STADS NIEUWS CF.MEERPOEL5 AGENDA ZATERDAG 26 MAART 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5J per kwartaal. Bij opze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad f 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? AFNEMENDE BUIEN. De Bilt seint i Verwachting: Meest matige, Noord-Wes telijke tot Zuid-Westelijke wind, gedeelte lijk bewolkt, nog kans op regenbuien, kou de nacht. Hoogste barometerst.: 767.2 te Valentia. Laagste barometerst.: 740.8 te Hernoesand. De depressie in het Noordelijk deel van het waarnemingsgebied trok naar het Oosten, een afzonderlijke kern ontwik kelde zich over de Botnische Golf. De depressie wordt gevolgd door een rug van hoogen luchtdruk, welke tot in de Pool- zee reikt en waardoor koude lucht uit de Poolstreken zich over gehee] West-Europa verbreidt. In Zuid-Duitschland en Oost- Europa is de koude lucht nog niet door gedrongen, hier waaien nog krachtige Zuidelijke winden, met regen. In het ove rige deel van het waarnemingsgebied is de temperatuur aanzienlijk gedaald, er waait een krachtige Noord-Westelijke wind met regen-, sneeuw- of hagelbuien, afge wisseld door felle opklaringen. De tempe ratuur is in dit gebied onder de normale gekomen. Behalve op IJsland is de tem peratuur ook in Midden- en Noord-Scan- dinavië weer onder het vriespunnt gedaald. Aangezien bewesten IJsland een nieuwe depressie verscheen, wordt verwacht, dat de inval van koud© lucht niet lang zal aanhouden, zoo dat, hoewel vannacht mogelijk nog vorst zal voorkomen, morgen over dag de temperatuur vermoedelijk iets hooger zal zijn. Voorts wordt afnemende en iets krimpende wind verwacht, met afnemende buiig heid. LUCHTTEMPERATUUR. 6.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS eJL Van Zaterdagnamiddag 6.52 uur tot Zondagmorgen 5.19 uur; van Zondagna middag 6.54 tot Maandagmorgen 5.17 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 27 Maart voorm. 10.15 en nam. 10.40 uur; op Maan dag 28 Maart voorm. 11.35 en nam. 12 uur. Maan op 3.41 uur Zondagnacht. Maan onder 13.4 4uur Zondagmiddag. Maan op 4.04 uur Maandagnacht. Maan onder 14.53 uur Maandagmiddag. Stormwaarschuwingsdienst. Geseind 26 Maart te 7.50 uur aan alle posten: „Weest op uw hoede." PROF. VAN SLOGTEREN ONDERSCHEIDEN. Met de „Peter Barr Memorial Cup". De Royal Horticultural Society te Lon den heeft de „Peter Barr Memorial Cup" toegekend aan prof. dr. E. van Slogteren, directeur van het laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse, voor zijn werk betreffende de Narcissen. Deze Cup, welke de hoogste onderschei ding is in de Narcissenwereld werd in 1912 ingesteld. Het is de eerste maal, dat deze aan een niet-Engelschman is toegekend. Deze Cup zal worden uitgereikt door Lord Aberconway, voorzitter van de Royal Horticultural Society, aan het diner ter gelegenheid van de Narcissententoonstelling op 12 April te Londen. Prof. van Slogteren is uitgenoodigd deze onderscheiding per soonlijk in ontvangst te komen nemen en een voordracht te houden over zijn werk. Tenslotte komt het zaken er altijd weer op neer, dat men zijn klanten de grootste tegenwaarde moet geven. Slechts de vrije, onaf hankelijke zukenman kan deze „gunstige" artikelen bij verschil lende fabrieken aan- koopen. 2091 Daarom: Alles zien en alles vergelijken, En J,Meerpoelgaat met de orders strijken 11 KWALITEITS Naaimachinehandel levert uit voorraad: ABLER - PFAFF - LADA Husqvarna - Dürkopp Alléén: Breestr. 171, Tel.2657 INTERNATIONAAL COMITé VOOR OOSTENRIJKSCHE VLUCHTELINGEN Minister Patijn heeft onlangs een voor stel van den Amerikaanschen minister Huil betreffende de instelling van een in ternationaal comité ten behoeve van Oos- tenrijksche politieke vluchtelingen ontvan gen. Te bevoegder plaatse vernemen wij, dat onze regeering haar standpunt ten op zichte van dit voorstel zoo spoedig moge lijk zal bepalen. „Volk". HET DREIGEND CONFLICT IN DE SIGARENINDUSTRIE. Naar aanleiding van het dreigend con flict in de si garen industrie hield gisteren de Nederlandsche R.K. Vereeniging van Sigarenfabrikanten te Eindhoven een al- gemeene vergadering. De opzegging van