RADIO Land- en Tuinbouw Burgerlijke Stand ZATERDAG 26 MAART 1338 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 16 GEMEENTERAAD VAN LEIDSCHENDAM Pater FR.HENDRICHS S.J.t Dr. M. Eu we schrijft aan de „N. R. Crt.": Het bericht van het overlijden van Pater Hendrichs hebben velen met gevoelens van weemoed vernomen. En niet het minst in schaakkringen. Het schaakspel verliest in Pater Hendrichs een hartstochtelijk lief hebber. Als tegenwicht voor zijn inspan nende dagelijksche bezigheden zocht en Vond Pater Hendrichs ontspanning in het schaakspel. Daarbij bepaalde hij zich niet tot het spelen van meer en minder ernstige partijen, maar stelde tevens belang in alles, wat in de schaakwereld voorviel. Zoo leerde ik tijdens een schaakwedstrijd in Nijmegen (1921) Pater Hendrichs ken nen. Van dat oogenblik of hebben wij gere geld contact gehouden. Ik denk met ge noegen aan de vele brieven, welke ik m den loop der jaren van hem ontving, uit welke ik zijn groote veelzijdigheid leerde waardeeren. Hij was een getrouw bezoeker van be langrijke schaakwestrijden in Nederland en ook in den laatsten tweekamp tegen Alje- chin kon men Pater Hendrichs vaak onder de toeschouwers opmerken, geheel in be slag genomen door het beloop van het spel. Een kleine persoonlijke herinnering wil ik hier ophalen, omdat deze een goed beeld geeft van bepaalde hoedanigheden van den overledene. Een schaakvereeniging vroeg rnjj toe stemming om den naam „R.K. Schaakclub dr. Euwe" te mogen dragen. Ik wilde daar mee gaarne instemmen, maar vroeg te vo ren aan Pater Hendrichs, of ik eigenlijk niet verplicht was deze vereeniging erop te wij zen, dat ik niet katholiek was. „Dat heeft er niets mee te maken", zei Pater Hen drichs, „er bestaan in Brabant verschillen de boogschuttersvereenigingen, die Julius Caesar heeten en deze laatste was toch ze ker niet katholiek". Dit antwoord getuigt zoowel van slag vaardigheid en humor als van een breed heid in opvatting, die alle groote mannen eigen is,. Met welk een ontroering zullen vele Ka tholieken en, met mij, vele niet-Katholie- ken, de tijding vernomen hebben, dat pa ter Hendrichs Donderdag j.l. te 's Graven- ha <*e is overleden. Deze werkzame mensch, met zijn onge kende vitaliteit, hij is niet meer onder ons. Bij de conferenties, die hij verleden jaar in onze stad hield, werd tot veler spijt ver nomen, dat dit de laatste conferenties wa ren, die door pater Hendrichs werden ge houden, en, al wisten wij, dat we voor 't laatst onder zijn gehoor waren, het einde, dat toen nog niet nabij scheen, is echter nu gekomen; op den 24sten dezer is hij op bijna 76-jarigen leeftijd ontslapen. De regel zijner Orde: „Niet alleen werken voor eigen zaligheid en volmaaktheid, maar ook aan die van de medemenschen", heeft hij ten volle uitgevoerd! Zijn leven en beteekenis te beschrijven ls haast niet doenlijk, onnoemelijk veel. m groote veelzijdigheid, heeft hij gepresteerd. Professor in de wijsbegeerte te Ouden bosch, journalist, oprichter van het Dag blad van Noord-Brabant, schrijver van ver schillende boeken op kerkelijk terrein b.v. „Het Christelijk getuigenis der Catacom ben" en het zoo bekende boekje „De gou den keten der waarheid", van tooneelstuk- ken met godsdienstige strekking en van blijspelen, ja zelfs detective-romans schreef hij. Hij was oprichter van diverse vereeni- gingen, wetenschappelijk verzamelaar (zijn vlinder-collectie behoort, op twee na, tot de grootste van ons land), liefhebber