ZATERDAG 26 MAART 1938 29ste Jaargang No. 8990 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN HET R.K. WERKLIEDENVERBOND BINNENLAND Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. A dr. en Aboan.-tarieven rie pag. 2, Giro 103003. Postbus 11. V Een merkwaardig lelt De wijze waarop Oostenrijk door Duitsch land is ingelijfd heeft velen ook al zijn ze bereid en geneigd tot een zeer milde beoordeeling van deze daad doen schrik ken.... En op een zeer merkwaardige uiting van die schrik willen wij hier even wijzen. In de Zwitsersche stad Züric^ hebben verkiezingen plaats gehad voor den ge meenteraad, welke daar 125 leden telt. En nu hebben bij die verkiezingen pas ge houden na den inval van Duitschland in Oostenrijk de nationaal-socialisten al hun zetels het waren er tien verlo ren. Dat is wel merkwaardig; dat teekent wel heel scherp een veranderde geestes gesteldheid, een gewijzigd inzicht. Maar daar is bij deze verkiezing in Zü- rich nog een andere merkwaardigheid, die de „Avondpost" als volgt constateert, de merkwaardigheid dat de sociaal-democraten de meerder heid in den Raad verloren hebben, en zelfs samen met de communisten daar beneden blijven, wat sinds vele jaren niet het geval was. Men ziet hier dus precies hetzelfde verschijnsel als ver leden jaar bij ons: een nederlaag voor de fascisten, maar tegelijk een achter uitgang van de uiterste groepen links. Uit zulke resultaten blijkt de onjuist heid en onwaarheid van de leuze: „Mussert of Moskou!", die men echter tegenwoordig, na de verkiezingen van '37, in ons land zoo goed als niet meer hoort. Zoo is het. De leuze „Mussert of Moskou" is een dwaasheid. Wij staan niet voor dit alternatief, voor deze keuze. Gelukkig niet! Een bewijs daarvoor is ook het merk waardig feit der Zürichsche verkiezing. Een waarschuwende stem uit Rome DE GELIJKSCHAKELING DER PERS IN OOSTENRIJK. „Osservatore" en „Reichspost". De „Osservatore Romano" schryft 't vol gende aangaande de „Rechspost", het vroe gere Katholieke Oostenrijksche blad, dat geheel gelijkgeschakeld werd: „Er bestaat in Oostenrijk geen Katho lieke Pers meer. In een nacht is zij natio- naal-socialistisch geworden, de voornaam ste redacteuren zijn ontslagen en zelfs ge vangen genomen. Dit is ook het geval met de „Reichpost", die een hoofdartikel ge publiceerd heeft, getiteld: „Het Katholicis me in het Nieuwe Rijk", waarin de houding van de Nazis dusdanig voorgesteld wordt, alsof de Encycliek „Mit Brennender Sor- ge" geen reden van bestaan zou hebben." De „Osservatore Romano" haalt even eens het geval aan het „Kartner Tagblatt" in welk blad de vorige redactie „een Ka- rintisch ophitserscentrum" genoemd wordt. De nieuwe Reichspost aldus de Osserva tore Romano beweert, dat het nazi-sys teem in het geheel geen tegenstander is van den godsdienst en besluit: „Oostenrijk steunde zijn politieke macht sinds eeuwen op het Katholicisme. Bij Duitschland inge lijfd, zal het land het burgerlijk leven van het geestelijk leven leeren onderscheiden". De „Osservatore Romano" protesteert te gen het feit, dat men wil doen voorkomen, alsof de Reichspost nog een katholiek blad is, terwijl dit blad sinds 13 Maart zoowel van richtlijnen als van directie veranderd is. Het orgaan uit de Vaticaanche stad voegt er aan toe: „Zoo strekt zich ook tot Oostenrijk het spel uit van degenen, die zich in Duitsch land niet beperkt hebben om de onder drukking van de Katholieke Pers te eischen en te verkrijgen en om de Katholieken zelfs temidden van het geweld der da- gelijksche aanvallen het zwijgen op te leg gen, maar die de namen en de titels van onze beste katholieke dagbladen hebben willen handhaven, om die toe te vertrou wen aan onze tegenstanders, en om er ideeën in te verkondigen, die in strijd zijn met het Geloof. Zij hebben dat gewild om, met het meest stoutmoedige paard van Troje, het ontwapende