den arbeid bij en kele van haar leden, tegen 11 April a.s. zal, wanneer niet tijdig overeen stemming over de loonen is bereikt, een algeheele uitsluiting van de georga niseerde arbeiders tengevolge hebben. Langdurige besprekingen werden gewjjd o.a. aan een ondernemersovereenkomst. Maandag 28 Maart a.s. zullen, onder lei ding van den rijksbemiddelaar, de verte genwoordigers van partijen verdere bespre kingen voeren. CONFLICT IN HET NOORDELIJK BOUWBEDRIJF? Het gaat om het al of niet voortbestaan van de gewestelijke patroonsbonden. Naar wij vernemen, is de kans zeer groot, dat in de volgende week in het geheele noorden des lands staking of uitsluiting het bouwbedrijf zal stilleggen. Van middag wordt te Groningen een bij eenkomst gehouden van vertegenwoordi gers der gewestelijke patroonsbonden uit Groningen, Friesland, Drente en Noord- Overijssel, waar de aan te nemen houding tegenover den eisch van aanvaarding van het landelijke contract, door de arbeiders bonden gesteld, zal worden besproken. In welingelichte kringen neemt men aan. dat een afwijzend advies zal worden ge geven, terwijl verschillende der gewestelij ke bonden reeds een weigerend antwoord aan de vakbonden hebben gegeven. Het gaat hierbij niet zoozeer om kwesties van geldelijken aard, dan wel om het prin cipe van he al of niet voortbestaan van de gewestelijke patroonsbonden. De zaak is n.l. deze. dat tusschen de landelijke Organi saties van patroons en werknemers in het bouwbedrijf een collectieve arbeidsover eenkomst is tot stand gekomen zonder over leg met den in het Noorden bestaanden streekpatroonsbond, die met de arbeiders organisaties tot dusver zelfstandig collec tieve contracten aanging. Deze contracten wijken op sommige punten af van het nieu we landelijk contract. Terwijl de arbeiders bonden nu eischen :lat over de geheele linie het landelijke contract zal worden aan vaard, wenschen de gewestelijke patroons organisaties op den ouden voet voort te gaan met het sluiten van streekcontracten. Uit werknemerskringen vestigt men er de aandacht op, dat thans feitelijk de arbei ders worden gespannen voor een strijd, welke bedoelt de werkgevers in de groote landelijke organisaties tezamen te brengen en de kleinere patroonsbonden te doen ver dwijnen. Deze zouden echter een zelfstan dig bestaan tot het uiterste willen verdedi gen, vandaar dat men niet gelooft dat als nog een compromis zal worden verkregen. Naar wij verder vernemen, zijn bij het con flict ongeveer veertienhonderd bouwpa- troons betrokken. C. A. O. VOOR HET BOEKBINDERS BEDRIJF In de gisteren gehouden algemeene ver gadering van den Nederlandschen bond van boekbinderspartoons is de door de onder handelingscommissie voorgestelde nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor het boekbinders-, papierwaren- en enveloppen bedrijf, ofschoon enkele aanwezigen zich tegen de loonparagraaf hadden verklaard, met algemeene stemmen aanvaard. Deze overeenkomst treedt, indien ook de werknemersbonden hieraan hun goedkeu ring hebben gehecht, op 4 April a.s .in werking. HANDELSKENNIS VOOR DEN WINKELIER Minimum-eischen voor diploma zullen lager worden gesteld Bij, onder leiding van dr. Groeneveld Meyer ten departemente gevoerde, bespre kingen inzake de toepassing der Vestigings wet voor het kruideniersbedrijf is van de zijde van eenige vakorganisaties met kracht stelling genomen tegen de veel te hooge eischen die de middenstandsbonden hebben gesteld voor het verkrijgen van het diploma handelskennis. Zelfs ging men zoover te verklaren, dat men zou weigeren de toepassing der wet in deze branche aan te vragen, indien de eischen niet belang rijk werden gematigd. Als gevolg van deze dreiging hebben de middenstandsbonden tenslotte besloten om de minimum-eischen voor dit diploma veel lager te zullen stel len. „Hbld" SCHEEVE TOREN TE PIJNACKER BLIJFT BEHOUDEN Rijksmonumentenzorg brengt rapport uit Thans is een uitvoerig rapport versche nen van het Rijksbureau voor de Monu mentenzorg in Nederland over den „schee ven toren" van Pijnacker. Met behulp van rijks- en gemeentelijke subsilie bzal dit bouwwerk, een concurrent