De Liturgie der Merk Amukura ZATERDAG 26 MAART 1938 !ÏF. LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG 10 AFD. LEIDEN R.K. DICC. VROUWENBOND LENTE. Als gij een oogenblikje tijd hebt, gaat dan naar buiten en zie hoe de knoppen openbarsten, luister naar de zang van de vogels en verheug U dat God de wereld zoo mooi gemaakt heeft. Leer ook uw kinderen de natuur bezien als de spiegel van Gods schoonheid. Leer hen lezen in dat wondere boek, dat God geschreven heeft ons tot onderricht en tot vreugde. Mij spreekt de blomme een tale, my is het kruid beleefd, mij groet het al te male, dat God geschapen heeft. Zooals de natuur tot Guido Gezelle sprak zoo kan zij ook tot ons spreken. Zij kan ons brengen tot nederige be wondering' van God, den Schepper van alle goed. JAARVERSLAG RÜSTFONDS R.K. VR. BOND AFD. LEIDEN. Op 1 Januari 1937 telde de afd. Leiden 23 leden. Wederom werd dit jaar één lid uitgezonden voor rekening van het Rust- fonds. In den loop van het jaar werden 3 le den afgeschreven door verhuizing naar elders, 1 lid bedankte en 1 lid trad op nieuw toe. Zoodat 31 Dec. 1937 het fonds afd. Leiden 20 leden telde. Zr. G. M. PEPERZAK A<Mseuze Rustfonds R.K. Vr. B. Afd. Leiden. MISSIE NAAI-VEREENIGING ST. FRANCISCUS XAVERIUS. Jaarverslag 1937. Wanneer wij ons op het einde van ieder vereenigingsjaar opmaken om een jaar verslag samen te stellen en in vogelvlucht de voornaamste gebeurtenissen de revue laten passeeren, komen wij meestal tot het resultaat om, hoewel het beter kon, toch tevreden mogen zijn over hetgeen bereikt is. Ter herdenking van het 11-jarig bestaan werd op April in de St. Lode wij kskerk een H. Mis van dankbaarheid opgedragen waarin alle leden ter H. Tafel naderden. Hierna had een gemeenschappelijk ont bijt plaats in het clubgebouw P. K. Koor- steeg. De keurig gedekte tafel bracht al dadelijk een gezellige sfeer, 't- Was een heerlijke ochtend. De jaarlijksche tentoonstelling werd ge houden op 24, 25, en 26 September in het St. Anionius-patronaat op de Mare. De Hoogeerw. heer Deken had zich bereid verklaard deze te openen. Door medewer king en vele ijverige handen mochten wij ons dit jaar wel bij zonder verheugen in een groot aantal paramenten en priester- kleeding als nog nooit tevoren bereikt is. En hierdoor waren wij in staat zoo niet aan alle dan toch aan vele aanvragen der missionarissen te kunnen voldoen. Jammer is het dat de tentoonstelling zich dit jaar niet in dezelfde belangstel ling mocht verheugen als verleden jaar. Wij willen ons vleien met de hoop dat dit jaar, wanneer wij in October onze tentoonstelling houden en tegelijkertijd het 12 Yt jarig bestaan herdenken, gij al len uwe belangstelling zult doen blijken. Wij willen dit verslag niet beëindigen alvorens allen werkenden dames van har te dank te zeggen voor hun arbeid op de clubavonden, voor de blijheid en ijver waarmee door hen het werk verricht wordt. De donateurs en donatrices, die ons mede in staat stellen ons missiewerk voort te zetten, onze hartelijke dank. Dit jaar werden 2 bestuurs- en 2 leden vergaderingen gehouden en in het bestuur kwam geen verandering. Wij vertrouwen dat Gods zegen steeds op ons missiewerk mogen rusten en moe dig gaan wij weer aan den arbeid. HET BESTUUR. Met verlangen ziet de redactie uit naar het jaarverslag van het „Wachtuur bij het H. Sacrament". Geen actie is zoo veelzeggend als deze omdat ze toch door haar gebed alle vrou wen vereenigd rondom het H. Sacrament en menigeen persoonlijk een uurtje af zondert om door middel van het gebed Gods ontferming af te smeeken voor onzen Vrouwenbond en voor de vele vrouwen die zich helaas nog verre van ons houden. De contributie 1.per jaar kan geen beletsel zijn. Hebben onze Katholieke vrouwen, met hun vele en groote zorgen niet