kamp te verrassen, en om zijn vlag te vernederen, niet dor die vlag mee te nemen, maar door haar te hijschen tegen het ideaal, dat die vlag tot nu toe vertegenwoordigd had met een standvastigheid en een loyaliteit, die haar eer aandeden". V erbondsvergadering Het R. K. Werkliedenverbond hield gis teren te Utrecht een buitengewone verga dering, meer in het bijzonder ter bespre king van het voor-ontwerp wettelijke rege- Lng inzakae kinderbijslag. HET GEBEURDE IN OOSTENRIJK. Bij den aanvang der vergadering heeft de' Ver bondsvoorzitter, de heer A. C. de Bruyn, een korte beschouwing gehouden over de belangrijke gebeurtenissen, welke zich in ce afgeloopen weken in Midden-Europa hebben voltrokken, met name de „An schluss" van Oostenrijk bij Duitschland. Hoewel van groote beteekenis, hield de voorzitter den staatkundigen kant van het gebeurde welbewust buiten zijn overwe- wegingen. De wijze, waarop Duitschland Oostenrijk binnentrok, meende hij als sterk irriteerend te moeten kwalificeeren. Als Katholieke Arbeidersbeweging al dus spreker interesseert ons de vraag: waartoe leidt die „Anschluss" van Oosten- -1ijk, althans kan die leiden voor de Kerk en de Christelijke cultuurwaarden. Wat gaat er gebeuren met onze Geloofsgenoo- ten? De weerslag van het gebeurde is in ons iand zeer merkwaardig. Men kan kennis nemen van staatsgevaar lijke vragen, welke een overigens onge vaarlijk N.S B.-lid der Eerste Kamer poogde te stellen; vragen waaromtrent door den minister van justitie ware te over wegen of het stellen van vragen als de ge publiceerde wei toelaatbaar is. Vervolgens kon men beluisteren stem men van enkele zwevende, de werkelijk heid niet al te best ziende personen, die b.v., omdat zij uit Duitschland een aan roeping hoorden tot „God, onzen Heer", meenen de hoop op een gunstige uitwer king te mogen suggereeren. Wij matigen ons geen oordeel aan zoo vervolgde de Verbondsvoorzitter over de houding van Oostenryk's Kardinaal; dit zou onze competentie verre te buiten gaan. Die houding is ons bovendien niet geheel bekend en wij weten evenmin onder welke misschien smartelijke omstandigheden ver klaringen werden afgelegd. Wel weten we, dat in Duitschland de geloovigen wor den vervolgd, wat de Paus ten deze schreef m „Mit brennender sorge" laat ons niet m het onzekere, dat is een felle aanklacht. Verschillende teekenen wijzen er op, dat het in Oostenrijk niet anders zal gaan dan in Duitschland; waarom zou het daar an ders gaan? Wat ons land betreft, in deze tijden van ontzettende geestelijke verwarring doen wij verstandig ons op elk levensterrein te houden aan de daar fungeerende leiders. Wij verwachten hier op godsdienstig-zede- -ljjk terrein alleen richtlijnen van den Paus en onze Bisschoppen. Alle geoorloofde mid delen moeten in het belang van het Land, Volk en Kerk worden aangewend om hun belagers in ons eigen land vleugellam te s.aan. De vergadering betuigde in een op dit woord volgende bespreking er haar vol komen instemming mee. Bij de mededeelingen wenschte de Ver- bondsvoorzitter den heer A. J. Loerakker geluk bij diens zilveren jubilé als voorzit ter van den R. K. Landarbeidersbond, hem dankende voor al wat hij voor de bewe ging in het algemeen deed. Van den minister van sociale zaken werd bericht ontvangen, dat hij zijn goedkeu ring heeft gehecht aan het instellen van het werkkamp „Drakenburg" (gemeenschaps oord onder Baarn). Er zal nu met spoed worden gewerkt om zoo spoedig mogelijk een honderdtal jonge arbeiders hier tewerk te stellen. Ten slotte kondigde de voorzitter aan de vorming van een commissie, welke de vraag: „bedrijfs- of beroepsgewijze orga- E'seeren" zal rapporteeren. DE KINDERBIJSLAGREGELING. Wat het voorontwerp van wet inzake de kinderbijslagverzekering betreft, sprak de Verbondsvergadering zich opnieuw uit voor een wettelijke regeling der onderhavige materie. Op