van schaakspel (verleden jaar bij den wedstrijd EuweAljechin was hij dikwijls tegen woordig). Maar bovenal was pater Hendrichs apo logeet, redenaar, initiatiefnemer en orga nisator. Ziedaar hetgeen pater Hendrichs in zich vertegenwoordigde. Het devies der Jezuieten: Ad majorem Dei gloriam, tot meerdere eere Gods, was ook zijn devies, daar is zijn leven de verper soonlijking van. Dat hij de leer der efficiency goed in praktijk bracht, getuigde de wijze, waarop hij zijn sublieme conferenties leidde. Een moeilijk onderwerp wist hij, met weinig woorden zoo verrassend helder, ja geperfectioneerd uit te leggen, dat het re sultaat waarlijk verbluffend was. Summa summarum, een mensch is heen gegaan, die, in de goede beteekenis des woords, woekerde met zijn talenten A. M. D. G. Zijn stem, die hij zijn gansche leven tot ons richtte, zal nu niet meer tot ons spre ken, maar nu zingen tot God, aan Wiens troon hij thans reeds moge juichen. GERARD G. Het Comité van Katholieke Actie „Voor God" schrijft ons: DE LEER VAN HET EVANGELIE Geen land, geen volk kan in het maatschappelijk leven de kille zelfzucht vervangen door de broederliefde, zonder daarbij te vens de leer te omhelzen, die het Evangelie en de Bergrede aan de wereld hebben nagelaten* Kardinaal PACELLL Donderdagavond kwam de Raad der ge meente Leidschendam in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester W. Keijzer. Aanwezig alle leden, behalve wethouder Van Wijk en de heer Vink. De voorzitter merkt op, dat de beide afwezige heeren gelukkig herstellende zijn en spoedig we derom in de vergadering aanwezig zullen zijn. De heer de Langen stelt voor met het oog op de uitgebreide agenda niet langer te vergaderen dan 10.30 uur, waarop de voor zitter opmerkt, dat hij voor half elf met de agenda gereed hoopt te zijn. Het voorstel tot heffing van opcenten op de, gemeentefondsbelasting, het voorstel tot het ingebruik geven van een stukje grond aan P. de Ruyter te Leidschendam, alsmede het voorstel tot verlaging van een annuiteit verschuldigd door de R.-K. Wo- ningbouwvereeniging „St. Willibrordus", worden z.h-s. goedgekeurd. Zakelijke bedrijfsbelasting afgeschaft. Aan de orde komt het voorstel tot af schaffing van de zakelijke belasting op het bedrijf. De heer Ten Hoopen brengt B. en W. dank voor dit voorstel. De heer Wil- lemse onderstreept de woorden van den heer Ten Hoopen. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Bij het voorstel tot het verleenen van toeslagen op door ondersteunde werkloo- zen verschuldigde premies voor ziekenfond sen brengt de heer de Langen dank aan B. en W„ dat zij zoo spoedig met dit voor stel gekomen zijn. De heer Ten Hoopen hoopt, dat, gezien de vele werkzaamheden, welke hieraan vei-zonden zijn, het spoedig voor elkander zal komen. De heer Willemse vraagt, of van de dok tersfondsen ook zekerheid dienaangaande i3 verkregen, waarop de voorzitter beves tigend antwoordt, waarna de heer Willem- se zegt het voorstel dan zeer toe te jui chen. Het voorstel wordt z.hs. aangenomen. Het voorstel tot het verleenen van sub sidie aan het Consutlatiebureau voor zui gelingen te Leidschendam uitgaande van de Vereeniging het „Wit-Gele Kruis", wordt na een vraag van den heer Ten Hoo pen en beantwoording door den voorzitter z.h.s. aangenomen. De voorstellen tot het verleenen van sub sidie voor uitzending en verpleging van kinderen in gezondheids- en vacantiekolo- nies, van subsidie aan het bestuur der Sin- te