Pater FR.HENDRICHS S.J.t De wijziging van regiem in Oostenrijk De rechtsche op- marsch in Aragon. VRIJDAG' 'ART 1938 HE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Hoe dikwijls is niet goedmoedig-geksche- rend gevraagd: Zou Pater Hendrichs wel ooit doodgaan? En nu is Pater Hendrichs dood. Plotseling, terwijl zijn altijd-bedrijvige geest op nieuwe plannen zinde, is hij ge storven. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is hij in het St. Luciagesticht te Rotterdam waar hU met bijna boven- menschelijke inspanning dien dag zijn ge wonen na-cursus, zijn laatsten na-cursus, had gegeven onwel geworden, 's Avonds heeft hij voor de Zusters van het gesticht de lijdens-meditatie gehouden. Hij was dood-op. Woensdag in den middag is hij, toever trouwd aan de goede zorgen van een van zijn eerste bekeerlingen, naar het klooster aan de Laan in den Haag gereden, waar hij gisterenmorgen plotseling is over leden. Pastoor A. Stumpel S.J. had nog juist tijd gehad hem het H. Oliesel toe te dienen; de ijlings geroepen dokter kwam te laat. Pater Hendrichs was dood. (Het A.N.P. heeft eerst gisteravond het overlijden gemeld. Alleen enkele bla den, wien een advertentie van het overlij den was aangeboden, konden het overlij den gisteren mededeelen). Haastig is pater Hendrichs de eeuwig heid binnengeglipt, alsof hij op 't laatste nippertje (gelijk zijn gewoonte was) in den trein is gesprongen, zijn stralend ge luk tegemoet. Maar op deze laatste reis heeft Pater Hendrichs zijn onafscheidelijk koffertje thuis gelaten, en zijn trouwe bouffant ver geten Als relieken bleven zij achter in de kale kloosterkamer, waar hij de aard- sche beslommeringen vaarwel zegde. Is deze plotselinge overgang van tijd in eeuwigheid niet een finale, welke harmo nisch dit altijd-werkzame leven afsluit? Ar beidend tot zijn laatste ademtocht is hij ge storven. Zoo en niet anders moest het sterf uur komen van dezen jeugdigen grijsaard, die zichzelf niet spaarde, verteerd als hij werd door het verlangen, door de hartstocht, Christus te verkondigen. In den levensloop van Pater Hendrichs zijn twee phasen te onderscheiden, een pe riode van de uiterste veelzijdigheid en een periode, waarin hij al zijn krachten heeft gegeven aan één groot doel, de bekeering van onze niet Katholieke landgenooten. In zijn vijftigsten levensjaar zag de Pa ter zich genoodzaakt rust te gaan nemen; hij werd overspannen en ziek en trok zich terug in het klooster te Maastricht. Wel kon hij ook als zieke niet werkloos blijven hij schreef enkele detective-romans on der den schuilnaam „Halliwells" en recen seerde honderden boeken van hetzelfde genre doch deze gedwongen rust betee- kende toch het late einde van, indien wij het zoo mogen betitelen, zijn „Sturm und Drang"-periode. Er kwam één lijn in zijn activiteit; al zijn krachten en talenten, zijn bruisende geestdrift, zijn onverdroten werklust, een bijna encyclopedische kennis en een rijke ervaring van het menschelyk gemoed, stelde hij in dienst van het bekee- ringswerk. De rust had hem goed-gedaan. Met on- bluschbare ijver en apostolisch vuur wijd de hij zich aan zijn nieuwe taak. Naar het uiterlijk en in zijn gedragingen een oud man geworden altijd kuchend en hij gend! bleef zijn geest wonderlijk jeug dig. Men behoefde slechts in die oogen te zien, felle, vinnige en toch zoo goedhartige en oolijke oogen, om de ziele-kracht te be seffen, welke dezen priester voortdreef en stuwde. Pater Hendrichs bereikte den leeftijd van 77 jaren maar oud is hfj nooit geworden. Hij is altijd jong gebleven, impulsief en vol temperament, ontwerper van steeds nieuwe plannen en frissche ideeën. De con ferenties, welke hij in Nijmegen, Rotter dam, Leiden, den Haag, Amsterdam en Gouda heeft