zakelijke gronden een principieel debat over relatief en absoluut gezinsloon werd niet gehouden vereenigde de ver gadering zich met het voorstel van den minister om de uitkeering van kinderbij slag te doen aanvangen bij het derde kind. Wat den maximum leeftijd der kinderen betreft, werd een verhooging bepleit van 15 tot 18 jaar, wijl een zeer groot aantal kinderen tot dien leeftijd nog opleiding ge nieten. Met de gedachte om bijslag te bepalen op 3 procent van het dagloon als door den minister voorgesteld, kon de vergadering zich, gezien de bij de ziekteverzekering op gedane ervaring inzake dagloonberekening en de daaraan verbonden administratieve bezwaren, niet vereenigen. Bepleit werd daarom een wijziging van artikel 25 van het voorontwerp als volgt: 1. Een kindertoeslag bedraagt, indien het weekloon van den arbeider: 2. De kinderbijslag wordt uitgekeerd over iedere week, waarin de arbeider ten minste twee dagen arbeid heeft verricht. Dagen waarop niet gearbeid is maar waar ever de arbeider van zijn werkgever loon heeft ontvangen, worden mede als arbeids dagen beschouwd. 3. De uitbetaling van den kinderbijslag geschiedt ten minste eenmaal in de drie maanden. Met de bedrijfsgewijze uitvoering van de verzekering kon de vergadering zich ge heel vereenigen. Deze en andere wenschen van meer on dergeschikten aard werden in de aandacht van de vertegenwoordigers der Katholieke Arbeidersbeweging in den Hoogèn Raad van Arbeid aanbevolen. Garage DE GROOT - Beestenmarkt DE WERELD IN VOGELVLUCHT Na de drukke dagen van de laatste twee weken, toen de eene sensatie na de an dere kwam, is er vandaag een zekere mat heid en moeheid ingetreden in de interna tionale berichtgeving. WEENEN: Het voornaamste is nog de plechtige verklaring van het Oostenrijk sche episcopaat, waarin het zich aansluit tb den Anschluss. Vertrouwen wordt uit gesproken in het woord van gouwleider Pürckel, dat de gelijkschakeling zich vol trekken zal met in achtneming van dit woord: Geef Gode' wat God en den Keizer wat den Keizer toekomt. Deze plechtige verklaring wordt Zondag in alle kerken voorgelezen. De toekomst zal uitwijzen of door dit tijdig meegaan met een toch on vermijdelijke vloedgolf, de Kerk in Oosten rijk erin slagen zal het hoofd boven water te houden. PARIJS: In Frankrijk heeft de regee- ring-Blum zich eveneens tijdelijk op de l-een kunnen houden door toe tegeven aan den Senaat. Op aandringen van Blum heeft de Kamer zich neergelegd bij de door den Senaat geformuleerde financieele voor stellen. PRAAG: Henlein, de leider der Sude'ten- Duitschers, zet zijn agitatie voort. Thans eischt hij nieuwe verkiezingen, nu de poli- t:eke conjunctuur voor hem en zijn partij uitermate gunstig is. De regeerings-ge- trouwe bladen verwerpen die eisch even wel en zeggen, dat voor verkiezingen op het oogen'blik geen enkele reden is. ENGELSCHE SCHOOLREIZEN NAAR DUITSCHLAND AFGELAST. LONDEN, 26 Maart (ANP). De School Journey Association deelt mede, dat twee door de Paaschvacantie georganiseerde schoolreizen, waaraan 200 leerlingen van Engelsche scholen zouden deelnemen, niet zullen doorgaan. Dit besluit is op verzoek van talrijke ouders genomen naar aanleiding van de jongste internationale gebeurtenissen. GRIEPEPIDEMIE IN EEN DORP IN OOST-GALICIE. WARSCHAU, 26 Maart (ANP). In het dorp Ponikowicze in Oost-Galicie is een soort hoofdgriep met een epidemisch ka rakter uitgebroken. In twee dagen tijds zijn 100 dorpelingen aangetast en twaalf hunner zijn reeds overleden. Op last der autoriteiten zijn de scholen in het dorp en in de omgeving gesloten en alle bewo ners geïsoleerd. GIFTEN VAN PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD. De afdeeling Den Haag der S. A. Rudels- heimstichting voor het verzorgen, opvoeden en onderwijzen van Joodsche zwakzinnige kinderen werd dezer dagen verblijd door een gift van prinses