Lidwinaschool voor zwakzinnige kinde ren te Leiden voor een 5-tal kinderen uit deze gemeente, die de school bezoeken en het verleenen van een bijdrage aan de commssie van Toezicht en Advies voor de voor- en nazorg voor Krankzinnigen in Zuid-Holland worden alle z.h.s. goedge keurd. Z.h.s. wordt eveneens goedgekeurd het voorstel tot het verleenen van subsidie aan de vereeniging voor Middelbaar Onder wijs, Handelsonderwijs en Voorbereidend Hooger Onderwijs op Geref. grondslag te Rotterdam voor kinderen uit deze gemeen te, die een onderwijsinrichting der vereeni ging bezoeken. In behandeling komt het voorstel tot niet-verlaging van de hoofdsom der per- soneele belasting naar den vijfden grond slag (motorrijtuign). De heer Willemse geeft B. en W. in overweging, dat zij, in dien eenigszins mogelijk hieraan hun aandacht schenken en zoo mogelijk deze belasting te verlagen en te berekenen, wat dit dan de gemeente zou kosten. Het voor stel wordt hierna z.h.s. aangenomen. De wijziging va nde begrooting der voor malige gemeenten Stompwjjk en Veur, dienstjaar 1937 wordt z.h.s. goedgekeurd. Bij het voorstel tot het vaststellen van een regeling voor de belooning van school- schoonmaakster deelt de voorzitter mede, dat een schriftelijk voorstel met toelich ting is ingekomen van het lid Vink om het voorstel van B. en W. niet aan te nemen en dit te behandelen in den nieuwe raad en zoo dit voorstel niet werd ondersteund om dan de vergoeding voor de school Westvlietweg te bepalen op 7 x 65. De voorzitter bespreekt deze voorstellen, doch verzoekt het voorstel van B. en W. wel aan te nemen, o.m. omdat anders de berekening, welke zij hebben voorgelegd, foutief is. Meerdere leden voeren hierover nog het woord; de voorzitter zegt toe, dat de in structie zal gewijzigd worden, waarna het voorstel van B. en W. z.h.s. wordt aangeno men. Het voorstel om ingevolge art. 15 der wet van 31 Dec. 1937 (vereeniging van Stompwijk en Veur c.a.) een verzoek te richten tot Ged. Staten om uitkeering van een schadeloosstelling door de gemeente Nootdorp wegens winstderving door het lichtbedrijf, wordt z.h.s. goedgekeurd. Het voorstel: a. tot aanvaarding „om niet" van grond aan den Broekweg; b. tot in gebruik geving van een gedeelte van den sub a. bedoelden grond; en het voor stel tot vaststelling van een verordening op de heffing en invordering van een be lasting op de honden, worden na ampele bespreking z.h.s. aangenomen. Bij het voorstel tot aanvaarding van grond „om niet" aan de Meerlaan vraagt de heer Waaijer, hoe groot de kosten van grondoverdracht zullen zijn, waarop de voorzitter antwoordt, dat hem dit niet be kend is, daar dit door een notaris moet geschieden. Mocht dit op de secretarie klaar gemaakt kunnen worden, dan zal dit ook geschieden; hij zal dit onderzoeken. Het voorstel wordt z.h.s. goedgekeurd. Aan de orde komt het voorstel tot ver- leening van subsidie aan de R.K. Midden- standsvereeniging ten behoeve van den handelscursus te Leidschendam. Z. h. s. aangenomen. Het voorstel tot afkoop van de huur eener dienstleiding ten behoeve van de voormalige O. L. School aan de Delftsche- kade wordt na enkele besprekingen door de heeren Willemse en den Langen door B. en W. teruggenomen. In behandeling komt het beroepschrift van den heer W. F. Klusman inzake een ge weigerde bouwvergunning. Het bevreemdt den heer Willemse, dat B. en W. met dit voorstel komen, daar er daar ter plaatse toch meer vergunningen zijn verleend. Het