gehouden, werden telkenjare in een nieuw kleed gestoken. Als bij uitstek geschikt materiaal om zijn apologetische arbeid te ondersteunen, ging hij te Rome de Christelijke archeologie be- studeeren. Stampvolle zalen wist hij te trekken met zijn lezingen over „Het Chris telijk getuigenis der Catacomben". Hij zorgde ook, door de na-cursussen, dat de bekeerlingen in het goede spoor bleven, gaf hun een kernachtige handleiding mee in de „Gouden Keten der Waarheid", welke hij van plan was geheel-en-al om te wer ken, hield preeken en meditaties ver leden jaar nog in de St. Petrus-kerk te Leiden en vond bij al deze drukke ar beid gelegenheid een apologetisch tooneel- spel over het Godsbestaan te schrijven. „Die altijd blijft" is het sluitstuk gewor den van dit overdadig-rijke priesterleven. Al heeft de opvoering ervan niet volkomen bevredigd, ongetwijfeld ral het Pater Hen drichs een voldoening i^jn geweest, dat bij de première de groote Schouwburg te Rot terdam totaal was uitverkocht. Eenige maanden geleden waren wij bij Pater Hendrichs op bezoek in de gastvrije pastorie der St. Petruskerk te Leiden, waar hij zoo gaarne verbleef. De Pater decla meerde voor ons zijn nieuwe tooneelstuk daarover schreven wij reeds in dit blad en na afloop van deze declamatie kwam hij te spreken over zijn toekomstplannen: de omwerking van de „Gouden Keten" en een serie lezingen over Christus in de Kerk, welke hij voor jeugdleiders ging houden. Wat bleef hij geestdriftig zijn roeping ver vullen tot het laatste uur! Terwijl hij tot ons sprak over de Kerk als Christus' mystieke lichaam, raakte de grijze priester in vervoering en telkens opnieuw greep hij naar het beduimelde „Nieuwe Testament", dat naast hem op tafel lag, naar de brieven van St. Paulus om deze mystieke inwoning voor ons te verhelderen en te verklaren. Bladerend in St. Paulus' brieven, sprekend met vuur en enthousiasme over Christus Dien hij zijn geheele leven, als een tweede apostel der heidenen, heeft verkondigd, zóó zal Pater Hendrichs in onze herinnering blijven voortleven. L. R. Levensbijzonderheden. Pater Franciscus, Ludovicus, Eugenius, Maria Hendrichs S.J. werd op 2 April 1862 te Amsterdam geboren. Na zijn lagere stu diën, eerst in het college te Katwijk en vervolgens nog een jaar op het seminarie Hageveld te hebben gemaakt, trad hij op 26 Sept. 1881 te Mariëndaal in de Sociëteit van Jesus. Zijn filosofische studiën volbracht hij op Jersey en te Enghien in België, waarna hij eenige jaren optrad als leeraar aan het college der paters Jesuieten te Sit- tard. Zijn theologische studiën maakte hij ver volgens te Maastricht, waar hij op 8 Sep tember 1894 de H. Priestterwijding ontving. i 1896 werd pater Hendrichs benoemd tot professor in de filosofie te Oudenbosch. Na een 8-tal jaren volgde zijn benoe ming tot kapelaan van de „Krijtberg" te Amsterdam, waar hij zich tevens zag be last met de taak van moderator der R.K. Studentenvereeniging in de hoofdstad. In 1911 werd hij in verband met zjjn wankele gezondheid overgeplaatst naar Maastricht, waar hij zich aan letterkundig werk wijdde en bovendien de leiding had bij de verdere rhetorische ontwikkeling der jonge paters. Dan volgde in 1916 zijn benoeming tot retraitepater in het retraitehuis „Manresa" te Venlo. Na daar twee jaar te zijn werk zaam geweest, werd hij overgeplaatst naar de parochie van den H. Petrus Canisius te Nijmegen. In Nijmegen is hij begonnen met zijn apologetisch werk. Toen hij in 1924 was overgeplaatst naar de pastorie in de Laan te Den Haag nam zijn bekeeringswerk een nog breedere vlucht en verbond hij aan de cursussen, die hij te Den Haag, Rotterdam, Leiden en Am sterdam hield ook vervolgcursussen en praatavonden. Voor de nazorg van zijn bekeerlingen bracht