Juliana en prins Bern- hard, als blijk van waardeering in het werk dezer stichting. Prins Bernhard nogmaals naar Engeland? Naar de „Tel." verneemt zal Z. K. H. prins Bernhard, vergezeld van zijn broeder, prins Aschwin, begin April weer een be zoek aan Engeland berngen. DE ONDER DE WAPENEN GEHOUDEN DIENSTPLICHTIGEN. De wijze, waarop met hun belangen rekening zal worden gehouden. Bij legerorder heeft de minister van de fensie maatregelen bekend gemaakt, op welke wijze rekening moet worden gehou den met de belangen van de dienstplichti gen, die 5 y2 maand langer in dienst moeten blijven. Het geval, zoo schrijft de minister, kan zich voordoen, dat de verwanten van een dienstplichtige door het langer verblijven in werkelijken dienst in ernstige ongelegen heid zouden geraken wegens het gemis van de verdiensten van den dienstplichtige in dien deze n.l. in den tijd van het verlengde verblijf als hun kostwinner of als mede kostwinner had moeten optreden en daar toe inderdaad gelegenheid zou hebben be staan. In zulk een geval zal getracht wor den door toekenning van kostwinners vergoeding, die bij den burgemeester moet worden aangevraagd, aan hun belan gen tegemoet te komen. Mocht zich het geval voordoen, dat de persoonlijke aanwezigheid Man een dienst plichtige noodzakelijk is voor het in stand houden van het middel van bestaan van zijn verwanten, dan zal worden overwogen de moeilijkheden zooveel mogelijk op te heffen door het laatste gedeelte van de eer ste oefening op een anderen ttijd te laten vervullen of desnoods door gedeeltelijke vrijstelling te ver- leenen. Het spreekt wel vanzelf, dat der gelijke gevallen tot de uitzonderingen die nen te behooren. DE VOORGESTELDE BELASTING- VERHOOGING. Tot dekking der defensieuitgaven. Aan het voorloopig verslag over het wetsontwerp houdende tijdelijke voorzie ning tot veisterking van de opbrengst van de inkomstenbelasting en van de dividend en tantiemebelasting tot gedeeltelijke dek king van uitgaven voor de defensie, wordt het volgende ontleend. Verscheidene leden stelden de vraag, of het wel zoo vanzelfsprekend moet worden geacht, dat in deze nieuwe uitgaven wordt voorzien door ver hooging van belastingen. Deze leden waren van oordeel, dat juist financieel beleid eischt, dat, voordat opnieuw tot zulk een verhooging wordt overge gaan, het uiterste worde in het werk gesteld om de noodige middelen te vin den in een bezuiniging, toe te passen op het bestaande staatsapparaat. Vele leden gaven hun bevreemding te kennen over de omstandigheid, dat de re geering met geen enkel woord tracht aan te toonen, dat verhooging van eenige di recte belastingen een weg, en nog wel den eenigen weg vormt, waarlangs het gestelde doel kan worden bereikt. Herhaaldelijk is door tal van vooraanstaande deskundigen, met name ook van de regeeringstafel zelf, de vraag gesteld en in ontken n enden zin beantwoord, of verzwaring van de directe belastingen en in het zij zonder van de in komstenbelasting, nog mogelijk zou zijn. Gaarne zouden vele leden vernemen, waarom de regeering niet begonnen is met de maatregelen, welke zij in de door haar in November gegeven opsomming zelf heeft vooropgesteld en welke naar haar meennig ook afgeizen van de lasten der defensieversterking „uit hoofde van de re delijkheid" zouden behooren te worden ge troffen, n.l. maatregelen tegen het ontgaan van de inkomstenbelasting door middel van naamlooze vennootschappen en een technische herziening van de omzetbelas ting. (Dit laatste is intusschen reeds ge schied. Red. L.Crt.). Verscheidene leden, die niet belangstel ling het antwoord zouden afwachten, door de regeering te geven op de boven weer gegeven beschouwingen in zake de ver hooging der directe belastingen, meenden thans reeds als hun meening te kennen te moeten geven, dat zulk een verhooging in elk geval boven een verzwaring van de indirecte heffingen is te verkiezen, welke Dit nummer bestaat uit vijl bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Een plechtige verklaring van het Oos tenrijksche episcopaat. (2de blad). Blum zwicht voor den Senaat (2de blad) Henlein eischt vekiezingen in Tsjecho- Slowakije. (2de blad). Binnenland Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot verhooging op centen inkomstenbelasting en opcenten di vidend- en tantièmebelasting. (1ste blad). Een buitengewone vergadering van het R.