van den toren van Pisa, voor ons land be houden blijven. De heer W. Onnes heeft in opdracht van het Rijksbureau een onderzoek ingesteld en zijn bevindingen gerapporteerd. Rijksmonumentenzorg adviseert thans tot spoedige en doeltreffende maatregelen om den toren in zijn scheeven toestand te kunnen behouden. Volgens berekening kan de verdere verzakking worden voorkomen door herfundeering van de rompmuren en het vergcoten van het draagvlak der be staande fundamenten. In den toren zal een gewapend-beton-constructie moeten worden aangebracht om de aanwezige schuifspanningen in het opgaande metsel werk te doen opnemen. De kosten van het herstel en behoud van den scheeven toren van Pijnacker worden geraamd op onge veer 26000. Zoowel de gemeente als het Rijk zullen subsidie verleenen. „N. D. Crt." VARKENSPRIJZEN. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat de prijzen voor de met ingang van 28 Maart a.s. aan de veehouderij-centrale te leveren varkens worden verlaagd met de volgende bedragen per kg. geslacht gewicht: hene den 53 kg.: 3 cent, 5466 kg.: 2 cent, 81 85 kg. (nogmaals): 4 cent. De prijzen voor varkens van 6780 kg. blijven ongewijzigd. Bijzonderheden worden per nadere pu blicatie bekend gemaakt. Academ*»n!eiiws LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Ge neeskunde, op proefschrift getiteld: „Over pseudoloodzoomen bij Javanen en Ma- doereezen" Ultramelanine en melanine, de heer H. B. G. Breyer, geboren te Arnhem. De heer Breyer verwierf den graad „cum laude: Geslaagd: Doctoraal examen klas sieke letteren: de heer W. den Boer, Dor drecht (cum laude) en mej. C. A. Noorde- graag, Den Haag (cum laude). Candidaatsexamen klassieke letteren: Mej. C. P. E. de Well, Den Haag; Doctoraal examen Indonesische letteren: Mej. M. M. Nicolspeyer, Scheveningen. Het Concertgebouw Orchest te Leiden. Wanneer ik eigener beweging met een enkel woord door middel van de welwil lendheid van de redactie van dit blad de aandacht van het publiek van Leiden en van de geheele omgeving daarvan vestig op het concert dat. a.s. Woensdag 30 dezer, in de Gehoorzaal gegeven wordt door het Orkest van het Concertgebouw te Am sterdam, onder leiding van Prof Dr. Wil lem Mengelberg dan is dat niet omdat ik voor het welslagen daarvan eenige recla me noodig acht maar wel om er de aan dacht op te vestigen, dat dit concert voor Leiden is het tastbare teeken van de her denking van het 50-jarig bestaan van het Concertgebouw en dat een deelneming aan deze feestelijke herdenking voor ons is een gelegenheid om te bewijzen hoe zeer wij waardeeren wat deze luisterrijke in stelling voor het muziekleven in ons land beteekent. Hier is het naar mijne meening niet de bewondering voor den kunstenaar, of de zekerheid van een bijzonder kunst genot, dat men zal smaken, dat tot bezoek mag doen raden, maar het is hier nu eens een plicht der dankbaarheid, voor de in stelling die aan onzen grooten Holland- schen dirigent en zijn medewerkers de gelegenheid biedt hun kunst tot zoo groote hoogte op te voeren. Ik hoop dat het ieder duidelijk is, dat het scheppen van de voor waarden, materieel en geestelijk, die de concert- en orkestkunst als eisch stelt, een werk is, dat enorm veel zorg, kennis en toewijding verlangt. Te waardeeren, wat het bestuur van het Concertgebouw daarvoor deed en doet, kan het muziek- lievend publiek in Leiden en omstreken toonen, door het concert op 30 dezer a.s. bij te wonen. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester van Leiden. AMBACHTSCHOOL LEIDEN. Wij wijzen onze lezers op de advertentie van de Machinistenschool, verbonden aan de- Ambachtsschool alhier. Er blijkt op vele plaatsen een groot ge brek te zijn aan jongeleiden, die naast praktische vaardigheid eenige meer uit gebreide theoretische ontwikkeling heb ben. Er is bovendien een groot gebrek aan jonge gediplomeerde machinsten. De werkgever eischt van hen het diploma, waarvoor men aan de Machinistenschool de opleiding kan volgen en betaalt hun goede loonen. Meerdere jongemenschen, die- deze op leiding genoten, hebben thans een goede positie in verschillende soorten