen tot stand te brengen, tegen hem en zijn meerderheid wordt gekeerd. Blum zou dan ook aan het verzoek van den Senaat voldoen en in den loop van de volgende week met het plan van financieel en economisch herstel komen. ENGELAND DE WEDLOOP IN DE VLOOT- BEWAPENING. Gaat Engeland ook zware kruisers bouwen? Ofschoon het niet waarschijnlijk is, dat in de eerstvolgende dagen reeds formeel een desbetreffend besluit bekend gemaakt zal worden, bestaat er toch reden te ge- looven, aldus de diplomatieke correspon dent van Reuter, dat ook Groot-Brittan je in beginsel besloten heeft een beroep te doen op de clausule betreffende het verval len van de tonnagebeperking voor kruisers met het oog op de Japansche weigering tot het verstrekken van bijzonderheden omtrent zijn vlootbouw. Hoe groot de ten- nage zal zijn, welke men voor de nieuwe oorlogsschepen zal vaststellen, zal waar schijnlijk niet bepaald worden voor de raadplegingsperiode van drie maanden be gint. De uiteindelijke houding van Frankrijk zal vermoedelijk bepaald worden door die van Duitschland en Rusland, met wie Groot Brittanje bilaterale vlootverdragen heeft gesloten. Wanneer Moskou van meening is, dat de Japansche vlootbouw het noodig maakt zwaardere kapitale schepen te bou wen voor het Verre Oosten, zou dit zeer wel ten gevolge kunnen hebben, dat Duitschland zich ook verplicht zal voelen tot den bouw van die schepen, waaruit weer zou voortvloeien, dat de Fransche tonnage ook zou worden verhoogd. TSJECHO SLOWAKIJE HENLEIN EISCHT VERKIEZINGEN ALLE PARTIJEN MOETEN ZICH KUNNEN UITSPREKEN. Onder voorzitterschap van Konrad Hen- lein is gisteren te Praag de politieke com missie van het hoofdbestuur der Sudeten- Duitsohe partij bijeengekomen, ten einde de richtlijnen vast te stellen voor de poli tieke en organisatorische maatregelen, welke de partij zal moeten treffen. „Het Sudeten-Duitsche volk", aldus be toogde Henlein in zijn rede, „beschikt thans over de stemmen van 1.600.000 kie zers, die allen éénzelfde politiek doel voor oogen hebben. In het parlement (Kamer en Senaat) tellen zij thans in totaal 81 verte genwoordigers, zoodat de Sudeten-Duitsche partij verreweg de sterkste politieke partij in Tsjecho-Slowakije is. Voortaan is het onmogelijk, van den wil der Duitschers inzake orde, rechtvaardigheid en medebe stuur misbruik te maken voor politieke doeleinden, een definitieve oplossing van het nationaliteitenprobleem uit den weg te gaan en door midde! van een listige tac tiek de ideologie van den Tsjechischen na- tionalen staat te verwerkelijken. Het accoord van 18 Februari, dat de laat ste poging van dien aard vormde, heeft de finitief gefaald. De volkomen éénwording der Sudeten-Duitsche politiek onder mijn leiding, aldus Henley, die door de toetre ding van de boerenpartij de christelyk-so- ciale partij en de handwerkerspartij een feit is geworden, is ook een aangelegen heid van het Tsjechische volk, van den staat en van die Europeesche mogendhe den, die als gevolg van haar belangen of verdragen geïnteresseerd zijn bij de ge beurtenissen, welke zich in Tsjecho-Slowa kije afspelen. Het is de taak der regeering, den nieuw geschapen toestand door een radicale wij ziging van har huidige politiek recht te doen wedervaren. In eiken democratischen staat worden uit veranderingen in de poli tieke structuur, zooals zij zich thans in het Duitsche kamp voltrekken, de onvermijde lijke en noodzakelijke consequenties ge trokken. Derhalve eisch ik in de eerste plaats, vervolgde spreker, dat voor alle wetgeven de en administratieve instanties verkiezin gen uitgeschreven worden. Naar recht en wet dienen, alle staatsburgers vóór alles echter de Sudeten-Duitschers, in de gele genheid gesteld te worden, zich uit te spreken over de gebeurtenissen der af- geloopen weken. Er Is geen enkele reden voor. De bladen van hedenochtend, o.a. de „Venkov" en de „Narodni Listy", staan af wijzend tegenover den eisch, die Henlein in zijn rede van