-K. Werkliedenverbond. (1ste biad). Dreigende conflicten in de sigarenindus- trie en in het noordelijk bouwbedrijf, (lste blad). Behartiging van de belangen der onder dienst gehouden dienstplichtigen, (lste blad). onevenredig zwaar op de minder draag- krachtigen drukt. Intusschen waren deze leden allerminst blind voor het feit, dat een verhooging van de inkomstenbelasting ook talrijke personen met een zeer laag inkomen treft, die deze nieuwe verzwaring van den be lastingdruk uiterst moeilijk zullen kunnen dragen. In de eerste plaats stelden zy daarom de vraag, of de voorgestelde verhooging van de opcenten op de inkomstenbelasting niet zou kunnen worden vervangen door een verhooging van het successierecht, voor- zoover niet geërfd wordt door afstamme lingen in de rechte lijn of door den echt genoot van den erflater. -Voorts vroegen dezelfde leden, waarom niet een verhooging van de opcenten op de vermogensbelasting is voorgesteld, welke naar hun meenig meer met de rechtvaardigheid zou strooken. Voor het geval inderdaad tot verhooging van de opcenten op de inkomstenbelasting mocht worden besloten, zouden de hier- bedoelde leden het tot stand brengen van een bepaling willen bepleiten, welke de laagste inkomens, bijv. die van 1400 en minder, aan deze nieuwe verhooging ont trekt. Nog werd in dit verband het denkbeeld geopperd, de extra-progressie bij de in komstenbelasting, welke thans eerst bij een inkomen van 70.000 wordt toegepast, reeds bij een inkomen van f 10.000 een aanvang te doen nemen. Vele andere leden meenden naar aan leiding van deze beschouwingen, voorzoo- ver daarin ter vervanging van een deel der voorgestelde dekkingsmiddelen andere bronnen van inkomst worden genoemd, een waarschuwend woord te moeten doen hooren. Ook meenden een aantal leden er op te moeten wijzen, dat een verhooging van de dividend- en tantiemebelasting een uitermate zwaren druk zal leggen in de gevallen die op dit oogenblik niet tot de uitzonderingen behooren waarin thans, nadat jarenlang het dividend moest worden gepasseerd, voor het eerst weder een bescheiden uitkeering kan worden ge daan. R.-K. VREDESBOND IN NEDERLAND. In de jaarvergadering van den R.-K. Vre- desbond in Nederland, gehouden te Eind hoven, werd een comité samengesteld voor het Actie-bureau, daar de leider, wegens drukke beroepsbezigheden, zijn taak niet langer alléén kan vervullen. Dit comité is thans te Den Bosch bijeen gekomen, waar de functies als volgt zijn verdeeld: Ko de Haan, Willemsplein 1, Rot terdam, voorzitter; A. E. v. Schijndel, Eli- sabethlaan 3, Eindhoven, secretaris; Wil lem Groneman, te Den. Bosch, mej. L. Marks, te Eindhoven, leden. Een nieuwe plan de campagne werd op gemaakt voor een flinke actie ten einde 's Pausen ideaal: den Vrede van Christus in het Rijk van Christus, gerechtigheid in plaats van geweldpleging, naar beste ver mogen en ondanks alle omstandigheden te blijven dienen. Voorts zou het comité gaarne, door mid del van dit persbericht, verzoeken aan die Katholieken, welke het voorbeeld willen volgen van de onbekende dame, die aan het Central Vredes Bureau te Den Haag een som van 500.schonk voor het ac tieve Vredeswerk, hun giften te zenden aan den R.-K. Vredesbond in Nederland, alg. penningmeester, mr. dr. Lamb. Jans- sens, Raiffeisenstraat 11, Eindhoven.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1