van be trekkingen, verdeeld over vele plaatsen van ons land. Bij het vliegwezen, zoowel in ons land als in Indië, geeft men bij plaatsing van werktuigkundigen de voorkeur aan be zitters van het diploma voor werktuig kundige, waarvoor men de opleiding even eens aan de Machinistenavondschool kan ontvangen. Wij raden een ieder, die zich voor deze opleiding interesseert, aan, zich met den directeur der Ambachtsschool om inlich tingen in verbinding te stellen. DE „VOOR GOD"-ACTIE Morgen worden aan den uitgang van de kerk kaarten uitgereikt betrekking hebbende op de Paaschloterij van het Kath. Comité van Actie „Voor God". Men neme de kaarten die men gratis krijgt mede naar huis en leze wat er op vermeld wordt. ZILVEREN JUBILEUM. Op Donderdag 31 Maart a.s. hoopt de heer J. W. Vuurpijl den dag te herdenken, dat hij vijf en twintig jaar geleden als behanger in dienst kwam bij de afd. Wo ninginrichting van de N.V. Vroom Dreesmann alheir. Na zoo'n langen diensttijd, is de jubila ris bij de uitgebreide vaste cliëntèle bin nen en buiten de stad, natuurlijk geen onbekende. Daar de heer Vuurpijl enkele dagen la ter tevens zijn zilveren huwelijksfeest zal vieren is het begrijpelijk, dat dit dub bele feest zeker niet onopgemerkt zal voorbijgaan. Expositie GRAFISCHE KUNST EN PLASTIEKEN IN DE LAKENHAL. Het slot van het seizoen der Leidsche Kunstvereeniging. De tentoonstelling welke de Leidsche Kunstvereeniging als laatste van dit sei zoen in de Lakenhal heeft georganiseerd, is zeer belangrijk. Deze belangrijkheid ontleent zij niet aan het feit, dat hier ver over onze grenzen be roemde meesters aan het woord zouden zijn, de belangrijkheid ligt in de groei van het wezen der grafische kunst in ons land en in de beoefenaren dier kunst, die hier exposeeren. De exposanten zijn voornamelijk jongeren, Kuno Brinks, Nico Bulder, Debora Duy- vis en D. van Gelder, en het eerste en sterkste, dat uit hun werk spreekt, is het tot in de finesses gevormde talent, dat zich in hun teekeningen, etsen en houtsneden uitleeft. Bij allen openbaart zich de perfec te afwerking, maar niet een ziellooze weer gave van het geziene, welke alleen maar volmaakt zou zijn van techniek, integen deel naast het technische meesterschap ver- toonen zij artistieke kwaliteiten, welke be wondering afdwingen. Bij aanschouwing van het groot aantal tentoongestelde werken treffen wel het meest de houtsneden van Bulder en de tee keningen van Van Gelder. Bulder kent het ambacht tot in de fines ses, maar hij heeft daarbij ook iets te zeg gen. Of hij Bijbelsche figuren in het hout snijdt of illustraties maakt voor sageboe- ken, altijd komt men onder den indruk van zijn kracht, de natuurlijke diepte van zijn figuren. Hij vergeet niet alleen niets, men krijgt bovendien den indruk dat de be perkte vlakte van het hout haast te klein ïs voor alles wat hij zeggen wil. En toch zegt hij alles, en toch raaüt er niets in het gedrang, alles is duidelijk en klaar en over rompelend en vooral zuiver en natuurlijk. Zie de prachtige Christoforus, en men zal moeten erkennen, dat men zelden zulk een zuiver en aansprekende uitbeelding heeft gezien van het groote en geweldige, dat Christoforus droeg in dat kleine kind. Maar of men deze aanschouwt of St. Maarten, die de helft van zijn kleed weg schenkt aan een bedelaar of zijn illustra- Maandag. Jaarvergadering A. R. K. A. Den Burcht, 8 uur. 8.15 uur. Dinsdag, Leidsche Kunstkring „Voor Al len", Riele Queling-kwartet, Stads gehoorzaal, 8.15 uur. Woensdag. Jubileum-concert Concertge bouw-Orkest, Stadsgehoorzaal, 8 uur. Woensdag. Ned. R.K. Metaalbewerkersbond Afd. Leiden, Bondsgebouw 8 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Hugenholtz, Tel. 390. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Bruins Slot, De Bruijne, Kortmann, Nie- mer en Starck. De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 26 tot en met Vrijdag 1 April a.s. waargeno men door de apotheken: M. Boekwijt, Bree- straat 74, Leiden, Tel. 552 en J. Dóedenj, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, Tel. 274. ties van Limburgsche, Brabantsche of Overijsselsche sagen, hij treft telkens diep en overtuigend. Van Gelder is een teekenaar, in zijn tee keningen even precies en zorgvuldig als Bulder in zijn houtsneden. Ook hij is diep, maar op een andere wijze dan Bulder. Van Gelder ziet bij voorkeur veel, 'een ge weldige berghelling, een uitgestrekt duin, een wijd landschap. Of hij gaat zelf op een hoogte staan om te kunnen zien tot zoo ver zijn oog kan reiken. Maar dan is het niet 'n landschap, dat hij teekent, met alles er op, wat zijn oog heeft gezien Die ge weldige ruimte, of die zware opeenstape ling heeft een sfeer, een speciale sfeer, wel ke men aanvaardt als van Sicilië of van Assisië of van een Hollandsch duinland schap. Het is allemaal grootsch van opzet, gepreciseerd en toch met de adem van die plek. Debora Duyvis heeft vooral burijngra vures ingezonden. Zij zijn van allerlei aard, m-aar vooral waar zij haar massa-indruk ken van één plek op één plaat verwerkt, doet zij denken aan de oud-Egyptische kunst, maar dan met perspectief en gemo derniseerd. In dit genre voldoet ons een legende als die van den heer Halewijn, be ter dan bijvoorbeeld een havenstadje waar van zij de haven teekent, maar tevens al les wat er met de gevangen visch geschiedt. Haar portretten van typische figuren zijn ongetwijfeld iv?er frappant en overtuigend. Bink's werk is meer verscheiden. Met de sfeer die hij geven moet, verandert zijn stijl en dat kan een verdienste zijn. Zoo is zijn Tunesisch straatbeeld dat licht en zonnig moet zvn, opgebouwd uit simpele lijnen en het gee/t de sfeer volko men. Maar zijn jaagpad is ineens veel ster ker en meer gedocumenteerd naast het haast primitief aandoende Tunesische straat beeld. En het lijkt bijna de ontwikkelings gang van zijn kunnen als men na deze bei de etsen plotseling komt te staan voor zijn droge naaldets „In de stal". De drie paar den zijn zoo natuurlijk en levendig en de sfeer is zoo goed, dat mer^ zich bewonde rend gewonnen geeft. Daarnaast is er nog werk van mej. Rueb en van Verstoep, welke laatste momenteel arbeidt aan het beeldhouwwerk voor de gevel van het Leidsche Stadhuis, maar ook in de vrije plastiek iets presteert. Mej. Rueb wint het echter verre. Zij be wijst, dat zij geen buitensporige vormen be hoeft om iets grootsch te scheppen. Ook in de zuiver natuurlijke vormen is zij schep pend, getuige het negental bronzen en teak houten plastieken, die zij tentoonstelt. Wij wijzen o.a. op het lammetje, de baadster en de likkende kat. Verstoep, die in teakhout en coromandel- plastieken exposeert, heeft den natuurlijken vorm voor zijn uitbeelding nog niet geheel gevonden, vooral waar hij abstract poogt te zijn. Maar toch zijn zijn vogel en zijn beer lo venswaardig. Het meest verheugend in deze tentoonstelling achten wij ten slotte het feit, dat het jongeren zijn, die den weg tot de natuurlijke lijnen hebben te ruggevonden, dat zij het bizarre en abnor male niet noodig hebben en daarmede te vens hun meesterschap bewezen. Voor den aanvang heeft mr. J. Slagter de aanwezigen, onder wie de burgemeester, de leden der Commissie voor de La- kenhal en eenige der exposanten verwel komd. Spr. zeide, dat het bestuur een keuze had willen doen uit de grafische kunst, omdat deze in de laatste 25 jaren een grooten op bloei had beleefd. Bij de tentoonstelling van grafische kunst, welke verleden jaar in het Gemeen temuseum in Den Haag was gehouden, had den de jongeren sterk de aandacht getrok ken. Daarom had het bestuur nu uit hun werk pen keuze gedaan. Spr. vleide zich met de hoop, dat deze keuze de bezoekers zou overtuigen van de groote hoogte der hedendaagsche grafische kunst als kunst, maar in engeren zin ook als ambacht, om dat deze kunst zulk een groote toewijding vereischt. Na de plastieken gememoreerd te hebben, wijdde spi. eenige woorden van nagedachtenis aan wijlen mr. van der Eist, die van 1902 tot 1919 bestuurslid der Leid sche Kunstvereeniging was en zich steeds veel zorg had gegeven voor de ontwikke ling der vereeniging. Namens het bestuur bracht spr. een eerbiedigen groet aan zijn nagedachtenis. F. S.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2