is moeilijk voor dezen Raad een besluit te nemen en spr. had deze zaak liever in den nieuwen raad behandeld gezien. Dat er zooveel tegen verleening is, kan hij nog niet met B. en W. eens zijn. Wij moeten iedere werkgelegenheid aangrijpen. Hij zet zijn meening nader uit een. De heer de Langen wenscht allereerst beantwoording van de vraag, of voor al hetgeen daar gebouwd is vergunning is verleend voor of na de inwerkingstelling van het uitbreidingsplan. De voorzitter merkt op niet direct te kunnen zeggen, of de vergunningen daar ter plaatse zijn verleend voor of na de in werkingstelling van het uitbreidingsplan. Bovendien moet men het verschil weten tusschen een bestaand bedrijf en een nieuw bedrijf. Aan de hand van de woningwet konden B. en W. niet de vrijheid vinden een vergunning te verleenen. Hij merkt nog op, dat het college en den Raad van het voormalige Veur afwijzend standen tegen verleening der vergunning. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. s. aangenomen. De behandeling der gemeente- begrooting. Ter tafel komt de behandeling van de gemeentebegrooting 1938. De voorzitter opent de algemeene beschouwingen. De heer Willemse bespreekt het Gasbedrijf, dat niet zoo goed gaat en geregeld met verlie zen werkt. Het woord is dan aan den rapporteur van de commissie ad hoe, den heer Willemse. Wij zullen ons hierbij tot oe voornaam ste dingen en voorstellen der commissie bepalen. De Commissie stelt voor de vermakelijk heidsbelasting te verlagen met 10 pet. en dus te brengen op 10 pet. en bij de volgen de heffingsverordening te komen met ver laging van de vergunningsrechten. De Commissie stelt voor het presentiegeld voor den Raad vast te stellen op f 4.— en voor commissie vergaderingen op 1. De vertering voor de stembureauen wil de commissie in zijn geheel verhoogen met 20.—. De commissie maakt bezwaar tegen het wonen buiten de gemeente van een der veldwachters en dringt op wonen binnen de gemeente aan. Door de commissie wordt er op aange drongen, dat B. en W. zoo spoedig mogelijk zullen komen met een voorstel tot den bouw van een nieuw raadhuis. Een nieuw raadhuis. De voorziter antwoordt, dat Ged. Sta ten ernstig bezwaar maken te?en de af schaffing van de vermakelijkheidsbelas ting en ook de verhooging vertering stem- bureaux en presentiegeld niet zullen goed keuren. Hij zou het jammer vinden, als hierdoor de afschaffing van de bedrijfsbe lasting in gevaar zou worden gebracht. Het presentiegeld voor de raadsleden wil hij wel persoonlijk verdedigen. De kwestie uit wonen politie heeft zijn volle aandacht en hij hoopt, dat dit spoedig tot aller genoe gen zal worden opgelost. De bouw van een nieuw raadhuis zal een van de eerste wun- ten zijn voor den nieuwen Raad. De Com missaris van de Koningin heeft bij zijn be- eediging hierover gesproken en den wensch te kennen gegeven, dat dit punt sooedig aan de orde kwam. Verder geeft hij de noo- dige toelichting en zegt voor een en ander het noodige onderzoek toe. Nog lange besprekingen worden gevoerd, waarna de Commissie het voorstel tot ver laging vermakelijkheidsbelasting en ver hooging vertering stembureaux terugneemt, terwijl het voorstel der commissie betref fende het presentiegeld door B. en W. wordt overgenomen. Hierna wordt de geheele begrooting in uitgaven en ontvangsten en de kapitaal- dienst z. h. s. aangenomen. De voorzitter deelt mede, dat door den minister er op is aangedrongen, dat een vijftal werkloozen uit