eens een avond van ontspanning noo- dig, is het ook voor hen niet noodzakelijk eens buiten het huisgezin te hooren van ens over het werk van onze missiën. Wanneer er fondsgeld en vakvereenl- gingsgeld moet zijn voor de man. waarom dan niet 2 cent per week meer uitgetrok ken voor het lidmaatschap van de Vrou wenbond. Wanneer den avonden en zalen gevuld zouden zijn met belangstellenden, hoeveel meer contact zou er dan zijn tus- schen de vrouwen en jonge meisjes on derling, hoeveel uitwisseling van gedach ten, die aanleiding zouden kunnen worden tot het vormen van clubs. Naaiclubs, lees- clubs, knutselavonden enz. Voor het ko mende winterseizoen '38'39 een stroom van nieuwe leden, waartoe u zich per te lefoon of per briefkaart komt opgeven bij een der bestuursleden, met vermelding van naam en adres. Mevr. J. Manders-Vermeulen, Boerhaa- velaan 12. Mevr. Simonis-Kortekaas, Haar lemmerstraat 138, Leiden. Mej. S. van Deene, Breestraat 12, Leiden. Mevr. A. Melchers-Duynstee, Nassaulaan, Oegst- geest. Mej. L. van Es. Lelystraat 124, Lei den. Mevr. J. Bergers-Verbrugge, Doeza- straat. Leiden. Zuster Peperzak, Rijnsbur- gerweg 50. Leiden. Mej. M. Niemer, Elisabeths Gasthuis, Leiden. INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPHSGÊZELLEN VEREENIGING TE LEIDEN VOOR HET DISTRICT. Zondagmiddag te 4 uur is er wederom verloofden-bijeenkomst voor de Gezellen met hun meisje. De vorige maanden was de opkomst zeer goed en dat moet volge houden worden. Dan is Zondagmiddag de zaal van het Leidsche Gezellenhuis weer vol. Ook zij, die mogelijk geen uitnoodi- ging ontvingen, zijn er welkom. De groote districts-bijeenkomst kan 24 April niet doorgaan nu is vastgesteld Zon dag 15 Mei. Gezellen uit diverse plaatsen van ons district geven dan in de Gehoor zaal te Leiden een opvoering van een tra- gisch-comisch tooneelspel: „Bloed en Lief de". In deze massale samenkomst van de honderden Kolpingszonen zal Centraal- Praeses H. Drost een opwekkend woord spreken. Iedere Gez.-Ver. is dus op dien avond tegenwoordig. Het is na jaren een district-bijeenkomst, die slagen kan en zal! SCHAKEN EN DAMMEN. Te beginnen as. Zondag zal voor schakers en dammers gelegenheid zijn zich in onder linge wedstrijden te bekwamen. Bij flinke deelname zal zelfs een bekwaam schaak speler zich disponibel stellen, om anderen tot goede schakers te maken. De Gezellen kunnen zich daarvoor opgeven bij de comm. Th. v. Dijk en C. v. d. Meel. VERBETERING NOODIG. Het befaamde duiveltje huisde vorige week in onze rubriek. Er is n.l. geen ver zoek ter „opvoeding" van het tooneelspel „Die altijd blijft", doch voor de opvoering. En in Duitschland juichen geen „apostola- ten", maar apostaten, d.w.z. afvallige ka tholieken. DE VERJAARDAG-VIERING. Toen onze vice-Praeses zijn verjaardag vierde is besloten de viering in de ver- Voor Uw apijsvertering. eeniging te doen plaats hebben Zondag half-vasten, dus morgen. Te kwart voor negen 's avonds worden er verwacht de le den van den Raad van Bestuur en de comm. uit beide afdeelingen. Ook verwachten we een flink aantal leden. MEDEDEELINGEN. Tafeltennis is een mooie sport. Nu de vereeniging rackets heeft aangeschaft wordt nog eens verzocht zuinig te zijn op het materiaal. Als verantwoordelijk com missaris is reeds benoemd Th. v. Dijk. Biljarters zijn nog immer met den wed strijd bezig voor het persoonlijk kam pioenschap. Het zal nog wel een tijd du ren, daar er in totaal 380 wedstrijden moe ten gescpeeld worden. De bovenzaal heeft een magnifiek ameu blement, dank zij de zorg van hem, die ons Gezellenhuis steeds betere outillage schenkt. De loterij heeft j.l. Donderdag de trek king gehad. Trekkingslijsten zijn ter inzage in het Gezellenhuis. Per advertentie is reeds de noodige bekendheid er aan gege