hij de noodige fondsen bijéén. Zijn vele verdiensten zijn erkend door zijn benoeming op zijn 70-sten verjaardag tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De plechtige zielemetten zullen worden gezongen Zondagavond om zes uur in de St. Teresiakerk aan het Westeinde te Den Haag. De plechtige Uitvaartdienst wordt gecele breerd in genoemde kerk Maandagmorgen om 10 uur en wordt voorafgegaan door de Lauden. De begrafenis zal plaats hebben op het kerkhof der "paters Jesuieten te Mariëndaal by Grave. Maandagmorgen te kwart voor 8 wordt in de St. Petruskerk te Leiden een gezon gen H. Mis van Requiem opgedragen. Alle bekeerlingen en vrienden van Pater Hen drichs worden tot bijwoning van deze H. Mis uitgenoodigd. Zondag a.s. zal In de kloosterkerk te Weert aan een aantal Minderbroeders de heilige Priesterwijding worden toegediend door Z.H. Exc. mgr dr. Lemmens, Bisschop van Roermond Witter dan wit worden Uw tanden indien U poetst met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN VOLKSVREEMD. De Maasbode schrijft: Het zich „Nationaal" noemende Dagblad, dat een beweging vertegenwoordigt, die aanvankelijk schroomde veel kwaad van de Israëlieten te zeggen, gaat in de laat ste dagen vooral fel te keer tegen al wat Jood is. De kwalificatie „volksvreemd" vormt daarbij schering en inslag. Het bezigen van dit „volksvreemde" woord doet reeds verdacht aan. Het ligt overigens in de lijn van heel het „volks vreemd" gedrag, waardoor de partij van ir. Mussert zich onderscheidt. Getuige de on-nationale aanval op de eigen regeering inzake de grensverster- king. Getuige het on-nationale hitsen te gen menschen van een ander ras enkel en alleen omdat zij van een ander ras zijn. Getuige ten slotte de on-nationale methode om een betreurenswaardig geval als uit Oss bekend werd in geschrifte breed uit te meten en daarbij te poseeren als de Hercules in den Augiasstal. 't Is alles precies zooals we dat elders hebben aanschouwd. Maar met den Ne- derlandschen volksaard strookt het niet. Inderdaad: „volksvreemd". PATER ABEL DUINDAM O.F.M. uit Leiden. PATER LEONORUS SCHOORL O.F.M. uit Lisse. PATER ROCHUS BEVING O.F.M. uit Woerden. Wal Ie doen met de vluchtelingen? EEN VOORSTEL VAN MINISTER HULL. O .a. ook aan Nederland. De Amerikaansche minister van buiten- landsche zaken, Huil, heeft voorgesteld een speciaal internationaal comité in te stel len om politieke vluchtelingen uit Duitsch- land en Oostenrijk te krijgen. MINISTER HULL. Dit voorstel is gedaan in telegrammen door het departement van buitenlandsche zaken, gezonden aan de regeeringen van Groot-Brittannië, Frankrijk, België, N e- derland, Denemarken, Zweden, Noor wegen, Zwitserland, Italië en aan alle lan den van Latijnsch Amerika. Volgens het plan van Huil zouden de kosten van het vervoer van vluchtelingen uit Duitschland en Oostenrijk gedragen worden door de particuliere organisaties in elk land, dat er in toestemt de vluchtelingen te ontvangen. In een officieel communiqué wordt ge zegd, dat de Vereenigde Staten tot deze actie is overgegaan wegens de noodzakelijk heid van een spoedige poging tot samen werking onder regeeringstoezicht om uit gebreid menschelijk leed te voorkomen. Aan geen land zal worden gevraagd een groo- ter aantal vluchtelingen te ontvangen dan de bestaande wetten toelaten. Schuschnigg weigert het land te verlaten. Schuschnigg, die te Weenen wordt be waakt door manschappen der S.S., heeft van officieele zijde het voorstel ontvangen een vrijgeleide te aanvaarden voor een door Schuschnigg op te geven grens. Schusch nigg heeft dit aanbod van de hand gewe zen. Hij verklaarde in zijn land te willen blijven. Hij zeide vóór de komst der na- tionaal-socialisten te hebben kunnen vluch ten, indien dat in zijn