deze gemeente wor den uitgezonden naar het werkkamp te Zwolle. Hierover is reeds veel geconfereerd en gecorrespondeerd, doch de Minister blijft er bij, dat eenige werkloozen wor den uitgezonden. Dit brengt eenige kosten mede, doch door de subsidie zullen deze kosten waarschijnlijk niet zoo hoog zijn. 3. en W. vragen machtiging hiervoor een post op de begrooting 1938 te plaatsen; de kos ten zullen waarschijnlijk S 7.50 per week per persoon bedragen. Als de gemeente niet medewerkt, zal de gemeente geen subsidie krijgen van het Rijk. De heer Willemse vraagt, waarvoor deze maatregel genomen wordt; is dit voor be zuiniging of anderszins of is het een straf maatregel. De voorzitter zegt, dat he den Minister is opgevallen, dat er werkloozen zijn, die in 2 of 3 jaar niet gewerkt hebben en dat De voorziter zegt, dat het den Minister gebleken is, dat als zij uitgezonden worden zij dan wel werk vinden. Men kan het dus beschouwen als een dwangmaatregel. Na dat de voorzitter heeft verklaard, hoelang de uitzending duurt, enz. en hoe B. en W. alles hebben gedaan de zaak op te schorten, geeft de Raad noodgedwongen de vereisch- te machtiging, ofschoon men over het ge heel den maatregel niet kan goedkeuren. DE LEVENDE GOD Een belangrijke KRO-uitzending, Morgenmiddag, 27 Maart, van 3.454.30 uur, wordt de eerste van vier belangrijke uitzendingen gegeven door den KRO, on der den tiel: „De levende God". Het is eigenlijk geen hoorspel naar de gewone opvatting, maar het draagt het ka rakter van een radio-reportage van alles wat zich rond het lijdensdrama afspeelt op Palm-Zondag, Witte Donderdag, Goede Vrijdag en de Paaschmorgen. „De levende God" werd in het Neder- landsch bewerkt door Pater Hyacinth Her mans naar „Le Dieu vivant", een even oorspronkelijke als meesterlijke creatie van Cita en Suzanne Malard, moeder en dochter, welke laatste, een jonge dichteres van groot talent, werk van haar hand be kroond zag door de Académie Frangaise. Het vorig paar werd „De levende God" opgevoerd door Radio-Paris; het maakte in alle kringen diepen indruk en werd door de pers van de meest verscheidene richting met groote waardeering besproken. In het kort komt de inhoud hierop neer: een radio-reporter krijgt van zijn chef op dracht, om nu eens met iets buitengewoons voor den dag te komen; spottend wordt hem gezegd: interview eens den duivel! Het flitst in zijn brein op, niet den duivel, maar God te interviewen en zoo komt hij er toe, allerlei menschen een antwoord te ontlokken op de vraag: „Wie is Jezus van Nazareth?"; ten laatste komt hij op Palm- Zondag terecht in de kerk en het is, alsof hij aan zich zelf wordt ontvoerd, over tijd en ruimte is hij al modern verslaggever, met de microfoon twee duizend jaar terug in Jeruzalem. Een radio-reportage zooals er wel nooit een gehouden is. Twee dui zend jaar geleden, en toch afgestemd op den dag van heden. Zoo beleeft de luis teraar viei dagen van de Passieweek. Het zullen vier uitzendingen worden, welke de KRO, te beginnen morgen, vier achter eenvolgende Zondagmiddagen zal uitzen den. STAND DER GROENTENTEELT- GEWASSEN ONDER GLAS OP 23 MAART Gunstige vooruitzichten. De weersgesteldheid is in de eerste maan den van het jaar gunstig geweest voor de ontwikkeling der verschillende onder glas geteelde groenten. De temperatuur was doorgaans boven normaal, n.l. in Februari gemiddeld 0.8 gr. C. en in de eerste twee weken van Maart gemiddeld 2 gr. C. Het aantal uren zonne schijn