ven. Met Paschen gaat een groep Gezellen ter retraite. Mochten er nog candidaten zijn. dan is spoedig aanmelden bij het bestuur gewenscht. LEIDERSDAG 1938. Voor alle leekenleiders uit ons district wordt op Zondag 15 Mei een ..kaderdag'' gehouden in het Clemenshuis te Noordwij- kerhout. Drie bekwame sprekers zu'len de inleidingen verzorgen. TREKKING LOTERIJ. Donderdagavond 1.1. had in het bijzijn van de politie de trekking van or.ze loterij plaats. Misschien herinnert u hét zich nog: met ónze Vastenavondfeesten hebben wij traditie getrouw loten verkocht, de trek king mocht op dien avond niet plaats heb ben, zoodat wij deze, na nog wat gewerkt te hebben aan den verkoop van de loten, nu hebben gehouden. Hieronder volgt de uitslag: Serie A: no. 63, 5e prijs; no 85, 15e prijs- no. Ill, 8e prijs; no. 118, lie prijs; no. 193, 3e prijs; no. 201, 4e prijs; no. 212, 7e prijs; no. 238, 2e prijs; no. 280, 12 prijs; no. 303. 9e prijs; no. 361, le prijs; no. 374, 13e prijs; no. 420, 10e prijs; no. 454, 6e prijs; no. 458 19e prijs; no, 498, 4e prijs; no. 521, 16e prijs; no. 535, 18e prijs; no. 569, 20e prijs; no. 574, 18e prijs. Serie B: Lot no 1, 16e prijs; no. 44, le prijs; no. 51, 14e prijs; no. 77. 18e prijs; no. 84. 4e prijs; no. 113, 17e prijs; ro. 128, 10e prijs; no. 149, lie prijs no. 209, 9e prijs; no. 214, 5e prijs; no. 222, 19e prijs; no. 351. 3e prijs; no. 354, 12e prijs; no. 431, 7e prijs; no. 478, 13e prijs; no. 482, 15e prijs; no. 55-3. 8e prijs; no. 560, 6e prijs; no. 583, 20e prijs; no. 591, 2e prijs. Op vertoon van bovengenoemde nummers kunnen prijzen worden afgehaald aan het gebouw van de St. Joseph's-Gezellen, Ra penburg 52, 's avonds na half negen. ZONDAG LAETARE Als niet anders wordt aangegeven geen Gloria en geen Credo. Prefatie van de Vasten. Kleur: Paars. ZONDAG 27 Maart. Vierden Zondag v. d. Vasten. Halfvasten. Mis: Laetare. 2e ge bed v. d. H. Joannes Damasceni, Belijder en Kerkleeraar. Credo. Kleur: Rose of Paars. Het is Halfvasten. De verlossing is in het zicht. Bij voorbaat verhengt zich de Kerk daarover. (Introtus). Van deze vreugdestemming is geheel de Liturgie van dezen Zondag doortrokken. Wij zijn geen slaven mear van Satan, maar dank zij den kruisdood van Christus, vrije kin deren Gods. (Epistel). God is onze Vader, op Hem is onze hoop gesteld. Hij voedt Zijn kinderen met een allerzuiverste Spijze, een voedzaam Brood, dat is een onderpand voor onze toekomstige heerlijk heid. (Evangelie). Voortdurend genieten wij Zijn bescherming en wij mogen vast vertrouwen na dit leven m te gaan in den hemel, waar ware vrede aller overvloedig deel is en wij Zijn H. Naam zullen loven. (Graduale; Tractus, Communio). Ja, waar lijk, het is passend in heilige blijdschap den Heer te loven, Zijn H. Naam te prij zen, want Hij is goed. (Offertorium). MAANDAG 2 Maart. Mis v. d. H. Joan nes van Capïstrano, Belijder: Ego autem. Gloria. 2e gebed v. d. Maandag in de be week v. d. Vasten; 3e gebed A Cunctis (om de voorbede van de Heiligen). Laatste Evangelie v. d. Maandag in de 4e week v. d. Vasten. Kleur: Wit. Of: De H. Mis v. d. Maandag in de 4e week v. d. Vasten: 2e gebed v. d. H. Jo annes; 3e A Cunctis. Als leerling van den H. Bernardus van Siëna heeft de Heilige van dezen dag krachtig geijverd voor de verspreiding van de vereering van den Zoeten Naam. DINSDAG 29 Maart. Mis v. d. Dinsdag in de 4e week v. d. Vasten: Exaudi. 