gisteren naar voren ge bracht heeft, tot het houden van verkie zingen. Zij doen uitkomen, dat de regeeringscoa- litie zich nooit aan verkiezingen onttrok ken heeft, doch dat juist de Sudeten-Duit sche partij de voorbereidingen voor de in den herfst gehouden gemeenteraadsver kiezingen gemaakt heeft tot politieke agi tatie, hoewel de gemeenteraadsverkie zingen niet als een politieke aangelegen heid beschouwd worden. De eisch van Henlein schijnt op dit oogenblik derhalve niet gerechtvaardigd. Wat de parlements-, verkiezingen betreft, tot het houden hier van bestaat geen aanleiding, want de zit tingsperiode van het perlement is nog niet afgeloopen. De verlangens der Polen. Het blad der in Tsjecho-Slowakije wo nende Polen „Dziennik Polski", heeft nog maals de eischen van de Poolsche mind er- derheid geformuleerd. De Polen, zoo wordt verklaard, zullen zich niet met een stuk brood laten afschepen, zy eischen het recht op arbeid en brood en een vrije ont wikkeling in het door hen bewoonde ge bied. Zij eischen, dat de Polen in overeen stemming met hun bevolkingssterkte ook in de van den staat afhankelijke bedrijven te werk gesteld worden, zij eischen o.a. be noeming van Poolsche notarissen, rech ters en hooge bestuursambtenaren. Zij eischen verder economische concessies en scholen in voldoende aantak CHINA japansche kruiser ernstig beschadigd Gisteravond is een Japansche kruiser, doorzeefd met granaten het marinedok van Pootoeng binnengesukkeld, nadat het schip slaags was geweest met de gemoderni seerde Chineesche forten bij Ningpo. AMERIKA het denkbeeld van hull Gunstig onthaal in verschillende landen Het voorstel der regeering van de Ver- eenigde Staten ten aanzien van Duitsche en Oostenrijksche vluchtelingen is door de regeering van Engeland met sympathie ontvangen en direct bestudeerd. De regee ring hoopt spoedig te antwoorden. Ook in Frankrijk en België is het voor stel met sympathie ontvangen. Roosevelt heeft verklaard, dat de Ame- rikaansche plannen tot hulpverleening aan politieke vluchtelingen ook zouden gelden voor de onderdrukte minderheden in Rus land, Spanje, Italië en elders. Het Ameri- kaansche departement van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat telegram men, waarin medewerking gevraagd wordt, thans ook zijn verzonden aan Australië, Nieuw-Zeeland, Canada en Zuid-Afrika. In het geheel zijn thans 33 landen uitge- noodigd. Buitenlandsche Berichten ITALIË HITLERS AANSTAANDE BEZOEK Hitier zal zyn bezoek aan Italië in Mei a.s. brengen in zijn hoedanigheid van staatshoofd. Aan het station te Rome zal hij door dei) koning verwelkomd worden. De koning zal ook aanwezig zijn te Na pels, waar Hitier de gast van den Prins van Piemont zal zijn. Mussolini zal den Duitschen rijkskanselier vergezellen naar Florence, waar een groot militaire revue wordt gehouden. ernstige trienramp in nieuw- zeeland. Verscheidene slachtoffers. Een naar New-Plymouth (Nieuw Zee land) op weg zijnde sneltrein is van nacht bij Ratana ontspoord. Tot dusver zijn zes dooden geborgen, doch men vermoedt, dat zich onder de wrakstukken van den trein nog meer slachtoffers zullen bevinden. BANDIETEN STEKEN MEXICAANSCH DORP IN BRAND. Tien inwoners om het leven gekomen. Naar uit Guadalajara in den Mexicaan- schen staat Jalisco gemeld wordt, hebben bandieten het dorp Colomo overvallen en na plundering in brand gestoken. Tien in woners kwamen in de vlammen om. Vele anderen werden gewond. Uitgesproken: N.V. Nederlandsche Trick Maatschappij, gevestigd te Amsterdam, Vijzelstr. 73. Cur.: mr. F. B. Dozy, Amsterdam. N.V. Majestic Film Maatschappij, geves- Otflcieële Crisispubiicatles denaturatievergoeding erwten en veldboonen oogst 1937 De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend .dat de denaturatievergoe- ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 21 tot en met 26 Maart 1938, 1.35 per 100 kg. zal bedragen voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteits klasse C, en 0.85 per 100 kg. voor voe dererwten, door telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 19A37, welke aan de daar toe gestelde eischen voldoen en door te lers of handelaren zijn gedenatureerd in genoemd tijdvak zal 2.40 per 100 kg. bedragen. 