bedroeg in Februari 84 tegenover 72 normaal en in de periode van 115 Maart 76 tegenover 55 normaal. In verband met deze weersomstandighe den konden de onder glas geteelde groen ten zich dan ook gunstig ontwikkelen en vertoonen over het algemeen een goeden stand. De vooruitzichten voor de verdere Ontwikkeling zijn beter dan in de overeen komstige periode van het vorige jaar. Koude sla vertoont een goeden stanr, hoewel plaatselijk bij vroeg gepote plan ten schade wordt ondervonden door het optreden van Botrytis. In Venlo e.o. zyn de vooruitzichten zeer goed. Warmesla. Dit gewas heeft zich goed ontwikkeld, behoudens op de Zuid-Hol- landsche eilanden, waar zich eenige uitval vertoont, terwijl ook het verschijnsel van randen optreedt. De stand is daar dan ook matig. A n d ij v i e staat er over het algemeen goed voor, met uitzondering voor het West- land, waar de vooruitzichten matig zijn. Bloemkool geeft goede verwachtin gen. Peen heeft zich tot nu toe goed ont wikkeld. Kaskomkommerg geven bi het Westland een zeer goeden, elders een goe den oogst. Stooktomaten vertoonen dooreen- genomen een goeden tot zeer goeden stand. „Stscrt." UITBREIDING NARCISSENTEELT- RECHT. Op verzoek van de Nederlandsche Sier teeltcentrale heeft Zijne Excellentie de Mi nister van Economische Zaken besloten voor het plantjaar 1938—1939 het teelt- recht van narcissen met 5 pet. uit te brei den. Dit houdt in, dat aan kweekers van nar cissen, die toegelaten zijn tot de groep te- Iers van bloembollen, zal worden toegestaan gedurende het plantjaar 1938'39 een 5 pet. grootere oppervlakte met narcissen te betelen, dan zij krachtens hun teeltrecht op 31 Juli 1938 gerechtigd zijn. Deze uitbreiding zal dus worden geba seerd op de teeltvergunning, waarop een georganiseerde bloembollenkweeker voor het plantjaar 1938'39 recht zal hebben, n.l. na afboeking van de uitsluitend voor 1937'38 overgenomen en bijboeking van de uitsluitend voor 1937'38 overgedra gen teeltvergunningen (z.g. éénjarige over schrijvingen). De georganiseerden worden er uitdruk kelijk op gewezen, dat verzoeken tot teelt- overschrijving voor het plantjaar 1938 '39 eerst na 1 Augustus 1938 in behande ling zullen worden genomen* LEIDEN. Geboren: Anneke d. van A. v. Wijk en B. J. de Vries Cornells Willem z. v. Th. Elderhorst en M. S. Zitman Come- lis z. van C. den Uijl en J. v. d. Neut Maria Jacoba Cornelia d. van A. P. Ruijg- rok en P. C. Duivenvoorde Willempje d. van C. Messemaker en W. Zwanenburg Johanna Catharina Maria d. vanJ. Th. Shrama en C. J. Uitendaal Johan Her man z. van J. H. Groos en W. v. Klaveren Johannes Hendrikus z. van A. J. Ha verkort en C. M. F. v. d. Voort Eduard z. van J. Nieuwenhuis en T. K. v. d. Stoep Theresia Maria Aleida d. van A. L. v. Berge Henegouwen en A. Jansen Do rothea Maria d. van Th. M. Biegstraten en M. v. Polanen Jacobus z. van J. Filip- po en G. F. de Korte Alida Maria d. v. G. J. Visser en M. E. Helders Alida d. v. P. Dozij en en A. v. Beek. Ondertrouwd: W. Budding jm. 26 j... en E. C. v. d. Berg jd. 24 j. O v e r 1 e d en: J. v. d. Berg wedn. 68 J. M. de GrootHoogenboom wed. 68 j. A. Singeling m. 46 j. J. F. Montanus wedn. 75 j. Coöp. Groenten-veiling te Vinkeveen Uit het jaarverslag van de Coöp. Vin- keveensche veiling is het volgende ont leend: Ook onze veling noteerde 'n hooger om- zetbedrag van ruim 7000, doch het steun bedrag van 1937 verminderde ten opzich te van 1936 met ruim 15.000.alzoo liep de omzet door de verminderde steun iets terug. Wij dienen eerlijkheidshalve op te mer ken, dat in het steunbedrag 1936 een mis- oogststeun aanwezig was van ongeveer 7000.