2e ge bed A Cunctis; 3e Omnipotens (voor le venden en dooden). WOENSDAG 30 Maart. Mis v. d. Woensdag in de 4e week v. d. Vasten: Cum sanctificatus. Gebeden als gisteren. DONDERDAG 31 Maadt. Mis v. d. Don derdag in de 4e week v. d. Vasten: Lae- tetur. Gebeden als op Dinsdag. VRIJDAG 1 April. Mis v. d. Vrijdag in de 4e week v. d. Vasten: Meditatio. Gebe den als op Dinsdag. HOE ERG HET IS. Dat Europa'feitelijk het praedicaat chris telijk niet verdient is al vele malen gezegd en geschreven. Vooral sinds de laatste ja ren in sommige landen zoo gruwelijk ge moord wordt op het godsdienstig-zedelijk terrein én waaruit de achteruitgang der be volking te verklaren is. Wij hebben hier voor ons een statistiek van België, dat nog wel eens genoemd wordt een katholiek land, en waaruit we ontstellende cijfers kunnen halen. De grootstad Brussel geeft het voorbeeld, dat geen navolging verdient. Daar werden in één jaar 1836 menschen geboren en 2748 menschen begraven. Dat was in 1936 en nog gaat het bergafwaarts. Voor geheel België is de toestand zeer droevig. In 1913 bij een bevolking van 7 y: millioen was het aantal geboorten 171.000; maar dertien jaar later, toen de bevolking was gerezen tot 8 y3 millioen, werden er slechts 125.000 menschen geboren. Dus een stijging der bevolking met 13 pet. gaf een geboorte-vermindering van 27 pet. Tusschen Vlaanderen en Wallonië is nog al verschil te zien. Gelukkig voor het Vlaamsche volk, dat gaver blijkt dan Wa len-land. Om een paar cijfers te nemen van het Walengebied in 1936'37. Meer sterfgeval len dan geboorten 5752; de huwelijken ge ven er 1 a 2 kinderen. Per geslacht gaat men er 30 a 50 procent achteruit. N.B. Wegens de eersten Vrijdag is ge oorloofd een gezongen Votiefmis van het H. Hart in de 4e week v. d. Vasten. Credo. Prefatie v. h. H. Hart. Kleur: Wit. ZATERDAG 2 April. Mis v. d. H. Fran- ciscus van Paula, Belijder: Justus. Gloria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Zater dag in de 4e week v. d. Vasten; 3e gebed voor den Paus. Kleur: Wit. Of: De H. Mis v. d. Zaterdag in de 4e week v. d. Vasten: Sitientes. 2e gebed v. dé H. Franciscus van Paula; 3e voor den Paus. Kleur: Paars. Franciscus werd te Paula in Calabrië ge boren uit arme ouders. Op vijftienjarigen leeftijd werd hij kluizenaar en verbleef in een grot bij Reggio. Na verloop van tijd verzamelden zich anderen rondom hem. Franciscus vereenigde allen in een Orde, naar den regel van den H. Franciscus, waaraan hij nog strengere voorschriften toevoegde. Aan de Orde gaf de H. Francis cus den naam van: „Minimen", d.w.z. de „Minsten". IN DE KERKEN VAN DE E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: DINSDAG. Mis v. d. Z. Joanne-Maria v. Maillé,Weduwe :Cognovi Gloria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Dinsdag in de 4e week v. d. Vasten; 3e gebed A Cunc tis. Kleur: Paars. Of: De H. Mis v. d. Dinsdag in de 4e week v. d. Vasten: Exaudi. 2e gebed v. d. Z. Joanna; 3e A Cunctis. WOENSDAG. Mis v. d. H. Petrus Rega- latus, Belijder: Caritas (vroeger 13 Mei), Gloria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Woensdag in de 4e week v. d. Vasten. Kleur: Wit. Of: De H. Mis v. d. Woensdag in de 4e week v. d. Vasten: Cum sanctificatus. 2e gebed v. d. H. Petrus. ZATERDAG. Mis v. d. Z. Leopoldus van Gaichis, Belijder: Os Justi. 2e gebed v. d. H. Franciscus van Paula; 3e gebed en laatste Evangelie v. d. Zaterdag in de 4e week v. d. Vasten; 4è voor den Paus. Of: de H. Mis v. d. Zaterdag in de 4e week v. d. Vasten: Sitientes. Geen Gloria. 2e gebed v. d. Z. Leopoldus; 3e v. d. H. Franciscus; 4e v. den Paus. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. In Vlaanderen is het (maar hoe lang nog) anders. Daar overtrof het getal ge boorten het aantal sterfgevallen met 30.000. In 1930: 40.000. Waar geloof en zeden verslappen moordt het volk zich uit. Kolping zei ervan: „Zon der gezinnen geen volk, zonder God geen zeden". SEVERUS. Het Katholiek Cotuité van Actie „Voor God" schrijft ons: Rechtvaardigheid en Liefde Nooit zal de rechtvaardigher' In staat zijn om de maatschappelijke verhoudingen te ordenen, wan neer nic een liefhebbende ziel in haar woont, die niet ziet naar het toon en de grenzen van den plicht, maar die grootmoedig is en zich omwille van God tot de menschen keert. Fr. Muckermann S.J. n De Petruskerk te Leiden ontbreekt het inog aan een houten vloerbedekking, maar U ziet wel de kerk van Amukura heeft noch cementen, noch houten vloer. Het is maar een hard gestampte kleivloer met de roodige gaten en oneffenheden. We hebben een eigenaardig soort boenwas om die vloer op te boenen. Zoo eens in de maand boenen en besmeer en onze negermeisjes die vloer met in water aangemaakte koemest. Men zegt dat dit een probaat mid del is tegen de vlooien, die onze parochianen ter kerke brengen. Aan banken doen we hier niet. Onze parochianen stellen zich te vreden met den naakten grond en het zit- en knielbankje dat ze van O. L. Heer heb ben gekregen. Nu ik dat woord „parochianen" neer schrijf schiet me weer iets te binnen. Ja 'n woord kan je zoo ineens weer aan iets her inneren. Ik zal U n.L even vertellen hoe het er zoo aan toegaat onder de Gods dienstoefeningen. De Afrikaansche moe ders hebben de loffelijke?? gewoonte om hun babies overal mee naar toe te sjouwen, tot zelfs naar de kerk, en daar komen ze er mee aan de communiebank en in de biechtstoel. De meeste brengen dan npg een stapeltje luiers mee in den vorm van een bosje groote bladeren of gedroogd gras. Aan babyuitzetcen en luiermanduitrustin gen doen de Afrikaansche moeders niet. Ze stellen zich maar tevreden met wat God's r.atuur haar verschaft. Niet alieen komen de babies mee ter kerke maar zij stellen ook graag den celebrant in kennis van hun aanwezigheid, n.l. door gehuil, ge- kraai enz. Dikwijls als er een begint volgt de resx in koor. Zijn ze in staat te loopen, dan beginnen ze ook wat rond te tippelen en trachten moeder wat afleiding te geven m haar devotie. Maar juist al dat gedoe van moeders met ba'bies brengt ons weer nader bij den tijd van Christus. Zoo b.v. met den Kruisweg. De menschen blijven dan niet op hun plaat sen, maar loopen met den priester mee, de moeders met haar babies op de arm. Het brengt je op het idee van de 8ste sta tie, hoe Christus op z'n lijdensweg de vrouwen van Jerusalem ontmoette en troostte. Dat dan weer even naar aanleiding van parochianen. We gaan weer even verder op, kijken of er nog meer te zien valt op het missieter rein. De dames-lezers vooral hebben er misschien niet op tegen dat we even naar de keuken wandelen. Maar ik moet U van tevoren even waarschuwen dat U niet te grootsche ideeën moet vormen van onze keuken. Veel moeite om ze te ontdekken zult U niet hebben. Kijk, we staan er al voor. Ik hoor al iemand opmerken: „De volgende keer mogen we wel een rookscherm mee brengen". Ja, ziet U, de kachelpijp is een beetje lek en sluit misschien niet perfect af, maar dat geeft niet zooveel, want de overvloedige rook kan ontsnappen door het deurgat (zonder deur) en de noodige gater, in de muren. Ons keukentje is maar een klein nietig hutje van palen, muren van klei en gras-dak. Maar niettegenstaande is onze negerkok trotsch op z'n „departement" voor den inwendigen mensch, en hij zwaait er de scepter, dat kan ik U verzekeren. Wat onze kok betreft, ik moet zeggen, hij doet 't niet kwaad. Hij kan een aardig menutje in elkaar „prutsen" En als de kapelaan dan nog rpaar een beetje toeziet en een oogje in het zeil houdt dan blijft het gevaar voor voedselvergiftiging of be derf wel uit. Maar, o, de hygiëne van een negerkok. Ja, Dames, een aanrechtbank, heldere keu- henkassies, stroomend water enz. hebben we niet. Men zegt wel eens: „zand schuurt de maag", maar de inlandsche kok schuurt z'n potten en pannen met modderwater. Ja, heusch geen overdrijving. En dat doét me neer niet zelf. Neen, dat heeft de kok weer zn mannetjes voor. Een