2074 's Gravennage, 25 Maart 1938. tigd en kantoorhoudende te Amsterdam, Deurloostr. 82. Cur.: mevr, mr. N. Spoor- Bergmeijer, Amsterdam. J. Verburg Jaczn., landbouwer, Ouden rijn, Tadschedijk 16. Cur.: mr. A. J. Moll, Utrecht. L. J. Valewink .garagehouder, Amers foort, Muurhuizen 40. Cur.: mr. L. Drabbe, Amersfoort. C. H. Gademans, Utrecht, Mariaplaats 43. Cur.: mr. H. P. van Heyst, Utrecht. J. A. Lommens, boekbinder te Delft, Molslaan 133133A. Cur.: mr. W. van der Chijs, te Delft. J. A. Balm, zonder beroep, te Rijswijk, Ottoburgstraat 5. Cur.: mr. B. G. Blaupot ten Cate, den Haag. Opgeheven: A. van Veldhuizen, den Haag. Th. A. M. Groenewegen te Berkel en Ro denrijs. De KHA.C. schrijft ons: Al zijn in de laatste jaren in de ver binding van Utrecht met het Zuiden be langrijke verbeteringen ontstaan, dank zij den bouw der verkeersbruggen te Vianen, Zalt-Bommeml en Hedel en den aanleg van een rechtstreekse hen autoweg van Vianen naar 's-Hertogen- bosch, een belangrijke schakel, n.l. een behoorlijke verbinding van Utrecht met de brug te Vianen, ontbrak. Over enkele maanden echter, vermoedelijk in Mei van dit jaar zaJ de in aanleg zijnde autoweg, welke eenerzijds op den weg UtrechtWoerden nabij de Hommel en anderzijds op genoemde brug aansluit, voor het verkeer worden opengesteld. Dan zullen de beruchte tollen bij Jut- phaas en Vreeswijk kunnen worden vermeden en zullen de inhaalverboden op den ouden weg geen processen-ver heel meer kunnen veroorzaken. Voorloopig is alleen de meest Oostelij ke rijbaan, voorzien van een betonverhar- ding en bestemd voor op- en afgaand ver keer, ter breedte van 6.25 M. aangelegd, terwijl de verharding van de Westelijke rybaan later na gebleken behoefte op het reeds bestaande aardebaan lichaam zal worden aangebracht. Beide banen zullen dan zijn gescheiden door een middenberm met beplanting. In verband met den aanleg van het Am sterdamRijnkanaal zal de weg Utrecht Woerden ter plaatse van de kruising met dit kanaal naar het Zuiden worden verlegd, waardoor de toegang tot den nieuwen weg van Utrecht uit via een aan te leggen weg vanaf de Hommel en een daarin hoogge legen brug over het toekomstige kanaal plaats heeft. Het eerste gedeelte van den autoweg UtrechtVreeswijk is van een voorloopige klinkerbestrating voorzien, aangezien in de toekomst na den aanleg van den weg UtrechtAmsterdam, welke eveneens zal aansluiten nabij de kruising met den ver legden weg UtrechtWoerden, een hoog gelegen verkeersplein zal worden gemaakt, teneinde de kruising met den thans be- staanden weg UtrechtWoerden door mid del van een viaduct tot stand te kunnen brengen. Dit verkeersplein zal dan tevens aan de Westzijde met den weg Utrecht Woerden worden verbonden voor het ver keer van de richting Woerden naar Am sterdam. Even ten Zuiden van dit kruispunt wordt de in aanleg zijnde autoweg Den Haag Utrecht gekruist, waarbij deze weg door middel van een viaduct (boogbrug) over den weg UtrechtVianen zal worden ge voerd, terwijl de eenige K.M. zuidelijker gelegen kruising met den Nedereindschen weg plaats heeft door de autoweg over de zen weg te voeren. Even voor de brug van Vianen wordt be reikt, zyn beide verkeersbanen aangelegd; zoodat het uit het Noorden komende ver keer de Oostelijke rijbaan moet verlaten om via de Westelijke de brug te bereiken. Wanneer straks deze weg in gebruik is genomen zal voor het doorgaande verkeer van Leiden en omgeving uit naar 's Herto genbosch wellicht de vlugste route leiden via VianenZalt-Bommel en Hedel, aange zien de route via Moerdijk leidt door Rot terdam en een der Dordtsche veren, waar door veel tijdverlies kin ontstaan.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5