—. De devaluatie waarvan meerderen alle hoop verwachten, bleek echter voor den tuinbouw eerder een fiasco te zijn. Hoo- gere aanschaffingsprijzen, maar geen hoo- geren prijs voor ons product. Er waren er zelfs, die nu maar gelijk met de devalua tie de maatregelen door de Regeering voor onze tuinbouw genomen over boord wil den gooien, maar gelukkig is men wijzer geweest en hebben we eerst afgewacht. Eenige opleving mag er wel worden ver wacht en als deze er komt zijn we al dub bel tevreden. Naar een verbetering mo gen en blijven we uitzien, maar dan die nen wij ook bereid te zijn al onze krachten daarvoor in te zetten. Hieraan ontbreekt nog wel eens iets, doch als we de toestand beter wenschen, moeten we ook hiertoe meewerken, om tot verbetering te komen. De witlof-teelt. Dit jaar vroeg de witlofteelt wederom onze bizondere aandacht. Hoewel het op gezette kwantum alle voorgaande jaren verre overtrof is gebleken, dat de vraag aan onze veling nog weer is toegenomen. Geregeld is er 3 x per yeek geveild ge- wodden en steeds moesten we constatee- ren, dat we niet aan de vraag konden vol doen. Eigenaardig is wel, dat de afzet naar Utrecht vrijwel nihil is en dat we voor dit product speciaal zijn aangewezen op Den Haag, Haarlem en het Gooi. En werd ge poogd ook afzet te vinden in Apeldoorn en Arnhem, wat met succes werd bekroond. De te weinige aanvoer was oorzaak, dat we deze afnemers niet geregeld konden bedienen, zoodat zij alstoen weer op an dere veilingen waren aangewezen. Zulks is jammer want men behoud gaarne zijn afnemers en stelt hen gaarne tevreden. De natuur werkte de groei niet in de hand, maar wel den prijs en als de laatste aan voeren niet te veel terugvallen zal men over de witloftrekking niet ontevreden behoeven te zijn. De bleekselderij. Een andere speciale teelt van onze vel ling is wel de Bleekselderij. Meer dan an dere jaren hebben we met deze teelt moeten woekeren. Daar de prijzen uit het Buitenland echter beneden den vastgestel- den minimumprijs alhier lag, was dit voor ons 'n struikelblok en met de grootste moeiten konden we slechts de allerbeste plaatsen. Niet zoodra was de buitenland- sche prijs hooger. of de aanvragen kwa men los, maar één en ander is toch oor zaak geweest, dat de prijs over 't alge meen lager was dan vorig jaar. Wederom is onze afzet hiervan ook uitgebreid; laat ons hopen, dat het blijvend is. Houden we deze klanten, dan is overproductie hier van uitgesloten. De omzet onzer veiling in 1937 be draagt 174.585.17 waaronder 24.502.37 steun. De afdeeling Noorden veilde voor 45.690.22 of 4.181.03 minder dan in 1936. De afdeeling Uithoorn veilde voor 29.249.21 of 2.664.04 méér dan in 1936. Vinkeveen en omgeving veilde voor 75.143.37 of 3.099.79 méér dan in 1936. De verhoogingen zijn over 't alge meen een gevolg van de verhoogde aan voer witlof. In Roelofarendsveen arerd geveild voor 2.353.57 aan augurken. Daar echter de steun zeer tegengevallen is wordt dit verhoogde bedrag geheel te niet gedaan en zien we de veilingkosten dan ook met plm. 500.geslonken bij vorig jaar. Het totaal aanvoerders be droeg 150. Gehouden werden 151 veilingen, of 11 méér dan vorig jaar en 30 méér dan in 1935. Dit verhoogde aantal is uitslui tend voortgekomen door het witlof.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 16