catechumeen pikt hij uit om de potten en pannen te wasschen en schuren met aarde vermengt met water, dus practisöh slijk, modder. Ze worden na tuurlijk wel af- en nagespoeld met gewoon water, ofschoon ik het adjectoef „schoon" er maar niet inlasch. Het beste is om maar niet jezelve af te vrager, hoe de vaten worden gewasschen en waarmee; wees maar tevreden met het feit dat ze door kunnen gaan voor „schoon". Het is immers hetzelfde mét de bakkers en slager. Zoo lang als het taartje heerlijk is en de worst best smaakt, moeten we ons verder maar niet afvragen, hoe ze dan klaar spelen. Een van de Dames hoor ik al de belang rijke vraag stellen: „En, Father, smaakt het eten nogal, en is er nogal afwisseling in het menu?" Om die vraag te beantwoorden moet ifk U vooral zeggen, dat dat voor een groot deel ook van den missionaris afhangt. Heeft interesse voor z'n dagelijksohe pot en heeft hij vroeger bij moeder thuis wel eens z'n neus in de keuken en pannen gestoken, dan za^ hij ook wel in staat zijn om wat variatie in het menu te brengen, ook met weinig middelen en ingrediënten. Wellicht weten de meeste van m'n lezers niet alleen dat er jaarlijks in Rotterdam een me disch Missiecursus wordt gegeven, maar ook dat er sinds een paar jaar kooklessen ssn toe zijn gevoegd. Deze worden gegeven in de R. K. Meisjesvakschool aan het Gal gewater te Leiden. De medische Missiecur- sus heb i'k tot m'n groote spijt niet kunnen volgen, maar wel heb ik tenminste één of- ficieele kookles gehad in de Vakschool aan het Galgewater U had me moeten zien met een wit kookschort van een van de leerlingen aan. En na afloop liep ik met een heet krentenbrood onder m'n arm over de Princessekade. En was het goed uitge vallen? Natuurlijk. Hier in Amukura heb ik geprobeerd en probeer nog, om m'n kook wetenschap theo retisch en experimenteel wat uit te brei den en zoo de kok wetenschappelijk??? en door experimenten gestaafd??? advies t.? geven. En al zeg ik het dan ook zelf, d'r is werkelijk variatie en smakelijkheid in hot menu van Amukura te bespeuren. Laat ik m'n keukenpraatje staken en laten we nu even de school gaan bezich tigen. „Het gebouwtje mag er zijn". Ja, dat mag er zeker zijn, maar: de leerlingen! We hebben nu wel een mooi steenen schooi- schouwtje met gouvernements-subsidie, maar het schoolbezoek kan ik niet beter qualificeeren dan als „slecht". Het aantal varieert tusschen 20 (zeer hoog en van zeer korte duur, dus bij uitzondering) 12, 8, 6, en dat op een bijna 350Q christenen. Enfin, maar niet getreurd. Een missio naris moet altijd maar een optimist blijven, hopend op een meer succesvolle toekomst. Dames en Heeren, U hebt nu zoo'n beetje 'n idee, hoop ik tenminste, van het missie terrein van Amukura. En na deze rongang in den geest rijst wellicht bij meerdere de opinie: „Maar dat ziet er zoo kwaad nog niet uit, en het leven schijnt niet zoo hard". Ik stem in met die opinie. Het is waar. Onze behuizing is voor een missie uitste kend. Ook is het voedsel voldoende en goed. En voor zoover als ik gezien en gehoord heb is de behuizing en de voedselvoorzie ning, althans in onze Afrikaansche missies, in het algemeen goed, en in sommige plaac- sen zelfs uitstekend. „Maar waar komen dan de offers en de moeilijkheden en ontberin gen van het missionarisleven in uw Afri kaansche Missies?" Ter antwoordt: deze moeten gezocht worden in de geestelijke, onstoffelijke dingen vooral, en in verband met de persoonlijke gesteltenissen van den missionaris. Alle missionarissen voelen dat, ook al gaan ze nog zoo gelaten en blij het vaarwel zeggen aan dierbare Ouders, fami lieleden, vrienden en vaderland. Fr. BERT. VERHOEF, Missionaris, C. M. Amukura, P. O. Tororo, Uganda, B. E. A.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10