bedoeling zou heb ben gelegen. Te Berlijn beweert men, dat Schuschnigg door manschappen der S.S. moet worden beschermd, daar van de zijde der Oosten- rijksche nationaal-socialisten vergeldings maatregelen te duchten zouden zijn. Graaf Paul Esterhazy werd te Kr ems- münster gearresteerd wegens beleediging van Duitsche soldaten. Hij zou de soldaten in een donkere en vochtige kamer hebben ondergebracht, terwijl in zijn kasteel tal van kamers beschikbaar zouden zijn ge weest. De vroegere burgemeester van Weenen, dr. Seitz, die zich in arrest bevond, is vol gens Havas op vrije voeten gesteld. DE OOSTENRIJKSCHE BISSCHOPPEN EN DE VOLKSSTEMMING. Naar de' „Kipa" uit Weenen verneemt, verwacht men algemeen, dat de Oosten- rijksche bisschoppen eerst in verband met de volksstemming op 10 April een offi cieele boodschap tot de bevolking zullen richten. Hoe bezwaarlijk dat ook is, des te noodzakelijker is dit geworden na de vele tegenstrijdige geruchten van de liaatste we ken. Goering naar Oostendijk vertrokken. Minister-president Goering heeft zich gis teravond naar Oostenrijk begeven. Hij zal daar o.a. het uitvoeren van het vierjaren plan voorbereiden. Zaterdagavond a.s. zal hij het groote programma tot economisch herstel van Oostenrijk in een vergadering uiteenzetten. Verder zal hij als opperbevelhebber van de luchtmacht een bezoek brengen aan mi litaire instellingen, terwijl hij ook een stu die zal maken van het bosch- en jagerwe zen in Oostenrijk in zijn kwaliteit van rijks bosch- en jagermeester. Beiersche troepen verlaten Tirol. De Beiersche troepen, die in Tirol en Vorarlberg lagen, zijn heden naar hun garnizoenen in Beieren teruggekeerd. DE NIEUWE SCHOOLPOLITIEK IN OOSTENRIJK. Katholieke Onderwijzers uit hun functies ontzet. De nieuwe landsschoolraad in Salzburg heeft uitvoerige richtlijnen gepubliceerd teneinde het schoolwezen te zuiveren van de laatste resteri van het gevallen „clericale machtstelsel". Alle voorname onderwijzers- posten, die tot nu toe werden waargenomen door Clericaal gezinde menschen, zijn reeds door nationaal-socalisten bezet. De veran deringen werden echter zoo doorgevoerd, dat de families der betrokken personen er niet door gedupeerd werden. De katholieke leeraars, die later misschien weer in ge bruik zullen worden genomen, voor het on derwijs, zullen „gelegenheid krijgen, om zich in een harde doelbewuste scholing de nationaal-socialktische levenshouding toe te eigenen". Voor de leden van den vroegeren katho lieken onderwijzersbond zal een dergelijk opvoedingskamp reeds binnen enkele we ken geopend worden. De katholieke onder wijzersbond mag overigens niet meer actief werkzaam zijn. Met betrekking op het on derwijs zelf verklaarde de nieuwe leider van het schoolwezen: „dat de godsdienstige gevoelens op alle mogelijke manieren ge respecteerd zullen worden", maar dat „iedere inbreuk van clericale zijde, die het godsdienstig terrein te buiten gaat, vastbe raden zal worden onderdrukt. De overwin ning, die door de beweging behaald k, k totaal. Nooit meer zal er in Oostenrijk een politiek van het katholickme bestaan". EEN EIGENAARDIG GEVAL IN LIECHTENSTEIN. De Regeerende PrinsDuitsch onderdaan geworden. Zullen de gebeurtenissen in Oostenrijk invloed hebben op de interne aangelegen heden van het vorstendom Liechtenstein? Liechtenstein k nog een van die minia tuurstaatjes zooak Monaco, en Andorra, die de omwentelingen van oorlog en vrede tot op heden wkten te weerstaan. Honderd-negen-en-vijftig vierkante kilo meter, twaalf duizend Duitsch-sprekende inwoners en katholiek.... Het vorstendom sloot een bondgenoot schap na den wereldoorlog met Zwitser land, waarmee het in 1922 tevens een tol- unie sloot. De postdienst wordt door Zwit serland verzorgd, en de wettige munt k de Zwitsersche franc. Ook de diplomatie liep over Zwitserland, en zelfs Oostenrijk on derhield betrekkingen met Vaduz door be middeling van de Zwitsersche legatie te Weenen. De hertog Astraudo, die efti goed gedocu menteerd boek over deze miniatuurstaatjes geschreven heeft, „Les Petits Etas en Europe", brengt een eigenaardig en weinig bekend feit aan he* licht. De regeerende prins k Oostenrijksch on derdaan: hij was indertijd zelfs Oosten rijksch ambassadeur in Rusland. Ofschoon Souverein k hij nu dus on derdaan van Duitschland geworden. En het k de vraag, wat hij ten opzichte van de nieuwe situatie zal doen.... COMMUNIQUE VAN SALAMANCA. Het groote hoofdkwartier van Franco meldt: Wij zetten gkteren den opmarsch in Ara gon voort. Ten Noorden van Huesca bezet ten wij Nueno, Elcaballo, Apies, Yequeda en Banastas. Ten Zuiden van Huesca ver overden wij tien dorpen, alsmede de hoog- een Val, de Hembras, Torremoro, Punta Aire, Pblkon en den heuvel Dao. De strijdkrachten, die eergisteren de Ebro over waren gestoken, hebben gkteren de dorpen Pina en Velilla de Ebro bezet. In den sector van Alcoriza bezetten wij belangrijke strategische stellingen en acht dorpen. Onze luchtmacht achtervolgde vijande lijke colonnes, die op den weg naar Bu- jaraloz vluchtten. Wij schoten vijf vracht auto's in brand en brachtten den vijand zware verliezen toe. Tijdens een luchtge vecht haalden wij zes vijandelijke vlieg tuigen neer. DE LINKSCHE REGEERING ERKENT HAAR VERLIEZEN. Het linksche minkterie van landsver dediging deelt mede: De gevechten aan het front van Aragon zjjn gkteren in den loop van den dag in hevigheid toegenomen. Ten Noorden van Huesca noodzaakte de door den vijand uit geoefende druk ons, Nueno en Arasques te ontruimen. In den sector van Pina slaagde een rechtsche colonne, die. door tanks en vliegtuigen gesteund werd, er in, het kruk- punt van de wegen naaar Gelsa en Sara- gossa te bereiken. Ten zuiden van de Ebro werd de opmarsch der rechtschen tot staan gebracht. De troepen van Franco konden al leen in den sector van Alcoriza over gerin gen afstand oprukken. Om halfelf in den ochtend hebben twee escadrilles vliegtui gen der regeering een uit een honderdtal wagens bestaande gemotorkeerde colonne op den weg van Saragossa naar Lerida niet mitrailleurs beschoten. Wij schoten ver scheidene wagens in brand en doodden talrijke tegenstanders. Twee andere esca drilles deden kort daarop een aanval op drie driemotorige toestellen van den vij and, doch er verscheen 'n honderdtal jacht vliegtuigen, die den strijd met onze esca drilles aanbonden. Door de overweldigen de meerderheid van den vijand verliep de ze strijd in ons nadeel. Wij verloren zes toe stellen. Van de overige fronten k niets te mel den. DUITSCHLAND BESTAAT ER EEN VRIJHEIDS PARTIJ T Massa-arrestatie wordt ontkend. Naar aanleiding van het Reuter-berich't over de arrestatie van 46 personen, die deel zouden uitmaken van de zoogenaamde Duit sche Vrijheidspartij, wordt van officieele zijde verzekerd, aldus de Berlijnsche cor respondent van de „Tel.", dat zulk een. imassa-arrestatie in het geheel niet heeft plaats gehad. Bovendien deelt men ons mede, dat op grond van een onderzoek der geheime staatspolitie k komen vast te staan, dat deze zoogenaamde oppositdo- reele partij niet in Duitschland, maar in de kringen van Duitsche emigranten in het buitenland bestaat. De circulaires, welke dan ook van tijd tot tijd door de partij wor den rondgestuurd, zijn of uit het buiten land verstuurd, of naar Duitschland ge smokkeld en daar op de post gedaan. Het sensationeele bericht berust derhalve vol komen op onjuiste verzinsels aldus ge noemde Berlljneche corr.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5